Tracee Brouwershavense gat reeds vastgesteld 'erdonk Hellasdames kunnen zaterdag distrietskampioen worden K.V.P. Goes zonder reserve achter raadsfractie Grondboringen zijn verricht Verschuiving van akkerbouw naar het gemengde bedrijf Drie kampioenen worden verwacht Zeeuwse jury bij bazenprijsvraag A.R. Partij boekt ruim 4000 nieuwe leden Middelburg V krijgt het moeilijk tegen Kapelle Landbouwstudieclub Goes gaat in ver. voor bedrijfsvoor lichting Personeelsleden Kon. Mij. Wilhelminapolder in Goes gehuldigd A.N.M.B. nam afscheid van penningmeester Eerste trainingsrit Theo Middelkamp Politierechter Beroeps- en amateur- wormenspitters voor het hekje Afscheid Henk Stam EINDVERSLAG STREEKVERBETERING Eindles fijne keuken in Bruinisse Herv. vrouwen van Schouwen op visite Waarom niet samen gaan SPORT TREKT GESCHEIDEN OP IN DRE Middenstandsavond in Haamstede Meer contributie voor chr. school Nieuwdorp Kandidatenlijst A.R. in Kamperland Afscheidds. Ten Cate van Cadzand 1 V'rijdag 9 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 SCHARENDIJKE. Tussen ,De Koepel" bij Scharendijke en „De Punt" op Goeree zal binnen een aantal jaren een dijk lopen dwars door het Brouwershavense gat. Op het ogenblik is er nog weinig te zien of het moest het boorplatform zijn, dat tussen Schouwen en Goe ree op een ondiepte is opgesteld. Bij Scharendijke zal de Deltadam aansluiten op de bestaande duinen, bij De Punt op Groeree eveneens, zo meldt het Dagblad Cobouw, het vakdagblad voor de bouwwereld. Daarmee zal een zeear met een ge- tijverogmen van 600 iljoemn kubieke etmer water worden beteugeld, de op een na grootste afsluiting in het Delta gebied. De grondboringen zijn thans ver richt en het tracee van de dijk staat vast. Eer het echter ernst wordt emt die afsluiting zal eerst de Grevelingen af gesloten ometen zijn in verband emt het voorkoemn van het optreden van ontoelaatbare veranderingen in het wa terregie om het eiland Schouwen-Dui- veland. Eerst de secundaire da, damn de pri maire zo luidt het recept. De afdam ming van Zandkreek en Veerse Gat was daar een goed voorbeeld van. Dit jaar beginnen de voorbereidende werkzaamheden voor de sluiting van het Brouwershavense gat. Dezer dagen wordt naemlijk begonnen etm de aan eg van een werkhaven bij Den Osse op een plaats, ongeveer vijf kilometer ver wijders van het ontworpen sluitgat in het Brouwershavense gat en dat van het Springersdiep. Het haventje van Scharendijke krijgt hierbij een onder geschikte rol te vervullen door de grote afstand tot het sluitgat in het Sprin gersdiep (aan de kant van Goeree). Hoewel de haven bij Den Osse in ver gelijking met andere werkhavens klein genoedm kan worden is de opslagruim te groot. Voor het eerst zullen steende- oots onder water worden ingericht. In het Veerse Gat heeft enm met derge lijke depots op bescheiden schaal proe ven genoen. De resmultaten waren zo runstig dat deze nieuwe methode thans mede dank zij het gebruik van e-m "hanische steenstorters in het groot kan worden toegepast. De sluiting van het Brouwershavense gat wordt in verschillende fasen uitge- voerd. In de eerste plaats komt de aan leg van het dijklichaa op de bemstaan- de ondiepten Middelplaat en Kabbe- laarsplaat, dan de aanloopfase voor de afgrendeling van het Brouwershavense gat, veromedelijk tegelijkertijd met de voorbereidende werkzaaheden voor de afsluiting vanm het Springersdiep. Bestudeerd wordt volgens Cobouw of bij deze sluitingen zowel de emthode van caissonsluiting als die van de ge leidelijke sluiting toegepast kan worden. Zoals tot nu toe bekend is. zullen in de afsluitda mdoor het Brouwershavense gat geen kunstwerken worden gebouwd. Het zal overigens nog wel twee jaar duren voor de bezoeker wat lijn in de werkzaaheden bij Scharendijke kan zien. Het meeste werk immers wordt aanvankelijk onder de wateroppervlak te verricht door het aanbrengen van bodebmeschering m(zinkstukken van rijshout en nylonamtten) en het opsor- ten van drepemls. Het strand bij Scharendijke zal zich in de toekost in noordelijkme richting Microkorfbal in Goes GOES. Het programma van het microkorfbaltournooi van de Zeeuwse 'forfbalbond in de Goese veilingbal oor a.s. zaterdag belooft zonder twij- el het meest interessante program- na van dit tournooi te worden. Liefst zeven eerste klasse wedstrij- 'en zullen worden afgewerkt waarbij de ampioenen van de poules la en lc be- end kunnen worden. Voorts kan ook in joule 3b de kampioen uit de bus komen. In la ontmoet Swift 1 Zuidwesters 1. 'wift 1 boekte tot nu toe in de Goese eilinghal alsook bij het tournooi om het mdskampioenschap afgelopen zaterdag Utrecht teleurstellende resultaten, 'oor van Zuidwesters te winnen kun- en de Middelburgers zich enigszins re- abiliteren en een finaleplaats verove- jn voor de strijd om de Zeeuwse titel (62. Of de Zuidwesters zich zonder ïeer gewonnen zullen geven is evenwel i en andere kwestie. In lb werkt Swift 2 al haar wedstrij- en in een middag af. Zij ontmoet daar- >e resp. Elto 1, Animo 1 en de kers- erse landskampioen bij de zaterdag- ïiddagmicrokorfballers Tjoba 1. Indien 'e Swift reserves uit deze drie wed- trijden de halve oogst zouden kunnen erzamelen zou dit reeds een goede restatie betekenen. De wedstrijd Swift —Tjoba 1 wordt om 17 uur gespeeld. In klasse lc eveneens drie wedstrijden an Swift 3 waarvan de ontmoeting te en Togo 1 voor de Goesenaars van be- issende betekenis is. Bij winst gaan e rood witten over naar de finalegroep. 