DERDE HAVEN VOOR BRESKENS URGENT Onjuiste voorstelling van zaken aangaande Eurotel Planologie op langere termijn: alleen strikt noodzakelijke 3Uri<5 kraó door 5L Tweede cross van Dynamo in Biervliet Heren-volleybaltornooi te Nieuwerkerk Oprichting ponyclub Vergadering Genie Krabbendijke iveer een punt rijker Wandelen B. op Zoom Noari verloor met 3-6 van SKNWK J. van Hekke Colijnsplaat koninklijk onderscheiden Installatie actiecomité „10 x 10" Grijpskerke Veel belangstelling voor filmrally Najaarsvergadering Plattelandsvrouwen Propaganda-avond 10x10 Raad Brouwershaven A.R.-kiesvereniging Jaarvergadering C.B.T.B. van Sint-Annaland Lezing over evolutie in de levende natuur Tentoonstelling over „Schepen en Varen" Hengstenkeuringen in Oostburg Programma installatie van de heer P. Wisse Uitvoering Crescendo te Dreischor Kamerlid ir. M. A. Geuze in Rotterdam: Bijbelschoolcursus in Goes „Excelsior" Kruiningen, voor N.C.R.V.-microfoon A.R.-kandidatenlij st in Kruiningen Bijzonder gezonde Dinsdag 30 januari 1962 Zfcl.L! WSCH DAGBLAD Pag. 4 BRESKENS. In een nieuwjaars rede in de gisteren gehouden vergade ring: stipte burgemeester J. A. Eekliout van Breskens de grote bedrijvigheid in de gemeente in het afgelopen jaar aan. HU noemde op het recreatieve vlak de toename van het aantal vacantiegan- gers en de grote activiteit van de V.V.V. waardoor het vreemdelingen be zoek werd gestimuleerd. De visserij had door de garantieverlening een merkbare opleving gekregen, alleen bleef de ha ringvisser U beneden de. gestelde verwach tingen. Een groot gedeelte van de vangst haalde de miniumprijs niet en een groot gedeelte van de vis moest de weg naar de fabriek maken. Voorzitter Eekhout vroeg zich af of in deze niet een taak voor het visserij schap was weggelegd o-m te streven naar een meer flexibele minimumprijs. De visserijdagen hadden weer duizenden be zoekers getrokken, ging de burgemees ter verder, die wat later opmerkte dat goede toevoerwegen van essentieel be lang waren voor de ontwikkeling van bet strandleven. Door d"e gunstige ligging van Breskens ging de gemeente wat het watertoeris me betrof een uitstekende toekomst te gemoet. In de winterbenging van de bo ten zag bij een taak voor het gemeente bestuur. De beer Eeikhout zei veel ver wachtingen te 'koesteren van de ont wikkelingscommissie West-Zeeuws Vlaam se kustgemeenten. .,De tijd dat elke ge meente op zichzelf laboreerde is voor bij." De Breskense burgemeester zei ver heugd te zijn dat de eerste besprekingen had'den plaats gevonden tussen de ge meenten Breskens, Schoondijke en Hoofd plaat om te komen tot een industrie- schap. Een uitbreidingsplan zou in de nabije toekomst voor de nodige industrie- gronden moeten zorgen. De heer Eekhout. zei verder dat de re gering in het voorjaar van 1962 vergun ning zou verlenen voor de nieuwbouw van het gemeentehuis. Hij hoopte dat een gedeelte van de bouw ook dit jaar zou worden gerealiseerd. In 1962 zou ook het havencomplex worden uitgebreid met BIERVLIET. Op het gemeentelijk sportcomplex in Biervliet werd door de Middelburgs/a atletiekvereniging Dyna mo, in samenwerking met de plaatselij ke VVV, de tweede cross gehouden, met het doel bij de jeugd belangstelling te wekken voor de atletieksport. Burge meester A. P. Kostense loste het start schot bij het eerste programmanum- mer. De hoofdschotel van die middag was de zeven kilometer voor senioren. Er was overigens weinig strijd omdat Cas Mulder verreweg de sterkste was en met een flinke voorsprong won. Na een zestal ronden hadden Mulder en Bostelaar de leiding met eerstge noemde aan kop. Halverwege de af stand moest Bostelaar afhaken, waarna Mulder op zijn eentje de rest van de zeven kilometer aflegde. Tweede werd Bostelaar en op de derde plaats kwam de Hulstenaar De Bruijn, die daarbij geen .slecht debuut maakte. De uitslagen waren: Senioren 7 km. 1. Cas Mulder 21*32: 2. ar 21.49; 3. De Bruijn 22.3.2; 4. Wim Bak, Dynamo 24.38; 5. A. Bouwens. Marathon; 6. F. Brouwer, Dyna mo; 7. D. Jeras. Dynamo; 8. P. Kolmeijer, Thor; 9. J. Makkhijs, Dynamo. 1000 m. voor niet KNAUleden beneden 16 jaar. 1. H. de Vlieger 3.37 ;2. C. Bakker 3.46.2; 3. G. Hiel 3.50; 4. F. Heijserse 351.4 Er waren 32 deelnemers 1000 m C-junioren. 1. N. Lauret, Philippi ne 3.26; 2. A. Tholennaar. Dynamo 3.31.6; 3. F. Dieleman, Rieme 3.38.4; 4. D. Reyn- houd, A.V. '56; 5. R. van de Bulk, Zeeland Sport; 6. W. van Noppen, Dynamo; 7. W. de Schrijver, Dynamo; 8. J. Wezenpoel, Zee land Sport. 2800 m. 1. F. Warrens, Hulst 9.21.3; 2. P. Morkus. Hulst 9.30.1; J. de Kok, Hulst; 4. F. Reijerse, Goes; 5. Franke, Goes. 2800 meter niet KNAUleden vanaf 16 jaar. 1. J. van Lipjes. Sluiskil 9.7; 2. P. Tolhok, Wemeldinge 9.10.2; 3. W. de Regt. Biervliet 4. J. Maat, Nieuwdorp; 5. D. Schilleman, Biervliet; 6. H. de Klerk, Middelburg; 7. K. Korstanje, Goes; 8. L. Arends, Goes; 9. A. Reynberg, Biervliet; 10. I. Sinike, Vlissingen. 4200 meter A-junioren. 