Gunstig oordeel over oogsten met graantank Kentucky's? best Douwe Egberts Tholen ook voor eiland- ontwikkelingskern Afgehakte paardestaarten met flinke „napijn BEDRIJFSSTUDIEGROEP THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Transport is het probleem ZWARE SHAG (D4E) soepel en vers tot de Kampioenen ten voeten uit FLINKE STRAFFEN VOOR NACHTELIJK STROPEN Afvloeiing werkkrachten Afvaardiging ds. Lam Kruiningen kocht „enclave" aan Weinig bestellingen voor mosselen Kostbaar Niet graag terug Werkende Jeugd' Goes te weinig leden Gezamenlijk 't Is lekker roken von Altijd Zismssfê laatste draad! Regeling centrale dienst onder voorwaarden Kantongerecht Terneuzen Sperwers 2 kan kop van Swift overnemen Schietwedstrijden Uit de kerken Kamer van koophandel voor grotere woningtoewijzing Woensdag 7 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Van een onzer verslaggevers THOLEN. Na het maaidorsen met de graantank een jaar te hebben beproefd, kan op goede ervaringen worden teruggezien. Nu dit systeem van het oogsten van granen is begonnen, zal het steeds meer veld gaan winnen, mede omdat door gebrek aan personeel het maaidorsen met zakken steeds moeilijker wordt. Voor het werken met de graantank is het transport van het losse graan naar het bedrijf of elders nog een groot probleem. Door samenwerking van de kleine en middel-grote bedrijven, die op Tholen en St. Philipsland het meeste voorkomen, zal dit wellicht ook kunnen worden opgelost. Tot bovenstaande conclusies kwamen, in grote trekken, de heren M. Mur- re van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes, J. A. Klompe, land bouwer te St. Philipsland, A. Stout- jesdijk. landbouwer te Stavenisse, Rijstenbil, loondorser te St. Philips land en J. de Boer van de coöperatie te St. Annaland. Op de jaarvergade ring van de bedrijfsstudiegroep Tho len en St. Philipsland gaven genoem de heren met korte inleidingen hun visie op het transport en de opslag van losgestort graan, gistermiddag in hotel Hof van Holland te Tholen, ten beste. De heer M. Murre beklemtoonde in zijn inleiding het vraagstuk van het afne mende aantal beschikbare werkkrach ten in de landbouw. In 1959 werkte 30 procent van de totale beroepsbevol king van Nederland in de landbouw, dit aantal is thans 11 a 12 procent. Het einde van deze afvloeiing is nog niet in zicht; waarschijnlijk zal in 1970 nog slechts 7 a 8 procent van onze totale beroepsbevolking in de agrari sche bedrijfstak werkzaam zijn. Daar om zal de landbouw de menselijke ar beid door kapitaal, m.a.w. door ma- LUNTEREN. Donderdag 1 maart a.s. zal des avonds om half acht in de oude Nederlands Hervormde kerk te Lunteren een kerkdienst plaats hebben, waar ds. C. J. P. Lam afgevaardigd zal worden als predikant in dienst van de Gereformeerde Zendingsbond. Ds. K. van de Pol hoopt deze kerkdienst te lei den, terwijl ds. A. Meijers, de voorzitter van de Gereformeerde Zendingsbond de bevestiging verricht van ds. Lam tot zendingspredikant. Na de bevestiging hoopt ds. Lam zijn intree- en afscheids woord uit te spreken. Na de dienst is er in de Bethelkerk gelegenheid om van ds. en mevrouw Lam afscheid te ne men. Ds. Lam was van 16 mei 1954 tot 7 september 1958 predikant van de Her vormde gemeente te Poortvliet. KRUININGEN In zijn vergadering van gisteravond besloot de gemeente raad van Kruiningen tot aankoop van een perceel grond van de vereniging Dochters van onze Lieve Vrouwe van het Heilige Hart", te Tilburg. De prijs van 6,per m- of in totaal 8640, vonden de heren W. J. Pouwer (ch), J. Witte (lijst Witte), C. van Iwaarden (ch) en J. Griep (vvd) buitengewoon hoog. De voorzitter, burgemeester A. Schipper, zeide dat het perceel als een enclave is gelegen in het uitbreidingsplan te Hansweert. Voor de ontsluiting van dit plan kan de gemeente dit stukje grond niet missen. De „commissie van Nooten", heeft de grond tegen deze prijs getax eerd. Het voorstel tot