E.E.G. biedt voor de landbouw pers pectief 1ÜHI5 3 Eerst de moeders dan komt de rest vanzelf wel Hotel Marezate Domburg wordt Herv. kerkcentrum Overtredingen in de mist van automobilisten zeeuwse i »M .UI Minister wil geen verlenging van wet vervreemding landbouwgrond door Zeeland Gerammel aan ketting van de „Navarra' Wielerwedstrijd in Hansweert Aanvaring bij Hansweert Uit de kerken Werkloosheid in Zeeland gedaald Zeeuwsch-Vlaamse ponypsychologie Eendaagse conferentie C.B.T.B. in Goes Gesprekskring .A an kerken tot kerk" in Vlissingen op stapel Varend motor tankschip ramde gemeerd liggend schip in Hansweert Gezamenlijke kerkbouw in Vlissingen voorlopig „in portefeuille" gehouden Weegbrug Borssele Matroos brak been MET INGANG VAN MAART A.S. KANTONGERECHT MIDDELBURG Vierde klassers Amemuiden naar Nieuwdorp Rijden is goedkoper dan u denkt Eerst de moeders Mooi of lelijk? Plaats voor tientallen jonge boeren in Frankrijk Rectificatie Donderdag 8 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. Met meer dan gewone belangstelling waren tal van leden van de Zeeuwse C.B.T.B. gisteren naar Goes gekomen om in de Prins van Oranje de eendaagse conferentie bij te wonen. Het programma bood dan ook een tweetal onderwerpen, die de Zeeuwse boer in hoge mate interesseert. Drs. P. A. J. van Wijnmalen, secretaris van de Nederlandse C.B.T.B., sprak in de morgenuren over landbouwpolitiek en E.E.G. Ondanks de te ver wachten prijsverhoging van enkele produkten zag hij voor de landbouw verschillende gunstige perspectieven in het kadér van de E.E.G. In de middagbijeenkomst werd door mr. N. M. Zijp, secretaris van de commissie grondgebruik van het Landbouwschap de wet vervreemding landbouwgronden aan de orde gesteld. De minister is voornemens deze wet niet te verlengen, hetgeen be paald niet in overeenstemming is met' de gedachte van de Zeeuwse boer. Hij zag deze wet graag verlengd. VLISSINGEN. Het ligt in de be doeling in Vlissingen te komen tot her- VLISSINGEN. Het Argentijnse j vormd-gereforineerde gesprekskringen vrachtschip „Navarra" (7000 ton meten-1 naar aanleiding van de verschijning de) ligt nog steeds in de Binnenhaven j van het Carillon-boekje „Van kerken Drs. Wijnmalen dook in zijn referaat niet in een gedetailleerde beschouwing over de E.E.G. Hij bepaalde zich meer tot een snuifje organisatie, landbouwpo litiek, prijspolitiek en de E.E.G. Zijn betoog droeg dan ook een meer alge meen karakter. Drs. Wijnmalen begon met het voorleggen van een vraag: welke weg moeten wij opgaan als christelijke organisatie in de toekomst. Bezinning daaromtrent is noodzakelijk. Voorts haalde spreker het rapport van het landbouwschap „Landbouwpoli tiek op langere termijn" aan. Hij noem de dit rapport een bescheiden vrucht van ervaring en ontwikkeling van de laatste jaren met een aarzelende visie op de toekomst. Nadrukkelijk verklaarde drs. Wijnma len, dat landbouwpolitiek eerst gemaakt moet worden op het eigen erf van de boer. Een groot probleem voor de land bouw is, aldus drs. Wijnmalen de eco nomische en maatschappelijke ruimte. De ruimte voor de toepassing van de techniek, van de jproduktie en van de arbeid, van de vrije tijd, en van de E.E.G. Kortom: ruimte om te leven. Maar dat vraagt om beweeglijkheid, intern en exterh. In dit verband hield drs. Wijnmalen een warm pleidoori voor de bedrijfseconomische boekhouding, waarvoor de belangstelling zienderogen toeneemt. Hij schetste dit als een nood zaak. Voorts stipte hij de kredietverle ning van de boerenleenbank en van het borgstellingsfonds aan. E.E.G. Landbouw en platteland zoeken naar een evenwicht om zich staande te hou den, zo zei drs. Wijnmalen, die in het verdere deel van zijn betoog terecht kwam bij de E.E.G. Hij meende, dat 6070 pet. van het wereldhandelsver- keer onder één gemeenschappelijke markt is te krijgen. Unieke kansen liggen voor de landbouw te wachten, perspectieven, die 10 jaar geleden door niemand werden gezien. Na een globaal overzicht van de voor geschiedenis van het akkoord over de landbouw in de E.E.G. was drs. Wijn malen van oordeel, dat de aanvaarding