Povere aandacht van overheid voor fokkerij van trekpaard KRIS Arnemuiden dringt aan op ruimere contingenten Plan tot verbetering van Axelse zwembad ZWAAR GEB00M" IN BIERVLIETER RAAD Descussie over de plaats van hengstenkeuringen: Axel of Goes Inbrekers maken Goes onveilig Yersekse raad tegen nieuw reglement maatsch. zorg CHEFAROX Zwembaden en zonnestrand door Zeeland Middelburg bijna clubkampioen Openingsavond jeugd en Muziek in Goes Goese Oranjevereniging ten ondergang gedoemd? Vrederust klopte leider ONI Nog geen behoefte aan een sport- fulltimer bij Stichting Zeeland Dinsdag 30 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Hartekreet van secretaris Cappon Gemeente moet vergrijzing99 tegengaan Vertreko ver schot door tekort aan beschikbare woningen Gewonde bij botsing brommer - fiets Maagklachten? Lere damkampioen van Zeeland Weer KNVB-beker- voebtal Koudekerkse ijsclub definitief gestalte KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER-MET BUISMAN (Ingezonden mededeling) GOES De secretaris van de afdeling Zeeland van de Konink lijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", de heer J. J. Cappon heeft in zijn jaarverslag meegedeeld, dat de fokkerij van het Nederlandse trekpaard door de overheid heel pover wordt be dacht. De heer Cappon lanceerde deze opmerking tijdens de gis termiddag in de Prins van Oranje gehouden algemene vergadering van deze afdeling. „Laat men in Den Haag zich eens voorlichten hoe men in Brussel over steun aan de paardenfokkerij denkt" z* zei hij. Overigens werden op deze bijeenkomst meer behartenswaar- dige opmerkingen gemaakt. De aanwezigen waren het er over eens, dat de drie verplichte en de centrale hengstenkeuringen op één plaats moeten worden gehouden. Maar waar: in Axel of Goes? De meningen liepen sterk uiteen en besloten werd dit punt op een extra algemene vergadering in het najaar opnieuw aan de orde te stellen. De heer Cappon deelde verder in zijn jaarverslag mee, dat het ledental met 169 is teruggelopen en beneden de 2000 is gedaald en dat dientengevolge de afdeling Zeeland geen aanspraak meer kan maken op vijf zetels in het hoofdbestuur, zodat een van de hoofd bestuursleden zich moest terugtrekken. In dit verband noemde de heer Cap pon de waarderende houding van de heer Jac. de Putter. Hoewel hij pas op 1 januari 1962 zou aftreden i.v.m. het bereiken van de 65-jarige leeftijd heeft hij dit geheel vrijwillig gedaan op 1 januari 1961. „Met hem is een kundige, actieve vertegenwoordiger van onze af deling uit h t hoofdbestuur getreden," Keuringen De stamboekmerriekeuringen werden in 1961 in geheel Zeeland door de hoofdinspecteur, de heer P. J. Lako, op de bedrijven verricht. Het centraal houden van deze keuringen zal niet meer gebeuren, omdat niet voldoende paarden worden aangevoerd. In het Keurstamboek werden 189 merries op genomen en in het hulpboek 11. Voorts memoreerde de heer Cappon. dat dank zij de goede samenwerking met de betreffende bonden van Paar denfokkers, die hun jaarlijkse veulen keuringen aan de keuringen van het trekpaard verbinden, waardoor deze meer het karakter van fokdagen ver krijgen, de merriepremiekeuringen van groot belang zijn. De secretaris vond het jammer, dat het aantal aangiften sterk terugloopt, in 1960 nog 411 mer- ries en in 1961 slechts 299. Overheid Ook vond de heer Cappon het jam mer, dat de zeer kleine geldprijzen niet verdubbeld kunnen worden, zon der het kapitaal van de afdeling een flinke aderlating te laten ondergaan. „Daarom zou de aangevraagde verho ging van het provinciaal subsidie zo welkom zijn geweest. Provinciale Sta ten besloten echter tot afwijzing-" In 1961 Is voor de merries, die in 1957 en 1958 een gebruikswaarde-certi ficaat behaalden 1560 gulden aan rijks subsidie ontvangen. Waarom niet voor de merries, die dit certificaat na 1958 behaalden?, zo vroeg de heer Cappon, waarna hij tot zijn opmerking kwam, dat de fokkerij door de overheid po ver wordt bedacht. Ook de keuringen van de 18-maan- ders loopt sterk terug. Ben centralisa tie zal daarom nodig zijn. Voor de competitie van de Zeeuwse Dam- bond werden de volgende wedstrijden ge speeld, waarvan de