Politie jaagt op monteur SUBANDRIO: ..OVERDRACHT GEEN VOORWAARDE MAAR DOEL" flmtona Massaal gevecht in hartje Parijs eist vijf doden Laatste ontwikkeling kwam na overleg met commissies uit Kamer Vloot zocht dag lang naar Jayne Mansfield Subtiele Indonesische zwenking in kwestie Nieuw-Guinea tfVfcyf PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woonwagen moet weg na beslissing minister MINDER KIJKGELD BIJ STAKING NIET MORGEN Veel te praten Ver t r ou welij k Zwak beleid Zwembond in dopingkwestie Geen Engelse tank voor Indonesië Arrestatiebevel tegen generaal Faulque TIEN MILJARD BELASTING Bod van Landbank op hotel Terminus 1.350 procent LAATSTE NIEUWS Museumprijsvraag voor de jeu^d Nederland neemt deel voor twee miljoen dollar De BiltHelder Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53. tefefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—- 16e JAARGANG No. 5076 Vrijdag 9 februari 1962 DE VAKMAN VAN DE LEIDSE INBRAAK Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse en Haagse recherche zoeken met man en macht naar de 51-jarige Hagenaar W. van W„ een elektrotechnisch monteur, die van de grote inbraak in het Stads- en Academisch Zieken huis wordt verdacht. Hij is een erkend vakman, die de bij naam draagt De marinekraker. Deze naam heeft hij te danken aan de ge ruchtmakende inbraak in het departe ment van marine, die hem enige jaren geleden 180.000 gulden opleverde. De man heeft al een dertien jaar in de gevangenis doorgebracht voor ver schillende inbraken. Hij zou in de nacht De hoofdverdachte van de inbraak in het Leidse zieken huis W. van W. (51) uit Den Haag. van 25 op 26 januari samen met één of meer medeplichtigen de hand hebben gehad in het openbranden van de brand kast in het Leids Stads- en Academisch ziekenhuis. Er werd toen bijna twee en een halve ton aan lonen in kleine cou pures uit de safe gehaald, nadat deze aan de zijkant was opengebrand. Doordat het kleine coupures waren, die uiteraard niet geboekt stonden werd het onderzoek bijzonder bemoeilijkt, maar tenslotte heeft de Leidse re cherche toch een duidelijk spoor in han den gekregen. De Hagenaar, die als hoofddader wordt beschouwd, moet na melijk wat kledingstukken en een gas fles bij Leidschendam hebben wegge gooid. Interpol Dank zij een minutieus onderzoek kwam de Leidse recherche er achter, dat Van W., de eigenaar van de kleren, in Den Haag woont. Bij huiszoeking werd hij niet thuis getroffen. Hij is ver moedelijk al naar het buitenland ont komen, zodat nu ook Interpol is gewaar schuwd. Van de andere daders ontbreekt nog elk spoor. De politie is ervan over tuigd, dat er meer mannen bij de in braak betrokken moeten zijn geweest: de vracht dekens en het materiaal dat is teruggevonden, wettigen de opvat ting dat er een auto is gebruikt voor de inbraak. Met de dekens hebben de inbrekers een tent gebouwd rondom de plaats waar zij hun slag sloegen. De verdachte Van W. had geen rijbewijs. De kans is niet uitgesloten, dat er een tipgever in het ziekenhuis moet worden gezocht. Affaire-Kaufmann O RENKUM. De woonwagen waarin de familie Kaufmann nog altijd huist in Renkum bij Arnhem, zal moeten ver dwijnen zodra de beschikking van de minister inzake een verblijfsvergunning afkomt. Dit heeft burgemeester Matzer van Bloois gezegd op een hierover in de raad gestelde vraag. Hij voegde eraan toe, dat de familie Kaufmann naar een woning zal dienen te verhuizen of naar Duitsland zal moeten terugkeren. De familie Kaufmann kreeg tijdelijk asiel in ons land na het rumoer, dat er om de Joodse caféhouder Sumpf ont stond in het Duitse Köppern. waar de heer Kaufmann een expeditiebedrijf had. Met zijn gezin moest hij zijn woonplaats verlaten toen hij zich door partij te trek ken voor de belaagde caféhouder de haat van de dorpsbewoners op de hals had gehaald. Eerste Kamer vraagt: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een zeer groot deel van de Eerste-Kamerleden heeft de regering gevraagd een evenredige korting op de kijkgelden te bewerkstelligen, als het