AD DEN BESTEN KWEEKTE ZESTIG „WINDROZEN" N Generale staf van0.4.S. na inval gevangen AMBTENAAR BIJ PARKET WAS TE SCHAPPELIJK Grensverkeer binnen Benelux eenvoudiger Een boeket van dichtbloemen Leopoldstad wil geld zien MINDER TIJDVERLIES CHANTAGE DOOR „OAS." OP HAGENAARS Brits tijdschrift in Sow jetunie Geen fouten van legerartsen Dinsdag 6 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 W Twaalfjarige poëziereeks gaf een kans aan jonge dichters Windstil Niet triest Dichters van morgen Per bos IN PARIJS ADVOCATENKANTOOR Vakorganisatie over liquidatie Dijckhoff DOOD VAN SOLDAAT IDEALE FORNUIS-COMBINATIE NU MET GRATIS ROOKLEIDING Minister Marijnen keurt actie „Vrije boeren" af IN BEROEP TEGEN ONTSLAG Vlees eten is goed eten 9 t #'NDROZEN ZIJN geen nieuwe variëteit als produkt van bloemkwekerskunst. Het zijn dichtbundels, die sinds 1950 onder die naam verschijnen bij de Amster damse uitgeversmaatschappij „Holland". De kwekers van die rozen zijn jonge Nederlandse dichters, wier werk in twaalf jaar door de redacteur Ad den Besten zijn geschikt in een boeket van zestig dichtbloemen. Deze week verscheen als nummer zestig de bundel „Groen land" van de 35-jarige Hans Andreus tegelijk met „Een stadsmens" van de reeds lang bekende dichter- predikant Guillaume van der Graft en drie bundels gedichten van tot nu toe onbe kende dichters. Nummer zestig en het feit, dat een poëzieserie met succes zo lang kan voortduren ongeveer de helft van de verschenen bundels zijn uitverkocht was aanleiding tot een gesprek met de dichter Ad den Besten, die „De Windroos" twaalf jaar ge leden in het leven riep. fH Van een onzer redacteuren UMMER ZESTIG van de poëziereeks ,,De windroos" is ver schenen bij de Am sterdamse uitgeversmaat schappij „Holland". Twaalf jaar geleden vond de thans 38- jarige dichter Ad den Besten, dat jonge dichters niet genoeg kansen kregen hun werk uit te geven. Daarom was hij blij met de mogelijkheid, die de uitgeverij „Holland", waar hij werkte, hem bood gedichten bundels uit te gaan geven. „Van dichten comt mi cleine bate", klaagde een Middeleeuwse dichter reeds en dichters en uitgevers heb ben dat in de loop der eeuwen kun nen nazeggen. Toch zijn er altijd wel mensen geweest, die het risico durfden nemen, zoals in 1950 ook de uitgeverij „Holland". „De reeks is ontstaan als een po ging tot overbrugging van de cultu rele impasse, waarin wfj ons de laatste jaren bevinden en die het onder meer aan onze jonge auteurs buitengewoon moeilijk maakt aan bod te komen", schreef redacteur Ad den Besten bij het verschijnen van het eerste deeltje „Mytholo gisch" van Guillaume van der Graft. Ad den Besten zelf, geboren in 1923, publiceerde al voor de oorlog enkele gedichten in tijdschriften. Als theolo gisch student kwam hij terecht in een kring van jonge schrijvers en schilders in zijn geboortestad en hij werd redac teur van het clandestiene tijdschrift „Coluimibus". Na de oorlog gaf hij zijn theolo gische sudie op en ging werken bij de uitgeverij „Holland", die evenals voor de oorlog weer poëzie wilde gaan uit geven. Het was echter in de eerste na-oorlogse jaren nog windstil in de Nederlandse literatuur. Het waren voornamelijk nog de dichters van vorige generaties, die aan het woord kwamen. Ad den Besten en zijn vrienden Guillaume van der Graft, Schulte Nordholt, W. J. Vermolen en Van Tienhoven betreurden dat. Uit hun samenkomsten in d'e oude pastorie van Durgerdam, waar Schulte Nordholt woonde, ontstond het plan een poëzie reeks te gaan uitgeven. Het doel was jongeren een kans te geven, maar tevens te bewijzen, dat het met de dichtkunst in Nederland niet zo'n tries te zaak was als wel werd gesugge reerd. Kort voord'at in 1950 ook de zoge naamde experimentelen, de „Vijfti gers", zich met veel tam-tam aan dienden verschenen in stilte de eerste bundeltjes van de nieuwe serie. De eerste reeks vermeldt de namen van toen nog min of meer onbekende dichters, die nu al lang erkend* zijn als de belangrijkste onder hun tijdge noten: Guillaume van der Graft, W. J. van der Molen, Nico Verhoeven, Michael Deak, Jan Wit en Schulte Nordholt. In de tweede reeks debuteerden Remco Campert, Hans And'reus, Jan