Het gaat bij mij om de toeschouwers' Tekort aan mensen bracht bedrijven tot sanering niemand de deur uit zonder een MJïS] on jHSg tbijt GASTEN ZOUDEN ZICH HEBBEN MISDRAGEN OP DE COPPELSTOCK voor bouw kunstmanen Tragiek van vrouw (20) werd baby noodlottig Showproces tegen Galvao begonnen OPPOSITIE TEGEN ILSY AFGETREDEN RAADSLID BREIJRE (ZANDVOORD: vrouw wilde spoorbaan niet verlaten Sporttoto zoekt waardebonnen „Slacht kippen pijnloos" „Voorzichtig met rechtszekerheid" Snellere verlichting van rheuniatiek en spierpijnen AMERIKAANS WETSONTWERP Geen ontslag voor officier uit de peukjes-affaire Buitentarief voor tabak vastgesteld ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 MOEDER VAN VIER KINDEREN - KLOOSTERBALSEM Programma's HET WILDE IS ER EEN BEETJE AF' BRIEF AAN IR. VISSER Bejaarde man aan gereden PROF. MR. ENSCHEDE Twee doden bij botsing Excuus van pachter: Een paravitamine geeft grijs haar leven en kleur terug Donderdag 8 februari 1962 Van een onzer verslaggevers ZAND VOORT De man die zijn mede-gemeenteraadsleden van Zand- voort vorige week voorstelde om het circuit op te heffen, is geen ver velend mannetje dat alles wat sneller kan dan tachtig kilometer per uur, uit den boze vindt. Integendeel, de heer L. J. Breure, het gemeente raadslid met het sensationele voorstel, heeft in zijn garage een zware sportwagen staan waarin hij graag en veel en snel rijdt. Hij heeft er zelfs wel eens mee op het circuit gereden. rs De heer I., j. Breure. het Zandvoortse gemeenteraadslid dat het circuit wil opheffen, heeft zelf naast zijn huis een snelle sportwagen staan. „Ik rijd daar stevig mee", zegt hij, „maar dat is heel wat anders dan mede-verantwoordelijk te willen zijn voor eventuele ongelukken op het circuit"-. Het gaat de heer Breure niet in de eerste plaats om de lieden die zo hoognodig nieuwe ronderecords moe ten vestigen op het circuit, maar om de mensen die naar de wedstrijden komen kijken. „Achter op iedere toegangskaart tot het circuit staat gedrukt dat het publiek voor eigen risico op het ter rein is. Inderdaad, wettelijk is er niemand aansprakelijk als er ongeluk ken gebeuren. Maar ik wil me niet mede-verantwoordelijk voelen en als lid van de Zandvoortse raad ben ik dat. Daarom heb ik voorgesteld het circuit op te hefien en daarom heb ik ontslag genomen als gemeenteraadslid toen mijn voorstel niet werd aange nomen", aldus de heer Breure, die voorzitter was van de fractie van de V.V.D. in de raad. HET KAN Hij weet ook wel dat het circuit van Zandvoort als veilig bekend staat. „Maar de mogelijkheid van een onge luk is nooit helemaal uit te sluiten en de gevolgen van een ongeluk kunnen verschrikkelijk zijn." Enkele maanden geleden heeft de heer Breure de raad voor het eerst gewezen op de gevaren van het circuit. Vorige week wilde hij de raad een motie laten aannemen waarin bij B. en W. op opheffing van het circuit werd aangedrongen. Het voorstel werd met elf tegen drie stemmen verworpen. De heer Breure trok daaruit de vér gaande maar volgens hem enige juiste consequentie en nam ontslag als gemeenteraadslid. Hij zal nog aan één vergadering deelnemen voordat het ingaat. SCHIP VAN BIJLEG „Iedereen denkt dat het circuit de gemeente veel geld opbrengt, maar het tegendeel is waar. Het circuit kost de gemeente alleen maar geld. In en buiten de raad wordt daarom gesproken over ,het schip van bijleg''. Dat mijn voor stel tot opheffing niet is aangenomen is niet omdat de raad het voordeel van het circuit niet wil missen, maar omdat hij het nadeel niet nog groter wil maken. Het circuit moet nog tot en met 1968 in exploitatie blijven voor de kosten er zo ongeveer uit zijn. Het nu opheffen zou een verlies van een half miljoen betekenen." In de raad bracht de heer Breure nog een ander punt naar