VEEL WAARDERING VOOR HET GEVOERDE BELEID Manoeuvreerkunst van Gedeputeerde Staten kreeg gunstige beoordeling KASTIJDING IN DE STATENZAAL Zeeland wordt verlost uit het isolement Bloemlezing klachten over hoofden Ged. Staten heen Tracé Sloe is toch het heste Deltaproject in 1972 klaar Eerste vrouivelijke rechter in Zeeland geïnstalleerd HOE MOET BMUG HETEN? A.R.-FRACTIELEIDER J. HOMMES: Bevloeiing Peel uit Veersemeer Rechtbank weer op volle sterkte VEEL STEMT TOT OPTIMISME Nieuwe correspondent in 's H. Arendskerke Exploitatie van brug te dragen Donderdag 1 februari 1962 7EEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. Gedepu teerde Staten hebben het gisteren niet moeilijk gekregen. De voor zitters van de fracties hebben het college geen ernstige kritiek doen horen!*Men had integendeel grote waardering voor het vele werk, dat Gedeputeerde Staten in de HAAMSTEDE Op de ver gadering van de fruitkwekers in Haamstede heeft een technisch ambtenaar van de Deltadienst, die als invallerspreker fungeer de, enkele opmerkelijke „nieuw tjes" verteld. Hij deelde eerst mee dat het project Deltawerken vervroegd wordt klaargemaakt In plaats van de voltooiing van' de Deltawerken in geheel in 1975 of 1976, wat eerst werd verwacht, hoopt men de werkzaamheden in hun totaal in 1972 af te hebben. De dam in het Brouwershavense Gat komt in 1968 klaar, aldus de Deltaman en dan duurt het nog vier jaar voor de dam in de Oos- terschelde is gelegd. Verder is het de bedoeling dat men bij Zijpe een inlegdfjk gaat inleg gen, omdat de zeekant van Zijpe niet meer is te bestorten of te bezinken. Iets heel nieuws ver telde de ambtenaar met het vol gende: De gedachte is er de Peel in Noord-Brabant te bevloeien vanuit het Veersemeer. Verder deelde spreker mee dat wordt verwacht dat in mei 1962 het eerste deel van de Grevelingen- dam dicht al gaan. De wegen over de dam gaan overigens niet over de kruin van de dam maar aan de binnenkant. Dit voorjaar wil men ook de werkhaven aan leggen bij Scharendijke. De dam over het Brouwershavense Gat is een zg. zigzagdam. Deze gaat dus niet naar Flakkee maar wordt over verscheidene zand platen geleid. De Deltadienst wil in het ver volg geen gebruik meer maken van caissons, maar wil stort- steen in doorloopbare caissons gebruiken, waarachter dan de uiteindelijke dam wordt aange legd. De stortsteen kan dus nog eens worden gebruikt. Gedeputeerde Philipse MIDDELBURG. Gedeputeerde C. Philipse heeft de statenleden uitvoerig voorgelicht over het tracé voor weg en spoorweg in het Sloe. Met grote deskun digheid ging de gedeputeerde op vele details in. Hij meende dat de door Ged. Staten voorgestelde regeling de heste is, doch deed de toezegging, dat indien reëele bezwaren waren binnengekomen bij Ged. Staten het college daar welwil lende aandacht aan zal schenken en zelfs is het college bereid kleine correc ties aan te brengen. De heer Philipse gaf een uiteenzetting over plannen tot verbetering van we gen. Spreker zei geen hoop te hebben dat rijksweg nummer 58 (naar Vlissin- gen) spoedig aan de orde zal komen voor doortrekking. De gedeputeerde zei het eens te zijn met de statenleden, die van mening zijn dat boeren, die grond kwijt raken voor uitvoering van werken, schadeloos gesteld moeten worden. Dat zou kunnen door grond via inpolderin gen beschikbaar te krijgen. afgelopen jaren hebben verricht en men zag de gunstige ontwik keling van thans mede als gevolg van het voorzichtige beleid dat de afgelopen jaren is gevoerd. Gede puteerde mr. A. J. van der Weel weerde die lof ietwat af, door op te merken dat Gedeputeerde Sta ten de conjunctuur hebben mee- gehad. Met dankbaarheid maakte hij gewag van het feit, dat de pro vincie steeds meer uit het isole ment wordt gehaald. De heer Van der Weel zei, sprekend namens het college van Gedeputeerde Staten, te verwachten dat het pro vinciaal bestuur kan voldoen aan het verlangen van de regering duidelijk