'egen Tjoba 2 en Zeelandia lijkt Swift ons niet geheel kansloos. In 2a stelde Blauw wit 1 vorige week egen de Poel wat teleur. Mogelijk dat et nu tegen Tjoba 3 wat beter gaat. In 2b speelt Swift 4 tegen Elto 2, Zuid. ■esters 2 en Vitesse. Swift 4 heeft dus iles nog in eigen handen waartegenover taat, dat verlies tegen Elto 2 voor de- e laatste ploeg reeds het kampioen- chap betekent. Bij de junioren in afd. B tenslotte ntmoet Animo Swift 3. Het programma voor zaterdag, dat om 4 uur begint, wordt in de volgende olgorde afgewerkt, 21b: Elto 2 Swift 4; c: Swift 3—Tjoba 2; lb: Swift 2—Elto jun. b. AnimoSwift 2; 2b: Swift 4— uidwesters 2; lc: Swift 3Zeelandia; b: Animo 1Swift 2; 2b: Swift 4Vi- :sse; lc: Swift 3—Togo 1; lb: Swift 2— 'joba 1; la: Swift 1—Zuidwesters 1; 2a: Hauw wit 1Tjoba 3. VLISSINGEN. „De baas in het aar 2000" is het onderwerp van een op telwedstrijd uitgeschreven door het ijdschrift „Baas boven baas" van het lederlands Instituut voor Efficiency NIVE). Bazen, werkmeesters, voorlie ten en opzichters uit de Nederlandse in- ustrie worden uitgenodigd in een op tel van hoogstens 2000 woorden hun ■■enswijze te schetsen, over hun functie lij de komende eeuwwisseling. De ter- nijn van de inzending sluit op 15 maart. De landelijke bazenwedstrijden wor- Icn sinds 1953 telkenjare gehouden. Het hema voor dit jaar zelf het resultaat an een prijsvraag is afkomstig van le bedrijfschef L.B.J. van den Toorn te Schiedam. De jury is deze keer samen- lesteld uit bedrijfsfunctionanssen uit Zeeland; voorzitter is drs. J. H. Abbas ;e ihissingen, Eind 1961 is door de Anti-Revolutio- taire Partij een nationale ledenwerfactie jpgezet onder het motto ,,Eén op Tien Oe tot nu toe geboekte aanmeldingen van nieuwe leden bevestigen het vermoe ien van een gunstig eind-resultaat. Het laatste jaarverslag van de Anti-Revolu tionaire Partij vermeldde een netto-ver lies van 1.500 leden. In het kader van de hierboven genoemde ledenwerfactie zijn thans reeds ruim 4.000 nieuwe leden in geschreven. De actie wordt nog geduren de enkele maanden voortgezet. K.N.V.B. afdeling Zeeland MIDDELBURG. Een span nende en een belangrijke wed strijd in de eerste klasse van het afdelingsvoetbal Zeeland van de K.N.V.B. wordt tussen leider Middelburg V en het op een kans loerende Kapelle. Het zal voor de Middelburgers een moeilijke opgave worden beide puntjes thuis te houden. De fruitkwekers zijn belangrijk sterker dan in het eerste duel dat Middelburg met 31 won. Nummer twee van de ranglijst Hoek gaat naar Brui- nisse om de Bruse Boys te be kampen. In Hoek verloren de Duivelanders liefst met 100, thuis zal het waarschijnlijk een kleine nederlaag worden. Hekkesluiter Veere krijgt AZW II op bezoek. Er is weinig hoop op herstel voor Veere, dat het kind van de reke ning gaat worden in deze afdeling. Wol- faartsdijk kan van SVD winnen, of schoon er weinig krachtsverschil is. Ten slotte is VCK-Yerseke III interessant door de krachttoename van de oester stadbewoners. Thuis werd met 83 van VCK verkoren, in Koudekerke hou den wij het op een kleinere zege van de thuisclub. Belangrijke wedstrijden in de tweede klasse zijn: in A Arnemuiden IIMeeu wen en in C DuivelandBrouwershaven III. Het programma luidt: le klas. Veere 1 AZW II, Bruse Boys IHoek I, Middelburg V—Kapelle I, Wolfaartsdijk I—SVD 1, VCK I Yerseke III. 2e klas A. Arnemuiden II— Meeuwen I, Zeeland Sport VMiddelburg VI, Serooskerke I—Nieuwland I, VCK II— RCS IV, Colijnsplaatse Boys IKloetinge I. 2e klas B. Beren I—Wemeldlnge n, Rillandia II—Kats I, Kloetinge IIHeinkenszand I, Hoek II Zaamslag I. 2e klas C. Burgh IIIDuiveland H. Mevo IIWIK I, Duiveland IBrouwers haven III. 3e klas A. Meeuwen IIVeere II, Bevelanders ISerooskerke II, Oostkapelle I Vlissingen VI, Wissenkerke IZeeland Sport VI. 3e klas B. SVD II—Spui II, Hein kenszand IITerneuzense Boys II. Zaamslag IIDriewegen II, Waarde IIAZW II. 3e klas C. Kapelle IIWolfaartsdijk II. Kruinin- gen niRillandia III, Kloetinge III's-Heer Hendrikskinderen I. 3e klas D. WIK II—Zwa luwen '61 I, Nieuwerkerk IBruse Boys II, Mevo IIIZeemeeuwen I. voortzetten aan de zeezijde van de Brouwershavense gatda.m De water bouwkundigen houden er namelijk reke ning eme dat door de zandtransporten iangs de kust op de duur een breed strand zal ontstaan. Bij Vrouwenpolder is dit reeds waar te neenm, ook daar ontstond aan de zeezijde van de dam een strand. (Ingezonden mededeling) tAanAeH. Pottenmarkt 13 - Middelburg -Telefoon (01180) 2364 De kerkeraad der Hervormde ge meente te Wemeldlnge heeft een beroep uitgebracht op ds. N. Kooreman te Rhe- nen. GOES. De uitspraak van de K.V.P.-leden van de afdeling Goes tjjdens een gisteravond ge houden vergadering in slot Ostende over de houding van de K.V.P.