NIEUWS in het Haringvliet van een scheepsbrand O.A.S. vindt in politie sterke tegenstander Londenaren wachten vol spanning op maandag Teiresias en Kreon Zaterdag 3 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 GASFLESSEN AAN BOORD GEVAAR VOOR EXPLOSIE gtygl mm "V A lp: Scheveningen radio Gevaarlijk Te warm W erkvergunningen voor Portugezen moeten wachten Chauffeur na roes voor rechter LOPEN, MET DE AUTO OE DE TREIN? ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Nederlander door bijen aangevallen TWEE PICASSO'S OF NIET EEN HARING MACHINAAL UIT DE VLEET WEESP BOUWT BIJ BUURMAN! In februari geen parlementariër naar Algerije S.O.S. Van een onzer verslaggevers MIDDELHARNIS Het vijftienjarige koksmaatje Arie NienhuLs kwam gistermiddag zeven minuten voor twaalf bleek van schrik uit de komlbuis van de kustvaarder Wuta: „De boel beneden staat in brand". De 125 ton metende „Wuta" was enkele uren daarvoor van de Noordzee het Haringvliet ingedraaid op weg naar Middelharnis en was enkele kilometers van de haven verwijderd. De 32-jarige kapitein L. H. Kwint riep onmiddellijk de twee andere bemanningsleden: „Geen paniek. De kombuis staat in de fik. Laten we proberen bij de schuimblussers te komen." Tien minuten later wist hij, dat dit onmogelijk was. Het achterschip, waarin zich de kombuis, de machine kamer, de brug en de mansehapsverblijven bevonden, was een rokend hol geworden. Het vuur vrat zich gretig een weg door het droge, oude hout. De vijftienjarige koksmaat Arie Nien- huis, die de brand ont dekte. Kapitein K. Vroeg- indewey, die met zijn Dockyard onmiddellijk de brandende Wuta te hulp voer. rook. Het gewakkerd. vuur Tien voor half één greep de kapitein de microfoon in de seinhut, waar het vuur r.og niet was gekomen. Scheveningen-Radio ontving enkele seconden later het S.O.S. „Ik zal pogen Middelharnis te bereiken, daar zit ik vlak bij", voegde kapitein Kwint aan het nood sein toe. Op het moment, dat Scheveningen-Radio het S.O.S. ontving en de hulpverlening begon te organiseren, stapte kapitein K. Vroegindewey te Middelharnis op zijn vracht- en passagiersschip Dockyard. De lucht boven het Haringvliet was doorschijnend helder. Plot seling zag hij hoe een dikke rookkolom zich uit het achterschip van de Wuta wrong. Hij maakte onmiddel lijk zijn schip voor vertrek gereed, kon nog net op het nippertje een deel van de door Scheveningen-Radio gewaarschuwde brandweer uit Middelharnis meenemen en kwam twintig minuten later langszij de Wuta. „Opgepast", schreeuwde kapitein Kwint, „er kunnen explosies ko men". De ont ploffing van de luchtketel deed enkele seconden la ter de Wuta sidderen. Het hele achter schip ver dween in een dikke, witte werd fel aan- De eerste hulp aan de brandende kustvaarder Wuta werd verleend door het vracht- en passagiersschip Doek- yard. Deze wist de brandende Wuta tenslotte veilig de haven van Mid delharnis binnen te loodsen. (Luchtfoto Aero-Camera) De vier opvarenden van de bran dende Wuta hadden bij het uitbreken van de brand het anker laten vallen en probeerden nu via een lijn contact met de Dockyard te krijgen. De kapi tein was naar de seinhut teruggegaan en hoorde van Scheveningen-Radio, dat de reddingboot uit Stellendam onder weg was en dat een helikopter van vliegveld Valkenburg was opgestegen. „De Dockyard" is hier bij ons", ant woordde kapitein Kwint, „we pogen een,lijn over. te krijgen. Ik moet nu de verbinding verbreken, want jtet'wordt me hier te warm; ltet vüur- is. tot op etikeïe meters het fcèstèi