te maken dat het de las ten van de bouw van een brug over de Oosterschelde kan dragen. Het college meent dat binnenkort de regering een beslissing zal ne men. Aan het slot van zijn ant woord aan de statenleden het laatste van deze gedeputeerde als reactie op algemene beschouwin gen, omdat hij in de nieuwe staten niet zal terugkeren zei de heer Van der Weel gelezen te hebben dat het grootste gebrek van een Zeeuws bestuurscollege is: Om goed met ons te kunnen verkeren, moet u wat manoeuvreren. MIDDELBURG Dankbaar voor de door de provincie waar schuwend opgestoken vinger noemde de fractievoorzitter van de A.R. in de staten van Zeeland, de heer J. Hommes, zich naar aanleiding van het subsidiebe leid. Hij zei dankbaar en ver heugd te zijn over de gunstige cijfers 'aangaande de financiële GEDEPUTEERDE C. PHILIPSE veel aandacht voor wegen (Ingezonden mededeling) t el**® positie van de provincie, waar door het o.a. mogelijk is dat vele subsidieaanvragen geheel of ge deeltelijk kunnen worden inge willigd. Het college van Ged. Staten zegt in een optimistisch klinkende bijlage dat zoveel mo gelijk moet worden voorkomen, dat hetgeen met financiële steun van de provincie wordt opge bouwd, zal moeten worden afge broken, maar het laat er, vol gens de heer Hommes terecht, op volgen: „een voorzichtig be leid is echter geboden-." De heer Hommes zei verder dat zijn fractie tevreden was met de reservering voor de exploitatie van de Oosterschel- debrug, de belangrijke verhoging van de bijdrage aan het provinciaal wegen fonds en het niet geringe bedrag voor de onrendabele electriciteitsvoorziening. Ook de bijdrage voor de afvalwaterlei ding voor de Kanaalzone heeft onze sympathie, aldus de heer Hommes, Boze plannen Toch, ondanks deze goedkeurende woorden, had de A.R.-woordvoerder vol op kritiek, die echter voor een groot deel over de hoofden van het college heenging. De heer Hommes stipte de Oosterscheldebrug-geschiedenis aan en de situatie hij het veer Kruiningen- Perkpolder en laakte enige uitlatingen van ministeriële zijde hierover gedaan. ,,Men kan alleen het hoofd schudden over sommige redeneringen," aldus de heer Hommes, die hoopte dat. Ged. Staten igeen duimbreed zouden wijken. Ook pleidooien door Tweede Kamerle den gehouden aangaande een vaste oeververbinding met Zeeuws-Vlaande- ren waren de heer Hommes warme handdrukken waard. Een derde punt, waarover de heer Hommes weinig te spreken was, was het toegewezen bouwvolume. Hij merkte op dat zijn fractieleden daar over zeer ontstemd waren, en, voeg de hij er aan toe, ofschoon wij zeer beslist niet het voorbeeld gaan vol gen van enkele Franse burgemeesters, die hun ontevredenheid uitten door in de hoofdstad te demonstreren, kunnen wij toch niet alles slikken en accep teren. Ook het probleem van de bijdragen- wet, de belangen van visserij en oester kwekers en de schaderegeling waren onderwerpen van het betoog van de A.R.-fractieleider. Verder kon hij zich aansluiten bij de opinie van de Zeeuwse polders en waterscshappen over de „boze plannen" van Rijkswaterstaat tot over heveling der oeverbescherming. Woorden van kritiek, gericht tot het college zelf, besteedde de heer Hom mes aangaande de aanleg en verbete ring van landwegen, waarbij de bijdra ge uit de gewone middelen aan het >rovinclaal wegenfonds van 200.000 «t S 350.000 zou worden verhoogd. De heer Hommes kon zich niet aan de In druk onttrekken dat met dit probleem en dat van de aanpassende wegen het college niet de hoogst noodzakelijke spoed betrachtte, Tam-tam Verder vroeg hij zich af of voor de Zuid-Sloe, wel genoeg tam-tam" in den lande werd gemaakt. „Meer voorlich ting en doen aan public relations", ad viseerde hij Ged. Staten. Verder vroeg hij zich af of, wat de Sloeweg betrof, het spoorwegemplacement niet in de Zuidkraagertpolder kon worden onderge bracht. Verder gaf hij het college in overweging het „landbouwersplan" uit te voeren en de gedupeerde grondbezit ters compensatie te geven. D© A.R.