Politie en honden zaten 0. steeds op de hielen FEEST OP SOESTDI.JK Het woord Voorwaarden van Nederland zlJn onmogelijk ALGEMENE STEUN VOOR HOUDING VAN ADOULA is nu aan Djakarta Sloot gaapt tussen dijkgraaf en lid van Tweede Kamer GEZOND Halii ■ran Metaalbond beschuldigt minister De Pous VROUWEN EN MEISJES BLEVEN BINNEN Kilo asperges voor ruim negen gulden Tien dagen e,xtra voor Servatius Einde van gesprek over kernwapens Zelfs de rechter sloeg geen brug BRITSE STEUN VOOR UNO Tempo wegenbouw moet opgevoerd worden Pag. 5 Vervolg van pag. 1 INDONESIË KRIJGT VIER NIEUWE ONDERZEEBOTEN MINISTER BERTRAND OVER VERVOERSBELEID: Vervolg van pag. 1 Politiefunctionaris verdacht van moord op joden Pan-Afrikaanse conferentie in Lagos EEN BLOK AFSCHEID Gesprek over afschaffen van stoorzenders de winter door! HALITRAN Chauffeur gearresteerd „NIET AAN AFSPRAAK GEHOUDEN" Dinsdag 30 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD A/TET de verrassende arrestatie van de van aanrandingen en be- rovingen verdachte M. O. is een ednde gekomen aan een van de grootste klopjachten, die de politie ooit heeft gehouden. Honderden politiemannen zijn sinds zondagavond 24 uur in actie geweest in een gebied van ettelijke vierkante kilometers, waarin drie cordons waren getrokken. In dit gebied is dag en nacht gezocht. Gisteren zijn ook voortdurend twee speurhonden gebruikt. moeden. Toen had O. vrouwen en meisjes onverhoeds van de fiets ge sleurd en ze langs de kant van de weg gesmeten. Gisteren hield men daarom in de omstreken van Zwolle overal de deuren gesloten. Vrouwen en meisjes waagden zich niet op eenzame wegen. Uit talloze telefoontjes bleek de politie dat er grote onrust heerste on der de bevolking. DJAKARTA (A.F.P.). Vier onder zeeboten, die Indonesië van Rusland heeft gekocht, hebben de Poolse haven Gdynia verlaten en zijn op weg naar Indonesië, zo heeft de Indonesische marinevoorlichtingsdienst medegedeeld. Eerder hadden in Djakarta berichten de ronde gedaan dat de onderzeeërs al in Indonesië waren aangekomen. 1 Volgens de marinevoorlichtingsdienst lilt Djakarta zijn deze Russische on derzeeboten ..ibeter dan die, wefke '■Nederland heeft". Verder werd mee- gedeeld dat de onderzeeërs „machine-: geweren hebben en kunnen worden voorzien van geleide projectielen." Toen hem gevraagd werd welk nut dat laatste voor Indonesië had. ant woordde de woordvoerder van de ma rine: ..Hoe weet u dat wij geen ge leide projectielen hebben?". Indonesië heeft al vijf onderzeeboten, eveneens Russische, maar die zijn van een oud type. Met bekwame spoed is O, weer naar het groepsbureau van de Rijkspolitie te IJsselmuiden overgebracht. Na een verhoor is hij later in de avond naar Zwolle vervoerd, waar hij In het huis van bewaring werd opgesloten. OP SOKKEN Uit het eerste verhoor bleek, dat O. op zeer geraffineerde wijze zijn vlucht weg heeft gekozen, Kij kent het gebied rondom Zwolle op zijn duimpje. Vol gens zijn verklaringen is hij op sokken het bureau uitgevlucht, nadat hij zich door het kleine luikje van zijn celdeur had gewrongen. Intussen zijn in IJsselmuiden maat regelen getroffen om de doorgeefluik jes van de cellen met een stalen plaat te verkleinen tot twintig centimeter in het vierkant, zodat het voortaan wel uitgesloten is dat daar nog iemand doorkruipt. Het is trouwens ongeloof lijk dat O. door het kleine luikje van twintig bij dertig centimeter is ge kropen. Er zijn gisteren tal van proe ven genomen; alleen de zoon van de officier van justitie te Zwolle, mr. J. P. Stichter, leverde het bewijs dat het mogelijk was. Tijdens