Veel waardering bij afscheid van burgemeester Van Halst bier voor ilauis BROSSER NAAR VERBETERING VAN HET LEEFKLIMAAT Ik wacht op paukenslag Geschenken van gemeenteraad en van de gehele bevolking M gREDjv Inbraken zijn opgehelderd Geen Zeeuws orkest Zoutelande heeft dringend behoefte aan bouwgrond C. M. VAN BOESSCHOTEN wat is dan punt - uit! Zondagsdienst en oude motie Alles duurt te lang Honderdjarige in Poortvliet Fractievoorzitter van de C.H.U.: Vruchtbare ambtsperiode Statenlid D. Kodde: BREDA tijdelijk 3 flessen voor 1.50! Pleidooi voor goede verbindingen Waarnemend burgemeester De Pree: Sluitende begroting dank zij garantie uitkering GEVESTIGD TE BERGEN OP ZOOM TEL. (01640) 4872 BURG. MATHONSTRAAT 9 Voorlichting kan beter worden MARKTBERIOITEN Donderdag 1 februari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 WISSENKERKE. De zeer grote waardering, die de heer J. van Halst gistermiddag ter gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester win Wissenkerke, na een ambtsperiode van bijna zeven jaar, van alle kanten kreeg te horen, bleef niet bij woorden alleen. Een overvloedige stroom van waarderende en hartelijke woorden moest burgemeester Van Halst verwerken, maar de meest treffende momenten waren ongetwijfeld de aanbieding van geschenken door het oudste raadslid, de heer C. J. de Smit, en door de heer S. J. van Langeraad van Kam perland, die namens de bevolking van de drie dorpen kwam met een kleinbeeldcamera en een fraaie staande klok als tastbare blijken van waardering en dank. Een onmiskenbaar en ontroerend hoogtepunt van het afscheid. Het was dan ook volkomen te begrijpen, dat burge meester Van Halst, diep onder de indruk, woorden tekort schoten om zijn dank te uiten. Tijdens de ambtsperiode van de burge meester Van Halst beeft de gemeenae Wissenkerke een grote verandering ten goede doorg emaakt. De recreatie is op gang gekomen en dat bracht een nieuwe bestaansbron met zich mee. „Van een on bekende landbouwgemeente is in deze ze ven jaar Wissenkerke bekend geworden, tot zelfs over de landsgrenzen" zo drukte de gemeente-secretaris, de heer G. van Hekken zich uit. En het raadslid De Smit meende, dat de naam van de heer Van Halst onlosmakelijk met de recreatie in de gemeente is en blijft verbonden. De burgemeester merkte zelf op: „Ik heb de kracht ontvangen om te mogen werken. Ik ben ook niet bang om te werken. En IK heb mijn plicht gedaan, met vallen en opstaan". Dank De raadszaal was tot in alle hoeken met genodigden gevuld, toen burgemeester Van Halst, met aan zij.n zijde zijn echtge note, die beide wethouders en de gemeen te-secretaris binnensohreedit. Na het ambtsgebed verklaarde burgemeester van Halst, in zijn afscheidsrede, die geheel in het .teken stond van de dank, dat zijn pad niet altijd over rozen is gegaan. Er waren ook wel eens doornen, maar zij waren in de minderheid. En 'dat er veel meer ro zen, dan doornen waren was volgens de burgemeester te danken aan zijn wethou ders. „Zij waren altijd bereid om mee te werken. Er is ook wel eens verschil van mening geweest, maar heit heeft nooit aan vriendschap en aan goede samenwerking ontbraken. Ik zal deze jaren nimmer ver geten". Ook de raad deelde in de dank. „U heeft mij steeds een grote dosis vrij heid om te handelen gegeven. U heeft het mij gemakkelijk gemaakt. De goe de verstandhouding met u heeft goede vruchten afgeworpen. Ik verdwijn; u blijft. Schenk de nieuwe voorzitter het vertrouwen zoals u het mij vele jaren heeft .gedaan." De heer Van Halst betrok in zijn dank ook het secretariepersoneel, met inbe grip van Koos van de koffiekamer. „Het was in al die jaren goed." Tenslotte sprak burgemeester Van Halst woorden van dank tot