-fractieleider besteedde de rest van zijn rede aan „allerlei" pro- MIDDELBURG. In een stampvol le rechtszaal is gistermorgen mej.mr. S. W. C. Noteboom geïnstalleerd als rechter bij de arrondissementsrecht bank in Middelburg. Zij is daarmee de eerste vrouwelijke rechter die in dit arrondissement haar intrede doet. Vele vrienden en collega's en functio narissen van de rechterlijke macht uit Rotterdamin welke stad zij laat stelijk werkzaam was, hadden de reis naar Middelburg ondernomen om de installatie van mej. mr. Noteboom bij te wonen. Dames van griffie en parket boden de nieuwe vrouwelijke rechter bloemen aan. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, deelde mee dat mej. mr. No teboom benoemd was bij KB van 13 januari jl. Mede namens beide substitu ten feliciteerde mr. Rosingh mej. mr. Noteboom hartelijk met haar benoe ming in de Zeeuwse hoofdstad, waar door het rechterlijk college in Middel burg weer op volle sterkte is gekomen. Mr. Rosingh wees op het bijzondere cachet van de benoeming: een vrouw gaat haar plaats achter de tafel van de rechtbank innemen. Hij herinnerde er- aan dat de eerste vrouwelijke rechter in Nederland geïnstalleerd werd in 1947. Dat was in Rotterdam. Mej. mr. Note boom is nu de achtste vrouwelijke rech ter, Zes van de negentien arrondisse menten hebben nu een feminaal element in hun midden. De griffier, mr. J. W. Muller, las blemen, zoals hij het zelf uitdrukte. Hij noemde de aanleg van de nieuwe rijks weg en vroeg hierin een bespoediging van de realisatie. Niet verheugd noem de hij zich over de uitbreiding van de veerdiensten op zondag en over het feit, dat inpoldering van het Land van Saeftinge niet binnen afzienbare tijd was te verwachten. Ook het „piano aandoen van de minister over het Kreekrakplan was de heer Hommes niet welgevallig en verder leek het hem aanbevelenswaardig een volbloed- agrariër op te nemen in de com missie ter beoordeling van de gemeen telijke uitbreidingsplannen. Ten slotte wijdde de heer Hommes nog enige op merkingen aan de pendel. vervolgens de acte van eedsaflegging voor, waarna de president van de recht bank, mr. P. v. Empel, mej. mr. Note boom geïnstalleerd verklaarde en haar uitnodigde achter de tafel plaats te ne men. De president noemde de dag van gisteren een prettige dag voor de zit tende magistratuur. Hij zei onder de in druk te zijn van.de grote en excellente afvaardiging uit Rotterdam, een bewijs dat mej. mr. Noteboom in deze stad .ge zien moet zijn. Mr. Van Empel zei dat de nieuwe vrouwelijke rechter de vacature gaat vervullen van mr. J. A. Abbing, aan wfc op 1 januari jl. eervol ontslag is verleend als rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. Mr. Abbing heeft ontijdig wegens ziek te de rechtbank moeten verlaten. Mr. Van Empel schetste deze man, die een lange staat van dienst bij het open baar ministerie en de rechtbank achter de rug heeft, als een zeer beminnelijk man met een grote eruditie en mense lijke bewogenheid. Hij sprak zijn erken telijkheid uit voor het vele werk dat mr. Abbing in Middelburg verricht heeft. Weer terugkerend tot mej. mr. Note boom verklaarde de president te hopen, dat de nieuwe vrouwelijke rechter, .ge komen van de altijd wat roezige Noord singel, zich spoedig op het stemmige Hofplein zou mogen thuisvoelen. Namens de Orde van Advocaten sprak de deken, mr. F. W. Adriaan.se, die er op wees dat de balie in Middelburg de primeur had gehad voor wat het vrouwe lijk element betreft. Reedis in 1910 pleit te in deze itad een vrouwelijke advo caat. Er is zelfs een tijd geweest dat 12,5 pet. van de 32 advocaten uit vrou wen bestond. Thans is er nog één vrou welijke pleiter in de Zeeuwse hoofdstad, mevrouw Adriaanse-Quint. Mej. mr. Noteboom dankte ten .slotte voor de hartelijke woorden tot haar ge sproken. Velen maakten van de gelegen heid gebruik de nieuwe vrouwelijke rechter de hand