-fractie in de afgelopen vier jaar liet niets aan duidelijk heid te wensen over: de afdeling stelde zich zonder enige reserve achter het beleid van de fractie. Dat dit geen holle frase was hleek uit het feit, dat de heer J, H. Roose algemeen als kandidaat nummer één werd aanbevolen op de K.V.P.-lijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Na de voorlopige vaststelling zal een groslijststemming worden gehouden. Het thans zittende raadslid, de heer J. F. Bookelaar, kreeg een aanbeveling voor de tweede plaats, maar de heer Bookelaar zal zich op medisch advies echter niet meer herkies baar stellen. Gisteravond hebben de leden van de K.V.P. de kans gekregen zich uit te spreken over het beleid van de fractie in de afgelopen vier jaar. Daarbij werd geen enkel woord van kritiek gehoord. Tevoren hadden de beide raadsleden Roose en Bookelaar in uitvoerige be togen, die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten hun standpunt uiteen gezet. In soms scherpe bewoordingen belichtte de heer Bookelaar zijn persoon lijke mening, waarmee hij tevens het praatje uit de wereld hielp, dat hij aan de leiband zou lopen van de heer Roo se. De heer Bookelaar was de rotsvat- te overtuiging toegedaan, dat met be trekking tot de gezagscrisis een drama in scène was gezet, dat zijn weerga niet kent. Het is bij voorbaat de be doeling geweest, aldus de heer Booke laar, om oud-burgemeester H. K. Mi- chaelis en oud-wethouder Roose weg te werken. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt door het vorige college, in het rapport van de commissie ad hoe wordt echter gesproken over futiliteiten en onbenulligheden, die zelfs belachelijk zijn. Aan het aantal ernstiger zaken is voorbij gegaan. Ik heb geen waardering voor het rapport, dat bovendien verre van volledig is. De commissie ad hoe heeft niet voldaan aan de opdracht om een on derzoek in te stellen naar het beleid van B. en W. in de ruimste zin des woords. De conclusie van de heer Booke laar was dan ook: een opgeblazen ge val van feiten, die niets om het lijf hebben. Na de komst van waarnemend bur gemeester dr. J. W. Noteboom werd niets anders gedaan dan de heer Roo se aanvallen. De betogen waren vaak zwak en soms gloeiend van haat. Er was geen enkele clementie te beluiste ren. Het wegzenden van de heer Roose. het verdwijnen van burgemeester Mi- chaelis en als verdere consequenties het heengaan van de wethouders Van Mel- le en Bouwman moet als een zeer gro- GOES. Op de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Landbouwstu dieclub Goes en omstreken in café De Landbouw viel na ampele discussie de beslissing dat de club als zodanig zal worden ontbonden en als afdeling zal overgaan in de vereniging voor bedrijfs voorlichting in West-Zuid-Beveland. Una- nle mwas men van oordeel, dat voor de leden hierdoor op het gebied der voor lichting en studie meer en betere moge lijkheden geschapen kunnen worden. In zijn openingswoord merkte voorzit ter J. Oud-kerk op, dat 1961 voor de landbouw een rustig jaar is geweest en dat men over de oogstresultaten tevre den kan zijn. Bij de ingekomen stukken was een brief van het gemeentebestuur van Goes als antwoord op de door de ver eniging geuitte klacht inzake de ratten- plaag. Het gemeentebestuur zegde in deze brief aUe mogelijke medewerking toe en verzocht de leden klachten on middellijk ter kennis te brengen. Aan deze klachten zal onmiddellijk aan dacht worden besteed. De heer D. de Pundert van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Goes hield daarna een inleiding over het on derwerp: „tuinbouwmogleijkheden op het akkrbouw- en weidebedrijf. Indien men op deze bedrijven overweegt om ook de tuinbouw te gaan beoefenen, zo begon spreker, dan moet men geen re kening houden met de topjaren#uit de tuinbouw maar met de gewone jaren. Men beseffe hierbij ook, dat de fruit teelt geen geldautomaat is. Bovendien is een vereiste, dat men gevoel heeft voor tuinbouw. Het betekent ook, ver volgde spreker, het aanvaarden van veel risico's terwijl de moeilijkste pun ten uit de bedrijfsvoering zijn de snoei en de ziektebestrijding. Er is in Neder land 60.000 ha grond met fruit bebouwd waarvan de maximum draagtijd op 40 jaar gesteld kan worden. Uitvoerig be handelde de heer De Pundert de risico's aan de fruitteelt verbonden waarbij hij opmerkte, dat in Zeeland minder nacht vorstgevaar aanwezig is dan in overig Nederland. De teelt van kleifniit bij het begin der exploitatie van het hardfruit raadde spreker af in verband met dc moeilijk heden die zich dan voordoen bij de be strijding der ziekten in het hardfruit. De heer De Pundert wees erop, dat 1 ha fruit een investering vraagt van 20.000 en dat de minimum bedrijfs- grootte 5 ha. bedraagt. De laatste 20 jaren zij goed geweest in de fruitteelt en indien men iets voor deze teelt voelt loont het zeker de moei te hieraan te beginnen. GOES. Op de jaarlijkse personeels- avond wan de Koninklijke Maatschappij „De Wilhelminapolder", in de Prins van Oranje te Goes, zijn gisteravond 13 personeelsleden wegens een groot aan tal jaren trouwe dienst gehuldigd. De voorzitter van het hoofdbestuur van de maatschappij, de heer J. H. van Hobo- ken, sprak