zijn vlucht heeft O. nog twee inbraken gepleegd. Gisternacht drong hij een werkkeet binnen in de buurt van Zwolle, waaruit hij een regenjas, een das en een paar rubberlaarzen meenam. Die inbraak pleegde hij kort nadat de politie bij die keet naar hem had gezocht. Gistermiddag verbrak hij bet slot van de deur van een boerderij in Le- melerveld waar ongeveer twintig gul den zijn buit was. Daarna leende hij De vluchteling heeft zijn weg geko zen door de polder Mastenbroek tus sen IJsselmuiden en Hasselt. Daar kruiste hij de grote weg en ging over sloten en door landerijen naar Frank huis om ten slotte op de rondweg bij Zwolle te belanden. Na zich van jas en laarzen tè hebben voorzien is hij via Berkum naar Wyhem gegaan, waar hij in het struikgewas de ochtend heeft afgewacht. Hij vertelde gisteravond dat hij op zijn tocht vaak politie had gezien. Hij dook dan telkens weg in de berm of langs de slootkant. Uit de door hem opgegeven route valt op te maken, dat de speurhonden gisteren tweemaal een spoor hebben gevonden. Deze sporen liepen echter telkens dood op sloten. Vermoedelijk heeft hij op die plaatsen een eind door het water gelopen met zijn rubberlaarzen. GROTE ONRUST Toen hij weer in de cel zat in IJs selmuiden vroeg hij het eerst om eten: „Als ik geen eten krijg verhonger ik." Hij maakte de politie het verwijt, dat hij niet op de vastgestelde tijd zijn avondeten kreeg. Overigens had hij veel van zijn bra- voer verloren. Van de man die zondag nog met veel ophef vertelde hoe hij onder bedreiging met een mes een jonge vrouw had aangerand, was niet veel meer over. Zolang hij nog op vrije voeten was bestond bij de politie en bevolking de vrees dat hij weer gewelddaden zou plegen. Zijn brute optreden voor zijn eerste arrestatie deed het ergste ver- De Belgische minister van verkeer Bertrand stelde gisteren in een lezing in Brussel: „Geen verdere vrijmaking van het wegvervoer tussen België en Nederland, voordat een overeenkomst zal zijn bereikt over de vrachttarie ven. Ik wil wel maximum- en minimumtarieven aanvaarden, maar ik kan mij niet verenigen met tarieven die zonder praktische waarde zouden zijn en die erop zouden neerkomen dat onze Belgische vervoerders onmogelijke voorwaarden worden opgelegd." Over de moeilijkheden bij de vrij making van het wegvervoer in Bene lux zei Bertrand voorts dat er tussen de Nederlandse en Belgische vervoers ondernemingen een belangrijk verschil in de kostprijs bestaat. Dat verschil tussen de lage Nederlandse en de hoge was. een fiets bij een fietsenmaker. De po- verre ^itMener? m<^ toestemming BEELDVERHAAL VAN VLUCHT de eigenaar is gegaan. In Frankhuis, een buurtschap bij Zwolle, kocht hij irmcincim een worst, een pakje boter en een brood. Van onze correspondent BONN Een officier van .politie te Bochum zijn naam is nog niet bekend gemaakt is aangehouden op verden king zich te hebben schuldig gemaakt aan medeplichtigheid aan moord op hon derdduizenden' joden. Hij zou in de oor log deel hebben uitgemaakt van de be waking van het kamp Kulmhof bij Po sen en tot de „Einsatzgruppen" hebben behoord die joden onder voorspiegeling dat zij een bad kregen, in de gaskamers dreven. VENLO Door een toeval heeft de tuinder Sanders uit Hout-Blerick gister ochtend de eerste asperges van de kou de grond van dit jaar op de Venlose groenteveiling kunnen brengen. Het was een partijtje van anderhalve kilo. H-t bracht 9,10 gulden op. De tuinder vond de asperg- toen hij gisteravond een hoop compost, die een paar weken lang op zijn aspergeveld had gelegen, aan het verspreiden was. De groei was door de broei ..O versneld, dat drie maanden voor de tijd de eer ste asperges in de handel konden wor den gebracht. