Redders kunnen weinig doen VIER DODEN Noorse machinist schiet scheepskok bij twist dood JAPAN MAAKT AFLOSSEN PER VLIEGTUIG BIJNA ONMOGELIJK NIEUWE HOOP: KLOPSIGNALEN OP 600 METER ÜIEPTE „Pas gekocht schilderij is vals" Brief aan minister over spreiding van vakanties Weer pokken in Düsseldorf „Geen vrij, dan maar ontslag TWEE MEISJES ONDER AUTO De Bilt: Buien Vuurduivel gepakt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kunsthistoricus: (f 3 MILJOEN) Ongewis Zie verder pag. 7 LAATSTE NIEUWS Zie verder pag. 7 SCHROOTAFFAIRE NOG EENS OP T.V. Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 01150—3189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per fcwartMC Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van f L— 16e jaargang no. 5075 Donderdag 8 februari 1962 Honderden bloedverwanten hadden zich al spoedig ver zameld voor de ingangen van de mijn, die door Duitse politie en Amerikaanse soldaten bewaakt werden. Niemand werd toege laten. De doden werden in een van de kantoren op een lange rij gelegd en alleen de familieleden van deze doden mochten de hekken passeren. De rij lijken groeide snel aan tot meer dan tachtig. Vele slachtoffers waren afzichtelijk verminkt door neer stortend puin. Anderen waren onherkenbaar geworden door de blakerende hitte van de ondergrondse brand. Vlak na de explosie was er een paniek in het getroffen deel van de mijn uitgebroken. Vechtend baanden door de steekvlam verblinde mannen zich een weg naar liftschacht. Zo konden er nog een tweehonderd ont snappen voor de brand het verblijf in de gangen onmogelijk maakte. MÜNCHEN (AFP) De Hon gaarse kunsthistoricus Martin Por- kay heeft gisteren verklaard dat het zelfportret van Rembrandt dat de regering van Baden Württemberg vorig jaar voor 3.600.000 gulden heeft gekocht, een „grove verval sing" is. Het schilderij is aangekocht uit een particuliere verzameling. Het is 68 bij 52 centimeter groot en stelt de schilder De mijn Luisenthal geldt als een van de veiligste van het Saarland, hoewel ieder weet dat men dagelijks geweldige hoeveelheden methaan moet wegzuigen. Methaan wordt uiterst explosief wanneer het ver mengd wordt met een bepaalde hoe veelheid lucht. Dit gevaarlijke meng sel schijnt gisterochtend ontstaan te zijn zonder dat men het tijdig ont dekte. Een vonk van een houweel op een rots, of van een vallend stuk steen op een smalspoor, kan voldoen de zijn geweest om de ramp te ver oorzaken. Het vallend' gesteente blokkeerde een ander deel van de mijn waarin meer dan honderd man aan het werk waren. Toen de reddingsploegen ont dekten dat de braind woedde voor de ingang van die afdeling begrepen zij dat de kans op redding voor deze in- geslotenen zeer gering was. Niemand durfde te schatten hoe lang de meer dan-honderd mannen het vol zouden houden. Aan technische hulpmiddelen om hen te redden ontbreekt het niet en evenmin aan moed. De mijn heeft, al le mogelijke hulp aangeboden gekre gen van het Duitse leger en van Ame rikaanse troepen, die bereid zijn met het zwaarste hulpmaterieel de red dingspogingen te versterken. Het „zelfportret" van Rem brandt dat Baden Württemberg kocht. met een rode muts voor. In regerings kringen beschouwde men het als een van de kostbaarste werken in het bezit van de Bondsrepubliek. Vijfti djitig jaar Porkay echter zegt, dat het portret een onbetekenend en slecht werkstuk is en niet uit de tijd van Rembrandt dateert. Verf en doek zijn volgens hem niet ouder dan vijftig jaar. Porkay heeft de minister van cultuur van de staat, dr. Storz, en de directeur van het staatsmuseum in Stuttgart, dr. Musper, schriftelijk van zijn zienswijze op de hoogte gesteld. Recht van teruggave De premier van Baden Wiirtternberg heeft gisteren, nadat Porkay zijn bevin dingen had bekendgemaakt, meege deeld dat indertijd een diepgaand onder zoek was verricht. Bovendien is bij de aankoop bedongen, dat het schilderij kan worden teruggegeven wanneer zou blijken, dat het een vervalsing was. Prof. dr. Kurt Wehlte, directeur van het laboratorium van de academie van Stuttgart, die het schilderij vorig jaar heeft onderzocht, zei desgevraagd, dat er geen aanleiding bestond aan de echt heid te twijfelen. Hij noemde het doek een „alleronpersoonlijkst portret". Gisteravond laat, toen het aantal do den al was gestegen tot ver over de honderd, verdrongen zich nog altijd enige honderden mensen voor de geslo ten hekken van de noodlotsmijn. Er waren maar weinig familieleden van