Onrust over uitblijven gunstige beslissing Ir. Luitjens pleit voor nieuw garantiebeleid ORANJEVERENIGING GOES ONTBONDEN Middelburgse Stationsbrug is voor de landbouw een verschrikking jram ZLM Kringbestuur aan minister Onder protest der vijf aanwezigen.... Vrijdag 9 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Schadevergoeding getroffen Schouwse boeren Vrachtauto rukte hoek uit huis Dankbaar voor hulp Géén negativisme an Navarra" vertrok naar Rotterdam SPONTANE ACTIE IN WESTKAPELLE VOOR HONGAREN Streekpl Uit de kerken Mijlpaal in Yerseke hij raiffeisenbank Chr. grafici in Goes luisterden naar E.E.G. Tweede Kamerlid Van Bennekom sprak in Kamperland Bromfietser ernstig gewond bij botsing POLITIERECHTER MIDDELBURG Hoogst roekeloos rijden van melkautochauffeur Splitsing bij Goes van toeristenstroom Schandaal Op toogdag C.H.U. in Goes Minister De Pous komt spreken over industrialisatie en Zeeland Kandidatenlijst in Bruinisse van P.v.d.A. Actie 10 maal 10 in Yerseke goed geslaagd Obstakels Nieuwe silo Lezers grijpen naar de pen KASTIJDING Schip verloor anker Van een onzer verslaggevers ^flERIKZEE „Het is onbegrijpelijk dat nog steeds geen uitsluitsel is verkregen over de finan ciële tegemoetkoming voor de oogstdepressie 1961. We strijden voor recbtvaardige verlangens en verzoeken een steunend beleid". Aldus uitte de heer A. M. Geluk, voorzitter van de kring Schou wen-Duiveland van de Z.L.M., op de algemene vergadering van de kring gistermiddag, zijn ongenoe gen over het uitblijven van een beslissing ten aanzien van schadevergoeding voor de boeren op het eiland, die vorig jaar, tengevolge van een uitermate slechte grondstructuur met een misoogst te kam pen hadden. Overigens wees de heer Geluk er op dat de boeren geen zondebok moeten zoeken, maar een positieve houding dienen aan te nemen, door o.m. zelf aan verbetering van de structuur mee te werken. HANSWEERT. Omstreeks vijf uur gistermorgen werd de smid H. Oele opgeschrikt door een oorverdovend lawaai. De heer Oele sprong zijn bed uit en ging op onderzoek uit. Het bleek, dat een zware vrachtwagen van de Fa Den Hollander uit Zwijndrecht, ge laden met groente, tegen de hoek van zijn huis was gereden. De ge hele hoek was weggerukt. Als oor zaak van deze ongelukkige ma noeuvre wordt genoemd het feit, dat de vrachtwagen plotseling moest uitwijken voor een vroege fietser. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was aanzienlijk. fT! "I r~wT 11 yr heer Geluk er op dat het niet aan te ra- I I TT1 w I VI ^en is het komende vooorjaar, zonder JL Cllll /.JJ-JlyJ- eerst te onderzoeken of deze wel voor O de grond geschikt is, de precisiezaaima- chine te gebruiken. Tevens pleitte hij voor meer samen werking tussen de landbouwers. De me ning moet onderling meer worden ge toetst, en het werk van anderen moet, zoals zo vaak gebeurt, niet alleen van de negatieve, maar ook van de positie ve zijde worden gezien, aldus spreker. vergadering, te landbouwvoorlichting. Om technisch op van de algemene ^mTop^merken^rhefbh !de h°°Ste te bl«ven is de aanwezigheid rrmHpr Ho neerslagbetreft in de"Za? ?fn +g^d georganiseerde en actieve neersiag peireii, in ae bedrijfsstudiegroep van groot belang. zonder wat de neerslag betreft, jaren 1959, '60 en '61 wel is gebleken hoe grillig ons klimaat kan zijn. Het seizoen 1960'61 schiep echter een uit zonderlijke situatie die maar een keer in een eeuw voorkomt. Deze grote hoe veelheid neerslag was nergens zo funest voor de structuur van de grond, als juist op Schouwen-Duiveland, omdat de grond hier door de herverkavelings werkzaamheden en de inundatie toch al veel schade had opgelopen. Na een onderzoek bleek, dat op plaat sen waar de structuur slecht was, het natriumgehalte te hoog was. Spreker memoreerde de hulp die vorig jaar werd geboden, zoals het extra-krediet beschikbaar gesteld door de cultuur technische dienst voor drainage, (o.a. schelpendrainage), het op voorstel van ir. Geuze ingestelde Zeeuws Agrarisch Noodfonds, het beschikbaar