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De premier van Congo, Adoula, heeft op de pan- Afrikaanse conferentie in Lagos, al gemene steun gekregen voor zijn anti-Russische houding. Unaniem deelden de vertegenwoordigers van de twintig Afrikaanse landen die in de Nigeriaanse hoofdstad vergaderen de mening van de Congolese leider dat Rusland zich niet moet mengen in Congo's binnenlandse aangelegen heden en dat de speciale vergade ring van de Veiligheidsraad van vandaag over „de kwestie Katanga" alleen maar verwarring kan schep pen. De vergaderde staatshoofden besloten gezamenlijk een protesttelegram naar de Verenigde Naties te zenden en hun vertegenwoordigers in New York te instrueren zich tegen dit optreden van de Sowjetunie te verzetten. De conferentie van Lagos, waar overigens de landen van de zgn. Casa blanca-groep niet zijn vertegenwoor digd uit protest tegen het feit dat de Algerijnse regering in ballingschap niet werd uitgenodigd, besloot voorts binnen de volkerenorganisatie steeds zoveel mogelijk als één blok op te treden. Men JERUZALEM (A.P.). De presi dent van Israels hooggerechtshof, dr. Izak Olshan. heeft het verzoek van dr. Servatius. verdediger van Adolf Eich- mann. ingewilligd tot verlenging van de periode voor aanvraag van hoger beroep. Olshan verklaarde Servatius tien da gen extra gegeven te hebben om zijn aanvraag te preciseren. Servatius had oorspronkelijk alle ma teriaal voor eind januari willen indie nen, maar was plotseling ziek gewor den. zou zich bij Oost noch West aansluiten, sluiten. Premier Adoula zei dat hij eerst daags naar New York zal vertrekken om de Uno verslag uit te brengen over de toestand in zijn land. Hij acht die zoveel verbeterd dat hij het initiatief van Rusland tot een hernieuwd debat over Congo overbodig, zelfs ongewenst heeft genoemd. Tekenend voor de verbeterde ver standhouding tussen de Verenigde Na ties en het Katangaanse bewind was het afscheidsfeest dat de aftredende Ierse opperbevelhebber van de inter nationale troepen gisteren in Elisabeth- stad gaf. Daar dronk president Tsjombe bloedbroederschap met de Indische kolonel Mitra, bevelhebber van de Ghurka's, die nog maar kort geleden de Katanganen fel bestreden hadden. Voorts bereikten Tsjombe en de Uno overeenstemming over oprichting van een gemengde militaire commissie die zich over nieuwe veiligheidsmaatrege len voor Elisabethstad zal beraden. Van onze correspondent PARIJS. De perschefs van de Amerikaanse en Russische regering, Salinger en Charlamof, hebben gisteren met elkaar op de Russische ambassade in Parijs van gedachten gewisseld over ontdooiing van de koude oorlog, vooral op het psychologische vlak. Zij zouden dit willen doen door betere versprei ding van eikaars standpunten, afschaf fing van stoorzenders, en uitwisseling van kranten en tijdschriften. Het schijnt voorts dat zij het eens zijn geworden over de uitwisseling van televisieverklaringen van de staatshoof den van beide landen, zoals Amerikaan se kringen al verondersteld hadden. Het is volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade echter in ho ge mate onjuist te menen dat zij een ontmoeting tussen Kennedy en Kroesj- tsjew zouden hebben voorbereid. X Op het ogenblikdat de dienst doende politieman uit de plan- tons-wachtkamer naar huis ging, om een paar boterhammen voor O. te halen (A), zat de jongeman nog rustig in zijn cel. -X- Toen de politieman het brood bracht (B) zat O. er