KV. V1TR1TEBREIDT UIT Schoondijke streeft naar verfraaiing van gemeente Gambo v. d. Liter kampioen hengst van Zeeland Fischer naast schaker Filip kraó door Zeeland Belgen jaloers op Zeeuwse en Franse vlassers Studenten willen een eigen raket Drie aanrijdingen in Goes Ds E. Jansen, Goes, naar Canada Succesvol optreden van Spaans danspaar in Goes De heer RBatten nam afscheid van kerkvoogdij Koor van 160 zangers in de Nieuwe Kerk Uitbreiding van Noorse werf van Verolme Belangstelling voor bungalowbouw in het dorp GESLAAGDE KEURING IN GOES Oud-gemeenteontvanger aan gevolgen botsing overleden Botsing op Rijksweg Nieuw schoolhoofd Nieuwe riolering in Hansweert-oost Duizend gulden voor het jeugdgebouw Mooi succes voor een Serooskerkse fokker VERSCHUIVING IN VLASNIJVERHEID Kandidatenlijst in Bruinisse P.v.d.A. VItRkFfSEIilCIIlIA Donderdag 8 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 GOES Het Spaanse dansensemble Susanna en José voor het eerst sinds twee jaar weer op tournee in Nederland, heeft gisteravond onder auspiciën van de Z.V.U. magistrale staaltjes van haar kunnen ten beste gegeven in de Prins van Oranje. De eerste dans de Fadango de Candil, maakte een enigszins koele en gestyleerde indruk, maar de ballade van Carmen en Don José, een droevig liefdesverhaal in zeven scènes, bracht het publiek in vervoering. Het nummer La Verbena (De Kermis) was een waar vuurwerk van temperament en fantasie. Susanna en José deelden hier als twee met een orgel rondtrekkende zigeuners op een jaarmarkt rond 1900 een serie luchtige dansen uit. Het hoogtepunt van de avond vormden echter de Flamenco- dansen, die met muziek van de fameuze gitarist Pedro Sevilla een geestdriftig applaus ontlokten. Al met al een indruk wekkende prestatie van het Spaanse paar Susanne en José, dat morgenavond optreedt in de Schouwburg te Middel burg. Jammer is het dat de zaal gister avond in Goes niet geheel was gevuld. Ten verzoeke van de wed. Vijver berg te Goes werd in het openbaar ver kocht het huis Hoofdstraat 6 te Krui- ningen. Hoogste inschrijver en tevens koper werd de heer J. Blok Wz te Krui- ningen voor de som van 14.800,50. MIDDELBURG. Het college van kerkvoogden van de Hervormde ge meente in Middelburg heeft in een ver gadering afscheid genomen van de presi dent-kerkvoogd de heer R. Batten die wegens drukke werkzaamheden zich niet meer herkiesbaar stelde als ouder ling-kerkvoogd. De waarnemend voor zitter van de kerkvoogdij, de heer A. Sorber, memoreerde in het kort de be langrijkste gebeurtenissen welke in de gemeente Middelburg hebben plaats ge vonden op het kerkvoogdelijk terrein in de vijf en twintig jaar waarin de heer Batten als notabel-kerkvoogd en pre- •ident-kerkvoogd werkzaam is geweest. De aftredende voorzitter werd dank gebracht voor de grote ijver en toewij ding waarmee hij gedurende de lange reeks jaren de hervormde gemeente ge diend heeft en voor de voortreffelijke wijze waarop hij voor de belangen van die gemeente op de bres heeft gestaan. Als herinnering werd een bijbel uit de Oostkerk, voor de financiering van de restauratie waaraan hij zoveel gedaan heeft, aangeboden. Namens de centrale kerkeraad dankte de praeses. ds. H. Snoep, de heer Bat ten voor zijn arbeid. De heer C. W. B. Keiler herinnerde als oudste van de kerkvoogden aan vroeger dagen toen het college van de kerkvoogden nog uit vijf leden bestond. Hij sprak zijn erken telijkheid uit voor de wijze waarop de heer Batten de vergadering van het col« lege leidde. Na het dankwoord van de scheidende president werd tot opvolger van de heer Batten gekozen de heer A, Sorver, ou derling-kerkvoogd van wijk een. Tot waarnemend voorzitter werd benoemd mr. W. K. H. Dieleman, ouderling- kerkvoogd uit wijk vijf. MIDDELBURG. Reeds enige tijd is het stadhuis van Middel burg ter hoogte van de N.V. Vitrite Works zich aan het wijzigen. Langs de kanaaloever verrijst namelijk een indrukwek kend bouwwerk, dat nu al tot in wijde omtrek te zien is. Het betreft hier een uitbreiding van de Vitrite-fabrieken. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe ge deelte van de grootste Middel burgse onderneming aan het einde van dit jaar in bedrijf kan worden genomen. MIDDELBURG. In de Nieuwe Kerk te Middelburg zal op zaterdag 10 maart a.s. een grote zangavond gehou den worden, tijdens welke dirigent Bart Leijnse een „koor" zal leiden van 160 zangers. Dit grote koor bestaat zoals men zal begrijpen uit verschillende ko ren. Dit zijn: het Gereformeerd Evan gelisatiekoor uit Middelburg, het Her vormd Kerkkoor ,,'t Zand" uit Middel burg, het Middelburgs kamerkoor, het Gereformeerd Evangelisatiekoor uit Souburg, de Chr. Gemengde Zangver eniging „De Lofstem" uit Lewedorp. De bekende zanger van het geestelijk lied Kees Deenik zal enkele liederen solo zingen en de samenzang leiden. Verder werken aan de zangavond, die uitgaat van de Bijbel Kiosk Vereniging en om acht uur begint, tnee het Chr. muziekkorps Onda uit Middelburg en organist Jan Rijn. De predikanten ds. D. van Boven en ds. J. Ytsma zullen het woord voeren. ROTTERDAM (ANP). De Noorse werf van Verolme een van de vier buitenlandse vestigingen van het con cern zal binnenkort belangrijk wor den uitgebreid. De opzet is om de con structie van schepen tot honderdduizend ton draagvermogen mogelijk te maken. Nu kunnen alleen nog schepen tot circa zevenduizend ton worden gebouwd. Vol gend jaar al zal het voorbereidende werk zover zijn gevorderd, dat met de bouw van de eerste mammoettanker kan worden begonnen. De plannen voor uitbreiding zijn door de heer C. Verolme besproken met de Noorse minister voor de industrie, de heer Kjell Hollar. Gisteren werden zij in Oslo bekendgemaakt. De Noorse werf van Verolme (Sarps- borg Mek Verksted) is de kleinste van het concern. Zij ligt op hondertwintig kilometer ten zuiden van Oslo bij het plaatsje Sarpsborg, niet ver van de Noors-Zweedse grens, aan de snelstro- mende rivier de Glomma. De werf werd vijftig jaar geleden gebouwd. In juli 1959 nam Verolme haar over. Van onze correspondent DELFT. In Delft zal over enkele weken een vereniging van studenten worden opgericht die zich speciaal wil bezighouden mét het raketonderzoek en die de Delftse afdeling van een lande lijke vereniging zal worden. Hoewel de nieuwe organisatie, die in de toekomst nog eens tot de lancering van een raket hoopt te komen, geen of- GOES Tot driemaal toe heeft de politie in Goes gisteren een proces verbaal moeten opmaken van aanrijdin gen. Bij deze botsingen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, de materiële schade was echter aanzien lijk. De eerste botsing ontstond op het kruispunt Van der Spiegelstraat-Dam. Uit de richting Middelburg naderde een personenauto, bestuurd door D. M. uit Middelburg met vlak daarachter een bestelauto met aan het .stuur T. L. S. uit Wemeldinge. De luxe auto wilde links afslaan en remde daardoor af, Ook de chauffeur van de bestelauto wil de afremmen maar zijn voertuig gleed door. Beide wagens kwamen met el kaar in aanraking en liepen schade op. Bijna twee uur later omstreeks zes uur botsten eveneens een bestelauto, be stuurd door J. L. uit 's-Heer Hendriks kinderen en een personenwagen tegen elkaar. Dit gebeurde op de 's-Heer Hen- drikskinderendijk ter hoogte van de zgn. Tiendenschuur. B'eide wagens kwa men uif de richting Middelburg en vormdeii een deel van een file die be stond uit vijftig a zestig voertuigen. De bestelauto moest plotseling afremmen en als gevolg van deze manoeuvre kwam zij in botsing met een personen auto die vlak achter haar reed. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Omstreeks half negen botsten op de Grote Markt een personenauto, be stuurd door N. B. uit Kloetinge en een motorfiets met in het zadel M. A. K. uit Goes. De motorrijder reed richting Lan ge Kerkstraat de automobilist langs het stadhuis de Grote Markt wilde opdraaien. De motorrijder verleende geen voorrang aan de auto. Een botsing volgde en de sch-ade was niet gering. SCHOONDIJKE De gemeenteraad van Schoondijke besloot woensdagavond, nadat hij op verzoek van de heer R. E. A. de Badts (K.V.P.) in besloten verga dering was overgegaan, tot aankoop van grond, boerderij en veestallen en terrei nen van de dames Roose aan de Dorps straat. Burgemeester J. C. Hoftijzer zei blij te zijn met di tvoorstel te kunnen komen en dat met de eigenaressen een minnelijke schikking bereikt kon wor den. Met het oog op de toekomst van de landbouwprakt-ijkschool, die