HERVORMD - GEREFORMEERD GESPREK VERMAARD SPAANS DANSPAAR IN GOES EN MIDDELBURG N.C.R(eis)v. in Goes bijeen Olof en Hielkema met boeiende recital Zierikzee FILMS KRIS 3Zraó Did 0 Naar het Ronde Putje langs de Oude Vlissingseweg door Zeeland Overdenk De achttien Veldcompetitie KNKB Nieuwe leiding van „Avondlicht" NCBO Souburg bestond vijftien jaar Raad Tholen Beter dan het leven wónöeLinqen öoor öe zeeuwse histORie V oortgezette zitting geref. synode Goethe's Faust voor Zeeuwse jeugd Raad Kruiningen ds. J. van Dullemen te Zoutelande C.H.U. Waarder bijeen Axelse lagere school krij gt gymlokaal Zaterdag 3 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 (Ingezonden mededeling) GOES. In de Vrij. Evang. kerk kwam de afdeling Zeeland van de Ned. Chr. reisvereniging in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer H- C. van Donk. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer P. B. Kramer, bleek, dat de afdeling 808 leden telt. De pen ningmeester, de heer Van der Velde, maakte melding van een batig saldo. Tot bestuursleden'werden gekozen mej. P. Droogers en de heer C. Lavooy, die de plaatsen innemen van mej. Bakker en de heer Kramer, die niet herkies baar waren. Tevens werd het bestuur uitgebreid met twee leden van Walche ren t.w. mej. C. Looy en de heer P. Trimpe. Voorts werd besloten, dat voort aan het voorzitterschap om de drie kaar zal wisselen tussen een lid uit Walcheren en overig Zeeland. Na de pauze spraken de heren Van den Ber ge en Van Donk over hun reizen naar Noord-Italië en Rome, toegelicht met fraaie kleuren-dia's. GOES. Het wereldberoemde Spaanse danspaar Susana y José en hun ensemble komen oog en oor ver rukken in Goes op dinsdag 7 februari (Prins van Oranje) en Middelburg op 8 februari (Schouwburg). Onder auspi ciën van de Z.V.U. is cZit voor Zee land bepaald ongewone evenement ge organiseerd. Een korte historie van het vurige danspaar luidt aldus: Susanna en José zijn voortgekomen uit de school van de grootste Spaanse dans meesters van Madrid. In Parijs werd hun scholing vervolmaakt in de tech niek van het klassieke ballet. Hier ver wierven zij zich tevens de beginselen van de choreografie, die grote beteke nis zouden hebben voor hun latere scheppingen. Toen zij in 1949 voor de eerste maal gemeenschappelijk optraden tijdens een tournee door Spanje, geschiedde het uit zonderlijke! Het Spaanse publiek, uiterst kritisch wat hun nationale kunst be treft, was onmiddellijk diep onder de indruk van de buitengewone verbinding tussen individuele uitbeeldingskracht en de feilloze eenheid van het paar. De kritiek noemde het „een vuurwerk van fantasie en temperament". Sedertdien maakten Susana en José tournees door de gehele wereld en veroverden met hun kunst land na land. Het programma dat zij in Zeeland dan sen omvat een fandango op muziek van Granados, een ballade van Carmen en Don José naar de beroemde novelle van Prosper Merimée, zes kleurige zigeuner dansen en flamencodansen. Een der be geleiders van het danspaar, de pianist Armin Janssen, speelt nog een eigen compositie. MIDDELBURG. In de klassen 2b en 3a van het district Zuid-Holland der Kon. Nederl. Korfbalbond, waarin de Zeeuwse ploegen Swift 1 en Tjofaa 1 zijn ingedeeld worden het a.s. weekeinde slechts twee wedstrijden gespeeld. In 2b zou Olympiaan zijn positie wat kunnen verbeteren door thuis van Ons Eiber nest 3 te winnen. In 3a is Tjoba welis waar door Danaiden van de kop ver drongen maar door het verrassende ge lijke spel van Phoenix tegen Spartaan zijn naar onze mening de Tjoba-kansen zelfs iets beter geworden. Bovendien heeft het Leidse Danaiden een wedstrijd meer gespeeld. DKC heeft de aanslui ting met de kop nu definitief verloren en ook indien het dit weekeinde van Gymnasiasten wint komt hierin weinig verandering. A.R.