de gemeenteopzichter, de doktoren, het hoofd van de vleeskeu ringsdienst, brandweer en de rijkspoli tie. Waarna hij de leiding overdroeg aan de loco-burgemeester, wethouder G. P. Leendertse, die op zijn beurt memoreer de, dat er de laatste jaren veel werk is verzet. „Waren er moeilijkheden,' u ging er direct op af. Tijdens uw ambtsperio de is er een belangrijke bron van in. komsten bijgekomen: de recreatie. Er is veel tot stand gekomen, maar al uw wensen zijn nog niet vervuld. Maar dat ligt niet aan u, aldus de heer Leendert se, die tenslotte zijn dank overbracht aan mevr. Van Halst. ennamens het initiatiefcomité „De Be- veianden". Hij werd gevolgd door de heer M. W. van Arenthals, dijkgraaf van het waterschap Noord-Beveland, A. A. Leenhouts te Middelburg, inspecteur van het lager onderwijs, ds. A. Postma, herv. predikant te Kamperland, namens zijn collega's, J. Verburg, namens de gevet. gemeente te Kamperland, dr. L. J. L. Bruijnzeel, namens het Groene Kruis, S. J. Dees, namens de C. B. T. B. en de Z. L. M. de heer J. M. Filius, namens de N.C.L.B. adjudant E. Brands- ma te Kortgene namens de rijkspolitie, die een boekenbon aanbood, de heer G. M. F. Bom, de heer F. C. Warren, hoofd van gemeente-werken, die een gedicht overhandigde, J. D. M. Smits, hoofd van de o.L school Wissenkerke. die een foto van het oude schoolcomplex had meege bracht, J. J. v. d. Berge, commandant van de brandweer te Wissenkerke, C. Kete laar, namens de Oranjevereniging Wis senkerke, C. Kastelein, namens de be volking van Geersdijk en de heer S. J. van Langeraad, die de cadeaus van de bevolking aanbood, de heer M. D. A. Gle- rum, de scheidende hoofdingenieur-direc teur van volkshuisvesting en tot slot de schoolarts, dr. I. D. v. d. Fransen v. d. Putte. Zij allen hadden grote waardering voor de arbeid van burgemeester Van Halst. Zijn laatste woord was dan ook kort en bewogen. Des avonds werd voor de be volking van Wissenkerke nog een recep tie gehouden. Met een glimlach neemt burge meester J. van Halst, terzijde ge staan door zijn echtgenote, het cadeau in ontvangst, dat de heer C. J. de Smit hem namens de raad overhandigde. MIDDELBURG. De heer D. Kodde (SGP) bleek niet enthousiast te zijn over de nieuwe provinciewet. Hij hoopt dat de grote bevoegdheden, die Provin ciale Staten krijgen, goed gebruikt zul len worden. De heer Kodde accentueer de de noodzaak van betere verbindin gen: bruggen over de Ooster- en Wes- terschelde. Spreker wekte Gedeputeerde Staten op de voorlichting (a.o. aan Kamerle den) te intensiveren. Hij adviseerde Ged. Staten het eens te proberen met een vierjarig verslag van de provincie. De heer Kodde had voorts enkele opmerkin gen over het reglement van orde voor de Statenvergaderingen. Hij wilde be paald zien dat alles tot de voorzitter wordt gesproken. De heer Van Oorschot: Vrijheidsbe perking... De heer Kodde: Vrijheid in gebon denheid... De fractievoorzitter van de S.G.P. vroeg voorts of het mogelijk is bij de algemene beschouwingen een andere volgorde te volgen, namelijk eerst de kleinere fracties aan het woord te la ten., De laatste jaren is het gebruik geworden dat eerst de socialisten aan het woord komen, daarna de K.V.P. de C.H.U. en de A.R. Tenslotte volgen dan S.G.P. en V.V.D. De heer Kodde vroeg aandacht voor het tracé van de weg in het Sloe. Waarom kan er geen verandering wor den aangebracht? vroeg de heer Kod de. Als de staten een bepaald tracé willen, is er dan nog een instantie, die over Provinciale Staten kan regeren? De heer Kodde vroeg aandacht voor de verbetering van wegen. Hij adviseerde Ged. Staten: Maak de wegen goed. Dat geldt vooral ook voor Noord-Beveland. Zondagsrust Het uitbreiden van vaarten op