uitslagen luidden als volgt: Hoofdklasse: Gespeeld te Souburg tussen Souburg en Kapelle: J. van Eenennaam—A. v d. Schraaf 0—2, F. van Dixhoorn—Iz. Op 't Hof 0—2. C. M. van AsJ. J. Ganseman 0—2, M. Marijs—C. van Liere 2—0. L. van Soelen—H. v. d. Vrie 1—1. M. Bronke—J. de Neef 20. J. BrasserChr. Korstanje 11, H. Brasser—C. Sulsters 2—0, L. Leijnse—J. Op 't Hof 2—0. A. de Pagter—G. Lepoeter 2o. Deze wedstrijd werd gewonnen door Souburg met 12—.8 Gespeeld te Middelburg tussen Middelburg en Vlissingen: W. LenteJon. Lere 1 1, M. F. de Jonge—n.o.g. 2—0, M. A. Walraven— C. van Rijswijk 1—1, J. Strooband Jr—Joh. de Smet 1—1. G. OvertveldL. Goedbloed 0—2, J. Strooband Sr.—H. de Vlieger 2—0, P. de Ruijter—P. Goedbloed 1—1, C. P. de Vos —O. Hellinga 1—1, G. M. v. d. Voorde—P. van Oorschot 20, A. A. v. d. MarkC. Franke 02. Deze zeer spannende wed strijd, werd door Middelburg met 119 ge wonnen. Jammer was dat Vlissingen de strijd moest aanbinden met 9 man, omdat „bord 2" verstek moest laten gaan wegens familieomstandigheden. Daar Goes en Vlis singen beide 4 verliespunten hebben en Mid delburg 2. is een gelijk spel van 10—10 tegen Souburg voldoende om kampioen te worden. Gespeeld Ie Goes tussen Goes en Aagte- kerke. J. SinkeJ. J. Engelvaart 13, M. J. JeremiasseJ. Blaas 11, C. van Biemen A. Willemse 20. J. SchotF. Blaas 11. C. J. Hollestelle—P. de Visser 1—1, H. J. MasselingS. Blaas 20, C. de KlerkM. C de Smit 11. F. P. den HertogC. Jon- gepier 2—0. H. C. v. d. VreugdeS. de Vis ser 20, A. van BelsenA. Louws 20. Aagtekerke kon het niet bolwerken en werd met een 15—5 nederlaag naar huis gezonden. Ie Klas: Gespeeld te Goes tussen D.O.S. II (Vrederust) en Middelburg II. H. Brouwer— A A. V. d. Mark 2—0. F. Kievit—J. B. Pari- nussa 1—1, C. Suurland—C. Cornelisse 2—0, G. FranckeK. de Koeyer 0—2, D. de Vos— J. Buijs 0—2, J. Korevaar—C. van Rijswijk 20, J. SuurlandJ. Meliefste 02, F. de Laat—M. Reijnhout 2—0, P. v. d. Velde—M. Pouwelse 0—2. H. Blok—N. P. de Longte 2—0. Met 11—9 wist D.O.S. hier de winst uit het vuur te slepen. Gespeeld te Goes tussen Goes II en Aangte* kerke II. P, Lampert—A. Francke 2—0, D. J. van DaalenA. Maljers 20, W. G. de Leeuw—L. Wattel 0—2. C. W. van Damme— L. de Visser 1—1, O. ScherpJ. Houmes 0—2, H. van Benthem—K. Houmes 2—0. P. Deurloo—A Kodde 2—0, L. Dekker—J. Blaas Sz. 2—0, De borden 9 en 10 werden remise gegeven, daar Aagtekerke II deze borden niet kon bezetten. Wat de handel betreft zijn niet veel gunstige geluiden te vernemen. Alleen eerste klas fokdieren en heieerde werk paarden brachten enigszins behoorlijke, al waren het geen hoge prijzen op. In het najaar lag alle verkoop zo goed als stil. Werd vroeger gefokt voor fok kerij en trekkracht, thans komt het grootste deel der fokdieren op de slachtbank terecht. De slotconclusie van de heer Cappon luidde: „Laat men toch de mogelijkheid om de paar den voor onze bedrijven te behouden, niet verwaarlozen. Zo zeker is de toe komst niet, dat men kan zeggen: we kunnen onze trekpaarden best mis sen". De begroting 1962 werd met één ha- mertik van voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge, vastgesteld. De bestuursverkiezing, duurde heel wat langer. Er moest een flink aantal va catures vervuld worden, waarover eni ge verwarring ontstond. Het resultaat was uiteindelijk (overeenkomstig de voorstellen van het bestuur), dat de heren A. N. Steendijk, R. J. Scheele, J. Q. C. Lenshoek, Jos. van Wese- mael en C. van Hoeve werden herko zen als lid van het afdelingsbestuur en dat gekozen werden de heren M. L. Ysebaart te Axel, M. de Putter te Zaamslag en J. Overbeeke te Kapelle, die de plaatsen zullen innemen van resp. de heren M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe, Jac. de Putter te Zaam slag en Iz. Groenewege te Hoedekens- kerke. De heer Lenshoek dankte de scheidende bestuursleden voor hun trouwe arbeid, waarbij de oud-secre taris van de afdeling, de heer A. Cap pon zich aansloot. En de heer Groe newege dankte namens zijn scheidende collega's voor de ondervonden vriend schap. Tot de leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren Iz. de Buck te Grijpskerke en Jos. van We-semael, Kloosterzande. Zij