Harde taal over veerdiensten en vaste oeververbinding HEEN DOOR DE TERUG OVER LUCHT LAND Burgemeester samengaan met Veere tegen Serooskerke Groede zal het van de recreatie moeten hebben OPTIMISME OVER DE TOEKOMST VAN VEERE Mening wethouders: Mosterd na de maaltijd Opvoering van frequentie kan alleen soulaas brengen Geen superponten Bouw nieuwe CV 0- school in Souburg JAARREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Afleidingsmanoeuvre Herindeling? Woningtoewijzing Euromarkt NA DE MELK HET BIER EN HET BROOD C.J.M.V. Westkapelle laat zich politiek voorlichten Burgemeester J. C. Everaars: Groots feest op 30 april in Kapelle Schip in brand Bromfietser gewond Hoffelijk telefoneren Nieuwjaarsrede burgemeester Geregeld culturele evenementen in Grote Kerk? TWEE MOTIES OP TAFEL VAN GEMEENTERAAD Bejaarde man gegrepen door vrachtauto Woensdag 7 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 TERNEUZEN. Zware woorden zijn gisteren gesproken over de verbindingsmogelijkheden van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Nederland. De beruchte veren over de Westerschelde, inzonderheid die van Kruiningen naar Perkpolder, stonden in het centrum van de belangstelling en de hele problematiek rondom deze materie vormde een van de zwaartepunten van de jaarrede, die ir. R. H. van Krevelen in zijn kwaliteit van voorzitter van de Zeeuwsch Vlaamse Kamer van Koophandel gisteren heeft uitgesproken. De feiten die hij naar voren bracht waren niet mis te verstaan. Tevoren had de voorzitter reeds zijn ongerustheid uitgesproken over de „mistige" bewoordingen waarin de bewindsman van Verkeer en Waterstaat zich bjj de begroting '62 had uitgelaten over een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Deze verbinding is onder werp van een studie geweest van Rijkswaterstaat en de minister heeft daar over gezegd „dat hij na zal laten gaan in hoeverre het wenselijk zou kunnen zjjn deze studies nog te verdiepen." „Uitermate vaag", zo luidde het commentaar van de heer Van Krevelen. Inzake de veren over de Westerschel de kwam de heer Van Krevelen met enkele „dreunende" cijfers. In de maand oktober van het vorig jaar moes ten alleen bij het veer Kruiningen Perk polder 2421 zware vrachtwagens, 2090 vrachtwagens met aanhangwagens en 3583 lichte vrachtwagens en personen auto's achterblijven. Dit betekende dat in totaal 8094 auto's óf te Perkpolder óf te Kruiningen een half uur of zelfs lan ger moesten wachten. En dit ondanks het feit dat sedert 2 oktober het m.s. Prins Hendrik als reserveboot werd ge stationeerd. Gezien het feit dat op dit veer dus een derde pont aanwezig is zag de voorzitter als enige oplossing die het bedrijfsleven soulaas kan bieden het invoeren van een 20-minuten dienst. Met nadruk betoogde de heer Van Krevelen dat Zeeuwsch Vlaanderen helemaal niet gebaat zal zijn met su perponten die slechts eenmaal per uur varen. „Wij vragen beslist geen ponten met luxe salons, maar wij wen sen voor onze vrachtwagens handige desnoods zelfs kleinere met een grotere frequentie". schepen Het veer Kruiningen Perkpolder moei gezien worden als het belangrijkste voor het vrachtverkeer van Zeeuwsch Vlaanderen naar overig Nederland en omgekeerd. Vele bedrijven hebben zich met veel moeite een afzet veroverd bo ven de Westerschelde en de scherpe con currentiepositie aangedurfd. Men ont- veinze zich in dit 'verband evenmin dat in het bijzonder met het vooruitzicht dat de briig over-de Oosterschelde eer lang tot stand zal komen, de bedrijven uit het westen en midden van het land aan de noordoever van de Westerschel de komen te staan. En men is in Zeeuwsch Vlaanderen reeds zo kwets baar door het uitvallen van de veer diensten in geval van mist en hoog wa ter. Teleurstellend noemde de