televisiepersoneel nogmaals in staking zou gaan. Zij vinden het merkwaardig dat een' groot aantal topfunctionarissen bij de televisie louter uit eigenbelang enkele dagen kon staken en daardoor vrijwel ongestraft kon verhinderen dat er televisie-uitzendingen waren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Indonesische regering heeft gisteren als resultaat van internationale druk, zo mag men aan nemen een uiterst geraffineerde wijziging gebracht in de houding, waarmee zij staat tegenover onderhandelingen met Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea. Indonesië stelt geen voorwaarden vooraf aan besprekingen met Nederland over de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië, zo zou men de nieuwe, subtiele formu lering van het Indonesische standpunt kunnen weergeven. De overdracht, zo zei minister Subandrio gisteren volgens berichten uit Djakarta, is geen voorwaarde voor, maar slechts het doel van eventuele onderhandelingen met Indonesië. „Dat betekent dat, indien de Nederlanders instemmen met het openen van onderhandelingen, zij niet noodzakelijkerwijs morgen het bestuur zullen moeten overdragen." „Het enige waar wij ooit belang stelling voor hebben gehad is de overdracht van het bestuur. Wat zouden besprekingen met Neder land voor zin voor ons hebben als dit punt niet het onderwerp van ge sprek zou zijn", aldus Subandrio. Hij vergeleek de positie van Indo nesië met die van de Algerijnse re gering in ballingschap ten opzichte van Frankrijk. „De Algerijnen stel len geen prealabele voorwaarden, omdat hun standpunt volkomen dui delijk is en omdat er niets anders is om over te praten". „Er zijn veel dingen te bespreken binnen het kader van bestuursover- dracht. Wij zulen die gaarne bespre ken", vervolgde Subandrio. Hij ver klaarde echter met de meeste nadruk dat onderhandelingen voor Indonesië geen enkel nut hebben als zij geen betrekking hebben op uiteindelijke overdracht van het bestuur. Subandrio zei dat alles op het vlieg veld Kemajoran bij de aankomst van president Soekarno uit Bali. Soekarno zelf wilde geen woord zeggen. „Praat maar met Subandrio", zei hij. Hij riep terstond na zijn terugkeer de „opera tiestaf voor West-Irian" en de chefs van staven bijeen. In Den Haag hebben minister-presi dent De Quay, de ministers Luns en Visser en de staatssecretarissen De Jong (marine), Calmeyer (leger en luchtmacht) en Bot gisteren vergaderd met de commissies voor buitenlandse zaken en defensie uit de Tweede Ka mer. Van de zijde van de regering werden vertrouwelijke mededelingen gedaan over de bemiddelingspogingen van Oe Thant, zo werd na afloop mee gedeeld. Ook werden besproken het vervoer van militairen naar Nieuw- Guinea en de ervaringen van mr. Bot aldaar. Oe Thant zet zijn pogingen voort, al staat het resultaat geenszins vast, zo werd gezegd. De regering heeft kun nen meedelen dat Oe Thant op Indone sië druk oefent om zich, evenals Ne derland, bereid te verklaren tot het openen van besprekingen, zonder daar aan vooraf voorwaarden te stellen. Formeel heeft Indonesië niu dus aan die druk toegegeven. Wat dat echter voor mogelijkheden opent voor Neder landsIndonesische besprekingen, is niet in het Haagse overleg betrokken geweest. Het nieuws over de Indone sische verschuiving drong pas tot Ne derland door, toen de vergadering tus sen bewindsleden en Kamerleden al was afgelopen. In Den Haag onthield men zich gister avond angstvallig van commentaar. Officieel was men nog van niets op de hoogte, zo werd gezegd. Het overleg hierover zal weer via Oe Thant moeten lopen. Indonesië kreeg gisteravond in middels weer mondsteun van Moskou. In een verklaring, die voor radio Mos kou werd voorgelezen, werd Nederland beschuldigd van militaire provocatie. Nederland had onlangs aanzienlijke militaire contingenten naar Nieuw- Guinea overgebracht en zich schuldig gemaakt aan piraterij (het marine incident bij de Etnabaai). „In onze tijd", zo werd dreigend ge zegd, „waarin een grote brand kan uitbreken als er maar een kleine vonk is, is het