komen in de plaat sen van de heren Groenewege en Puijlaart. Axel of Goes Een uitgebreide discussie ontstond over de plaats waar voortaan tegelijk de verplichte en centrale keuringen voor hengsten moet worden gehouden. De aanwezigen waren overtuigd van de noodzaak van centralisatie. Voor zitter Lenshoek vertelde, dat de meer derheid van het bestuur deze keurin gen in Goes wilde houden, maar de minderheidvoelde meer voor Axel. De Zeeuws-Vlamingen voerden een krach tig pleidooi voor Axel en anderen spra ken zich uit voor Goes. De afstand over de Westerschelde bleek echter niet te overbruggen en daarom werd besloten dit punt op een extra algeme ne vergadering aan de orde te stellen, teneinde de afgevaardigden in hun Kringen de gelegenheid te geven deze kwestie te bespreken. Ten slotte werden nog tal van op merkingen gemaakt over het coupeer verbod van paardestaarten en Weken de aanwezigen zeer kritisch te staan tegenover het voorstel van het hoofd bestuur om een hogere heffing voor hengstenhouders vast te stellen. In dit verband werd de wens uitgesproken, dat de Zeeuwse hengstenhouders zich aan één moeten sluiten. GOES De aula van de am bachtsschool was gisteravond geheel gevuld met leerlingen van de Middelbare, ULO, Vak-, v.g.l.o.-scholen en ambachts school. De stichting Jeugd en Muziek die dertig afdelingen in ons land telt had ter ken nismaking een eerste avond in Goes georganiseerd, die door een groot deel van de jeugd van de gemeente werd bezocht. Het ligt in d'e bedoeling dat binnen kort ook in Goes een afdeling van Jeugd en Muziek, een stichting die tot doel heeft d'e Nederlandse jeugd imet alle facetten van het -muziekleven vertrouwd te maken, op te richten. De avond werd geopend door drs. A. M. P. Kaashoek, leraar van de christelijke H.B.S., waar na de adjunct-directeur van de stichting, d'e heer R. Sevenhuijsen een propagan distisch woord sprak. Er -werd hierna verdienstelijk .geconcerteerd door het koperensemble van de ambachtsschool onder leiding van de heer Timmermans en het ensemble van het Christelijk ly ceum onder leia'inig van de heer Kaas hoek en Truus van W-averen piano en MaTijke van de Vegt viool. Een muziek quiz zorgde voor de garnering van d'it programmaa. Op deze openingsavond van Jeugd en Muziek waren o.m. aan wezig de wethouder van onderwijs, mevrouw C. A. Griep-Duinker, d'e in specteur van het lager onderwijs, de heer L. F. G. H. Frantsen, de heer ir. H. C. H. Hamer s.j., rector van het St. Williibrordcoll-ege, drs. K. de Jong, rector van het christelijk lyceum en de heer C. J. Buurman, directeur van de ambachtsschool alsmede verschillende directeuren van andere scholen. In Rilland werd het onderhoud in 1982 van de caiamiteuze Zinnerman- polder door het bestuur aanbesteed. De hoogste inschrijver was J. Hogesteger, Wemeldingen met 21.200. De laagste inschrijver was de fa. A. Warrens en Zoon, Ossenisse met 20.600 aan welke het werk ook werd gegund. ARNEMUIDEN Willen wij de „vergrijzing" van onze be volking tegengaan en een ver dere uitvoering geven aan de re alisering van ons saneringsplan (nog 87 woningen moeten ge sloopt worden) dan zullen wij over ruimere contingenten moe ten beschikken, dit zei de burge meester A. Hack van Arnemui den in zijn gisteravond uitge sproken nieuwjaarsrede. Hij leg de er de nadruk op dat het met name om woningwetwoningen gaat. Met „klem van redenen" zullen de woningwetmoeilijkhe den aan Gedeputeerde Staten voorgelegd worden. De burgemeester betreurde het dat het inwonertal in 1961 met tien was te ruggelopen tot 2793, terwijl het vertrek- overschot het geboorte overschot overtrof. Zeventien van de zevenen twintig in Arnemuiden gehuwde paren vertrokken, van wie er zeven de ge meente verlieten omdat er geen woon ruimte beschikbaar was. Ondanks de verhoogde bouwactiviteit bevat de lijst van woning-zoekenden nog 89 urgente ge vallen. De grootste activiteit op bouwgebied deed zich voor in het uitbreidingsplan Poldertje. In 1961 werd met de bouw van twintig premie-woningen begonnen, waarvan er thans drie bewoond zijn. De bouw van dertien premie-woningen is in voorbereiding. De vergunning hiervoor is reeds