JAN ZEER ZIET HET VERTRAGING EN DOOR SNEEUW EN GLADHEID 1 H m -I wêëêêêëèèêi WÊÊBÊM Eén prijsvraag één inzending en één winnaar HIET BIJ HET ZWAARD KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN ■■■au Acht jaar geëist voor dodelijke steek Man door stroom verongelukt m ■i Uit de kerken Vrijdag 2 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Leeuwarden omdat Het bewijs B' Geen mysterie Plicht ONGELUKKEN Legpuzzel dit Togo ffl DERTIG CM Tunnel van West naar Oost ontdekt P? ^aIÊISSÊÊË is hst weer anders m de heer Jan Zeer (57) niet op tijd een foto te pakken kon krijgen van koning Hoessein heeft hij niet gezien of deze vader van een zoon of dochter zou worden. Bij andere bekende figuren heeft meneer Zeer uit Leeuwarden het aan de hand van een foto altijd precies kunnen zien en hij heeft zich nog maar een keer vergist. „Zien, dat is het juiste woord," al dus de Fries-Indonesische heer Zeer, „want met koffiedik of voorspellen heeft het allemaal niets te maken. Iedereen, die een middagje bij mij op bezoek wil komen kan ik leren hoe er gekeken moet worden. Het is geen raden, maar ik weet het altijd voor honderd procent zeker. Ja, behalve dan bij keizerin Farah Dibah, hoewel ik me afvraag of er in het ziekenhuis geen verwisseling van kinderen heeft plaats gevonden. "Want het had een dochter moeten zijn." De heer Zeer heeft het „vak" in Indonesië geleerd van een vroed vrouw. „Mijn vrouw was ernstig ziek en de dokter kon haar niet beter ma ken," vertelde hij, „en zo ben ik bij die vroedvrouw terecht gekomen. Zij heeft mijn vrouw niet alleen weer be ter gemaakt, maar er ook bij gezegd, dat mijn eerste kind een zoon zou wor den. Wel, dat is uitgekomen." De Leeuwardense „ziener", vader van zeven kinderen, begon zijn kennis in praktijk te brengen bij kennissen, die aanvankelijk de schouders op haalden. Grinnekend maakten ze daar in Friesland grapjes over die zlenerij van meneer Zeer. Maar hij is Fries genoeg om zich niet uit het veld te laten slaan: Met een foto van koningin Elizabeth van Engeland le verde hij het bewijs. Maar. ja, daarmee.had hij vrienden en' kennissen nog niet overtuigd en men;' hield het^npg s.tee.ds op raden. Meer bekende 'figuren trouwden en in In Leeuwarden woont de man die ziet wat u graag wilt zien: Of het een zoon of een dochter wordt. Jan Zeer is de naam en hij ziet het allemaal op een foto. huize op. Zeer stapelden de foto's zich „Ziener" Jan Zeer bleef het goed zien en in Leeuwarden gingen ze ook zien, dat hij het goed zag. „Niks geen mysterie," vindt hij zelf, „de trekken op het gezicht van de aanstaande moeder spreken voor mij boekdelen. Kijk, ik let er precies op of het ge zicht wat mat is en de ogen dof staan en dan is er goede kans, dat het een zoon wordt. Ja, er komt natuurlijk nog wel meer bij kijken, maar ieder een kan het zien, hoor." Gina Lollobrigida, prinses Paola en gaat u maar door: Wat zij niet wisten zag de heer Zeer. „Ik heb het nog nooit mis gehad," houdt hij vol, ter wijl hij bladert in een boek vol foto's en knipsels. „Alleen dan bij Farah Diba, maar ik zei u al: Dat is vol gens mij geen zuivere koffie geweest. Het had beslist een dochter moeten zijn." i RUSSEL/LEIDEN Nou, de winnaar is bekend en de prijs heeft hij al in huis. Het is de Brusselse heer Fran- gois Rigaux, die na ruim vier jaar de verheugende tijding kreeg, dat de eerste prijs (vijf duizend gulden) naar hem ging. Op 19 februari 1957 werd de prijsvraag in Leiden uitgeschre ven en op -6 januari van dit jaar ging er een brief naar Brussel. Overigens: Er was slechts één inzending. Vijfendertig jaar is de gelukkige winnaar en vader van vier kin deren. „In de loop van 1957 hoor. de ik dat. er door de Stichting Le- gatum Visserianum in Leiden een prijsvraag was uitgeschreven", al dus de heer Rigaux, die doctor in de rechtswetenschappen is. „Een prijsvraag voor een studie van het volkenrecht en het internationaal privaatrecht, daar ging het om. Een half jaar heb ik er 'over ge daan." WEINIG ZIN Hoe en wat is Legatum Visseria