GLENN NA UITSTEL DE VOLGENDE KEER BETER Vier uren spanning vergeefs Chanel maakt van B.B. een echte Parisienne PLASTICFABRIEK ROKENDE RUÏNE Fout van typiste bleek oorzaak ontluistering Oirschots monument Poging van Oe Thant in impasse Mevr. Philips verrast gehoor MOLOTOF VIT DE COCKTAIL Expeditie naar Tristan da Cunha VERTROUWEN IN TSJOMBE Premier Adoula: Geen Russische inmenging Maandag 29 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Bewolking POTTER SSflSMI .tINIA „MORELE HERBEWAPENING IS ONS ENIGE WAPEN" Arrestaties in Breda Lampekappen op losse schroeven Griekse tanker brak Andere namen NUMMER 4 ONTBRAK OP LIJST ALLEEN VOORGEVEL Staatsgreep van politie op Ceylon verijdeld SOBERDER VERRASSING Geheimzinnige moord in Liverpool VANDALISTISCHE BENDE OP PAD IN N.-BRABANT MOTORRIJDER GEDOOD Twee miljoen schade door brand WIN 'n JUNCKER-Quickstaart-BROMIVtER SIGAREN WOORDEN VORMEN OOK AL AAN DE SIGAAR? NOORSE BOOT Plantsoen werd dronken praalrijder noodlottig Vervolg van pag. 1 Informeel 5 CAPE CANAVERAL (Reu ter, AP) „Volgende keer be ter", zei John Glenn zaterdag toen hij, teleurgesteld over het niet doorgaan van zijn reis om de wereld in een kunstmaan weer op de begane grond was beland. Die volgende keer, zo werd enige uren later bekend gemaakt, zou in ieder geval niet voor 1 februari komen. Glenn ontving de jobstijding van de afgelasting van de start wegens te dichte bewolking boven de lan ceerbasis toen hij bijna op de mi nuut af vier uren lang geconcen treerd had liggen wachten op zijn bed van schuimrubber in de her metisch gesloten kunstmaan. Daar na moest hij nog een uur en een kwartier wachten op zijn „bevrij ding". Groot was, de teleurstelling ook voor de 75.000 nieuwsgierigen die op het strand ten zuiden van de lanceerbasis uren lang op het moment van Glenns lancering hadden gewacht. De uit tocht van die geheel gemotoriseerde schare nieuwsgierigen ging gepaard met een van de grootste verkeersop stoppingen in Cocoa Beach, het woon- en vermaaksoord ten zuiden van Cape Canaveral. Toen de start werd afgelast was er, door veel tijdverlies bij het doorme ten van de lanceerraket en de kunst maan, nog slechts tijd voor twee om lopen om de aarde overgebleven. Daarbij kwam een snelle toeneming van de bewolking boven de lanceer- plaats. De aftelperiode was toen op ongeveer twintig minuten na ten ein de. Grote technische moeilijkheden le verden de lanceerraket, een Atlas, en de kunstmaan toen niet meer op. Het veertienjarige dochtertje van Glenn, Lyn, nam, het uitstel ook kalm op. Zij had met haar moeder en haar broer in Arlington, de woonplaats van de Glenns nabij Wa'shiïigton, de voör- bereidihgen van de start op de tele visie gevolgd. „Paps zei volgende keer beter, en zo denken wij er ook over", vertrouwde Lyn journalisten toe toen de spanning gebroken was. Mevrouw Glenn was, uiteraard, teleurgesteld. Tweemaal belde Glenn zijn vrouw op; eerst enige ogenblikken voordat hij zich in de kunstmaan liet opslui ten, de tweede keer uit de kunstmaan, toen hij daarin de start lag af te wachten. (Ingezonden mededeling MENTHOLPELLETS Teilen hoest en Keelpij Uitwerking frappant 55et] Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De vrouw van ir. F. J. Philips, president van het Philipscon- cern, heeft de leden van de buiten landse persvereniging in ons land za terdag opgewekt de ideologie van de morele herbewapening te zien als het enige wapen waarmee de communis tische dreigingen in de wereld kunnen gorden afgewend. Haar opwekking was een verrassing