voren. Daar zei hij: ,,De voorzitter van deze raad (de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema) is dol op het circuit. Hij is er kinderlijk gelukkig mee. Als het mét zulk een gevaarlijk speelgoed was, zou men hem het pleziertje moeten gunnen. Het komt er nu echter op neer dal de raad met het circuit in stand te houden tegemoet komt aan een speciale hobby en een zekere hovaardij van onze voorzitter." „Bovendien", zo wreef de heer Breure de raad onder de neus, „is het wel een bijzonder tweeslachtige houding om Zandvoort een circusvoorstelling te onthouden op grond van het motief „sensatiezucht bij het optreden met wilde dieren" en tegelijk iets in stand te houden dat geheel op sensatie berust en ieder ogenblik mensenlevens kan kosten." (Ingezonden mededeling) Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Adriana O. S., pas twintig jaar oud geworden, moe der van vier kinderen, van wie de laatste kort geleden in het huis van bewaring in Amsterdam was ge boren, verlaten door haar man, stond gisteren voor de Amsterdamse rechtbank, beschulidgd van doodslag op haar derde kind. Zes maanden oud was de baby, toen zijn moeder hem 16 juni vorig jaar op zijn buikje in de wieg draai de en daarna een vierdubbel gevou wen deken en een kussen over hem heen legde. Het kindje was de volgen de ochtend dood. Nerveus „Ik werd nerveus van het huilen", zei de jonge vrouw gisteren voor de rechtbank. „Maar u wist toch wel dat er onge lukken konden gebeuren", vroeg de president, mr. B. van der Waerden. „Ik heb er helemaal niet bij stil ge staan dat het kindje zou kunnen stik ken". De officier van justitie, mr. H. Bou- ma, achtte de te last gelegde dood slag bewezen. De verdachte gaf im mers toe inderdaad de deken en het kussen op het kind te hebben gelegd. Daaruit bleek volgens de officier een voorwaardelijke opzet. Hij vroeg de rechtbank een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek op te leggen. Vijftien jaar De raadsman, mr. J. van Schaik, gaf in een bewogen pleidooi een uit voerige uiteenzetting van de omstan digheden waaronder de jonge moeder was opgegroeid. Al op vijftienjarige leeftijd was zij getrouwd en in haar gezin was het zoals in de rapporten werd gezegd „eenzelfde troep als in de gezin nen waaruit de echtelieden afkomstig waren". Het meisje werd primitief, onvolgroeid en voor de feiten vermin derd toerekenbaar genoemd. Paniekstemming De verdediger kon inhaken op enke le woorden van de officier. Deze had in zijn requisitoor gezegd, dat de hou ding van de man in dit drama niet mocht worden verwaarloosd. „Ik ge loof zelfs dat de jonge vrouw door het gedrag van haai man hij dronk veel en kwam laat thuis in een pa niekstemming is geraakt", aldus de of ficier. In de nacht van 16 juni vorig jaar had de man toen twintig jaar oud zijn vrouw toegeroepen de baby te laten ophouden met huilen. „Ik'hield heel veel van dit kind, maar ik kon er niet tegen op", zei mevrouw O. gisteren. „Ik dacht dat als Gerardje moe gehuild zou zijn, hij wel in slaap zou vallen". „Was u bang voor uw man?" wilde de president weten. „Ja", antwoordde de jonge vrouw. Hij zou haar vaak hebben mishan deld en ook zou hij eens hebben ge probeerd haar te wurgen. Volgens buurtbewoners had hij zich niets van zijn gezin aangetrokken. Na de dood van Gerardje had hij helemaal niets meer van zich laten horen. Mr. Van der Waerden herinnerde eraan, dat in 1960 een ander kind van het jonge gezin op dezelfde wijze als Gerardje om het leven was gekomen. „Was daarbij ook niet een beetje op zet aanwezig", informeerde één van de rechters. „Neen", was het antwoord. De offi cier van justitie vond het echter wel aannemelijk, hoewel bij de vorig jaar alsnog verrichte sectie de doodsoor zaak niet was gevonden. Het was een trieste