genaderd." Toen kapitein Kwint op zijn sloffen zijn schoenen waren met de bagage van de hele bemanning verbrand weer op het dek kwam. was de veer pont Hellevoetsluis-Middelharnis bij de Wuta voor anker gegaan. „Kunnen we helpen", werd er geroepen. De verbinding met de Dockyard was tot stand gebracht. „Neen", schreeuwde kapitein Kwint terug, „en wees voor zichtig, want er kunnen ontploffingen komen; het vuur is vlak bij de olietank en er zijn nog twee butagas-cilinders aan boord." Van de Dockyard was via de lijn brandblusmateriaal aan boord van de Wuta gekomen. Kapitein Kwint be greep, dat hij het rubberen redding- vlot, dat hij voor ale zekerheid had laten opblazen, niet zou hoeven te ge bruiken. Omdat de toestand aan boord toch nog erg gevaarlijk was, gaf hij het koksmaatje en de matroos-machine drijver toestemming van boord te gaan. Zelf bleef hij met de 27-jarige stuur man A. A. Pott aan boord om het vuur te bestrijden. Dat had succes: voordat de Dockyard met het branden de schip op sleep Middelharnis be reikte, had men het vuur in zoverre onder controle, dat de brandweer toe stemming gaf te meren. Kwart over twee klommen een paar dozijn brandweerlieden aan boord en een half uur later kwam er bijna geen rook meer uit het achterschip. Een schade van minstens tachtig mille", vertelde kapitein Kwint. „We kwamen in ballast uit het Engelse "boston om hier in Middelharnis uien te laden. Nu, dat kunnen we dan drie maanden uitstellen." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Rijksarbeidsbureau kan op dit ogenblik niet garant staan voor het geven van honderdvijftig werk vergunningen voor Portugese arbeiders voor het in Zaandam op te richten bouw bedrijf N. V. Indeco-Coignet. Het be drijf moet in 1963 draaien. Dat antwoordt de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink op vragen van het socialisti sche Tweede-Kamerlid drs. G. M. Ne- derhorst. Het arbeidsbureau zal rekening moe ten houden met de toestand op de ar beidsmarkt in 1963, aldus de staatssecre taris. Voordat voor de Portugezen een werkvergunning wordt gegeven, zal men nagaan of de behoefte aan arbeiders niet kan worden opgevangen door de nationale arbeidsmarkt of door die van de landen waarmee Nederland in de E.E.G. is verbonden. BERGEN OP ZOOM Een Belgische chauffeur die woensdag in Bergen op Zoom een aanrijding had veroorzaakt, stond gisteren in Breda terecht. Wegens rijden onder invloed werd hij veroor deeld' tot zeven dagen hechtenis en in trekking van de rijbevoegdheid voor vier maanden. De Belg. J van der M. uit Gent, raas de woensdagmiddag bij het ziekenhuis van Bergen op Zoom langs enkele wach tende auto's en ramde daarna een tank wagen. die het ziekenhuisterrein zojuist had verlaten. Van der M. bleek dronken te zijn. Hij werd gearresteerd en vrijdag morgen naar Breda gebracht, waar hij meteen werd berecht. De off;eier had eertien dagen hechte nis en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. i# In de haven van Middelharnis had men het vuur onder controle, maar de brandweer moest toch nog een schimmige strijd leveren, voordat het vuur zich defi nitief gewonnen gaf. Kapitein Kwint: op pantoffels, want de schoenen zijn ver brand. Van onze correspondent pARIJS De Franse politie blijft met suces de O.A.S. in het moe derland bestrijden. Het directoraat van politie heeft gisteren bekend ge maakt dat in de laatste twee weken van januari 198 rechtse extremisten zijn gearresteerd. Van hen zijn er 35 opgesloten, elf geïnterneerd, 52 in voorlopige