spelen met vuur. waar ter wereld ook, uitermate gevaarlijk." „De toestand, die zich nu in West- Irian heeft ontwikkeld moet wel gevoelens van ernstige bezorgdheid wekken bij landen, die zich oprecht wijden aan handhaving van de vrede en natuurlijk kunnen zij niet slechts toeschouwers blijven van de Nederlandse provocaties", aldus be sloot radio-Moskou. Prof. De Quay en minister Luns begaven zich gisteren opgewekt keuve lend naar de vergadering met de Kamercommissies. Zij waren van de jongste zet van de Indonesische regering op het Nieuwguinese schaak bord nog niet op de hoogte. Eerste Kamer meent: DEN HAAG Een aantal Eerste- Kamerleden gaat in het voorlopig ver slag over de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen in op de kwestie van de doping in de zwemsport. Met nadruk dringen zij er bij de rege ring op aan zich terdege op de hoogte te stellen van het euvel van de opwekkings middelen. De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft naar hun mening een begrijpelijk, maar niettemin zwak beleid gevoerd in de kwestie van een Friese zwemster. Het instellen van een kleine commissie van deskundigen om zich ter zake op de hoogte te "tellen zou naar hun oordeel zeker gewenst zijn. Mr. II. Schuurman, advocaat en pro cureur in Alkmaar, is benoemd tot rech ter bij de Rotterdamse rechtbank. In Alkmaar is hij geruime tijd rechter- plaatsvervanger geweest. MENSEN DIE HET GOED zondag 11 februari Internat. CONCOURS HIPPIQUE te Berlijn BADMINTON Internationale kampioenschappen te Haarlem NASSAU (Reuter-A.P.). Een hele vloot schepen en vliegtuigen van de reddingsdienst der Britse Bahama eilanden, van de Ameri- aanse kustwacht' en talrijke particu lieren hebben gisteren gezocht naar Jayne Mansfield (20), haar man Mic key Hargitay en hun vriend Jack Drury. Zij waren woensdagavond niet teruggekeerd van een zeetocht tussen de Bahama eilanden. Gister middag omstreeks vier uur Neder landse tijd vond een helicopter van Jayne Mansfield de kustwacht het drietal op het eilandje Rose, vlak bij Nassau. Zij hadden de nacht in badpak doorge bracht maar hebben waarschijnlijk geen nadelige gevolgen van het avontuur ondervonden. De kapper van Jayne Mansfield was de eerste die alarm sloeg nadat hij vergeefs op zijn cliënte had ge wacht. Het vijf meter lange jachtje „Bladesji", met een buitenboordmo tor, werd leeg en met gebroken helm stok op zee gevonden, maar van de opvarenden was geen spoor te beken nen. Nadat de schipbreukelingen veilig aan land waren gebracht vertelde Drury de oorzaak van alle narigheid: „Tijdens het waterskiën viel Jayne, waarop Mickey overboord sprong om haar te hulp te komen. Plotseling zag ik schaduwen van haaien. Ik schreeuwde haast te maken en in de opwinding om aan boord te komen, zaten we alle drie tegelijk aan één kant. Hierdoor sloeg de boot om en wij lagen in het water. Op de bodem van de boot hebben wij een uur rond gedreven en zijn naar een koraalrif gezwommen. Het was d'aarop vreselijk koud. Bij laag water konden wij naar land waden en zijn in de struiken gaan slapen. Er was geen enkele verbinding met het vaste land en we hebben niets van de reddingsactie in d'e ochtend uren gemerkt". LONDEN (Reuter) Groot-Bri- tannië heeft een vergunning voor de uitvoer van een tankinstallatie naar Indonesië ingetrokken, omdat het deze installatie van mogelijk militair belang acht. Dat heeft de Britse minister van handel, F. Errol, gisteren in het Lagerhuis meege deeld. De tankinstallatie was besteld door de Indonesische (staats)Iuchtvaart- maatschappij. PARIJS Tegen de Franse com mandant René Faulque, oud-officier van het eerste regiment parachutisten van het vreemdelingenlegioen dat de Alge rijnse putsch begon, is een arrestatie bevel uitgevaardigd. Niet wegens zijn aandeel in de putsch maar omdat hij commandant was van de Franse solda ten in het Katangaanse leger van Tsjombe. Faulque, die dezer dagen in Toulouse werd verwacht, is niet komen opdagen en men vermoedt dat hij naar de O.A.S is overgegaan. Er is ook