1. P. van der Schaaf, Marathon .13.40; 2. F. Remortel, Hulst 13.45; 3. Briquet, Rieme 14; 4. L. de Visser, Terneuzen; 5. J. Bruins, A. V.'56; 6. W. van Loenhout, Dynamo; 7. Ingels, iRieme; 8. J. van Loo, A.V.'56. een derde haven. De eerste geldbedra gen hiervoor stonden op de rijksbegro tingen van '60 en '61. De heer Eekhout zei te hebben vernomen dat rijkswater staat dienaangaande de nodige plannen heeft ontworpen. De burgemeester wees er op dat men zou moeten denken aan een beheers vorm voor deze haven en zei verder dat de huidige geheel volgebouwde kade- wallen de uitvoering van deze plannen voor Breskens bijzonder urgent maakten. Een snelle sanering wat de noodwonin gen betrof in de Bloemenwijk noemde de burgemeester ook van grote impor tantie. Hij hoopte op een groot contin gent woningwetwoningen ter vervan ging. De raad verkocht 4405 vierkante meter grond aan de Langeweg voor de bouw van twintig woningen aan de fa. Van der Poel te Terneuzen alsmede 3450 vierkante meter op dezelfde weg voor de stichting van een Horecabedrijf aan de n.v. Gooise beheermij te Bussum. BRUINISSE. In het heren-volleybal tornooi, vorige week te Nieuwerkerk gehouden, hebben de onderwijzers, hun toch al zeer sterke positie nog vergroot door 6 punten toe te voegen aan de 20 die zij al hadden. Het is haast ondenkbaar dat zij no. van de kop zullen kunnen worden ver drongen, daar zij een voorsprong van 9 punten hebben op de tweede club van de Ranglijst, het Bruse Kwiek. De Provinciale Waterstaatmensen haalden 5 punten, terwijl Kwiek en Nieuwerkerk I er ieder 4 mee naar huis namen. De uitslagen waren Nieuwerkerk IIProv. Waterstaat 16—18 12—15 (0—2). Onderwij. zersNieuwerkerk I »15—-ilO '1517 (.11). Kwiek—Nieuwerkerk II 15—12 17—15 (2—0). Prov. WaterstaatNieuwerkerk I 1115 15 —13 (1—1) OnderwijzersKwiek 1614 158 (2—0). Nieuwerkerk INieuwerkerk II 1512 815 (11). Prov. Waterstaat—Onderwijzers 15—13 11—115 11. KwiekNieuwerkerk I 15 —11 6—15 (1—1), Prov. Waterstaat—Kwiek 85 1510 (1—1). Nieuwerkerk IIOnder wijzers 95 815 (02). Aantal behaalde punten Onderwijzers 6, Prov. Waterstaat 5, Nieuwerkerk I 4, Kwiek Bruinisse 4, Nieu werkerk II 1. Eindstand na de 4e ronde: On derwijzers 26 punten Kwiek 17 punten. Nieu werkerk I 16 p. Prov. Waterstaat 14 punten Nieuwerkerk II 7 punten. AXEL. De Oranje-ruiters te Axel en de Juliana-ruiters te Zaamslag ma ken plannen om in Zeeuws-Vlaanderen te komen tot de oprichting van een pon- ny-club. Op de laatst gehouden con coursen is gebleken dat hiervoor bij de jeugd veel belangstelling bestaat. Waar- schijniyk zal volgende week de oprich tingsbijeenkomst plaatsvinden. BERGEN OP ZOOM. De Kon. Christelijke Gym. Ver. G.E.N.I.E. uit Bergen op Zoom hield haar jaarver gadering. Het afgelopen jaar heeft de vereniging het predikaat Koninklijk ge kregen. Het afgelopen jaar zijn er zeer veel activiteiten geweest, niet alleen in Bergen op Zoom. maar ook in Zeeland, waar zij aan vele gebeurtenissen deel hebben genomen. Er is het afgelopen jaar geen terug gang in het ledental te zien. Maar de voorzitter had toch wel graag gezien dat de vereniging nieuwe leden en donateurs kreeg. Een leden- en donateurs-actie zal men hiervoor inzetten. Er had een be stuurswijziging plaats. Aftredend waren mevrouw Bastiaanse de Bruijn als com missaris en de heer H. Bastiaanse als secretaris, die zich niet meer herkies baar hadden gesteld. In hun plaats wer den gekozen mevrouw I. Hamer-Dudok en de heer W. Naeije. Wat het programma voor het a.s. sei zoen betreft zal GENIE op de inrichting Vrederust een openluchtdemonstratie gaan geven terwijl zij ook aan de Kring- wedstrijden zullen mee doen. De activi teit wordt wel enigszins afgeremd om dat het trainingslokaal verbouwd moest worden. Wat eveneens zorgen baart is, dat de vereniging gebrek heeft aan lei ders. Een leiderscursus zal begin febru ari beginnen. Wasserij wordt geveild BERGEN OP ZOOM. De gebouwen en terreinen van de stoomwasserij de Lelie (een firma die in verband met het nieuwe stadsplan moest verdwijnen) zullen maandag a.s. door notaris G. van Opdorp in hotel de Schelde worden geveild. De verkoop geschiedt in drie kopen of in combinatie, t.w. de fabriek net fabrieksschoorsteen, de winkel met garage, twee bovenwoningen en erf als mede de kantoren met bovenwoning en erf in de St. Jozefstraat, en tenslotte een viertal huizen met erven en met daarachter een nieuw pakhuis, liggende in de Wassenaarstraat. Het geheel heeft een oppervlakte van 14 are. De koop is vrij te aanvaarden op 1 sept. als de nieuwe wasserij aan de Antwerpsestraat klaar zal zijn. LAGE ZWALUWE. Zwaluwse Boys en Krabbendijke ontliepen elkaar zater dag niet veel. Men sloot op 11, na dat de rust met blanke score was in gegaan. Er werd snel gespeeld, maar de verdedigingen hadden over het al gemeen wel vat op de aanvaislinies. Dertig minuten na de rust gaf rechts buiten Tramper Krabbendijke een voor sprong, doch twee minuten later had middenvoor C. v. Rijswijk de partijen alweer op gelijke voet gebracht. Zwa luwse Boys was daarna wel iets ster ker, maar gedoelpunt werd er niet meer. BERGEN OP ZOOM. Begunstigd door mooi weer werd zaterdagmiddag door de Bergen op Zoomse wandel sportvereniging, aangesloten bij de Wan delkring West-Brabant-Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Bond voor lichamelijke opvoeding een wandeltocht ivoor de vierde maal) georganiseerd over afstanden van 10, 15 en 20 km. Bijna 500 wandelaars (sters) deden er aan mee o.m. uit West Brabant, Tholen en Bergen op Zoom. De 10 km route liep door de nieuwe wijken van Bergen op Zoom naar de Klavervelden waar een rustpauze was en dan weer via de bosweg terug naar de Korenbeurs. De deelnemers aan de 15 km tocht liepen deze route ook, maar bij de Kla vervelden ging het via de Kloof naar de Zanderijen en binnendoor naar de stad. De 20 km lopersfsters) hadden een andere route die bij de Klavervelden begon maar ook via Kloof en Zanderijen uiteindelijk hen weer naar de stad voer de. Korfbalcompetitie DREISCHOR. Ondanks de diverse strubbelingen in het begin is de Korf balvereniging NOAD uit Dreischor er toch nog in geslaagd een team op de been te brengen dat deelneemt aan de micro-korfbalcompetitie te Nieuwer kerk. De eerste wedstrijd werd tegen SKNWK echter met 6—3 verloren A Het .,10 maal 10"-comité in Veere blijkt niet stil te zitten: een d'eurcol- lecte in de Geref. kerk bracht 150.