hen toe en reikte de ver schillende onderscheidingen uit. Ook ir. J. Minderhout, die deze avond opende, wenste hen geluk. Vanwege vijftig jaar dienst werd gehuldigd de heer G. v. d. Vliet, terwijl de heren D. P. Westdorp, M. J. Lokerse, J J. Kopmels en N. de Bok de draagrnedaille in brons van d'e orde van Oranje-Nassau kregen aange boden voor veertig jaar dienst. Traditie getrouw ontvingen de 65-jariigen, de heren Jac. Grootjans, Joh. Kiters, A. La- 'beuris, C. Zweedijk, M. Kosten, L. P. Minnaar, D. v. d. Maale en F. Vertourg het bronzen voetstuk voor de legpen ning 25 jaar dienst. Hun dames werd een bloemenhulde gebracht. Deze avond werd een amusementsprogram ma aangeboden door het cabaret-, reivue en toneelemsemble de „Vijf Klaveren". MIDDELBURG. Tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de „Gouden Poor- te", heeft gisteravond de A.N.M.B., af deling Middelburg, vijf van haar leden als jubilarisser. gehuldigd. Tevens werd nadat hij ruim twee entwintig jaar in functie was geweest afscheid genomen van de penningmees ter, de heer J. A. Kraak. Na een welkomstwoord van de heer H. J. Joziasse, voorzitter van de afde ling Middelburg, reikte districtsbestuur der F. Baan een gouden bondsspeldje uit aan de heren P. van Geelen, J. Nijs- sen en J. Stunm, die veertig jaar lid zijn van de A.N.M.B. De heren J. J. Calijouw en P. M. Groenewegen ontvin gen een bronzen speld ter gelegenheid' van hun 25-jarig lidmaatschap. De scheidende penningmeester Kraak en zijn echtgenote werden toegesproken door de voorzitter en de districtsbestuur der, die beiden de heer Kraak dankten voor de toewijding waarmee hij zijn taak in het bestuur vele jaren vervulde en zij wezen op de uiterst prettige sa menwerking. Hierna werd het echtpaar Kraak eni ge geschenken aangeboden. Na de pau ze vermeldde het programma enige films en muziek van Baby den Toonder, die deze avond echter om onbekende re denen niet ten tonele verscheen. GOES. De ren- en tourclub „Theo Middelkamp" te Goes start zaterdag 10 februari a.s. met de eerste trainings rit voor alle categorieën. De rit wordt verreden op het parcours in de Wilhel minapolder. Op 17 februari komen de Middelkampers waarschijnlijk in Hans- weert aan de start waarna de rit op 24 februari weer in de Wilhelminapolder verreden wordt. te blunder worden beschouwd en is een schadepost, die nog jaren zal nawer ken. In dit verband sprak de heer Boo kelaar zich waarderend uit over een ar tikel in onze krant, waarin hulde werd gebracht voor het werk van de drie wethouders. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Noteboom konden de botsingen niet uitblijven. Het college ging rampzalig te werk en het was daarom voor mij niet moeilijk om sa- te voeren. Vergeleken met het vorige college is de bestuurskracht van het huidige college ver beneden de maat. Deze raad heeft een standpunt bepaald en handhaafd dat door dik en dun. De grote fout van de meerderheid is, dat het geen kans ziet zakelijke van het persoonlijke te onderscheiden. Ten slot te zag de heer Bookelaar de komst van burgemeester Huber als een lichtpunt en noemde de samenwerking met de heer Roose voortreffelijk, waarbij be paald .geen sprake is van een klakke loos volgen van zijn fractiegenoot. De heer Roose begon met te vertellen, dat hij geen woord terugneemt van hetgeen hij reeds allemaal te berde heeft ge bracht naar aanleiding van de be stuurscrisis. „Ik tart het college van B. en W. de beschuldigingen die ik heb geuit als juist aan te merken. Wat ik gezegd heb heeft steeds de toets der kritiek kunnen doorstaan. De gemeen heeft onherstelbare verliezne geleden en in het persoonlijke vlak is oneindig veel verknoeid". Voorts riep de heer Roose de aanvallen op zijn houding in herinne ring tijdens de behandeling van de be groting 1962 in de vergadering van 28 december jl. De heer Roose oordeelde uitermate kritisch over de houding van de andere raadsleden, alsmede over oud-burgemeester Noteboom en de heer J. Oranje, oud-directeur van gemeente werken. Ook het optreden van het pro vinciaal bestuur, dat nu toch werkelijk niet langer met een aanvullende verkla ring over de Goesse zaak achterwege kan blijven, laakte de heer Roose. ,,2ielfs de hogere instanties zijn opge nomen in de coalitie van onze tegen standers", zo zei hij. „Maar wij als K.V.P.-fraetie stellen het recht boven alles. En wij willen ook de consequen ties van deze keus aanvaarden. Een uitdaging van de Partij van de Arbeid voor een openbaar debat zullen wij niet schuwen". De heer Roose memoreerde verder de prettige samenwerking met het afgetreden raadslid de heer W. G. M. v. d. Valk en had bewondering voor de arbeid van zijn fractiegenoot Booke laar. Wij gaan met vertrouwen de toe komst tegemoet en steunen op eigen kracht. Ten slotte sprekend over de verkiezingen van Provinciale Staten merkte de heer Roose op, dat ver wacht mag worden, dat Zeeland weer niét een krachtig bestuur krijgt. „In Zeeland gaat veel te veel de macht bo ven het recht. Dat is een ernstige vorm van feodalisme". Enkele leden stelden nog verschillende vragen. Uit de bespre king bleek, dat de K.V.P.