stellen van 4500 ton Frans gips a 4 gulden per ton, 17600 ton schuimaarde voor 1600 ha te gen slechts de vrachtkosten, en het taxe ren van de oogst waardoor de zaak ..vast is komen te liggen". ,,Het resul taat zult u pover vinden, maar we mo gen niet vergeten hoeveel moeite van vele zijden werd aangewend om ons te helpen". Vervolgens beklemtoonde de heer Ge luk het onbegrijpelijk te vinden, dat nog steeds geen beslissing is genomen over een eventuele schadevergoeding voor de getroffenen. „We maken geen verwijten jegens de Herverkaveling mdar wèl strijden we voor rechtvaardi ge verlangens en verzoeken we een steunend beleid". Het voorstel van spreker om een telegram aan de minis ter van Landbouw te sturen werd hier na onder applaus aanvaard. De inhoud van dit telegram luidde als volgt: ,»Het bestuur van de Kring Schouwen-Duive land van de Z-L.M., is ernstig ongerust over het uitblijven van een gunstige be slissing inzake de oogstdepressie 1961." DE voorzitter van het kringbestuur stelde echter ook met nadruk vast, dat de eilandelijke boerengemeenschap dient te zorgen voor het op peil houden van de stemming. ,,We moeten geen zondebok zoeken". Ook de boer moet alles doen wat in het belang is van de structuur van de grond. Velen hadden door groenbemesting, schelpendramage enz. het goede voorbeeld gegeven, dat andere moet aansporen. Zo wees de Deze doet in nauwe samenwerking met de rationalisatiekernen en de assisten ten van de Rijks-landbouw-voorlich- tingsdienst, veel goed werk, vooral nu dit is gecoördineerd, hetgeen een geluk kig verschijnsel is. ,,De boer moet zich aanpassen bij de nieuwe wegen van de voorlichting". Na gewezen te hebben op de veran deringen rondom het eiland door de verdergaande uitvoering van de Delta werken, wijdde de heer Geluk enkele woorden aan het streekplan Schouwen- Duiveland. Volgens hem is dat agra risch gezien niet slecht uitgevallen. Ten 5? VLISSINGEN. Gistermiddag om streeks vier uur is het Argentijnse vrachtschip „Navarra", dat zoals be kend begin januari in Vlissingen aan de ketting is gelegd, uit de Tweede Bin nenhaven van de Scheldestad naar Rot terdam vertrokken. De gelden a'ie nodig waren om naar buiten te komen werden prompt door de kapitein betaald. De „Navar ra" heeft de ankers kunnen lichten om dat de verschillende beslagen op dit vaartuig waren opgeheven. De kapitein kriigt nu in Rotterdam gelegenheid zijn voorraad rijst te lossen. Wat er daar na met het Argentijnse schip zal gebeu ren is nog niet precies bekend. WESTKAPELLE. Een ver rassend snelle en spontane inza meling van kleding en schoei- sel viel de afgelopen dagen waar te nemen in Westkapelle. De kerkeraad van de Gereformeer de gemeente aldaar had het ini tiatief genomen om kleren en schoenen bijeen te brengen voor de Hongaarse vluchtelingen. Elk gemeentelid kon zijn stoffelijke giften kwijt in de consistorieka mer van het kerkgebouw. Reeds spoedig na de oproep groeide de voorraad aan tot een aan zienlijke hoeveelheid goederen. En toen ook nog andersdenken den achter de actie kwamen was de consistoriekamer bijna te klein om alle gaven te herber gen. Donderdag heeft men de kleding en het schoeisel ingela den in een grote personenauto, volgestampt met dozen. Een klei ne driehonderd kilometer reed de auto voordat de goederen werden uitgeladen. Dit gebeurde in Nunspeet waar iemand zich. beijvert om de Hongaarse vluch telingen weer opnieuw te kleden. In de Gelderse plaats was men zeer verrast en ondier de indruk van de spontane geste van de W estkapellenaren, die een bij zonder hartelijke dank in ont vangst mochten nemen. Deze dank werd uiteraard weer door gegeven aan allen die aan de ac tie hadden meegewerkt. De man in Nunspeet mocht ook nog geld ontvangen. aanzien van de recreatie die in dit plan zo veel aandacht krijgt, merkte hij op dat landbouw en recreatie heel goed kunnen samengaan, maar dat de genen die van de agrarische bedrijfstak op de recreatie overstappen, goed die nen te beseffen dat laatstgenoemde