een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de Belgische industrieel Hambursin uit Namen, die de vertrou wensman was van president Tsjombe en die het recruteringsbureau voor Ka tangaanse troepen in Toulouse heeft op gericht. DEN HAAG. De fiscus heeft in het afgelopen jaar het recordbedrag van ruim tien miljard gulden ontvan gen tegen ruim negen miljard in 1960. De inkomsten- en de loonbelasting vertoonden een zeer krachtige stijging. De loonbelasting steeg met bijna 16% procent bij een stijging van de loonsom van zeven a acht procent. Doordat op hogere inkomens een re latief veel groter bedrag aan belas ting moet worden -afgedragen, was 'het stijgingspercentage meer dan het dub bele van dat van de lonen. Zie verder pagina 13. ROTTERDAM. Van welingelichte zijde wordt -vernomen dat het bod, dat door de Landbank de heer Zwols- man is uitgebracht op de Hotelex ploitatie Mij. Terminus 1.350 procent bedraagt. De maatschappij bezit het Haagse hotel Terminus, het Domhotel, het hotel Pays-Bas en het hotel Ter minus deze laatste drie in Utrecht. Dat is Smit, hij is a-sociaal. „Hervatting van de Franse atoombomproeven is gerecht vaardigd na de jongste reeks Russische proeven", heeft het Franse ministerie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Argentinië heeft 'de diplo matieke betrekkingen met Cuba verbroken. PARIJS (AP) Gemeentelijke pandjeshuizen van Parijs hebben gis teren beroemde schilderijen geveild voor een waarde van een half miljoen gulden. De namen van de vroegere eigenaars van werken van Cézanne, Gauguin en Rouault, werden geheim gehouden. Van onze correspondent PARIJS Een communistische betoging in Parijs tegen de regen van bomaanslagen van bet Gehei me leger is gisteravond ontaard in een hevige vechtpartij met de poli tie. Enige honderden manifestanten en zeker 140 agenten werden ge wond en de politie maakte bekend dat er 5 doden waren gevallen. De strijd woedde rondom de Place de la Bastille en golfde enige uren lang heen en weer door de straten en pleinen in de buurt. De betoging, op touw gezet door de communistische partij, de linkse vak verenigingen en de communistische mantelorganisaties, was door de re gering verboden, zoals trouwens alle andere politieke manifestaties op de openbare weg. Zesduizend Ondanks dit verbod hadden ruim zesduizend mannen en vrouwen, onder wie zeer veel studenten, zich tegen half zeven verzameld in de straten en boulevards die uitkomen op de Pla ce de la Bastille, die door de politie voor alle verkeer was afgesloten. Pre cies om half zeven begon de opmars onder het uitstoten van bekende'kreten als ,O.A.S.-moordenaars", „Vrede in Algerije", „Aresteer de plastikeurs" en zo verder. De politie, gehelmd en ge wapend met stokken van een meter lengte en geweren, maakte front aan het einde van alle straten die op het plein uitmonden. Even voor negen uur deden zich de eerste botsingen voor aan het einde van de Boulevard Beaumarchais, die de breedste is en waar de manifestan ten dus het talrijkst waren. Bij deze eer ste botsing werden vijf manifestanten ge wond. De politie, die probeerde de de monstratie uiteen te slaan, werd ont vangen met een regen van straatkeien. Ondanks het verlies van drie gewon den rukte de politie steeds verder op. Ook op andere punten op de Place de la Bastille komen ongeveer tien straten uit kwam de politie in ge vecht met de betogers, maar zij slaag de erin de menigte uiteen te drijven, die zich via kleine straatjes naar de Place de la Nation begaf. Wéér Na toespraken van een communist en van een vakbondleider scheen de demonstratie te verlopen en de rust AMSTERDAM. Het Rijksmuseum en de V.V.V. in Amsterdam hebben een prijsvraag uitgeschreven voor Ne derlandse schoolbladen. Gevraagd wordt een artikel over de Nederland se musea of Nederlandse kunst dat belangstelling wekt voor de beelden de kunst in de schoolpers. Het beste artikel wordt beloond met een „Rembrandt-tocht" voor de hele klas van de auteur van het stuk. De artikelen moeten zijn gepubli ceerd tussen 1 januari 1961 en 1 