zondag op de veerdiensten betreurde hij. De overheid is verantwoordelijk voor God, wat betreft de handhaving van de zon dagsrust. Spreker was er niet gerust op dat door wijzigingen van het kasbeheer de moeilijkheden bij Prov. Staten kun nen worden voorkomen. In de organisa tie moeten verbeteringen worden aange bracht. Met betrekking tot de visserij ver zuchtte spreker: „Alles duurt te lang." Hij vroeg Ged. Staten er bij de rege- rig op aan te dringen de hijdragenwet spoedig tot stand te doen komen. De heer Kodde sprak ook nog over de herindeling van gemeenten. Hij bleek daar geen voorstander van. Het speet spreker dat de recreatie dikwijls ge paard gaat met ontheiliging van de zon dagsrust. Bovendien geniet men niet van de rust, want men neemt zelfs draagbare radiotoestellen mee. (Ingezonden mededeling) Heerlijk hoppig Drie Hoefijzers pils uit de bierstad Breda Handige beugelsluiting: in een wip open zonder opener - eri in een wip weer luchtdicht gesloten. Voordelige, grote gezinsfles van een halve liter voor slechts 52 cent. Lange lijst Als oudste raadslid sprak de heer C. J. de Smit. Hij herinnerde er aan, dat de goede koopmanschap (de heer Van Halst begon als schoenmaker in Wissen kerke en stapte later over naar woning inrichting) in de burgemeestersloopbaan goed van pas is gekomen. De heer De Smit noemde een lange lijst van pro jecten, die tot stand zijn gekomen: bo- veenaan staat „De Banjaard", gevolgd door de riolering, twee nieuwe kleuter scholen, twee Groene Kruisgebouwen, twee nieuwe scholen in aanbouw en een nieuw gymnastieklokaal in voorberei ding. Namens de raad, het secretarieper soneel en de onderwijzers van de o.l.- school bood de heer De Smit een ver rekijker aan. En mevr. Leendertse overhandigde de burgemeestersvrouw een fraaie ruiker bloemen. Fracties Ook de woordvoerders van alle frac ties kwamen aan het woord. De heer P. G. A. de Lange deed dat namens de C.H.U. „Wij zijn U veel meer dank ver- sohuldigd, dan U aan ons verschuldigd bent", zo zei hij o.m. ,,U heeft een nieuwe ontwikkeling gebracht in de ge meente." Wethouder R. J. Scheele, spre kend namens de A.R.-fractie sneed het probleem van de drie kerndorpen aan. ,,U heeft geprobeerd in ieder dorp te geven, wat het toe kwam." Voorts merk te de heer Scheele op, dat de kinderen, de scholen, de recreatie de grootste .liefhebberijen" van de burgemeester zijn. De heer Iz. Stokman zeide namens de socialistische fractie, dat men dank baar kan en moet zijn. „Uit Uw gehele houding sprak een grote liefde voor de gemeente." Het sagapa-raadslid M. J. Bustraan merkte op, dat burgemeester van Halst een stuwende kracht is geweest voor de gemeente „God schonk U deze kracht". Tenslotte sloot de heer J. M. Zuidweg wdzich geheel aan bij zijn collega raadsleden. „Als burgemeester stond U boven de partijen. Daar heb ik groot respect voor". De heer G. van Hekken sprak tenslotte hartelijke woorden na mens het gemeente-personeel. De burge meester sprak een dankwoord, wrana de bijzondere raadsvergadering werd-geslo ten. De heer Schlingemann j MIDDELBURG. De fractie voorzitter van de V.V.D., mx. J. F. G. Schlingemann, vroeg zich af of het juist is in de vergadering van de Provinciale Staten te spreken over de samenvoeging van ge meenten. De Oosterscheldebrug is de eer ste stap op weg naar de betere ver bindingen. Ook voor Zeeuwsch Vlaanderen is een vaste verbinding nodig. Welke consequenties vloeien voor Zeeuwsch Vlaanderen voort uit de bouw van de Oosterschelde brug? De heer Schlingemann vroeg zich af of een brug met twee rij banen niet te smal zal zijn. Over de woningbouw zei de spreker dat het vreemd is dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid niet