voorzitter het dan ook dat ten aanzien van de outillage van het veer Perkpolder Krui ningen geen posten van betekenis op de Rijksbegroting zijn uitgetrokken en dat evenmin duidelijke plannen werden ge publiceerd. „Ik vraag me in ernst af of dit alles niet een afleidingsmanoeuvre betekent die fnnest zal worden voor ons bedrijfs leven". Elders merkte de heer Van Kre velen in dit verband op: „Ik heb het gevoel dat de overheid niet voldoende inziet dat hier problemen voor het be drijfsleven liggen die van het aller grootste belang zijn". Een grote handicap voor het vervoer van en naar Zeeuwsch Vlaanderen is tevens dat het goederenverkeer naar het buitenland nog aan zoveel beperkin gen onderhevig is. De geïsoleerde lig ging brengt mee dat men veel minder een beroep kan doen op aanvullend ver voer van elders dan in andere delen van het land. De kamer heeft daarom het ministerie van economische zaken gewezen op de noodzaak van een zo groot mogelijke liberalisatie voor de in Zeeuwsch Vlaanderen gevestigde be- roepsgoederenvervoerders. Een afzon derlijke regeling voor Zeeuwsch Vlaan deren is meer dan wenselijk zolang een algemene liberalisatie nog geen feit is. Bijzondere aandacht had de voorzitter ook voor de haven van Terneuzen. Be treurenswaardig noemde hij het dat nog steeds geen definitieve vorm is gevon den voor de exploitatie. „Ik ben echter van mening dat hier alleen een goede oplossing gevonden kan worden wanneer daarin de gehele kanaalzone, van Ter- neuzen tot de grens, betrokken wordt. Hier spelen ons echter de grillige ge meentegrenzen parten. Trouwens, ook de gehele planning voor de industriali satie van de kanaalzone is niet goed op te zetten in de huidige situatie. Het staat voor mij vast dat we hier op één punt de boot reeds hebben gemist want alleen Terneuzen werd als ontwikke lingskern aangewezen, terwijl het toch voor de hand had gelegen het gehele gebied hierin te betrekken. Maar ik kan mij indenken dat de Rijksoverheid dit met de huidige gemeentelijke structuur onmogelijk kon doen." In verband met de vaste oeververbin ding, waarover de bewindsman zich in vrij vage bewoordingen heeft uitgelaten, wees de heer Van Krevelen nog op een frappante uitspraak van ir. G. C. de Lange van de Zuid Hollandse planologi sche dienst. Deze had in een lezing te Rotterdam verklaard dat de belangen van Rotterdam, en in wijder verband van de randstad Holland bij een door gaande verbinding met Noord Frankrijk onder of boven de Westerschelde zozeer gebaat zullen zijn dat de studie inzake een vaste oeververbinding met voortva rendheid voortgezet zal moeten worden. Dit mede met het oog op de te ver wachten Kanaaltunnel naar Engeland. Tegen de achtergrond van de indus trialisatie van de kanaalzone plaatste de heer Van Krevelen ook enkele op merkingen over de toewijzingspolitiek van woningen. Het is duidelijk dat deze politiek zowel van de zijde van de Rijks overheid als van de provinciale over heid gewijzigd dient te worden. „Gede. puteerde Staten kunnen niet huizen blij ven toewijzen aan gemeenten die in in- wontertal afnemen en de groei van de industriegemeenten daarmee afrem men." Ook sociaal bezien zou dit onjuist zijn zo vervolgde spreker want de in sommige streken overbodige werkers, c.q. de lange afstandspendelaars, dienen zich binnen Zeeuwsch Vlaanderen met terwoon te kunnen vestigen in die plaat sen waar ze vast werk kunnen vinden. Sprekende tenslotte over de Euro markt, zag de voorzitter speciaal voor Zeeuwsch Vlaanderen wel enige moei lijkheden opdoemen. Met nadruk wees hij er op dat de Euromarkt niet alleen een vrij han delsverkeer betekent, maar ook een volkomen vrij verkeer van arbeid en kapitaal. Het is een feit dat de belo ning in Nederland voor specialisten, middelbaar