vaii heffingprijzen e.d. een positieve stap betekent in de richting van een ge zonde ontwikkeling van de landbouw. „De ontwikkeling, die er in zit, dient gestimuleerd te worden, want de Euro- markt is een zaak van grote allure", zeide drs. Wijnmalen, tot slot. In de dis cussie kwamen nog enkele concrete pro blemen in 'het kader van de E.E.G. aan de orde. Met name het graanprijsbeleid werd aangeroerd. Drs. Wijnmalen ge loofde niet, dat een tendens aanwezig is naar hogere prijzen van de produk ten. Met deze uitspraak bestreed hij de mening van de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, die blijkens een bericht in onze krant van gisteren heeft verklaard, dat de E.E.G.-akkoorden het leven duur der zullen maken. Prijsbeheer sing Ook mr. N. M. Zijp trok enkele gro te lijnen met betrekking tot de vraag: wat zijn de consequenties van wel of niet verlenging van de wet vervreem ding landbouwgronden. Hij herinnerde er aan, dat de minister niet van plan is de wet te verlengen. Het wetsont werp dienaangaande, waarnaar met spanning wordt uitgekeken, is er ech ter nog niet. Wel staat het vast, dat de mening van de regering niet gedeeld wordt door de Zeeuwse boeren, het oordeel in de standsorganisaties is verdeeld en de kleinst mogelijke meerderheid van het bestuur van het Landbouwschap en de S.E.R. heeft voorgesteld de wet met vier jaar te verlengen. Hoe het zij: de Staten-Generaal zal nog moeten beslissen. Mr. Zijp belicht te in het kort de stand van zaken met betrekking tot de werking van de prijs- beheersing. Hij meende, dat er sprake is van een dijk met vele gaten. Een van de grootste gaten is ongetwijfeld het feit, dat het erg moeilijk is als particu lier op normale wijze een stuk grond te kopen. Voor de pachter is de dijk ech ter waterdicht. Wellicht komt er een ho ger aanbod van grond als de prijsbe- heersing wordt losgelaten. Mr. Zijp kon zich daarover moeilijk in concreto uitla ten, maar wel meende hij, dat de span ning tussen vraag en aanbod zal toene men, hetgeen tot prijsstijgingen, vooral voor de kleinere bedrijven, zal leiden. Ook sneed mr. Sijp het voorkeursrecht van de pachter aan. „Dit werkt feilloos, maar is dat ook bij vrije prijzen te be reiken?". Spreker wist het niet, maar meende toch, dat in de toekomst enige vrijheid van het voorkeursrecht wordt afgenomen. Ook op dit onderwerp volgden vele vragen. De conferentie stond onder lei ding van de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T'B. burgemeester J. van den Bos van St. Annaland. De morgenbijeen komst werd o.m. bijgewoond door de rijkslandbouwconsulent, dr. ir. C. W. C. van Beekom en de hoofdingenieur-direc teur van de cultuurtechnische dienst, ir. D. v. d. Zaken. Des middags gaf ook dr. C. de Galan van het E.T.I. blijk van zijn belangstelling. van Vlissingen. Er gingen geruchten dat het schip gisteren naar Rotterdam zou vertrekken, maar deze berichten |zijn niet bewaarheid geworden. De „Na varra" zou de ankers kunnen lichten omdat de verschillende beslagen op dit vaartuig, dat zoals bekend begin janua ri in Vlissingen aan de ketting is ge legd, zouden zijn opgeheven. Dit zou gebeurd zijn om de kapi tein gelegenheid te geven in de Maas stad zijn voorraad rijst te lossen. De „Navarra" loopt de kans, aannemende dat de beslagen inderdaad zijn opgehe ven, in Rotterdam opnieuw aan de ket ting te worden gelegd. Zoals gemeld is de Argentijn na eni ge dagen op de rede van Vlissingen te hebben vertoefd naar de Binnenha ven van deze stad gesleept. Kapitein en bemanning hebben het sleepgeld toen uit eigen zak betaald,. Dit gold ook voor het voedsel, waarvan aan boord een nij pend tekort heerste. Ondanks herhaalde telegrammen van de .gezagvoerder maakte de rederij van de „Navarra", de Anthares Maritima uit Buenos Aires, geen geld over aan de kapitein Marcel lo Arenaza. Naar verluidt zou de rederij echter wel bankgaranties hebben gestort waar door de schuldeisers in geval dat de „Navarra" niet naar Rotterdam zou va ren hun vorderingen direct konden op eisen. De rederij in Argentinië betwist evenwel de vorderingen, zodat