aankoop werd tenslotte aangenomen met de stemmen van bovengenoemde heren met uitzon dering van de heer Griep tegen. De vol gende voorstellen werden zonder hoof delijke stemming aanvaard: vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor bijzondere scholen voor 1962; vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor het vakonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de bijzondere school te Oostdijk voor 1962. en vaststelling van de vergoeding voor de r.k. kleuterschool te Hansweert voor 1961 en van het voorschot op die vergoeding voor 1962. Voor de vernieuwing van de vloeren in het schoolgebouw van de r.k. school te Hansweert werden de benodigde gel den beschikbaar gesteld. De gevraagde voorzieningen worden geraamd op 300,-. De vloeren zullen belegd worden met linoleum. Ook voor de openbare lagere school te Kruiningen staan deze voor zieningen op het programma, terwijl dit in de bijzondere school te Oostdijk reeds is aangebracht. Een premie werd ver leend voor verbetering van een woning in de Oude Kerkstraat te Hansweert, groot 1400,-. Voor een te bouwen woning in het uitbreidingsplan Eindje de rondte werd een gemeentelijke zekerheidsstelling ver leend ingevolge het besluit bevordering eigen woningbezit. De raad besloot ver der tot invoering van de functie „keur meester 1ste klasse", waardoor het voor de in dienst zijnde keurmeester mogelijk wordt alhier promotie te maken. De heren Witte en Pouwer verklaarden zich tegen dit voorstel. Zij zagne liever een algemene loonsverhoging. De heer Griep sprak zijn voldoening uit over de uit breiding van het verenigingsgebouw „Kaj Munk", te Hansweert. maar be treurde het dat in het toneel geen cou lissen waren aangebracht. De voorzitter antwoordde dat dit was nagelaten om dat men door de stichting van het ge meentelijk verenigingsgebouw geen con currentie wilde aandoen aan de bestaan de particuliere zaalhouders van Hans weert. Hij zegde echter toe de moge lijkheid van het aanbrengen van cou lissen alsnog te zullen overwegen. De heer van Iwaarden uitte zijn be zwaren tegen het parkeren van grote vrachtauto's op de markt gedurende het weekeinde. Ook de voorzitter vond dit hinderlijk, maar zag voorlopig nog geen middelen om aan de bezwaren tegemoet te komen. BRUINISSE. Deze week zijn er weinig bestellingen van het Bedrijf schap voor Visserijprodukten aan de mosselkwekers verzonden. De oorzaak schijnt de aankomst van Duitse en Deense mosselen te zijn. chines moeten vervangen. Het maai dorsen met de graantank is daarvan een goed voorbeeld. Grote machines hebben twee uur nodig om een ha. te oogsten, wanneer gebruik wordt ge maakt van de tank, maar zes uur in dien zakken worden gebruikt. Boven dien komt in het laatste geval daarbij nog de tijd, nodig voor het af- en op laden van de zakken. Spreker noemde derhalve de aankoop van een maaidorser met graantank een goede investering: één man kan dan immers het werk van drie doen. Het probleem is echter het ver voer van het graan; dit zal opgelost kunnen worden door samenwerking tussen de kleine en middelgrote be drijven. Want het is duidelijk dat wei nig bedrijven het grote aantal wagens kunnen opbrengen, noodzakelijk voor het transport van het gestorte graan, dat zodra de tank vol is, moet kun nen worden afgevoerd. De heer J. A. Klompe betoogde dat het vervoersprobleem opgelost kan wor den, maar dat dit zeer kostbaar is. De wagens moeten n.l. geschikt wor den gemaakt voor de afvoer van het losse produkt, terwijl het graan snel, en zo mogelijk zonder arbeidskrach ten, moet worden gelost. Zelflossers kunnen worden geïmproviseerd, maar beter is de aanschaf van originele zelflossers, die overigens nogal duur zijn. De heer Klompe maakt op zijn eigen bedrijf gebruik van een kipwa gen, terwijl hij het graan ook op zijn bedrijf verwerkt. Hij besloot met er op te wijzen dat alleen grote machi nes rendabel zijn. De derde spreker, de heer