-familieavond Kapelle KAPELLE. Er was een goede op komst tijdens de familieavond van de A.R. kiesvereniging in Kapelle-Biezelin- ge. De leiding berustte bij de heer M. C. Duynhouwer. De avond was gewijd aan de onderontwikkelde gebieden in de wereld. Hierover werden enkele films vertoond welke werden ingeleid door de heer C. Balkenende. KRUININGEN. Met ingang van zo mogelijk 1 april a.s. zal het echt paar J. Kallemem— C. A. Kallemein- Proost de leiding krijgen over het rust huis „Avondlicht" te Kruiningen. Het bestuur van de instelling voor maatsch. zorg benoemde de heer Kallemein als hoofd van „Avondlicht". De heer Kal lemein is thans werkzaam als directeur van het rusthuis „de Griffioen" te Mid delburg. ZIERIKZEE Het is een gedenkwaardige avond Fabriek van officieren City, Middelburg en Alhambra, Vlis- singen presenteren tot en met donder dag „Fabriek van officieren", een film naar het gelijknamige boek van Hans Hellmut Kirst, auteur van 08.15. Regis seur Frank Wisbar legt de nadruk op de meedogenloze tucht op een Duitse krijgsschool, waar jonge officieren aan de lopende band worden „geprodu ceerd", waar waarheidslievende men sen als luitenant Krafft ten ondergaan. Het voornaamste onderwerp dat in de ze film wordt behandeld, vormt het onderzoek naar de dood van een der officieren in opleiding, waarbij opzet in het spel blijkt te zijn. Een film, niet bepaald verbluffend van inhoud, waar bij de acteurs pas bij het geforceerd „harde" einde hun kwaliteiten tonen. De vijand in de schaduw Een over het algemeen wel spannen de en soms opvallend gefotografeerde Franse rolprent houdt zich onder de ti tel „De vijan» in de schaduw" in het Middelburgse Electro bezig met spio nage. De geduchte politieapparaten In terpol en F.B.I. hebben een hele kluif om ten slotte de misdaad in deze film, waarin veteraan Bernard Blier een rol naast Roger Hanin vervult, zoals het hoort te straffen. De hel van Saipan Jeffrey Hunter vervult in de in Luxor, Vlissingen, draaiende oorlogs film „De hel van Saipan" de rol van oorlogsheld. De film, die overigens weer vele bloedige en onverkwikkelijke tonelen laat zien, heeft pretenties en is' zo nu en dan wel boeiend om naar te kijken. In elk geval wordt door de be doeling van de filmmakers zo nu en dan het verhaal psychologische diep gang te verlenen, het product wel bo ven de middelmaat van de routine ge tild. Centr. heng stenkeuringen in Zeeland en N.-Brabant GOES. De Centrale premiekeurin gen in de provincies Zeeland en Noord- Brabant worden respectievelijk gehou den op woensdag 7 februari te Goes en op donderdag 8 februari te 's-Hertogen- bosch. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuw se en Brabantse goedgekeurde stam- boekhengsten. zich voor jury en publiek presenteren in de keuringsringen en de strijd om de hoogste primeringen be looft wel een zeer spannende te worden. Verrassingen zullen daarbij, als steeds, niet uitblijven. Zijn de favorieten in de oudere rubrieken veelal bekend, de ru briek 3-jarige hengsten, met verschillen de nieuwe aankopen, wordt een volko men open strijd, en is alléén al de moei te van een reis naar Goes of Den Bosch méér dan waard. Na de keuringen der diverse catego rieën, zullen de hoogst geklasseerden weer worden teruggeroepen tot deelna me aan de strijd om het Zeeuwse en Brabantse kampioenschap. Het einde van deze grote hengstenkeu- ringen wordt gevormd door een défilé van Kampioenen, oud-Kampioenen en Belgische imports, die ter opluistering aanwezig zijn. donderdag geworden. Een volkomen gevulde concertzaal waartussen een groot aantal jeugdige muziekliefhebbers luisterde geboeid naar een recital van de violist Theo Olof en de pianist Willem Hielkema. Onge twijfeld was de sonate van Cesar Franck 'het hoogtepunt van deze avond. In de vierdelige sonate wordt niet alleen aan dacht aan de viool besteed maar komt de piano boven de, haar vaak in viool sonates toebedachte, rol uit van bege leidingsinstrument en is een gelijkwaar dige partner van de viool. Olof en Hiel kema speelden dit mooie wenk prach tig. Een sonate van Handel was een waar dige inleiding tot het recital. Na de pau ze werd, ons inziens teveel aandacht be steed aan wat onbenullige werkjes. Sa lon-muziekjes van Kreisler, Novacek en de Sarasate konden, ondanks de feilloze perfectie waarmee zij werden uitge voerd, weinig de aandacht vasthouden. Alles werd echter weer goedgemaakt met dat glinsterende stukje zigeunermu- ziek: Tzigane van Ravel. Er was veel applaus