een pro ces niet uitgesloten geacht moet wor den. HANSWEERT. Het wielercomité van Hansweert kwam bijeen voor een vergadering. In de eerste plaats werd voor 17 febr. een trainingsrit vastgesteld voor aspiranten, nieuwelingen en amateurs van de R.T.C. „Theo Middel kamp" in het kader van de clubkam pioenschappen. Deze rit zal aanvangen cm 14.30 uur en gaat over 30 ronden, wat neer komt op een afstand van on geveer 35 km. Voor dit clubkampioenschap worden vier ritten verreden. De eerste werd reeds verreden in Oostburg, de tweede rit is te Hansweert en de twee andere worden achtereenvolgens verreden te Koewacht en Colijnsplaat. De laatste wedstrijd zal bestaan uit een tijdrit. Het wielercomité van Hansweert heeft voor de wedstrijd die aldaar verreden zal worden 100 uitgetrokken voor het ter beschikking stellen van prijzen en het dekken van eventuele onkosten. In de tweede plaats werd er gespro ken over het organiseren van een cour- se cp tweede Pinksterdag voor ama teurs en onafhankelijken. Gedacht werd aan een ploegenwedstrijd, waarvoor dan verscheidene club- en fabrieks- ploegen zouden worden aangezocht. Op de derde plaats werd besloten om op 12 febr. a.s. een bijeenkomst te beleg gen in café „Havenzicht", waarbij dan tevens zullen worden uitgenodigd alle mensen die bij de voorgaande courses geheel belangeloos hun medewerking hebben verleend voor het welslagen van de wedstrijden. HANSWEERT. in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks drie uur werd het in de buitenhaven van Hansweert gemeerd liggende Nederland se vaartuig ,,W. van Driel 70" aange varen door het vanaf de Westerschelde komende Belgische motortanksc'nip ..Alancy 2". De ..Alancy 2" liep recht op het achterschip van het Nederland se vaartuig aan waardoor dit zulk een schade aan het toer oplieo dat het on bestuurbaar werd. Woensdagavond is de ,,W. van Driel 70" met behulp van twee sleepboten uit Hansweert gesleept en gebracht naar een scheepswerf el ders. n de loop van woensdagmorgen is bij werkzaamheden op het schip ,,W. van Driel 70" een van de opvarenden in het laadruim gevallen. Hij liep let sel aan het hoofd en een gebroken been op. Per ambulance moest de zeeman in het ziekenhuis te Goes opgenomen worden. VLISSINGEN. De afgevaardigden van de kerkeraden van de Nederlands Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk hebben een gezamenlijke bespreking gehouden welke heeft geleid tot het aanvaarden van een tweetal conclusies. De conclusies van de afgevaardigden zijn later door de kerkeraden overgenomen. Zij luiden: a. het kontakt tussen beide kerkeraden zal op nader te bepalen wijze bestendigd worden. Met elkaar zal besproken worden wat wederzijds gedaan kan worden om tot meerdere en nauwere samenwerking te komen. b. voorlopig wordt de vraag of men tot gezamenlijke kerkbouw kan komen in portefeuille gehouden. Zodra het plan-Paauwenburg zover tot uitvoering is gebracht dat kerkbouw noodzakelijk wordt kunnen beide kerkeraden op nieuw met elkaar in overleg treden. HANSWEERT. De sleepschepen ,W. van Driel 70" en „Gungner" beiden onderweg van Antwerpen naar Rotter dam en gemeerd liggende op de palen in de buitenhaven te Hansweert, zijn gistermorgen omstreeks 03.30 uur aan gevaren door het Belgische „tankschip Alancy 2" komende van Terneuzen en ook onderweg naar Rotterdam. De „Alancy 2" liep met volle vaart op het achterschip van de ,,W. van Driel 70" welk schip met vier nieuwe staaldra den lag gemeerd op de palen en welke draden braken. Tevens werd het achter schip van de „W. van Driel 70" zwaar be schadigd. De „Gungner" kwam er zon der schade af behalve dan dat de drie draden waarop het schip lag gemeerd braken. Het voorschip van de „Alancy 2" werd ook beschadigd. De Rijkspo litie te water heeft de zaak in onder zoek zo ook de Rijkswaterstaat die de eventuele schade toegebracht aan meerpalen enz. zal onderzoeken. Voorzitter A. R. Veere nam na 25 jaar afscheid VEERE. Het bestuur van de A.R.