Hanlo en Paul Rodenko, dichters die men later ook wel bij de experimen telen zou gaan rekenen. De Windroos vertegenwoordigde geen bepaalde rich ting of nieuwe stroming in de litera tuur. Ongeacht hun literaire richting of levensbeschouwing kregen jonge dichters er een plaats. van lessen en lezingen, is hij redac teur van „De Windroos" gebleven. Intussen heeft hij in de dufbbel/bun del „Stroomgebied" in 1954 uitvoerig de stand van zaken in de Nederlandse poëzie opgemaakt en heeft hij enkele jaren later het waagstuk uitgehaald „Dichters van Morgen" aan het woord te laten komen. Sommigen van die „didhters van morgen" zijn nu inmiddels als „dich ters van nu geworden". En in d'e num mers van de Windroos, die deze week tegelijk met numimer zestig zijn ver schenen wordt hun werk gepubliceerd: Huuib Oosterhuis, Inge Tielman en Jan Verhoef, die vergezeld worden van „WincProosdiehters" uit het eerste uur Hans Andreus en Guillaume van der Graft. De storm van de Vijftigers is lang zamerhand uitgewoed. Er is een ken tering ontstaan in de Nederlandse dichtkunst. De periode van de „woord- machtigen" is voorbij. Opnieuw voe len d'e dichters zich verbonden met de gemeenschap en die nieuwe sociale bewogenheid is merkbaar in de poëzie van de Windroosdichters. Het is verheugend te kunnen consta teren, dat de durf van uitgever en redacteur is beloond en de „Wind roos" na twaalf jaar nog volop bloeit, want ook in de komende jaren zullen de nieuwe verschijningen en stromin gen in de poëzie er de kompasnaald boven doen draaien. AD DEN BESTEN Windrozen in de storm De Windroos bloeide en na vijf. jaar kon reö'acteur Ad den Besten zijn „Windrozen per bos" gaan verkopen in de zogenaamde bloemlezing ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan van de reeks. In de inleiding daarop constateert Den Besten met gerechtvaardigde trots, „dat na vijf stormachtige jaren De Windroos er nog welvarend' bij staat". In die inleiding speelt hij ook met de naam van zijn reeks, die aller eerst herinnert aan het kompas: De windroos, waarop de kompasnaald de windrichting volgt was het symbool voor een reeks waarop de stromingen zich in Q'e literatuur aftekenden. Maar ook de geur en de kleur van de vorstin onder de bloemen zit in die naam verborgen en vandaar, dat Den Besten zijn Windrozen dan ook ge rust durft laten bloeien. De redacteur Den Besten is allang niet meer aan de uitgeverij Holland verbonden. In 1958 behaalde hij na een half jaar studeren zijn akte Duits M.O. en bereidde zich daarna voor op het doctoraal examen in die taal. Maar hoewel hij leraar is geworden en zijn dbg behalve door de school druk bezet is met het voorbereiden Van onze Haagse redactie DEN HAAG Twee Hagenaars zijn benaderd door zich noemende vertegenwoordigers van de O.A.S., de organisatie van het geheime leger' in Frankrijk, met een poging tot afpersing. De schroothandelaar L. K. uit Scheveningen ontving een briefje met de opdracht vijftigduizend gul den te storten op een bank in Tunis. De ander, de heer M. R. H„ kreeg een telefonische mededeling. De politie noch de bedreigden nemen aan dat de waarschuwingen inderdaad van het geheime leger afkomstig zijn. De bedreigden den ken te doen te hebben met een flauwe grap, maar de politie meent dat dit wel eens een methode kan blijken te zijn om zonder werk aan veel geld te komen. De heer K. kreeg donderdag de brief, die volgens het stempel was gepost in Apeldoorn en die was on dertekend met ZNG, 336. Nadere medelingen over de stor ting van het geld zouden volgens de brief nog volgen. Mocht de heer K. geen gevolg geven aan de opdracht tot betaling, dat zou worden gehan deld „zoals uit de dagbladen bekend mag worden verondersteld". De onbekende die de heer R. op belde, legde, na de mededeling dat hij op de hoogte was van de grootte van R.'s bankrekening en een flink bedrag verwachtte, de telefoon neer. MOSKOU (AP) Deze week zal het eerste nummer verschijnen van een tijdschrift in de Russische taal dat door de Britse regering wordt uitge- geven. Het is bestemd voor versprei ding in de Sowjetunie. De Brits-Russische overeenkomst voor de uitgave van het blad, Anglia genaamd, werd reeds een jaar