hechtenis gesteld, 82 in staat van beschuldiging gesteld en voorlopig op vrije voeteri gelaten. Slechts achttien van hen werden vrijgelaten, wegen gebrek aan be wijs. Bij deze 198 zijn niet inbegrepen de zestien lyceïsten, die eind januari ge arresteerd werden. Over hun lot is nog -geen beslissing genomen. Verandering De minister van justitie heeft in middels verandering gebracht in dé wij'ze van detentie van deze besdhub digden. Tot nu toe gold voor allen die in verband met de Algerijnse kwestie gearresteerd werden, het z.g. politieke regiem. Van dit regiem zullen nu wor den uitgesloten al degenen die be schuldigd worden van: 1) moord; 2) opzettelijke mishandeling de dood of levenslange verminking tenge volge hebbende: 3) vrijheidsberoving; 4) vernieling, het toebrengen van schaden en plundering. Het eerste gevolg van deze maatre gel was het uitibreken van ongeregeld heden in de Santé-gevangenis te Parijs waaraan 280 leden van de O.A.S. deel namen. Enkele bewakers werden afge rost. maar voordat de politie tussen beide kon komen, keerde de rust van zelf terug. In Algiers is het terrorisme gedeelte lijk voor de ingevallen winter op de vlucht gegaan. De stad Algiers zelf Van onze correspondent T ONDEN Wat wordt het maan- ■*-' dag? Geen mens die dat gister avond met zekerheid kon zeggen. Zeker is dat de Londense onder grondse het weer laat afweten die dag; minder dreigend zag de toe stand bij de zuidelijke sectie van de spoorwegen er uit. Scotland Yard maakte gisteren een gigantisch programma bekend dat in werking treedt zodra er stakingsmel dingen binnenkomen. Het dient om een totale ontwrichting van het verkeer zoals afgelopen maandag onmogelijk te maken. Dat hoopt men er tenminste van. Een van Engelands vijf grote ban ken neemt het zekere voor het on zekere en laat tweehonderd personeels leden van haar Londense hoofdkantoor die in Kent wonen maandag per boot naar de stad reizen. Ze worden eerst netjes van huis gehaald met autobus sen die hen naar Greenwich brengen. Daar ligt een boot van driehonderd ton klaar voor de tocht naar Londen, een vaart van veertig minuten. Uniek De maatregelen van Scotland Yard zijn uniek. Nog nimmer tevoren is er zo'n ingrijpende verkeersregeling voor de hoofdstad ontworpen. Vier bruggen over de Theems worden na half vier in de middag eenrichtingswegen. Hetzelf de gebeurt met twee tunnels onder de rivier Een zeer groot aantal wegen en straten rond het centrum van de metropool ondergaat voor de gehele dag hetzelfde lot. In totaal zijn er vijf tien omleidingen. Zodra het centrum van Londen „vol" is met auto's mag niemand er meer per wagen in. Men moet dan elders parkeren en verder maarlopen. De parkeermeters in de stad worden maandag buiten gebruik gesteld, en kele grote pleinen en de parken worden als parkeerplaats opengesteld. Een vliegtuigje van de politie zal voortdurend een hoog oogje in het zeil houden en de radio zal de weggebrui kers en de forensen die per trein wilTen reizen voortdurend op de hoogte hou den van de mogelijkheden of onmoge lijkheden die er zullen zijn. Bedden In veel kantoren van de overheid en van particuliere ondernemingen, ban ken en zaken, fetaan bedden gereed waar functionarissen die maandag be slist niet kunnen worden gemist, de nacht' van zondag op maandag in moe ten overnachten. Ambtenaren die bin nen zes en een halve km van hun werk wonen, moeten in elk geval op hun bureaus komen, al zal dat lopend ge schieden. Veel forensen en personeelsleden van zaken die in Londen wonen maar