A. Stoutjes- dijk, bouwde zes silo's, een elevator en een .stortput op zijn bedrijf. To taal kostte dit 5000 gulden (hij liet het uitvoeren door zijn personeel). Na een technische uiteenzetting van de Bouw GOES. De afdeling Goes van „Werkende Jeugd" heeft te weinig le den. Tijdens de derde jaarvergadering van de club. die in „De Opril" werd gehouden, deelde de voorzitter, de heer J. Tissink mede, dat het ledental niet prijzenswaardig hoog is. Maar wel is er in Goes een club, die liefde voor het werk heeft, zo zei de voorzitter. Afge vaardigden van verschillende clubs spra ken gelukwensen uit. Daarna kregen en kele leden van de Goese club gelegen heid om hun steentje bij te dragen door middel van muziek en zang. Voorts werd een gezellige quiz gehouden. Na de pauze sprak de heer J. C. Cordeau, jeugdwerkleider, over zijn reis naar Afrika. Zijn interessant praatje werd „omlijst" met fraaie kleurendia's. van deze installatie voor het verwer ken van zijn graanoogst, te hebben gegeven, merkte hij nog op dat hij niet graag, na een jaar ervaring, te rug zou willen naar de zakken. Loon dorser Rijstenbil was het systeem uitstekend bevallen. Hij zal in het ko mende seizoen al zijn maaidorsers van een graantank voorzien. Ook deze inleider stelde dat hét pro bleem bij deze nieuwe methode is, de afvoer en ontvangst van het losge- storte graan. Voor een snelle afvoer is een eerste vereiste dat er voldoen de wagens zijn. Hij,had de ervaring dat rijdend lossen mogelijk is, hoewel dit twee a drie trekkers èn wagens vergt. In zo'n geval blijft een der wa gens aan de kop van een perceel pre sent tot de tank vol is en het -graan overnomen kan worden. (Ingezonden mededeling) v' De heer Rijstenbil wees er op dat de loonwerker nimmer het gehele trans port voor zijn rekening kan nemén, en pleitte daarom ook voor het lenen van wagens in de oogsttijd. ,,Geza- zamenlijk moet naar een oplossing voor het vervoer worden gestreefd". Ten aanzien van de opslag van het graan benadrukte de heer J. de Boer van de coöperatie, dat de bewaring een grote mate van kennis en vak manschap vereist. Zijn ervaring met de aanvoer van los graan was van dien aard dat hij op goede resultaten kon terugzien. „Èen schaarse arbeids- ibezetting dwingt ons bovendien tot dit .systeem". N.a deze inleidingen werden vragen ge steld aan een forum. Vóór de behan deling van dit onderwerp werden de huishoudelijke zaken aan d.e orde ge steld. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden van de bedrijfsstu diegroep tot 230 is gestegen. De kas werd met een batig saldo van 1046,86 gulden afgesloten. In het bestuur werd herkozen de heer G. A. de Hond jr., uit Tholen, en in plaats van de aftredende leden wer den gekozen de heren A. van Nieu- wenhuyzen uit St. Philipsland en K. Poppe uit Oud-Vosmeer. Deze jaar vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer M. C. J. Kos ten. Oud-Geref. Gemeente in Nederland in Stavenisse STAVENISSE. De commissie van onderzoek, bestaande uit vijf predikan ten en twee ouderlingen van de classis Den Haag der Oud-Geref. Gemeenten in Nederland, heeft toegelaten in de volle bediening van Woord en Sacramenten en beroepbaar gesteld de heer J. W. Sla ger, lerend ouderling te Stavenisse. In een ledenvergadering der zelfstan dige Oud Geref. Gem, te Stavenisse is met algemene stemmen besloten toe te treden tot het kerkverbond der Öud-Ge- ref. Gem. in Nederland. Dit kerkgenoot schap bestaat thans uit een vijftigtal gemeenten met acht predikanten en drie lerende ouderlingen. In dezelfde verga dering werd de heer Slager als predi kant beroepen. De heer Slager heeft dit beroep inmiddels aangenomen. De be vestiging zal plaatsvinden op vrijdag 23 februari 's middags om half drie door ds. Joh. v. d. Poel van Ede, 's Avonds om zeven uur doet ds. Sla ger zijn intrede. THOLEN. De gemeenteraad van Tholen heeft gisteren op voor stel van B. en W. adhesie betuigd aan het