verkregen. Binnen afzienbare tijd zullen in het uitbreidingsplan een honderdtal woningen zijn verrezen. In de vrije sector werden in 1961 drie hui zen gebouwd. Burgemeester Hack zei dat in Arne muiden in het afgelopen jaar het ver zorgingsniveau aanzienlijk was opgetrok ken. Hij noemde als voorbeelden: Over dracht nieuwe manschappentrekkerwa- gen, nieuwe muziektent, opening speel tuin de Dokken, opening Christelijke kleuterschool. De raadsvoorzitter herinnerde voorts aan de niet aflatende strijd om een be ter en billijker zelfstandigen-regeling voor de vissers. In principe zijn de ver zoeken voor de laatste zeven vaartuigen reeds ingewilligd. Een definitieve be slissing kan binnenkort tegemoet gezien worden. Deze belangrijke aangelegen heid zal dan administratief zijn afgeslo ten. waardoor de verbetering van de vissersvloot een feit zal worden. De be. drijfsresultaten over 1961 voor de vissers waren over het algemeen gunstig. Het wegennet in het ruilverkavelingsgebied zal dit jaar zijn beslag krijgen. In maart wordt begonnen en in maart hoopt men klaar te zijn. De voorzitter verwachte dat het nieuw te bouwen gymnastieklo kaal in sepember a.s. geopend kan worden. Hij deelde verder mee dat de plannen voor een nieuw verenigingsge bouw. dat aan de Rademakerstraat zal verrijzen, gestadig voortgang vinden. Voor 1962 staan ook op het programma: Een plan voor de bestrating van Tuin dorp en een gedeelte van de Molenweg. Verder wees de heer Hack nog op de op hande zijnde doorbraak Nieuw- straat - Lionstraat - Langstraat - Zuid- wal in het kader van het saneringsplan en op het geschenk van het koninklijk paar met het oog op de recreatie. De voorzitter hoopte dat het recreatieplan wellicht .spoedig uitgevoerd kan worden. De raad ging akkoord met het voor stel tot verbetering van de straatverlich ting aan de Molenweg. De kosten be dragen afgerond 5500 gulden. Ook gaf de raad zijn goedkeuring aan de aan schaf van een zandetrooier, kosten 1415 gulden. Optie op bouwgrond werd ver leend aan de aannemeT De Hamer ter grootte van 986 ha. voor de bouw van zes woningen en aan het aannemings bedrijf Boone ter groote van circa 1243 ca. voor de bouw van acht woningen. Beide oppervlakten bouwgrond zijn ge legen in het uitbreidingsplan. Tot leden van de commissie van be heer schoolartsendienst werden be noemd burgemeester N. W. Eisen van Heinkenszand en burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder. De verorde ning regelde het ontslag aan een huwen de onderwijzeres werd vastgesteld. De raad verleende zijn goedkeuring een geldlening aan te gaan' met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten ter grootte van 200.000 gulden ten behoeve van de financiering van het nieuwe gymnastieklokaal, Ten slotte ging de raad akkoord met de voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van drie onbewoonbaar verklaarde woningen op de hoek van de Lionstraat en de Noordstraat, eigendom van de heer P. J. Kousemaker, thans in Breskens wonend. MIDDELBURG. Eergisteravond omstreeks half twaalf had op de Vent- weg van de Nieuwe Vlissingse weg een aanrijding plaats, waarbij de bromfiet ser F. S. uit Heemstede tamelijk ern stig werd gewond. De wielrijder J. Z. uit Middelburg reed met zijn vrouw achterop in de richting van Vlissingen, toen hij van achteren door de brommer werd aangereden. Allen vielen, de fiet ser en zijn duopassagiere waren onge deerd, maar S. bleef bewusteloos liggen. Nadat eerste hulp werd verleend, werd S. naar het gasthuis vervoerd. Men constateerde een diepe hoofdwond en een vermoedelijke hersenschudding. Gemeentewerkman overleden GOES. De Goese gemeentewerk man P, Covers is gistermorgen plotse ling overleden aan een hartverlam ming. Toen hij zich even voor half acht per fiets naar zijn werk begaf, voelde hij zich onwel worden. Hij stap te af en zakte daarna in elkaar. De heer Govers was werkzaam bij de reinigings dienst. GOES. Een of meer inbrekers ma ken de laatste weken Goes onveilig. Regelmatig wordt bij de Goese politie aangifte gedaan van een inbraak. Ruim een week geleden maakten wij melding van een inbraak bij N.V. Massee aan de Kreukelmarkt. Het aantal