mei 1962. Deze tocht gaat naar het Museum Boymans-van Beuningen in Rotter dam en het Rijksmuseum in Amster dam. Er zijn verscheidene attracties aan verbonden. Enige bedrijven en instellingen zullen de driedaagse tocht financie ren. Lenmg Uno Van onze correspondent NEW YORK. Nederland is van plan voor ruim twee miljoen dollar deel te nemen in de obligatielening die de Ver enigde Naties hebben uitgeschreven om het bankroet te voorkomen dat dreigt door de grote uitgaven voor de interna tionale politiemacht in Congo. Dat heeft mr. Schiirmann, Nederlands vertegenwoordiger bij de Uno, gisteren meegedeeld in een gesprek met waarne mend secretaris-generaal Oe Thant, waar aan ook vertegenwoordigers van Italië, Japan, Oostenrijk en Zwitserland deel namen. Mr. Schürmann zei dat het in het voor nemen van Nederland lag een percentage van de obligatielening die tweehonderd miljoen dollar groot is voor zijn rekening te nemen ongeveer gelijk aan het per centage dat Nederland in de algemene kosten van de Uno bijdraagt. Volgens de laatste vaststelling van de bijdragen van leden-staten is het aandeel van ons land in de begroting van de Verenigde Naties 1,01 procent. keerde even terug. Plotseling verza melde zich echter op de Boulevard Voltaire, die van de Place de la Nation naar de Place de la Republique- leidt, weer zeker duizend communisten, die zich op de politie wierpen. Er ont stond een verbitterd gevecht, waarbij een kleine honderd gewonden bij de manifestanten en dertig aan de kant van de politie vielen. Bij deze worsteling werden de be togers teruggeworpen op de Place Vol taire, waar de politiewagens dwars over de weg stonden. Een daarvan probeerden ze ondersteboven te gooi en en toen dat niet lukte, bekogelden ze de auto met stenen. Bevrijd Kort daarop kwam een politiewagen aanrijden met arrestanten. Zij werd aangehouden door de betogers, die de politieagenten die in de wagen zaten, met stenen begonnen te bekogelen. Om niet gewond te raken, vluchtten de bewakers de wagen uit, terwijl de manifestanten de gearresteerden be vrijdden. De chauffeur van de wagen, die in zijn cabine zat opgesloten, werd daarna door de betogers aangevallen. Hij trok zijn revolver en schoot vijf maal in de richting van de grond. Enkele demonstranten werden door rondvliegende en ketsende kogels ge wond. Twee van hen stierven ter plaatse. Terwijl de gevechten in volle gang waren ontploften om negen uur op twaalf verschillende plaatsen in het cen trum van Parijs bommen, tegen welke acties juist deze demonstratie werd gehouden. Een ervan was geplaatst voor het Parijse bureau van het Rus sische persagentschap Tass, een andere voor de gevel van een communistische uitgeverij. Om half tien was de rust in Parijs teruggekeerd. In ons bericht over de pier in Zand- voort van woensdag schreven wij, dat deze pier iets langer zal worden, dan de pier in Scheveningen. Hij zou een leng te krijgen van 360 meter. De Exploita tie-Maatschappij Scheveningen maakt ons er op attent, dat de Scheveningse pier een lengte heeft van 381 meter. Het commentaar van een van de men sen, die nauw bij de plannen voor de Zandvoortse pier is betrokken luidde: Die van ons zal ongeveer even lang zijn. Japan leent in Duitsland FRANKFURT (D.P.A.). Een West duits bankeonsortium zal voor het eerst na de oorlog een Japanse lening uitge ven. De Deutsche Bank en de stad Osa ka hebben vandaag een desbetreffende overeenkomst getekend. De lening is 100 miljoen mark groot, heeft een looptijd van vijftien jaar en draagt een rente van 6% procent. De koers van uitgifte is 96% procent. De opbrengst is bestemd voor bouwprojec ten in de stad Osaka. Ernstig gewond lagen gisteravond tientallen betogers langs de kanten Van d®.sntraten de bu»rt van de Place de la Bastille. De politie telde 140 gewonden, van wie er tien zeer ernstig aan toe waren. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: Bijna voorjaarsweer dus! 10 februari: zon op 8.06, zon onder 17.43; maan op 10.57. i

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1