num? „Mr. S. J. Visser overleed in 1919", hoorden we van de heer Smits, hoofd afdeling inlichtingen van de Leidse Universiteit. „Sinds die tijd wordt er om de drie jaar iets gedaan met een prijsvraag en die vijfduizend gulden is de rente van het kapitaal, dat mr. Visser ons na heeft gelaten. Waarom er zo weinig inzendingen binnenko men? Ach, de mensen hebben geen zin meer om uitgebreide stu dies te maken, die zij in het gun stigste geval beloond zien met vijf duizend gulden. Vergeet u niet, dat de heer Rigaux er een heel boekwerk van heeft gemaakt." Bijna vjjf jaar wachten op de uitslag leek ons ook wel wat lang, want er was tenslotte maar één inzender. „Drie jaar lang hebben professoren over de studie Van de studie gedaan", verduidelijkte de heer Smits. ZEVEN LANDEN Terug naar Brussel: „Natuurlijk was ik blij t.e horen, dat ik de prijs, die ik inmiddels al in huis heb, had gewonnen. Tussen al mijn werk door heb ik het boek Dat heeft hij ook aan de Perzische keizer geschreven, want dat voelde meneer Zeer bijna als een plicht. Ant woord heeft hij nooit gekregen. Maar de ziener houdt, toch voet bij stuk. STREEFKERK De Hoge Tiende- wegmolen, een van de drie molens aan de Tiendeweg in Streefkerk, is gister nacht afgebrand. De wipwatermolen, be woond door de heer L. van Wijk, was eigendom van de stichting tot behoud van molens in de Alblasserwaard en de Vijfheerelanden, De stichting was - niet vèrzekerd. Van onze correspondenten ROTTERDAM. De eerste be langrijke sneeuwval van deze win ter heeft gisteren het verkeer flin ke vertragingen bezorgd. De krachtige wind joeg de witte vlok ken 's ochtends tot hoge bergen op Daardoor ondervonden ook de Ne derlandse Spoorwegen grote last, want de propaangasverwarming van de wissels, die het anders zo goed tegen de ongemakken van de winter kan bolwerken, liet het onder de bergen sneeuw afweten. Leeuwarden, Eindhoven en Amersfoort waren de knelpunten. Vertragingen van twin tig minuten waren geen uitzonderin gen, ook al werd het goederenver keer stilgelegd om de passagiers- treinen vrij baan te geven. Het plaatselijke railverkeer liep ook in de war. In Rotterdam liepen negen trams uit de rails, doordat stuifsneeuw in de wissels was vast gevroren. Door dit alles kwamen velen te laat op hun werk, ook een deel van de mensen die met eigen vervoer kwamen, want het was op de wegen flink glad. Op de grote autowegen veroorzaakten weggegleden vracht wagens met aanhangers opstoppingen. Vanuit het zuidwesten zette in de ochtend de dooi in, het verkeer over al verlichting brengend. Op de glad de wegen waren toen echter al twee ongelukken gebeurd. Een 23-jarige Rotterdamse, de zich Adriana noemende Chinese Yui Hui-go, slipte op de brug van het Haringvliet in Rotterdam met haar fiets onder een vrachtauto met aan hanger. Doordat de chauffeur niets van het ongeluk merkte, werd het meisje 160 meter meegesleurd. Zij is in ernstige toestand in het Zieken huis Bergweg opgenomen. Op de rijksweg van Steenbergen naar Sint Philipsland liepen vier Ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van Unicef, het inter nationale noodfonds voor kinderen, heeft de Westafrikaanse republiek Togo een serie postzegels van zes waarden uitgegeven. Als men de ze gels in deze volgorde legt: boven de 1, 25 en 20 fr. en hieronder de 10, 85 en 30 fr. vormen ze tezamen de wereldbol, waaromheen vijftien kinderen dansen. <•-•■ i rifüiï# fit*! $§§iF lil 'V mensen zware en vijf lichte verwon dingen op, toen het Volkswagenbusje waarin zij reden tegen een zand- strooier botste. De zandstrooier werd juist aan een vrachtwagen gekop peld. De negen mensen waren op weg naar hun werk in Zwijndrecht. Ook in het buitenland verlamde de sneeuw het verkeer op sommige plaatsen. In de Ardennen bereikte de sneeuwlaag een dikte van dertig cen timeter. In Brussel vormden zich fi les van duizenden auto's. Ook het vliegverkeer ondervond vertraging. Van het Parijse vliegveld Orly konden gisterochtend slechts drie vliegtuigen vertrekken. Vele toe stellen