Raad besteedde onderhands rioleringswerken aan Bestaan Goese Oranjever. aan zijden draad Naast de arbeid ook aan de ontspanning denken Vanaf woensdag moet Axel het weer zonder Kwaku stellen Zeeuwsch Dagblad Orkest Verkiezingen I Verkiezingen II Verkiezingen III UITBREIDING CHR. SCHOOL KAPELLE Werkbezoek G.S. aan kanaalzone Haringen Zesjarige jongen gered van verdrinkingsdood Mej. Cornelis nam afscheid van leeszaal Vrouw in Goes door gasverstikking omgekomen Verhuur Campveerse Toren aan NV Veertig jaar bij de Houthandel Alberts Harde dobber Luierwas Stamhouder Rechtbank Middelburg Jaar geëist tegen jonge inbrekers Vereniging van Zeeuwen in Den Haag 40 jaar Ambtsjubileum bij de gemeente A.R. kiesvereniging Aanbesteding Afloop verkoping Examens Zaterdag 3 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk (Ingezonden mededeling) Chief Whip JN de deze week gehouden zitting van Provinciale Staten hebben Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat weliswaar het onderzoek naar de mo gelijkheid van oprichting van een Zeeuws orkest nog niet helemaal is geëindigd, maar dat het college er toch wel van overtuigd i$ dat het orkest er voorlopig niet zal komen. Het was interessant te vernemen welke moeilijkheden de'stichting van een Zeeuws orkest in de weg staan, namelijk problemen van financiële aard en het ontbreken van zaalaccom modatie in deze provincie. Het wil ons voorkomen dat ook zon der onderzoek en zonder rapport men tot deze conclusie had kunnen komen. Er zijn na de ramp van februari 1953 in deze provincie doelmatige dorps huizen gebouwd, maar er zal niemand zijn, die zal menen dat in deze dorps huizen een groot orkest kan optreden. Zelfs de grote steden beschikken niet over voor dergelijke orkesten ge schikte concertzalen. Dat de stichting en instandhouding van een Zeeuws orkest veel kost was eveneens bekend. Tenslotte hebben Gedeputeerde Sta ten nog medegedeeld dat aan een der gelijk orkest in- deze provincie ook geen grote behoefte bestaat. Nu vragen wij ons echter af, waar om men dan toch een onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting en in standhouding van een Zeeuws orkest heeft doen instellen. Het onderzoek en het rapporteren zijn volkomen on nuttige bezigheden gebleken. Vraag: Heeft dat onderzoek veel geld gekost? j^TADAT in de Tweede Kamer de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid had verklaard dat de ko mende provinciale en raadsverkiezin gen zouden uitmaken of deze regering en het gevoerde beleid door het volk werden aanvaard, is in een provin ciaal blad een provinciale reactie ver schenen. Niet de landspolitiek, aldus de schrijver, maar de provinciale politiek, bepaalt de uitslag van de komende Statenverkiezingen. Wij zijn het daar niet helemaal mee eens. Een in het oog van het volk goed of slecht ge voerd beleid door een regering die is samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen, beïnvloedt de stem van de kiezer niet alleen bij landelijke, maar ook bij plaatselijke of regionale verkiezingen. Vele kiezers brengen hun stem uit op een politieke groepering, los van de personen. Ongeveer tachtig procent van de kiezers die reeds eerder hun stem uitbrachten, is hokvast. Zij zijn verknocht aan een bepaalde politieke groepering, al is het dan maar uit tra ditie. Een zwevende kiezersgroep èn de jonge kiezers zij die voor het eerst hun stem mogen uitbrengen zijn het meest te beïnvloeden door pro paganda, bepaalde gebeurtenissen en/ of landelijke dan wel plaatselijke ver schijnselen. In feite is het dus deze groep die het antwoord zal geven op de vraag van de heer Burger of er tevredenheid is over het door deze regering gevoer de beleid. Politieke