is weer uitgebreid met een, want tijdens het afgelopen weekend is ingebroken in de Sanbella-fabriek aan de Beatrixlaan. Toen zondagavond in het gebouw de kachel werd aangestoken, werd de in braak ontdekt. In het complex was gro te ravage aangericht. Bureauladen wa ren opengebroken en de inbrekers had den de brandkast geforceerd. Zij namen een bedrag van 200 a 300 gulden mee. Direct nadat de aangifte bij de politie binnen was, is zij intensief met het speurwerk begonnen. De speurhond van de opperwachtmeester Hoogstrate is er gisteren aan te pas gekomen en boven dien zijn enkele technici van de opspo ringsbijstand uit Den Haag in Goes ge weest om te helpen aan de opsporing. Het resultaat is echter tot heden nihil gebleken. Wel bestaat er vermoeden, dat er sprake is van een aantal perso nen, dat op inbrekerspad gaat. BIERVLIET Een vluchtige terug blik op 1961 gaf burgemeester A. P. Kostense in een nieuwjaarsrede tijdens een gisteravond gehouden raadsvergade ring. De bevolking was met ene aantal van 28 teruggelopen tot 1916 en dat was een kwestie, aldus de burgemeester, die in alle agrarische gemeenten speelde. Het dieptepunt in deze was al genaderd. Wat de bouwactiviteiten in Biervliet aan gingen, waren het afgelopen jaar acht particulieren en zes woningwetwoningen gebouwd. Verder werd de rijdende muziektent gebouwd en werden zowel de koren molen als de openbare lagere school in Driebergen gerestaureerd. Vijftig per celen waren nog niet op het P.Z.E.M.-net aangesloten en de waterleidingmaat schappij hoopte in 1962 honderd procent aansluiting rond te krijgen. Ook was de brandbluswatervijver aangelegd. Plannen voor de toekomst, aldus de burgervader, waren het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan bezuiden de Gentsestraat en de verbetering van de bestrating in de Gentse- en Weststraat. Hij hoopte ook dat in 1962 met de aan leg van een nieuwe begraafplaats zou worden begonnen. De raad ging akkoord met de subsidieverhoging van vijf tot acht cent aan de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk. Na een contact met de plaatselijke aan nemers kon worden begonnen met het bouwrijp maken van het nieuwe uit breidingsplan. De oude raming bedroeg 105.00,de door de aannemers ge noemde kosten bedroegen 111.900, Men besloot daarom de vergunning te verlenen. Een door alle inwoners van de School- laan in Biervliet ondertekend ver zoek hield in het rooien van de daar staande kastanjebomen, die blijkbaar al het licht wegnamen en waar men dus hinder van ondervond. Er werd door de raadsleden „zwaar geboomd" YERSEKE Langdurige en soms langdradige discussies volgden in een gisteravond gehouden raadsvergadering op een voorstel van B. en W. de naam te wijzigen van het burgerlijk armbe stuur en een nieuw reglement vast te stellen voor de dienst maatschappelijke zorg. Burgemeester A. C. Willemsen zei dat het reglement moest worden aange past aan de huidige tydsomstandighe den. De heer J. Koster (s.g.) verklaarde zich akkoord maar vroeg zich af of, nu het reglement voorstelt dat de burge meester of een wethouder voorzitter wordt van het bestuur voor maatschap pelijke zorg, het huidige bestuur van de B.A. niet meer bekwaam voor zijn ta ken is. De heer C. Pekaar (soc.) sprak zijn voldoening uit over het nieuwe regle ment, maar was van mening dat het moeilijkheden zou opleveren nu de secretaris/penningmeester de taak van maatschappelijk werker krijgt. De heer J. van Schaaik (c.h.) zei de maatregel te rigoreus te vinden en een discrimi natie van het huidige bestuur. Burgemeester Willemsen zei dat de nieuiwe armenwet straks de mogelijk heid inhoudt dat de overheid de sociale taak geheel tot zich zal trekken. De bur gemeester zei dat het reglement -deze (Ingezonden mededeling) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand AXEL In een van de eerst volgende vergaderingen zal het college van B. en W. de raad een plan voorleggen tot grondige ver-» betering van het bestaande zwembad. In hoofdzaak zal dit neerkomen op een omleggen van de westelijke rijkswaterleiding zodat deze niet meer in het zwembad uitmondt. Het zwem bad zelf zal dan een zandbodem GOES. Een beangstigende