-fraetie het volste vertrouwen geniet van de leden. Aan het begin van de vergadering deed de voorzitter, de heer J. J. Ransijn, nog mededeling dat een brief was bin nengekomen van het A.R.-raadslid mr. J. G. v. d. Burgt waarin hij de notulen van het besprokene tijdens de begro tingsvergadering op 23 december jl. on der de aandacht bracht van de K.V.P.- leden. De brief werd in handen gesteld van het bestuur. MIDDELBURG. Een groot aantal beroeps- en amateurwormenspitters stond gistermiddag oog in oog met de Middelburgse politierechter. Alle nijve re zoekers naar pieren, zagers en nog meer van die diertjes die de hengelaar zo graag aan zijn haakje ziet waren gedagvaard voor een en hetzelfde feit: het spitten op oester- of mosselpercelen waardoor directe of Indirecte schade aan dezé percelen toegebracht werd. Ter zit ting bekenden de verdachten grif. Zij hadden hun werk verricht in de Zand kreek ter hoogte van Kats. En dat al les zonder vereiste vergunning. Twee gedagvaarden waren niet verschenen. In eerste' instantie stonden voor het hekje de Goesenaren A. V, H., Jac. S., J. J.. S., Jo. S. en de Kortgenaren M. J. B. en J. M. B. De officier van jus titie, mr. T. Lebret, noemde in dit ge val de Goesenaren beroepsspitters in tegenstelling tot de twee uit Kortgene. Hij eiste tegen van H„ J. J. S., en Jo. S. en de niet verschenen M. 14 dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf, te gen Jac. S. 100 gulden boete en tegen de beide verdachten B. en de niet ver schenen J. D. 75 boete. Ten aanzien van de laatste drie vonniste de politie rechter, mr. B. S. Sieperda, conform. De verdachten tegen wie gevangenis straf was gevorderd zagen zich veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis tegen Jac. S. luidde conform de eis, 100 gulden boete. Een achttal amateurspitters werd daarna voorgeleid. Dit achttal verklaar de alleen maar wormen te hebben ge stoken om te kunnen vissen. „Louter om de sport". De Officier meende dat de wormenspitterij op percelen langzamer hand een beetje de spuigaten gaat uit lopen. „Maar waar moeten wij dan met onze vergunning heen?" vroeg een van de verdachten. „Dat kan de vis- serljpolitie zeggen", antwoordde de of ficier. Conform de eis veroordeelde de politierechter de Middelburgers A. S. J. H. en J. K. D. G„ P. de B. en J. J. S. uit Kortgene tot 75 boete. A. P. uit Goes en J. S. uit Middelburg, die niet hadden gespit maar wel op de percelen waren geweest, werden conform de eis veroordeeld tot 25 gulden boete. K.I.-vereniging Walcheren gestadig groeiende MIDDELBURG. Uit het jaarverslag van de Vereniging voor kunstmatige in seminatie „naar productief vee op Wal cheren" kan worden opgemaakt dat er een gestadige groei van de vereniging is. Steeds meer veehouders op Walche ren worden betrokken hij deze vrij ver ingeburgerde vorm van rundveefokke- rij. Van de 955 rundveehouders zijn er 537 hij de K.I.-vereniging aangesloten, terwijl van het totaal aantal melkkoeien 53 procent kunstmatig wordt geïnsemi- neerd. Gedurende 1961 steeg het leden tal tot 537. De financiële toestand van de vereni ging is bevredigend. Bij de afsluiting van het boekjaar bleek de kapitaalsre kening te zijn gestegen met een voorde lig saldo van ƒ617.24 tot 10.035.05. Het reservefonds werd aangevuld met 8500. De vereniging houdt 15 februari in Mid delburg een ledenvergadering. MIDDELBURG. In verband met het vertrek uit Zeeland van de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Stam, bestaat op zaterdag 3 maart 's middags om drie uur de gelegenheid in de concert- en gehoorzaal afscheid te nemen van de musicus. Hieraan is ver bonden een korte muzikale manifestatie door leerlingen van verschillende afde lingen der school. Bij de samenstelling van het programma is er naar gestreefd de inmiddels in Zeeland bereikte veelzij digheid en kwaliteit van het muziekon derwijs te weerspiegelen. De opbrengst van de aktie 10 x 10 bedroeg in de gemeente Retranchement 205,50. EEDE. Van de streekver- betering Eede en omstreken, die in 1961, na een periode van vijf jaar afliep, is een dezer dagen het eindverslag uitgekomen. De commissie schrijft daarin dat vóór 1957 een zeer grote versnippering van de percelen en de slechte toestand van de wegen en van de waterbeheersing een rationele bedrljfsexploitatie in de weg stonden. De voorlichters hebben veei activitei ten aan de dag gelegd bij de zo nood zakelijke omschakeling van de bedrijfs structuur, nl. van akkerbouwbedrijf naar gemengd bedrijf. Het betreffende „saneringsgebied" be staat hoofdzakelijk uit zandgrond, doch de bedrijfsvoering kwam vrijwel over een met die op de aangrenzende kleipol- ders. Daarin zijn nu aanzienlijke veran deringen aangebracht en dit proces kan in geen geval als voltooid worden be schouwd. Integendeel, het gesubsidieerde vijfjarenplan dat bekend staat als de streekverbetering ziet men bij voorkeur als een goede aanloop. Toen in 1957 de ruilverkaveling Eede afliep was het duidelijk dat de be- drijfsexploitatie aangepast diende te worden aan de nieuwe mogelijkheden. Voorheen was het zo dat de oppervlak te bouwland 75 pet. van de cultuur, grond voor haar rekening