en hoger kader aanzien lijk lager ligt dan bij de Euromarkt- partners en mede daardoor zouden de arbeidslust en het streven naar grote re vakkennis elders belangrijk groter zijn dan bij ons. „Ik voorzie daarom dat, indien hieraan niets wordt veranderd, onze beste en meest onmisbare mensen zullen wegtrekken. Ook het voor modernisering en uit breiding van industrie en handel zo broodnodige kapitaal zal naar het buitenland uitwijken." Speciaal Zeeuwsch Vlaanderen zou hiervan zeer nadelige invloe den kunnen ondergaan. iH SOUBURG. B. en W. van Souburg hebben het plan de raad in de verga dering van vrijdagmiddag 9 februari voor te stellen medewerking te verlenen tot het bouwen van een C.V. O.-school in Souburg. Het ligt in de bedoeling om de school te bouwen in plan Nagelen burg aan de Molenweg hoek Prinses Ire- nestraat, schuin tegenover de riool waterzuiveringsinstallatie. Verder wor den o.m. in de vergadering voorstellen behandeld tot vaststelling van een wij ziging van het uitbreidingsplan De Burg en tot voorlopige vaststelling van de ge meentebegroting 1962. RILLAND-BATH. In Rilland-Bath is men overigens zonder dat men dit wil niet karig met het laten weg vloeien van allerlei kostelijk vocht. Dreef maandag de melk over de straat, gisteren stroomde het bier in Rilland over de weg, hier en daar afgewisseld door hoeveelheden brood. Bakker G. K. uit Rilland reed op de motor met een mand brood en bierfles sen achterop. In de Frederikapolder ter hoogte van de fa. v. d. Have geraakte hij doordat zijn mand losging, aan het slingeren. De mand met brood en bier viel van de motor en de bakker beland de met een deel van zijn waren in de sloot. Gelukkig hield hij er slechts een nat pak van over. De motor is door werkvolk ter plaatse uit de sloot getrok ken. Deweg toonde enige ravage. Ongezonden mededeling) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE WESTKAPELLE. Met het oog op de aanstaande verkiezingen zal de C.J.M.V. te Westkapelle drie avonden organiseren waarop sprekers van ver schillende partijen het woord zullen voe ren. Op 18 februari spreekt mr. L. A. V. Splunder uit Koudekerke over de A.R.-partij, op 4 maart de heer G. J. Sanderse uit Vlissingen over de Chr. Hist, unie en op 18 maart drs. Th. J. Westerhout uit Middelburg over de Partij van de Arbeid. WESTKAPELLE. Gisteren trok een korte, maar ongewone stoet door de straten van de bad plaats Westkapelle. Het Harvard- toestel, dat zaterdag een nood landing moest maken in de om geving van het dorp en dat GROEDE. Burgemeester J. C. Everaars heeft in zyn gisteren uitgespro ken nieuwjaarsrede een terugblik gewor pen op 1961 en geconstateerd dat dit jaar voor ztfn gemeente reden tot tevreden heid gaf. Toch was hij in bepaalde op zichten teleurgesteld. Hef. inwonertal met name loopt achteruit. Vor*g jaar van 2053 naar 1993. Zelfs indien men het aantal vertrokken Ambonezen buiten beschou wing Iaat is er een terugloop van de autochone bevolking. Dit heeft tot gevolg dat de openbare lagere school straks van drie op twee leerkrachten gebracht zal worden en dat de kleuterschool het met ingang van 1 september a.s. met een leidster zal moeten doen. Als oorzaken van de achteruitgang van het inwonertal noemde burgemeester Everaars het tekort aan „goede" wonin gen en het gebrek aan werkgelegenheid. Hij deelde mee dat Groede zo'n honderd als krotten aan te merken huizen telt. Bovendien is de bouwstop funest geweest. In 1961 werden slechts drie bungalows en een „normale" woning gebouwd. Eenen dertig bouwvergunningen voor woning verbetering werden afgewezen. Sprekend over de werkgelegenheid zei de raadsvoorzitter dat de verwach tingen ten aanzien van de ontwikke lingscommissie te hoog gespannen wa ren. Ook betreurde hij het