door de staking van de ondergrondse niet op hun werk kunnen komen, werken vandaag en volgende week zaterdag in plaats van maandag. De vakbonden hebben gisteren een laatste beroep gedaan op hun leden bij de ondergrondse en de spoorwegen om af te zien van hun wilde 24-uuirsstaking. wordt geteisterd door stormen, die kou de, regen, hagel en natte sneeuw aan voeren. Desondanks is een ploeg saboteurs erin geslaagd de radiozender van de hoofdprefektuur van Algiers op te bla zen. Deze zender onderhield alle radio- en telefoonverbindingen tussen de hoofdprefektuur en de andere prefek- ten in Algerije, alsimede met de Franse regering te Parijs. Een bom van drie kilo vernielde de motoren van de ge neratoren. Daar men over reserve-mo toren beschikte, waren de verbindingen een uur later weer voorlopig hersteld. (Ingezonden mededeling) Akkertj'es bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- rnerend bromisovalum opwekkend coffeï- num, Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! BULAWAYO (AP) De 28-jarige Nederlander John Relleke ligt op het ogenblik in een ziekenhuis in Wankie in Zuid-Rhodesië. Daar zijn tweedui zend bijenangels uit zijn lichaam ge haald. Relleke was naar de Gwaairivier, een zijrivier van de Zambesi, gegaan om een Afrikaan te helpen die door een grote zwerm woedende bijen was aan gevallen. Onverwacht keerden de bijen zich tegen de Nederlander. Hij hield zich vier uur lang schuil in de rivier die wemelde van de krokodil len. Een van de keren dat hij zijn hoofd boven water stak om adem te halen, zag hij hoe zijn hond door de zwerm bijen werd gedood. Toen de bijen tenslotte verdwenen had Relleke geen kracht meer de oever op te klimmen. Vijf uur later werd hij gevonden, bewusteloos; zijn bovenlichaam lag op de kant, maar de rest was weggezakt in het water. Eigen nieuwsdienst LONDEN De toekomstige koper van „Dood van een harlekijn" van Pa- blo Picasso, dat binnenkort in Londen geveild zal worden, komt voor een heel moeilijke beslissing te staan. Het kunst werk, dat vermoedelijk 600.000 gulden zal opbrengen, is namelijk geschilderd op een stuk karton van ongeveer vijf millimeter dikte. Aan de andere kant heeft Picasso een ander meesterwerk geschilderd. Het is het portret van een in het wit geklede vrouw in een bloe mentuin. Deskundigen schatten de waar de daarvan op ongeveer 200.000 gulden. Volgens een der veilingmeesters van Sotheby, waar de Picasso wordt ge veild, zou de koper de twee schilde rijen van elkaar kunnen laten halen. Maar doordat het karton zo uiterst dun is, loopt hij daarmee groot risico en bestaat de kans, dat hij in de plaats van met twee Picasso's met waardelo ze snippers komt te zitten. „De dood van een harlekijn" maakt deel uit van de verzameling van de Engelse schrijver Somerset Maugham, die haar in het geheim uit zijn villa in Nice naar Londen heeft laten overbren gen om ze daar door Sotheby te laten verkopen. In de collectie, die 35 doeken met een gezamenlijke waarde van twee miljoen Kulden omvat, bevinden zich nog twee Picasso's, drie Renoirs, twee Matisses en verder schilderijen gesigneerd door Utrillo, Bonnard, Toulouse Lautrec en Monet. SCHEVENINGEN, Voor het nieu we haringseizoen begint, hopen T.N.O. en het Produktiviteitscentrum samen een „vleetschudmachine" op een log ger van de rederij Van der Toorn uit Scheveningen te hebben gemon teerd. Een proefinstallatie heeft al een paar keer op zee dienst gedaan. De ontwerpers denken met deze won derlijke machine, die het binnenhalen en leeg,schudden