geschiedenis die gisteren in de rechtszaal uit de doe ken werd gedaan. De jonge vrouw was door de asociale familie van haar man niet geaccepteerd. Dat had heel veel conflicten tot gevolg gehad. De grootste ruzies waren evenwel over het kind ontstaan, dat in 1960 was ge stikt. Dat zou door een buurjongen zijn verwekt. De verdediger concludeerde na een lang pleidooi tot vrijspraak, omdat er naar zijn mening geen sprake was van opzet. Wel achtte hij de verdach te schuldig aan dood door schuld, maar dat was niet te last gelegd. „Ze is dom geweest en ze heeft haar kind verkeerd behandeld. Maar we moeten bedenken, dat het meisje uit een primitief milieu komt en zelf ook primitief dacht". Mr. Van Schaik verklaarde de man moreel schuldig. Deze man van wie de jonge verdachte overigens niets meer wil weten was gisteren niet verschenen. Omdat de rechtbank niet voelde voor een behandeling bij ver stek, zal de man 21 maart terecht staan. LISSABON (AP) Met ongewone haast omdat het schip in kwestie en daarmee vele getuigen weer naar zee moet, is gisteren in Lissa bon het grote proces begonnen te gen Henrique Galvao en 32 van diens bentgenoten die nu ongeveer een jaar geleden het Portugese lijnschip de Santa Maria in volle zee kaap ten. Het is in feite een groot show proces, niet alleen wegens de haast die een goede rechtspleging niet ten goede kan komen, maar vooral ook wegens de omstandigheid dat geen van de 33 beklaagden in persoon aanwezig is, en voorts omdat er niet één getuige a décharge is opgeroe pen. Behalve Galvao staat ook bij verstek terecht generaal Humberto Delgado, premier Salazars belangrijkste poli tieke tegenstander, alsmede achttien andere Portugezen, elf Spanjaarden en twee Venezolanen. Alle betrokken Portugezen wonen nu in Brazilië. Er zijn 24 getuigen a charge opgeroepen, van wie verscheidene bemanningsle den van de Santa Maria. De beschul diging omvat kaperij in volle zee, doodslag, twee pogingen tot doodslag, mishandeling, bedreiging en beroving van de vrijheid. De eerste getuige die werd gehoord was kapitein Maia, die het hele ver haal van de verovering van het schip door de Portugese rebellen nog eens uit de doeken deed. Als enig punt ten gunste van Galvao bracht Maia naar voren dat deze uit menselijke overwe gingen gehoor had gegeven aan een verzoek van Maia om de gewonden op Santa Lucia te ontschepen. Volgens Maia was niet Galvao de eigenlijke leider, maar de Spanjaard Sotomayer. De eerste stuurman van de Santa Maria getuigde dat hij de kapers had horen zeggen dat de verovering van het schip was geschied op last van generaal Delgado. Gevraagd of de derde stuurman iets had gedaan wat zijn vermoording zou hebben verklaard, vertelde Maia dat deze officier de rebellen bij de eerste confrontatie slechts had toegebeten: „Wat mot je?" Daarop was het dode lijke schot gevallen. Wrijf uw pijn weg met Klooster balsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje BRUSSEL (ANP). Op een spoor wegovergang in de Belgische plaats Nij- vel deed zich maandag een tragisch on geval voor dat het leven kostte aan een 48-jarige Belgische automobiliste. Zij was met haar kleine auto onder de eerste al neerdalende slagboom door gereden, maar moest op de spoorbaan stoppen, omdat de tweede al gesloten was. Ondanks waarschuwingen van de voetgangers, die wisten datde snel trein Brussel-Charleroi elk ogenblik langs kon komen, weigerde de dame uit haar auto te stappen. Met aanhou dend getoeter trachtte zij de aandacht te trekken van de overwegwachter in het op enige afstand gelegen seinhuis je, die haar echter niet heeft gehoord of het signaal niet heeft begrepen. Een raadgeving om door vol gas te geven door de tweede boom te rijden, volgde zij evenmin op. Enkele seconden later werd de auto door de sneltrein gegrepen en een der tigtal meters meegesleurd. De automo biliste werd op slag gedood. DONDERDAG 8 FEBRUARI RADIO I HILVERSUM I, 402 M. Ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Kerkorgel (gram); 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gramm muz; 8.50 V d huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram muz; 10.15 Morgendienst; 10.45 Morgendienst; 10.45 Gram; KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Go- wijde muz. Middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Lichte gram muz; 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Draaiorgelmuziek (gram); 12.50 Act; 13.00 Nieuws; 13.15 Operettemuz (gram)13.40 Kopstukken, licht progr (herh) NCRV: 14.00 Promenade orkest; 14.45 Pianorecital (gram)14.55 Londens Filharm ork (gram) 15.30 Klassieke kamermuz; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Kamer muz; 16.45 Kerkorgelconc (gram); 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram muz: 17.40 Beursber; 17.45 Kamermuz. Avond 18.15 Sportrubr; 18.30 Israëli sche volksmuz; 18.50 Sociaal per- spektief, lezing; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Fragment uit La Damnation de Faust, opera (gram); 19.30 Radiokrant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Donderdag- avondmuz, gevarieerd progr; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr; 23.30 Sopraan en piano; 23.30 Lezing; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. Ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Ochtend- gymn; 7.20 Lichte gram. muziek; VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram muz; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman, praatje; 9.15 Viool recital (gr); 9.40 Morgenwijding; 10.00 Lichte gram muz; 10.50 V d kleuters; 11.00 Kookkunst, le zing v d vrouw; 11.15 Symf ork (gr)11.45 Levensmoed, lezing. Middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land en tuind meded; 12.33 Dansork; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Populaire liedjes; 14.00 Liederen; 14.30 Bij het scheiden van de markt, klanktb; 15.05 Lichte muz; 15.30 Voordr; 15.50 Hoornertsemble; 16.10 Vokaal kwart; 16.25 Operet temuz (gr); 17.00 Lichte grammo* foonmuz; 17.30 V d jeugd. Avond 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Spaanse liedjes (gr); 18.30 Sport- praatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Lichte muz; 19.00 V d kin deren; 19.05 Ga er eens even voor zitten: Liedjes en Het Vogelkwar tier, hoorsp; 20.00 Nws; 20.05 Her dersfluitenkwartet (gr); 20.15 Con- certgebouwork en solist (In de pauze om 21.2521.50 Gesprek over literatuur); 22.30 Nws en meded; 22.40 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Nwe gram pl; 23.5524.00 Nws. TELEVISIE Avond NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Filmbespr; 20.55 11 Matrimonio Segreto, komische opera; 22.30 Dagsluiting. DEN HAAG De Nederlandse sporttoto is nog steeds bezig om de waardebonnen, die vroeger als prij zen voor de voetbaltoto werden uitge keerd, van de prijswinnaars terug te krijgen. Bij het inwisselen van de waarde bonnen krijgen de prijswinnaars geld. Dit is een regeling die al sedert no vember vorig jaar geldt. Toen de nieuwe regeling er kwam, moest de toto nog 1.750.000 gulden be talen aan mensen die hun waardebon nen nog niet hadden „opgesoupeerd". Thans staat er nog negentig mille. Van onze economische redactie ROTTERDAM. Handel en indus trie in Rotterdam hebben zich ver zoend met de krappe arbeidsmarkt. Zij zijn er langzaam maar zeker toe overgegaan het eigen bedrijf te sane ren. Door rationalisatie weet men nu zelfs reeds op werkkrachten te spa ren. Dat leidt er toe dat er van werkgeverskant wat meer aanvragen voor ontslagvergunningen komen. Maar de situatie op sociaal-economisch