nu nog in een noodgebouw is gevestigd', is de aan koop van deze grond van groot belang, aldus burgemeester Hoftijzer. B. en W. stellen zich voor het terrein te bestem men voor de bouw van bungalows voor welke woningen nogal wat belangstelling bestaat. Met de aankoop van de grond is een bedrag van ƒ32.000 gemoeid. Be sloten werd hiervoor een geldlening tot hetzelfde bedrag aan te gaan. De raad gaf ook zijn goedkeuring aan het voor- stel van B. en W. de grond te verpach ten aan de veehandelaar A, de Feyter. Deze heeft toegezegd het terrein' direct te zullen verlaten indien de gemeente dit nodig heeft. B. en W. deelden de raad mee in de toekomst meer aandacht te beste den aan de verfraaieng van de ge meente. Dit zal o.a. gebeuren door het plaatsen van bloembakken. Gaarne zag het college voorts op enkele mar kante punten in de gemeente „enkele schone beeldhouwwerken geplaatst ter verrijking van het dorpsbeeld". De gedachte was naar voren gekomen waar Schoondijke een landibouwonder- wijscentrum is naar enkele voorbeel den oude stijl uit de landbouw te zoe ken, zoals een zaaier, een Zeeuws paard enz. Met de stichting Zeeland zal contact opgenomen worden over het benaderen van een Zeeuwse beeld houwer. Naar aanleiding van deze laatste sug gesties kwam een positie van de Brink ter sprake. Zo vroeg de heer Vercruys- - .se of er mede ter verfraaiing niet een ticiele binding met de Technische Hoge- brandput met aanplant aangebracht kon school heeft, móet het onderzoek naar worden. De heer De Badts lanceerde het raketlanceringen toch wel worden ge- plan een winkelgalerij te stichten. B. en zien als een studieobject van de leden. W, zeiden toe al deze zaken te overwe gen. Verder deelde burgemeester Hoft ijzer mee dat B. en W. zich beraden hebben om de openluchtconcerten van de Schoondij'kse fanfare in de prachtig aangelegde gemeentehuistuin te doen plaatsvinden, waardoor het verkeer min der hinder van het luisterende publiek heeft. De raad wees een verzoek om subsi die van de Nederlandse Astmastichting af. Daarentegen besloot hij 84.86 bij te dragen in de startkosten van de stichting beschuttende werkplaatsen in Oostburg, alsmede een gedeelte van het verlies van de/7.1 stichting voor rekening van de gemeente Schoondijke te nemen, Van 1955 af heeft het totale verlies van de stichting 21.750 bedragen, voor re kening van Schoondijke komt ƒ1876.16 Verder besloot de raad tot het ver bouwen van twee nissenhuizen ten be hoeve van het lagere landbouwonder wijs. Voor uitbreiding van de tuinen van de Rijks Middelbare Landbouw school werd een stuk grond van 1050 m2 aan deze instelling verkocht voor 2.50 de meter. Een krediet van 2500 gulden werd uitgetrokken voor voorzie ningen ten behoeve van de Landbouw- praktijkschool. rTnr<? Vnn/W onicre rnn./Walton van St. Kruis Pr. Ed. de Backere, v-xkJJiiö. ZiOnCLGr enige con gj. Kruis, Ars. Bonte-Bonte, St. Kruis lb; ARNEMUIDEN. De 76-jarige A. Buys uit Arnemuiden, die maandag met zijn fiets op de kruising ^eisslngel Sandberglaan in Middelburg door een vrachtauto werd gegrepen, is gisteren in het gasthuis te Middelburg overle den. De heer Buys moest na de bot sing met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht worden. Hij is niet meer tot bewustzijn geko men. De heer Abraham Buys is tien tallen jaren gemeenteontvanger van Arnemuiden geweest. Hij was een ge boren en getogen Arnemnidenaar en zeer gezien bij de bevolking. De thans ontslapene was een groot kenner van de geschiedenis van zijn geboortedorp en een veelbelezen kenner van de his torie van Walcheren. STOCKHOLM (ANP) Door een zege op de Hongaar Barcza heeft de Amerikaan Fischer samen met Filip de leiding in het interzonaal schaaktornooi te Stockholm. De resultaten luidden: Voortgezette partijen vijfde en zesde ron de: KorchnoiPetrosjan Y2—Y2', Cuellar— ühlmann 0—1; Benkoe—Schweber 1—9; Po- mar—Portisch V2—V2Uhlmann—German 2—0; Gelier—Korchnoi Y2Y2Fischer— Barcza 1—0. Zevende ronde: Petrosjan—Bolbochan V2—V2', Stein—Bertok Y2—Y2', Aaron—Yanofski Y2—V2. De stand: 1 Filip en Fischer 5 pnt -f- 1 afg.; 3 Uhlmann 4& pnt 1 afg.; 4 Bolbo chan 4»/2 pnt; 5 Pomar 4 pnt -f 1 afg.; 6 Pe trosjan 3^2 pnt; 7 Gligoric en Benkoe 3Y2 pnt -f- l afg.; 9 Yanofski 3Y2 pnt; 10 Korchnoi, Schweber en Portisch 3 pnt 1 afg. Een van de partijen uit dit tornooi: Wit: Uhlmann (O-Dld) Zwart: Pomar (Sp) 1. d2d4, d7—dö 2. c2c4, c7—c6 3. Pgl—f3, Pg8—f6 4. Pblc3, e7e6 5. e2—e3, Pb8— d7 6. Lfld3, d5xc4 7. Ld?xc4, b7—b5 8. Lc4—d3, a7—a6 9. e3e4, c6—c5 10. d4—d5, e6e5 11. b2—b3, c5c4 12. b3xc4, Lf8—b4 13. Lel—d2, b5xc4 14. Ld3c2, Dd8a5 15. Pc3-~e2, Pf6x e4 16. Lc2xe4, c4c3 17. Pe2xc3, Lb4xc3 18. 