nam. Bo. vendien nam bij de rundveehouderij het handelsvee een veel grotere plaats in dan het melkvee. Thans is het zo dat op de gemengde landbouwbedrijven het melkvee de be langrijkste inkomstenbron is geworden. De verbeterde externe productieomstan digheden zijn gunstig voor een doelma tige grasland-exploitatie. Gedurende de streekverbeteringsperiode is de on gunstige verhouding tussen melkvee en handelsvee aanmerkelijk verbeterd ten gunste van het melkvee. De oppervlakte grasland werd aanzienlijk uitgebreid terwijl de veebezetting op dit grasland werd verhoogd. De verschuiving van handelsvee naar melkvee is nog gaande. Ook de bouwlandexploitatie vindt mo menteel veel efficiënter plaats dan voor heen door betere perceelsvormen, ont sluiting en waterbeheersing. Verschuiving Verschuiving trad ook op in het pro duct. De rogge verdween vrijwel geheel. Ook haver, erwten en aardappelen gin gen in oppervlakte achteruit. Daarente gen kwam de teelt van suikerbieten sterk op. De activiteiten op het terrein van de varkens- en kippenhouderij hebben niet tot het gewenste doel geleid. Waarschijn lijk speelt hier de geïsoleerde ligging mede een rol. De afzet van varkens en eieren is hier moeilijker dan op andere Nederlandse zandgebieden. Ook de tuinbouw laat nog veel te wen sen over, hoewel ook hier veel verbeterd werd. Handicap is echter dat voor be paalde onderdelen bindende voorschrif ten gelden ten aanzien van teeltvergun ningen (witlof). Opmerkelijk is overi gens dat witlof, dat in het begin van de verbeteringsperiode in het geheel niet verbouwd werd, thans reeds 120 ha be slaat. Deze teelt past zeer goed op de in oppervlakte kleine gezinsbedrijven. ZAALHANDBAL IN ZEELAND MIDDELBURG-GOES. De beide teams van het Goese Hellas krijgen za terdagavond elk een bijzonder span nende en zware wedstrijd te verwer ken. Zo zullen in de Middelburgse vei ling de supporters van Marathon en Hellas hun kelen schor kunnen schreeu wen tijdens het duel tussen de dames- ploegen van beide verenigingen. In de ze distriktsklasse staan de Hellas da mes met slechts één verliespunt op de eerste plaats, terwijl Marathon met twee verllespunten de tweede plaats be zet. Mochten de Hellas dames deze wedstrijd in volle winst kunnen omzet ten dan is het kampioenschap een feit en kunnen zij het distrikt zuid B ver tegenwoordigen op de Nederlandse kampioenschappen in Rotterdam. Voor het echter zo ver is, zullen zij eerst de Marathon-hindernis moeten nemen. Zij zullen dus op een warme ontvangst re kenen, omdat Marathon hij eventuele winst eveneens grote kans op het kam pioenschap maakt. Een uitermate be langrijke en interessante ontmoeting te zien dus in de Middelburgse veiling. Bovendien staan in Middelburg nog twee spannende duels te wachten: Olympus 1Zeeland Sport 1, waarin de Olympus dames zeker als overwin naars. te voorschijn zullen komen, ter wijl bij dé heren Walcheren 1—Mara thon 1 op het programma staat. In de ze wedstrijd staan de Walcherse papie ren het best genoteerd, hoewel Mara thon toch niet te onderschatten is. Bij eventuele winst van Walcheren stijgen hun kansen op het behoud van de eer ste plaats in de afd. le klasse. In de Goese veiling kan de strijd om de eerste plaats in de distrikts le klas se heren definitief worden beslist. Het ongeslagen Hellas team krijgt het op de tweede plaats, met vier verliespun- ten, staande E.M.M. te bekampen. Mochten de Hellas heren deze wed strijd in winst kunnen omzetten, dan kunnen zij, eveneens als kampioen, hun damesteam vergezelle naar de Neder landse kampioenschappen. Hoewel de eerste ontmoeting in deze competitie tussen beide ploegen twee winstpunten opleverde voor Hellas (uit slag 2117) is het thans de vraag of hun dit ook nu weer zal gelukken. Na twee eerste wedstrijden, welke beide voor E.M.M. verloren gingen, is het team veel beter gaan spelen en hebben zij in hun nieuwe keeper een flinke rug gesteun gekregen. Naast dit „kasstuk" zullen in de afd. 2e klasse dames de wedstrijden Fortu- BRUINISSE In de Christelijke Landbouwhuishoudschool had de eind- les plaats van de cursus voor de fijne keuken. Alle 15 dames die indertijd aan deze cursus begonnen, beëindigden deze ook en om hun kunnen te tonen mochten allen hun echtgenoten of verloofden meebrengen voor een door hen zelf be reid diner. Aan dit etentje ging het uiterst gezel lig toe, uiteraard zaten ook de leer krachten van de school hierbij aan en de kooklerares mejuffrouw van Hoeve, werd lof toegebracht voor de prestaties die in 12 lessen aan de deelnemende dames werden geleerd. Een roomstel (Melkkan en melkbe kers) vertolkte de dank van de cursis ten. BRUINISSE De hervormde Vrou wenverenigingen van Zierikzee, Noord- gouwe en Zonnemaire waren te gast bij de Hervormde Vrouwenvereniging Helpt Elkander te Bruinisse. zodat plm. 140 vrouwen -het Hervormd Verenigings gebouw vulden. Met een openingsliturgie, geleid dooi de presidente van Bruinisse, mevrouw van der Sar, werd met de eigenlijke werkzaamheden begonnen. De Schrift lezing was uit Lucas 8: 1-3. Naar aan leiding daarvan volgde een overdenking over: De vrouwen die Jezus volgden. Vervolgens