van de haringnetten nabootst, een grote besparing op de bemanningskosten voor de Nederland se haringvleetvisserij te bereiken. De ze visserij heeft het op dat punt nog al moeilijk en het geloof in haar toe komst neemt duidelijk af. Er wordt verder ijverig gezocht naar een „dynamisch vleet", een drijfnet dat naar believen in zee kan rijzen en dalen. Daarmee zouden ook de haringscholen die dieper zwemmen dan de normale drijfnetten reiken, ge vangen kunnen worden. Er is een ontwerp gemaakt voor een drijfnet, dat in plaats van de ouderwetse drijf- blazen een lange rubber drijver heeft, die naar believen kan worden opge pompt. WEESP, De gemeente Weesp heeft een extra bouwcontingent van 148 woningen gekregen, maar zij heeft geen ruimte om die woningen op haar grond gebied te bouwen omdat de strijd om de Bijlmermeer nog niet is beslecht. Sinds jaar en dag is betoogd en voor gesteld dat er een nieuwe en grote ge meente Weesp moet en zal komen. Weesp heeft daarom enkele jaren gele den in Weesperkarspel al stukken grond gekocht. Weesperkarspel heeft nu grootmoedig toegestaan dat Weesp de 148 extra wo ningen en de 64 woningen die al moch ten worden gebouwd, op de grond die Weesp in Weesperkarspel bezit mag neerzetten. Als het wetsontwerp voor de Bijlmermeer wordt aanvaard, zullen de nieuwe Weespse huizen bij Weesp ko men te horen. De Nederlandsè Comedie geeft 17 fe bruari de eerste voorstelling van „De Vader" van Agust Strindberg in de Ko ninklijke schouwburg in Den Haag. Paul Steenbergen voert de regie. ic instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.— PARIJS. Gezien de huidige om standigheden in Algerije zal geen enke le Franse parlementaire commissie zich naar Algerije mogen begeven. Aldus is door de Franse eerste mi nister Debré besloten. Zo luidde ook zijn antwoord aan de Nationale Defen sie Commissie die protesteerde tegen het feit dat kolonel Thomazo geen toe stemming had gekregen met de andere leden van deze commissie naar Algerije te vertrekken. Premier Debré heeft deze commissie laten weten dat dit verbod geldt voor de gehele maand februari. De militante wijsgeer Bertrand Russell zal zijn negentigste verjaardag niet in de Royal Albert Hall te Londen kunnen vieren. Een aanvraag daartoe is van de hand gewezen, omdat men wanordelijk heden vreest. Sir Bertrand staat aan het hoofd van de Commissie van Honderd, een pacifistische groep, die fel protes teert tegen de kernbewapening. (Ingezonden mededeling) Presenteer Philip Morris The cigarette JL of Quality and Prestige DE STRIJD om Thebe kon nu elk ogenblik losbarsten. De prins in ballingschap Poly- neikes met zijn zes bondgenoten was uit de Peloponnesus opge rukt en daalde na het gebergte de Kithairon te zijn overgetrok ken de langzaam glooiende vlak te tussen het bergland en Thebe af. Hij werd gedreven door blin de wraakzucht had zijn broer niet geweigerd de tussen hen beiden gesloten overeenkomst, waarbij ze beurtelings een jaar over Thebe zouden heersen, na te komen? In Thebe was Eteokles vastbe sloten de stad te verdedigen en de burgers volgden zijn bevelen op. Maar terwijl men in haast zich prepareerde op de bestorming, was een ander lid van de koninklijke familie niet gerust op de uitslag van de strijd. Het was Kreon, de broer van Iokaste, de ongelukkige vrouw van Oidipus, en dus de oom van de twee onverzoenlijke broers. In zijn lange leven had hij al veel ellende over het vorstenhuis zien komen en meestal was Teiresias, de ongeluksprofeet, daar van te voren van op