- op. Vrijdag wordt een quiz-avond georga niseerd. Een kinderbazar gehouden door lagere schoolkinderen bracht ƒ7,17 op. COLIJNSPLAAT. De heer J. van Hekke te Colijnsplaat is tijdens een ver gadering van de onderlinge ziekenfonds vereniging ,,Uit het volk voor het volk" koninklijk onderscheiden. De heer Hek ke ontving uit handen van burgemeester A. A. Schuit de eremedaille in het brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, wegens zijn veertigja rig jubileum als commissaris van deze vereniging. De voorzitter, de heer C. A. Fortuin, bracht in zijn toespraak naar voren hoeveel de heer van Hekke gedu rende deze veertig jaar voor de vere niging heeft gedaan en uitte woorden van dank. GRIJPSKERKE Burgemeester A. W. Cevaal heeft zaterdagmiddag offi cieel het actiecomité 10 x 10 geïnstal leerd, Het eomité is samengesteld uit afgevaardigden van alle jeugdverenigin gen. De middag werd gewijd aan het organiserer van verscheidene activitei ten zoals o.a. een oliebollenactie, kin dermiddagen enz, In het comité hebben zitting genomen de heren Iz. Luteyn als voorzitter, als secretaris J. Francke en als penningmeester mejuffrouw M. Dekker. Ontspanningsavond 10 x 10 te Wolphaartsdijk WOLPHAARTSDIJK. Het plaatse lijk sectiecomité „10 x 10" heeft een ontspanningsavond gegeven in het dorps huis, die geheel belangeloos werd verzorgd door de Stichting de Oprechte Amateur Zeeland. Na een openings woord van de voorzitster van het plaat selijk comité, mejuffrouw J. van Dam- ma, werd een programma van muziek, zang en voordracht gebracht. Hieraan werkten mee Johnny and the blue jeans, The Moreco's, The Starfighters, het accordeonduo de Kam-Koole, de guitarist-zanger Gert Overman, Si mon Berrevoefs met voordracht, en de sneltekenaar Piet de Leeuw, die te vens de conférence verzorgde. In een slotwoord dankte de heer J. W. Prins namens het plaatselijk comité alle me dewerkenden, terwijl hij op de aanwe zigen een beroep deed de slotavond van 17 maart te bezoeken. Jaarvergadering van „Belijden en Beleven" NIEUWDORP. De gereformeerde mannenvereniging ..Belijden en Bele ven" kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer Chr. Melse. De heer J. K. Steketee hield een bij belinleiding over Melchizedek. Naast de jaarverslagen en gelukwensen van diverse afgevaardigden was er ter op luistering een spraakwaterval en decla matie. Gemeentebegroting VLISSINGEN. In ons verslag over de behandeling van de Vlissingse ge meente-begroting is een storende druk fout geslopen. Daarin stond dat de heer Knoop het tekort op de begroting even als B. en W. „volkomen onverklaar baar" vond. Dit moet uiteraard zijn: „volkomen verklaarbaar". De aandach tige lezer zal dit reeds begrepen heb ben. Nieuwjaarsrede burgemeester Vrouwenpolder: VROUWENPOLDER In een Nieuw jaarsrede tijdens een gistermiddag ge houden raadsvergadering besteedde bur gemeester A. de Kam aandacht aan de felle reacties op het plan een Eurotel te stichten in de Vrouwenpolderse dui nen. Hij gaf nog eens een opsomming van de opzet van het grote flatgebouw en legde er de nadruk op dat het Euro tel beslist niet alleen was bestemd voor een groep bevoorrechten. Hij zei dat men door middel van een Eurotel zo veel en zo billijk mogelijk mensen van de recreatiegeneugten wilde laten genie ten. Burgemeester De Kam zei voorbij te willen gaan aan de onjuiste en tenden tieuze voorstelling van zaken die naar aanleiding van de Eurotelplannen was ontstaan. Hij merkte op dat voor sen timenten van allerlei aard weinig plaats was en dat men een open oog moest hebben voor de toekomstige ontwikke ling in een recreatiegemeente als Vrou wepolder. „Wij gaan een nieuwe tijd tegemoet met meer en grotere moge lijkheden voor de recreatie", aldus de heer De Kam. De burgemeester deelde mee dat het afgelopen jaar 90.000 overnachtingen in Vrouwenpolder waren geregistreerd. Het aantal inwoners, dat de laatste jaren langzaamaan steeg, was helaas met tien afgenomen. Over de woningbouw Vergadering CJV-jongeren KAPELLE. Het CJV-gebouw in Kapelle was zaterdagavond tot de laat ste plaats bezet toen daar een familie avond werd gehouden van de CJV-jon- gensclub „Samuël" en de meisjesclub „Bouwen en Bewaren". De leiding be rustte bij de voorzitter van de jongens club. de heer P. Oele, die in zijn ope ningswoord zei blij te zijn met deze grote opkomst. Ada de Groote en Hans Leendertse brachten samen het jour naal 1961. Daarna hield mejuffrouw Ada de Groote een voordracht. Vervol gens was het woord aan de leden van de meisjesclub die het toneelstukje „De toverfluit" voor het voetlicht brachten. Na de pauze brachten de jongens het toneelstuk „De levende modepop" waar na de meisjes weer enkele stukjes brachten welke werden besloten met de opvoering van een tableau. Jan Burger eindigde deze avond met de dagslui ting. Ontspanningsavond NASSI VLISSINGEN. Het Zeeuwse comi té van de landelijke N.A.S.S.I.