0—0, Lc3xd2 19. Pf3xd2, 0—0 20. Pd2—C4, Da5b4 21. Ddl—c2, Pd7—f6 22. Tal—bl, Db4c5. abcdefgh 23. Pc4bS, DC5XC2 24. Le4xc2, Ta8—b8 25. TH—el, Tf8d8 26. Telxe5, LC8—b7 27. Tbl— b3, a6—a5 28. f2—f3, Lb7— a6 29. Te5—e7, La6— b7 30. d5d6, Kg8—f8 31. Te7—C7. Lb7—a6 32. d6—d7, a5a4 3?. Tb3—b4, a4—a3 34. Lc2— a4, La6—d3 35. g2—g4, Ld3—bl 36. Tb4xbl, Pf6d5 37. Tc7c8, Kf8—e7 38. Pb6xd5t, zwart geeft het op. De ontspanningsavond 10 x 10 die onlangs in Veere werd gehouden, zal worden geprolongeerd wegens de over stelpende belangstelling op vrijdag 9 fe bruari. Onder voorzitterschap van de heer J. Bosselaar hielden dinsdagavond de A. R.-kiesverenigingen van Aagtekerke en Domburg een gecombineerde verga dering; als spreker trad op de heer Jo- ziasse te Vrouwenpolder, met als onder werp „Beginsel en praktijk". Namens B. en W. van Vlissingen werd door het Architectenbureau Roo senburg, Verhave, Luyk en de Jong uit Den Haag het aanleggen van de cen trale verwarmingsinstallatie, met olie- stookvoorzieningen, ventilatieinrichting en warmwatervoorzieningsinstallatie in het te bouwen raadhuis gegund aan N.V. Deems Verwarmingsmij te Vlissingen voor de som van ƒ317,850. Dit was de laagste inschrijver. Voor de afdeling Nieuwdorp van de Ned Chr. Vrouwenbond sprak de secre taris van de Bond tegen het vloeken, de heer N. M. Laarman over het onder werp: „Gods Naam in de omgangstaal". De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw Zoodsma. Tot schooithoudster van kantoor, werkplaatsen van de gemeentelijke be drijven te Terneuzen is benoemd mevr. P. Maas-de Feijter uit Zoutespui. Bij de gemeentewerkrn te Terneu zen is benoemd tot steno-typiste mej. L. Kortevriend te Sluiskil, tot schrijver A mej. E. C. Ortelé te Axel en tot schrij ver mej, F. E. Villand. De melkeontrolevereniging te Rit- them vergaderde onder leiding van de heer W. J. Cevaal. Uit de verslagen bleek dat er een goede produktie koeien was. De beide controleurs werden her benoemd. Hoofdcontroleur Stroo gaf een overzicht van de produktie in de zuivel- sektor. Als bestuursleden werden her kozen de heren W. Koole en J. Poppe. 9 De personeelsvereniging van de PZEM in Middelburg verzorgde een filmavond. Vertoond werd de film „Pols slag van onze tijd", welke film gemaakt is om een beeld te geven van de invloed van de electrotechniek op het leven van de moderne mens. Na de pauze werd nog een speelfilm gedraaid. heer Demmer hield de muziekvereni ging in De Druiventros te St. Philips- land de jaarlijkse ontspanningsavond. Hieraan werd medewerking verleend door de Bergse Comedie, welk gezel schap het blijspel „Liefdadigheid per abuis" opvoerde. In De Druiventros te St. Philips- land hield ir. J. J. v. Hennik, rijkstuin- bouwconsulent, een lezing over „Aspec ten voor de groenten en tuinbouw in St. Philipsland". Hij besprak in het kort de veranderingen in de landbouw en de overgang op tuinbouw. De avond stond onder leiding van de afdelingsvoor zitter der ZLM, de heer J. Klompe. De afdeling St. Philipsland van de ANAB hield onder leiding van de heer M. Noorthoek in De Druiventros de jaarvergadering. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de kas een batig saldo bevatte. Het ledental be draagt thans 33. Het hoofdbestuurslid de heer Lukaart sprak over de nieuwe ongeschiktheidswet. Onder leiding van de heer J. Nee- Ie werd in St. Philipsland een voor lichtingsavond gehouden voor gladiolen- telers. De heren Oosterveer, Liemburg en Oostdam van de HBG waren hierbij tegenwoordig. Verscheidene onderwer pen met betrekking tot de teelt en ver koop van gladiolen kwamen ter sprake. De Cefa-filmdienst geeft op zater dag 10 februari in Zeeland twee voor stellingen: in Serooskerke (W) „Over vakantie gesproken" in het Verenigings gebouw en in Zierikzee „De groene shawl" in het Ned. Herv. Verenigings