Fenomeen dat de hele uitgaanswereld in de handpalm houdt Nederland zet bloemen buiten omdat SKODA langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid Groningen wil randgemeenten annexeren Gladheid kost twee levens Klompenmakers, pottenbakkers en pierement in hartje Londen Supermarkten in de Sont mi Zaterdag 3 februari 1962ZEEUWSCH DAGBLAD t Pag. 9 Vooruit mag huurders koelkasten verhuren FILMS KLEURENPRACHT PALAIS DE DANSE PALACE ONDER MET PALACE HOTS! CAFE'S, RESTAURANTS, BODEGA'S CABARET KÜRHAUS PAVILJOEN KDRHAUS ONDER HET KÜRHAUS ROTONDE HABLÉ. HOUTMEIERS, SPORT ACHTER HET KURHAUS HET CIRCUS GEROVW GRAND HOTEL SAVOY HOTEL HOTEL RAUCH L_- -. -:- „2WOLSMAN KOOPT SCHEVENINGEN", Van onze speciale verslaggever WOLSMAN koopt Scheveningen" was de kreet die door het land ging nadat be kend was geworden, dat de Landbank n.v. een bod had gedaan op de aandelen van de E.M.S., de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. De heer R. Zwolsman zei ons: „Zo is het niet, ik heb Scheveningen niet gekocht. Het besluit om een bod te doen op het aandelenpakket van de E.M.S. werd door de Raad van be stuur van de Landbank genomen en die wordt gevormd door drie man." Mensen die het kunnen weten of denken het te weten houden vol: Zwolsman koopt Scheveningen. In het economische leven voltrekt zich een concentratie, die de gewone man niet meer kan bevatten. Van daar de neiging om die hele inge wikkelde constellatie terug te bren gen tot één man. Juridisch bezien misschien fout, maar van menselijk standpunt bekeken toch niet zo erg ver bezijden de waarheid. Is het immers veelal niet zo, dat achter een heel concern één stuwende figuur staat? SYMBOOL SPELEN denken aan en noemen daarom de naam Zwolsman als er sprake is van belangen-van de Land bank. Dat gebeurt bij de stichting van winkelcentra in tientallen plaat sen, dat hoort men wanneer er sprake is van nieuwe concentraties in de bouwwereld (huizenbouw, wegenbouw, waterbouw, fabrieks- bouw) en dat is nu weer het geval nu het grootste complex van de hotellerie en de recreatie in ons land wederom onder dezelfde noemer wordt geplaatst. Vandaar ook, dat wij de fotograaf Bart Hofmeester de opdracht gaven dit bijna niet te om vamen project met zijn panorama camera op één plaat vast te leggen. Hofmeester is daarvoor naar het topje van de uitkijktoren op het uiterste puntje van de pier geklom men. Hij stond daar bovenop het symbool dat boven deze nieuwe concentratie uitsteekt. Met de pier is het namelijk begonnen. Feitelijk nog voordat de nieuwe pier werd gebouwd. HERBOUW HOE omvangrijk de toch al sterk geconcentreerde Exploitatiemaat schappij Scheveningen ook is, hoe omvangrijk de bedrijvigheid langs ed hele boulevard van Scheveningen en rondom het Gevers Deynootplein ook is, één blik in het jaarverslag van de E.M.S. van enkele jaren terug leert, dat bij een omzet van twintig miljoen gulden slechts een winst overbleef van ruim vier ton, waarvan nog twee ton aan de fiscus moest worden afgedragen. De aandelen stonden vrij laag genoteerd. In 1957 kwam de heer R. Zwolsman (zoon van een ambtenaar die zich voor de financiële kant van bouw ondernemingen was gaan interes seren) met het idee de Seheveningse pier te gaan nerbouwen. De raad van bestuur van de E.M.S. had deze mogelijkheid al direct bezien nadat de oude Pier door de Duitsers was vernietigd. Alleen: het geld voor een dergelijke onderneming ontbrak. Zwolsman wilde de zaak financie ren en hij had in diverse bouwonder nemingen wel zo veel te vertellen, dat hij dit stoute plan ook wel tot uitvoering zou kunnen brengen. Dat is echter niet gebeurd. HAUSSE DE E.M.S. gaf in september 1959 de bouwopdracht en in de zomer van 1961 had Scheveningen weer een pier. De Hollandse Beton Maatschap pij maakte de onderbouw, Intervam (een combinatie van bouwonderne mingen onder leiding van de heer Zwolsman) bouwde de bovenbouw. De N.V, Maatschappij Wandelhoofd Scheveningen, een van de sub-ihaat- Zakeramensen van formaat, die generatie op generatie een onder neming hebben opgebouwd, staan niet zelden huiverig tegenover dit fenomeen waaraan allerwegen de naam Zwolsman wordt verbanden. De man, dia oorspronkelijk