vraag houdt de gemoederen van enkele ingezetenen in Goes se dert enige tijd bezig: gaat de Goese Oranjevereniging een roemloos einde tegemoet? En zullen dientengevolge in de toe komst in Goes geen Koninginne- feesten meer georganiseerd kunnen worden? Er is alleszins aanleiding om deze vragen te stellen. Het bestuur van de Oranjevereniging bestaat thans nog uit twee leden, de andere zes leden hebben ieder om ver schillende redenen, hun functies ter beschikking gesteld of moe ten stellen. Het is niet aan twijfel on derhevig, dat het tweetal „over blijvers" geen kans ziet om Oranjefeesten te organiseren. Vrijdagavond wordt in hotel „Centraal" een algemene leden vergadering van de Oranjever eniging gehouden met als enige agenda-qrunt: verkiezing bestuursleden. Aangezien er van de 700 leden er in het ver leden nooit één op de alge mene vergaderingen is ver schenen wordt de komende bijeenkomst met sombere ge voelens tegemoet gezien. Als er geen leden aanwezig zijn kun nen er ook geen bestuursleden worden gekozen. Indien vrij dagavond de belangstellivn van de leden opnieuw nihil is zal dat onherroepelijk het einde betekenen van de Goese Oranje vereniging, want dan zijn ook de twee overblijvende bestuurs leden niet meer van plan de zaken van de Oranjevereniging te behartigen. De bezittingen van de vereniging zullen dan worden overgedragen aan de gemeente of aan de evenemen tencommissie. De heren A. Parmentier en A. C. Veenis zijn thans de enige bestuursleden. De voorzitter, de heer S. J. Klompe. is vorig jaar overleden en deze functie is dus vakant. Voorts heeft de secre taris. de heer G. Vleugel zijn functie neergelegd, ook de pen ningmeester, de heer Jacq. de Smit, heeft gemeend om ge zondheidsredenen zijn functie te moeten beëindigen. Ook de heer L. C. Broer heeft voor een nieuwe functie bedankt. Ten slotte is de heer J. Goedee van Goes naar Kloetinge vertrokken en de heer H. A. Weijens heeft een betrekking elders aanvaard en zal binnenkort de gemeente Goes verlaten. He I zal te betreuTen zijn als ie Oranjevereniging ten onder gang wordt gedoemd door het gebrek aan interesse bij de le den. Zij hebben dan ook de be slissing in handen. krijgen, terwijl het plan ook voor ziet in de aanleg van een zonne strand. Uitgangspunt was in d'e eerste plaats de gedachte dat het zwembad in zijn huidige vorm niet langer voldoet aan de moderne eisen van hygiene. Met zijn modderbodem is het bad nooit een schoolvoorbeeld geweest voor een hygi ënische zwemgelegenheid. Niemand kan dit beter weten dan de Axelse zwemüief- toebber die soimis wolken modder ziet op wellen als hij bij het duieken te dicht bij de bodem komt. Daarnaast zien B. en W. de verbete ring echter in het algemene kader van de verbeteringen van woon- en leefkli maat. Zoals het plan ter tafel zal komen, voorziet het in vrij „grondige" maatre gelen. Na de afdamming van de weste lijke rijkswaterleiding zal de kreek n.l. geheel leeggepompt moeten worden om de nodige voorzieningen te kunnen tref fen. De bedoeling is dat de modder en slik laag verdwijnt en dat het bad een zui vere zandbodem krijgt. De aanleg van een strand zal voorts de aantrekkelijkheid van het bad aan zienlijk verhogen. 9 In de Hervormde gemeente van Bruinisse is de heer D. van den Berg benoemd tot voorzitter van kerkvoogden en de heer B. de Groot werd secretaris van dit college. De heer J. van den Berg bleef administrerend diaken, de heer W. de Korte scriba van de Kerke- raad. De afdeling Rilland van de NCLB hield een jaarlijkse feestavond onder leiding van de hoofdbestuurder R. Wen sen uit Moerdijk. De toneelvrienden uit Goes brachten het spel „Betje regeert". In het Verenigingsgebouw te Veere organiseerde het actiecomité een ont spanningsavond. Het programma be stond uit muziek, zang, toneel, decla matie, een quiz en een dia-klankspel (verzorgd door Veerse amateurs). De heer D. de Graaf trad op als conféren cier. De opbrengst van de avond was 550 gulden. De heer R. W. Zijlstra te Middel burg, die als commies werkzaam is op de gemeente-secretarie van Veere is be noemd tot hoofdcommies ter secretarie van 's-Heer Arendskerke met ingang van 1 april 1962. Een