dat nog steeds geen derde schoolarts was be noemd al kon hij thans mededelen dat een oproep voor sollicitanten was uit gegaan. Naar de mening van de heer Everaars komt Groede recreatief ge zien in een grotere belangstelling te staan. Vorig jaar waren er 2000 bad gasten. Wat het 100 pet-plan van de P.Z.E.M. betreft zei de voorzitter hier van weinig gemerkt te hebben. Zich richtende op 1962 wees de heer Everaars op de a.s. opening van de nieuwe oX school en de ingebruikneming van het Westminster klokkenspel in de toren. Hij bepleitte verder de noodzaak van meer goede woningen, een speelweide en de modernisering van de huisvuilophaal dienst. Het gemeentebestuur stelt zich verder voor de oude o.l. school om te bou wen tot een gymnastieklokaal annex brandweergarage. Een voorstel daartoe zal de raad tezijnertijd bereiken. Een herziening van het uitbreidingsplan is eveneens noodzakelijk, omdat de gemeen te geen bouwgrond meer heeft en dus tot aankopen zal moeten overgaan. De heer Everaars meende dat een door Hoofdplaat, Breskens, Schoondyke en Groede op te richten industrieschap goe de vruchten kan afwerpen, al verwachtte hij van deze instelling niet veel voor zyn eigen gemeente. Onderhandelingen hier over zijn nog gaande. Binnenkort zal de raad ook worden geconfronteerd met de reeds door het Zeeuwsch Dagblad gepu bliceerde structuurschets. Tijdens de raadsvergadering werd me dedeling gedaan van een binnengekomen schrijven van de Stichting Zeeland be treffende het afwijzen van het verzoek om een verhoogde subsidie. Dit schrijven was gedrukt en dit laatste ontlokte de burgemeester de opmerking dat het ook wel een beetje zuiniger had gekund. Men had aan de tien gemeenten die het ver zoek afwezen beter een stenciltje kunnen wagen, was de mening van de raadsvoor zitter. Een gift van 1000 gulden, afkomstig van verschillende personen, was ont vangen, bedoeld als aanvullend subsi die op het krediet voor de aanschaf van het Westminsterklokkespel. Hier voor is reeds een bedrag van 4400 gul den op tafel gelegd, zodat de gemeente thans beschikt over 5400 gulden. De raad verleende medewerking krach tens art. 72 van de l.o. wet aan de Chr. Nationale school voor de aanschaf van bepaalde werken. maandag voor alle veiligheid met de vleugels eraf in het polder huis werd opgeborgen, werd dinsdag weer uit het domein van de Polder Walcheren gehaald om naar Oostende getranspor teerd te worden. Dit gebeurde per bestelauto, waarop men de staart van de Harvard had ge legd. Het geheel werd geëscor teerd door de rijkspolitie. Ir. Vossers hoogleraar te Eindhoven EINDHOVEN. Bij Koninklijk be sluit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene weten schappen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in de stromingsleer, ir. G. Vossers, thans hoofd van het Zeegangslaborato rium van het Nederlands Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen. Door de benoeming van prof. Vos sers is voorzien in de vacature welke was ontstaan door het overlijden van wijlen prof. ir. J. G. Slotboom op 25 juli van het vorig jaar. Prof. ir. G. Vossers werd op 13 augustus 1926 geboren te Serooskerke op het eiland Walcheren. Na achtereen volgens in Middelburg en Leiden het gymnasium te hebben doorlopen, aan vaardde hij in 1945 de studie aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1954 afstudeerde, na vanaf 1950 te hebben gefungeerd als assistent van prof. ir. L. Troost, destijds buitenge woon hoogleraar in de Scheepsbouw- kunde, weerstand en voortstuwing van Schepen aan de Delftse Technische Ho geschool. In 1954 trad hij in dienst van het Nederlandse Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, waar hij in 1955 de leiding verkreeg van de bouw van het Zeegangslaboratorium, van