nog. -X- Hij liep (C) terug om zelf te gaan eten, maar liet het door geefluikje van de celdeur open. -X Toen hij met een restantje thee terugliep naar de cel (D) had O. op behendige uiijze het hazenpad gekozen (pijltjes). RVS BEWEERT: pENEVE (Reuter, AP). De kernwapenconferentie is giste ren voor onbepaalde tijd geschorst. Dat was althans de zienswijze van de delegaties van Engeland en Amerika. De Russische onderhan delaar, Semjon Tsarapkin, dacht er anders over. Hij zei dat de con ferentie ten einde was en dat hij daarom naar Moskou terugkeerde. De twee westelijke delegaties lie ten weten dat Tsarapkin had gewei gerd akkoord te gaan met een com muniqué waarin tot uitdrukking was gebracht dat de drie delegaties in on derling overleg de datum voor een volgende bijeenkomst zouden vaststel len. Engeland en Amerika weigerden dan ook de conferentie als geëindigd te beschouwen. Dat standpunt kwam tot uitdrukking in een Engels-Amerikaans voorstel, de conferentie op te schorten tot een gemeenschappelijke basis voor verder overleg zou zijn gelegd. Dat zou dan moeten gebeuren in de komende ont wapeningsconferentie van 18 landen, die op 14 maart in Genève gaat be ginnen. of langs diplomatieke weg. Engeland en Amerika bleven in de bijeenkomst van gisteren vasthouden aan het beginsel dat een verbod van proeven met kernwapens onontduik- baar moet worden gemaakt en dat daarom internationaal toezicht op na leving van een kernwapenverdrag on ontbeerlijk is. Tsarapkin bracht daar opnieuw tegenin dat internationale controle de westelijke mogendheden in staat zou stellen in de Sowjetunie te spioneren. Belgische kostprijs bedraagt voor transporten van vijf ton ongeveer 25 procent, voor transporten van vijftien tot 20 ton tot 31 procent. Hij stelde daarbij tegenover elkaar de standpunten van de twee grootste landen in Benelux: Nederland dringt aan op een geleide lijke vrijmaking van het wegverkeer zonder zich te bekommeren om de zeer trage vooruitgang bij het vaststellen van het gemeenschappelijk tarief voor de gehele Benelux. Ook wil Nederland zich niet bekommeren om de belang rijke verschillen in kostprijs tussen België en Nederland. België verdedigt met klem de stel ling dat men binnen twee jaar moet komen tot een overeenkomst over de tarieven en binnen drie jaar tot het vrijmaken van het wegvervoer. Vijf jaar In het Beneluxverdraig wordt be paald, dat men binnen ten hoogste vijf jaar tot een geleidelijke afschaffing van de beperkingen naar hoeveelheid in het wegvervoer moet komen. Volgens Bertrand gaat het er nu om hoewel dit in het Beneluxverdrag niet zo wordt gezegd de vrijmaking van het wegverkeer en het invoeren van een gemeenschappelijk tarief op elkaar af te stemmen. Volgens hem is het niet mogelijk één bepaald stuk van het verkeersprobleem te willen regelen zonder het grotere vraagstuk van het samenbrengen van het transportbeleid en van het economische, financiële en sociale beleid aan te pakken. „Indien zo'n coördinatie zou worden verwezenlijkt, zouden wij thans zeker niet voor al die moeilijkheden staan van verschillende kostprijzen en prijs beleid doe wij nu kennen", aldus de Belgische minister. Toenadering Op het terrein van de harmonisatie van de vrachten in de binnenvaart was Bertrand ook al nieit erg gelukkig over het Nederlandse standpunt. Hij had in Nederland gepleit voor een geharmoni seerde reglementering voor de vrach ten, die voor het gehele verkeer in Benelux zou gelden. Dit vervoer zou dan voortaan als binnenlands vervoer moeten worden beschouwd. Aan een dergelijke organisatie dient