zwervers en wat jongeren. rijst de vraag of die groep, zeer heterogeen samengesteld, meer reageert op plaatselijke dan op lan delijke voorvallen. Wij zien het zo dat de politieke zwervers inderdaad hun *tem eerder aan personen dan aan lijsten geven. Maar ook bepaalde po litieke aangelegenheden beïnvloeden hun keuze. En dan moet het weer ge zegd worden dat eerder landelijke dan plaatselijke of 'provinciale gebeurte nissen de politieke keuze beïnvloeden. Behoudens bijzondere omstandigheden is er van tegenstellingen op plaatse lijk .of provinciaal niveau in politieke zin weinig meer te bespeuren. Daar waar de tegenstellingen ontstaan moet het staten- of raadslid vaak over landspolitiek gaan discussiëren. Dat hebben wij deze week weer kunnen constateren in de Statenzaal. Slechts het landelijke beleid gaf een politiek tintje aan de matte gedachtenwisse- ling, die werd gevoerd tussen de col leges van Provinciale en Gedeputeer de Staten. Zouden de jongere kiezers hierdoor politiek worden beïnvloed? Wij twijfelen er sterk aan. Het per soonlijke element speelt bij dc komen de verkiezingen een ietwat grotere rol dan bij de landelijke verkiezingen. Maar daar houdt het o.i. dan ook mee op. ■p^IJ zijn van mening dat landelijke politieke gebeurtenissen de ko mende verkiezingen het sterkst zullen beïnvloeden. En dan niet alleen par lementaire voorvallen. Wij denken nu aan een jongerenbijeenkomst van de Partij van de Arbeid te Amster dam. De jonge socialisten staken hun mening niet onder stoelen of banken. Weg met Nieuw-Guinea! Zo vlug mo gelijk en zo grondig mogelijk. Elke rest van kolonialisme moet worden vernietigd. Bovendien moet er recht worden gedaan aan het verdrukte In donesische volk. En de Jantjes van de marine? Geen goed woord bleef er voor hen over. Oorlogszuchtigen, niet beter wetende conservatieven, die nog dromen van de nimmer weerkerende tijd van Hollands glorie. Een bijzon der fraai stukje democratisch socialis me werd daar weggegeven. In het bij zijn van grote socialisten: De sluwe Vos en de zoete Suurhoff. Eén der ochtendbladen beeldde de socialistische jongeren uit als nozems: 20 Stuks ff.* KAPELLE Met algemene stemmen heeft de raad van Kapelle tijdens haar gisteravond gehouden vergadering besloten mede werking te verlenen aan uitbreiding van het .gebouw van de Chris telijke Nationale school in Kapelle, zulks in verband met de uit breiding van het leerlingenaantal. Voorts besloot de raad tot uitvoering van een rioleringsplan, wat onderhands werd aanbesteed aan de fa. C. Wiskerke en Zn. te Nieuwdorp. Ten aanzien van de aanvraag van het bestuur van de bijzondere lagere school in Kapelle deelde burgemeester Van Suylekom mede dat het leer lingenaantal van deze school zich dermate uitbreidt dat er nodig een lokaal bij moet komen. Dat zal komen op de bestaande school, in het midden daarvan. Wethouder J. Balkenende, die tevens voorzitter is van deze schoolvereniging gaf hierop' nog nadere toe lichting waarbij hij o.m. zeide dat deze uitbreiding een bedrag zal vragen van ongeveer 48.000.voor wat de bouw betreft. hun kinderen naar school willen laten gaan. Het voorstel om medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de Christelijke school werd hierop met al gemene stemmen aangenomen. AXEL. Het voltallige college van Gedeputeerde Staten bracht gisteren als onderdeel van een werkbezoek aan de gemeenten in de kanaalzone een bezoek aan Axel, waar met B. en W. van deze gemeente diverse problemen werden bepraat. G.S. willen zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden en moei lijkheden bij de ontwikkeling van dit provinciedeel. De heer J. de Jager (A.R.) voerde nog een pleidooi voor aansluiting van de Oude Achterweg in Biezelinge met demping van de sloten aldaar, wat ge- makkelijk bij deze plannen onderge bracht kon worden. Dit zal nader worden bekeken. Ook zei dit raadslid er veel spijt van te hebben dat de Vaate in de Ooststraat destijds werd verkocht. Nu zou deze maar al te goed gebruikt kunnen worden als par keerterrein. Ook werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld over het pro bleem van de vele auto's, die steeds in de omgeving van het C.J.V.