vermisten bij. Een hardnekkige motre gen deed grote zwarte poelen op het terrein ontstaan. Af en toe reed een ambulance spattend langs de wachten den om een zwaargewonde naar het ziekenhuis te brengen. De meeste burgers van Völklingen zaten thuis bij de radio om het laatste nieuws zo te vernemen. Meer dan tweehonderd gezinnen leefden in de grootste spanning. Er zijn families bij waar men reeds een vader of een zoon heeft verloren en waar men nog in het ongewisse verkeert over het lot van een tweede of zelfs van een derde famielid. De kansen op redding van de inge- slotenen leek gisteravond zeer gering. De directie van de mijn, zich bewust van de afschuwelijkheid van haar me dedeling, moest bekend maken dat men de mogelijkheden zeer beperkt moest achten. Honderden redders be vonden zich in de getroffen mijn zon der er iets te kunnen uitrichten. Zij hoorden duidelijk de klopsignalen, maar zij waren van de imgeslotenen gescheiden door een massale chaos van rots en steenkool. De brand was men na vele uien meester geworden en pas toen kon worden begonnen aan het opruimen van de honderden tonnen pnin. Het leek gisteravond waarschijnlijk dat van de meer dan tachtig gewonden die men uit de mijn heeft gered, er vandaag verscheidene zullen sterven. Daar de kans op redding van de meer dan honderd opgeslotenen practisch nihil is. moet men erop rekenen dat ruim tweehonderd mijnwerkers tenslot te het slachtoffer zullen blijken te zijn van deze afschuwelijke ramp. VT Be sirene heeft gehuild voor tTe middagploeg over de mijn Luisen thal. Middagploeg klaar? Ja, klaar Buiten de hekken wacht de schare ge luidloos op de laatste berichten. Het doden tal stijgt, maar het werk moet doorgaan. Middagploeg klaar? Naar de liftkooi dan. De ondergronders gaan de kolen te lijf. Aan het zwarte front kan er geen rustpoos af, als verderop de dood heeft toegeslagen. UTRECHT. De leden van de Utrechtse kamer van koophandel zijn in meerderheid voor de invoering van reclame in de televisie. Zij wensen dat er een tweede televi sienet komt, dat reclame in de huiska mer brengt. De kamer grondt dit oordeel op de overweging dat Nederland een achter stand heeft bij omringende landen, die reeds reclametelevisie hebben inge voerd of dit in de toekomst zullen doen. Zodoende komen de Nederland se bedrijven, wat de mogelijkheden voor reclame betreft, in een tweede, rangs positie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen in een brief verzocht aandacht te be steden aan het probleem van de vakantie- spreiding. De vereniging doet geen sug gestie voor de manier waarop dit pro bleem zou moeten worden opgelost. Wellicht is een zodanige wijziging van de lager-oniderwijswet mogelijk, dat zon der te raken aan de vrijheid van het onderwijs, iets aan de regeling van de vakanties kan worden gedaan, aldus de Vereniging van Nederlandse gemeenten Zij wijst op de besprekingen in de Raad van Europa over ieders recht op goede arbeidsvoorwaarden. Hiertoe behoort het recht van iedere werknemer op een be taalde vakantie van tenminste drie weken. Als deze gedachte zou worden verwerkelijkt wordt het probleem van de spreiding nog ernstiger dan het nu reeds is. Volkswagen schoot onder vrachtauto bij Terschuur Van onze correspondent AMERSFOORT. Twee echt paren,. die met een Volkswagen in volle vaart onder een zwaarbeladen vrachtauto schoten, werden gister avond tussen Amersfoort en Apel doorn op slag gedood. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Terschuur, toen een vracht wagen met meel, afkomstig uit Nijverdal, de bermstrook opzocht. De chauffeur had gemerkt, dat zijn brandstof op was en liet de wagen uitrollen. Hij stapte aan de kant van de weg uit en hoorde op hetzelfde ogenblik een zware klap. Een Volkswagen had zich van achter onder de oplegger gehoord. De heer en mevrouw J. H. van Erven uit Utrecht (64 en 58) en het echtpaar S. de Graaff uit Laren (61 en 57) moeten, gezien de ravage, direct dood zijn geweest. Een kraan wagen moest de truck met oplegger wegtrekken voor de resten van het autootje bereikbaar werden. Het ongeluk veroorzaakte een urenlange verkeersopstopping op rijksweg 29. DÜSSELDORF (DPA) Een ver pleegster die verschijnselen van pokken vertoonde is gisteren in Düs seldorf in quarantaine gesteld. Twintig van haar collega's zijn als voorzorgs maatregel ook geïsoleerd. Pas een week geleden was Düsseldorf vrij van besmettingsgevaar verklaard. In de afgelopen dagen zijn in Ham burg, Aken, Hónnef bij Bonn en in Lammersdorf aan de Westduits-Belgi sche grens patiënten bij wie pokken werden vermoed in quarantaine ge steld. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Bij een ruzie aan boord van het in de Amster damse Coenhaven liggende Noorse vrachtschip Tine, heeft gisteravond omstreeks zes uur de tweede machi nist L. de V. de 27-jarige tweede kok Peder Bekke doodgeschoten. Een ander lid van de bemanning kreeg een kogel in zijn been. Hij kon na in het ziekenhuis te zijn ver bonden naar het schip terugkeren. De machinist is door de rijkspolitie te water in arrest genomen. Tevens werd een kroongetuige van de schiet partij, een radiotelegrafist, voor een nader verhoor opgesloten. De felle woordenwisseling tussen de zeelieden die tot de schietpartij heeft geleid, heeft zich volgens de politie geheel afgespeeld in de atmosfeer van, een meer dan overvloedig drankgebruik.' De radiotelegrafist, die in de hut aan wezig was toen de machinist het do delijk schot loste, was na het gebeurde zelfs te dronken om zijn consul te woord te staan. Het ongeveer twaalfduizend ton me tende vrachtschip zou vanmorgen uit Amsterdam vertrekken. De meeste op varenden brachten gisteren daarom hun laatste avond passagierend in de stad door. De mannen die aan boord moesten blijven hadden gedurende de middag al een stevig glas gedronken. Een van de bemanningsleden, de matroos Herbert Alland (19), liep door de gang van de officiershutten toen hij plotseling een hevig tumult hoorde, gevolgd door enkele schoten. Hij rukte de deur van een cabine open en zag de kok bloedend op de grond liggen. De man bad ten minste twee schoten in de hartstreek gehad. Op hetzelfde ogenblik richtte de machinist, die de schoten had afge vuurd, zijn wapen op de binnengeko- mene. Weer viel er een schot en het tweede slachtoffer strompelde krim pend van de pijn naar buiten. Een stuurman en enkele matrozen wisten daarop de machinist te overmeesteren en te ontwapenen. Complete chaos De rijkspolitie te water, die een half uur na de schietpartij aan boord kwam, trof een complete chaos aan. Inmiddels waren ook de Noorse consul, de offi cier van justitie mr. Heukels en de rechter-commissaris mr. Van Sloten gealarmeerd. Een arts constateerde, dat d'e kok nog ongeveer tien minuten moet hebben geleefd. In de verwarring van het eerste ver hoor werd de taak van de politie vooral bemoeilijkt door de dronken- IJmuidense visknechten Van onze correspondent IJMUIDEN. De Umuidense visknech ten blijven een vrije zaterdag eisen. Wil len de werkgevers daar niet aan, dan moeten zij hen maar ontslaan. Er is werk genoeg te vinden, zeggen zij. Op een gecombineerde ledenvergade ring kwam gisteravond van achter de be stuurstafel nog een tussenvoorstel. Vol gens dit voorstel zouden de visknechten in acht weken geleidelijk naar de vrije zaterdag toegaan. Dit compromis werd onder hoongelach verworpen. De visknechten besloten het heft in eigen, hand te nemen en geen verantwoor delijkheid meer te laden op vakbondsbe- sturen. Zij laten de vislossers helemaal vrij. Als zij verplicht zijn op zaterdag te lossen, zal hun geen duimbreed 'in de weg worden gelegd, maar de geloste vis zal niet worden verwerkt. De IJmuidense visknechten deden tot slot een beroep op hun Scheveningse col lega's het IJmuidense voorbeeld te vol gen. JOURE. Twee meisjesleerlin gen van de christelijke u.l.o. in Joure zijn gisteren op weg naar school met hun fietsen onder een bestelauto geko men, toen zij de rijksweg SneekHee renveen over wilden steken. Beide meisjes werden een eind meegesleurd. De dertienjarige Fokje Vis liep zulke ernstige verwondingen op dat zij dadelijk overleed; het an dere meisje werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. schap van de getuigen. Toen de radio telegrafist zelfs weigerde zijn eigen consul in het Noors te woord te staan, werd hij ter ontnuchtering in de cel gestopt. Het was gisteravond laat nog niet zeker of het vrachtschip inderdaad vandaag zou vertrekken. Omstreeks middernacht wa ren uit de mijn Luisenthal 123 doden geborgen. Het aan tal vermisten werd toen op gegeven als 69, hetgeen erop zou kunnen wijzen dat men tot de ingeslotenen was door gedrongen, doch geen over levenden meer had aangetrof fen. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot hedenavond: t Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust mogelijk harde wind uit noorde lijke richtingen, j Lagere tempera- MIESJE: Overschoenen blijf ik nodig hebben! 