be drijfstak even conjunctuurgevoelig is. De heer Geluk vond het voorts een on billijke zaak dat grond door het trekken van een lijntje op de kaart tienvoudig in waarde kan stijgen terwijl andere grond in waarde hetzelfde blijft. Hij besloot zijn toespraak, die met grote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd, met te zeggen dat zon der positief bouwen, en met alléén kri tiek de landbouw in „Koekoek-gedoe" zal verzanden... Nadat de heer Geluk had gespro ken kwamen de huishoudelijke zaken aan de orde. Uit het verslag van de financiële commissie bleek dat er een batig saldo was van 231,92 gulden. In plaats van de heer C. D. Gast werd de heer J. M. Dalebout uit Se- rooskerke tot lid van de commissie benoemd. Bij acclamatie werd de heer H. J. v. d. Zande uit Nieuwerkerk herkozen als hoofdbestuurslid. De heer A. Doe- leman uit Nieuwerkerk, werd in de plaats van de heer J. Romein Czn, gekozen tot plaatsvervanger van de heer Van der Zande. ZIERIKZEE. Op de algeme ne vergadering van de kring Schouwen-Duiveland van de Z. L. M. heeft ir. W. A. Luitjens uit Goes gistermiddag betoogd dat de akkerbouwbedrijven de laatste jaren weinig rendement hebben opgeleverd. De heer Luitjens, die een inleiding hield over het pnderwepp „akkerbouw en afzet- problemen", vroeg zich af of het garantiebeleid, voor de akker bouw, nog wel die naam mag dragen. Allengs krijg ik de indruk, aldus spreker, dat het garantiebeleid op een dood spoor is gekomen. Hij noemde als oorzaak hiervan dat: 1. De vrije produk- ten niet meer rendabel kunnen worden geteeld. 2. De zogenaamde vrije uitloop van de voedergranen nog slechts theore tisch mogelijk is. 3. De suikerbietenga rantie door de beperking van het quan tum is uitgehold. Aan de hand van grafieken toonde de heer Luitjens aan dat het de weidebe- drijven de laatste jaren iets beter is ge gaan, maar daarentegen de akkerbouw NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Uithoorn (toez): B. Baks te Kapelle aan de IJssel; 's Grevelduin- Capelle: C. Vos te Bennekom, die be dankte voor Oldenbroek. Aangenomen het beroep van de gene rale synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijke verzorger onder de gerepatriëerden)G. J. Clay, voorheen zendingspred., woon achtig te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Bergambacht: E. J. Schimmel te Oud-Beijerland. GEREFORMEERDE KERKEN Examen. De classis Sneek heeft praep. geex. en beroepbaar verklaard: de J eer P. van Loo., kand. te Sneek, die 1 maart a.s. gaarne een eventueel beroep in overweging zal nemen. GEREFORMEERDE GEMEENTE Bedankt voor Werkendam: W. C. La- main te Grand Rapids (USA)., voor St. Annaland: A. Hofman te Zeist. YERSEKE. Bij de coöp. raiffeisen bank in Yerseke werd een mijlpaal be reikt. Een bedrag van 5 miljoen gulden aan spaargelden werd overschreden. De gelukkige inlegger ontving een extra in leg van 100 gulden als premie van de bank. GOES. De afdeling Goes van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond hield „De Opril" een vergadering, tijdens welke de bondsvoorzitter, de heer J. Jens sprak over de E.E.G. De heer Jens had een aandachtig gehoor. Hij vertelde o.m. dat het in de toekomst zo kan wor den, dat een arbeider in Milaan onder dezelfde arbeidsvoorwaarden als de ar beider in Nederland werk zou kunnen vinden. Ook besprak hij de verschillen de fasen van de E.E.G. Nadat het af zetgebied voor de handel nader was be licht volgden nog tal van vragen. Het was een leerzame avond voor de leden van de afdeling Goes van de N.C.G.B. KAMPERLAND. In een geheel ge vulde zaal van „Renata" heeft het Tweede Kamerlid, de heer J. A. van Bennekom een boeiende rede uitgespro ken voor de A.R.