- partij Veere vergaderde voor de laat ste maal onder leiding van de heer A. P. Kasse, die tijdens een gehouden ver gadering afscheid nam na 25 jaar voor zitter te zijn geweest. In zijn plaats werd gekozen de heer W. Kasse Dzn. Tot penningmeester werd gekozen de heer H. Meijers en tot vice-voorzitter de heer J. Bakker. Op deze vergadering werd besloten de propaganda voor de aanstaande verkiezingen krachtig ter hand te nemen. A.R.-kiesvereniging BIGGEKERKE. De a.r. kiesvereni ging kwam bijeen onder voorzitterschap van de heer Joh. Kodde. Mevrouw Fraanje hield een toespraak waarin zij ook de vrouwen opwekte lid van de kiesvereniging te worden. Zij had suk- ses: negen vrouwen traden toe. De heer C. Balkenende hield daarna een causerie over „Actuele politiek". Wij hebben thans de plicht ons aan te pas sen aan de veranderende samenleving zonder echter ons beginsel los te laten, aldus de heer Balkenende. BORSSELE. De Weegbrugvereni ging „leder 't Zijne" en ..Automaat" heeft haar algemene vergadering ge houden in café Wagenaar aan de haven te Borssele. Aanwezig waren 40 aan deelhouders. In 1961 werd door leden 2.385.097 kg aan producten gewogen en door niet-leden 3.251.487 kg. De aftre dende bestuursleden J. Duijnkerke en J Bruinooge werden bij acclamatie herkozen. Over 1961 was er een batig saldo van 471.28. Er zal 2 per aan deel aan dividend worden uitgekeerd. HANSWEERT. De eerste matroos W. Marinussen uit Rotterdam van het sleepschip W. van Driel 70, is gister morgen bij het dichtieggen van het ruim uitgegleden en in het ruim geval len. Het slachtoffer brak een been en moest in het ziekenhuis St. Joanna wor den opgenomen. Aangenomen r.aar de Krim CO); C. W. ten Cate te Cadzand; naar Cad- zand; W. C. Lurring te De Krim. Bedankt voor Putten op de Veluwe (4e pred. plaats): P. J. Bos te Sprang; voor Krimpen aan de Lek: T. Lange- rak te Vinkeveenvoor Woldendorp-Ter- muntcn-Borgsweer; E. J. C. Hamminga; kand. te Voorschoten. GEREFORMEERDE KERKEN (vrijg). Examen. Dc classis van Kampen heeft praep. geëx. en beroepbaar ver klaard: de heer K. van den Belt, Bui tenkwartier 78, Zwartsluis. MIDDELBURG. De geregistreerde arbeidsreserve is in de maand januari in Zeeland gedaald, namelijk van 2311 eind december tot 2267 eind januari. Ook vergeleken met de cijfers van januari 1961 is er sprake van een daling: van 2758 naar 2267. De oorzaak van deze vrij gunstige cij fers is o.a. gelegen in het feit dat de ontwikkeling op de bouwmarkt verleden jaar ongunstiger was, terwijl bovendien een grote conservenfabriek te Breda in de afgelopen maand aanzienlijk meer arbeidskrachten uit Zeeland in dienst 'heeft gehad dan in januari 1961. In de vorige jaren ontsloeg het Bredase be drijf in december steeds een aantal werknemers, omdat dan het werken op topproduktie voorbij was. In de afgelo pen maand had men vrijwel ^lle ar beidskrachten nog nodig om de produk- tie gelijk op te doen gaan met de vraag. In het rayon Goes had de aanvraag uit Breda veel invloed. Eind januari 1961 waren er in dit rayon 330 werk zoekenden tegen 246 eind januari jl. Kruiningen daalde, vergeleken met een jaar geleden van 79 naar 39 en Tholen met 251 naar 158. Het rayon Hulst daalde van 430 verleden jaar januari naar 299 eind januari van dit jaar. In het rayon Oost burg bestaat nog een vrij aanzienlijke werkloosheid. Hier stonden 567 werkzoe kenden ingeschreven tegen 540 eind de cember en 597 eind januari 1961. In het rayon Zierikzee steeg de werkloosheid t.o.v. december jl. van 201 tot 219. Beroepen Van de 2267 werkzoekenden waren 706 in de landbouw werkzaam en voorts stonden 323 losse arbeiders ingeschre ven. Het aantal werkloze minder-ge- schikten bedroeg eind januari jl. 586. Van de 2270 werkzoekenden vallen er 1100 onder seizoenwerkloosheid, 220 on der wrijvingswerkloosheid en 360 onder structuurwerkloosheid. Er was vraag naar 537 arbeidskrach ten, waarvan 151 in de bouwvakken en 247 in de metaalnijverheid. De door enkele leerlingen van de School met den Bijbel gehouden, maan delijkse busjesactie ten bate van de He- mava heeft 19.86 opgebracht in Stat- Annaland. De Hervormde Knapenvereniging „Samuël" te Sint-Annaland hield in het Hervormd Verenigingsgebouw de jaar vergadering. Op