voor de 16.0 gasten die aan het jaarlijk se diner van de persvereniging aan zaten, want in het programma was er niet in voorzien. Zij Vroeg het woord, nadat haar man als eregast een rede over de verantwoordelijkheid van de ondernemers had uitgespro ken. Aan het einde van die rede had ir. Phi lips scherp gewaarschuwd tegen de verlokking van de handel met com munistische landen. „Ik geloof dat wij daarvoor verantwoordelijkheid dra gen", zo zei hij. „Er zijn mensen die zeggen: Dat moet je de regering maal laten uitmaken, maar dat lukt nu een maal niet altijd. De -regering wacht soms ook op initiatieven van particu lieren." ,Zo geloof ik ook", aldus ir. Philips, „dat wij nu zelf moeten weten wat wij moeten doen. Ik weet zeker dat het Kremlin een bepaald plan heeft. Als dat wordt uitgevoerd, zullen nog maar heel weinigen van ons later aan deze tafel kunnen zitten. Dan zullen wij elkaar tegenkomen in de ertsmij- nen van Siberië." Zo liep John Glenn zaterdag naar de reusachtige Atlas die hem in zijn kunstmaan in een baan om de aarde moest brengen. Hij was vol vertrouwen in de goede afloop van zijn reis en gaf daarvan blijk met een glimlach en een handgebaar. Van onze correspondent BREDA De politie van Breda heeft drie inwoners van die stad, de dertigjari ge H. J., de 35-jarige F. de H. en de 27- jarig B. S., gearresteerd. Daarmee is een inbraak bij de kolenhandelaar G. de Ro ver die in februari 1960 was gepleegd, op gehelderd. Uit de brandkast van de heer De Rover was toen een bedrag van 25.000 gulden gestolen. Maanden voor de inbraak kwamen B. S. en H. J. met elkaar in contact in de Rottendam?e haven waar ze werkten. J. vertelde dat hij een handel in lampekap pen wilde beginnen, maar dat hij geen geld had. S. wist een oplossing. Hij was vroeger enkele malen bij de brandstoffemhartde- laar De Rover thuis geweest. Bij een van die bezoeken had hij een bos sleutels ge stolen. Die sleutels gaf hij aan J. Bovendien tekende hij een plattegrond van het huis met de plaats waar de brandkast stond. Ook gaf hij aan waar het dressoir stond, waarin de sleutel van de brandkast weid bewaard. J. durfde echter niet. Een tijd later ont- moetbe hij De H. die vond dat hij de in braak moest plegen. Tenslotte zette J. toch door. Hij huurde een auto en reed naar het huis van de kolenhandelaar. Het zat hem allemaal niet mee. De voordeur wilde niet open en ook de deur van de brandkast bleek niet soepel te werken. Daardoor was hij zenuwachtig geworden. Hij greep de zakjes geld en vluchtte het huis uit. Met de gehuurde wagen reed hij van schrik dwars door een plantsoen. Thuis gekomen merkte hij pas dat hij een grote slag had geslagen. Toen de schrik voorbij was begon hij met het geld een handel in lampekappen met De H. als zijn medewerker. Maar na vier maanden was het geld al op, omdat De H. niets van zijn winst afdroeg en bo vendien geld plukte van zijn compagnon. SINGAPORE (Reuter. AP). De Griekse tanker Stanvac Sumatra van ruim zestienduizend ton is zaterdag tij dens een zware storm in de Zuid-Chine- se zee 250 kilometer ten zuiden van Saigon doormidden gebroken. Zestig van de 62 opvarenden zijn gered. De Deense tanker Captain T. Basse, die het eerst ter plaatse was, nam der tig bemanningsleden aan boord. Dertig opvarenden werden opgepikt door het Britse vliegdekschip Centaur. Twee Indische bemanningsleden wor den vermist. ZEIST. De 42-jarige wielrijder L. B. Broeks, onderwijzer aan een openbare lagere school in Zeist, is zaterdag bij het onvoorzichtig oversteken van de weg