in de muziek had' willen gaan, die vorig schappijen van de E.M.S. kon de jaar ook nog even een bod deed 1 li»„ n rtU Urvf ItftKotrTIT 1FO/W k OM W 171 nieuwe attractie van Schevenïiigén weer in exploitatie nemen en zie, van dat moment af kwam de hausse. De aandelen van de E.M.S. stegen in waarde en bleven stijgen. Insiders vroegen zich af: hoelang zal het du ren voor een of ander concern er een bod op zal doen? Toch was het een verrassing toen het bod 1000 plotseling kwam. Van de Landbank, waarvan de heer Zwols man eveneens de motor is, en opeens was die naam'weer op ieders lippen. BOULEVARD VOL OP DE FOTO boven aan deze 1 pagina is veel te zien van wat tot de E.M.S. behoort. Nog niet alles. Een opsomming van alles wat de E.M.S. omvat, verklaart meteen de grote kern van waarheid in de kreet „Zwolsman koopt Schevenin gen". Links beginnend ziet men het Palace Hotel, eigendom van de E.M.S. Dan het Kurhaus, het Grand Hotel, het Savoy Hotel en helemaal rechts Hotel Rauch. Tussen deze vijf „hoogtepunten" is er de keten van café- en restau rantbedrijven, die weliswaar onder andere namen en vaak ook door anders geheten N.V.'s worden geëx ploiteerd, maar die toch alemaal tot de Exploitatie Maatschappij Sche veningen behoren. Dat zijn o.a. de Rotonde, weer onderverdeeld in een Hongaars, een „kip-aan-spit-restau- rant" en een gewoon restaurant. On der het Palace Hotel het Palace Café tevens restaurant, een aantal ge wone café's en bodega's, Houtmeijers. Hablé, Sport, de hele winkelgalerij langs de Boulevard, het cabaret Kur haus Paviljoen, het Circusgebouw aan de overkant van het Gevers Deynootplein (niet zichtbaar op de foto) en verder de hele strandexploi- tatie, de exploitatie Zeebad met zit- en badstrand, alle consumptietenten op het strand, de pier met café restaurant en snackbar. Vrijwel alles, tot en met de fontein midden op het Gevers Deynootplein, die nu geen water spuit en die ook niet op de foto staat omdat hij achter het Kur haus ligt. De Kurzaal met haar concertex ploitatie is op zichzelf al een onder neming waar een hele staf van per soneel met een eigen directie de handen aan vol heeft. Tegeover het Palace Hotel, in de Harstenhoekstraat is nog het ge bouw van de onderhoudsafdeling van de E.M.S. waar timmerlieden, schil ders en andere ambachtslieden hun werkplaatsen hebben en aan het Be- zuidenhout in Den Haag staat café restaurant Boschlust. dat eveneens tot de E.M.S. behoort. TELEFOONTJE OP ZICHZELF en in combinatie met de vele sub-maatschap pijen is de E. M. S. een indrukwek kende onderneming waaraan te recht de naam Scheveningen is verbonden. Dit hele complex van onderne mingen is nu toegevoegd aan een nog groter complex van onderne mingen die op allerlei terrein werk zaam zijn. Daarin wordt met een overrompelende voortvarendheid het ene vérstrekkende besluit na het andere genomen. In deze be langengroep die ver over onze grenzen reikt worden niet op de conventionele manier zaken ge daan. Waar anderen dagen over vergaderen wordt hier soms met een simpel telefoontje 's avonds om half elf eventjes besloten. Op het gebouw voor K. ën W. in Dén Haag, en diie sinds het einde van de oorlog multi-miljonair is ge worden. Naar men zegt en de heer Zwolsman ontkent het niet maar zegt dat het te voorbarig zou zijn er nu al over te spreken heeft dit complex van ondernemingen grote plannen op het gebied van het hotelwezen in het hele land en in de sector van het amusementsle ven. De leiding van de E. M. S. had de plannen gereed voor een ingrij pende vernieuwing van het Palace Hotel. Deze plannen zijn nu even in de ijskast gelegd. „Misschien wordt alles nu nog wel veel mooier dan wij ons had; den voorgenomen" zei men ons bij de E. M.S. „In ieder geval zien wij de toekomst optimistisch tegemoet." GEEN OMWENTELING 'pEGENOVER het sentiment van de gewone man, die feitelijk niet eens begrijpt wat hier gebeurt, staat de nuchtere zakelijkheid. Die zakelijkheid betekent zeker niet een totale omwenteling van wat Sche veningen te zien gaf en bood. De zestigjarige ervaring van een grote groep bekwame mensen in een om vangrijke onderneming als de E. M. S. is niet iets wat men zo maar terzijde