het programma stond een Bijbelinleiding en verder werd de avond gevuld met voordrachten, gedich ten en verhalen en ontspanning. De kna pén, zowel als de leider, de heer W. Goedegebuure kunnen op een zeer ge slaagde avond terugzien. In de zaal van de hper Rijnberg is een vergadering gehouden van de afde ling Sint-Annaland van de Z.L.M. De heer Koert sprak over „Teelt en bewa ring van uien". Als correspondente van de Morgen landzending in Sint-Annaland treedt in het vervolg op mej. N. Scherpenisse uit de Bierensstraat te Sint-Annaland. bij wie men zich als contribuant voor 1.50 kan opgeven. Bij de Rijkspostspaarbank te Wemel- dinge is in de maand januari ingelegd 24.436,98 en terugbetaald 11.976,74. Bij de Coöp. Boerenleenbank te Wemel- dinge is in deze maand gestort 104.731,28 en terugbetaald 79.596,62. Woensdag 14 februari zal de afde ling Westkapellc van de Z.L.M. haar jaarvergadering houden, tijdens welke mr. J. F. G. Schlingemann zal spreken over „actuele landbouwproblemen in verband met de komende Euromarkt". Tevens zal het journaal der Z.L.M. 1961 vertoond worden. De leden van de C.J.V. „Ora et La- bora" te Nieuwland zullen voor de ac tie 10 x 10 een inzameling houden voor de anti-hongeractie. Tussen 5 en 10 fe bruari zal een collecte voor het goede doel worden gehouden, terwijl de leden van de C.J.V. gaarne met een lijst zul len rondgaan om snelle en effectieve (Ingezonden mededeling) tot kerk", geschreven door negen her vormde en negen gereformeerde predi kanten. Zoals bekend is het vormen van dergelijke gesprekskringen ook het doel van het boekje. De synodes, aldus de aebttien, trachten al tot nauwere sa menwerking te komen, maar dit werk moet voedingsbodem en weerklank vin den in het leven van de gemeente. De achttien predikanten wenden zich dan ook in de eerste plaats tot de niet- ambtsdragers. In het kontaktorgaan van de gerefor meerde Kerk te Vlissingen zegt men terecht: Wat in Amsterdam, Emmen of Eindhoven kan. kan in Vlissingen ook. De gereformeerde schrijver van het desbetreffende stukje over „Van kerken tot kerk" verwacht ook van hervormde zijde veel belangstelling. Mocht de deel neming aan de te vormen gespreks kring te groot worden dan zal de groep gesplitst worden in gezelschappen van ongeveer vijftien personen. DOMBURG. Met ingang van maart krijgt hotel Marezate aan de Badhuisweg in Domburg een andere naam en een andere bestemming. De nieuwe naam zal luiden: Hervormd Kerkcen trum Marezate. Het hervormd kerkewerk zal in winter over een ruime en gezellige ruimte kunnen beschikken en in de zomermaanden zullen groepen van de Duitse Evangelische Kirche hier een onderdak vin den. Ook kunnen in de winter en de voorjaarstijd weekends van buitenaf in Marezate gehouden worden. Reeds nu bestaat al veel belangstel ling voor het nieuwe kerkcentrum. De plaatselijke hervormde predikant ds, J. v. Vliet zegt blij te zijn deze ruimte voor het gemeentewerk te hebben kun nen verwerven. Daarnaast blijft ook in „Rehoboth" nog de gelegenheid tot ver gaderen. Onder meer zal de bibliotheek daar haar plaats blijven behouden. Het hotel Marezate is voor tien jaar gehuurd en wordt beheerd door een stichting waarin vijf kerkeraadsleden zitting hebben. Het doel van deze stich ting is het bieden van een gelegenheid waarin gemeentewerk en jeugdwerk ge stimuleerd kan worden en recreatiemo gelijkheden aanwezig zijn voor groepen uit binnen- en buitenland. Het gebouw bevat naast twee verga derruimten beneden elf slaapkamers met een maximum aantal bedden van vijftig. Ds. Van Vliet verwacht dat de ze opzet in een grote behoefte voorziet en dat dit kerkcentrum een belangrijke plaats zal innemen in de Domburgse samenleving. Zo vaak wordt gevraagd naar goede vergaderruimte. In breder verband in kontakt met de omgeving wordt telkens weer de vraag gesteld naar een gelegenheid om weekends aan zee te organiseren. Het ligt in de bedoeling begin maart a.s. het nieuwe kerkcentrum officieel te openen. Nog een verheugend kerkelijk bericht uit Domburg: De Jonge Kerk had een vruchtbare samenspreking met enkele gereformeerde