-actie or ganiseerde zaterdagavond in het Vlis singse Concertgebouw een ontspannings avond voor de jeugd, waarvan de op brengst aan de actie ten goed komt. Het comité N.A.S.S.I., actie-comité „Steunt spijtoptanten in Indonesië", stelt zich ten doel zo veel mogelijk „Indische Nederlanders" naar Neder land te laten emigreren. Tijdens deze avond, verzorgd door „The Kaskadoes, Ronny en zijn Jave lins", en de zusjes Suus en Emma Francke. die allen kosteloos meewerk ten, verscheen ook zuster F. de Jonge ten tonele die een korte propaganda- toespraak hield. Zuster De Jonge, pas terug uit Java waar zij jarenlang ver pleegde, zette de toestand van de spijt optanten in Indonesië uiteen, waarbij zij vooral aandrong steun aan de actie N.A.S.S.I. te verlenen. De avond stond onder leiding van de voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer I. de Bert. Gecompliceerde beenbreuk BERGEN OP ZOOM. Met een ge compliceerde beenbreuk moest de tien jarige zoon van de familie P. uit Ber gen op Zoom naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De jongen was van een vluchtheuvel op de Noordsingel af gestapt en werd aangereden door een bromfiets, bestuurd door de militair C. P., woonachtig te Tholen. kon de burgervader weinig nieuws ver tellen. De toewijzing van woningwetwo ningen was gering en het bouwen er van moeilijk. Het belangrijkste feit voor Vrouwen polder in 1961 noemde hij de afsluiting van het Veerse Gat en verder herin nerde de burgemeester aan het tot stand komen van een nieuwe duinover gang. De verbetering van de school in Gapinge zou hopelijk leiden tot een in gebruikname dit jaar. De gemeenteraad had geen bezwaren tegen het verlenen van een krediet van 1200 voor het laten inrichten van de kelder van het gemeentehuis tot een schuilplaats voor het burgerlijk bestuur in oorlogstijd. Voorts werd het uitbrei dingsplan in onderdelen „Woonpark bui ten de Veste" vastgesteld. Vergadering Zuidwesters SOUBURG. Op de algemene jaar vergadering van de S.C.S. Zuidwesters werden een drietal leden, omdat zij vanaf de oprichting lid zijn geweest, ge huldigd. Het waren voorzitter P. J. Die leman, penningmeester Anth. Buis en de heer L. van de Driest. Door ere-voor- zitter G. van Sluis werden zij toegespro ken. Er werd besloten met het plan „Kret" niet verder te werken omdat de resultaten beneden de verwachtingen waren gebleken. Als secretaris in het bestuur in de plaats van de heer J. I. de Regt werd de heer C. Geldof geko zen. VLISSINGEN. „iet Youth for Christ comité Walcheren hield zaterdagavond in hotel Britannia een filmrally waar voor grote belangstelling was. Ver toond werd de Amerikaanse film Tele foonspion (Wiretapper). In deze aan de werkelijkheid ontleende film wordt het leven van een Amerikaanse gangster, Jim Vaus, en zijn relaties met Mickey Cohen, speelholkoning uit de Ameri kaanse misdadigerswereld, geschilderd. Deze filmrally werd geopend door Herman Kloppenburg, die ook de sa menzang leidde. Het thomasorgel werd bespeeld door Hans Tuinman. De grote zaal van Britannia was geheel gevuld. KRUININGEN. De afdeling Krui- ningen en Omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in het Dorpshuis haar voorjaarsvergadering, welke onder leiding stond van de pre sidente mevrouw Baarens-Van Aalst. Na het uitbrengen van de verslagen vertelde mej. Op 't Hof van de Com missie voor Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland over j haar werk als tuinbouwlerargs en toon de hoe met enkele bloemen een aardig bloemstukje geschikt kan worden. Na de pauze hield mej. Ossewaarde van dezelfde commissie een lezing over „Gratie en Charme". Indien er vol doende deelname bestaat zal hierover later een cursus gegeven worden. Vergadering varkens- vereniging Oudelande OUDELANDE. De varkenshouders vereniging „Draagt Elkanders Lasten" heeft de jaarvergadering gehouden on der leiding van de heer L. de Broekert Mzn. Da vereniging, die thans 42 leden telt, verloor in 1961 twee leden. Het ba tig saldo bedroeg 31 december j.l. 1753,63 gulden. De ontvangsten bedroe gen 374,99 gulden, de uitgaven 210.24 gulden. Er behoefde slechts een keer een uitkering worden betaald. De aftre dende bestuursleden C. Boort en W. C. Remijnse Pzn. werden bij acclamatie herkozen. Met inenten tegen vlekziekte zal voor de helft uit de ka-s worden be taald, de premie en uitkering blijven zoals vorig jaar, het inleggeld voor nieuwe leden zal van vijf op vijftien gul den worden gebracht aldus werd nog besloten. NIEUWVLIET. In De Stadsher berg te Nieuwvliet hield het actie-comi té tien maal tien Nieuwvliet en Groede een propaganda-avond. Leerling-muzi kantjes onder leiding van de heer J. Oosterling zorgden voor de ouverture van het programma. Burgemeester J. C. Everaars sprak er zijn vreugde over uit dat er in Nieuwvliet zo'n grote be langstelling voor de actie bestaat. Een zeer boeiend en gevarieerd programma werd daarna afgewerkt,. In de pauze werd 255,25 bijeengebracht. BROUWERSHAVEN. De