-kiesvereniging te Kamperland. In zijn rede kwamen ach tereenvolgens aan de orde, de positie van het tegenwoordige kabinet, speci aal het sociaal-economische aspect, waarbij met dankbaarheid mocht wor den geconstateerd de grote verbetering voor de werkende stand. Een verbete ring echter, die men ook tot stand moet zien te brengen in de buitenlandse poli tiek t.o.v. de onontwikkelde en in grote nood verkerende gebieden. Ook stond de heer Van Bennekom uitvoerig stil bij de Mammoetwet en de kwestie Nieuw-Gui- nea. Tal van vragen werden aan de spreker gesteld. VLISSINGEN. Gistermiddag om streeks kwart over twaalf ontstond op de Bloemenlaan in Vlissingen een bot sing tussen een vrachtauto. bestuurd door M. P. uit Meliskerke, en een brom fietser, L. J. uit Vlissingen. Naar de po litie ons vertelde liet de vrachtautobe stuurder de doortocht voor de bromfiet ser niet vrij. J. werd ernstig aan het hoofd gewond en brak een been. Hij moest in het ziekenhuis „Bethesda" op genomen worden. in de hoek is gekomen waar de slagen vallen. Voor een mogelijke verbetering van het garantieprijzenbeleid zouden, naar zijn mening, twee mogelijkheden hand in hand moeten worden gereali seerd. Ten eerste moet het garantievlak worden verbreed en ten tweede moet het garantiebeleid op de rentabiliteit van het gehele bedrijf worden gebaseerd. Hij pleitte vervolgens voor een voorcalcula tie, dat ook zou moeten worden uitge voerd door het landbouw-economisch-in- stituut, waarin drie criteria de doorslag zullen geven nl.: 1. Een inkomen voor het gezin dat hoog genoeg is. 2. Een bedrag voor het opvangen van eventuele risico's, 3. Een bedrag voor mogelijke onverwachte investeringen. Het streven zou moeten zijn een arbeidsinkomen per bedrijf van twintig- tot dertigduizend gulden. MIDDELBURG. De Middelburg se politierechter heeft gisteren de chauffeur A. op 't H. uit Baarland conform de eis veroordeeld tot 150 gulden boete en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 't H. had op 20 mei van het vorig jaar op de weg van Oudelande naar 's-Graven- polder zeer roekeloos en onvoorzich tig met een melkauto links van de weg gereden en daarbij een aanrij ding veroorzaakt met een motorrij der. De laatste werd hierbij zo ern stig gewond dat hij een been moest missen. Als getuige trad op mevr. J. de V. uit 's-Heer Hendrikskinderen, die het ongeluk destijds gezien had. Zij deelde mee dat de auto uiterst links van de weg -reed en een behoorlijke snelheid had. Tegen de tijd dat de wagen langs komt haal ik altijd mijn zoontje binnen", verklaarde zij. Verdachte zelf noemde een snelheid van ongeveer vijf tig kilometer. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, achtte het teniastegelegde wettig en overtuigend bewezen. Hij sprak van hoogst roekeloos en hoogst onvoorzich tig rijden. Verdachte heeft zich volgens hem schromelijk vergrepen aan de meest elementaire beginselen van het verkeer. Hij eiste 150 gulden en een on voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, zei slechts aarzelend met de vordering vdn de officier te kunnen meegaan om dat hij hetgeen Op 't H. gedaan had zeer ernstig vond. Een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf zou geen kwaad ge kund hebben, meende hij. De IJzendijkse arbeider C. P. v. V. was op 3 september 1961 met een aan tal vrienden in Sas van Gent kermis gaan vieren. In deze stad dronk hij evenwel zonder te eten een groot aan tal flesjes bier. Verdachte sprak zelf van tien flesjes. Onder invloed was hdj daarna teruggereden inaar IJzendijke, maar werd onderweg nog bij een onge luk betrokken. Conform de eis van de officier veroordeelde mr. Sieperda Van V. tot honderd gulden boete. Een PTT-employé uit Goes, J. de G., stond terecht onder verdenking van een geldsbedrag van 80 gulden te hebben verduisterd. Ter zitting werd niet duide lijk ten nadele van wie het bedrag was ontvreemd: de stichting Katholieke Ver pleeghuizen Midden-Zeeland of de PTT. De G. had de opdracht drukwerk te ver zorgen voor de stichting. Hij gold daar bij als vertrouwensman en ontving 80 gulden. Het drukwerk voerde hij uit, maar de 80 gulden stak hij in eigen zak. De officier hield er rekening mee dat verdachte reeds door de PTT voorwaar delijk was ontslagen en overgeplaatst. Hij vorderde 80 gulden boete. De poli tierechter