jongeren. De algemene opinie over dit gesprek: samenspreking voortzetten! Dit hoopt men nu in maart of april te doen. MIDDELBURG Een Koudekerkse politieman stelde zich op 7 februari van het vorige jaar tijdens dichte mist langs de weg op en controleerde het ge bruik van koplichten door de passeren de auto's. Twee automobilisten werden door hem verbaliseerd, de een omdat zijn auto met stadsverlichting reed en de ander omdat zijn wagen helemaal niet was verlicht- Beide zaken werden na eerste behandeling aangehouden, om dat de verdachten verklaarden dat de mist niet dicht was en het zicht beter dan tweehonderd meter. Daarom was oppei'wachtmeester als getuige gedagvaard. De Koudekerkse landbouwer L. de L. reed in een auto, die stadslichten voerde. De wachtmees ter zei van te voren de afstanden naar herkenningspunten te hebben afgepast en dat het zicht slechter dan tweehon derd meter was. Conform de eis kreeg De L. 25,- boete of vijf dagen. De Mid delburgse aannemer J. C. V. had hele maal geen lichten op toen de opper hem aanhield. Hier luidde het vonnis, conform de eis 30,- of zes dagen. Ook een aangehouden zaak betrof de Middelburgse tabaks winkelier J. D. K-, die op 9 januari op de Nieuwe Vlissing- seweg in Souburg de maximumsnelheid van 70 km per uur had overschreden en 88 km had gereden. Hij had naar voren gebracht dat hij een andere au to inhaalde en dat deze het uitzicht op hetverkeersbord had benomen. De ge tuige, een wachtmeester, wees er op dat links van de weg een soortgelijk bord stond, waarna de officier van jus titie, mr. T. Lebret, 50,- of tien dagen eiste. Het vonnis was 35,- of zeven dagen. Slagboom Niet gestopt voor een rood licht bij de Kanaalbrug in Souburg was de Vlissingse chauffeur J. L. op 9 no vember en daarbij had hij een af sluitboom beschadigd. De verdachte bracht naar voren dat de brugwach- ter de boom omhoog had gedaan om een van de andere kant komende fiet ser te laten passeren en dat hij daar door in verwarring was gebracht. De eis was 20,- of vier dagen, het von nis 15,- of drie dagen. Bij een inhaalmanoeuvre op een krui sing van de rijksweg bij Kruiningen was de auto van de Wassenaarse em ployé van een oliemaatschappij H.M. op de linkerkant van de weg gekomen. Conform de eis werd hij tot 75,- of vijftien dagen veroordeeld. Een iets te wijde bocht nam de chauffeur C. J. uit Heinkenszand met zijn bus op 31 okto ber om rechtsaf de Middelburgse sta- tionsbrug op te rijden. Daarbij raakte hij een links van hem rijdende auto en er ontstond schade. Conform de eis luid de de geringe boete een tientje of twee dagen. Hard Mr. Lebret betreurde het dat op de Paul Krugerstraat in Vlissingen altijd te hard werd gereden en dat o.a. daar door in deze straat zoveel ongelukken gebeurden. Hij eiste tegen de Terneu- zense fotograaf M. J. M. C. van V. voor het overschrijden van de maxi mumsnelheid voor brommers 25,- of vijf dagen. Conform werd gevonnist. Ook de Baarlandse smid-bankwerker J. A. S. reed met zijn brommer te hard en wel in de bebouwde kom van Ove- zande op 22 januari. De els was 30,- of zes dagen, het vonnis f 25,- of vijf dagen. MIDDELBURG. Aannemende dat zaterdag gevoetbald kan worden zul len op enkele voetbalvelden spannen de ontmoetingen te zien zijn. In de vier de klasse a ontvangt Nieuwdorp de al oude rivaal Arnemuiden, maar de wed strijden tussen beide clubs zijn de laat ste jaren niet zo interessant meer ais vroeger. Nieuwdorp is danig afgezakt, terwijl Arnemuiden aan kracht heeft gewonnen. Toch bewaren de groen-wit- ten hun beste vorm altijd voor tegen de vissersplaatsbewoners en daarom is het nog lang niet zeker dat Arnemui den zonder slag of stoot in Nieuwdorp beide punten in de wacht kan slepen. Spui heeft thuis een klein kansje te gen Dinteloord, al zullen de Spuienaren zich niet blind moeten staren op de grote zege van AZW op de mannen uit de suikerstad. AZW kan in het goede spoor blijven door VVN puntloos over de Westerschelde terug te sturen. Smer- diekChrislandia kan een interessante wedstrijd worden met de thuisclub als favoriet. In 4 b krijgt Rillandia