-gebouw in de Ooststraat staan geparkeerd. Wanneer het nieuwe bestratingsplan is uitgevoerd wordt de weg breder. N" Hij zei dat de laatste tien jaar het leerlingenaantal van deze school een geleidelijke toename te zien geeft. De leerlingen zitten als haringen in een ton en dat is niet langer verantwoord. Tot de heer C. Tramper (P.v.d.A.) zei de wethouder Balkenende dat deze de laatste raadsvergaderingen steeds over de christelijke school van Kapelle heeft gesproken. Is dat een soort heimwee naar vroeger toen u ook christelijk onderwijs hebt genoten?, vroeg wet houder Balkenende, die voorts terug kwam op een opmerking van de heer Tramper, welke inhield dat hij had vernomen dat een gezin uit Sehore fietsen had gekregen voor hun kinde ren om deze de christelijke school in Kapelle te laten bezoeken. Wethouder Balkenende zei dat noch de schoolver eniging noch andere instanties fietsen hebben gegeven. Dat was volkomen uit de lucht gegrepen en naar aanleiding hiervan bracht burgemeester Van Suy lekom naar voren dat de raadsverga dering openbaar is en dat men dus al tijd wel goed dient te weten wat men zegt omdat dit verder wordt bespro ken. De heer Tramper had hierop weinig te zeggen maar hij zei het toch jam mer te vinden dat het hoofd van de christelijke school geforceerd propagan da maakt voor zijn school, waardoor de leerlingen allemaal op een hoop ko men te zitten. De heer J. M. Zuidweg (C.H.) be streed dit, want hij had enige tijd ge leden kinderen die in aanmerking kwa men om naar school te gaan en toei» is het hoofd van de christelijke school bij hem geweest maar ook een lid van de oudercommissie van de openbare school. Verschillende raadsleden zeiden nog hun mening over deze aangele genheid waarbij toch wel duidelijk naar voren kwam dat de ouders zelf de beslissing kunnen en mogen nemen ten aanzien van de vraag waar zij Riolering VLISSINGEN. Het zesjarige jonge tje Marlon Pape viel gistermiddag om streeks half vier in het water van de Vissershaven, na op de kademuur te zijn geklauterd. Op het geroep van het snel toegeschoten publiek werd schielijk hulp verleend vanaf in de haven lig gende vissersschepen. Een opvarende van de Vlissingen 27, de vandaag zeven tien jaar wordende Lein de Nooyer uit Vlissingen, sprong geheel gekleed, te water en wist het kind boven water te halen, waarna de jonge Marlon aan wal werd getrokken. Nadat het kind in een deken was gewikkeld, werd het naar huis gebracht. Het had ogenschijnlijk geen letsel bekomen. Het hulp-P. T.T.-kantoor te 's-Gra- venpolder wordt omgezet in een P.T.T.- station. Tot stationhoudster is benoemd mej. J. A. Clarijs te 's-Gravenpolder. Door de omzetting worden de openstel lingsuren gewijzigd als volgt: van 10 tot 12 uur voormiddags, van 2 tot 3 uur namiddags en van 5.30 tot 6.30 's avonds. Op »de plannen voor een nieuwe rio lering werd door burgemeester Van Suylekom een uitvoerige toelichting gegeven. Er zal een nieuwe riolering komen in de Nieuwe Kerkstraat, de Schelpenweg en de Noordstraat in Bie zelinge. Voorts een afvoerriool voor het polder binnenwater in de Nieuwe Achterweg. Dit laatste zal aansluiten op het bestaande riool in de Nieuwe Kerkstraat. De kosten van dit plan, waarin