raad der gemeente Brouwershaven komt op don derdag 1 februari 's middags om drie uur bijeen in het Plaatsenhuis in Drei schor. De agenda vermeldt o.m.: onder zoek geloofsbrieven van de heer Mat- thijsse (benoemd verklaard tot lid van de raad), tijdelijk verhuur voormalig gemeentehuis te Noordgouwe, toetre ding tot gemeenschappelijke regeling reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, behandeling ontwerp streekplan Schou wen-Duiveland, aanbieding gemeente begroting 1962. SINT-LAURENS. De a.r. kiesver eniging kwam bijeen onder leiding van de tweede voorzitter, de heer J. Koole. De lijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen werd als volgt samenge steld: 1. J. Riemens, 2. A. Simonse, 3. P. Polderman, 4. L. Ton, 5. C. J. v. d Weele, 6 Jao Dingemanse. 7 C. Wattel, 8. L. Koole, 9. J. Buijs. De volgende vergadering werd vastge steld op 3 maart. Dan zal burgemees ter J. v. d. Bos van Sint-Annaland een rede houden over enige aspekten van de provinciale politiek. Personeelsver. Bijker VLISSINGEN. In de kantine van het bedrijf hield de personeelsvereni ging van Bijker s Aannemingsbedrijf haar jaarvergadering onder leiding van voorzitter J. A. Versteeg. De penning meester, de heer A. Huibregtse, kon in zijn jaarverslag gewag maken van een batig saldo van ruim 1500 gulden. Besloten werd om alle leden in de ge legenheid te stellen de jaarlijkse sport- uitwisseling Gorkum-VliSiSingen „uit de kas" te bezoeken. Ook zal getracht worden een reisclub op te richten. Vergadering volksonderwijs CADZAND. De vereniging Volkson derwijs afdeling Cadzand kwam in alge mene vergadering bijeen. De voorzitter de heer I. W. van Nieuwenhuijzen, me moreerde in zijn openingswoord het afscheid van de algemeen secretaris van volksonderwijs, de heer P. van Tuyl, op 28, oktober. Hij deelde voorts mede, dat op 24 maart a.s. in het Le- deltheater in Oostburg een provinciale toogdag gehouden zal worden waar een cabaretgezelschap uit Brugge on der leiding van Willy Lustenhouwer een vrolijk programma zal verzorgen on der het motto Huize gezelligheid". Vervolgens werd het jaarverslag van de secretaresse en het financieel ver slag van de penningmeester onveran derd vastgesteld, waarbij het jaar 1961 met een batig saldo van 156,42 kon worden afgesloten. Mevrouw J. Adri- aansen-de Neef en de heer A. A. Bril werden bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. Het bestuur werd tenslotte gemachtigd de jaarlijkse feestavond te organiseren. Ouderavond o.l. school NIEUWLAND. De Openbare Lage re School hield een ouderavond, die druk bezocht werd. Als penningmeester werd herkozen de heer F. A. v. El- sacker. Na het huishoudelijk gedeelte, waarin nog werd opgemerkt dat met de nieuwe leermiddelen het prettig wer ken was, werd overgegaan tot het pro gramma, dat door de kinderen zelf werd verzorgd. Voor de pauze kwamen de klassen 1, 2 en 3 voor het voetlicht. Na de pauze volgden de hogere klassen. Het pro gramma werd vlot afgewerkt. Het zin gen van de meisjes van de zesde klas met begeleiding van een gitaar werd keurig en netjes uitgevoerd. De afdeling Sint-Annaland van de C.B.T.B. heeft haar algemene jaarver gadering gehouden in de School met den Bijbel onder leiding van de heer Johs. Overbeeke Nics.zn. Na het openings woord volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die ge tuigden van een gunstig jaar. De aftre dende voorzitter, de heer Johs. Over beeke werd herkozen. Na de pauze ver toonde de heer mr. S. Sijbrandij, pro vinciaal secretaris van de C.B.T.B., dia's over „Tussen dijk en duin", waar op deze een uitvoerige omschrijving gaf. MIDDELBURG. Voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap hield prof. dr. L. de Ruiter, hoogleraar in de vergelijkende fysiologie te Gronin gen, in het Schuttershof te Middelburg een voordracht over „De oorzaken der evolutie in de levende natuur". Het staat vast, aldus spreker, dat de huidige vorm van planten en die ren het resultaat is van een evolutie proces, dat zich over honderden mil joenen jaren heeft uitgestrekt en de gedaanten der organismen ingrijpend heeft veranderd. Dit proces, dat wij uit de paleontologie hebben leren ken nen, schrijdt ook heden ten dage nog Voort met waarneembare snelheid. Aan de hand van talrijke voorbeelden uit de natuur illustreerde spreker de ze drijfkrachten der evolutie. Erfelijk heid en natuurlijke selectie zorgen voor de konstantheid van de soort; mutatie heeft de veranderingen binnen de soort tot gevolg, terwijl het stabie le polymorfisme voorkomt, dat de soort uitsterft tengevolge van de ver anderde levensomstandigheden door snelle aanpassing aan deze verande ringen. De overgang der soorten trachtte prof. De Ruiter te verklaren met de theorie van Wright. Dat er geen over gangssoorten als fossielen zijn gevon den, zou het gevolg zijn van de zeer snelle aanpassing van deze soorten aan de gewijzigde omstandigheden, zo dat er slechts weinig individuen wor den gevormd. MIDDELBURG. In de provincia le Bibliotheek wordt tot half februari een aantal boeken over schepen en varen tentoongesteld. Een 'keuzelijstje van in de bibliotheek aanwezige boe ken over hetzelfde onderwerp is be schikbaar. OOSTBURG- Uitslag van de verplichte hengstenkeuring in Oostburg van de Konink lijke Vereniging ,,Het Nederlandsche Trek paard". Goedgekeurd werden de volgende hengsten: Dorus van de Blauwe Sluis: Mare U'Hoore, Sluis, A J E Temmerman, Hoofd plaat, R J de Milliano, Oostburg; Alex van Gerda: Pr Ed de Backere, St Kruis, A Ter- mote, IJzendijk, Iz de Buck, Grijpskerke: Santos: Adr J Catseman, Biervliet; Moustic van de Heerenweg: C den Hamer Jr. Aar denburg; Baron van Kruispolder: C N den Hamer en Zn, Schoondijke en Aardenburg, Adr J Catseman, Biervliet; Costaud van Kleef: Mare d'Hoore, Sluis, A J E Temmer man, Hoofdplaat. R J de Milliano. Oostburg: Wallon van St Kruis: Pr Ed de Backere, St Kruis, Ars Bonte-Bonte, St Kruis; Matador d A he aAdr J Catseman, Biervliet, Gebr Aernoudts A Xzns, Sluis; Frits van Reigers- hoeve: G Doens, IJzendijke; Karei van Frits: Gebr Buijsse. Biervliet en Groede; Gaillard de Bievène: Stallen de Dobbelaere, IJzendijke, Adr J Catseman, Biervliet; Quarré: C N den Hamer en Zn, Schoondijke en Aardenburg. Adr J Catseman, Biervliet. WISSENKERKE. Het programma van de installatie van de heer P. Wisse als burgemeester van Wissenkerke op 1 februari a.s. ziet er als volgt uit: 12.45 u Ontvangst van de burgemeester op de dam Kamperland Vrouwenpolder door de voorzitters van de drie Oranje verenigingen van Kamperland. Wissen kerke en Geersdijk. 13.00 u. Voorstellen van de raadsleden aan de heer Wisse. Dit zal plaats vinden op de haven te Kamperland. Een toespraak zal gehou den worden door de voorzitter van de Oranjevereniging van Kamperland. Daar na volgt een optocht met de muziekver eniging „Ons genoegen" en het pijper corps „Nicoleen" tot aan de grens van het dorp. 13.30 u Bezoek aan Geersdijk. 14.00 Aankomst te Wissenkerke. Vooraf gegaan door de muziekvereniging „Apol lo" begeeft de stoet zich naar het ver enigingsgebouw. 14.30. Installatie in het verenigingsgebouw, gevolgd door een receptie. 'DREISCHOR. In de bovenzaal van Hotel „De Drie Schapen" gaf het Harmoniegezelschap „Crescendo" twee geslaagde opvoeringen van het vrolijk toneelspel van Gerard van Dijk: „O,-., oom Albert toch!, waarvoor ook nu weer op beide avonden een grote belang stelling bestond. Tevoren gaf het mu ziekgezelschap een zevental nummers ten gehore waarbij vooral de Klompen dans uit de opera „Zar und Zimmer- mann" van Lortzing een groot succes oogstte. Zonder de anderen tekort te doen viel ook nu weer het uitstekende optreden van het echtpaar De Wit-van der Klooster op. Beide uitvoeringen werden met een gezellig bal onder leiding van „De Jan tjes" uit Zierikzee besloten. Opening Gezondheidscentrum Souburg op 10 februari SOUBURG. De officiële opening van het nieuwe wijkgebouw (Gezond heidscentrum) aan de Cornelis van Pe restraat in Souburg zal gebeuren op za terdag 10 februari 's middags'om drie uur door het lid van Gedeputeerde Sta ten de heer A. Schout. In het gereformeerd jeugdgebouw te Serooskerke (W) hield de NCVB haar huishoudelijke vergadering. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de da mes Geerse-Schoe en J. Passenier-Me- su. Afgetreden zijn de dames M. Jo- ziasse-Theune en J. Meijers-Kodde. Na de bestuursverkiezingen vertelde mej. zr. R. Gou, plaatselijk wijkverpleegster, over haar reis naar Nieuw-Guinea. De stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande te Serooskerke (W) belegt op 30 januari ondër leiding van mevrouw Specht-Keijzer uit Goes een kontaktmiddag in het verenigings gebouw. De bedoeling is om bij vol doende deelneming een kookcursus te geven en eventueel een bloemschikcur sus. Het aantal van drie ouderlingen bij de Gereformeerde kerk in Rilland is voor het eerst tot vier uitgebreid. De twee nieuw aangewezen ouderlingen zijn de heren H. Gesehiere en T. Buize. Gemeentebestuurders zijn ei genlijk een beetje planologen. Zij toch moeten beslissen op welke wijze hun gemeente zich zal ont wikkelen. Daarom zullen zij niet mogen nalaten maatregelen voor de nabije toekomst te nemen, maar voor wat op langere ter mijn moet gebeuren, zal men alleen mogen doen wat strikt noodzakelijk is. Deze raad gaf de agrarische specia list van de Clir. Hist. Unie, het Eerste Kamerlid ir. M. A. Geuze uit Poort vliet, toen hij in een zaterdagmiddag te Rotterdam gehouden jaarvergade ring van de kring Zuid-Holland van de Vereniging van C.H.-gemeentebestuur- ders sprak over de problematiek van een goed bodemgebruik, aldus De Rot terdammer. Uitgaande van de woorden van de Psalmist „de aarde is des Heren mits gaders haar volheid" moest de heer Geuze constateren, dat de mens als rentmeester er niet veel van terecht heeft gebracht. Door wanbeheer en on juist begrip is er ontstellend veel goe de cultuurgrond verloren gegaan. Ir. Geuze somde hiervan verschillende voor beelden in het buitenland op. Maar ook in ons land heeft men niet altijd die zorg aan het behoud van cultuurgrond besteed als wenselijk en verantwoord zou zijn. „De ramp* van 1953 is niet al leen een toeval geweest, maar ook een gevolg van zorgeloosheid", aldus ir. Geu ze, die van oordeel was, dat er in het verleden onvoldoende voorzorgsmaatre gelen zijn genomen om het verlies van goede cultuurgrond te voorkomen. In vijf jaar wordt 1 pet. van de Ne derlandse grond gebruikt voor niet- agrarische doeleinden (5000 ha per jaar). Tegenover dit verlies staat eet} te geringe compensatie van de nieuwe grond in de