hadden met bevroren motoren te kampen. Van onze correspondent DEN BOSCH Voor een dodelijke steek, door de 34-arige A. T. uiit Uden in opdracht van zijn aanstaande schoon va der toegebracht, heeft de officier van ju stitie bij de rechtbank in Den Bosch gisteren acht jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Het slachtoffer was een plaatsgenoot van verdachte geweest, die omgang had met een zus van verdachtes verloofde. De vader van het meisje, die tegen deze om gang was, had T. een mes gegeven met de opdracht zijn plaatsgenoot af te straffen. De officier van justitie en de verdedi ger waren het er over eens dat het jam mer was dat tegen de verbolgen vader niet voldoende bewijs te leveren was ge weest om een vervolging wegens uitlok king in te stellen. T. was in zijn handen een willoos werktuig geweest, meenden zij. De verdediger achtte de opzet tot do den niet bewezen, zodat de rechtbank volgens hem alleen kon veroordelen voor mishandeling de dood tot gevolg hebbend. UTRECHT In een schoenwinkel in Utrecht is door een ongelukkig toeval de vijftigjarige ambtenaar bij de Steen kolen Handels Vereniging A. P. van der Haar door elektrische stroom gedood. De heer Van der Haar werd in de win kel aan zijn voeten behandeld. Hij zat met zijn voeten in een teil water. De juffrouw die met hem bezig was, moest even weg. Toen zij opstond stootte zij haar hoofd tegen een hanglamp. De klant stond op om de lamp tegen te houden. Op dat moment zakte hij dood in elkaar. Eerst dacht men dat hij door een hartverlamming was getrof fen. Pas gisterochtend bleek dat de lamp onder strirom had gestaan. Het slachtof fer dat in de teil water stond, werd do delijk getroffen. In Arnhem kwam deze jonge man op het idee op ski's naar zijn kantoor te gaan. Hij zal wel op tijd zijn gekomen, maar velen die met eigen of openbaar vervoer naar hun werk moesten, kwamen te laat, want de op gewaaide sneeuw veroorzaakte op alle verkeersfronten vertra gingen. BERLIJN (AP). De Oostduit- se machthebbers, zelf niet onbe kend met ondermijnende praktij ken, hebben zich gisteren erg op gewonden over de ontdekking van een nieuwe ontvluchtingstunnel vanuit West-Berlijn. Deze had het spoorwegverkeer in Oost-Berlijn „gevaarlijk ondermijnd" en zou be doeld zijn geweest om „Westelijke provocateurs en spionnen" naar Oost-Berlijn te smokkelen. De Westberlijnse politie heeft toe gegeven dat een groep jongelui in het geheim inderdaad zo'n tunnel onder de muur door naar Oost-Berlijn heeft gegraven om vluchtelingen te helpen ontsnappen. De tunnel is echter nooit voltooid omdat hij door de gebrekki ge constructie halverwege onder een spoorwegemplacement was ingestort waardoor de Oostberlijnse politie hem had ontdekt. Niemand had er nog ge bruik van kunnen maken. Oost-Duitsland heeft een protest in gediend bij de Franse commandant in Berlijn omdat de tunnel vanuit de Franse sector was gegraven. De tun nel zou bovendien „groot gevaar voor het spoorwegverkeer" hebben opgele verd. Ruim een week geleden ontkwam een groep van 28 Oostduitse vluchte lingen door een zelf gegraven tunnel vanuit Oost-Berlijn naar het Westelij ke stadsdeel. De Oostberlijnse politie kwam achter het bestaan van deze tunnel door ontijdige publikatie van deze massale ontvluchting in buiten landse kranten. geschreven en ik heb er boeken over recht voor moeten naslaan uit zeven landen. De titel van mijn boek: „Le statut de la représen- tation en droit international privé". Neen. het was niet de eerste keer, dat ik iets schreef, want, in alle bescheidenheid opgemerkt, ik heb al de nodige publikaties op mijn naam staan. Wat ik doe? Ik ben substituut procureur des konings bij de Brusselse rechtbank." Zo, dat moest ons vandaag even vain het hart: Een meneer, die als enige inzender op een prijs vraag-de prijs wint. De heer Frangois Rigaux uit Brussel, die als. enige inzender ook de enige eerste prijs kreeg. 