verzoek, dat het gemeenr tebestuur van Sint-Annaland zal richten aan de minister van econo mische zaken om het gehele eiland Tholen als ontwikkelingskem te beschouwen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het algemeen bestuur van de centrale dienst Noord-Zeeland om goedkeuring van de destijds voorge- stelde regeling. B. en W. deelden de raad mee deze regeling weer te accep teren onder voorwaarde dat geen enke le gemeente zou uittreden. Zou dit laat ste wel het geval zijn dan stelden B. en W, voor de goedkeuring te onthouden. Wethouder J. M. Verrevoets noemde de centrale dienst een „krakende wagen". De heer C. Boender was het met hem eens. De S.G.P.-afgevaardigde zou graag eerst cijfers willen zien, maar die komen er maar niet. Toch wilde hij evenals de heer Berrevoets zijn stem aan het voorstel geven zoals dit door B. en W. was geformuleerd. Met alge mene stemmen werd het voorste aan genomen. Een schrijven van Gedep. Sta ten was binnengekomen betreffende de grenswijzigingen voor de gemeente Tholen. De raad ging akkoord met de voorgestelde gebiedsruil tussen Poort vliet en Tholen en die tussen Oud-Vos- semeer en Tholen. Wat de laatste be treft, de Broek- en Rolandpolder zal bij Oud-Vossemeer gevoegd worden, ter wijl Oud-Vossemeer een gedeelte van de Vossemeerpolder, Slabbekoorn en Le- guitpolder aan Tholen zal afstaan. Meegedeeld werd dat op 15 februari a.s. de bouw van de openbare lagere school bestekklaar zal zijn. Tot onder wijzeres in vaste dienst aan de o.l.s. werd bneoemd mevr. H. J. Meerman- Steenpoorte. De Spuiboezemhaven zal opnieuw voor dertig jaar verhuurd worden aan de fa. Baai-Schot voor 0.80 per jaar en het andere gedeelte aan P. C. Baai voor 1,00 per jaar. De raad ging tenslotte akkoord met een verbetering van het kruispunt bij j de brug over de Eendracht. De gemeen- te zal de winkel van mevr. Geluk-Koo- man aankopen van de heer J. A. Ver- cauteren en van de heer J. P. Donken het pand Vossemecrsepoort 21, bestemd voor mevrouw Geluk. Een blanco kre diet werd uitgetrokken om dit pand te verbeteren. De Maagdenbron Een van de nieuwste films van de Zweedse wonderregisseur Ingmar Berg man, „De Maagdenbron"", is deze week in City, Middelburg en Aihambra, Vlis- singen te zien. Opnieuw bewijst Berg man dat hij met zeer eenvoudige mid delen een prachtig stuk wer kan schep pen. Net als zijn oudere film „Het zeven de zegel" speelt deze rolprent zich in de middeleeuwen in Zweden af. Ditmaal echter niet in een ridderlijk milieu maar in een boerengezin. Het onschuldige meisjej Karin, de dochter van de boer. een sterk gelovig man, brengt kaarsen naar de kerk en moet daardoor de tocht door een donker bos maken. Onderweg wordt zij door een drietal herders, on gure halt-animale wezens, overweldigd, onteerd en gedood. De moordenaars kloppen later voor onderdak bij de bóer- derf) van Karin/s vader aan en bieden in hun ontwetenheid de geroofde kleren van het meisje te koop aart De boer be grijpt de toedracht van de zaak en als de dood van zijn dochter hem duidelijk wordt neemt hij op gruwelijke wijze wraak: alle drie herders sterven een ge- weldadige dood. Door wroeging over meesterd belooft de boer op de plaats van de moord een kerk te bouwen en onder het lichaam van het do-de meisje ontspringt een bron Bengman heeft van dit gegeven, dat half legen-de is, een poëtische film gemaakt, waarin foto grafie, spel en sfeertekening feilloos zijn. Aan de andere kant hangt Bergman, net als in zijn andere films, voor de teer hartige toeschouwer soms te veel over naar een juiste weergave van het realis tische detail, zoals in de scenes waarin het meisje wordt aangerand en de wraak van de boer. Niettemin een film waarin alleen met lovende woorden over kan worden geschreven. De zoon van de rode piraat Bloedige gevechten en vurige liefdes scènes wisselen elkaar af op het film doek van Electro, Middelburg waar de wraak van de piratenzoon boven