te schudden. Provinciale Staten hebben in de vacature A. H. S. Stemerding (uit Zee land vertrokken) in de provinciale raad voor de volksgezondheid benoemd de heer H, IJssel te Zierikzee, eveneens lid van de C.HU. Te Hontenisse vond de verkiezing plaats van een nieuwe hervormde pre dikant. Me.t ruime meerderheid werd ds. E. Gramsbergen, thans predikant van de protestante gemeente te Den- dermonde, verkozen. MIDDELBURG. Gedeputeerde Van der Weel heeft in de giste ren gehouden statenvergadering de vraag gesteld, welke naam t.z.t. aan de brug over de Oosterschelde moet worden gegeven. Deze brug is namelijk van veel groter belang dan als verbinding tussen de beide oevers der Oosterschelde. De gedeputeerde lanceerde de naam ,Noor- derbrug", maar hij zei te zoeken naar een betere naam. Natuurlijk kan men met deze naamgeving nog wel even wachten, want de vergunning voor de bouw is nog niet ontvangen, maar toch 's HEER ARENDSKERKE. Met ingang van vandaag is aangesteld tot correspondente voor 's-Hcer Arendsker ke. mej. M. Deurwaarder, Dorpsstraat 2G. Zij neemt de plaats in van de heer F. J. Burger, die naar elders vertrekt. I Het socialistische statenlid, de heer L. P. van Oorschot, die als voorzitter van zijn fractie bij de algemene beschouwingen de gelegenheid greep om bittere kritiek te geven op het 'beleid van de regering en met name dat van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, de heer Van Aartsen, die hij verweet een beleid te voeren dat het moeilijk maakt voor ar beiders een woning met redelij ke huur te bemachtigen, is gis teren door enkele Statenleden over de knie genomen. De heren C. R. van der Peijl (C.H.) en J. Hommes (A.R.), naderhand geholpen door de heer D. Kodde (S.G.P.), dien den de heer Van Oorschot een zware politieke kastijding toe. De heer Van der Peijl merkte op dat niet in de eerste plaats minister Van Aartsen verwijten treffen, maar een der voorgan gers van deze bewindsman, na melijk de socialistische heer In 't Veld. Hij heeft een verkeerd beleid gevoerd, waarvan men nu nog de nare gevolgen onder vindt, zei de heer Van der Peijl. De fractievoorzitter van de C.H.U. had nog een zware klap in petto. U hebt, merkte hij aan het adres van de socialisti sche woordvoerder op, ons ver weten dat we na de kabinets crisis de „krakende wagen" weer in het spoor hebben ge bracht. Doch wie anders dan de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, de heer Bur ger, heeft enkele weken geleden gevraagd de socialisten weer een plaats te geven in de rege ring van het land? Dat was, bij het debat over Nieuw-Gui- nea De heer Hommes gaf de vol gende slagen: Moet ik de' heer Van Oorschot de figuur van oud minister In 't Veld voorhouden, die er niet in slaagde de wo ningnood te verminderen? U lijkt wel een oud-socialistisch paradepaard, dat de muziek ho rend, in beweging komt. Wees toch voorzichtig met uw verwij- Foto: De heer Van der Peyl neemt het Statenlid Van Oorschot over de knie. Hij en de heer Hommes delen fikse klappen uit. ten, meneer Van Oorschot. De heer Van der Peijl: Het is allemaal zo eenvoudig niet met de woningbouw. De heer Hommes: Met cijfers kan ifc aantonen dat nog geen twee procent van het aantal in de vrije sector gebouwde wonin gen meer dan 30.000 gulden heeft gekost. Ik weet echter wel, wat de heer Van Oorschot wil. Hij wenst dat de staat de grote huisbaas en de machtige finan cier in Nederland wordt, hij wil staatssocialisme. De heer Kodde ook deelnemend aan de bestraf fing: De socialisten hebben een verkeerd fundament onder de woningbouwpolitiek gelegd, een volkomen verkeerd fundament. Van terzijde keek de fractie voorzitter van de V.V.D., de heer Schlingemann toe en merk te op: Dit zijn een paar goede rechtse slagen MIDDELBURG Gedeputeerde Staten stemt het tot grote vol doening, dat er thans weer ruimte zit in de begroting. Wij kloppen ons niet op de borst, zei de heer Van der Weel namens het