en de grote opkomst van de Zierikzeese jeugd is vermoedelijk te danken aan de verblijvende invloed van de muziekschool. J. L. Uitvoering Accelerando in Sint-Annaland ST. ANNALAND. De muziekvereni ging „Accelerando" heeft een geslaagde donateursavond gehouden in het Dorps huis te Sint-Annaland. Na het openings woord werden enkele nummers door het koninklijke korps ten gehore gebracht. Na de pauze werden enkele schetsjes ten beste gegeven, afgewisseld met het optreden der leerlingen en het optreden der tamboers en enkele solo's. SOUBURG. Ne Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel hield een fa milie-avond ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan. Voorzitter A. Arendse Pzn. sprak een openingswoord, waarna „De jonge spelers" uit Vlissin gen het blijspel in drie bedrijven „Een katje uit duizenden" brachten. Bruse Boys vergaderde BRUINISSE In de in Hotel Storm te Bruinisse gehouden vergadering van de voetbalvereniging Bruse Boys kon de voorzitter A. J. van den Berge, zowel als secretaris R. Janse terugzien op een goed verenigingsjaar. Door kampioen van de afdeling Schouwen Duiveland te worden in het zaterdagvoetbal, promoveerde men naar een hogere klasse en speelt men nu in de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. Het was niet te verwachten, dat men het eerste jaar spelend ook hier de top zou kunnen bereiken en daarom is de zesde plaats van de ranglijst, die op het ogenblik wordt bezet, zeker niet on bevredigend. De elftalcommissie werd uitgebreid tot vijf leden en zij bestaat nu uit de heren L. Capelle, H. Kok, A. C. Labeur Joh. Schults en A. Wiebrens. Het spelen van wedstrijden buiten het eiland bracht veel vervoerskosten met zich mee en om deze redenen kwamen bij de rondvraag verschillende vragen los. Zo wilde men onder meer verho ging van de donateursgelden en van de toegangsprijzen bij de wedstrijden. Deze toegangsprijs werd van 35 op 50 cent gesteld. Particuliere woningbouw lamgelegd in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER. Burgemees ter J. D. Jansen heeft tijdens een gis teravond gehouden Nieuwjaarsrede bij de aanvang van een raadsvergadering jammerklachten geuit ten aanzien van de woningtoewijzing. Twaalf aanvragen voor particuliere woningbouw waren in behandeling en lieten op zich wachten. De particuliere woningbouw is daarmee in 's-Gravenpolder stilgelegd, aldus de burgemeester, die voorts zei dat de plaatselijke aannemers gedeeltelijk zon der werk zaten. Ook de lijst van woningzoekenden en huisvesting van personeel van bedrij ven maakten een ruimere toewijzing van woningwetwoningen wel noodzake lijk, vond de burgervader, die verder een overzicht gaf van het afgelopen jaar. De raad hechtte zijn akkoord aan de plaatsing van lichtmasten aan de Langeweg, de Goese Straatweg, de Haagdijk en de Schoorkens Zandweg voor de totale kosten van 1650.-. Een woning aan de Dorpsstraat zal worden afgebroken voor verbetering van het trottoir aldaar. Kosten 320.-. De ge meente geeft een subsidie van 5800.- aan het burgerlijk armbestuur en de Nederlandse astma stichting kreeg een cent per inwoner. Uienprijs sterk gestegen GOES Het koude weer van de laat ste dagen heeft de vraag naar uien op vrijwel alle Europese markten doen toe nemen. De prijs die toch reeds zeer hoog was, is hierdoor nog verder aangetrok ken. Deze week werd op de Zeeuwse uienveilingen voor de export geschikte middel en grove uien rond veertig cent per kg. betaald. Dat is ongeveer tien cent per kg. meer dan ruim een week ge leden werd betaald. Een dergelijke hoge uienprijs is de laat ste jaren niet meer voorgekomen. Grote vraag en kleinere oogsten in de pro- duktiecentra zijn de voornaamste oor zaak van deze hoge prijzen. West-Duits- land en Engeland zijn nog altijd de voornaamste afnemers van Nederlandse uien maar dit product gaat nog naar vele andere landen in Europa en daar buiten. Stichting Zeeland krijgt historisch onderdak MIDDELBURG. De Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is de nieuwe eigenares geworden van het historische en bijzonder fraaie pand Dam 31 te Middelburg. De Stichting prijst zich zeer