Zuiderzee-polders. Erken nende, dat de planologie bij de oplos- sing van het ruimteprobleem niet is weg te denken, meende ir. Geuze, dat de planologen hun planning te veel per fectioneren en op lange termijn door voeren. Men spreekt nu al over de si- •tuatle in 1980 en zelfs in 2000. Maar we weten niet goe de situatie er dan zal uitzien en welke eisen er dan aan het woon- en leefmilieu gesteld zullen warden. Onjuist noemde ir. Geuze het om thans al goede cultuurgrond in verband met de situatie van over dertig jaar aan zijn bestemming te onttrekken. Spr. meende, dat het ook te veel van de regering is gevraagd om het probleem van de ruimtelijke ordening in het raam van de Westeuropese politiek te zien. We moeten met beide 'benen op de grond blijven staan en ons niet verga pen aan een coördinatie in internatio naal verband, waarvan de verwezenlij king beslist niet vast staat. Anderzijds meende ir. Geuze, dat er van te weinig coördinatie sprake is bij de toekenning van de schadevergoedin gen aan verdreven landgebruikers. Er wordt niet altijd één gedragslijn getrok ken en dit veroorzaakt spanningen en bevredigt allerminst het rechtsgevoel. Hier hebben de gemeentebestuurders een taak. Zij zullen er voor moeten zor gen. dat de verdelende rechtvaardigheid wordt betracht, aldus besloot ir. Geuze zijn betoog. GOES. De Brandpunt-Bijbelschool (directeur J. Kits te Doorn) is zater dagmiddag in de Prins van Oranje be gonnen met een weekend Bijbelschool cursus onder leiding van de heer Kits. De cursus begon zaterdagmiddag en eindigde op de zondagmiddag. Er be stond een redelijke belangstelling voor deze cursus. De Brandpunt-Bijbelschool staat op fundamenteel bijbelse grond slag en maakt noch openlijk noch be dekt propaganda voor een bepaalde kerk of gemeenschap, maar wil allen dienen, zo werd ons van de zijde van de Bijbelschool verteld. In het Centrum te Axel vond een gecombineerde jaarvergadering plaats van de Chr. bouwbedrijfsbond en de Chr. Metaalbewerkersbond. Na een ope ningswoord van de voorzitter, de heer F. Verschelling, sprak de hoofdbestuur der van de N.C.B., de heer K. Zuidema uit Utrecht een propagandarede uit. De leerlingen van de openbare la gere school te Heinkenszand voerden een actie voor de stichting „De Op bouw". Ze verkochten voor 200 gulden aan prentbriefkaarten. Met ingang van 1 mei a.s. is bij be sluit van B. en W. van Axel benoemd tot tuinman in dienst der gemeente de heer J. Kolijn aldaar. A De collecte voor de School met de Bijbel heeft in 1961 in Zonnemaire 357,50 opgebracht, dat is 1.30 meer dan het jaar daarvoor. Hoewel de muziekvereniging „Ons Genoegen" in Kapelle slechts weinig le den telt, zijn ze nog tot voortreffelijke muzikale prestaties in staat. Dat is dui delijk getoond tijdens de donderdag en vrijdagavond gehouden jaarlijkse uit voering van dit gezelschap waarop on der leiding van haar dirigent D. Bur ger tal van muziekwerken werden uit gevoerd en de muziekliefhebbers kon den daar veel van genieten. A De bevolking van Kapelle heeft op vrij ruime schaal deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek op TBC dat dezer dagen werd gehouden. In totaal namen 1 Handelscorrespondentie slaagde mej. W. KRUININGEN. Het bekende man-, doline-gezeischap „Excelsior" zal in demag worden dat een groep regelma volgende maand optreden voor deLS onder controle staat en ook vindt j er in bedrijfsverband soms doorlichting op 20 februari gehouden met ais spreker de heer Wetselaar te Middelburg over het onderwerp „Minder validenzorg uw zorg". Een dezer dagen vergaderde de NCVB Middelburg ('t Zand). Na de huishoudelijke zaken kreeg de spreek ster het woord. Dit was mevrouw Van den Berg-Lindeboom uit Rotterdam. Zij behandelde het onderwerp: Adoptie. Op zondag 4 februari a.s. zal ds. Brouwer zijn intrede doen als predi kant van de Ned. Hervormde gemeen te te Bergen op Zoom, die wijlen d.' H. Elseman zal opvolgen De bevesf ging en intrede zal plaatshebben in een speciale middagdienst door ds. Wisse. A Nabij de molen te Kloetinge is een personenauto, bestuurd door J. uit Ka pelle. op onverklaarbare wijze van de rijksweg in een sloot gereden. De wa- op. de bestuurder kreeg geen letsel, gen liep aanzienlijke beschadigingen De NCVB in Souburg hield een ver gadering, waarbij mevrouw J. van Bo- ven-Arendse tot secretaresse werd ge kozen. Mevrouw C. van der Putte-Pol- derman hield een inleiding, getiteld „Het aanvaarden van het ouder wor den". A Voor bet examen moderne bedrijfs administratie slaagde te Bergen op Zoom o.m. de heer D. Vermerris uit Rilland-Bath. Voor het diploma Ned hieraan 2195 personen deel, dat is procent van het aantal dat er voor in aanmerking kwam maar niet vergeten KRUININGEN. Tijdens een leden- vergadering van de A.R.-kiesvereniging is de kandidatenlijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Als lijsttrekker fungeert het thans zittende raadslid, de heer J. Hoogstra- te. De volgende personen staan verder op de lijst: 2 J. Jille, 3 A. Geelhoed, 4 J. Harthoorn, 5 M. Kole, 6 J. Meul broek, 7 J. J, Mol. N.C.R.V.