schuift. In tegendeel. Een van de eerste voorwaarden bij het uitbrengen van het bod op het aan delenpakket van de E. M. S, was: de huidige leiding moet aanblijven en iedereen die tot nu toe initiatie ven heeft ontplooid binnen de E. M. S. behoudt niet alleen alle vrijheid die initiatieven te blijven ontplooien, maar wordt dringend verzocht dat te blijven doen. Daarbij komt ook nog, dat de ge meente 's-Gravenhage een vijfde deel van het aandelenpakket E.M.S. in haar bezit heeft. De vraag of de gemeente nu ook haar aandelen tegen 1000 aan de Landbank te koop zal aanbieden, wordt niet met ja beantwoord. ,,Het is van belang dat de ge meente een vinger in de pap houdt. Bovendien is een beslissing over eventuele verkoop voorbehouden aan de gemeenteraad. B. en W. zouden daartoe een voorstel aan de raad moeten doen. Welnu, dat voorstel is nog niet gedaan." Van onze correspondent GRONINGEN. De stad Groningen wil de randgemeenten Noorddijk en Hoogkerk annexeren. Bovendien is het de bedoeling dat belangrijke delen van de gemeenten Adorp, Bedum en Haren aan de stad worden toegevoegd. Groningen heeft flink wat ruimte no dig, wil de stad een inwonertal van 265.000 kunnen bereiken. Dat getal is berekend in het nieuwe structuurplan van de dienst Stadsuitbreiding en Volks huisvesting, dat gistermiddag aan de raad van Groningen is aangeboden. Op 19 februari zal over het structuurplan en over de voorgenomen grenswijziging worden beslist. De randgemeenten zijn op de hoogte gebracht. Het gebied van Noorddijk, dat 2374 hectare groot is en waar 3200 mensen wonen, is door zijn ligging bij de be langrijkste scheepvaartverbindingen Eemskanaal, Winschoterdiep en Van Starkenborghkanaal bij uitstek ge schikt voor vestiging van industrie en woongelegenheid. De gemeente Hoog kerk, waar 5300 mensen wonen, heeft al een industrieel karkakter. De annexatie van delen van de dor pen Adorp, Bedum en Haren is nodig voor woongebieden van de toekomstige bevolking van Groningen. Ook is op het gebied dat Groningen wil hebben, de uit breiding van de rijksuniversiteit gepro jecteerd. Er is 115 hectare gereserveerd voor een universiteitswijk waarin de B- faculteiten zullen worden ondergebracht. ENSCHEDE. Door opvriezen glad- geworden wegen hebben in Enschede twee levens geëist. Gisternacht slipte de reserve-eerste- luitenant-arts K. P. Sikkema, uit Gro ningen die op de vliegbasis Twente was gelegerd, met zijn auto tegen een boom. Hij was op slag dood. De avond tevoren was de twaalfjarige E. van der Steeg met zijn fiets op de Boomweg gevallen. Hij overleed in het ziekenhuis. De Nederlandse Comedie geeft 17 fe bruari de eerste voorstelling van „De Vader" van Agust Strindberg in de Ko ninklijke schouwburg in Den Haag. Paul Steenbergen voert de regie. Eigen nieuwsdienst ALMELO De woningbouwvereniging Vooruit in Enschede mag haar huurders koelkasten verhuren met de bepaling dat de huurders de kasten na acht jaar voor een klein bedrag kunnen kopen, zo heeft de economische politierechter in Almelo gisteren uitgemaakt. De officier van justitie had vorige week vrijdag 260 gulden boete geëist. Volgens hem had de woningbouwvereniging de wettelijke bepalingen voor afbetaling overtreden. De rechter was het daar niet mee eens. Hij achtte niet bewezen dat er sprake is van afbetaling, omdat de huurders niet verplicht zijn de koelkast te, kopen. Op die grond werd' de woningbouwvereni ging vrijgesproken. Van onze corres pondent '.iw Londen. Nederland gaat na de helft van deze maand de bloeme- f| tjes eens flink buiten fjiTWSs&SL' zetten en wel in het «Jjw y. hart van Londen. In |L^i_ J het grote en zeer be- jSHf 1 I pi kende warenhuis jfe WlÊUÊF. wJbSÈ 1®''" Self ridges in Oxford f ■Tj'fh BK iff TI W sjlfc f'JWiïÊËttÈfatv Street wordt name- ft--^lllijlwIlllL ÉISM11 Sill 111? lijk van 19 februari tot 3 maart een grote toeristische manifes tatie gehouden waar men de naam Dutch Flower Festival 1962 voor koos. Op de der de verdieping van Selfridges wordt daarvoor een Keu kenhof in het klein aangelegd. Wanneer op de middag van de negentiende februari onze ambassadeur in Londen, mr. A. Ba ron Bentinck van Schoonheten, het fes tival opent, ge