geleden getekend, maar vertaalmoeilijkheden hebben de publicatie opgehouden. Het blad zal elke drie maanden ver schijnen en zal worden verspreid in 84 steden. In het eerste nummer van Anglia staat een voorwoord van premier Macmillan, waarin hij zegt elke stap ter verbetering van het wederzijds be grip te zullen steunen. De Amerikanen hebben reeds vijf jaar een dergelijk contract voor de verkoop van het tijdschrift America. De Russen sturen echter steeds hon derden, soms 'zelfs duizenden exem plaren terug als „onverkoopbaar". De achtjarige Petrus Schepers is gisteren in De Mortel, gemeente Ge- mert, om het leven gekomen, doordat ■lij tegen een auto opliep. Hij was van de fiets van een vriendje gesprongen om iets van de weg op te rapen. De jongens waren van school op weg naar huis. Van onze correspondent DARIJS De Franse veiligheidsdienst gelooft dat hij het Geheime leger de zwaarste slag tot nu toe heeft toegebracht. Zaterdagavond is in een Parijs advocatenkantoor de generale staf van de O.A.S. in Frankrijk gevangen genomen. Deze staf, die onder het directe bevel staat van de nog altijd voortvluchtige ex-kapitein Sergent (hoofd van de O.A.S. in Frankrijk), bestond uit zeven mensen: de advocaat mr. Pirch, oud kolonel Bertrand de Sèze, commandant Casati, die bij het proces van het Com plot van Parijs werd vrijgelaten, drie andere officieren wier namen niet be kend gemaakt zijn, en mr. Martin- Dupont. Verrassing De inval kwam voor de samenzweer ders als een volkomen verrassing. Zij hadden niet eens de tijd om de papie ren die zij op tafel hadden liggen weg te moffelen. Om zo snel mogelijk te kunnen handelen en het onderzoek niet te laten belemmeren heeft de politie deze arrestatie tot gisteren 'geheim ge houden. Uit de documenten die bij de ver schillende gevangenen thuis gevonden werden blijkt dat opperofficieren het geraamte van de O.A.S. in Frankrijk vormen, tezamen met vooraanstaande burgers. Dit geldt voor alle secties van de O.A.S. in Frankrijk en men weet nu ook precies welke doelen deze secties moesten bereiken in geval van een putsch. Krijgsplan Bij een van de gearresteerden vond men een volledig krijgsplan voor een burgeroorlog in Frankrijk. Over het tijdstip van uitbreken van die burger oorlog bestond verschil van mening tussen de staf en Salan. De Parijse Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De vakorganisa ties hebben een gesprek met de di rectie van de firma Dijckhoff aange vraagd naar aanleiding van de voor genomen liquidatie van haar bedrijven in Utrecht, Den Haag en Rotterdam De betrokken vakbonden zijn van me ning dat bij deze liquidatie tenvolle rekening dient te worden gehouden met de belangen van het personeel. O.A.S. moest de toestemming van Salan afwachten. De regering minister Frey heeft het onderzoek zelf ter hand genomen verwacht nog veel meer belangrijke onthullingen. De hoeveelheid documen ten die in beslag is genomen is zeer groot. Vooral de instructies voor de te ondernemen acties zijn moeilijk te ont cijferen, omdat de O.A.S. ze vrijwel alle in code gesteld had. De politie hoopt tijdens de verhoren de namen van de mensen los te krijgen die in de do cumenten met schuilnamen zijn aan geduid. Inmiddels worden de politiemaatrege len in Parijs steeds verder verscherpt. Er zijn opnieuw twee compagnieën van de republikeinse veiligheidsdienst aan gekomen. Zij zullen de bewaking van bepaalde mensen en gebouwen van de gewone politie overnemen. Tevens is de controle verscherpt op het binnen komende en uitgaande vliegverkeer, vooral van en naar Algerije. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Een nieuwe aanwijzing voor de langzaam ver beterende verhoudingen in Congo vormde gisteren het bericht uit Leo poldstad dat de invloedrijke Union Minière du Haut Kantanga, de Belgische maatschappij ter exploi tatie van koper- en kobaltmijnen in Katanga, voor het eerst weer over leg heeft gepleegd met de centrale regering. Deze stappen, gedaan door de groot-industrieel Van der Strae- ten, heetten „een logisch gevolg van het akkoord van Kitona", waar bij president Tsjombe beloofd had de afscheiding van Katanga onge daan te maken. Bij deze bespreking bleek dat de centrale regering van premier Adoula, die op het ogenblik zefi in de Verenig de Staten vertoeft, zich op het stand punt heeft gesteld dat alle royalties, belastingen en dividenden die de Union Minière sedert Katanga's afscheiding aan Tsjombe had betaald, vanaf die datum met terugwerkende kracht nog aan de centrale regering zal moeten betalen. Van der Straeten antwoordde in zijn functie van vice-gouverneur der Belgische Société Générale die grote belangen in de Union Minière en andere Congolese maatschappijen be zit dat men na de afscheiding van Katanga gedwongen was geweest dit geld aan Tsjombe af te dragen en dat men zo'n last niet 'n tweede maal kon of wilde dragen. In Leopoldstad werd er overigens de nadruk op gelegd dat deze besprekingen hoogstens als „in leidend overleg" konden worden aange merkt. Uitstel Tezelfdertijd dat premier Adoula in Washington inmiddels als eerste Congolese leider met militair eer betoon voor een onderhoud met pre sident Kennedy werd verwelkomd, ontving het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties een telegram van president Tsjombe waarin deze vroeg hem een maand respijt te verlenen om de laatste huursoldaten uit Katanga te kunnen verwijderen. Tsjombe verdui delijkte dat dit een aanvaardbare schatting was van de tijd die hij nodig dacht te hebben voor uitvoering van de desbetreffende resolutite van de Veiligheidsraad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De soldaat H. J. Hon delink, die enige weken geleden na een veldloop plotseling overleed, is grondig onderzocht na de eerste maal, dat hij tijdens een looppas in dienst was uit gevallen. Het onderzoek wees uit, dat soldaat Hondelink gewoon dienst kon doen. Van enige tekortkoming van de kant van de militaire geneeskundige dienst of zijn commandanten is geen sprake. De minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, antwoordt dit op vragen van het ehristelijk-historische Tweede-Kamerlid, mr. H. K, J. Beernink. Nadat de soldaat bij een looppas over korte afstand was uitgevallen, had zijn commandant hem naar de onderdeels- 'arts gestuurd, die hem doorzond naar het Centraal Mi)itair Hospitaal in Utrecht. Hier werd hij uitgebreid onder zocht. Hij heeft zelf nooit klachten bij zijn onderdeelsarts geuit. Bij een rönt- genologisch onderzoek waren geen hart afwijkingen geconstateerd. De minister merkt nog op, dat bij de sectie niets is gevonden, wat erop zou kunnen wijzen, dat het plotselinge over lijden van de soldaat had kunnen wor- Dit prachtige elektrische fornuis met al deze pannen voor de ongelooflijk lage prijs van... f 358.- KOSTELOOS GEPLAATST EN AANGESLOTEN Drieplaats fornuis (kookplaat 14Va cm 1000 W, 22 cm 1000 W en snel-kookplaat 18 cm 2000 W •voor extra snel opwarmen en koken en met speciale „sudderstand") compleet met. snoer, contactstop en wandcontactdoos. Elektrische snelkoker- met compleet aardingssnoer. Drie aluminium pannen Aluminium reliëf-koekepan Aluminium steelpan Gietijzeren braadpan Inplaats van een drie-piaats kan iok een vierplaats fornuis worden geleverd. De prijs wordt dan f 384.-. Ga nfi elektrisch koken en..« bespaar tientallen guldensl Fantastisch PZEM-aanbod! Nu kunt ook u op de meest moderne - en plezierige Wijze gaan koken: elektrisch! PZEM doet u.een werkeïijfi fantastisch aanbod! Niet alleen kunt u zich nu een ideaal fomuis plus de ideale pannen aanschaffen voor een zeer laag bedrag, maar bovendien wordt uw fornuis zonder enige extra kosten bij u geplaatst en aangesloten mits de benodigde „kookieiding" een lengte van 10 m niet overschrijdt. Dat bespaart u vele tientallen guldens! Daarom is het nu hèt moment om op elektrisch koken over te gaan. Vraag n£i inlichtingen over „prettiger koken- veel besparen" bij: Middelburg Tel. C01180) 4251j DEN HAAG. Minister mr. V. G. M. Marijnen keurt de acties van de heer Koekoek c.s. tegen het Landbouwschap en de door dit schap wettig genomen maatregelen scherp af, zo deelt hij de Tweede Kamer in de memorie van ant woord op zijn begroting mee. Het nemen van maatregelen ligt ech ter niet op zijn weg. Als de democra tische rechtsorde door dergelijke acties wordt verstoord, aldus de