hetwelk hij tot zijn huidige benoe ming als hoofd bleef fungeren. Kinderkoor in oprichting In de jaarvergadering van de ge mengde zangvereniging „Zuiderstem- men" werden de aftredende bestuursle den herkozen. Besproken werd een le denwerfactie, door het bezorgen van fol ders huis aan huis, met tevens vermel ding van op te richten kinderkoor bij genoeg deelname te beginnen in de maand maart, op woensdagavond van 18.45 ton 19.30 uur leeftijd van 6 tot 13 jaar. WED. KIK OVERLEDEN BRUINISSE. Op 87-jarige leeftijd is overleden mevr. wed. L. Kik van Gilst. Zij woonde in een bejaardenwo ning aan de Prinses Wilhelminastraat en was een der ouderen, die 's zondags zich nog in Bruinisser dracht met muts kleedde. KAPELLE. Het ligt in de bedoeling van de Oranjevereniging in Kapelle om op 30 april a.s. een groots feestprogram ma op te zetten. Dit in verband met het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar. Hiertoe is besloten tijdens de algeme ne vergadering van de oranjevereni ging. Men zal proberen een morgen-, middag- en avondprogramma vast te stellen. Dit alles wil men in nauwe sa menwerking doen met de Oranjevereni ging van Biezelinge. Voorzitter H. J. Blok deelde nog mede dat van gemeen tewege reeds 1200, is uitgetrokken voor tractatie van de schoolkinderen. De besteding van dit bedrag zal wor den geregeld in overleg tussen gemeen tebestuur en de oranjeverenigingen van Kapelle, Biezelinge en Schore. Uit het jaarverslag van secretaris H. J. Burger bleek dat de vereniging ruim 500 leden telt. In 1901 kwamen er 40 nieuwe le den bij. De kas vertoonde een batig sal do. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren H. J. Burger en A. J. van Stel. TERNEUZEN. Omstreeks halfvijf gistermiddag ontstond op de scheeps werf van Terneuzen brand in het voor schip van het m.s. „De Honte". Door dat het vuur zich van de bekleding had meester gemaakt ontwikkelde zich een grote rookontwikkeling. De bedrijfs brandweer moest assistentie krijgen van de gemeentebrandweer, waarna men met vereende krachten de vlam men doofde. TERNEUZEN. Ter hoogte van het Zwaantje kwam gistermorgen de brom fietser C. H. G. in aanrijding met de scholier A. P. M. v. d. B. uit Hulst. Een groep schooïïeerlingen reed in de richting van Terneuzen. Toen G. die uit tegenovergestelde richting kwam hen passeerde reed een van de jongens uit de file waardoor een botsing ontstond De bromfietser werd aan gezicht en be nen gewond en moest in het ziekenhuis opgenomen worden. Dat brutale rinkelkereltje „telefoon" moeten we voor zichtig hanteren! Bijvoorbeeld: bedenk, vóór U hem in ander mans huis laat „lawaaien", of het tijdstip van opbellen juist is. Belt U een kampioen zondag- morgen-luieraar Gun hem zijn wekelijkse weelde, bel 's mid dags! Belt U een dokter? Doe het niet tijdens zijn spreekuur. Belt U vroeg-onder-de-wol- voorstanders? Doe het dan vóór negenen 's avonds! Dan bent U, ook via de telefoon, een welkome gast! Weet U wat óók getuigt van een hoffelijke geest? Als U Gladstone sigaretten presenteert! Want Gladstone is - met of zonder filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F 1.- I VEERE. De burgemeester v Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, memoreerde in zijn nieuwjaarsrede tij dens een gistermiddag gehouden raads vergadering aan het feit dat het stadje in 1961 enkele malen afscheid van dier bare dingen had genomen: de vissers vloot, de reddingsboot en de veerboot. Veere heeft echter deze slagen moedig geïncasseerd, aldus de burgervader, die voorts zei met een onverwoestbaar optimisme te geloven in de toekomst van Veere. Hij zei ten aanzien van deze toekomst enkel positieve gedachten te koesteren en dat de grote veranderingen ook nieuwe mogelijkheden voor de stad zouden