gelukkig straks te kunnen beschikken over een zó representatief en als specimen van Nederlandse bouwkunst uit de 17e eeuw zoal niet uniek dan toch zeldzaam ge bouw. In het bekende „Handboek tot de Geschiedenis der Nederlandsche Bouw kunst" (Vermeulen, Den Haag, 1941, 3 dln.) wordt het uitvoerig beschreven en op diverse plaatsen vermeld. Zowel het exterieur als het interieur van het pand komen voor op de „Lijst van Mo numenten van geschiedenis en kunst". De definitieve overdracht van het ge bouw zal in de tweede helft van dit jaar plaatsvinden. De Stichting Zeeland zal dan hopenlijk nog vóór de nieuwe win ter haar historische onderdak kunnen vinden. THOLEN. Dinsdag a.s. om half drie komt de raad der gemeente Tho len in openbare vergadering bijeen. Pun ten van behandeling zijn o.a.: Benoe ming onderwijzeres openbare lagere school; aankoop woningen Vossemeer- sepoort 21 en 38; Delegatie verhuur wo ningen, enz. De NCBO heeft de heer J. R. de Kraker aangewezen als vertegenwoordi ger in de commissie van georganiseerd overleg bij de gemeente Axel en als zijn vervanger de heer J. Francke. Na een vrij landurige ziekte over leed het oud-raadslid van Axel, de heer P. A. Wondergem, donderdag in het ziekenhuis in Sluiskil. Van 1945 tot 1957 was de heer Wondergem lid van de ge meenteraad. De begrafenis is maandag middag. KAPELLE-BIEZELINGE en SCHO- RE hebben gisteren oliebollen kunnen eten. Door het comité 10 x 10 werd een olieibollenaktie gehouden die uitstekend is geslaagd want vele duizenden bollen werden gebakken en verkocht. De te Sint-Annaland gehouden olie bollenactie ten bate van de Speeltuin vereniging „Vrij en Blij" aldaar heeft 240 gulden opgebracht. Want Uw goedertierenheid Psalm 63 4a Wij mensen houden van het leven; wij hangen aan het leven. Wij zeggen vaak tegen elkaar, dat de gezondheid zo'n grote schat is. Wij zeggen dat vooral, wanneer ziekte dreigt; want we weten wel, dat ziekte ons ver hindert met volle teugen van het leven te genieten. Want we hou den van het leven. Nu lijkt het er op, dat de psalmist er anders over denkt. Hij zegt, dat hij van iets weet, wat nog veel meer waard en dus ook belangrijker is dan het leven. Belangrijker dus dan de gezond heid, belangrijker dan de vreug de, die we in 't leven hebben. Bedoelt hij dan ons leven te veronachtzamen? Ziet hij er wat laag op neer? Zijn wij dan fout, wanneer wij blij zijn met het leven en blij met de gezondheid en blij met de grote en kleine vreugden? O nee: dat bedoelt de psalmist niet te zeggen. Hij zal niets liever zien, dan dat wij onze God elke morgen weer danken voor Zijn genadige bewaring en dat wij Hem elke avond weer bidden om Zijn bescherming. Het leven is gave Gods en wie zou zich mo gen verhovaardigen om laag neer te zien op wat uit Zijn hand voortkomt? David (want hij dichtte deze psalm) zal ons veel eer vóórgaan in een ootmoedig danken voor de gaven Gods. En tochtoch is er iets, wat uitgaat boven dit leven. Wat een mens nog veel meer vreugde kan verschaffen. David noemt dat: Gods goeder tierenheid. David weet, dat het leven niet alleen vreugde is. David heeft weet van woestijnen (zie op schrift van de psalm). David weet van de bedreiging van ons bestaan, van de broosheid, de kortheid. Wat is het dan goed iets vas- ters te hebben dan het leven, dat wegvloeit onder je voeten. Dat leven, dat je ook aanklaagt door je zonden. David zegt: dit weten, dat God goedertieren is, is mij van on eindig meer waarde dan het leven. Wat hij daarmee bedoelt? Heel gewoon: God is goed op me. Zo als een kind, dat ongehoorzaam geweest is, smeekt bij zijn vader: „Toe wees nu niet boos! Vergeef het me!", dan tot zijn grote op luchting te horen krijgt: „Ik ben weer goed op je"; zo is David dit grote kind; blij als een kind: God is goed op me! In stille ogenblikken, de mo menten van inkeer, de gelegen heden van de binnenkamer, laat God die vrede in zijn hart dalen. „Ik heb u niet verworpen, Ik houd toch nog van u!" En dan staat hij weer Op: be vrijd, opgelucht, blij welzalig hij, wiens zonden zijn vergeven en dan herhaalt hij: O God, Uw goedertierenheid is beter dan het leven. Zo blij met het leven, nog