vele hoofden zweeft. Het toeval wil dat de piraat van adel is, zijn halfzuster een Indiaanse prinses, die naar Spanje ont voerd is. De piraten stellen zich edel moedig tot taak hun prinsesje terug te vinden, waar ze na wilde avonturen ter zee en te land uiteraard in slagen. De in- tregerende gouverneur van Panama wordt alsals laatste uit de weg geruimd, een feit dat gevierd kan worden als de uiterst bevredigende afloop voor alle amoureuze partijen. Een kleurrijke Italiaanse film, aardig voor enige ontspanning. De plunderaars In het Grand-Theater te Goes draait de film „De plunderaars", een wild-west- film van het klassieke recept. Liefde, helden en revolverrook maken een smeuïg geheel, waarbij de ster Jeff Chandler de hoofdrol vervult. Ondanks de weinige pretenties of misschien juist daarom: een ontspannende en boeiende rolprent. TERNEUZEN. Wilde tafere len hadden zich op 2 december in Zaamslag afgespeeld blijkens de zitting van het kantongerecht van dinsdagmorgen. De hoofdverdach te, de Belg C. C. P. uit St. Mar- griete, die wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, moest terechtstaan omdat hij op de bewuste avond, vrijwel nacht, in de Eendrachts- polder o-p een haas had geschoten zonder jachtacte, waarbij hij ge bruik zou hebben gemaakt van zijn koplampen. Hij werd hierbij ge- echter van de auto. holpen door de landarbeider A. B. en de visser J. J. E. uit Groede. verklaren daar Carlos B. deze ionder toestemming had gepakt en zijn stief vader hem nodig had voor zijn be drijf. Verder voerde hij aan dat P. een blanco strafregister had. De kan tonrechter M. H. v. d. Belt vonniste tenslotte honderd gulden subs, twintig dagen voor de E. en B. omdat zij ge holpen hadden. P. kreeg een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en driehonderd gul den boete of vijftig dagen hech tenis, zonder verbeurdverklaring Als gemachtigde van P. trad op zijn raadsman de heer Adriaansen. Carlos P. had de zwagers B. en E. in Breskens ontmoet, aldus de lezing die zij gaven van het geval, waarna zij gezamenlijk in de auto van P. waren gestapt en naar het oosten waren gereden, om er gens een biertje te gaan halen. Toen zij in de buurt van Zaamslag kwamen had P. geschoten op een haas die ze in het licht hadden gezien. B. had toen ge chauffeerd en E. een staaflantaarn ge hanteerd. Op het schot werd de politie van Zaamslag gealarmeerd, die de ach tervolging inzette. Toen na een wilde rit de politie de auto met P. te pakken kreeg waren de belde anderen verdwenen. Het geweer werd ook niet teruggevonden, hoewel de politie bijna de hele nacht heeft ge zocht. Na een gedeeltelijke bekentenis kwam P. voor de rechtbank in Middel burg wegens niet stoppen voor de poli tie, waarbij hij bijna drie weken in voorarrest zat. Een van de „helpers" de heer B., werd als getuige verhoord, wat de raadsman niet sportief vond. De officier van justitie mr. Th. Lebret liet zich zeer scherp uit over deze vorm van stroperij en eiste 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van vijfhonderd gulden of zes tig dagen, verbeurdverklaring van de auto, het geweer en de lantaarn en 75 gld. subs. 15 dagen voor het dragen van een vuurwapen zonder vergunning. De beide helpers hoorden elk een boete van 200 gld. subs, dertig dagen tegen zich uitspreken. De raadsman pleitte om de auto niet verbeurd te Tjoba uit 's-Heer Hendrikskinderen werd, zoals gemeld, in Utrecht kam pioen van Nederland in het microkorf- baltornooi voor zaterdagclubs uit de K.N.V.B. Een fraaie prestatie van de Zeeuwse ploeg, die het ook bestond om het sterker getoaande Swift uit Middel burg te kloppen. Tjoba draait op het ogenblik goed. In de competitie neemt het groen-witte twaalftal in de derde klasse de tweede plaats in met nog alle kansen op promotie. Op de foto v.l.n.r. voor: D. Poort vliet, L. Fokke-Schepper, C. Boogaart, L. Smit; v.l.n.r achter: I Verburgt, M. Steenhard, A. Corstanje en