werd de filmstrook Joodse Feesten en gebruiken vertoond. Een zangkoortje, gevormd door leden van de ontvangende vereniging, bracht enkele mooie liederen ten gehore. Onder leiding van mejuffrouw P. Huissen volgde een letterspel dat zeer in de smaak viel. Aan het slot van de vergadering sprak mevrouw Bezemer uit Zierikzee namens alle gasten een dank woord en nodigde zij de Bruinisser ver eniging uit voor een tegenbezoek. In de vacature van wijkzuster voor het Groene Kruis te Sint-Annaland van Mej. G. J. van Vugt is met ingang van 15 maart a.s. benoemd Mej. E. van Vlaanderen uit Koudekerke. Steeds hoort men in Dreischor weer dezelfde kreet. Nog is die kreet actueel. „We moesten hier in Dreischor toch een algemene sportver eniging hebben, waarin alle takken van sport kunnen worden onderge bracht". Dat is echter in Dreischor nog steeds een actuele vraag die men gemakkelijker kan stellen dan verwezenlij ken. Het merkwaardige is nl. dat Dreischor nog steeds over drie aparte sportverenigingen be schikt. Elk met een ei gen bestuur en eigen middelen. Die besturen hebben al eens een avondje bij elkaar aan tafel gezeten om de mogelijkheden van een fusie te bezien, doch zonder enig resultaat. Er waren toen vele mis verstanden oorzaak van dat er niets van terecht is gekomen. Sommigen voelden zich zelfs ge griefd. Wat in andere plaatsen in Zeeland wel kan, bleek op die bewus te avond in Dreischor niet tot de mogelijkhe den te behoren. Er wer den alleen maar wat ne gatieve geluiden naar voren gebracht die geen zoden aan de dijk zet ten. Velen van de aan wezigen toonden zich die avond ware meesters in de zwijgkunst. Toen bleek dus duidelijk dat Dreischor voorlopig nog wel drie aparte sport verenigingen zou blijven bezitten. Die drie vereni gingen zijn er nu nog t.w. de voetbalvereni ging „Dreischor", de gymnastiekvereniging „Jong Dreischor" en de korfbalvereniging „N.O.A.D.". Deze drie verenigingen tellen sa men nog geen honderd leden maar sommigen zijn zelfs lid van alle drie. Zodoende moet men vaak dubbele con tributie betalen en die contributies zijn lang niet mis in Dreischor. Een eenvoudig reken sommetje bewijst dat een voetballer, die al leen in de wintermaan den actief kan zijn en in de zomer ook de korf balsport wil beoefenen zo'n slordige 30 aan contributie per vereni gingsjaar moet neertel len. Dit is voor een kleine plattelandsge meente als Dreischor een ongekend hoog be drag. Daarom hoort men in Dreischor steeds op nieuw de kreet van: „Waarom niet samen gaan". Toch is weer duidelijk gebleken dat de onder linge verstandhouding tussen de verenigingen wel goed te noemen is en dat men eikaars moeilijkheden begrijpt. In hotel „Dc Drie Scha pen" werd nl. door de voetbalvereniging „Drei schor" een bijeenkomst belegd, Waarvoor ook de andere verenigingen wa ren uitgenodigd. De be doeling van deze bijeen komst was om geza menlijk een cabaret avond te organiseren. Voorzitter Fr. Rogge band zette in korte be woordingen zijn plannen uiteen en deze vonden bij de aanwezigen een warm onthaal. Dat een gezellige avond met een cabaretgezelschap op de planken echter nogal prijzig is bleek al spoe dig toen men bedragen ging noemen. Aanvanke lijk lag het in de bedoe ling om een gezelschap uit Roosendaal uit te no digen. De meerderheid voelde hier echter niet voor. Uiteindelijk kwam men. op de gedachte om dan maar een filmavond voor de leden en do nateurs te organiseren. Overduidelijk bleek ech ter dat de sportvereni gingen in Dreischor met financiële moeilijkheden te kampen hebben. De voetbalvereniging kon nog wel een royaal ge baar laten horen. Mede door de financiële zijde die hier onverbrekelijk aan vast zit kwam men op deze avond niet tot een definitieve beslis sing. Na ingewonnen in formaties zal men op korte termijn weer bij een komen. Men zal dan trachten de voorgeno men plannen in daden om te zetten. Al met al ziet het er echter wel naar uit dat sportminnend Dreischor binnenkort een convo catie in de brievenbus kan vinden voor het bij wonen van een gezellige avond. Of deze uitnodi ging dan betrekking zal hebben op een cabaret- of een filmavond, moet nog nader worden afge wacht. naSporto en FortunaNeptunes de aandacht waard zijn, omdat met deze uitslagen de bezetting van de eerste plaats is gemoeid. Tevens zullen de da mes van Volharding de kans krijgen om tegen Hontenisse de kracht te be wijzen van hun verdediging en te tonen dat het ook hun ernst is om één van de bovenste plaatsen in de afd. le klasse dames te bezetten. Het volledig programma luidt: Jongens adsp. 1213 jaar: WalcherenTonido, Vol hardingS.I.O.S., HellasVolharding; jon gens adsp. 1415 jaar Marathon—Olympus, E.M.M.—Tonido, O.D.I.—Fortuna, Hellas— S.I.O.S.: meisjes adsp. 12—13 jaar Walche ren 2—Olympus, Tonido—Walcheren; meis jes adsp. 14—15 jaar Olympus—Volharding, 0.D.I.