blij- der met zijn God, die hem de vergeving schenkt. Kunt u er zich ook in vinden? Colijnsplaat Ds. R. Dijkmeijer door L van Wallenburg Tegenwoordig hebben we twee wegen die Middelburg en Vlissin gen verbinden: de oude en de nieuwe. Deze toestand bestaat nog geen eeuw. In 1874 is de Nieuwe Vlissingse weg geopend, nadat het jaar daarvooi* een ka naal was gegraven en een spoor weg aangelegd. De oude weg Vóór dit jaar sprak men dus alleen over de Vlissingse weg, de enige ver binding tussen de twee grootste steden van Zeeland. Met veel bochten en kronkelingen, maar een mooi beschaduwde weg met veel buitenplaatsen eraan. De buiten plaatsen zijn voor 't grootste deel ver dwenen, som-s leeft de naam nog voort in een boerderij. Ook de -bomen zijn weg, in 1944 verdronken toen Walche ren onder water stond. De kanten zijn nu weer aardig begroeid met struikge was en jonge boompjes. In veel stadsplantsoenen staat een aansporing om bloemen en planten niet te vernielen. Soms een dreige ment met het bekende artikel 461. In een oud boek las ik dat er zo'n drei gende waarschuwing ook te vinden was aan het begin van de Vlissingse weg, aanschouwelijk voorgesteld nog wel. Aan een boom hing een geselbord, waarop men de beul bezig zag een man te geselen. Wat hij uitgevoerd had, begrijpen we wel als we het on derschrift lezen: „Straf der boomschen ders". Deze weg is de oudste straatweg van ons land. In gedeelten werd hij be straat, in 1545 was men met de be strating klaar. Het verhaal dat Napo leon deze weg bestraat heeft (zoals dat ook van de Veerse weg verteld wordt) blijkt dus een praatje te zijn. De oude kinderhoofdjes zijn nu vervan gen door klinkers. Het was een bijzonder drukke weg. Dat blijkt wel uit de hoge pachtsom die de tollenaar voor de twee tollen betaalde: ruim 2000,— per jaar. En dan moest hij natuurlijk ook nog wat verdienen. Voor een voile wagen moest meer tolgeld betaald worden dan voor een lege: die deed de stenen zeker vlugger afslijten. Een koets betaalde twee maal zoveel als een boerenwagen, zeker als luxe beschouwd. Een duinwagen waarmee men voor zijn plezier naar het strand bij Domburg ging rijden (vooral 's zondags) was nog duurder. Er was een geregelde wagendienst tussen beide plaatsen. Eerst de pietjes wagen, zo genoemd omdat het tarief een pietje (32*6 cent) was, waarbij voor iedere passagier nog 5 cent tol geld kwam. Later kwamen de diligen ce en de omnibus, nu rijdt de autobus van de „Stoomtram Walcheren" er en kele keren per dag langs. De standplaats in Middelburg was het Vlissings Wagenplein. Dit pleintje bestaat nog, maar is veel kleiner dan vroeger. Het kanaal door Walcheren heeft er een stuk van afgekapt. Dit vaarwater heeft ook de Vlissingse poort hier vlakbij doen verdwijnen. Een mooie stenen poort met een toren- tje-met-uurwerk erop. Waren we over de brug onder de poort dan kwamen we op de Vlissingse weg, waarvan Bet je Wolff in haar gedicht Walcheren zegt: „Een net bestrate weg geleidt ons naar de steden. Zijn zwaar ge- boomt', zijn sluimering Mishaagde nooit de vreemdeling. En doet de wan delaar met lust zijn pad betreden." Bij het Ronde Putje Even voorbij de kleine Abeele (in de jongste oorlog verdwenen) zien we het Ronde Putje, bij een kruispunt van vier wegen. Aan het ontstaan ervan is een sage verbonden. In de heidense tijd was op deze plaats een hoogte, waarop de bewo ners offers aan hun god Wodan brach ten. Daar kwam een evangelieprediker (misschien Willibrord wel) hun de blij de boodschap van het Woord Gods brengen. Om te bewijzen dat Wodan niets betekende raakte hij met zijn staf de offersteen aan die op de hoog te lag. Op hetzelfde ogenblik zakten heuvel en steen in de grond, steeds dieper, en er ontstond een put met le vend water, heerlijk fris welwater, waarmee eeuwen lang mensen en die ren hun dorst gelest hebben. Later heeft men om de geschiedenis ervan, duistere verhalen geweven van geheimzinnige wezens en bovenzinnige machten, van elfen en asen en spoken. Het is de plaats geworden „waar Sou- burgs jeugd bij duister de bange tred versnelt." Zoals die voerman vertelde, die naar Souburg reed. Bij het putje zag