gebied in Rotterdam is overigens nog altijd stabiel. Dit blijkt uit een verklaring die gisteren de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau in Rotterdam, mr. A. P. M. van Riel, heeft afge legd. De heer Van Riel noemde dit „een belangrijke psychologische ver andering." Een paar maanden gele den sprak men algemeen nog slechts van het tekort aan werkkrachten. Nu hebben handel en industrie zich daar mee verzoend. Daardoor kon de voort durend stijgende behoefte aan arbei ders worden afgeremd. Minder groei In kringen van het bedrijfsleven zelf noemt men dit „een proces van aanpassing". De krappe arbeidsmarkt noopte nu eenmaal tot een sanerings proces. Daarbij verheelt men zich niet dat ondanks een aanhoudende hoogconjunctuur zich hier en daar verschijnselen voordoen die wijzen op een verminderende economische groei. Dit alles heeft er ook toe geleid dat het bedrijfsleven kieskeuriger is geworden, waar het het aannemen van arbeiders betreft. Ook de werk nemers zelf, zo heeft de heer Van Riel nog meegedeeld, kijken beter uit. Bij ondernemers en arbeiders in Rotterdam is het wilde er dan ook een beetje af: men pakt "niet meer het eerste het beste karwei aan, men neemt niet meer werkkrachten in dienst van wie men niet weet of ze ook morgen nog zullen komen. Nog altijd hebben oudere werk krachten in de administratieve en commerciële sector een zekere moei te om een werkkring te vinden, waar ze een salaris krijgen dat ze „pas send" vinden. De heer Van Riel heeft van deze groep gezegd: „Deze men sen mogen echter niet vergeten dat zij juist carrière in een bedrijf moe ten maken. Een oudere boekhouder is een goede beloning waard, niet om zijn boekhoudkundige kennis, maar om zijn kennis van het bedrijf, de klantenkring en dergelijke. In een an der bedrijf is hij alleen maar een boekhouder". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Dierenbescher ming zal minister ir. S. H. Visser (De fensie) in een brief vragen er voor te zorgen, dat onoordeelkundige kippen- slachtingen bij militaire ofeningen achterwege blijven. Het hoofdbestuur van de Dieren bescherming heeft gisteren gesproken over de kippenslachting in de Valken- burgse grotten, een onderdeel van de oefening Paradox I. Besloten werd de minister te vragen of dergelijke bloe dige taferen in het vervolg achterwege kunnen blijven. De Dierenbescherming heeft geen bezwaar tegen het slach ten van kippen als dit op oordeelkun dige wijze en pijnloos geschiedt. Zoals bekend werden de kippen in de Valkenburgse grotten met een zak lantaarn net zolang geslagen totdat zij bewusteloos waren of ze werden met de kop tegen de muur doodge slagen. (Ingezonden mededeling) Ai r tuint, „Jut- iiiA I V wA&ja ZEIST. De 81-jarige Th. L. van Hasselt uit Apeldoorn is gistermiddag in Zeist verongelukt. Bij het oversteken van de boulevard ter hoogte van de Valkenboschlaan verleende hij met zijn wagen geen voorrang aan een andere auto. De heer Van Hasselt kwam bij de botsing om het leven, de andere au tomobilist bleef ongedeerd. (Ingezonden mededeling) Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Laten we niet al te zeker zijn met onze bewering dat er in ons land rechtszekerheid be staat. Deze woorden kwamen uit de mond van prof. mr. J. Enschedé, hoogleraar in het strafrecht en de strafvordering in Amsterdam. Hij sprak voor de Notariële vereni ging in Amsterdam over problemen van straftoemeting. Het vertrouwen, zo zei de hoogleraar, dat de rechterlijke macht bij de bevol king geniet, heeft een bepaald draag vermogen en daar moeten de rechters zuinig mee zijn. Hij pleitte voor een wetenschappelijk onderzoek naar de vraag of er inder daad verschillen in de straftoemeting bestaan. „Wij leven thans met onze straftoemeting in een periode van een latente crisis". Er bestaan in ons land vijf systemen van straftoemeting. De hoogleraar doelde op d'e vijf bestaande gerechtshoven. Een wetenschappelijk onderzoek zou kunnen uitwijzen of de ongelijkheid er is of niet. Als mocht blijken dat die on gelijkheid er niet is, of dat de verschil len geringer zijn dan de volksmond be weert, dan moet men nog voorzichtig zijn. Onze rechterlijke macht heeft voor alles vertrouwen nodig. Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid PURMEREND (ANP) Twee inzit tenden van een bestelwagen zijn gister middag gedood bij een botsing met een vrachtwagen, die in volle vaart een voorrangsweg opreed zonder op het van rechts komende verkeer te letten. In de bestelwagen zaten de zeventien jarige mejuffrouw A. Frankx uit Enk huizen en de negentienjarige J. Jalink uit Hoorn. Zij waren op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen, een inwoner uit Monnikendam, werd licht gewond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De gemeenten Noot dorp en Delft zijn in het geweer ge komen tegen de luchtvaartshow Ilsy '62, die volgens de plannen op Tweede Pinksterdag op het vliegveld Ypen- burg zal worden gehouden. Het Eerste- Kamerlid S. de Jong (soc.) heeft mi nister Korthals er vragen over ge steld. Burgemeester en wethouders van Nootdorp hebben aan de gemeente 's Gravenhage een afschrift gestuurd van hun besluit om de minister van de fensie, B. en W. van Rijswijk en de commandant van Ypenburg te vragen het vliegfeest niet door te laten gaan. De gemeente Delft heeft zich achter dit verzoek gesteld. Geluidshinder Volgens B. en W. van Nootdorp heeft hun gemeente zeer veel hinder van het lawaai van de vliegtuigen. Tijdens vo rige vliegfeesten op Ypenburg is het bovendien voorgekomen dat door vlieg tuigen verloren of afgeworpen zware voorwerpen bij de bebouwde kom op tuinderskassen terecht zijn gekomen. De geluidshinder is niet alleen te mer ken op de dag van de show, maar ook dagen vóór en na de Ilsy veroorzaken aan- en afvliegende vliegtuigen een oor verdovend gebrul, aldus het college. B en W merken tot slot op dat een groot deel van Ypenburg binnen de ge meente Nootdorp ligt, zodat in elk geval hun toestemming voor de Ilsy zou moe ten worden gevraagd. Ander vliegveld Het Kamerlid heeft aan de minister gevraagd wat hem ertoe heeft gebracht zijn medewerking aan de Ilsy te verle nen en daarbij heen te stappen over de gevaren, die in het bijzonder in de dicht bevolkte Randstad Holland aan een vliegfeest zijn verbonden. Ook wil de heer De Jong weten of de bewindsman nog hééft overwogen de Ilsy te houden op een ander vliegveld, in een minder dichtbevolkt deel van ons land. De vragensteller informeert tot slot nog naar de veiligheidsmaatregelen die bij de laatste Ilsy's zijn genomen. In het bijzonder wil hij weten hoeveel extra politie- en brandweerpersoneel was op geroepen en hoeveel ziekenhuisbedden er waren gereserveerd. Van een onzer verslaggevers T» OTTERDAM „Voor mij staat vast, dat wij derdelanders er gewoon worden afgetrapt om onze oosterburen de kans te geven, hier hun vakantie te komen doorbren gen". Op die manier gaf de Rotter damse dameskapper Recourt lucht aan zijn ontstemming over hetgeen op het ogenblik gebeurt met het kampeerterrein De Coppelstock in Brielle. Wij schreven er gisteren over. ..Omdat er allerlei geruchten gingen ben ik zondag naar Brielle gegaan," vertelde ons de heer Recourt. „De heer Boks, de beheerder van het kam peerterrein, vertelde me toen dat één derde van het terrein al was verhuurd aan een Duitse personeelsvereniging. De rest zou worden bezet door ver huurde caravans -en dan zou er nog een noek overblijven, waar tien tot vijftien mensen met een eigen caravan een stanaplaats zouden kunnen krij gen." „Kijk", zei de beheerder, wijzen