bepaalde het vonnis op 60 gul den. SCHADE VOOR BEDRIJFSLEVEN NIET TE SCHATTEN MIDDELBURG. De voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Walcheren, de heer W. K. van Nieuwen- huyzen, besteedde in een openingsrede van een gistermorgen gehouden jaarver gadering, enige ongemakkelijk klinken de woorden aan de Middelburgse Sta tionsbrug. Hij koppelde deze woorden vast aan de opmerking dat bietenleve rantie de boeren nog steeds veel geld kostte. Daarmee zeer nauw samenhan gend vroeg hij zieh af hoeveel de stag natie bij de stationsbrug de landbouw het afgelopen jaar had gekost. Hij vond het noodzakelijk dat de standsorganisa ties in deze hun plichten zouden weten te vinden. De heer Van Nieuwenhuyzen zei in de dagbladen te hebben gelezen dat dë stagnatie voor toeristen en busdiens ten zeer ernstig was geweest. „Het lijkt er echter op", aldus de voorzitter, „dat men de boer vergeet in deze. De scha de voor de landbouwer en het bedrijfs leven in het algemeen die dagelijks ve le malen verplicht zijn van deze ver bindingsschakel gebruik te maken, is niet te schatten." Waarom wordt niet getracht, aldus de heer Van Nieuwenhuyzen, de toe ristenstroom, die persé wil genieten van het mooie Walcherse kustgebied, zo veel mogelijk bij Goes te splitsen, Het is namelijk gebleken dat de af stand Goes Noord-Beveland Oostkapelle even groot is als Goes Middelburg Oostkapelle. Zoals het nu is, is het voor de landbouw en an deren een verschrikkingen een schandaal." De voorzitter deelde voorts mee dat men op Noord-Beveland een groente- teeltbedrijf voor het kweken van lucerne wilde stichten en de Walcherse boeren daarbij betrekken. De heer Van Nieu wenhuyzen vond dat het geen zin had, gezien de ervaringen met maaikneus- machines, daar propaganda voor te ma ken, maar wees de belangstellenden er op dat dienaangaande vergaderingen zouden worden gehouden op 12 februari in Kortgene en 13 februari in Goes Over het onderwerp Oogst en verwer king van losgestort graan" kreeg een vijftal inleiders gelegenheid hun me ning te geven. De heer M. Murre van de R.L.V.D. wees op het afnemend ar beidsaanbod in de landbouw. Voor Zee land betekende dat in de laatste tien jaar een afvloeiing van circa vijfdui zend arbeidskrachten. In de komende tien jaar zou die afvloeiing 25 procent Aan het nieuwe Dorpshuis in Sint- Annaland is een bergplaats aange bouwd, waar de materialen voor de gymnastiek worden opgeborgen. Hier door komt meer rtiimte vrij in het Dorpshuis, waar vele vergaderingen worden gehouden. GOES. In hotel Centraal is donderdagavond het doek ge vallen over de in 1938 opgerichte Goese Oranjevereniging. Dit ge beurde in aanwezigheid van vijf van de vijfhonderd vijftig leden De leden die er waren betreurden de opheffing in hoge mate zodat men in de laatste notulen van de Oranjevereniging wenste te zien aangetekend, dat het besluit onder protest en onder dwang der omstandigheden was genomen. Evenals vorige week stond de verga dering onder leiding van de waarne mend voorzitter en secretaris der ver eniging, de heer G. Vleugel. Drie van de aanwezige leden waren ook de vori ge vergadering van de partij zodat de voorzitter voor twee nieuwe belangstel lenden nogmaals een uiteenzetting gaf over de moeilijkheden in de Goese Oran jevereniging. De lieer Vleugel merkte op, dat er nu spijkers met koppen geslagen moes ten worden. Van het bestuur zijn nog twee leden in functie aanwezig en deze zijn van mening dat liet liet beste is de vereniging te ontbinden. Spreker vond deze oplossing zeker niet de mooiste en elegantste maar het had anders ge kund indien zich op deze vergadering voldoende leden hadden laten zien. De heer Fraanje vroeg of de beslis sing nog even opgeschort kon worden omdat de kiesverenigingen der A.R. en C.H. zouden willen bemiddelen en wil len pogen de verenigingnieuw leven in te blazen. De heer Vleugel merkte op dat de vorige keer alle Teden hiertoe de kans reeds hebben gekregen doch niet hebben gebruikt. Hij was van me ning dat er