tevens begrepen is het van een beton klinkerverharding voorzien van de Schelpenweg, werden begroot op ƒ82.000,—. Plan twee omvat het leggen van een nieuwe riolering in de Biezelingse- s.traat en de Ooststraat met het leg gen van een trottoir in de Ooststraat en het bestraten van de zijkanten van deze straat. Dit werk werd eveneens begroot op 82.000, Met algemene stemmen werd beslo ten de uitvoering onderhands te gun nen aan de fa. Wiskerke te Nieuw dorp voor 75.541,voor plan 1 (Bie zelinge) en 75.641,voor plan 2 (Ka pelle). MIDDELBURG. Wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd nam mejuffrouw J. A. Cornelis afscheid van de Openbare Leeszaal te Middel burg. In een afscheidsbijeenkomst van be stuur en personeel memoreerde o.m. de voorzitter van de „Vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek", mr. B. Plomp, de toewijding en het plezier, waarmee de scheidende assistente de bezoekers van de leeszaal gedurende 42 jaar bij de keuze van hun lectuur terzijde heeft gestaan, en de uitstekende .samenwer king met de andere leden van de staf gedurende al deze tijd. Ook van de zijde van directie, as sistenten en personeel werden waarde rende woorden geuit. In haar geestig antwoord haalde me juffrouw Cornelis vele grappige en bij zondere voorvallen op, die een leeszaal assistente gedurende een lange loopbaan kan ontmoeten. Van de kant van be stuur en personeel waren er bloemen en geschenken en een eveloppe met in houd. GOES. De 78-jarige mevrouw M. E, Fukken-de Witt is door gasverstikking omgekomen. Het slachtoffer werd don derdag door de politie, die door omwo nenden was gewaarschuwd, ontzield in haar woning aan de Wilhelminastraat 16, aangetroffen. Naar gisteren pas bekend werd heeft zij naar alle waarschijnlijk heid per ongeluk met een meubelstuk tegen een zich laag bij de grond bevin dende gaskraan gestoten, die daardoor een kwartslag opengedraaid werd. Me vrouw Fukken-de Witt zou hiervan niets gemerkt hebben en langzamerhand zijn bedwelmd. Het slachtoffer was weduwe. De N.C.V.B. in RILLAND hield on der leiding van mevr. Verschuure een vergadering waarbij mevr. Specht-Key- zer uit Goes sprak over toepassing van nieuwe textielproducten. De N.C.V.B. verzorgde tevens, een middag voor be jaarden, waarbij mevr. Specht over voe ding voor bejaarden sprak. GOES Het voortbestaan van de Goese oranjevereniging hangt aan een zijden draad. Dat is de conclusie die ge trokken kan worden na de algemene ledenvergadering die gisteravond werd gehouden. De secretaris van de vereni ging, de heer G. Vleugel, die ile verga dering leidde by gebrek aan een voor zitter, kon bü de aanvang zegge en schryven drie leden verwelkomen, welk aantal door een laatkomer nog kon wor den vergroot tot vier! De heer Vleugel gaf vooraf een uitge breid resumé van de wijze waarop de Goese oranjevereniging zich de laatste jaren heeft voortgesleept. Het einde was in feite vorig jaar reeds nabij, maar op aandrang van waarnemend burgemees ter Nooteboom is er teen nog een feest in elkaar gezet op 30 april. Over de ma nier waarop dit toen is gevierd heeft de heer Nooteboom zich nadien nog zeer lovend uitgelaten. Daarna ging het snel bergafwaarts. De voorzitter van de ver eniging, de heer S. J. Klompe, overleed vorig terwijl een vervanger niet was te vinden. De bestuursleden J. Goedee, T. Stok en H. A. Weijens vielen af wegens vertrek uit de gemeente. Penningmees ter de heer Jacq. Smit moest op me disch advies zijn functie ter beschikking stellen en spreker zelf wilde zich van nu af niet langer beschikbaar stellen, ter wijl de heer L. C. Broer als bestuurslid bedankte. Ook voor deze personen kon den in het bestuur geen vervangers wor den gevonden. De