oo een plattegrond, tegen de heer Re court, „hier komt u te staan." Verbaasd Gisteren belde de heer Recourt, naar aanleiding van onze publikatie, naar de Naardense accountant Blessius. Deze neemt de zaken waar zolang de heer Durieu, de pachter van De Cop pelstock, met vakantie is. Tot zijn ver bazing kreeg hij te horen: „Wij ver- nuren geen vaste staanplaatsen meer." Gisterochtend bracht de post een brief uit Na arden bij de beheerder van De Coppelstock. Er stond in, dat alle staanplaatsen voor het komende sei zoen zijn bezet en dat alle caravans zijn verhuurd. Tegen ons- zei mevrouw Boks: „De vaste klanten kunnen, als er plaats is, wel een weekend komen of een paar weken met vakantie, maar niet het hele seizoen. Zij kwamen meestal alleen de weekends, maar be zetten met hun caravans de plaatsen permanent. Dat is a-sociaal tegenover andere liefhebbers." Eén brief De heer Blessius zei ons dat er geen vaste staanplaatsen meer worden ver huurd „omdat enkele gasten zich het' vorige jaar zouden hebben misdragen." Als gevolg daarvan is er zegge en schrijve aan één Rotterdammer een brief gestuurd zo zei hij. Er staat ove rigens alleen in, dat er op De Coppel stock het komende seizoen geen plaats meer is. De brief zal worden voorge legd aan de burgemeester van Brielle. „Uw verhaal over de Duitsers is uit de lucht gegrepen," zei heer Bles sius, maar op onze vraag of er dan wél was verhuurd aan Duitsers, luidde zijn antwoord: „Wat doet het er toe aan wie wij verhuren? Ook dit jaar zullen we weer verhuren aan degenen die komen, maar alleen aan passan ten. De Nederlanders hebben nooit ge vraagd naar caravans om te huren." Donderslag Het terrein waarop De Coppelstock staat, is door de gemeente Brielle in erfpacht gegeven aan de n.v. Espresso Param in Amsterdam, een dochteron derneming van de Amstelbrouwerij. Ons bericht was als een donderslag bij- heldere hemel gekomen en veron dersteld werd, dat de pachter op eigen boutje had gehandeld. De heer Limburg, exploitant van het naast De Coppelstock gelegen café Het Neusje, die overigens niets heeft te maken met de gang van zaken op het kampeerterrein, heeft gisteren samen met de Amstelbrouwerij ge zocht naar een oplossing voor de nu gedupeerden. Mogelijk is er een uit wijkmogelijkheid op een dichtbij ge legen terrein. Het is even groot als De Coppelstock. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. WASHINGTON (UPI). Presi dent Kennedy heeft bij het Ameri kaanse congres een ontwerp van wet ingediend, strekkende tot op richting van een Amerikaanse maatschappij welke, in samenwer king met andere landen, een zichr over de gehele wereld uitstrekkend communicatiesysteem met kunst manen zou moeten vestigen. De in vestering in deze maatschappij zou meer dan een miljard dollar moe ten zijn. Buitenlanders zowel als Amerikanen zouden aandelen kunnen kopen. Het aandeel zou tenminste duizend dollar kosten. In Amerikaanse financiële kringen verwacht men dat buitenlan ders voor misschien wel 20 procent zullen deelnemen. Naoprichting van de maatschappij zouden de inschrij- vingsvoorwaarden worden opgesteld. Van groter internationale betekenis dan financiële deelneming door het buitenland zou echter de samenwer king tussen de maatschappij en bui tenlandse regeringen of instanties zijn, wat betreft bezit en gebruik van het communicatie-systeem. Dienstverlening In een toelichting op het wetsont werp deelde Kennedy mede, dat een der doelstellingen de dienstverlening aan zowel de economisch zwakke als de geïndustrialiseerde landen is. Vol gens Kennedy is men wat het onder zoek op het terrein der communicatie kunstmanen betreft, thans zo ver gevorderd, dat de technische uitvoer baarheid vast staat van overseining van boodschappen over de gehele we reld via kunstmanen. De