107 Pierre deed zijn uiterste best om bij het binnenkomen zo min moge lijk op te vallen, maar het zou moei lijker zijn geweest om onder de Griekse, Europese en Aziatische clientèle van de Ster van het Oosten in het oog te lopen, dan om onopge merkt te blijven. Pierre zag een Chi nees in een lang geel kleed alleen aan een tafeltje zitten. Een dienaar waaide hem koelte toe met een klei ne veren waaier en misschien stond hij inwendig in brand, want er kwam een dun straaltje rook uit zijn neus gaten. Maar even later ontdekte Pier re, dat hij de róók at uit een lange bamboebuis met een klein kommetje vuur aan het eind. Aan andere tafel tjes" zaten groepjes Europeanen, die voor een deel hun kurassen droegen. Een wijze voorzorgsmaatregel, dacht Pierre en hij wenste dat hij genoeg tijd had gehad om het zijne aan te doen. Er waren ook een paar Perzen in hun lange, wijde, zakvormige broe ken, die zoveel op rokken leken. Turkse broeken waren wat nauwer en de Indiërs droegen nog nauwere. Maar geen der oosterse klederdrach ten verleende zoveel bewegingsvrij heid als de strak aanliggende hozen van de Europeanen. Justin was nergens te zien en Pierre veronderstelde dat hij om de een of andere reden opzettelijk zijn komSt had uitgesteld. Dat Basilius het briefje van De Coucy reeds ge mist had, stond wel vast. Maar Pierre was niet bang dat de kapitein overvallen zou worden, omdat hij zo ver van de tafel had gezeten toen La- ia Bey de manifesten in het rond strooide en zich onmogelijk van het briefje had kunnen meestermaken. Maar zeker was hij er niet van en hij had gaarne een aanzienlijk aan tal goudstukken neergeteld om een glimp van Justins rechtschapen ge zicht te mogen zien. De'bediende leidde hem naar een weinig in het oog vallend tafeltje te gen de muur. Pierre bestelde een fles Franse wijn en betaalde deze. Hij betaalde tevens het voorrecht de tafel en de aandacht van de bedien de voor zich alleen te hebben en woog vervolgens tersluiks onder de tafel zijn beurs op de hand. Zij was erg licht. Hij wilde dat hij er aan ge dacht had een deel van het goud uit zijn geldgordel over te brengen toen hij aan boord was, maar er was geen tijd voor geweest. Hij slaagde erin met zijn hand onder zijn wam buis een aantal munten uit een van de zakjes van de gordel te halen. Hij liet ze zo onopvallend mogelijk in zijn beurs glijden en voorkwam UuSUtUC, I ScümwrtL met een reeks ingewikkelde geba ren dat ze rinkelden. Hij dacht: als ik nog een paar dagen langer in deze stad blijf, word ik net zo'n goede goochelaar als de eunuch. Nie mand had overigens op hem gelet en toen Pierre een blik op het podium wierp, begreep hij waarom. Twee mannen en een meisje voerden daar een dans uit. Twee mannen droegen een costuum van zilverlaken, dat een harnas moest verbeelden. Het meisje was gekleed in enkele slin gers zeewier, terwijl de tweede dan ser gekleed was als een sater, een vermomming die hoofdzakelijk uit een broek van dierenvellen bestond. Pierre begreep dat een dergelijke dans maar op een manier kon eindi gen: met de dood van de ridder en het afschuwelijke, maar op het po dium net niet voltrokken lot van het meisje. Tijdens het hoogtepunt van de dans bleef een hoofse, jonge Turk voor Pierres tafeltje staan en vroeg toe stemming zich neer te zetten. Pierre zag dat er in de hele taveerne geen enkele andere zitplaats meer vrij was. Justin was nog steeds nergens" te zien. Dienaren en matrozen, die de tafeltjes niet betalen konden, stonden drie rijen dik rond de in gang van de Ster van het Oosten. Vermoedelijk moesten ze ook voor hun staanplaatsen nog wel iets beta len. „Natuurlijk," zei Pierre. „Ik ver wacht echter een gast. maar hij schijnt verdwaald te zijn in de ha venwijk. Ik zal wellicht niet lang van uw gezelschan kunnen genieten." „Ik zal onmiddellijk vertrekken als hii komt," antwoordde de Turk, „Dat bedoelde ik niet, Effendi. Het is te druk geworden in deze taveer ne voor het rustige gesprek dat ik met mijn vriend wilde hebben. Dus zijn wij degenen die zullen vertrek ken." „Dan verzoek ik u, zolang u hier bent, mijn gast te willen zijn," zei de Turk. „Ik heb nog nooit een Frank