betekenen. Verrassend vond hij het dat de plaat selijke middenstand het, ondanks de om- mekeer door het vertrek van de vissers, in 1961 goed had gehad en dat de zaken bevredigend waren geweest. Hij zei voorts dat het zielental van de gemeente met 26 was gedaald maar deze terug slag geflatteerd was door vertrek van bij de Deltawerken hun emplooi vindend personeel. „Geen grote dorpskernen bij Veere," aldus de burgervader, die voorts zei de vlag te zullen uitsteken als de kern van het stadje doo-r het rijk tot rijksmonument zou worden gemaakt. In verband met de verbetering van de z..g. zoutna,schade aan de openbare lagere school zou binnenkort tot een aanbesteding worden overgegaan. Een verzoek om leerlingen, die dus niet in de school terecht kunnen, voorlopig onder te brengen in de oude bijzondere lagere school, was aan de inspecteur van het onderwijs gericht. Bij het chapiter cultuur in, Veere in 1961 wees de burgemeester erop dat in 1961 zesduizend betalende bezoekers het stadhuis hadden bekeken en dat de to tale opbrengst in deze was 2250. Ook VEERE. Met het plotseling indienen van twee moties in de gistermiddag gehouden vergadering van de Veerse gemeente raad heeft de burgemeester, jhr. I. F. den Beez Poortugael, ge tracht het in de vorige vergadering genomen besluit van de raad inzake de gemeentelijke herindeling van Walcheren te niet te doen. De eerste motie werd echter verworpen, de tweede, waarin werd aangedrongen om Veere als het toekomstige centrum te zien van de nieuw te vormen gemeente, werd aangenomen. In zijn Nieuwjaarsrede aan het begin van de vergadering had de heer Den Beer Poortugael al geruime tijd stilgestaan bij de toe voeging van Serooskerke aan de nieuwe gemeente. Hij zei dat zijn standpunt in deze bekend was en een minderheid vormde in B. en W., maar tevens schilderde hij zijn angst af voor de mogelijke ver dwijning van het stadje Veere. „Beseft de raad", vroeg de voorzit ter zich af, „de consequenties en de draagwijdte van de nieuwe gemeente? Door de grote dorpskern Serooskerke in de gemeente op te nemen is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Veere in de toekomst van stad in dorp verandert, compleet met dorpse in stellingen en allures. A-nnvtr, umiz/nolit niet aan de indruk onttrekken dat het /ivarie aaiiaacril nieuwe gemeentebestuur, waarin slechts l drie leden uit Veere afkomstig zouden zijn, op de juiste wijze aandacht voor Het oude Veere, aldus de burgemees- de stad kon opbrengen. Hij bleef bij ter, eist aparte aandacht. Hij kon zich zijn standpunt bij het ontwerp voor her- indeling voor te zijn met een vereniging met Vrouwenpolder maar afwijzend te staan ten opzien van een opname van Serooskerke in de nieuwe gemeente. „Als drager van het centrale gezag in de gemeente," zei de burgemeester, „heb ik een bezwarenlijst van zestien punten opgesteld, die ik aan de raad voorleg. Het standpunt dat ik inneem, heb ik aan de desbetreffende autoritei ten laten weten." Bij het punt „mededelingen" diende jhr. Den Beer Poortugael, tot merkba re verrassing van de beide wethouders, zijn twee moties in. De eerste hield in, dat de raad, na lezing van het be zwaarschrift en na dieper op de mate rie te zijn ingegaan, van mening was dat het nieuwe wetsontwerp het steden schoon van Veere in gevaar bracht. De motie hield voorts in dat de raad terug kwam op haar in de vorige vergadering genomen 'besluit, dat dus instemde met het ontwerp. De gewijzigde mening van de raad hield dus toch bezwaren in te gen de gemeentelijke herindeling. Met alleen de stemmen van de heren J. A. A. Mol en B. van Beveren (beiden Vrije lijst) voor, werd de motie verworpen. Wethouders tegen Direct daarna diende de voorzitter eèn tweede motie in, die inhield dat in dien