C. Francke. Familie-avond CPB-CBTB MIDDELBURG. Het Rotterdamse Sperwers 2 kan het aanstaande week einde de eerste plaats in de 2de klasse b Zuid-Holland van de K.N.V.B. van het Middelburgse Swift overnemen, dit te meer omdat de Zeeuwen weer niet in het veld verschijnen. Sperwers 2 kan bij Actief de volle winst weghalen al zal de tegenstand fel zijn. Hou Stand wil graag in de buurt van de koplopers blij ven, maar dan dient Zuiderkwartier in eigen huis verslagen te worden. Dit kan voor de Hagenaars wel eens een te zwa re opgave betekenen. Deetos 2 kan thuis Olympiaan, dat geheel van slag af schijnt te zijn, best de baas blijven, waardoor de spanning in de staartgroep toeneemt. Ons Huis past zich steeds be ter aan in de 2de klasse en daar wordt Ons Eibernest 3 de dupe van. Programma 2b: ActiefSperwers 2. ZuiderkwartierHou Stand, Deetos 2— Olympiaan, Ons HuisEibernest 3. Kantongerecht Terneuzen ien?SenntrleD|eJ»w"h°vi.Im: vertoonde. Vijfentwintig gulden ANNA JACOBAPOLDER. Onder leiding van mevr. Boor, presidente van de CPB, werd in samenwerking met de CBTB de jaarlijkse familie-avond in ..Ons Dorpshuis" gehouden. Mevr. Boot- hield een korte meditatie naar aanlei ding van psalm 8. Na een gezellige kof fiemaaltijd hield mej. Van Strien, pre sidente van de Christenvrouwenbond, een boeiende lezing over haar reis naar Argentinië. De heer Mol vertoonde kleu rendia's onder het motto „Waar be schermd door dijk en duin". Ds. Haver kamp sprak een slotwoord. JEUGD-RODE KRUIS BRUINISSE. Na een bespreking op het gemeentehuis is besloten een jeugd afdeling van het Roode Kruis op te richten. Men zal zich o.a. bezig houden met knutselen voor een nader te bepa len inrichting van liefdadigheid. Een comité, dat de plannen verder zal uit werken, bestaat uit de dames C. H. Oranje, A. Okkerse en de heer B. de Haan. Feestavond varkenshouders BIEZELINGE. Onder voorzitter schap van de heer C. Lansen hebben de Biezelingse varkenshouders, verenigd in hun onderlinge verzekering, hun 55- ste jaarvergadering gehouden. Bij die gelegenheid is de heer P. Murre be noemd tot erelid van de vereniging omdat hij van 1907 af onafgebroken lid is geweest, waarvan vele jaren be stuurslid. Verder was er een door de eigen leden verzorgd feestprogramma van voordracht en muziek. „Hosanna" houdt bazar A3EL. Voor de Axelse chr. fanfare „Hosanna" is het bijzonder moeilijk fi nancieel de eindjes aan elkaar te kno pen. Voornamelijk het op peil houden van het instrumentarium vergt jaar lijks honderden guldens. Om een beetje uit de nood te komen organiseert „Ho sanna" zaterdag 10 februari een bazar in het gymnastieklokaal van de Chr. L.T.S. in Axel van twee tot elf uur. Voor de liefhebbers worden oliebollen gebakken. AXEL. Op zaterdag 17 februari organiseert de groep Axel van de re serve-rijkspolitie schietwedstrijden voor het reservepersoneel uit geheel Zeeuws- Vlaanderen. De wedstrijden worden ge houden in de chr. l.t.s. aan de Kerk- dreef in Axel. Gelet op de grote be langstelling in voorgaande jaren wordt ook nu weer een groot aantal schutters verwacht. sc koudbloedfokkers weer een gevoelig „staartje". De heer de F. uit Axel liad in juni van het afgelopen jaar. na dat liet coupeerverbod in maart 1961 in werking was getreden de staarten van drie veulens afgeknipt. Hij stond hier voor terecht op de zitting van het kan tongerecht van dinsdagmorgen. De offi cier van justitie mr. Th. Lebret eiste om herhaling te voorkomen een strenge straf van driehonderd gulden of zestig dagen en veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De heer B. de R. uit Koewacht moest zich voor eenzelfde feit verantwoorden, zij het dat hij de daad had laten uit voeren door de heer Gelderland. De of ficier van justitie eiste veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar met honderd gulden boete subs, twintig dagen. De uitspraak luid de tenslotte honderd gulden subs, twin tig dagen. De heer