gebouw 't Vrije. Beide filmavonden be ginnen om acht uur. Op verzoek van enkele langdurig zieken bracht het Ned. Herv. Kerkkoor uit Axel onder leiding van de heer J. P. Smies zondag een bezoek aan het St. Elizabethsziekenhuis te Sluiskil Om alle zieken in de gelegenheid te stellen het koor te beluisteren werd op alle afdelingen een viertal liederen ten gehore gebracht. „U moet dit bezoek spoedig herhalen," zei de hoofdzuster tot de dirigent van het koor. 9 Toen de heer M. van der Linde, rustend postmeester van de P.T.T. te Slnt-Annaland van een verjaardag per fiets huiswaarts keerde, kwam hij in de Voorstraat zodanig te vallen, dat hij zijn sleutelbeen brak en een zware her senschudding opliep. Na door dokter Noorteboom verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning in de Nieuwstraat ver voerd. 9 Met ingang van 1 februari 1962 is benoemd tot schoonhoudster van het gemeentelijk verenigingsgebouw te 's-Heer Arendskerke mevrouw N. C. Lamper-Blok. 9 Bij de spaarbank der Coöp. Boeren leenbank te Borssele in de maand ja nuari ingelegd 114.280,91 en terugbe taald 56.492,61. Het saldo bedroeg aan het eind der maand met bijgeschreven rente 1.945.438,55. 9 Vrijdagavond zal in de zaal van „Hof van Holland" te Tholen voor de afd. Tholen van het departement van de Mij. Tot Nut van 't Algemeen op treden drs. J. van Dijck te Antwerpen met een voordracht toegelicht met kleu rendia's „Het rendiervolk uit het Noor den", zulks in aansluiting op een door hem gehouden voordracht in 1959 over het onderwerp „Lapland, het land dei- middernachtzon". 9 De afdelig Nieuw- en Sint Joost- land van de Partij van de Arbeid kwam in jaarvergadering bijeen in „De Roo de Leeuw". Er werden 11 nieuwe leden geballoteerd. Het aftredende bestuur, bestaande uit Jac. Knuijt Sr., voorzit ter; C. v. Nimwegen, secretaris en A, Karelse penningmeester werd in zijn ge heel herkozen. Na toespraak op gram mofoonplaat van de voorzitter van de Partij van de Arbeid J. G. Suurhoff werd besloten voor de komende verkie zingen van Provinciale Staten en ge meenteraad een openbare vergadering te houden op donderdag 22 maart met als spreker de heer M. J. v. Poelje, de heer Berenpas zal dia's vertonen. De groslijst voor de gemeenteraadsver kiezing werd vastgesteld als volgt: 1. C. van Nimwegen; 2. Jacob Knuijt Sr., 3. A. Karelse, 4. W. A. Goedhart, 5. L. de Voogd, 6. Arn. de Kraker, 7. P. Baas, 8. P. J. Cornelisse, 9. J. M. Pleij- te en 10. Johannes van Waarde Sr. GOES. Ds. E. Jansen, gereformeerd predikant te Goes, heeft van zijn ker keraad circa drie maanden verlof ge kregen om een reis te ondernemen naar Canada. Deze reis van ds. Jansen en zijn echtgenote is mede mogelijk door het geschenk van zijn gemeente, dat hij ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum, twee jaar geleden, heeft ontvan^bn. In Canada woont een zoon van ds. Jansen. Het is de bedoeling, dat het predikanten-echtpaar op 9 juli op de boot stapt. De datum van terugkeer is ongeveer 12 oktober. Oud-gemeente-opzichter van Tholen overleden THOLEN. Te Bergen op Zoom overleed de heer L. W. Blaas in de ou derdom van 76 jaar. De heer Blaas is jaren lang gemeente-opzichter te Thoj- len geweest, commandant van de brandweer en voorzitter van de begra fenisbus. De overledene is op de alge mene begraafplaats te Tholen ter aar de besteld. Daarbij waren tegenwoordig burgemeester en wethouders van Tho len, de gemeente-secretaris, de tegen, woordige gemeente-opzichter en afge vaardigden van het bestuur van het be stuur van de begrafenisbus. Ds. Wisse sprak aan de geopende groeve en bad het- Onze Vader. 