Serooskerke bij de nieuw te vor men gemeente zou worden gevoegd en deze dus vier kernen telde (namelijk Veere, Vrouwenpolder, Gapinge en Serooskerke) in het wetsontwerp zou worden opgenomen dat de stad Veere het centrum zou worden, waar het be stuursapparaat van de nieuwe ge meente zou worden gevestigd. In het huidige voorontwerp was deze preci sering namelijk niet opgenomen. uit andere facturen bleek dat het vreem- delingembezoek aan Veere veel groter was dan in 1960. De vereniging „Vrienden van Veere" telde thans 108 leden en men had het vijfjarig bestaan gevierd met een to neelopvoering in de grote kerk. Naar aanleiding hiervan deelde de burge meester mee een bespreking te hebben gehad met de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk oyer de mogelijkheid geregeld culturele eve nementen in de grote kerk van Veere te gaan houden. De accoustiek was ter plaatse goed. Teleurstellend voncl de burgemeester het geraamde tekort van het badhuis van ƒ2007. Hij besloot zijn rede met de woorden dat hij altijd had geijverd voor de oude stad Veere en zijn monu menten en te hopen dat zijn opvolger er net als hij over zou denken. ,,Het is waarschijnlijk de laatste keer dat ik een nieuwjaarsrede in een raadsverga dering uitspreek en daarom bied ik u allen een geschenk aan." Dit bestond dan uit een exemplaar van de Enkhui- zer almanak voor elk der leden, waarin een artikel was opgenomen met de titel „Veere-levend antiek." Nog buiten bewustzijn MIDDELBURG. De 76-jarige A. B. uit Arnemuiden is maandag met zijn fiets op de kruising Seissingel-Sandberg- laan door een vrachtauto gegrepen. In bewusteloze toestand is hij overgebracht naar het Gasthuis te Middelburg. De heer B. wilde komende van de Noord singel naar de Seisbrug rijden, maar bij het „driehoekje" op de kruising sloeg hij plotseling rechtsaf, kennelijk om over te steken. Op dat moment reed een vrachtauto, geladen met stenen en bestuurd door J. F. uit Wemeldinge, frontaal tegen de wielrijder op. B. liep een schedelbasisfractuur op. Gisteren was hij nog niet bij bewustzijn geko men. Feestelijke samenkomst van oranjevereniging ZOUTELANDE. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Bea trix organiseerde de oranjevereniging een feestelijke samenkomst in Midden dorp. Een zeer gevarieerd programma werd afgewerkt. De muziekvereniging „Luctor et Emergo" gaf vrolijke mar sen ten beste, het kinderkoor ,,De Duin- zangertjes" zong aardige liedjes, „De Krekels" uit Westkapelle traden twee keer met vlotte nummers en de meis jesvereniging speelde „Jetje zonder zenuwen". De heren H. J. Schoenma ker en M. Schoenmaker traden op in een stukje over veranderingen op Zou- telande. De collecte voor Afrika bracht vijftig gulden op. Burgemeester Den Beer Poortugael verdedigde deze motie aldus: ,Het fraaie gemeentehuis van Veere kan' niet aan haar huidige functie worden ont trokken. Wij moeten de minister drin gend verzoeken het hiernaar te willen leiden dat Veere het centrum en de plaats van vestiging van het nieuwe bestuursapparaat wordt." Wethouder S- Kodde (CH) was het niet eens met zijn voorzitter. „In het wetsontwerp staat dat de nieuw geko zen gemeenteraad moet beslissen waar de bestuurskern komt. Ik ben tegen dé motie." Ook de andere wethouder, de heer D. Kasse (AR) stemde tegen. „Ik vind jammer dat dit ter tafel komt," was zijn mening. „Ik vind deze manier van handel en mosterd na de maaltijd, hoe synipathiek ik overigens er tegenover De heer Mol vertolkte echter de mening van de resterende raadsleden: „Het moet een eis van de Veerse raad zijn dat het bestuurscentrum in Veere blijft." Met vijf tegen twee stemmen (die der beide wethouders) werd deze tweede motie aangenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3