de hoogte geweest. HIJ ontbood dus de blinde ziener en vroeg hem wat er ging ge beuren. En weer liet Teiresias hem een vreselijk toekomstbeeld zien: de strijd zou hard zijn, beide broers zouden vallen en de stad zou ten onder gaan, als men niet naar Teiresias zou luisteren. Maar zou hij spreken, dan zou hij zelf gevaar lopen en dus wil hij maar weer weggaan. Het spreekt van zelf, dat Kreon hem niet laat gaan, maar vraagt, wat hij dan wel voor redmiddel weet. „Goed", zegt Teiresias, „maar stuur eerst je zoon Menoikeus weg, want hij mag mijn profetie niet horen." Kreon wil hem niet wegsturen, want hij heeft voor zijn eigen zoon geen geheimen. En dan openbaart Teiresias de wil der goden: Me noikeus moet geofferd worden voor het behoud van de stad. Tot toe heeft Kreon alleen toege zien bij alle ellende, die Thebe trof, nu wordt zijn eigen huis er ook in betrokken; hij smeekt Tei resias deze godsspraak niet aan de burgerij bekend te maken, maar Teiresias weigert: nu het woord eenmaal gesproken is, mag hij het niet meer verzwijgen. Als Kreon dan vertwijfeld vraagt, waarom dit lot nu juist hem en zijn zoon treft, vertelt Tei resias de achtergrond van deze eis der goden. Toen de stamvader der Thebanen, Kadmos, bezig was de stad te stichten, zond hij zijn makkers uit om naar een bron te zoeken, want water is een eerste vereiste voor een nieuwe stad. Ze kwamen echter niet terug, zodat Hij ze tenslotte ging zoeken. De bron was gauw gevonden en ook zijn makkers of wat er van hen over was; hun verminkte lijken lagen er dicht bij. Terwijl hij hun lot beklaagde, stormde de oorzaak van hun dood op hem af, een gru welijke draak, de zoon van de Aardgodin, en een strijd op leven en dooc volgde. Gelukkig stond Athene hem bij en zo kon Kadmos de draak verslaan. Maar al had hij dan het eigen leven gered, hoe kon hij zonder makkers een stad stichten? WEER hielp Athene hem en ried hem aan, de tanden van de draak uit te zaaien in de buurt van de toekomstige stad. De Aar de gaf aan dit zaad een wonder bare kjemkracht; er verrezen ge wapende mannen uit de bodem, die elkaar bevochten, tot er vijf overbleven. Deze vijf, de Sparten genaamd, werden de eerste bur gers van de stad en van deze vijf sramvaders waren Kreon en zijn zoons de enige nakomelingen. Nu eiste de Aarde voor de dood van haar araak een laat offer, dat ge kozen moest worden uit de familie, die via de drakentanden nog met het onö'L-i verwant waren. Het lijkt ons wel wat ver ge zocht, maar de Grieken waren van hun goden wel vreemder dingen gewend, en Kreon lijkt de motive ring overtuigend genoeg om in Teiresias' uitspraak te geloven. Hij wil echter Menoikeus redden, hem goud geven en de stad uit sturen, zo vlug mogelijk, want elk ogenblik kunnen de oudsten van de stad, door Teiresias ingelicht, hem komen halen om hem te do den. Menoikeus stemt met dit plan in, en Kreon gaat heen om het goud te halen. Dan blijkt, dat Menoikeus' in stemming met Kreons plan maar gespeeld was; hij is vastbesloten zich voor de stad op te offeren en gaat naar de stadsmuur, waar hij zichzelf doorsteekt. Voor de muur toonde men eeuwen later nog zijn graf. W7IE deze dramatische geschie- denis heeft doorgelezen, zal het niet vreemd vinden, dat deze scène ons zo is overgeleverd door een tragedieschrijver, en wel door Euripides in zijn grote drama „De Phoenicische Vrouwen", waarin hij het lijden van het Thebaanse vorstenhuis in de tijd na Oidipus' regering ten tonele brengt

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7