college, want wij beseffen dat de conjunctuur ons mee zit en dat de rege ring ons bijstand verleent. Veel stemt ons tot optimisme. Zeeland heeft tal van jaren buiten de grote weg gelegen, maar het ziet er naar uit dat wij uit het isolement zullen worden verlost. Wij sluiten onze ogen niet voor moeilijkheden pendel, verandering der be volking en woningtekort maar willen de realiteit onder ogen zien en zo verder werken aan de ontwikkeling van dit gewest. Er is, zei de heer Van der Weel, in Zeeland iets op gang. De ge deputeerde herinnerde aan Sloe-plan, industrie in Zeeuwsch Vlaamse kanaalstreek, Oosterscheldebrug en Kreekrakplan en merkte op dat het stadium, waarin deze plannen, in betrekking tot enkele jaren geleden, zich thans bevindt, tot enige voldoening aanleiding kan geven. De heer van der Weel merkte op dat Ged. Staten op 16 februari a.s. in Mid delburg over de beheersvorm van het Sloe een bespreking zullen hebben met hoge ambtenaren van diverse departe menten. Deze ambtenaren zullen zich vooraf in de materie hebben verdiept en gedeputeerden hopen dat de bespre king vruchtdragend zal zijn en mis schien zelfs verrassingen zal brengen. Het provinciaal bestuur hecht grote waarde aan het Kreekrakplan. Het con cept voor de bestuursrechtelijke vorm is gereed. Brug Met betrekking tot het plan voor da brug over de Oosterschelde zei spreker dat deze brug Zeeland dichter brengt bij het centrum van Nederland, waardoor nieuwe mogelijkheden zullen ontstaan. Deze brug is voor geheel Zeeland van buitengewoon grote betekenis. Gedeputeerde Staten menen te kunnen voldoen aan de voorwaarden, (lit- (ie Mi- nister van Binnenlandse Zaken heeft ge steld en het college hoopt dat er wel dra geen belemmeringen meer zullen zijn om tot de bouw over te gaan. Met verbreding van de brug zouden miljoenen gemoeid zijn en daar kan de provincie de middelen moeilijk voor verwerven. De heer Schlingemann had namelijk gevraagd of de brug niet bre der zou moeten worden. Gedeputeerde van der Weel meende dat de brug de Noorderbrug aldus spreker, breed ge noeg zou zijn. De heer van der Weel vertelde de sta tenleden uitvoerig over het gesprek dat Gedeputeerde Staten met een aantal Mi nisters hebben gehad over de brug. Dit gesprek verliep zeer zakelijk. Na dit on derhoud zijn de verkeersprognoses nog ietwat ten gunste van het Zeeuws exploi tatieoverzicht gewijzigd. Gedeputeerde Staten menen dat Zee land de exploitatie van de brug zal kun nen dragen en het college heeft even eens de overtuiging dat de regering in ziet dat thans op korte termijn een be slissing moet worden genomen, zal dit jaar nog met de bouw worden begonnen. Herindeling gemeenten De gedeputeerde zei. in antwoord op een vraag van de heer van Oorschot, dat Gedeputeerde Staten niet bereid zijn de staten in een nota volledig in te lich ten over de met diverse Ministers ge voerde besprekingen met betrekking tot de herindeling van gemeenten. Onder de huidige provinciewet zijn Gedeputeerde Staten daartoe niet verplicht. Woningen De verdeling van het woningcontin gent geeft Gedeputeerde Staten veel zor gen. De toewijzing is te gering en de verdeling zal ook dit jaar ongetwijfeld weer tot ontevredenheid van alle ge meentebesturen aanleiding geven. Spre ker meende dat een motie zoals was voorgesteld door de heer Schlingemann waarin op de geringe toewijzing zou worden gewezen, geen gevolgen zou hebben. Over het doen verschijnen van een vierjaarlijks provinciaal verslag zal het college, zich nog nader bezinnen. De gedeputeerde geloofde niet dat bij Provinciale Waterstaat nog moeilijkhe den zullen optreden, "~'j zei groot ver trouwen te hebben in ua ambtenaren. Sloe-brochure Vroeger is gesproken over de wense lijkheid van het doen verschijnen van een Sloe-brochure. Gedeputeerde Staten menen echter dat met de verschijning nu moet worden gewacht tot de beheers vorm is geregeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3