het zeer zwaar in Sleeuwijk. Op een overwinning be hoeft volgens ons niet gerekend te wor den. Wemeldinge is niet kansloos tegen Aalburg, maar of de Bevelanders de punten in eigen huis zullen houden staat te betwijfelen. Maar misschien heeft de wedstrijd tegen Good Luck een stimulans betekend. Krabbendijke ontvangt nummer twee van de rang lijst Sprang. Gelet op de huidige vorm van de tricolores is een zege van de Brabantse ploeg het meest waarschijn lijk. Programma: 4a: NieuwdorpArne muiden, SpuiDinteloord, Smerdiek WijkRoda Boys, Zwaluwse Boys Luck, KrabbendijkeSprang. MAGRETTE. ze te Nee, het Zeeuwsch Dagblad heeft geen Franse mee willen ophouden wanneer correspondent gekregen, want Magrette ligt al vele jaren midden in dat°ze"danOvergaan naar de" grote'ver- de vette klei van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen tussen Terneuzen en eniging. Het is ni. wei eens moeilijk om Axel, zoals vele geboren Zeeuwen misschien niet eens wisten. Ove- hiervoor voldoende animo te krijgen. rigens is de naam veelbelovender dan het gehuchtje zelf, maar dat neemt niet weg, dat er een juweel van een ponymanege komt. Hier gaat namelijk de enige ponyrijvereniging die Zeeuwsch Vlaanderen rijk is, zijn tenten opslaan, nl. op de hoeve „Doornhof', waar de heer J. de Feyter de jeugd het ponyrijden zal bijbrengen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangesteld als reserve legerpredikant hulp te kunnen geven aan de mensen (voor onbepaalde tijd): J. Plug te Roo- die verstoken zijn van voldoende dage- sendaal (N.Br.) jlyks voedsel. Vele ouders zullen wel bedenkelijk kijken wanneer zoon of dochterlief met het idee aankomt om pony te gaan rijden, want vanouds wordt paardrijden als een „rijkeluisliefheb- berij" beschouwd. Toch. vallen de kos ten heel erg mee, want volgens de eigen moorden pan de heer Dieleman: „Een pony kost haast niets in onder houd". „Ze eten weinig, anders worden ze vet, wat absoluut verkeerd is. Ze mo gen niet op stal. Ze hebben ruig haar en kunnen wei een stootje verdragen. Rijzadel en hoofdstel kosten ongeveer vijfentwintig gulden, en het contributie bedrag is miniem. Het is nog niet zo ver dat de vereniging zelf over pony's beschikt, maar wanneer het goed gaat, zullen die er in de toekomst zeker ko men, zodat deze sport dan voor meer kinderen, open zal staan." „Het grootste probleem is het ver. voer. Want deze beestjes kunnen niet die grote afstanden lopen, dan nog eens een paar uur bereden wórden in de ma nege, en dan weer terug. Bovendien is het onverantwoordelijk om jonge kinde ren alleen los te laten in dit drukke ver keer op een paard. Hiervoor zoeken we nog een oplossing". Van de Shetlandpony naar de wat grotere Welsh- en New Forestpony's en dan tenslotte op een forse Gelderlander, zien staan. Verleden week hebben deze Want wie eenmaal met deze sport be twee rijverenigingen samen de grond- gint kan er niet meer mee ophouden, slag gelegd voor een derde, een minia- Dit jaar zal er stevig worden geoefend, T tuurrijvereniging, die nog geen naam ook met springen, en het jaar daar in Zeeuwsch Vlaanderen hebben ze heeft, maar waarvoor de animo enorm op, Tweede Pinksterdag een concours stevige boeren en vanzelfsprekend heb- groot is, zoals blijkt uit een gesprek met in Axel, waar alle moeders en groot ben die stevige paarden. Vierkante voorzitter, de heer W. J. Dieleman ouders hun vertederde aaaah's en ach's goedmoedige vleesmassieven: »ivan vo- uit sluiskil. Zelfs uit Terneuzen komen kunnen laten horen, ren trots en sterk en van achteren aanmeldingen. tvint oor» mnnelnnrtin" vnöiJan T~\ i i Dat zijn zo de toekomstplannen Toen op het concours dat verleden jaar op tweede Pinksterdag in Axel deze jonge Club. Want met werd gehouden het optreden van de alleen rij technisch, maar ook psy- Walcherse ponyclub zo'n succes bleek oholobisch k He beer Dielemnri te zijn, kwam het idee op, om zelf ook 1SX„T „e6r UIeleman zoiets op te richten. Vooral toen de goed Dij de tijd. Als je eerst de jeugd de kleine paardjes in actie had moeders maar hebt, zegt hii fijntjes gezien, was het