meer woningen heeft toe gewezen, terwijl andere ministers Zeeland veel hulp verlenen bij de ontwikkeling. Is, wilde hij weten, een motie van de Staten hier van belang? Recreatie Met betrekking tot de recreatie be pleitte de heer Schlingemann meer plan ning. Is het mogelijk gebieden aan te wijzen, waarin rust zal moeten heer sen? Een vierjaarlijks verslag van Gede puteerde Staten kon spreker niet met enthousiasme begroeten. Zal men het wel lezen?, vroeg de heer Schlinge mann, die voorts de veerverbindingen een griezelig knelpunt vond. De heer Schlingemann bepleitte de benoeming van een landbouwer in de commissie voor de gemeentelijke uitbreidingen. De heer Schlingemann sprak tenslotte over de verhoging van de gronden (boomgaarden) op Schouwen. Het be treft veelal erf-pachtgrond. Wil men de. ze grond voor recreatie gaan bestem men, dan is wijziging van het uitbrei dingsplan nodig. Spreker vroeg Gedepu teerde Staten hieraan medewerking te verlenen. De fractievoorzitter van de V.V.D zei dat binnen zeer korte tijd met de bouw van de Oosterscheldebrug kan wor den begonnen, de afscheidssymphonie dit college van Gedeputeerde Sta- zal met een paukenslag eindigen, GOES In verband met de gepleegde inbraak bij de firma Sanbella te Goes, waarbij een brandkast werd geforceerd en driehonderd gulden ontvreemd, zijn door de politie enkele arres taties verricht. Het zijn de vijf tienjarige G. K. en de zestien- arige d. H., beiden uit Goes en de negentienjarige S. uit Kloe- tinge. Na de inbraak, die op zon dagavond plaats vond maar waarvoor op zaterdag reeds de nodige voorbereidingen waren ge troffen, zijn twee van de knapen naar België gegaan, waarna zij dinsdag weer terugkwamen. Zij bekenden, behalve de inbraak bij Sanbella, de laatste twee weken nog een tweetal andere inbra ken te hebben gepleegd in Goes MIDDELBURG. Er is geen be zwaar tegen een agrariër te benoemen in de commissie voor gemeentelijke uitbreidingsplannen, heeft de gedeputeer de Dikötter gisteren in de Statenverga dering verklaard. Maar, voegde hij hier aan toe, dan moet deze landbouwer ook kunnen oordelen over plannen in heel de provincie. De gedeputeerde verklaar de voorts dat goed doordachte streek plannen nodig zijn om de ontwikkeling n diverse gebieden in de hand te kun nen houden. Sprekers De bijeenkomst was hiermee echter niet ten einde. Op het sprekerslijstje stond nog een respectabel aantal namen. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, sprak namens zijn eigen gemeente, na mens de vereniging van Burgemeesters en Secretarissen, namens de stichting rust- en verpleeghuizen Midden-Zeeland Afscheid secretaresse W. J. Arnemuiden ARNEMUIDEN. Op de clubavond van Werkende Jeugd in Arnemuiden werd op hartelijke wijze afscheid geno men van de secretaresse, mej. Ina Meerman. Vanaf de oprichting van de club was zij reeds lid. In haar plaats komt nu mej. M. Dellebeke, terwijl in de plaats van Jannij Kramer, die el ders werkzaam is, Jaap van Belsen is gekozen. Op 9 februari hoopt de W.J. haaT jaarvergadering te houden. van ten KOSTEN TE HOOG MIDDELBURG. Er komt w Zeeuws orkest. Dat heeft Gedeputeerde M. J. van Poelje vervangend dr. Mes. die ziek is —gisteren medegedeeld in de zitting van Provinciale Staten. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat de kosten van een dergelijk orkest t€ hoog zijn voor de provincie Zeeland. Bo vendien is in de provincie voor een der gelijk orkest onvoldoende zaalaccommo datie aanwezig. De heer Van Poelje be twijfelde overigens of in dit gewest hevige mate behoefte" orkest bestaat. geen .ID aan een Zeeuws De Goese athletiekvereniging „AV 56" organiseert op 24 februari weer de zo langzamerhand traditioneel wordende „Wallenloop" te Goes. POORTVLIET Met ingang van vandaag mag de heer J. P, Gebraad uit Poortvliet zeggen dat hij een eeuw oud is, een voorrecht dat hij met zeer weinigen mag delen. De heer Gebraad is zijn leven lang smid geweest en we zeggen daarmee geen woord teveel, want hij heeft dit ambacht tot in hoge ouderdom uitge oefend. Pas in 1944, toen hij moest eva cueren, legde hij de voorhamer voor goed neer en besloot daarmee een loop paan die behalve lang ook vaak hard was geweest. Er is eigenlijk maar een ding dat hem nu, op zijn zeldzaam hoge leeftijd voortdurend plaagt. Dat is een vrij ster ke doofheid. Graag zou hij nog aan de gesprekken deelnemen, maar dat gaat steeds moeilijker. Toch houdt hij zich van de dingen van de dag nog op de hoogte. De krant is zijn voornaamste nieuwsbron geworden. Wie hem „los krijgt" over de oude tijd kan overigens interessante dingen horen. Hij weet zelfs nog allerlei bijzonderheden over zijn lagere schooltijd, nu meer dan 90 jaar geleden. De lijfstraffen waren toen op de scholen nog niet afgeschaft. „Als de meester een rol naar je toe gooide wist je wel degelijk dat hij voor jou be stemd was. Dan moest je naar de ka theder komen en je hand ophouden. Met een liniaal kreeg je dan een gevoe lige tik en je waagde het niet je hand op het kritieke moment terug te trek ken want dan werd de strafmaat prompt verdubbeld. Daar viel niet mee te spot ten". Welke school was dat eigenlijk, willen we weten. „Die is er nu niet meer", antwoordde Gebraad, „op de plaats waar hij stond is nu een melkwinkel". Vandaag wordt het druk in de smederij aan de Lange- straat. De heer Gebraad heeft tegen al die drukte wel -een beetje opgezien, maar het medeleven doet hem ook wel goed. Aan de gelukwensen die hem van daag worden aangeboden, willen wij een zeer hartelijke toevoegen. Fractievoorzitter K.V.P. MIDDELBURG. De heer P. V. M. Vercauteren, fractievoorzitter van de K.V.P. noemde de financiële positie van de provincie gunstig. Vergeleken met enkele tientallen jaren geleden kan zelfs van een zeer gunstige ontwik keling worden gesproken. Zeeland heeft een heel ander aanzien gekregen. Het ls verheugend als Statenleden hierin Gods zegen te mogen zien. De heer Vercauteren zei optimistisch te zijn met betrekking tot het plan voor het bouwen van een brug over de Oosterschelde. Het verheugde hem dat meer geld beschikbaar is voor de ver betering van de landwegen en dat ruim te is ontstaan voor het verstrekken van subsidies, o.m. ten behoeve van onder zoeking op landbouw-gebied. „Het doet de K.V.P. fractie genoegen dat buiten de aangewezen kernen industrievesti ging plaats vond, jammer ls het dat de minister van Economische zaken het aantal industrie-kernen niet wil uitbreiden". Wat de woningtoewijzing betreft zei de heer Vercauteren te weten dat Ge deputeerde Staten al het mogelijke doen om een zo hoog mogelijke toewijzing te krijgen. De heer Vercauteren meen de dat het gewenst is dat het provin ciaal bestuur meer zeggenschap heeft over het bouwen van grote objecten, o.m. van ziekenhuizen, wijkgebouwen etc. De heer Vercauteren beklemtoonde dat Zeeland buitengewoon geschikt is, o.m. wat het klimaat betreft, voor uit breiding van de tuinbouw en uitbreiding van de recreatiemogelijkheden, juichte hij toe. Zoals te verwachten was voerde de heer Vercauteren een warm pleidooi voor een vaste verbinding over de Westerschelde. Overigens is het nodig dat alle veerverbindingen in Zeeland worden verbeterd, merkte de heer Ver cauteren op. Hij betreurde het dat de hijdragenwet nog niet tot stand is ge komen en ging min of meer uitvoerig in op diverse waterschapsproblemen in de provincie Zeeland. Hij betoogde dat aan de polders