aangereden door een 26-jarige autobe stuurder uit Utrecht. In het ziekenhuis is hij later op de dag overleden. MOSKOU (Reuter). De namen van Molotof, eens Russisch minister van buitenlandse zaken, en van drie ande re leden van de „anti-partijgroep" in de Sowjetunie zullen hetzelfde lot onder gaan als de naam van Stalin, die overal in de Sowjetunie en haar satel lieten heeft moeten verdwijnen. Een besluit van de Opperste Sowjet hier toe was reeds twee weken geleden ge nomen, maar is eerst dit weekeinde in Moskou openbaar gemaakt. Behalve Molotof treft deze maatregel ook oud-president Worosjilof, ex-pre mier Malenkof, en Kaganowitsj die eens eerste vice-premier was. Het vo rig jaar op het communistische par tijcongres waren de vier wegens de vorming van een tegen Kroesjtsjef ge richte anti-partijgroep veroordeeld. Over de positie van Molotof, die kort geleden nog Ruslands vertegenwoordi ger bij het internationale atoombu reau in Wenen was, hebben sinds zijn recente terugroeping naar Moskou vele geruchten de ronde gedaan, maar deze jongste maatregel doet dui delijk uitkomen dat Kroesjtsjef de in vloed van deze verstokte oude stali nist steeds verder weet in te perken. In het besluit over het schrappen van de namen zijn 84 steden, dorpen, fa brieken, onderwijsinstellingen en le gereenheden genoemd die tussen 1931 en 1943 naar de vier in ongenade ge vallen leiders waren genoemd. Het grootste aantal, 35, staat op naam van Molotof: het kleinste, één, betreft Malenkof, die in 1940 een fabriek naar zich genoemd zag. Een maand geleden had de Opperste Sowjet een soortgelijk besluit genomen ten opzichte van de naam van Stalin, die nu radikaal uit het openbare le ven in de Sowjetunie is verwijderd. (Ingezonden mededeling) B.B.: beter bedekt Van een onzer verslaggevers OIRSCHOT. De ontluistering van het hof van Solms te Oir- schot, in de zeventiende eeuw ge bouwd op een landgoed dat prins Frederik Hendrik aan zijn arts had geschonken, is te wijten aan een fout van een typiste op de provin ciale griffie in Den Bosch. Toen door provinciale staten in 1961 uittreksels van de Voorlopige lijst van monumenten naar de districtshoofden van de dienst voor bouw- en woning toezicht moesten worden gezonden, heeft een typiste vergeten op de lijst voor het district Son het Hof van Solms te vermelden. Op deze lijst had onder nummer 4 het gebouw te Oirschot vermeld moe ten zijn, maar er staat niets. In Den Bosch meent men dat de typiste door een telefoongesprek of iets dergelijks moet zijn afgeleid en na nummer 3 is doorgegaan met num mer 5. Toen de aanvraag voor de verbou wing door de dienst voor bouw en woningtoezicht te Son van het was ontvangen, heeft een der ambtenaren van deze instantie er wel de bemerking „Monumentenzorg?" op gezet, maar het gemeentebestuur van Oirschot liet weten dat alleen de voor gevel en twee in de tuin liggende ste nen leeuwen onder toezicht van Mo numentenzorg vielen. De vergunning voor de verbouwing is toen verleend. Zoals wij zaterdag hebben bericht had de eigenares van het gebouw, de overste van de zusters Franciscanes sen, Monumentenzorg van de voorge nomen verbouwing moeten verwitti gen, maar ook zij wist niet beter dan dat het interieur van het gebouw niet beschermd was. Het huis doet sedert jaren dienst als klooster voor zieke en bejaarde zusters. Juist hierdoor was het nodig om het gebouw te moderniseren en van moderne installaties te voorzien. Bij de Rijksdienst voor monumen tenzorg is men er evenwel van over tuigd dat de belangrijke