volgens Bertrand een toenadering tus sen de reglementeringen in Nederland en België vooraf te gaan. „Hoewel dit naar mijn mening vol komen in de geest van het Benelux verdrag is, heb ik tot dusver van Ne derlandse kant weinig geestdrift voor dit voorstel ontmoet", zei de Belgische minister van Verkeer. Gemeenschappelijk In de Europese Economische Gemeen schap staan de beide Beneluxpartners op het stuk van de vrijmaking van het vervoer aldus tegenover elkaar: Nederland heeft zich, aldus Bertrand, zonder beperking uitgesproken voor een vrijmaking in de ruimst mogelijke betekenis van het woord. België staat gunstig tegenover gelei delijke vrijmaking op voorwaarde dat evenwijdig daarmee een harmonisatie van de basis-voorwaarden wordt nage streefd; tevens wensen de Belgen een gemeenschappelijke harmonisatie die een gezonde concurrentie in de ver voerssector waarborgt. VYJAKARTA (Reuter) De kern •L' van mijn „bevel" van 19 decem ber voor de „bevrijding" van weste lijk Nieuw-Guinea, is een vreedzame oplossing, gebaseerd op de over dracht van het gebied aan Indonesië. Dat heeft president Soekarno giste ren verklaard bij de eerste-steen- legging voor een gebouw van het Indonesische rode kruis. De president deed een beroep op de bevolking om bloed te geven, „omdat wij een grote bloedbank nodig hebben voor de gevechten, die om West-Irian zouden kunnen uitbreken". Wanneer de Nederlanders westelijk Nieuw- Guinea weigeren over te dragen, zal Indonesië zijn „eigen methoden" ge bruiken. Dat zou niet meer zijn dan de verdediging van onze belangen, aldus Soekarno. Hij zei dat Indonesië vast besloten is westelijk Nieuw-Guinea nog voor het eind van het jaar aan Neder land te ontworstelen. Verslag In New York is gisteren in kringen van de Uno meegedeeld dat de speciale afgezant van president Soekarno. Sud- jarwo Tjondronegoro, aan de Indone sische regering verslag heeft uitge bracht over zijn besprekingen met Oe Thant. (Zoals wij in ons blad van gisteren hebben gemeld heeft Neder land bij Oe Thant een nieuwe formule voor een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea ingediend. Die 'houdt in dat Nederland zich bereid zal verklaren onderhandelingen te openen over de overdracht van het be stuur over Nederlands Nieuw-Guinea, na een periode van internationaal toe zicht door een aantal landen, waar onder Indonesië red.). Er wordt op nieuwe instructies ge wacht. De Indonesische regering moet nu de volgende stap doen, zo werd bij de Uno gezegd. Oe Thant zou beide partijen hebben laten weten dat hij ze pas onder zijn auspiciën bijeen wil laten komen, wanneer hij een redelijke zekerheid heeft, dat een formule is ge vonden, waarmee zij beiden akkoord kunnen gaan. Wel zet Oe Thant zijn besprekingen met beide partijen afzonderlijk voort. Gisteren heeft hij ruim veertig minuten besprekingen gevoerd met de Neder landse gedelegeerde mr. C. W. A. Sahürmann. Het onder-houd werd ge typeerd als „het jongste gesprek in een serie van verkennende besprekingen". Later had Oe Thant nog een onderhoud met Sudjarwo Tjondronegoro. X- Morgen, woensdag 31 januari, xal het feest zijn in paleis Soestdijfc en in Nederland. Prinses Beatrix hoopt dan haar 24ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan publiceren tbt'j bijgaande charmante foto van onze kroonprinses. Van onze correspondent LONDEN. Groot-Britannië zal voor het einde van 1963 een aantal obligaties van de Uno kopen. Dat heeft Edward Heath, de onderminister van buiten landse zaken, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Hoeveel obligaties de Britse