9 Vanavond wordt in het centrum in Axel een evangelisatiebijeenkomst ge houden -waar als spreker optreedt de heer Faassen. Aanvang half acht. currentie is gisteren tijdens de centrale hengstenkeuring van de afdeling Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trek paard" tot kampioenshengst uit geroepen Gambo van de Liter van Willem de Buck en Zn. te Meliskerke. Vier hengsten wer den teruggeroepen, maar Gambo kwam uiteindelijk als onbedreigd kampioen uit de bus. Voor deze hengstenpremiekeuring be stond zeer veel belangstelling. De jury was van oordeel, dat bij de driejarige hengsten goede koppaarden werden voorgebracht. De klasse 4- en 5-jarige hengsten stemde tot tevredenheid, ter wijl bij de klasse van 5 jaar en ouder zeer goede hengsten werden voorge bracht. De beste van de driejarige hengsten kwam in aanmerking voor de beker, die was beschikbaar gesteld door de veemarktcommissie van de gemeen te Goes. De beker werd uitgereikt door de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber. De kampioenskeuring was ongetwij feld het meest spannende onderdeel van de keuring. Teruggeroepen wer den Roland van de Polder van Iz. de Buck te Grijpskerke en G. E. de Badts te Schoondijke, Leon van Roza van Hengstencombinatie „Walcheren", Nico van Mesch van W. de Buck en Zn. te Meliskerke en Gambo van de Liter, eveneens van W. de Buck. De laatste werd tot kampioen uitgeroe pen. Baron van Zevenaar W. de Buck en Zn., Me liskerke 2a: Costaud van Kleef Mare. d'Hoo- re Sluis, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, R. J de Milliano, Oostburg 2b: Costaud van Geeneind J. der Weduwen. Kerkwerve, J. R. P. Berman, Dreischor, A. N. Steendijk AJzn., Nieuwerkerk 2c. Hengsten geboren in 1956 of vroeger, grote maat: Gambo van de Liter W. de Buck en Zn., Meliskerke 1; Mac van Rondeputten M. van Fraaijenhove Jzn., Axel 2a; Anton van Othene W. de Buck en Zn., Meliskerke 2b. Hengsten geboren in 1956 of vroeger, klei ne maat: Nico van Mesch Willem de Buck en Zn.. Meliskerke la; Cesar van de Rond uit M. Verdonk en Zn., 's Heerenhoek lb; Nico van H-oosterhof Willem de Buck en Zn., Meliskerke 2a. Uitslagen De uitslagen van de keuringen waren Hengsten geboren in 1959, grote maat: Elegant van Braamhof, Al. Serrarens, Osse^ nisse la; Dinant d 'Orange Iz. de Buck, Grijpskerke e.a. lb; Santos Adr. J. Catse- man, Biervliet 3a; Daan van Othene Joh. Dekker A.Hzn,. Zaamslag 3b. Hengsten geboren in 1959, middenmaat Alex van Gerda Fr. Ed. de Backere, St. Kruis, A. Termote, IJzendijke, Iz. de Buck, Grijpskerke 1; Moustic van de Heerenweg C. den Hamer Jr., Aardenburg 2; Carlos van Heille A. Termote en Eug. v. Damme, IJ'dijke, M. L. M. IJsebaert-v.d. Linden, Axel 3. Hengsten geboren in 1959, kleine maat: Dorus v.d. Blauwe Sluis Mare. d'Hoore, Sluis, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, R. J. de Milliano, Oostburg 1; Gamin van de Kolk Jan Maljaars, Oostkapelle 2; Max van Pau- luspolder Arthur Hendriks, Stoppeldijk 3. Ele gant van Braamhof van Al, Serrenens te Os- senisse, werd als beste der driejarige heng sten aangewezen. Hengsten geboren in 1958 en 1957, grote maat: 'Roland' van de Polder Iz. de Buck, Grijpskerke, G. E. de Badts, Sasput-Schoon dijke la; Frits van St. Leendert Jos. F. de Waal, Hulst lb; Baron van Kruispolder N. den Hamer en Zn., Schoondijke, Adr. Catseman, Biervliet 2a; Matador d'Ahea Adr. J. Catseman, Biervliet, Gebr. Aernoudts Azn. Sluis 2b. Hengsten geboren In 1958 en 1957, kleine maat: Leon van Roza, Hengsten Comb, „Wal cheren," p.a. <E. Koppejan, Zoutelande la; KAPELLE. Op de Rijksweg bij Kapelle ter hoogte van de 's-Graven- polderse oude dijk vond woensdagmor gen een botsing plaats tussen een vrachtauto en een trekker met aan hangwagen. Daarbij ontstond aan beide voertuigen veel materiële schade maar de persoon lijke ongelukken bleven beperkt: een gekwetste hand van de trekkerchauf feur, de heer M. V. uit Kapelle-Bieze- linge. V. wilde ter plaatse linksaf slaan de 's-Gravenpolderse oude dijk op maar de chauffeur van de vrachtwa gen, de heer A. G. uit Nieuwdorp be merkte dit blijkbaar te laat "waardoor hij op de trekker inreed. Deze kantelde de lading aardappelen van de aanhan ger ging over het wegdek. Het verkeer ondervond enige tijd stagnatie. YERSEKE. In de leden vergade ring van de vereniging voor gerefor meerd lager onderwijs te Yerseke, wel ke woensdagavond in het schoolgebouw gehouden werd, is met algemene stem men tot hoofd der school benoemd de heer G. Tissink, thans onderwijzer aan dezelfde school. 