monumenten in het pand, zoals het prachtige stuc- plafond in de oude hal. ondanks de vernieuwingen behouden hadden kun nen worden. De verbouwing gaat ongewijzigd door. Muren en plafonds zijn al effen gemaakt; overal zijn moderne, vlak ke deuren ingehangen. Alleen de gro te zware voordeur met het kolossale hang- en sluitwerk is blijven staan, De vergunning om ook de zijvleu gels te verbouwen, is haastig inge trokken. KAAPSTAD (Reuter). Twee vroe gere bewoners van Tristan da Cunha hebben hun eiland teruggezien. Zij ma ken deel uit van een expeditie die de toestand op het eiland moet onderzoe ken. De twee Tristaners zijn Adam Wain en Joe Glass. Het Zuidafrikaanse oor logsschip Transvaal heeft hen en hun mede-expeditieleden naar Tristan da Cunha gebracht. Gisteren kwam het schip in de buurt van het eiland. Wain, en Glass stonden op de brug toen de tweeduizend meter hoge rotspunt van Tristan da Cunha in zicht kwam Het bleek niet mogelijk om in de buurt van de vroegere nederzetting Edinburgh aan land te gaan. De lava die bij de uitbarsting in oktober naar beneden stroomde, heeft de kustlijn ver vormd. COLOMBO (Reuter). De regering van Ceylon heeft gisteren een zorgvul dig voorbereide staatsgreep van hoge officieren en politieambtenaren ver ijdeld. Het doel van de samenzwering was enige ministers en andere politieke lei ders te arresteren en de regering om-l ver te werpen. door Rita Beukman PARIJS Bij Chanel is altijd alles anders dan in alle andere modehuizen hier in Parijs. De sfeer is anders, de manier waarop de col lectie wordt getoond, het publiek, de mannequins, en zeker ook de creaties die zij brengt, en die, hoe dan ook, altijd weer echt op een echte Chanel lijken. Overal rinkelen kettingen op de rijen stoelen langs de drie wanden van haar salon, toen die dit week einde voor haar eerste voorjaarsshow tot in de uiterste hoeken met kijkers was gevuld. Immers, meer dan de helft van de vrouwelijke aanwezigen op haar première had een Chanel-tas bij zich. Een tas van doorgestikt leder met een lange koperen ketting als hengsel. De Chanels voor het komende zo merseizoen zijn iets soberder van gar nering geworden. De onversaagde Co- co past ditmaal veel minder de door haar zo populair geworden garnering van passementerie goudgalon toe. Zij was een van de eersten, die de losse, soepele tailleur zonder kraag en re vers ingang deed vinden. Voor de lente brengt ze nu echter weer veel pakjes met jasjes die kortere of langere revers hebben, belegd met satin of zijden imprimé. De typische Chanel-schoenen met open zijkanten en hiel, hebben voor cocktail en avond een teenstukje van goudleer of zilver- leer gekregen. De Jasjes van haar pakjes geven de taille iets duidelijker aan. Een nieuw onderdeel van die pakjes zijn de geheel doorgeknoopte'of met stik sel gegarneerde rokken. Ook de man tels van Chanel zijn meer aansluitend geworden. Brigitte Bardot is klant van haar geworden en men zegt dat Chanel B.B. alleen heeft geaccepteerd op voorwaarde dat zij haar adviezen nauwkeurig op zal volgen. Je loopt er nu meestal bij als een herderin, zei Coco, dat moet hoog nodig anders worden, sexy kun je toch wel zijn. Brigitte, die meestal kleren droeg die net zo goed door haarzelf of de naai ster op de hoek in elkaar konden wor den gezet, heeft reeds enkele pakjes en jurken bij Chanel voor zich laten maken. Eindelijk een B.B. die zich echt als een Parisienne kleedt, zegt men nu hier. De balletdanser van Ne derlandse afkomst Dick Sanders, die ',rt de film La Vie Privée de partner