regering zal kopen is nog niet bekend. Een maximum van twaalf miljoen dollar zal in geen geval worden overschreden. Zowel het aantal obligaties dat zij zal kopen als het tijdstip zal de Britse regering laten afhangen van de behoef ten van de Uno en van de bijdragen van andere landen. Van onze correspondent ^RNHEM. Kennelijk tegen de achtergrond van een oude vete hebben twee Betuwse nota belen gistermiddag de Arnhemse rechtbank langer dan een uur bezig gehouden met de vraag of een slootje voldoende was schoongemaakt. Volgens de dijkgraaf van het waterschap Lek en Linge de heer G. de Kruyff, had het lid van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten van Gel derland J. H. W. van Koeverden (kath.v.) in december 1958 een slootje niet schoon laten maken zoals het rivierpolderreglement voorschreef. Met deze kwestie hadden zij ook al de kantonrechter in Tiel werk voor twee zittingen gegeven. Deze rechter had het Kamerlid elf -gulden boete op gelegd' om hem de kans te geven in hoger beroep te gaan. Nadat de dijkgraaf in 1958 had ge constateerd dat het slootje niet schoon genoeg was, had hij het Kamerlid aan gemaand. In maart 1959 ging de dijk graaf weer kijken en ook toen was ó'e sloot volgens hem nog niet schoon ge noeg. Hij legde daarom een boete op, maar het Kamerlid weigerde die te betalen, zodat de zaak voor de rechter was gekomen. Nietes, welles „Mijnheer de voorzitter", zei het Kamerlid gisteren tegen de president, „hoewel -het een privésloot is die naar mijn mening geen watergang is in de zin van toet regelement, heb ik pa de eerste aanmaning de sloot zodanig la ten schoonmaken dat zij aan zeer zwa re eisen van waterafvoer voldeed." „Neen", zei daarop ó'e dijkgraaf, „Ik ben met de heemraad gaan kijken en de sloot was niet voldoende op diep te en breedte gebracht. Hier zijn er foto's van." Daarop haalde ook het Kamerlid en kele foto's tevoorschijn met de woor den: „Dit zijn kiekjes van een sloot van de dijkgraaf. Er is geen verschil te zien in de toestand van zijn sloot en de mijne." Hoe kan dat nu? Later lcwam nog ter sprake dat de heer Van Koeverden als Statenlid tegen het onderdeel van het nieuwe rivier polderreglement had gestemd, dat privé- watergangen mede onder toezicht van het waterschap stelde. De dijkgraaf merkte in dit verband op: „Ook al is men een tegenstander van een bepaald deel van de verordening dan is men toch verplicht daaraan te voldoen." Een van de rechters, mr. G. Duister- win-kel. probeerde vergeefs de kloof te overbruggen. Hij zei: „Tussen twee ver standige mensen is toch geen verschil van mening mogelijk over de vraag of een sloot schoon is of niet." Het meningsverschil bleef toch be staan, ook na het horen van de getui gen. De heemraad zei een niet schone sloot te hebben gezien; de knecht van het Kamerlid verklaarde dat hij de sloot had schoongemaakt en volgens een landbouwkundig technisch hoofd ambtenaar had de omstreden sloot ern stige wateroverlast gegeven. De officier van justitie vroeg tenslotte de zaak aan te houden, zodat precies kon worden vastgesteld welke sloot de heemraad nu precies had gezien. Op 26 februari zal de rechtbank daar om nog een zitting aan de sloot wijden, waarbij zij dan ook weer andere getui gen zal horen. Dat wordt dan de vierde zitting die een rechterlijk college aan de al of niet vuile sloot zal wijden. (Ingezonden mededeling) 2^ Neem elke f dag capsules vitaminen-zekerheid Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In de Haagse rosse buurt is gisteren de 28-jarige chauffeur J. V. uit Voorburg gearresteerd. De man