—Tonido: heren jun. 2e klasse Hellas 2—Olympus; dames junioren Marathon— E.M.M., WalcherenO.D.I.; heren jun. le klasse TonidoWalcheren, Volharding E.M.M.: heren jun. le klasse TonidoVol harding, E.M.M.Hellas, WalcherenHellas: heren afd. 3e klasse O.D.I.Olympus 3, Hel- las 3Marathon 3; dames afd. 2e klasse NeptunesOlympus 2, FortunaSporto, For tuna—Neptunes; heren afd. 2e klasse Mara thon 2—Hellas 2, Olympus 2Fortuna 1; da mes afd. le klasse Olympus 1—Zeeland Sport 1, VolhardingHontenisse; heren afd. le klasse Walcheren 1—Marathon 1; dames distr. le klasse Marathon 1—Hellas 1; heren dïstr. le klasse Hellas 1E.M.M. HAAMSTEDE. Voor de in Haam stede in hotel Bom gehouden Midden standsavond, georganiseerd door de K.N.M.B. afd. Haamstede Burgh, be stond goede belangstelling. Zoals gewoonlijk sprak de voorzitter de heer G. A. Felius een kort openings woord. Over het onderwerp: Hoe stelt de middenstander zich te weer tegen de geldelijke gevolgen van ongeval en ziekte, sprak de heer H. F. J. Sengers uit Amsterdam. Spreker liet naar vo ren komen dat de meeste middenstan ders op allerlei gebied te laag verze kerd zijn. Verder hebben 25 pet. geen ongevallen- en 50 pet. van de midden standers geen ziekteverzekering. Vooral omdat arbeidskracht een groot kapi taal vertegenwoordigt, zou het uitval len hiervan soms de ondergang van het bedrijf ten gevolge kunnen hebben. De middenstander beseft nog steeds onvol doende de grote waarde van deze ar beidskracht. Als tweede spreker van deze avond hield de adviseur van de K.N.M.B. Bui tendienst mr. D. Kluiver een inleiding over:Moet de Middenstand verdwijnen? NIEUWDORP. De vereniging voor bijzonder lager onderwijs kwam in de hal van de nieuwe school onder leiding ,van de heer H. Hoogerbrugge in jaar vergadering bijeen. In zijn jaarverslag meldde de secretaris, de heer A. Blan- kenburgh, een ledenwinst van 14. Thans zijn er 114 leden. De school telt momenteel 86 leerlin gen, aldus het hoofd der .school, de heer A. Willemse, in zijn verslag. Tot nieuw bestuurslid werd in de vacature H. Hoo gerbrugge gekozen de heer F. Walhout. Een voorstel van enkele leden tot con tributie-verhoging werd aangenomen. De voorzitter deelde nog mede, dat de ou deravond wordt gehouden op vrijdag 30 maart. Ten slotte sprak de heer Hooger brugge een woord van afscheid wegens vertrek naar Poortvliet. Namens bestuur en leden werd hem dank gebracht voor zijn arbeid door de vice-voorzitter, de heer S. de Feyter. Veel belangstelling voor verkeerscursus Oosterland OOSTERLAND. De verkeerscur sus, die wordt gegeven door de opper wachtmeester der Rijkspolitie, de heer Ardonne te Nieuwerkerk geniet een bij zonder grote belangstelling. Reeds op de eerste avond moest naar een grotere zaal worden omgezien, en de toeloop is nog steeds groeiende. En het zijn niet alleen de heren die blijk geven dat men nooit te oud is om nog wat te le ren, een dame, die reeds tegen de ze ventig loopt, hoopt binnenkort nog een rijexamen voor het rijbewijs B af te leggen, is met nog vele vrouwen even eens van de partij. De cursus zal in zes of zeven lessen worden gegeven, elke week één avond. KAMPERLAND. Tijdens een verga dering van de A.R.-kiesvereniging werd de kandidatenlijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1. J. M. Filius (thans zittend raadslid), 2 A. Sandee, 3 W. Kamermans, 4 S. A. de Looff, 5 A. J. Leendertse, 6 P. J. Geel hoed, 7 P. Leendertse, 8 A. de Nooyer Mz, 9 W. J. Balkenende, 10 C. Zwemer Wz. Het zittende raadslid, de heer J. G. Markusse stelde zich niet meer herkies baar. Verder werd tot bestuurslid geko zen de heer H. M. Filius en meegedeeld werd, dat op 17 maart a.s. voor de kies vereniging zal spreken ds. J. H. Zelle uit Leeuwarden. De leiding van de ver gadering berustte bij de heer J. Tange. Muziekavond in Borssele BORSSELE. De muziekvereniging O.K.K. zal zaterdagavond een muziek avond houden in het verenigingsge bouw. Aan deze avond werken mee het fanfarekorps, akkordeonisten, gitaristen, pianisten en zangers. Er is dan ook een zeer gevarieerd programma samenge steld. Ook zal een verloting worden ge houden, waarvan de opbrengst is be stemd voor het uniformfonds. CADZAND. Op zondag 18 februari a.s. zal de Hervormde predikant ds, A. C. W. Ten Cate in de middagdienst van half drie afscheid nemen van zijn ge meente. Ds. Ten Cate gaat naar de Krim (Overijsel) waar bij op zondag 25 februari, vermoedelijk door ds. P. de Hoop uit Gramsbergen, bevestigd zal worden. Inmiddels zal door het vertrek van ds. Ten Cate, die vanaf 24 juli 1949 de Her vormde gemeente van Cadzand heeft ge diend, geen vacature ontstaan. Ds. W. C. Luuring van de Krim komt nl. naar Cadzand. Deze zal op zondag 25 februa ri in Cadzand bevestigd worden door ds. J. Eijgendaal, Hervormd predikant te Zuidzande. VEILINGBERICHTEN ST. ANNALAND Furore 37 en opwaarts 12—11.99, bintje 37 en opwaarts 12.80, Aan voer 21 ton aardappelen. Geen aanvoer van uien SINT MAARTENSDIJK, 8 februari. Mid deluien 40—55 38.91, idem 5570 38.21, bon ken 37.31, drielingen 41.95, picklers 51.30. stek 15.51, aanvoer 40 ton. Aardappelen bintjes 12.78, bonken 14.01, voer 3.54, tarwe 22 2831 gerst 2427, haver 2425, groene erwten 26—^ 32, schokkers 26—31, bruine bonen 40—46 blauw maanzaad 5560. VEELINGBER. Vismijn Colijnsplaat, 8 februari. Export garnalen 418 kg 3.99—4.63, bot 14 kg, Wulk 5 kg, ongesorteerde vis 5 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4