J. F. v. d. V„ loondorser te Hulst had na zonsondergang met een trekker gereden die niet was voorzien van rode achterlichten. Om het verzuim enigszins goed te maken had hij van achter zijn witte ploeglantaarn ontsto ken, wat hem een tweede overtreding opleverde. De eis luidde 25 gld. subs, vijf dagen voor beide overtredingen, waarna mr. H. v. d. Belt tweemaal twintig gul den vonniste, subs, vier dagen. Zestig gulden subs, twaalf dagen hoorde de zuivelhandelaar J. P. F. P. uit Sas van Gent tegen zich uitspreken omdat -hij te Sluiskil de maximum snelheid binnen de bebouwde kom ver had overschreden. De officier eis te hiervoor tachtig gulden subs, zes tien dagen. Eveneens te snel gereden had R. F. v. d. M„ een vertegenwoor diger uit Koewacht. Met een vaart van 76 km had hij binnen de bebouw de kom van Clinge gereden, wat hem een boete van vijftig gulden subs. 10 dagen opleverde, na de officier van justitie zestig gulden subs, twaalf dagen te horen eisen. De heer A. T. K. uit Vogel waarde had te Hontenisse met een tractor gereden waarvan het stuur een speling van tachtig graden NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode als pred. voor buitengewone werkzaamhe den (geestelijk verzorger gerepatrieer- den); G. J. Clay, voorheen zend. pred.. woonachtig te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Hallum (toez.): A. Ie Cocq te Beerta; voor Garderen: B. Ha verkamp te Groenkan. Benoemd tot hulppred.voorganger te Retranchement: G. M. C. de Vries, voorganger Vereniging van Vrijzinnige Hervormden; tot hulppred. te Soest (noodgem.): J. Fokkema, effl. pred. te Ede; tot bjjstand in het pastoraat te Schiedam (wijkgem. IV): mej. E. A. Bos te Amersfoort. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam (vac. Joh. P. Boer)G. Veeneman te Amersfoort, die bedankte voor Hilversum; te Nij- kerk (vac. H. Tien): D. H. Borgers te Hoogeveen, die bedankte voor Middel- stum. Aangenomen naar Renswoude: B. Slingenberg, godsdienstleraar te Ede; naar Oosternijkerk: P. H. Pilon, kand. te Hilversum, die bedankte voor Abcou de, Monnikendam, Raamsdonk-Drimme- len en voor Zuid-Beijerland. Bedankt voor Klundert: H. Pestman te Appingedam. GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijg.) Tweetal te Breda: H. Algera te Go- rinchem en K. C. Smouter te Valther- mond. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te De Krim: W. van Heest te Emmen: te Zutphen: W. Steenber gen te Meppei. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: A. Hofman te Zeist en A. Vergunst te Rotterdam-C.; te Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam- Z. en W. Hage te Middelburg, van wie laatstgenoemde beroepen is. Beroepen te Nieuw-Beijerland: W. Hage te Middelburg, die bedankte voor Leiden; te Giessendam (2e maal) en te Vlissingen: A. Hofman te Zeist. boete subs, vijf dagen kreeg hij hiervoor. Gele in plaats van rode achterlichten leverden de chauf feur R. J. S. uit Oostburg een boete van twintig gulden subs, vier dagen op. Van onze correspondent TERNEUZEN, 6 febr. In zijn te Terneuzen uitgesproken nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. R. H. van Krevelen, ge pleit voor een grotere woningtoewij zing in verband met de -voortgaande in dustrialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bijzonder veel aandacht besteedde de heer Van Krevelen aan het vervoers vraagstuk. Hij deelde mee, dat de Ka mer zich tot de minister van economi sche zaken heeft gericht om aan te dringen op een zo groot mogelijke libe ralisatie voor de in Zeeuwsch-Vlaande ren gevestigde beroepsgoederenvervoer- ders. De voorzitter vermeldde met be trekking tot het vervoer via het veer Perkpolder-Kruiningen dat in de maand oktober 1961 meer dan achtduizend au to's ten minste een half uur moesten wachten. De heer Van Krevelen meende dat de overheid de problemen voor het bedrijfsleven, dat zich met veel moeite een afzetgebied boven de Westerscheide