9 De herensociëteit Belvédère gaf in Veere een culturele avond. Dr. J. W. C. Huise hield een lezing met dia's over zijn vijftienjarig verblijf in Midden- Afrika. Raad Aagtekerke bijeen AAGTEKERKE. De gemeenteraad van Aagtekerke komt maandagmiddag om half twee bijeen om een agenda van vijftien punten af te werken. De agenda vermeldt o.m. de volgende voorstellen: verzoek stichting Zeeland om verhoging subsidie 1962, verzoek muziekvereniging Agatha" om renteloos voorschot, ver zoek CBTB om verhoging subsidie ten behoeve van de leerlingen van de Ohr. lagere Landbouwschool te Oostkapelle, verzoek Ned. Astmastichting om subsi die, verzoek Johannastichting om subsi die, verzoek van de heer L. Joosse om aankoop van een stuk grond langs zijn woning, lozingsvergunning voor uitbrei dingsplan „Noord" ten behoeve van deel- plan Lievense. HANSWEERT. Namens B. en W. werd door het Technisch Aviesbureau voor de Ver. van Nederlandse Gemeen ten uit Amersfoort aanbesteeds het op breken van de bestaande verhardingen en riolering, het leggen van nieuwe rio lering en het wederom aanbrengen van de opgebroken verhardingen te Hans- weert-West. Tevens voor de bouw van een rioolgemaal, het leggen van een aanvoerriool en -het leggen van een pers leiding in Hansweert-West. Bij de in- schrijivng werd het aannemingsbedrijf J. de Oude N.V. uit Biervliet de laagste inschrijver voor een bedrag van 218.271. „Ons Genoegen" Nisse op de planken NISSE. De muziekvereniging „Onl Genoegen" uit Nisse gaf in het Dorps huis haar jaarlijkse uitvoering. In zijr, openingswoord stelde voorzitter H. df Vos de nieuwe directeur de heer J. Brouwer aan de bezoekers voor. Onder leiding van de heer Brouwer bracht „Ons Genoegen" op verdienstelijke wij ze een vijftal nummers ten gehore. De toneelgroep uit Nisse voerde daarna het toneelstuk „Misdaad wordt goed be taald" op, een thriller van Joop Spit. De regie berustte bij de heer C. Nieu- wenhuise. KAMPERLAND. Het comité voor de stichting van een Gereformeerd jeugdgebouw te Kamperland heeft twee geslaagde ontspanningsavonden georga niseerd, die door de heer S. de Looff, voorzitter van het comité, werden ge opend. Het toneelstuk „Drie jaren gin gen voorbij" werd opgevoerd en voorts trad het gezelschap „The Texas Ran gers" op. Een Amerikaanse verkoping en een verloting leverden ongeveer dui zend gulden op. Op 17 febr. a.s. wordt hetzelfde programma gepresenteerd in Serooskerke (W) SEROOSKERKE. Voor de fokker en eigenaar B. Meyens te Serooskerke is het gisteren tijdens de keuringen van de Vereniging Landbouwpaard te Utrecht een hoogtijdag geworden. Een van zijn hengsten werd goedgekeurd en mag als dekhengst optreden. Bovendien kreeg zijn paard een premie. Tijdens deze keuring kwam duidelijk tot uiting, dat er nauw verband bestaat -tussen da fokkerij en de landelijke rijsport. Lantaarn omver gereden SINT-LAURENS. De automobilist J. F. uit Serooskerke reed gisteren toer* hij op Brigdamme uitweek voor een te genligger tegen een oude lantaarnpaal op. De lichtmast knapte finaal af. De auto werd licht beschadigd. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. IJZENDIJKE. Tijdens de IJzendijkse vlasmarkt is gebleken, dat er een zekere verschuiving plaats heeft in de vlasindustrie en dat het Kortrijkse geen aanspraak meer kan maken op het monopolie van wat men de „vlaswereld" zou kunnen noemen. Althans, de Gazet van Antwerpen, een gezaghebbend Belgisch blad, is tot deze conclusie gekomen na een bezoek aan IJzen dijke. Waar is in elk geval, dat Kortrijk in het verleden wel het toonaangevende centrum is ge weest, omdat de markt daar toen grotendeels werd bevoorraad door produkten die in Frankrijk konden aangekocht worden. Sinds geruime tijd echter worden bij de Fransen uitzonderlijk hoge premies van hogerhand toegekend aan de vlas uitzaaiende landbouwers, premies die zelfs 4000 Belgische francs per ha. zou den bedragen. Sindsdien is het voor de Belgische vlashandelaren heel zwaar ge worden om nog concurrerende prijzen te kunnen bereiken. Een dergelijk premiestelsel doet zich nog niet voor in Nederland, waar men vorig jaar geen steun toekende en dit jaar alleen een tegemoetkoming wordt voorzien aan de vlasverwerkende nijver heid. Op Nederlands grondgebied is die nijverheid echter weinig uitgebouwd en nauwelijks een derde van de daar ge produceerde planten vindt er een afzet. Ai het overige gaat naar België. Door een dergelijk stelsel van premietoekenming slaat de Nederlandse staat echter een dubbele slag: enerzijds wordt de eigen industrie hoe klein ze ook