schiedt dat temid den van een uitge lezen kleurenrijk dom van 50.000 bloeiende tulpen, tulipa's, narcissen, hyacinthen, crocussen, blauwe druifjes en wat men in bollenkringen noemt „ander kleingoed". Het was de Keukenhof die het initiatief nam voor het op touw zetten van dit grootse evenement waaraan de directie van Selfridges graag mee wilde werken. Wat aanvankelijk alleen eèn feest van bloeiende bolbloemen zou wor den, groeide naarmate de besprekingen vorderden, uit tot een algemene toe ristische en commerciële manifestatie. Niet alleen Nederlands exportprodukt bij uitstek, de bloeiende bollen, worden er te kijk gezet compleet met gazons, een prieeltje en een heuse vijver! ook tal van andere in Nederland vervaar digde produkten. Zeer bekende vaderlandse bedrijven zegden hiervoor hun medewerking toe. In dit winkelpaleis zullen de Nederlandse bloemetjes flink worden buitengezet. Het resultaat is dat tijdens deze Ne derlandse manifestatie zo goed als al le 24 etalages van Selfridges uitslui tend Nederlands fabrikaat zullen to nen, opgesierd met Nederlandse bloe men. Een der etalages van het wa renhuis wordt een Westland in minia tuur: daar komen het fruit en de groenten die Nederland naar Enge land exporteert te pronken. Dat het vaderlandse bier, de siga ren waar Nederland om bekend staat, het heldere, opwekkende vocht dat er gestookt wordt, de bekende choco lade en de hier zeker niet onbekende textiel en nog veel andere produkten van Nederlandse fabrieken in Selfrid ges te zien zullen zijn, staat al vast. Er is nog' veel meer: Alle maat schappijen die betrokken zijn bij het vervoer tussen Nederland en Engeland te land, ter zee en in de lucht geven acte de présence. De A.N.V.V. richt samen met hen een inlichtingenbureau in waar de belangstellenden alle mo gelijke gegevens over Nederland kun nen krijgen. Het nieuwste documenta tiemateriaal zal aanwezig zijn. Films over Nederland worden bovendien voortdurend vertoond, o.m. de spik splinternieuwe film over de Keuken hof, verder There's music in Amster dam en Hold the sea back. Maar het wordt nog veel Neder- landser. In een zijstraat naast het wa renhuis zal een echt Nederlands or gel vaderlandse klanken verspreiden: men heeft daarvoor beslag gelegd op een pronkstuk uit het Utrechtse mu seum Van speeldoos tot pierement, de Ravioli. Een Nederlandse Mompen- maker gaat in Selfridges zijn eeuwen oude ambacht uitoefenen, een potten- (Ingezonden mededeling) onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)2010* DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Gar. J. JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerlc, tel. 482 bakker komt er te werken en een aan tal bloemenschiksters. Om alle char me waar ons land toe in staat is he lemaal tot haar recht te laten ko men, laat men de Haarlemse bloe menmeisjes overkomen. Zij gaan daadwerkelijk er toe meewerken dat de Nederlandse bloemetjes worden buitengezet in het warenhuis. Vorig jaar werd de echte Keuken hof door 600.000 mensen bezocht. Sel fridges rekent dagelijks op een bezoek van ongeveer 150.000 mensen. De Ne derlandse manifestatie kan gezien worden door een dikke miljoen Brit ten. Ongetwijfeld zullen velen van hen door de Meurenpracht die er op 120 vierkante meter grond te zien is, tot een bezoek aan ons land worden over gehaald. KOPENHAGEN (U.iP.I.). Volgens het Deense dagblad B. T. zijn er ver- gevorderde plannen om op supermarkt schepen belaftingvrije goederen te ver kopen in de Sont, de zeestraat tussen Denemarken en Zweden. De Deense Centrum-lijn zou voornemens zijn twee van zijn schepen daarvoor te laten ver bouwen. ™e^sc"hETen voeren regelmatig tus sen Kopenhagen en Malmö als „Show- ™aa,r sedert de hoeveelheden drank en tabakswaren die op die commerciële routes belastingrvij mo- gen worden gekocht een jaar geleden beknot werden, ging het niet best meer n sh57;b°Jen' OP enkele routes !td's diensj worden gestaakt we- «ïïft beP«»'klr,B van die belastingfaci- pe middenstand in Kopenhagen en }uide Protesten laten "°ren tegen de plannen om het mu met supermarktschepen te proberen. ORANJE WINKELGALERIJ

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9