groep meisjes uit Serooskerke (W) heeft oliebollen gebakken, voor de actie tien maal tien. Voor 350 gulden werd verkocht. Op het programma staan nog een toneelavond, damesvoet bal en een verkoopmiddag. overgang makkelijker zou maken en dat de overheid zou weten op welke wijze het B.A. de gelden besteedt. Hij wees erop, dat het B.A. over een flink bedrag aan overheidsgelden be schikte. De gemeenteraad koesterde een an dere mening dan B. en W. Het voorstel werd met acht tegen drie stemmen ver worpen. VLISSINGEN. - De 25-jarige Joh. Lere uit Vlissingen is Zeeuws kampioen dammen geworden; de jeugdkampioen 1960, M. J. Walraven uit Middelburg, veroverde de tweede plaats. De 13de en laatste ronde in de hoofd klasse om het persoonlijk kampioen schap van Zeeland, welke te Vlissingen -plaatsvond, had het volgende resultaat. Hoofdklasse: C. van RijswijkA. Krij ger 20, E. A. Schuite-maJ. Blaas 0—2, J. LouwerseW. Heydra 11, J. J. KaanJan Blom 11, Joh. LereF, Blaas 20, M. J. WalravenC. van Rijswijk 11. Na deze laatste ronde was de stand al-s volgt: Joh. Lere, Vlissingen 17 pun ten uit 11 partijen; M. J. Walraven, Middelburg 15 uit 11; Jan Blom, 's-Gra- venpol-der 15 uit 11, F. Blaas, Aagtekerke 13 uit 11; J. Louwerse, Yerseke 13 uit 11; C. van Rijswijk, Vlissingen 12 uit 11; W. Heydra, Vlissingen 12 uit 11; J. J. Kaan, Terneuzen 10 uit 11; A. Krijger 9 uit 11; J. Blaas. Aagtekerke 7 uit 11; E. A. Sehuitema 7 uit 11 en Iz. Op 't Hof, Kapelle 2 punten uit 11 partijen. De gedetailleerde uitslagen van de ge speelde partijen luidden als volgt: Joh. Lere 11-7-3-1-17; M. J. Walraven 11-6-3- 2-15; Jan Blom 11-4-7-0-15; F. Baas 11 53-3-13; J. Louwerse 11-4-5-2-13; C. van Rijswijk 11-4-4-3-12; W. Heydra 11-3-6-2- 12; J. J. Kaan 11-2-6-3-10; A. Krijger 11-1-7-3-9; J. Blaas 11-3-1-7-7; E. A. Schuite-ma 11-2-3-6-7; Iz. Op 't Hof 11 0-2-9-2. Deze officiële rangschikking is be paald door de toepassing van het bij de K.N.D.B. vastgestelde „Sonnenborg Ber ger-systeem"; d-e winstpartijen verme nigvuldigen -met vie-r en de remisepar tijen met één. Ie klas: De in Vlissingen 'gespeelde vierde ronde in deze klasse had het vol gende resultaat: A. A. v. d. Mark—O Scherp 1—1, J. B. Parinussa—H. J. Masselktk 0—2, H. de Vlieger—C. J. Hollestelle 02, F. GrevingaA. A. v d. Mark 02. Na deze ronde is de stand als volgt: Hollestelle 6 punten uit 4 partijen, H. J. Masselink en v.d. Mark ieder 4 uit 3, Grevinga 3 uit 3, Scherp en De Vlieger 2 uit 3 en Parinussa 1 punt uit 3 par tijen. MIDDELBURG. Als er geen kink in de kabel komt van de voetbalcompe titie zal ook dit jaar weer een tornooi om de KNVB-beker voor zaterdagclubs gehouden worden. Voor deze clubs kun nen alle KNVB-v-erenigingen inschrijven, met uitzondering van die welke moeten deelnemen aan promotie- of degradatie wedstrijden. De bekerwedstrijden zullen direct na de competitie een aanvang ne men. Daarbij wordt gewerkt met het onmiddellijke-afvalsysteem, waarbij de thuisclub bij een gelijkspel tot verliezer wordt aangewezen. Uitvoering oefening na de ArbeidNieuwdorp NIEUWDORP. De muziekvereni ging „Oefening na de arbeid" heeft za terdagavond in het verenigingsgebouw een uitvoerig voor donateurs en be langstellenden gegeven. Dirigent was de heer P. Bas van 's Heerenhoek. Na de pauze werd door de toneelvereni ging van Wolphaartsdijk opgevoerd „Klokken luiden voor Annie", een dra ma in drie bedrijven van C. J. Weite- ring. over deze materie en ofschoon met een gevoel van spijt besloot men de „boom" door te hakken en machtiging te ver lenen tot rooien. Te zijnertijd zal men de bomen door jongen minder hoog opgaande beplanting vervangen. Voorts ging men akkoord met de ver bouwing van de gemeentelijke bergplaats op de markt en deze stallings gereed te maken voor de rijdende muziektent en de brandweerauto. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. W. Verplanke (VVD) naar de afwatering voor dq woningwetwoningen in Driewegen. Voor zitter Kostense zei dat drains deze water overlast wel spoedig zou wegnemen. Kosten 700. De burgemeester deelde nog mee dal twaalf woningwetwoningen de in de gemeente voorkomende nood woningen zouden vervangen. Voetbal Brabant-Tholen ONI heeft zaterdag in de afdeling Brabant zijn eerste nederlaag geleden. Het was Vrederust dat de 's-Graven- moerders in een enerverende strijd met 32 de das omdeed. ONI heeft nu nog 3 punten voorsprong op de naaste concur rent, het Oosterhoutse S.V.V., dat niet behoefde te spelen. Voor zaterdag a.s. staat de zeer belangrijke ontmoeting ONI-SVV op het programma. Kogelvangers bood in Breda the Gun ners dapper tegenstand. De groen-witten uit Willemstad konden echter niet voor komen dat de zege (1—0) in Breda bleef. Sprang-2 wist voor de rust te gen Seolto in Zevenbergen aardig stand te houden, maar in de tweede helft waren de Zevenbergers de Sprangena ren volkomen de baas (8—3). HNC moest met een invaller-doelman aantre den tegen Roda in Oosterhout. In de eerste helft viel de beslissing reeds. Ro da nam toen een royale 3—0 voorsprong en behield deze ook na de rust. De stand in de le klas is nu: ONI 12 wedstrijden gespeeld 20 punten, SW 12—17, The Gunners 12—15, WHS 10—14, Vrederust 12—13, Roda 12—13, Seolto 10—10, Kogelvangers 10—9, HNC 12—8 Sprang 2 11—5 en Good Luck-2 11—3. ™5e«belde koplopers in de 2de klas SSC 2 en Wit Zwart handhaafden hun ongeslagen record. SSC-2 kraakte SSC- 3 met 81 en Wit Zwart bleef in een matige wedstrijd met 2—0 de meerdere van Din-teloord-2. Oiympia stuitte op on verwacht zware tegenstand bij WU-2 in Klundert, maar kon ten slotte toch met 1'0 zegevieren. Ook PTT-2 had heel wat te stellen met Good Luck-3. De Bredase post mannen wonnen met 21. Spannend was de derby Velocitas KMA tegen The Gunners 2, die een 23 zege op leverde voor The Gunners. Seolto-2 leverde een goede prestatie door in Roosendaal tegen BWR gelijk te spe len (22). Beide clubs distantieerden zich door dit resultaat weer iets verder van hekk-esluiter SSC 3. De stand in de 2de klas: SSC 2 13— 24, Wit-Zwart 14—24, Oiympia 12—20. PTT 1316, The Gunners-2 1214, Din- teroord-2 12—11, Velocitas KMA 11—8, WN-2 107, Good Luc-k-3 ook 107, PVR 126, Seolto 2, 125, en tenslotte SSC-3 met 13—2. le klas: The Gunners—Kogelvangers 1—0, Seolto—Sprang 2 8—3; Roda— HNC 3-0; ONIVrederust 2-3. 2e klas: Wit ZwartDinteloord 2 2 0; BWR—Seolto 2 2—2; SSC 2—SSC 3 8—1; WN 2—Oiympia 0x—1; PTT—Good Luck 3 2—1; Velocitas KMA—The Gun ners 2 2—3. 3A: Kogelvangers 2—WHS afg.; Vre derust 2—Dinteloord 3 23. 3B: DEB—PTT 2 6—0; WVO—The Gunners 3 8—2; TSC—Zwaluwse Boys 2 80. 3C: Oiympia 3—Sprang 3 6—1; SW 3—HNC 2 1—0: o.p.v. HNC 2; SCO- Good Luck 4 41. KOUDEKERKE In een gisteravond gehouden vergadering kreeg de onlangs opgerichte Koudekerkse ijsclub defini- gestalte. De statuten en de huis houdelijke reglementen werden vastge steld en men begon alvast de nodige plannen te maken. Een bestuur werd gekozen, dat er aldus uitziet: Voorzit ter de heer L. W. Roose, secretaris de heer J. Steutel en penningmeester de heer H. Kesteloo. (Ingezonden mededeling) wk als 't poederkoffie is} MIDDELBURG. Voor sportzaken (onder meer werkzaamheden Zeeuwse Sportraad) bestaat op korte termijn bij de Stichting Zeeland nog geen behoef te aan een fulltimer, zo vernemen wij van stichtingszijde. Een voorziening is echter wel gewenst, evenals trouwens voor de sector jeugdzaken (onder meer Jeugdraad). In welke sector evenmin om een volledige functionaris wordt ge vraagd. Voorlopig streeft de Stichting Zeeland naar een combinatie-functie, wat dus wil zeggen een functionaris voor sport- én jeugdzaken. Deze combinatie op zich is vooral in een aanloopstadium om verschillende redenen zelfs aan te bevelen. De ontwikkeling van het werk in beide sectoren zal dan verder van zelf de weg wel wijzen. Het aantrekken van een dergelijke functionaris behoort tot de volgende fase van de personeelsopbouw bij de Stichting Zeeland en is gepland voor de periode 1962—1963. Er is thans dan ook nog geen concreet verzoek daar toe bij Gedeputeerde Staten inge diend. De stichting hoopt dat de zitting van de Provinciale Staten van vandaag haar opnieuw aanknopingspunten zal bieden voor een tot Gedeputeerde Staten te richten subsidie-aanvrage (voor 1963 dus), evenals uiteraard de werkzaamhe den zelf.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3