heeft verworven, niet duidelijk ziet. De toeneming van het vervoer is veel gro ter dan men ooit heeft kunnen voorzien. Hij zei voorts dat de vage uitspraak betreffende de verbinding over de Wes terscheide door de minister van verkeer en waterstaat in zijn begroting voor 1962 veel te wensen over laat. De heer Van Krevelen sprak zijn voldoening uit over de verbetering van een aantal be langrijke verbindingswegen en over de plannen tot verbetering en uitbreiding van de havens te Breskens en Walzoor- den. Daarnaast constateerde hij, dat de verdere ontwikkeling van het provincia le wegennet te traag verloopt. VEILINGBERICHT GOES, 6 febr. Export en Industrievei ling: Goudreinette: KL. I 85-95 68—71, 75- 85 70, 65-75 62, II D 50—52. KL. II 85-95: 64—65, 75-85 64—68, 65-75 59—61. Jonathan KL. I 80-85 65 75-80 69. 70-75 73. 65-70 67. 60-65 58—59, II D 34—36. KL. II 80-85 59— 60, 75-80 59—63 70-75 58—65 65-70 52—55. 60-65: 44—46. Golden Delicious' KL. I 85-90: 82—83. 80-85 83—88, 75-80 84—92. 70-75 83— 90. 63-70: 73—78, 60-65: 58—68, II D 37—55. KL. II 85-90: 74—79, 80-85: 76—82. 75-80: 77 85. 70-75 67—86. 65-70 69—76, 60-65 50—66. Laxton's Superb KL. II 80-85: 61—67, 75-80: 71—73, 70-75 74—78. 65-70 59—62, 60-65 46— 47. Winston: KL. I Extra 75-85 90, 65-75: 94, 55-65 66. KL. I 75-85: 84—87. 65-75: 84— 88. 55-65 61—65. KL. II 75-85 73—79, 65-75: 6981, 55-65: 63.. Zoete Ermgaard KL. I 65- 75: 70, 55-65: 62—64. Saint Remy KL. I 65- 75 4447. Div. appels kroet 30. Op monster*. Conference KL. I 65*75: 82 84. 55-65 64. KL. II 65-75 77—79. 55-65 60— 61. Br. Alex Lucas KL. I 85-95: 59, 75-85: 68. 65-75 49. Saint Remy KL. II 65 mm en op 47. Gewone veiling: Goudreinette: grof 5764 fijn 4852, kroet 2947. Jonathan: grof 44— 56, fijn 3342. Golden Delicious: grof 6068, fijn 3154. Laxton's Superb: grof 5153, fijn 31. kroet 37. Winston: grof 5464, fijn 33— 43, kroet 40. Bramley's Seedling: grof 43, fijn 35, II D 35. Br. Alex Lucas: grof 19 27, fijn 1819. II D 21. Conference: grof 51, fijn 37—38, II D 33. MIDDELBURG, 6 febr. Appelen: Jona than II 70-80 54—59. 60-70 49—60, 60-65 51, III Grof 41—45; Winston II 75-85 72, 65-75 68, 55- 65 50—52; Golden Delicious II 60-70 78, III Grof 67—71. Peren: St Remy II 75-85 43—44, 65-75 43—44. Groenten: Glas andijvie 99—1.19; Glas spi nazie 1.11—1.18; Glas veldsla 69—2.27; Prei 2337; Spruiten ongeschoond 1660, spruiten geschoond 35—81; Rode kool 7—17; Sav. kool 3943; Witte kool 715; Boerenkool 1026; Uien 21—34: Witlof 44—63. VEILING ST. ANNALAND, 6 febr. Uien 40-70 38.63—38.68: Bonken 37.02—37.06: Drie lingen 40.79; Picklers 48.93. Alles per 100 kg. Aanvoer SS1;, ton. Veilingsvereniging ..Krabbendijke en om streken" te Krabbendijke. Veilingbericht van dinsdag 6 februari 1962. Golden Delicious: I. 85-90 80, 80-85 83, 75-80 80—90. 70-75 81—86. 65-70 74. 60-65 62—66. II 85-90 71—74. 80-85 73 —79. 75-80 75—83, 70-75 68—84, 65-70 63—77, 60 -65 47—67, II D. 37—50. III Gr. 51—67, III F. 29—55, Kr. 26—40. Stek 12. Jonathan I 80-85 69, 75-80 71. 70-75 72. 65-70 65. 60-65 53. II 80- 85 59—63 75-80 65-66. 70-75 65—69, 63-70 49— 58. 60-65 43—46. II D. 29—34, III Gr. 39—57. III F. 28—43, kr. 30—38. Stek 11. Winston: I 80-85 72—76. 75-80 79—86, 70-75 81—88, 65-70 72—80. 60-65 64—65. 55-60 50, II 55-60 37. Ill Gr. 57, III F. 30. Kr. 28—30. Stek 22. Laxton Superb. I 80-85 66. 75-80 73. 70-75 75. 65-70 61. II 60-65 42. II D. 29. III Gr. 48. III F. 29, Kr 33. Goudreinette: II D. 49. III Gr. 55. Kr. 39. Conference: I 65-75 82, 55-65 60, II 65-75 74, 55-65 56, II D 34. III Gr. 49, III F. 35. Kr. 18 —23. Verpakt Fruit: Winston: I 80-85 84, 73-80 89—90, 70-75 93. 65-70 84. 60-65 69. Goudreinet te: I 70-75 67, 65-70 63. II 75-80 69. Jonathan: II 70-75 71. VISMIJN COLINSPLAAT Bot 434 kg, schar 4 kg, schol 96 kg, wijting 25 kg, kabeljauw 15 kg, tong 33 kg, tarbot 36 kg, ongesorteerde vis 14 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4