mijn taal zo goed horen spreken." Pierrre dacht dat hij het door een Turk nog nooit zo slecht had horen spreken. De jongeman vertoonde ook geen Turks uiterlijk en zijn handen schenen een tint lichter dan zijn ge zicht. „Ik ben Aboe Ayoeb." De problematieke Turk kwam er zo gretig mee voor de dag, alsof hij er bijzonder op gesteld was zijn iden titeit vast te stellen. „Ik heb net een Perzische karavaan binnenge bracht. Ik hoorde dat Irene van avond zou dansen en dat wilde ik natuurlijk zien." Pierre vroeg zich af of Aboe Ayoeb midden in de woestijn op de rug van zijn kameel handschoenen droeg, maar hij zei: „Dat wil iedereen, edele Aboe Ayoeb. Hoor ze eens brullen! maar ik ben bang dat je de dans gemist hebt. Ik heet Pierre en ik kom uit Frankrijk." Een echte Turk zou Pierre hebben kunnen zeggen, maar Aboe Ayoeb vermeed zorgvuldig zijn naam uit te spreken. „In Trebizonde noemt men mij na tuurlijk Peter", zei Pierre en onmid dellijk noemde Aboe Ayoeb hem Pe ter Êffendi. Pierre was er van over tuigd dat de man een Griek was en maakte voorzichtig Abdoellahs dolk los in de schede. Maar als de man door Ogli gezonden was, gedroeg hij zich zeer zorgeloos ten opzichte van zijn missie, wat deze dan ook was. Hij bestelde een zeer dure fles wijn en bleef onafgebroken naar het lege podium kijken. „Misschien danst Irene nog wel een keer", zei hij. (Wordt vervolgd.) G-.DE feNB DAS KEGGEN ZE DIT EN DE ANDERE QAfi I GISTEREN WAS TWEE J EN NU ZE INEENS 'T DRIE VIER ■■DllHliil H 0ERM ÏJ door I Johnny i Hart De opzienbarende experimenten van .tudenf Tijloos ëllllilillllillllllllllllillllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllljllIjlUI^ 46. Nadat Kappie Minnie, de zee hond, door het gat in de romp had zien wegspringen, was hij spoedig >n het rui i om naar de oorzaak te zoe ken. Daar zag hij Okki, die de maat met open mond aanstaarde. „Hoe kon je dat nou doen, ome Tjeerd?" vroeg hij bedrukt. „Voor dat beest hebben we nou deze hele reis gemaakt en al die heibel gehad! Glim- piepers wat zal de ouwe daarvan zeggen!" De ouwe vindt dat jij maar eens aan een flinke kop soep moet gaan werken, groene haring!" zei Kappie, die ach ter hem stond. „Dat kunnen we wel ge bruiken. En jij, Tjeerd zo wendde hij zich tot de maat. „Je krijgt een goede aantekening in het Logboek, om dat je zo'n goede noodoplossing hebt ge vonden voor het dichten van dat lek. Die zeehondenbak zit ja muurvast, zo te zien. Het is ja jammer van dat beest, maar mijn goeie Kraak is me heel wat meer waard. En daarbijik ben eigenlijk blij, dat hij 'm gedrost is, want na al dat gemekker van jou ging ik er ja zelf bijna een zeemeermin in zien." Niet lang daarna wendde de Kraak de steven en koos voorzichtig een uitweg uit het wier. De maat stond opgeruimd aan het roer en zong een „meerminnen- lied". waarvoor hij zelf de woorden be dacht. Hij kon zijn avontuur maar niet vergeten, dat was duidelijk. Maar hij was niet de enige. Over het water staar den twee ogen wrokkig naar het ver trekkende schip. Het was die rog NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuw-Beijerland: M. Bergsma te Eemnes-Buiten. Aangenomen naar Beverwijk-Heems kerk (standplaats Wijk aan Zee): J. Borghardt te Den Helder. Benoemd tot bijstand in het pastoraat van Steenderen: J. F. Ossewaarde, em. pred. te Lochem. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te SchoonrewoerdJ. Jur- jens, kand. te Gramsbergen. GEREF GEM IN NED. Tweetal te Alblasserdam: D. L. Aan- gcenbrug te Rijssen en F. Mailan te Vee- nendaal. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (Muiderkerk- gem. Al D. J. van Tentz, vik. aldaar, tot vikaris te Katwijk a.z. wijkgem. N.O. drs. J. Broeckhuijs kand. te Barneveld. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam: J. Brons te Bunschoten en G. de Vries te 's-Graven- deel. Beroepen te Huizen (N.H.): K. G. van Smeden te Utrecht-N. OUD GEREF. GEM. N NED. Beroepen te Doorn en te Giessendam; H. Wiltink te Doetinchem.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2