is van Bardot, zou haar ertoe gebracht hebben zich voortaan door Chanel te laten kleden. En verder heeft het voorbeeld van de ook al half Neder landse Audrey Hepburn, die dit jaar op de lijst van de best geklede vrou wen ter wereld staat, haar het inzicht gegeven, dat het hoog tijd wordt eens wat meer aan haar garderobe te doen. Het ging gewoon door met de mode dit weekeinde hier in Parijs, al liepen mannequins, vendeuses en directies Dijna slaapdronken rond in een grote zaal met kristallen kronen en veel spiegels maar in de huiskamer van haar flatje in de Rue Frangois I maakte Jasqueline de Sthen, die bij Balenciaga heeft gewerkt, haar debuut als zelfstandige modeontwerpster. Vier passen heen en vier passen terug kon den haar mannequins in die huiskamer maar doen om haar ontwerpen te to nen. Een schijnwerper, aan de deur bevestigd, was behalve enkele rijen stoelen, de enige speciale voorziening bij deze huiselijke show. Als die deur openzwaaide gleed het licht van die schijnwerper als de stralen van een 1 vuurtoren door de kleine ruimte. Haar kleine collectie was echter een ver rassing. ondanks de nog minder per fecte uitvoering van de modellen. De LIVERPOOL (Reuter). Een soort kruis, met een mes gekerfd in het li chaam van een vermoorde vrouw, heeft de politie van Liverpool er toe gebracht een onderzoek in te stellen naar een Polynesische godsdienstige cultus die welig schijnt te tieren in de internationale havenstad. De vermoorde vrouw was de 27-j.a- rige echtgenote van een scheikundige, mevrouw Maureen Dutton. Haar lijk werd enige dagen voor Kerstmis ge vonden. Behalve het kruis vond de po litie veertien messteken op het lijk. Het kruis lijkt wel wat op een omge keerd hakenkruis. De politie ontdekte dat het het .symbool was van een gods dienstige cultus, gewijd aan de Poly nesische god Tiki, die vele aanhangers schijnt te hebben in Liverpool. Wetenschapsmensen hebben de poli tie van Liverpool zo veel mogelijk in gelicht over de riten van de oorspron kelijke Polynesische godsdienst. De po litie hoorde verder verhalen over of fers, altaren, wierook, afgodenbeelden en orgiën in Liverpool. Een Canadese geleerde die in Lon den woont, meende dat de dienst- van Tiki was misbruikt om het onderzoek te bemoeilijken. Van onze correspondent NIJMEGEN. Een aantal vlegels terroriseert de laatste weken de noord oosthoek van Noord-Brabant. Zij bre ken 's nachts op vier of vijf plaatsen in, voornamelijk in scholen en gemeen schapshuizen. Er wordt zelden iets ge mist, maar vaak is alles kort en klein geslagen. Vooral in de huishoudscholen richten de kwajongens een grote ravage aan. Eieren worden tegen het plafond ge smeten, mayonaisespuiten worden leeg- gespoten over stoelen en tafels. De in houd van laden en kasten smijten zij over de vloer om alles te kunnen ver trappen. De inbraken worden op één nacht vaak in verschillende plaatsen ge pleegd. Van Gennep .tot Os-s en van Grave tot diep in de Peel maken zij de streek onveilig. De politie neemt aan dat zij over bromfietsen beschik ken. Voor Coco Chanel geen mannequifts als sfinxen. algemene lijn was rustig en goed uitgebalanceerd, naar de stijl van haar leermeester. Het wachten is nu op Yves St. Lau rent, die vandaag in een nieuw mode huis, waar het nog overal naar verf en witkalk ruikt, zijn eerste eigen collectie zal laten zien. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. De 39-jarige A. Schaap uit Middelburg, die gisteren als scheidsrechter een voetbalwedstrijd had gefloten, is op weg naar huis bij een on geluk omgekomen. Toen hij ter hoogte van Souburg reed schoot uit de tegenovergestelde richting een auto uit de file die in volle vaart op de motorrijder inreed. De heer Schaap was op slag dood. Door het plotselinge remmen botsten in de file verscheidene auto's op elkaar. Zeventien mensen werden gedood, toen zaterdag in een fabriek in de Braziliaan se plaats Volta Redonda een ketel met vloeibaar staal omsloeg. Van onze correspondent VENLO Door het Noordbrabantse dorp Someren en de omstreken daarvan hebben het h'ele weekeinde dikke, vieze rookwolken gedreven, afkomstig van een brand die de fabriek van huishoudelijke voorwerpen „1001-plastic" in de as legde. ter waarde van f. 800.- SIS of een der vele andere machtige prijzen waaronder; 3 draagbare radio's, pick-up, 2 pers.-tent, 100 platenbonnen, fototoestel len, 400 bioscoopbonnen en duizenden sigaren. x Dit moet u doen: Schrijf op een briefkaart de zin die u uit de sigaren- letters heeft gevonden. Vermeld duidelijk uw naam, adres, woon plaats en leeftijd. Stuur de briefkaart in vóór 6 februari 1962 aan Postbus nr. 309 te Eindhoven. De antwoorden 2uflen worden beoordeeld door een Jury, wier uitspraak bindend is en waarover niet kan worden gecorrespondeerd. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Adoula, de eerste minister van Congo, heeft eens te meer duidelijk laten blijken niet gediend te zijn van Russische bemoeienis met Congo's binnenland se aangelegenheden. In scherpe be woordingen keerde de Congolese leider zich tegen het Russische initiatief de Veiligheidsraad bijeen te roepen om de toestand in Congo, te bespreken. Adoula acht zo'n bij eenkomst overbodig. Het enige resultaat zou zijns inziens slechts verwarring kunnen zijn. Niettemin is inmiddels vastgesteld dat de nieuwe bespreking van de Con golese kwestie dinsdagmiddag zal be ginnen. Rusland achtte een spoedzit ting van de Veiligheidsraad nodig om dat de vroegere resoluties over ver wijdering van buitenlandse huurlingen in het Katangaanse leger en over het ongedaan maken van Katanga's af scheiding genegeerd zouden zijn. Geen huurlingen Van Katangaanse zijde is hier al heftig tegen geageerd: er zouden sinds de vorige week geen buitenlanders meer in het Katangaanse leger dienen. Voorts is er zowel van Congolese als internationale zijde de laatste dagen haaldelijk gewaagd van vertrouwen in Tsjombes loyaliteit ten opzichte van de overeenkomst van Kitona, die her opneming van Katanga in het Congo lese staatsbestel behelsde. Premier Adoula verklaarde zondag in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, waar hij met andere Afrikaanse leiders over Afrikaanse problemen confereert, dat hij Oe Thant, de secretaris-generaal (Ingezonden mededeling) Op de tweeduizend vierkante meter die het bedrijf beslaat, staat nog slechts een ruïne. De schade wordt geraamd op tegen de twee miljoen gul den. De tachtig man personeel heb ben daardoor geen werk meer, maai de verwachting is dat zij spoedig bij andere bedrijven in Someren aan de slag zullen gaan, want die zitten om personeel te springen. Het vuur werd zaterdagmiddag om viif uur ontdekt, drie en een half uur na dat de laatste man de fabriek had verlaten. Vanaf de bovenverdieping zocht het vuur zich in korte tijd een weg tot alle hoeken, waarbij het zeer brandbare plastic een tientallen me ters hoge vonkenregen opleverde. Deze vonkenregen bracht de huizen in de buurt in gevaar, zodat de brand weren van Someren, Asten en Eindho ven hun stralen vooral daar op richt ten; van de