hij een witte dame voor de paarden lopen. Hij schrok zich haast een ongeluk en vuurde de beesten tot grotere spoed aan. Maar de witte dame bleef voor de wagen uit zweven. Toen sloeg hij met zijn zweep naar de vrouw. Dat bekwam hem slecht, want ze ging vlak voor zijn voeten op de disselboom zitten. Eerst bij het dorp verdween ze. De dichter H. J. Schimmel heeft een gedicht gemaakt, een volkssprook je, dat bij dit putje plaats heeft. Ook de Middelburgse hoofdonderwijzer J. Vreeken heeft de geschiedenis van dit melkmeisje bewerkt. In het volgend artikel wil ik deze sage navertellen, vrij naar Schimmel en Vreeken, een soortement eigen bewerking dus. De Harmonievereniging „Crescen do" van Drelschor heeft twee geslaag de winteruitvoeringen in het café „De Drie Schapen" gehouden. Onder leiding van de directeur, de heer J. van der Weijde brachten de 28 muzikanten een zevental nummers. De muzieklessenaar verdween hierna van het toneel om plaats te maken voor de huiselijke sfeer, die gebracht werd door de to neelgroep van „Crescendo". Deze wist met het blijspel: O.... oom Albert toch! door Gerard van Dijk enkele gezellige uurtjes op de planken te brengen. APELDOORN. De synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal opnieuw in voortgezette zitting te Apel doorn bijeenkomen op maandag, 19 fe bruari a.s., ',s middags om 2 uur. Allereerst dienen afgehandeld te wor den enkele zaken, waarmee de synode tevoren nog niet is gereedgekomen, zo als de plaats der diakenen in de meerde re vergaderingen en de kerkelijke posi- tie van de predikant-leraar godsdienst onderwijs. Verder staan nog op het agendum, be halve een aantal financiële aangelegen- heden, benoemingen enz. de volgende punten: vragen betreffende het studen ten-avondmaal, de intercommunie en ge meenschappelijke kerkdiensten, die in verschillende ingekomen stukken aan de synode worden voorgelegd; een rapport inzake informatie (publiciteit) over en namens kerken; een rapport van de de- .putaten voor a'e psalmberijming over de toerijimiingen-Luykenaar Francken en -Muns; een advies inzake de eventuele benoeming van een functionaris voor keik en industrie; voorstellen betreffen de de vengadertedhniek der synode; en enkele zaken die betrekkingen hebben op de evangelisatie, de zending en a'e theo logische faculteit van de Vrije Universi teit. MIDDELBURG. De gemeentelijke a.r. kiesvereniging „Nederland en Oran je" te Middelburg hoopt op vrijdag 16 februari a.s. in het gebouw De Scha kel het 75-jarig bestaan te herdenken. Mr. J. H. Prins, directeur van de Dr. A. Kuyperstichting zal een toespraak houden over „75 jaar anti-revolutionai re politiek". De jongeren onder leiding van J. Goedbloed1 en J. Goedhart pre senteren „Wie a zegt moet ook r zeg gen". Het programma wordt afgewis seld door samenzang onder leiding van de heer H. v. Winkelhof. KRUININGEN. De gemeenteraad van Kruiningen, die dinsdag, 6 febru ari a.s. zal bijeenkomen heeft de volgen de punten te behandelen: voorschotten vergoeding voor de bijzondere scholen en voor de R.K. kleuterschool te Hansweert, beschikbaarstelling gel den 3000) voor de vernieuwing c.q. verbetering van de vloeren R.K.-school Hansweert, verlening premie woningver betering voor een woning aan de Oude Kerkstraat te Hansweert, verlenen ze kerheidsstelling ingevolge besluit eigen- woningbezit ten behoeve van een in het Eindje de Rondte te bouwen woning. Oud-wethouder ter aarde besteld 's-H.-Arendskerke 's-HEER ARENDSKERKE. Onder grote belangstelling is dinsdagmorgen op de algemene begraafplaats ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer Jac. de Schipper, in leven land bouwer te 's-Heer Hendrikskinderen en oud-wethouder van de gemeente 's-Heer Arendskerke. Namens het gemeentebe stuur werd het woord gevoerd door bur gemeester D. M. Vermet, die de ver diensten van de heer De Schipper voor de gemeente schetste. De begrafenis werd geleid door ds. J. Karelse te Goes. Een zoon van de overledene, de heer A. de Schipper, dankte voor de belang stelling. „Haagse Na hun oproep omstreeks Pinksteren 1961 stelden zij in het vooruitzicht meer van zich te zullen laten horen. Zij