zo groot mogelijke economie moest worden verleend. In verband met het feit dat voor di verse werken gronden nodig zijn voer de de heer Vercauteren het pleit voor Inpolderingen. Ten slotte sprak de fractievoorzitter van de K.V.P. woor den van hulde tot de leden van het College van Gedeputeerde Staten, die na de aanstaande verkiezingen niet meer zullen terugkeren. Voorts uitte hij zijn waardering voor de heer L. P. van Oorschot (Soc.) die niet in de Staten in nieuwe samenstelling zal terugkeren. ZOUTELANDE Waarne mend burgemeester J. de Pree heeft gistermiddag in zijn nieuw jaarsrede meegedeeld dat dank zij de garantie-uitkering de ge meentebegroting 1962 sluitend gemaakt kon worden. De post onvoorzien bedraagt ongeveer 150 gulden, maar de gemeente hoopt deze post nog iets op te voeren teneinde de zo noodzakelijke wer ken ten behoeve van de recreatie te kunnen uitvoeren. De voorzit ter zei dat de tijd voorbij is waarin het mogelijk was machti ging te verkrijgen zonder daar een inkomstenbron tegenover te stellen. Naar de mening van de heer De Pree zal de financiële positie van Zoutelande er door samenvoeging niet beter op wor den. De financiële verhouding Rijk-badge- meenten is bepaald ongunstig, aldus de heer De Pree. Zoutelande krijgt een uitkering naar het aantal inwoners op 1 januari: 1000. In de zomermaanden wonen er echter in de badplaats 5000 mensen. De gemeente moet dan ook veel meer voorzieningen treffen dan voor een dorp met 1000 inwoners, maar desondanks schijnt het Rijk met die ove rige 4000 geen rekening te houden. De burgemeester hoopte dat in de verhou ding spoedig wijziging mocht komen. De heer De Pree konstateerde dat de rust in het afgelopen seizoen aanmerke lijk groter was dan in 1960. Dit is in hoofdzaak toe te schrijven aan de ver lenging van de sluitingsuren. De balda digheid schijnt volgens de voorzitter te zijn verschoven naar de wintermaan den. zodat lang niet alle schuld op de badgasten geschoven kan worden. In Zoutelande zijn ongeveer 50 leeg staande woningen. De voorzitter drong er bij de raad op aan alleen grond in het uitbreidingsplan te verkopen indien de daarop gebouwde woningen perma nent bewoond worden. Met nadruk betoogde de heer De Pree dat Zoutelande dringend behoefte heeft aan bouwgrond. Nu reeds vertrekken paren die wensen te trouwen naar el ders omdat er geen bouwgrond is. De burgemeester verwachtte in 1962 min der bouwaktlviteit dan In 1961: a. we gens gebrek aan bouwgrond, b. wegens het uitblijven van de rijksgoedkeuringen. De bouw wordt meer afgeremd dan wen selijk is. In 1961 werden 73 bouwver gunningen afgegeven, geen gering aan tal voor een kleine gemeente als Zou telande. In 1961 kwamen tot stand: zuiverings installatie, sportveld, parkeerterreinen, sportveld en duinweg, waterleiding op strand, afrekening zeewering, aanleg kampeerhuttenterrein. Voor 1962 staan op het programma: kleuterschool, ver betering riolering Duinweg, Noorden- dolfer en Bosweg, verlenging waterlei ding op strand, goede duinovergangen in de richting van Westkapelle, par keerplaatsen aan de Westkapelseweg en een voetpad naar de overgang bij het kustlicht, alsook een kleedgelegenheid bij het sportterrein. Al deze werken zijn in voorbereiding. In 1962 zal ook de kwestie van de be- jaardensoos weer bekeken worden. De grond voor het zomerwoningenterrein werd aangekocht. De heer De Pree hoopte dat deze gronden in 1962 in ex ploitatie zouden komen. Ten slotte vroeg de burgemeester nog de aandacht van de raad voor een moei lijke beslissing die deze week in het college van B. en W. genomen moet worden. De VVV heeft namelijk een aanvraag gedaan strandtenten op de boulevard te plaatsen. Persoonlijk voel de de