straks toch feest gevierd zal worden en dat dit waarschijnlijk georganiseerd zal worden door een door het gemeentebestuur te vormen comité. De oude toestand van vroeger zou dan zijn hersteld. Ook de heer Langevelt bepleitte te vergeefs om uitstel van executie. Na dat nog het bestuurslid de heer Par- mentier zijn wensen kenbaar had ge maakt omtrent een eventueel te vormen nieuw bestuur waarmede hij weer in zee had willen gaan en de heren Jacq. de Smit en A. Veenis als hun mening te kennen gaven dat zij er geen heil meer in zagen omdat de vereniging niet meer leeft onder de bevolking waren allen het er noodgedwongen over eens, dat, wil men het figuur nog wat redden, de vereniging ter ziele moest gaan. Men betreurde het, dat het ko mende feest nu min of meer van boven af gedirigeerd zal worden en niet meer spontaan uit de burgerij. Het besluit van de opheffing zal kenbaar gemaakt wor den aan het gemeentebestuur omdat de in stilte verwachte afgevaardigde van dit bestuur niet verschenen was. GOES. Zoals reeds gemeld zal op zaterdag 24 februari in de Prins van Oranje te Goes een toogdag gehouden worden uitgaande van de Kamerkring Middelburg van de Chr. Historische Unie. De bijeenkomst begint om half elf en staat onderlciding van de heer C. Phlllpse, voorzitter van de Kamer- kring. De minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous. zal op deze toogdag een rede uitspreken over „over heid en industrialisatie en de verwach tingen voor Zeeland". De burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, zal een toespraak houden over „onze industrialisatie en onze in frastructuur", ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer, over „onze landbouw nu en straks" en ds. C. Bezemer. Ned. Herv. predikant te Zierikzee. over „taak van kerkelijke en burgerlijke overheid in een veranderd Zeeland". Ds. Be zemer komt als enige van de sprekers in de middaguren aan het woord. De bezoekers van de bijeenkomst j krijgen de gelegenheid vragen af te vu ren op de sprekers, die daarbij worden bijgestaan door de heren C. F. van der Peyl, lid' van de Tweede Kamer, ir. J. Ph. L. Petri, hoofdplanoioog bij de Pro vinciale planologische dienst, en het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Philipse. Het ligt niet in de bedoeling deze toogdag in de enge partijpolitieke pro- pagandasfeer te houden. Veeleer stellen de organisatoren het op prijs vooraan staande figuren te laten optreden en op deze wijze de kiezers te laten horen op BRUINISSE In de gehouden ver gadering van de afdeling Bruinisse van de Partij van de Arbeid, werd in de va cature, ontstaan door het bedanken van de heer Jst de Jonge, de heer L. E. van Popering tot voorzitter gekozen. Voor de te houden Gemeenteraadsver kiezingen werd de volgende candidaten- j lijst opgemaakt: 1. L. Bal. 2. M. J. van de Velde, 3. M. Bal Jz„ 4. J. Kosten- se. 5. N. Bal Jacz., -6 J Meertens, 7 L. van Strien, 8. W. J. Hoek. 9. S. P. van Boven, 10. Th. Kik, 11. J Hooger- werf. YERSEKE. De actie 10 maal 10 mag in Yerseke als geslaagd worden beschouwd. De huis-aan-huiscollecte heeft 404.30 opgebracht. De collecte in de ned. herv. kerk bij de kerstwijding leverde 268,47 op. Thans staat een lo terij op stapel met vele attracties en mooie prijzen. Het is de bedoeling, dat eerst de loten worden verkocht, en daar- welke manier de Christelijk Historische na volgt een gezellige avond in het ver- voormannen de toekomstige ontwikke- enizingsgebouw aan de Dreef met de ling van Zeeland zien en tegemoet wil- trekking. De verkoop van loten begint len treden. lop 17 februari a.s. MIDDELBURG. Netjes ge rangschikt op een rijtje staan de kerktorens van de Walcherse dor pen te wachten op hun restauratie beurt. Voor de winter opgeslagen in een schuurtje op het terrein van „Miniatuur Walcheren", wachten de kleine huisjes, torens en boten op enige vernieuwing en een kwastje frisse verf. Eind oktober van vorig jaar, na de sluiting van Miniatuur Walche ren", de grote toeristische trek pleister, werden