belangstelling van de leden, zo ver volgde spreker, is helemaal nihil. Van de 550 leden bezocht in 1959 niemand de vergadering en in 1960 werd deze dan ook maar overgeslagen. De heer Vleugel had ook weinig goede woorden over de manier waarop de vereniging ieder jaar moet tobben ocm de nodige financiën by elkaar te krijgen. Het gemeentebestuur is veelal te schriel met een subsidie en eer het zover is moet er danig aan ge trokken worden. De oliebollenverkoop ten bate van de aktie 10x10 heeft te 's-Gravenpolder het netto-bedrag van ƒ255 opgpbracht. De verkoop Van lepeltjes en balpennen voor deze aktie gaat nog steeds door, terwijl ook- de inning van de 10 pet. zakgeld in volle gang is. Al deze redenen waren nu voor de rest van het bestuur aanleiding om alle 550 leden persoonlijk uit te nodigen voor een vergadering op deze avond met als enig agendapunt: „Bestuursverkiezing c.qz. op heffing der vereniging". „U zult nu dus moeten zeggen", aldus de heer Vleugel tot de vier aanwezige leden' „wat er verder moet gebeuren". De heer J. van der Graaft deed een klemmend beroep op de heer Vleugel om nog een jaar aan te blijven om zodoende een nieuw te vormen bestuur, zo dit gevonden zou kunnen worden, in te wer ken. De heer Vleugel weigerde agn te blijven en was enkel bereid zijn boeken en bescheiden over te dragen. Na verdere discussie werd tenslotte het reglement opgeslagen om de vereniging volgens de regels op te heffen. Hiertoe is evenwel minstens de helft van het aantal leden nodig om na stemming dit te kunnen besluiten. Daar dit verlangde aantal by lange niet aanwezig was, werd besloten de leden via publicatie's in de pers op te roepen voor een nieuwe ver gadering tegen donderdag 8 februari a.s. met als agendapunt: „Opheffing der oranjevereniging te Goes" en dit met de uitgebreide feestelijkheden ter gelegen heid van het 25-jarig huweiyksfeest van onze Koningin en Prins in het vooruit zicht. Het ziet er voor Goes op dit punt nu wel zeer somher uit. VEERE. De gemeenteraad van Veere komt dinsdag 6 februari 's mid dags om half drie in openbare verga dering bijeen. B. en W. stellen de raad voor het voormalige voetbalveld, ,,De Stadsweide", aan te wijzen als terrein waarop voertuigen geparkeerd mogen worden. Ook stelt het college voor de Campveerse Toren te verhuren aan de N.V. tot Exploitatie van „De Camp veerse Toren". Andere agendapunten zijn: voorstel tot afwijzing van het ver zoek van de Nederlandse Astma Stich ting om toekenning van een jaarlijkse subsidie: voorstel tot inwilliging van het verzoek van de Zeeuwse CBTB om verhoging van het aan die bond toege kende subsidie in de kosten van in standhouding van de Chr. Lagere Land bouwschool te Oostkapelle; voorstel tot het verlenen van een krediet voor het laten aanbrengen van verduisterings gordijnen in het verenigingsgebouw. MIDDELBURG. Gisteren werd in de kantine van de N.V. Houthandel Al berts aan de Kleverskerkseweg de heer P. Hendrikse gehuldigd in verband met zijn 40-jarig dienstjubileum. Vele jaren heeft hij als baas-aflader zijn werkzaam heden verricht. Ir. A. A. Brevet, directeur, bracht in een hartelijke toespraak de goede kwa liteiten en de bekwaamheid van de ju bilaris tot uitdrukking en overhandigde hem een geschenk onder couvert, alsme de het getuigschrift van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel en de gouden draagpenning van deze maat schappij. Ook werden geschenken overhandigd door de fabriekskern en door het kan toorpersoneel van de expeditie-afdeling, waarbij tevens de sympathie voor de heer Hendrikse onder woorden werd ge bracht. Prof. Van Niftrik voor C.H.