-microfoon. Op 6 februari a.s. zullen in het dorps-1 Ela®ts- huis de opnamen worden gemaakt, De 82-jarige heer P. van de B. uit waarna enkele dagen later de uitzen- Terneuzen werd op de Axelsestraat bij - 'het oversteken gegrepen door een brom fiets. Hi;j werd aan het hoofd gewond en moest opgenomen worden in het zie kenhuis. BERGEN OP ZOOM. Dit jaar zijn A In Goes woonden een veertigtal le er weer enkele jubilarissen op de ill-;den van „Jong Excelsior" een contact richting Vrederust te Bergen op Zoom avond bij. Voorzitter J. de Kok van Ex- Op 15 februari hoopt de heer W. Nagel-1 celsior roemde het goede muzikale peil ding via de radio zal volgen. Jubilarissen Vrederust Uieninvoer in België, appelen naar Noorwegen GOES Met ingang van 1 februari is de invoer van uien in België en Luxem burg onbeperkt toegestaan. Dat betekent voor Nederland dat er ook geen heffingen meer opgelegd kunnen worden bij de in voer van dit produkt uit ons land. Overi gens was dat de laatste tijd toch niet het geval omdat de uienprijs sterk is gestegen. Met ingang van 1 februari zal Noorwe gen de invoer van appelen, o.a. uit Neder land, onbeperkt toestaan. Of er vanuit ons land ook heel wat naar Noorwegen zullen worden uitgevoerd valt overigens op dii ogenblik nog niet te zeggen. Veel zal daarbij afhangen van de prijsontwikkeling op de Noorse markt. Voor de afzet van Nederlandse appelen is Noorwegen in het verleden nimmer belangrijk geweest. GROENTE EN FRUIT VEILING BERGEN OP ZOOM. 29 jan., Rode kool 7—16: uien 10—16; prei 31—60; boerenkool U—40: breekpeen 1126: spruiten 471.30; savooie kool 17—46; witlof 63—78; sla 10—19: witte kool 719: kroten 1016. Saint Remij 46—51: golden delicious 4077 jonathan 51—63; Winston 35—57. GOES, 29 januari. Groenten: per kg' Witlof AI 74—86; BI 66—78; spruiten All 39 —67: Bil 33: afw 2449: andijvie II .90— 100: prei I 5053: II 47: groene sav kool 24 ■39; rode kool 1220; witte kooi 17: gele kerke, le verpleger en werkzaam in de zogenaamde stille bedrijven, zijn 40-ja- rig dienstjubileum te vieren. Op 1 april is het de heer J. P. Markusse, van de slagerij die op die dag 25 jaar in dienst is van Vrederust. En wat de andere festiviteiten betreft, het echtpaar J. van Tilburg-Hoetel- mans hoopt 7 mei en het echtpaar A. Marijs-Dingemans 17 mei hun 40-jarig huwelijksfeest te herdenken, het echt paar J. Maal-van Oudenaarde, J. Fioo- le-Minderhoud en J. W. van Soelen-van de Breeke hopen resp. op 13 mei, 2 september en 6 oktober hun zilveren huwelijksfeest te herdenken. Ten slotte wordt 1 maart de heer M. Schipper, arts therapeut, verbonden aan De Vijf sprong in Halsteren, de neurose-inrich ting, 65 jaar. waarop de prestaties van Jong Excel sior staan. In de commissie, die de be langen van Jong Excelsior behartigt en deze ter kennis brengt van het bestuur, werden gekozen Leida v. d. Blom, Coby Schipper, Henk Prummel en Kees Sin- ke. A Op het gemeentehuis te Putte werd aanbesteed het aanleggen van riolerin gen in enige straten. Deze aanbesteding had ondershands plaats en werd voor een bedrag van 191.700 gegund aan de fa. W. van Vossen en Zonen te St. Annaland. A De NCVB in Middelburg hield een ledenvergadering, waarbij ds. Van Her waardén en dr. Frumau het onderwerp „Verantwoorde gezinsvorming" van Bij bels-ethische en medische kant behan delden. De volgende vergadering wordt Aalbrechtse uit Tholen. A De wekelijkse rondgang met de bus jes voor Kinderzorg heeft in de afge lopen maand in Biezelinge opgebracht ƒ113.11. A De jongekerkgroepen van Biezelinge sav kool 26: boerenkool 22—26: peen 4—.' en Wemeldinge hebben besloten op dins- men 8—28 dag 13 februari a.s. een gecombineerde vergadering te houden in Wemeldinge. Op deze avond zal de Herv. predikant van Wemeldinge, ds. K. W. Slik, ken over „Secten en stromingen deze^ tijd". van week wjer een aantal wedstrijden ge speeld met de volgende uitslagen: I. op 't Hof—H. v.d. Vrie 0—2: J. Ganse man—Chr. Korstanje 0—2; J. de Neef—G. Le- poeter 1—4; C. Blankenburg—C. Sulsters 1—1. emeidinge. mgen van J Om het persoonlijk kampioenschap n A/1 rrlmi Q Q l*n DD de damclub Kapelle werden deze llvfvJliJLrC> I ClClL Lldl :k waer een aantal wedstrijden se-. C A De heer C. Cevaal te Serooskerke (W), werkzaam als leerling-ambtenaar ter secretarie der gemeente Veere is in dezelfde functie benoemd in de gemeen te Zoutelande. A De heer A. C. Dourleyn, onderwij zer aan de Chr. Marnixschool te Sou burg, slaagde te Den Haag voor de ac te wiskunde l.o. A Mevrouw v. d. Linde-Berrevoets uit Burgh is zaterdagmorgen, ter hoogte van het B. P. tankstation door een speelse hond van haar fiets geworpen. Met de ambulance werd zij naar het Zweedse Roode Kruis Ziekenhuis ver voerd, waarna bleek dat zij het heup gewricht had gebroken. MOSKOU ^Reuter) In Georgië ir Rusland wonen 2080 mensen die meer dan honderd jaar zijn en ongeveer 62000 mensen van boven de tachtig. Deze cijfers zijn afkomstig van een onderzoekingscentrum in Tbilisi. De di recteur van het instituut vertelde dat de meesten van de hoogbejaarde mensen in een heuvelachtig gebied wonen, op hoogten van ongeveer vijftienhonderd meter. Het klimaat daar zou bijzonder gezond zijn Bijna alle bejaarden waren getrouwd en hadden grote gezinnen. Een 115 jaar oude arbeider had 96 kinderen en klein kinderen. Volgens het onderzoekingscentrum wa ren de meeste oude mensen in Geor gië nooit ernstig ziek geweest. Vele» van hen zeiden drie of vier keer pef dag te eten, steeds op dezelfde tijden,

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4