voorzitter er niet veel voor de boulevard vol met tenten te zien. Wethouder P. Leijnse beantwoordde de nieuwjaarsrede van de burgemeester. (Ingezonden mededeling) Accountant (Lid Niva) (Ingezonden mededeling) MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten hopen dat spoedig van de regering machtiging zal worden ontvangen voor de bouw van een derde veerboot, gelijk aan de Prinses Beatrix en de Prinses Irene, heeft Gedeputeerde Van Poelje gisteren in de statenzitting medege deeld. De boow zal ongeveer anderhalf jaar vergen. De nieuwe boot zal op TrainingenPerkpolder en op Vlissin- genBreskens kunnen worden gebruikt. De Gedeputeerde zei verder dat het m.s. Dordrecht in maart a.s. voor eni ge tijd uit de vaart zal gaan om te worden verbeterd, zodat dit schip ook bij ongunstig weer kan varen. Verho ging van de doorrijhoogte van de boten Prins Bernhard en Koningin Juliana is in studie. Met betrekking tot uitbreiding van de zondagsdienst op het veer Zierikzee Kats zei de heer Van Poelje dat de Staten voor de oorlog een motie hebben aangenomen, waarin was bepaald dat op zondag de dienst de helft van die op werkdagen zou zijn. De heer Hommes (a.r.): waarom met die oude motie op de proppen gekomen? De heer Van Poelje: De motie is niet ingetrokken. De Gedeputeerde zegde toe dat met de exploitanten van het veer ZijpeAnna Jacobapolder zal worden gesproken over verbetering van de dienst. De Minister van Verkeer en Waterstaat zal worden gevraagd de zon dagsdienst op het veer Kruiningen Perkpolder uit te breiden. MIDDELBURG. De heer C. F. van der Peyl, die gisteren in de vergadering van Provinciale Staten namens de fractie van de C.H.U. een algemene beschouwing hield, maakte gewag van vele activiteiten en verheugende initiatieven in Zeeland. Dank zij een voorzichtig financieel beleid is de positie van de provincie gunstig. De heer Van der Peyl merkte op dat het karakter van Zeeland verandert. De provincie staat op een keerpunt. De fractievoorzitter van de C.H.U. memoreerde aan de ontwikkeling in het Sloe en in Terneuzen. Een beheersvorm voor het Sloe is dringend nodig. Goede verkeers verbindingen zijn in het belang van o.a. industrie, handel en land bouw, nodig. Wil men snel kunnen reageren in de Euromarkt, dan zijn goede verbindingen nodig. Verkeersbarrières, zoals de Ooster en Westerschelde passen niet meer in het beeld van het zich ontwikkelende Zeeland. De heer Van der Peyl noem de de bouw van een brug over de Oosterschelde van zeer groot belang. Het plan voor de brug is zelfs van in ternationale betekenis. Het is zeer te betreuren, dat de regering ook nu nog geen beslissing heeft genomen. De mi nister van Binnenlandse Zaken schijnt nu het laatste woord te moeten spre ken, De bewindsman vraagt zich na melijk af of Zeeland de exploitatie rond kan krijgen. Het is verheugend dat Ged. Staten reeds zijn overgegaan tot het vormen van een risico-reserve. De heer Van der Peyl betreurde het dat de minister van Verkeer en Wa terstaat nog niet heeft toegestemd in de bouw van een derde grote boot voor de Westerscheldeveren. Ook de heer Van der Peyl brak een lans voor een vaste oeververbinding met Zeeuws- Vlaanderen. Technisch schijnt een vas te oeververbinding mogelijk te zijn. De minister is bereid de studie voor een vaste verbinding nog eens te be kijken. Dit is moedgevend. Het staat wel vast dat een vaste verbinding niet meer als een utopie wordt beschouwd. De heer Van der Peyl vestigde de aandacht op de onbevredigende situatie bij het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Platteland De fractievoorzitter van de C.H.U. wees op de geringe toename van de bevolking van Zeeland. Het inwonertal van de plattelandsgemeenten