alle miniatuur dorpen en -steden voor een korte winterslaap binnengehaald. Direct daarna maakte een ploeg vak- en amateurkunstenaars. verbonden aan Miniatuur Walchereneen begin met het herstellen van de voorwerpen. De oude Vlissingse St. Jacobs- kerk. die vorig jaar nog op het ter rein prijkte, heeft als pronkstuk af gedaan. Oorspronkelijk slechts be rekend en gemaakt om één jaar mee te gaan, wordt de van hard board en triplex gemaakte oude kerktoren nu geheel vervangen door een toren uit koper en ijzer- sterk hout. Is men in werkelijk heid in Vlissingen nog maar begon nen met de restauratie van de to ren, op „Miniatuur" prijkt dit jaar bij de opening op donderdag voor Pasen een toren zoals die na de restauratie zal worden. „Eigen lijk", vertelde kunstschilder L. J. Braams, die in de werkplaats de leiding heeft, „moesten we meer Nu de echte Oostkerk in Middel burg in gerestaureerde staat offi cieel in gebruik is genomen moet ook de verkleinde uitgave van de Oostkerk op Miniatuur Walcheren een beurtje krijgen. Een van de miniatuur-arbeiders is hier bezig de koepel van de Lilliputterskerk aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. gebouwtjes vervangen, maar al zijn wij direct in oktober begonnen, ive komen nog tijd te kort om alles op tijd klaar te hebben Momenteel vormt het belang rijkste onderdeel van de winter- werkzaamheden: de aanleg van een volledig Sloe bij Vlissingen, compleet met havens, baggermo lens en zandzuigers. Het gehele complexje zal worden aangelegd in een diepe betonnen kuil, waarin waterreservoirs komen. De zandzuiger, die werkelijk zand zuigt en per buis wegvoert, is nu geheel klaar en wacht naast de nieuwe veerboot „Prinses Bea trix", op zijn miniatuur tewaterla ting. De zuigers worden uit koper vervaardigd, naar model en teke ning van de „echte" zuigers die binnenkort het Sloe-beeld gaan be heersen. „Miniatuur Walcheren" heeft bij de eerstvolgende opening een nieu we bezienswaardigheid: de vorde ringen in het Sloe zijn er op de voet te volgen. bedragen. Daarbij kwam nog de stijging van de loonschaal en het was dus over duidelijk dat de mechanisatie deze on gunstige tendenzen had op te vangen. De landbouwer D. A. van Nieuwen huyzen gaf een beknopt relaas van zijn ervaringen, opgedaan in de zomer, met het gebruik van de maaidorser met graantank en belichtte de, volgens hem, vele voordelen en enkele nadelen. Daar op haakte de heer J. Brasser in, gezien van het standpunt van de loonwerker. Twee handelaren gaven daarna hun mening over de verwerking van het graan. De heer C. Meulenberg sprak na mens de vrije handel. Bezien naar de ontwikkeling van de maaidorser op het eiland Walcheren zei hij dat het graan gedeeltelijk direct naar de verwerken de bedrijven zou worden vervoerd en gedeeltelijk een voorlopige opslag zou krijgen bij de boer zelf. Over het eerste punt was hij wel van mening dat op Walcheren tussenrijders noodzakelijk waren en hij wees op de obstakels, die de nodige stagnatie veroorzaakten als stationsbrug, spoorlijn en toeristen- stroom. Toch vond de heer Meulenberg de eerste oplossing slechts geschikt voor kleine landbouwers en voor degenen die dicht bij een verwerkend bedrijf woon den. Idealer vond hij de opslag bij de boeren zelf, waarna later afvoer zou plaatsvinden, maar hiervoor waren uiteraard weer de nodige investeringen nodig. Voor een goede gang van zaken in deze vond hij een intensieve samen werking tussen boer, loonwerker en ver werkend bedrijf noodzakelijk. Namens de coöperatieve handel sprak de heer J. H. Wolthuis zijn mening uit. Hij was geen voorstander van de op slag bij de boeren, omdat deze ver keerd kon gebeuren en het aanwezige vuil broei kon veroorzaken. Een directe afvoer vond hij beter en hij merkte op dat dit zou worden opgelost als de nieu we silo er in Middelburg zou zijn. De aanbesteding voor de bouw van de silo zou binnen enkele dagen plaatshebben. Na deze inleiding beantwoordde een forum onder leiding van de heer Mur re en waarin ook