enthousiasme groot, 1#ii 1 Nu is het dan zover gekomen dat za- glimlachend., dan komt de rest van- hebben, wanneer men de gezichten van terdag de eerste instructiemiddag wordt zelf wel. de fokkers eens beschouwt, die dinsdags gehouden op Doornhoi. Flinke finan- het kantongerecht in Terneuzen veria- ciële steun van de beide „grote" rij ten. verenigingen maakt het mogelijk alles goed op te zetten. Hierbij is ook een Waarmee maar gezegd wil zijn dat de klein beetje eigenbelang, want zo rede liefde voor het paard groot is in neert men, het is niet moeilijk om jon- Zeeuwsc.h Vlaanderen. Toch zijn er gens en meisjes beneden de twaalf en- maar twee rijverenigingen, nl. de Oran- thousiast te krijgen voor het ponyrijden, jeruiters uit Axel en de Julianarulters want wie wil dat nu niet. En wanneer uit Zaamslag, omdat de warmbloeden ze dan eenmaal de liefde voor het hier over het algemeen niet zo in aan- paard is bijgebracht, zullen ze er niet koddig met een mopstaartje" zeggen de leken. „Gruwelijk" gaan ze voort „om die prachtige beesten de staart af te hakken". „Prachtig juist", zeggen de kenners, „we doen het voor hun bestwil, want zo komt de achter hand veel beter uit. Het is net als een kies trekken: even de tanden op eikaar en je bent het heertje". Overigens blij ken de „leken" het toch gewonnen te OOSTBURG. De groep West Zeeuwsch Vlaanderen van de CJBTB hield in „De Eenhoorn" te Oostburg haar jaarvergadering. De secretaris, de heer P. Luteyn, gaf een overzicht van de verschillende activiteiten der vereniging in het afgelopen jaar, in zonderheid de ploegwedstrijd. Het le dental is iets teruggelopen. De penning meester, de heer A. de Smit, deelde mee dat het jaar was afgesloten met een batig saldo. Er was een schrijven binnengekomen van de Emigratiecentrale, dat er in Frankrijk een groot stuk moeras wordt drooggelegd en er plaats is voor tien tallen jonge Nederlandse boeren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. de Koeyer met algemene stem men tot voorzitter herkozen en in de vacature van het technisch lid de heer P. Pladdet te Biervliet werd de heer W. de Bruyne te Cadzand gekozen. Naast het huishoudelijk gedeelte hield de heer A. de Koeyer te Sehoondijke nog een inleiding over: „De landbouw in Sleeswijk Holstein". De spreker heeft deze landstreek zelf bezocht en samen met andere Europese jongeren de vraagstukken rond de EEG bespro ken. Ook buiten Nederland komt men meer en meer tot de conclusie dat sa menwerking ook van de agrariërs steeds nodiger wordt in verband met de afzet der produkten. De spreker legde er de nadruk op, dat als de prijzen in de verschillende landen gelijk moeten wor den, ook de factoren die dit beïnvloe den op elkaar moeten zijn afgestemd. Ds. Douma met emeritaat OOSTKAFELLE. Binnenkort zal de gereformeerde predikant ds. E. Dou ma uit Ureterp met emeritaat gaan. Hem zal dit om gezondheidsredenen ver- vroegd verleend worden. Ds. Douma werd op 13 december 1897 te Spijkenis- se, waar zijn vader predikant was, ge boren. Hij studeerde aan de V.U. te Am sterdam en werd op 11 november 1923 door zijn vader, wijlen ds. J. Douma, m Oostkapelle in het predikambt beves tigd. In 1933 vertrok ds. E. Douma naar Muiden en op 15 juni 1947 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente Ureterp. Vlïegtuigvleugel vertrok uit Westkapelle WESTKAPELLE. Het laatste res tant van het Belgische sportvliegtuigje dat enige dagen geleden was genood zaakt een noodlanding te maken bij Westkapelle is gistermiddag op trans port naar België gesteld. Omstreeks drie uur werd de overblijvende vlieg tuigvleugel op een vrachtauto geladen, waarna deze vertrok, in Westkapelle niets dan de herinnering achterlatend aan dit voor de piloot zo onaangename incident. YERSEKE. Ten onrechte was lil ons blad van 3 februari jl. vermeld dat de heer J. Jonkheer, hoofd van de ge reformeerde school „Kakeldans" dertig jaar het onderwijs heeft gediend. De heer Jonkheer werkte daarentegen der tig jaar in Yerseke en diende meer dan vijfenveertig jaar het onderwijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3