heb ben een Congres van hervormden en gereformeerden vastgesteld tegen 26 mei 1962 in de Domkerk te Utrecht. Een nadere uitwerking van hun ap pèl is het thans verschenen boekje, waarin zij niet alleen rekenschap af leggen van hun oproep, maar ook richt lijnen vaststellen tot een gesprek tus sen beide kerken of beter tussen kerk leden. De samenstelling is op zich zelf al de moeite van kennisneming waard. De hoofdstukken zijn samengesteld door een hervormde en een gerefor meerde predikant. Daarna kregen alle achttien gelegenheid hun -aanmerkingen hierover te maken. „Uiteindelijk ver zorgde een derde de laatste redactie." Als toegiften zijn twee bijlagen opge- TN 1842 DIENDEN zeven A heren", waaronder Groen van Prinsterer, een bezwaarschrift in bij de Synode der Hervormde kerk, waar in ongerustheid uitgesproken werd over de opleiding der predikanten door de Groninger hoogleraren, die een godde lijke liefde leerden zonder straffende gerechtigheid. Toen hun protest weinig baatte richtten de zeven zich een jaar later met een Adrès tot de gemeenten, waarin onder meer geëist werd, dat de evangelische waarheid als richtsnoer voor de prediking voor allen zou gel den. Hier was dus de vraag naar de handhaving der leer aan de orde. Ruim 40 jaren later kwam zij weer aan de orde en leidde uiteindelijk tot de Dole antie. In 1961 richtten achttien gereformeer de en hervormde predikanten een op roep tot hereniging aan allen, die de zaak der gescheidenheid ter harte gaat. En het gaat weer over zaak als in de gehele zeventiende eeuw. Het is onder hun toezicht, dat bij de Carillonreeks (no. 22) een boekje is verschenen, dat als titel draagt: „Van kerken tot kerk". 1) De achttien vertegenwoordigen geen kerkelijke organen als zodanig. Dat de den de „Haagse heren" ook niet. Hun bedoeling is -niet te wachten tot kerke lijke organen klaargekomen zijn met een plan tot hereniging. Ook de „Haag se heren" konden hun ongeduld niet meer bedwingen, toen de kerk nul op het rekest gaf. Zo kunnen de achttien ook niet langer wachten en zijn van mening, dat er geen tijd meer te ver-| worden genoemd) hebben volop gele liezen valt. I genheid gehad eikaars standpunt te le ren kennen, te corrigeren o£ te critice ren. De lezer wordt niet gewaar of hij met een hervormde of met een gereformeer de te doen heeft, zodat hij onbevoor oordeeld komt te staan tegenover het geschrevene. Dat is al een grote winst. Dat werkt bevrijdend! Tegenwoordig staan hervormden en gereformeerden wat welwillender tegen over elkaar dan in het verleden en trachten zij zoveel mogelijk te vermij den wat maar stotend zou kunnen zijn voor de -ander. Het boekje echter doet dit niet: Men spaart hier elkaar niet maar spreekt openlijk uit aan welke dingen in den an- nomen, waarin prof. J. v. d. Berg de <jèr m"en zich stoot, groei der oecumenische gedachte in de Ook dit is een winstpunt: de werke- gereformeerde kerken weergeeft en Jijke verschillen worden niet verdoe- dezelfde] proj H Berkhof onder het „Gereformeerde-Hervormde ting" schrijft. DOOR - opschrift ontmoe- -amenstelling waarborgt een ze- mate van objectiviteit. De samen- •-s (wier namen niet afzonderlijk zeld of met beleefde buigingen omzeild, maar juist aangetoond. En nu de bedoeling van deze uitga ve: zij beoogt een handleiding te zijn voor gesprekskringen, is dus niet voor één persoon bestemd, maar om te ge bruiken in groepsverband, een groep dus van hervormden en gereformeer den. Aanwijzingen worden gegeven, onder meer over de grootte, hoogstens vijf tien deelnemers. Ook wordt aangeraden de leiding te laten afwisselen, nu eens een gereformeerde, dan weer eens een hervormde. In zes hoofdstukken komen allerlei vragen aan de orde. Natuurlijk eerst over- de noodzaak van éénwording: Waarom één? Het zoeken van de één heid wordt vooral gezien als een op dracht van Christus zelf. Het blijkt bij nader gesprek, dat een hervormde een totaal andere opvatting over het kerklid-zijn -heeft dan een ge reformeerde. De laatste legt de nadruk op de „vergadering van gelovigen", ter wijl de eerste meer voor de volkskerk gedachte is geporteerd. Hieruit ont staan telkens weer nieuwe wrijvingen, welke worden genoemd. Onder het hoofd „Grensbewaking", komt de kwestie van het handhaven der belijdenis -aan de orde en de leertu-cht. Wat houdt .