-gemeentebestuurders UTRECHT. Men moet zich nu al bezinnen over een positief antwoord op de vraag: wat er gebeuren moet met de toenemende vrije tijd. Dit is een ethisch en een religieus probleem. Als christen politicus zal men daarmee rekening moeten houden. De Christelijk-Histori- sche Unie zal niet alleen moeten den ken, maar dit moeten doen in samen werking met de andere christelijke partijen, dus ook met de anti-revoluti- «rjJipPipgJIPIPE:^ Weg met Nieuw-Guinea! Weg met het kabinet De Quay! Weg met Luns! Alles moet weg. En de ontwerper had er een onderschrift aan toegevoegd: Weg met ons! Zulke voorvallen beïnvloeden de komende verkiezingen. In Zeeland hebben we er ons er aan geërgerd dat enkele jongeren op deze wijze hun land, hun vloot, hun eer, hun historie en hun toekomst door de Amsterdamse goot hebben gesleurd! Onder het toe ziend oog van de voorzitter van de Partjj van de Arbeid. Bij het aan schouwen van deze jeugd zal de res pectabele voorzitter zeker geen geloof meer hebben gehad in de woorden: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Want zulk een jeugd heeft maar één toekomst: Weg met ons. En de partij die daarop steunt zal wegvallen met het verdwijnen der ouderen. Het is jammer dat we er nooit achter zullen komen, maar het zou wei interessant zijn om te weten hoeveel stemmen de Partjj van de Arbeid door dit voor val zal verliezen. Zelfs by provinciale verkiezingen. Want de Zeeuwse jeugd is gelukkig nog een andere jeugd! veelal genoemd naar de dag waarop zij worden geboren had een hazelip en niet zo'n kleintje. Hij kon niet eten en zou onherroepelijk zijn gestorven als zijn vader, die, koste wat kost, zijn stamhouder in leven wild'e houden, heim niet in een ziekenhuis in Vwiedium had gelbraeht, waar zuster Jo Martens zich moederlijk over hem ontfermde. Dr. F. F. M. A. Vos van het hospitaal zorgde ervoor dat hij mede dank zij de hulp van anderen in het St. Elisa'bethziekenhuis te Tilburg kon word'en geopereerd. Voor het echter zover was, moesten er vele formulieren worden ingevuld en het duurde tot juni 1961 eer hij naar Holland mocht vertrekken. De operatie is uitstekend 'gelukt. Het kleine afzichtelijk verminkte gezichtje, is veranderd in een vrolijke, donkere snuit, waarmee hij iedereen weet te vertederen. Uiteraard' is de belangstelling groot, want hij is geen alledaagse verschij ning in het rustige Axel. En volgende woensdag gaat de kleine Woensdag dan weer naar zijn vader en moeder in de jungle van Ghana. H|j zal er een harde dobber krijgen, want van liet hereleventje en de verwennerij van de familie Martens overstappen op het oerwouddieet is wel een hele overgang. Daarom wil zuster Jo hem eerst nog een jaartje bij zich in het hospitaal houden en bovendien is zij zo aan hem gehecht dat het wel moeite zal kosten om hem weer af te staan. Ondanks bet zware en moeilijke werk dat zij in Ghana verricht is zuster Mar tens 'blij dat 'zij weer 'kan vertrekken, want het is haar in Holland te koud. Bo vendien is zij zeer gehecht aan haar werk, dat zij maar node in de steek kan laten. Voor het echter zo ver is, zal zij nog heel wat afscheidsbezoeken moeten afleggen, want iedereen wil Kwaku nog een keertje zien voor hij weggaat. En zo reist hij van Breda naar Driewegen en van Driewegen naar Goes om alle Hol landse ooms en tantes vaarwel te zeggen. onairen, opdat men gezamenlijk tot een grootse visie komend, ons volk iets po sitiefs te bieden heeft. Tot deze uitspraak kwam volgens De Rotterdammer de Amsterdamse hoogle raar prof. dr. G. C. van Niftrik in zijn te Utrecht voor de Chr. Hist, gemeen tebestuurders uitgesproken rede. Naar prof. Van Niftriks mening zal men in de christelijke politiek een richting moe ten aanwijzen en geen afwachtende of zonder meer