9 februari: zon o-p 8.08, zon onder 17.42; maan op 10.31, maan onder 23.50. Het bemanningslid, dat door de tweede machinist van de Tine in zijn heen werd geschoten, keert na in het ziekenhuis te zijn behandeld aan boord terug. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het luchtvervoer van Nederlandse militairen naar Nieuw- Guinea dreigt sinds gisteren volledig onmogelijk te worden. In de middag werd via de persbureaus het bericht ontvangen dat de Japanse regering „om technische redenen" landingsrechten had geweigerd aan de DC-8, die eergisteren voor een normale lijnvlucht naar Biak over de Pool en via Tokio van Schiphol was vertrokken. Later meldde het. Amerikaanse pers bureau United Press International uit Tokio, dat de ambassaderaad van de Nederlandse ambassade daar, was ont boden op het Japanse ministerie van buitenlandse zaken. Hem werden in lichtingen gevraagd over de berich ten als zou Nederland met de gewo ne lijndiensten militairen vervoeren. Een Japanse ambtenaar, die het on derhoud had bijgewoond, zei dat de Nederlandse ambassaderaad was mee gedeeld dat, indien de berichten juist waren, dat zou getuigen van „slechte smaak" van de Nederlandse regering. Daarin kan de voorbode worden gezien van een Japans verzoek het vervoer van Nederlandse militairen via Japan se vliegvelden volledig te staken. Bijna twee jaar nadat de televisie een geruchtmakende uitzending wijd de aan de schrootaffaire, wordt de „zaak-Hjorms" deze maand opnieuw onder de aandacht van kijkend Neder land gebracht. Op 21 maart 1960 ver scheen een documentaire op het beeld scherm, die de kijkers een uur lang in de ban hield vanwege de klare en soms krasse taal die de verschillende ondervraagden over deze affaire te berde brachten. Dinsdag 20 februari gaat Pier Tania, de documentalist van de Vara, deze kwestie opnieuw aansnijden. BERLIJN (DPA). De „Vuurduivel", die verantwoordelijk zou zijn voor een tiental branden die zich in de afgelopen weken in Westberlijnse scholen hebben voorgedaan, is gepakt en heeft bekend. Volgens de politie is het een zeven tienjarige jongen. Dinsdag had hij ge probeerd met benzine in een huis brand te stichten. De politie betrapte hem toen hij buiten op de loer lag om het resultaat af te wachten. Hij bekende be halve in tien scholen ook in een ge bouw van de Westberlijnse technische hogeschool brand gesticht te hebben. DEN HAAG. De Crematoriumver- eniging Nederland mag in de Lutke meerpolder in Amsterdam een crema torium bouwen bij de algemene b- graafplaats die in de polder wordt aa gelegd. De Kroon heeft daarvoor gis) ren vergunning verleend. MIJNRAMP: MEER DAN HONDERD DODEN SAARBRUECKEN Meer dan honderd mijnwerkers zalen gisteravond opgesloten in een door brand en in stortingen van de buitenwereld afgesloten mijngang van de kolenmijn Luisenthal, midden in bet Saarlandse stad je Völklingen. Een paar uur nadat de directie van de mijn bekend had gemaakt dat er voor hen haast geen kans op redding meer bestond, hoorde men duidelijke klopsignalen die de hoop deden herleven. Op dat ogen blik had men reeds 109 doden geteld, slachtoffers van een gasontploffing die zich woensdagochtend had voor gedaan. De ontploffing had de mijnstutten weggeslagen en de plafonds van de gangen doen instorten. Even later begonnen de ventilatietorens donkere rook uit te braken. De explosie van methaangas was gevolgd door een zware ondergrondse brand die al meteen het ergste deed vrezen voor de afloop van de dadelijk ondernomen red dingspogingen. De gang waarin het methaan, vermengd met lucht, tot ontploffing is gekomen, ligt op zeshonderd meter diep. Er waren ruim vierhonderd mijnwerkers bezig, voor een deel leerlingen in opleiding, toen, kort na acht uur, een verblindende lichtflits door de galerijen sloeg, gevolgd door een donderende slag. Minuten lang dreunde het onder de grond van het neerkomen van rotsblokken en brokken steenkool in gangen waarvan de stutten waren weggeslagen door de luchtdruk. De steekvlam die zich met de snelheid van de bliksem door de galerijen had verspreid verzengde de kleren van arbeiders die zich meer dan honderd meter van de ontploffing bevonden. Getroffen door de dodelijke schokgolf vielen tientallen mijnwerkers neer. De door de gangen schietende vlam men doodden er eveneens tientallen. Het getal der slacht offers steeg de eerste uren na de explosie met tientallen tegelijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1