bewindsman, worden door het bevoegde gezag maat regelen genomen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. „Waarom zou -het on gewenst zijn als er veel menselijk leed door kan worden voorkomen?" Met de ze retorische vraag probeerde mr. J.W. R. Sanders gisteren het ambtenarenge recht in Den Haag duidelijk te maken waarom zijn cliënt, de Tilburger J. J. D. ambtenaar bij het parket van de rechtbank in Tilburg verscheidene ge daagden gelegenheid had gegeven hun dagvaarding zelf op te halen. De ambtenaar had de dagvaardingen niet bij de gedaagden gehuwde homo fielen thuis laten afgeven omdat hij wilde voorkomen dat hun vrouwen van hun handelingen op de hoogte zouden ko men. Hij belde de gedaagden op zodra de stukken klaar waren. Zij konden ze dan zelf op het parket afhalen. Op grond daarvan en op het vermoe den van een niet onbesproken levenswan del de ambtenaar was eens wegens een zedendelict een boete van twintig gulden opgelegd had de minister van justitie de ambtenaar ontslagen. De Tilburger had bij het ambtenaren gerecht beroep tegen bet ontslag aange tekend. De gemachtigde van de minister, mr. W. J. van Eijkern, betoogde dat D. al verscheidene keren aanleiding tot ont slag zou hebben gegeven. Hij stelde voorts dat de ambtenaar had moeten in zien dat wat hij had gedaan alleen door officieren van justitie kon gebeuren. De eiser verklaarde, dat men deze fa ciliteiten ook in andere zaken had ver leend. Hij noemde het geval van een Fj.T.T.-ambtenaar die was gedagvaard omdat hij dronken achter het stuur had gezeten. „De man was doodsbang dat zijn vrouw er achter zou komen. Hij haalde de dagvaarding toen zelf aan het parket op". Het ambtenarengerecht zal 26 februa ri uitspraak doen. Van onze correspondent BRUSSEL. Tussen Wernhout en Wuustwezel passeren per dag een vierhonderd vrachtauto's de Nederlands-Belgische -grens in bei de richtingen. De chauffeurs staan bij de twee douaneposten stil om hun documenten te laten controle ren en verliezen daardoor veel tijd. Op 1 april zal dat tijdverlies tot de helft worden teruggebracht. Vervoert een chauffeur in zijn vrachtauto slechts goederen uit het vrije verkeer, dat wü zeggen nationa le goederen of goederen uit derde lan den waarvan de douanebehandeling al is afgewikkeld, dan kan hij van de douanepost van het land dat hij ver laat het volgende verlangen: „Doua necontrole pas toepassen bij de post van het land van invoer". Een chauf feur op weg naar België kan dus vra gen, dat zijn papieren allemaal sa men eerst in het Belgische Wuust- zel worden behandeld. Proef Deze proef zal ook genomen wor den aan de grensovergang Lommei Bergeyk. Het ministeriële Benelux- comitè dat hiertoe gisteren 'heeft be sloten, heeft tevens de deskundigen opdracht gegeven de mogelijkheid van uitbreiding van deze maatregel tot de gehele Nederlands-Belgische grens te onderzoeken. Het comité van ministers heeft ook besloten een uniform vervoersdocu ment voor het vrijgemaakte vervoer tussen de drie Beneluxlanden over de weg in te stellen. Van 1 januari af zijn alle vrachtauto's tot vijf ton vrij gegeven. De chauffeur moet echter een do cument overleggen. Het thans ter ver gemakkelijking goedgekeurde unifor me document voldoet aan de wetge vingen van de drie Beneluxlanden, is zowel vervoersdocument als vervoers- overeenkomst en stemt ook overeen met het reglement no. elf van de Europese Economische Gemeenschap tegen discriminaties. Overeenstemming over een gemeen schappelijk tarief voor het wegver voer tussen de drie Beneluxlanden mag binnen enkele weken op ambte lijk niveau worden verwacht. Het co mité van ministers wenst uiterlijk 1 april in het bezit van voorstellen te zijn. DEN HAAG Minister mr. V. G. M. Marijnen meent dat het mogelijk is om van het aantal hogere landbouwscho len in het belang van dit onderwijs zou zijn. Omdat de historisch gegroeide si tuatie veel gevoelige kanten heeft, wil hij geen veranderingen aanbrengen. De beleidsman denkt echter niet aan de stichting van nieuwe hogere land bouwscholen. Minister Marijnen zal zich over de situatie bij het hoger zuivelonderwijs nog laten voorlichten. V

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6