loopt bij na overal terug. De heer Van der Peyl beklemtoonde dat het leefklimaat van het platteland moet worden verbe terd. Daarom moeten ook de platte landsorganisaties medewerken. Spreker betreardc het dat Zeeland slechts een geringe woningtoewijzing heeft ontvan gen. In deze provincie treft men veel krotten aan. De krotopruiming verloopt ln te traag tmepo. De heer Van der Peyl sprak de wens uit dat Zeeland een flink aantal woningen uit de in- dustrlepot zal krijgen. Verbetering van wegen achtte spre ker van groot belang. Het is gewenst dat de op de Deltawerken aansluitende wegen tijdig gereed zijn. Op Noord-Be veland is dat zeker niet het geval. De heer Van der Peyl vroeg inlichtingen over de wenselijkheid van uitbreiding van de centrale van de P.Z.E.M. Orkest Spreker wilde weten in welk sta' dium het onderzoek naar de oprich ting van een Zeeuws Symfonie-orkest zich bevindt. Hij meende te weten dat de Zeeuwse Culturele Adviesraad vol- komend afwijzend tegenover de stich ting van een dergelijk orkest staat. De heer Van der Peyl wilde van Ge deputeerde Staten weten welke de taak is van de ln te stellen afdeling ont wikkeling Zeeland van de provinciale griffie. Moet deze afdeling zorgen voor verbetering van de voorlichting over dit gewest? Zal de afdeling zich bezig houden met de aantrekking van indus trie? Maar ontstaat er dan geen kans op wrijving met het Economisch Tech nologisch Instituut? De heer Van der Peyl vroeg van Gedep. Staten een dui delijke taakomschrijving van de nieu we afdeling. Spreker merkte op dat verbetering van de voorlichting over in dit gewest bestaande problemen gewenst is, zoals hem uit contacten met mensen uit an dere delen van het land is gebleken. Ook de heer Van der Peyl besloot zijn beschouwing met woorden van waardering aan het adres van de niet na de verkiezingen terugkerende leden van Gedeputeerde Staten. GROENTE EN FRUIT VEILING. BERGEN OP ZOOM. 31 jan. Prei 13—39; spruiten 201.18; savoye kool 945; rode kool 8—18; witte kool 14—20; witlof 55—70; boerenkool 422; kroten 816; uien 524; breekpeen 1319; koolraap 1921; waspeen 14—25; Saint Remy 3447; Jonathan 4168; Golden Delicious 5271. BERGEN OP ZOOM. Ingaande donder dag 1 februari 1962, prijsklasse 0 17 cent, idem 1 16 cent, idem 2 14 cent, idem 3 13 cent, idem 4 12 cent. GROENTEN: GOES, 31 jan. Per stuk: knolselderij 9 13; per kg: witlof Al 72—79, All 70—73, BI 73: spruiten All 32—52; Bil 17—38, afw 15— 37; groene sav kool 30—33; gele sav kool 22; rode kool 8—15; witte kool 14—15; boerekool 26—27; prei AI 40—44; All 34—39; peen 3— 20; Uien 5—26. Per 100 st. in centen: knolselderij b 2 21 —24 c 2 1318. Per kg in centen: bintjes 2 6,907,70, eigenheimers 9, rode kool 2 21 —26, savooije kool 2 38—45, witte kool 4—17, boerenkool 2 3034, breekpeen 2 514, v/as- peen b 27—30, prei 1 60—65 2 38—61 knol selderij b 2 2835, spruiten a 2 4858 b 2 5356. spruiten geschoond 91, uien 1 25— 29 2 17, witlof a 2 64—66 b 59—66 b 2 45— 61 afw. 40—52, veldsla (glas) 1,49—1.61, ap pelen Jonathan 1 80 67—68 75 66—67 65 56— 57 60 47—49 2 80 50—65 75 53—60 70 53— 62 65 46—55 60 40—45 2 d 38—40 3 grof 45 —50 3 fijn 32—35 kroet 32—40, Golden Deli cious 1 80 80 75 80—81 70 80—81 65 67—68 60 57—58 2 80 78—79 75 79 70 79—80 65 61 —68 60 52—53 2 d 45 3 grof 54—56 3 fijn 36 40 kroet 24, Winston 1 80 73—75 75 74 70 76 65 75—76 60 60—61 55 49—50 2 80 62—63 75 6566 70 65 65 60—65 55 41 3 grof 53— 57 3 fijn 32—38 kroet 19—41, Goudreinet 2 75-85 6667, Lombart 2 80 5455, peren Comtesse 2 65-75 27—28. VISMIJN COLIJNSPLAAT: exportgarnalen 11199 kg 1,96—2,32 schar 62 kg wijting kg schol 12 kg ongesorteerde vis 39 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5