negatieve houding aanne men. Misschien is ons denken over ar beid en ontspanning niet helemaal in orde, veronderstelde de hoogleraar. ,We vereren de arbeid te veel, we vinden het prachtig wanneer we afge laden agenda's kunnen afwerken. Maar die verering heeft in christelijke krin gen zo'n vorm aangenomen dat zij een afgoderij is geworden. Mr. dr. K. de Vries uit Leiden sprak als zijn overtuiging uit dat binnen niet al te lange tijd ook voor het gehele on derwijs tot invoering van de vrije za terdag overgegaan zal worden. Deze invoering brengt een taak mee voor de overheid, vooral voor de gemeentelijke overheid die er niet van kan uitgaan dat de jeugd zich wel in de betonnen ste den zal vermaken. Er zal, zoals het Eerste-Kamerlid Van Hulst het noem de, een Deltaplan voor de jeugd moe ten komen. In dit verband dacht mr. De Vries vooral aan de bouw van zwembaden. Voor de christelijke par tijen is hier volgens hem baanbrekend werk te doen. Het is een vreemde tegenstel ling, zo'n klein, zwart jongetje, zo uit de tropen, in de koude sneeuwblubber van de Axelse straten. Maar hij voelt zich er opperbest in thuis, en per slot van rekening is hij nog maar 2V2 jaar, zodat hij het verschil met zijn geboorteland Ghana niet kent Ja, de kleine Kwaku heeft het nu wel naar zijn zin ibij de familie Martens en zij vinden het ook wel erg dat zij hun zwarte „kleinzoon" woensdag weer moe ten missen omdat hij weer teruggaat naar het warme Ghana, naar zijn echte ouders. Zuster Jo Martens, die als verpleeg ster werkt op de post Vwiedium in Gha na, redde het zwarte ventje van een wis se dood. De vader van Kwaku was erg biy toen hy we*d geboren; eindeiyk een stamhouder na alle meisjes, die daar nu eenmaal minder in tel zijn. Maar wat bleek? De kleine Woens dag De Ghanese kinderen worden De ouders van zuster Martens vinden ihet ook jammer, dan hun zwarte pleeg kind hen gaat verlaten. Maar het scheelt i in de luierwas, laat mevrouw Martens zich ontvallen. Maar zij zal misschien toch nog wel eens met een beetje weemoed zijn donkere krullekop bekijken op de vele foto's, die zij als herinnering bewaart wan neer Kwaku allang Holland weer is vergeten en met Maandag en en Dinsdag onder de gloeiende Ghanese koperen zon speelt. MIDDELBURG. Drie- jongemannen stonden gistermiddag terecht voor de Middelburgse rechtbank onder verden king een inbraak te hebben gepleegd in het gebouw van de Maatschappelijke Zorg even voor Kerstmis. Het waren de minderjarige A. de B. en de meerderja rigen J. W. L. en W. O. Alle drie be kenden zij de inbraak te hebben ge pleegd, zodat de president, mr. P. v. Empel, er weinig woorden meer over vuil maakte. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, eiste tegen De B. en L. elk twaalf maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, en tegen O. een jaar met aftrek. De B. en L. werden bijgestaan door mr. W. H. Vermaas, die voor een grotere voor waardelijke straf pleitte. Mr. H. Bruin trad op als raadsman voor O. Uitspraak 14 februari. De Heinkenszandse smid A. M. hoor de een boete van honderd gulden tegen zich eisen. Hij werd ervan verdacht de hinderwet te hebben overtreden. Ter zitting betichtten president en officier M. ervan dat hij teveel getalmd heeft met het aanvragen van de hinderwet- ontheffing. Uitspraak 16 februari. De Wemeldingse veehouder C. T. stond in hoger beroep terecht wegens het feit dat hij zonder rijbewijs een be stelauto bestuurd had. Deze wageh reed volgens verdachtes zeggen niet harder dan twintig kilometer en dus was een rijbewijs niet nodig. De politie dacht er anders over om de eenvoudige reden dat het autootje wel 43 km kon halen.... Intussen had T. de wijste weg maar ge kozen en rijlessen genomen. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. DEN HAAG De vereniging van Zeeuwen te Den Haag „Zeelandia" be staat dit jaar veertig jaar. Woensdag 14 februari zal in de grote zaal van het CJMV-gebouw aan de Prinsegracht een kontaktavond gehouden worden. De heer Harthoorn treedt als conferencier op. 's-HEER ARENDSKERKE. Het was donderdag 25 jaar geleden, dat de heer L. Goedegebure in dienst trad der gemeente 's-Heer Arendskerke. In een bijeenkomst ten gemeentehui ze werd dit feit op feestelijke wijze her dacht, in tegenwoordigheid van het col lege van burgemeester en wethouders en het gemeentepersoneel. In zijn toespraak namens het gemeen tebestuur memoreerde de burgemees ter, de heer D. M. Vermet de verschil lende funkties die de heer Goedegebure in dienst der gemeente heeft bekleed en bedankte hem voor de in deze funkties bewezen diensten. Op 1 februari 1937 werd de heer Goe degebure benoemd tot havenmeester aan de haven Zuid-Kraaijert in deze gemeente. Ook heeft de jubilaris de funktie van gemeentebode bekleed en is thans werkzaam bij de dienst gemeen tewerken. De burgemeester bood hem namens het gemeentebestuur een en veloppe met inhoud aan en zijn echtge note werd verrast met een bloemstuk- je. De gemeente-architect de heer Wij- ga bood hem namens het gemeen tepersoneel een boekenbon aan. GOES. In de vrijdag gehouden jaar vergadering van de A.R.-kiesvereniging heeft de secretaris, de heer H. Griffioen, in het jaarverslag meegedeeld dat het ledental in 1961 van 305 is gedaald tot 290. Gemiddeld bezoekt ongeveer 16 pet. van de leden de vergaderingen. In deze vergadering discussieerde men met een forum over Nieuw-Guinea en vertoonde mr. J. G. van der Burgt een filmstrip over hulp aan minder ontwikkelde ge bieden. De bestuursleden, de heren C van Muiswinkel en W. F. van Riet, wer den herkozen evenals de afgevaardigde naar de Statencentrale, de heren W. Fraanje en P. de Kam en de afgevaar digden naar het provinciaal comité, de heren P. de Kam en J. Laport. Veroorzaker aanrijding opgespoord OOSTBURG. In de nacht van woensdag op donderdag werd de auto van de Oostburger Van O., die stond geparkeerd, van achteren aangereden door een andere auto. De bestuurder daarvan reed na de botsing door. De volgende dag slaagde de politie erin hem op te sporen. Het was de in Oostburg woonachtig zijnde A. N. ST. ANNALAND. Het aanleggen van enkele rioleringen in diverse stra ten in de gemeente Putte (Noord-Bra bant) is gegund aan de firma W. van Vossen Zonen te Sint-Annaland voor een bedrag van 191.700 .gulden. Trekker vernielt brommer MIDDELBURG. Op de Ventweg van de Nieuwe Vlissingseweg vernielde een trekker met oplegger. bestuurd door D. K. uit Koog aan de Zaan, een door de Middelburger C. G. op de rij weg geparkeerde bromfiets. De trekker reed achteruit, de bestuurder zag de brommer niet en reed deze omver. MIDDELBURG. No'taris J. A de Jonge te Middelburg heeft gisteren in het Notarishuis aan de Koepoortstraat publiek verkocht het huis en tuin Molen water 29. Koper werd de heer W. Keijl te Middelburg voor 7.400. BERGEN OP ZOOM. Op het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het praktijkdiploma machine- schrijven slaagden de dames L K Scherpemsse-van DrieL G. C Gaakeer F r' ?^gers',Ch' A' Goedegebuure! E. B. Meloen. M. N. van Popering J D. van de Reest, J. P. Rijnberg, Th' Rijnders en de heren J. B. den Bra- J- T M- J- Rijnberg, J. L. Snoep en J. J. Snoep uit Sint-Annaland. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn de heren J. Stevense en. R- C. Karelse uit Schore geslaagd voor het doctoraal eerste ge- deelte diergeneeskunde.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3