zitting hadden de he ren W. P. Balkenende en J. T. An- dringa van de R.L.V.D. en ir. B. de Jong van de N.A.K. vragen uit de ver gadering Bij een bestuursverkiezing werd herkozen secretaris G. Koole en in de plaats van de heer J. Geschiere de heer W. Maljaars. Ik wil niet nalaten U mijn mening kenbaar te snaken omtrent de foto met onderschrift, verschenen in uw protes tants-christelijk dagblad voor Zeeland van 1 februari, met als titel „Kastij ding in de Statenzaal" en waar U de heren v. d. Peyl en Hommes een pak slaag laat toedienen aan de heer Van Oorschot. Deze truc-foto getuigt van een dus danige smakeloosheid, dat naar ik hoop en vertrouw slechts zeer enkelen van Uw lezers, de humor, welke U er waar schijnlijk in hebt gezien, zullen hebben gewaardeerd. Het onderschrift geeft een dusdanige „verwrongen" voorstelling van de ge voerde discussie, dat de heren v. d. Peyl en Hommes zieh waarschijnlijk ook niet helemaal lekker zullen voelen met plaat én onderschrift. (Ik kan mij niet voorstellen, dat deze heren van te voren van het gebruik van hun foto's op de hoogte waren). In het bijzonder geldt dit ten aanzien van de discussie tussen de heren v. d. Peyl en Van Oorschot, naar aanleiding van mr. Burgers aanbod tot deelname aan een regering, welke het Nieuw- Guinea probleem tot een oplossing zou moeten brengen. De heer v. d. Peyl had gezegd, dat mr. Burger (P.v.d.A.) dan toch maar had gevraagd een plaats in deze „voort- hobbelende" regering te mogen gaan in nemen. In zijn antwoord wees de heer Van Oorschot de heer v. d. Peyl er op, dat zijn voorstelling van zaken in strijd was met de feiten. De heer Burger had inte gendeel gezegd, dat de regering De Quay niet in staat was deze moeilijke taak tot een goede oplossing te brengen, maar dat de Partij van de Arbeid be reid was tot medewerking in een Natio naal Kabinet ter afwikkeling van het probleem Nieuw-Guinea. De heer v. d. Peyl erkende, dat het inderdaad zo was geschied, dat hij in de 2e Kamer aanwezig was geweest toen mr._ Burger zijn verklaring over zijn bereidheid tot deelname aan een Nationaal Kabinet aflegde, dat hij der halve vanzelfsprekend wel de juiste toe dracht wist, dat hij dus met opzet een gewrongen beeld had gegeven, wijl dit paste in zijn antwoord-speech aan de heer Van Oorschot. Ik laat nu gaarne het oordeel aan de lezers over Uw plaat en onderschrift, als wel over de wijze van debatteren van de heer v. d. Peyl. Hoogachtend, M. J. VAN POELJE, NASCHRIFT REDACTIjg vllsslr|gen- P® heer Van Poelje is voorzitter van het Gewest Zeeland van de Partii van de Arbeid. Dat de foto, die een realistische weer slag was op het in de statenzitting ge sprokene, sommige socialisten tot wre- ,vJp, heeft verwekt, is jammer. Er kon blijkbaar geen klein glimlachje meer af ha deze statenzitting, waarin een scherpe politieke schermutseling plaats vond. Wat betreft het woordenduel tussen de heren Van der Peijl en Van Oorschot geloven wij dat de politici elkaar ge deeltelijk met gelijke of nagenoeg gelij ke munt betaalden. Wij menen name- U'k niet gehoord te hebben dat de so cialistische fractievoorzitter in zijn aan val op bijv. minister Van Aartsen ook de moeilijkheden opsomde, waarmede deze bewindsman heeft te worstelen De fractievoorzitter gaf uitsluitend een zijdige kritiek. Men zou dat een „ver wrongen" voorstelling van het woning bouwbeleid kunnen noemen. Daarna werd gedeeltelijk met gelijke munt te rugbetaald. Men gaf elkaar politieke klappen in de Statenzaal, maar er werd niet gehuild. Toen nog niet. HANSWEERT. Donderdagmiddag gebruikte het 1300 ton metende m-s KI ar 10 bij het afmeren in de buiten haven van Hansweert zijn anker, dat echter door kettingbreuk verloren ging. Het gevolg hiervan was dat het vaartuig doorvoer en tegen een ducdalf botste die hierdoor beschadigd werd. Door het bergingsvaartuig „Inktvis" werd het 1000 kg wegende anker gebor gen. Na borgstelling kon de „Klario" zijn reis vervolgen»

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3