was twee weken geleden samen met Gerrit de Stotteraar en de 27-jarige John S. uit Tiel Uit het -huis van bewa ring in Utrecht ontsnapt. Gerrit de Stotteraar en John S. waren al de dag na hun vlucht gepakt. Voor de chauffeur kwam gister-middag om half zes een einde aan zijn vrijheid. Minister Korthals: AMSTERDAM (ANP) In de afge- lopen 25 jaar is het rijkswegennet met ruim duizend kilometer uitgebreid. Dit gemiddelde van veertig kilometer per jaar zal tot 1975 tot tachtig h 120 kilometer per jaar moeten worden op gevoerd. De minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, zei dit gis teren tot de leden van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, die in het Amsterdamse Concertgebouw het vijfentwintigjarig bestaan van hun ver eniging vierden, Drs. Korthals noemde de uitvoering van nieuwe rijkswegen, secundaire, ter tiaire en kwartaire wegen noodzakelijk, wil Nederlasd niet bij de ontwikkeling van het verkeer achterop raken. Hij achtte deze ontwikkeling essentieel voor de economische groei van ons land. De jubilerende vereniging heeft een boek uitgegeven, Wegen naar Morgen, waarvan het eerste exemplaar voor mi nister Korthals was bestemd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Algemene Ne derlandse metaalbedrjjfsbond heeft grote ontevredenheid getoond over dehouding van de Stichting van den arbeid over de loonvoorstellen voor de kleine metaalindustrie. De bond beschuldigt voorts de minister van economische zaken De Pous er van dat hij in strijd heeft gehandeld met de afspraken die gemaakt zijn voor de tweede fase van de vrijere loonpolitiek. Volgens de metaalbond is het advies van de Stichting van den arbied over door werknemers en werkgevers in de kleine metaalnijverheid bij het College van rijksbemiddelaars ingediende joon- voorstellen niet gunstig geweest. Het ging hier om een loonsverhoging van tien cent per uur op 1 februari en een loonsverhoging van vijf cent op 1 okto ber. Volgens de vakbond houden deze loonvoorstellen in voldoende mate re kening met de besluiten van Oud-Was senaar over de loonstijgingen in 1962. Bovendien, aldus de A.N.M.B.. is ge- blekei) dat op de dag waarop de Stich ting de loonvoorstellen besprak, minis ter De Pous met de werkgevers in de ze nijverheid een bespreking had over de prijzen. „Volgens geruchten" zou de A.N.M. B. zijn gebleken dat de minister, op giond van het feit dat de loonvoorstel len gematigd zijn en omdat de produk- tiviteit in de kleine metaalnijverheid boven het gemiddelde is gestegen, een belangrijke prijsverlaging verwacht. Hij zou die prijsverlaging ook als voorwaarde hebben gesteld voor een goedkeuring van de loonvoorstellen door het College van rijkstoemidde- laars. En dat, aldus de A.N.M.B., hoewel bij de afspraken over de tweede fase van de vrijere loonpolitiek uitdrukke lijk is gesteld dat besprekingen over de prijzen zouden worden gehouden vóórdat werkgevers zich aan bepaal de loonsverhogingen zouden binden DEN HAAG Bij de Statenverkie zingen op 28 maart zullen 665 leden worden gekozen, 75 meer dan tol dus verre het geval was. De uitbreiding van net ledental is vastgelegd in de nieuwe Provinciewet, die deze week door de Eerste Kamer is aanvaard. Verdeeld over de provincies wordt het aantal leden (tussen haakjes het aantal aftredende leden) Groningen 51 (45). Friesland 51 (50). Drente 47 (35). Overijssel 59 (47), Gelderland 67 (62). Utrecht 55 (41) Noordholland 79 (77). Zuid-Holland 83 '82), Zeeland 43 (42), Noordbrabant 71 (64), Limburg 59 (45).

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5