directe voordelen op economisch, opvoe dend en politiek gebied zouden van onschatbare waarde zijn. Er valt nog niet te voorspellen wan neer het systeem zal gaan werken. Binnen tien jaar, is de gissing die nu kan worden gemaakt. Het systeem zou interessante mogelijkheden bieden, bijvoorbeeld directe tv-uitzendingen over de gehele wereld. Ook zou het systeem op den duur de wereldcom municaties wel goedkoper maken. Monopolie Volgens Kennedy betekent de voor genomen oprichting van deze ene maatschappij uiteraard dat het een door de regering opgericht monopolie wordt. Men zal verhinderen dat tele graaf- of telefoonmaatschappijen de teugels in handen krijgen. Communi catiemaatschappijen kunnen inschrij ven op aandelen, maar geen enkele belegger mag meer dan 15 procent van het miljoen aandelen of meer dan 25 procent van het op enig tijdstip uit staande aandelenkapitaal bezitten. Trouwens, ook door een aantal andere maatregelen zal de rol die de commu nicatiemaatschappijen zouden willen spelen, worden beperkt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse offi cier van de landmacht die tijdens een oefening in Nieuw-Guinea toestond, dat in zijn bijzijn een onderofficier een sol daat driemaal een brandend sigarette- peukje tegen de arm drukte, zal niet uit de dienst worden ontslagen. Minister Visser deelt dit mee in ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid mr. A. J. Schouwenaar (soc.). De officier was op 19 december door het Hoog Militair Gerechtshof veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en tweehonderd gulden boete. Minister Visser vindt dat het op de weg van de rechter lag, om uit te maken of de officier al of niet uit de dienst moest worden ontslagen. Zowel in eerste instantie als in hoger beroep heeft de rechter hierover niet gesproken. Wel heeft de minister daarna onder zocht of er geen administratieve maat regelen moesten worden genomen Voor deze jonge officier was dit evenwél niet nodig, aldus de bewindsman. Hij zal in de gelegenheid zij.n uit het voorgevalle ne lering te trekken. (Ingezonden mededeling) Onderzoekingen van cosmetologische des kundigen leidden tot de ontdekking van het Paravitamine Complex FB 2, dat de uitzonderlijke eigenschap bezit aan grijs haar de natuurlijke kleur terug te geven. Deze ontdekking betekent een omme zwaai op het gebied der haarverven, want in enkele dagen krijgt grijs haar zelfs indien dit al verscheidene jaren werd geverfd weer leven, het krijgt steeds meer de natuurlijke kleur die het dan behoudt. Dit resultaat is geheel natuurlijk, want de laatste wetenschappelijke waarne mingen hebben aan het licht gebracht, dat het Paravitamine FB 2 het kleur- gevend pigment van het haar is. Lezeressen en lezers die verdere bijzon derheden wensen omtrent dit Paravita mine FB 2, kunnen zich wenden tot het Comptoir Général des Produits d'Hy- giene et Beauté (afd. E 921), rue de la Réforme 70. Brussel. Een uiteenzetting zal hen gratis toege zonden worden onder discreet omslag. BRUSSEL (ANP) De raad van mnnsters van de Europese Economi sche Gemeenschap heeft het gemeen schappelijk buitentarief van de gehele ;^jG,TvV00r tabaksprodukten vastge steld. Voor Nederland zal dit voorlopig geen gevolgen hebben voor de sigaret- (enprijzen. In afwachting van de zoge naamde harmonisatie van de wiize waarop in de E.E.G. de accijnzen wor den geheven, zal Benelux het huidige recht van 45 procent mogen handhaven. Voor sigaretten zal het gemeenschap- pelijk buitentarief van de E.E G 180 procent bedragen, voor sigaren en ei- ganllo s 80 procent, voor rooktabak 180 procent, voor pruim- en snuiftabak ïuu procent, voor tabakspoeder 40 pro cent en voor andere tabaksprodukten en -derivaten 40 procent.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9