(handhaven der belijdenis" in, -of moet men liever met de her vormden spreken van „het belijden"? Moet een ontstoken pink (koudvuur!) dadelijk geamputeerd worden? Ja zeg gen de gereformeerden, desnoods de arm eraf! Het gaat om het lichaam van Christus! Wacht liever even, zeg gen -de hervormden, mogelijk geneest het nog. Het is immers het lichaam van Christus, waarin gesneden wordt. Dit voorbeeld, op pagina 50 genoemd, toont voldoende de moeilijkheden aan, waarmede beide kerken worstelen. As sen, de -kwestie - Schilder en de zaak - Smits zullen in de onderlinge discussie niet verzwegen worden. En wat te denken van de „Door braak" op christelijk-organisatorisch erf en in het politieke leven? In het vierde hoofdstuk, dat „Christelijk" tot naam draagt worden deze vragen be handeld. Te noemen valt slechts de schoolstrijd en de moeilijkheden in „Hardegarijp" om te beseffen, hoe ook buiten de kerken de onderlinge ver schillen groot zijn. Ook psychologische factoren, van klein-menselijke aard vormen vaak een verhindering tot hereniging. Zal er ooit een fusie tot -stand kunnen komen? DaaroveT handelt het zesde hoofd stuk. Laten we daar beginnen, waar de verschillen niet dadelijk aan de orde komen. Gewezen wordt op gemeen schappelijke arbeid bij de nieuwe psalmberijming. Laten de hervormden bijv. -hervormde kandidaten van de Vrije Universiteit tot predikant in de Herv. kerk toelaten. Laten gereformeer de studenten hun opleiding aan het Hervormd seminarium beëindigen. Richt een gezamenlijk persbureau op, geeft één gezinsblad uit, één ambtsdra gersblad. Werkt op diaconaal terrein zoveel mogelijk samen. Maar'genoeg hierover. Men leze zelf. Maar vergete niet, dat aan het einde van ieder hoofdstuk een voorbede is opgenomen. De achttien willen hun appèl in de wederzijdse voorbede betrekken en daarmede van de zaak der hereniging een zaak van gebed maken. Een der voorbeden luidt: „Laten wij bidden, dat hervormden en gerefor meerden in de gesprekskringen van de ze winter elkaar mogen herkennen als •broeders en zusters in Jezus Christus, de Heer, die wij verwachten en de Heer, die ons uitzendt". Of elders: „Wij bidden om openheid en liefde voor elkaar, ook als wij over de te volgen weg in het leven verschil lend denken". 1) Van kerken tot kerk, Carillon reeks no. 22, 1,75. WAARDE. De afdeling Waarde van de Chr. Historische Unie kwam bijeen onder-leiding van de vice-voorzitter, de heer P. Cijsouw. Uit het verslag van de penningmeester viel een batig sal do op te maken van ƒ51,96. De aftre dende bestuursleden, de heren P. Cijs ouw en K. van Houte werden herkozen. Na de pauze werd een korte bespre king gehouden over de aanstaande ver kiezingen voor Provinciale Staten. Raad vier minuten bijeen AXEL. Precies vier minuten na dat de burgemeester M. K. van Dijke van Axel de donderdagavond gehouden spoedeisende raadsvergadering had geopend, stonden de raadsleden alweer him jassen aan te trekken. Men ging direct akkoord met een voorstel tot het stichten van een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school, mits de ur.gentieverklaring en de rijksgoedkeu ring worden verkregen. Er zal opdracht worden gegeven aan het architektenbu- reau Groosman te Rotterdam voor het maken van een schet-splan. Tijdens de rondvraag informeerden de heren P. van Bendegem (c.h.) en D. J. Oggel (G.P.V.) respectievelijk naai de mogelijkheid de woning van het hoofd der school te laten restauren en een kontaktopname met de naburige gemeenten betreffende een vaste oever verbinding. S.G.P. Groslijst Kapelse raadsverkiezing KAPELLE. De SGP in Kapelle- Biezelingen heeft haar groslijst voor de komende gemeenteraadsverkiezing sa- mengeste'd. Deze ziet er als volgt uit: 1 Joh Sïabbekoorn. Kapelle (zittend raads'id), 2. J. Walhout, Kapelle, 3 A J- Bijman, Kapelle. 4. N. M. Evertsl dijk, Kapelle, 5. C. Sïabbekoorn, Bieze- linge, 6. N. M. Overbeeke, Schore, 7, A. S. van Liere, Karfelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5