is, beschermd en aangemoedigd en anderzijds worden heel wat lieveg uldentjes gespaard omdat de zaaiers zelf niet tot de wat de Belgen noemen „begenadigden" behoren. Dit had tot gevolg dat de bestaande vlasindustrie in het Meetjesland en de gevestigde vlashandelaren langs de Bel gischNederlandse grens niet met zulk een zware concurrentie hadden af te re kenen dan in het gebied van Kortrijk het geval was. Geleidelijk aan ontwikkelde de vlas industrie zich daar dan ook tijdens de laatste jaren en breidt zich gaandeweg uit. Dit is te begrijpen als men weet dat de vlas-uitzaai in Nederland en het Meetjesland samen ruim 10.000 ha beslaat. 9 De kampioenshengst. „Lijkt ons een gemoedelijk beest", zeiden we tegen de heer I. de Buck, die de kampioen hier in bedwang houdt. ,Die", zei de heer De Buck, „die heeft evenveel verstand als een dom mens". Nou hangt het er natuurlijk van af hoeveel verstand een dom mens heeft maar vast staat dat er voor dit paard altijd nog een hoog intelligentiequotiënt op overschiet. BRUINISSE. In de vergadering van de afdeling Bruinisse van de Par tij van de Arbeid werd in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer De Jonge de heer L. E. van Po- pering tot voorzitter -gekozen. Voor de te houden gemeenteraadsverkiezingen werd de volgende kandidatenlijst op gemaakt: 1 L. L. Bal, 2 M. J. van de Velde, 3 M. Bal Jzn., 4 J. Kostense, 5 N. Bal Jaczn, 6 J. Meertens, 7 L. van Strien, 8 W. J. Hoek, 9 S. P. van Boven, 10 Th. Kik, 11 J. Hoogerwerf. 9 Na daartoe opgeleid te zijn door dc heer K. Koetsdijk, leraar machineschrij. ven, zijn te Bergen op Zoom geslaagd voor het praktijkexamen machineschrij- ven de dames L. K. Scherpenisse-van Driel, G. C. Gaakeer, P. V. Burgers, Ch. A. Goedegebuure, E. B. Meloen, M. N. van Popering, J. D. van de Reest, J P. Rijnberg, Th. Rijnberg en de he ren J. B. den Braber, J. L. Hage, M. J Rijnberg, J. L. Snoep en J. J. Snoep allen uit Sint-Annaland Wafelverkoop 10 x 10 OOSTKAPELLE Leerlingen van de Chr. Lagere school Landbouwhuis- houdschool Oranjezon, zullen zaterdag in het kader van de actie 10 x 10 in Oostkapelle en omliggende plaatsen een wafelverkoop organiseren. De wafels zijn uiteraard door de meisjes zelf ge bakken. VEILING TERNEUZEN, 7 febr. Per stuks in centen: Knolselderij Bil 16—25, CII 1517, per bos in centen chalotten 2e soort 35—40, per kg in centen rode kool 22—23. wit te kool 1214, boerenkool 2e soort 2839. breekpeen B 10—16, waspeen 35—39, prei 4752, Bil 1440, afwijkend 34, knolselderij 25—27. spruiten All 51—57. Bil 37—10. uien le soort 31, 2e soort 23—25, witlof A 55, All 4851, B 4855, Bil 4647, afwijkend 32 40, appelen Winston 2e soort 75-80 64—75, 70- 75 69—70, 65-75 67, 2e soort 60 60. 55 60. III grof 5253, III fijn 42, Golden Delicious 2e soort 80 75, 75 78—79, 70 79—80, 65 64—65, 60 52—53, III grof 57—59, fijn 37, kroet 37, Jo nathan le soort 80 66—67, 75 70—71, 70 67— 69, 65 6465, 60 5152, 2e soort 75 5960, 65 55, 60 51, 2D 42, III grof 49—58, III fijn 45, kroet 36, Lombard 2e soort 80-90 58—59, 70-80 68, 60-70 5051, III grof 47. peren Confé rence le soort 55-65 60, 2e soort 55-65 57, 2D 41, III grof 58, III fijn 53. kroet 29, Com- tesse 2e soort 65-75 23, III grof 17, III fijn 6. St. Remy III grof 48—56. GOES, 7 febr. Groenten per kg: Witlof AI 58—61, All 56—57, BI 52—55, BII 42—47 Spruiten All 40—50, BII 31. afw. 23—28. An dijvie II 100108. Groene sav. kool 3542 Rode kool 15—20. Witte kool 16. Boerenkool 17—22. Gele sav. kool 23. Peen 3—25. Uien stek 4—8. Prei AI 38—41. All 39. Veld sla I 112113. Aardappelen 13. BERGEN OP ZOOM 7 febr. -Spruiten 24 —1.15, rode kool 8—20 prei 10—31, witte kool J?-Zl boerenkool 4—31 uien 12—23 waspeen 11—27 savooie kool 25—53 witlof 52—71 kro- ten 14—17 breekpeen 18—22 koolraap 18—il9 golden dilicious 41—87 saint remy 37— 49 jtmathan 2165 winston 3765 goudreinet- BERGEN OP ZOOM. Eiernoteringen van de coop. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom ingaande donderdag 8 februari 1962 Prijsklasse 0 16 cent idem 1 15 cent idem 2 13 cent idem 3 12 cent idem 4 11 cent VISMIJN COI.IJNSPLAAT, 8 febr Ex portgarnalen 233 kg 4.80—5.01, schar 10 ke. ongesorteerde vis 10 kg

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5