fabriek viel toch niets meer te redden. Van de tien machines in de fabriek die met de hele voor raad en het interieur verloren gingen waren twee kostbare exemplaren pas kort geleden aangeschaft. De brandweerlieden hebben het hele weekeinde hun handen vol gehad aan de brand, die tot uit de verre omtrek toeschouwers trok. Gisteravond was pas het einde van de nablussing nabij. TEHERAN (Reuter, AP). Bij het wrak van een Amerikaans legervlieg- luig dat zaterdag op een berg in het zuidwesten van Iran neerstortte, wer den gisteren door verkenningstoestellen tekenen van leven, waargenomen. Het was echter niet mogelijk vast te stel len of alle inzittenden de ramp heb ben overleefd. Er waren vijf mensen aan boord. Er zijn op de plaats van het onge luk pakken voedsel en medicamenten uitgeworpen. IJMUIDEN. De 31-jarige Portu gese matroos J. Lima uit Mindels is zaterdagochtend met een levensgevaar lijk buikschot in een Velsens ziekenhuis opgenomen. Hij was in zijn slaap over vallen door de 22 jaar oude tremmer Terwin A. L. uit Curagao, die in blinde woede een vete had willen beslechten. De Curagaoënaar had even tevoren een andere matroos van het Noorse schip Hamina. dat bij de papierfabriek Van Gelder ligt, te lossen, met zijn re volver beschoten. Deze, de 22-jarige Noor J. R. Larssen werd eveneens in de buik gewond. Ook hij zou een paar keer ruzie met de matroos hebben ge had over de vraag welke rang deze nu eigenlijk bekleedde De tremmer holde na de schietpartij van boord en verdween naar Beverwijk. De politie greep hem dank zij een met de mobilofoon opgebouwde val even la ter op de Breestraat. ARNHEM. De politie in Arnhem en Nijmegen heeft in de nacht van za terdag op zondag jacht gemaakt op een dronken praalrijder, de 23-jarige H. A. van D. uit Nijmegen, die met een in zijn woonplaats weggenomen auto tus sen beide steden heen en weer reed. Het plantsoen met het standbeeld van keizer Trajanus bij de jNijmeegse Waal brug werd hem ten slotte noodlottig. Hij wilde er met volle vaart doorheen- rijden, maar in de mulle grond sloeg de wagen enige malen over de kop. De jongeman werd gearresteerd door de Arnhemse politie, die hem van de Gelderse hoofdstad was gevolgd. Zij had hem niet durven passeren omdat de wagen met grote snelheid over de weg slingerde. Nadat hij was ontnuchterd heeft de politie de jongeman losgelaten. Hij had slechts een paar builen en schrammen. De wagen was zwaarder beschadigd. van de Verenigde Naties, telegrafisch heeft meegedeeld het besluit van de Veiligheidsraad te betreuren. Nu de toestand in Congo zich in duidelijk op gaande lijn beweegt zag hij niet in wat er met een speciale vergadering van de Raad over Congo zou kunnen wor den gewonnen; men kon de zaken alleen maar vertroebelen. Met name nam Adoula die zich bovendien al eerder had voorgenomen begin februari zelf naar New York te reizen stel ling tegen de handelwijze niet eerst met de Congolese regering In overleg te zijn getreden. In Bogor heeft minister Suban- drio, zo meldt het Amerikaanse persbureau Associated Press, ver klaard dat de pogingen van Oe Thant „niets positiefs" hebben op geleverd. „Wij beseffen dat het toch nog noodzakelijk zou kunnen blijken te zijn Irian-Barat te bevrijden door middel van president Soekarno's bevel aan het volk", aldus Suban- drio. Blijkbaar was Subandrio's opmer king evenwel niet als een definitief oordeel over Oe Thants pogingen bedoeld, want generaal Jani ver klaarde, eveneens volgens AP, bij dezelfde gelegenheid dat Indonesië afwacht' wat het van de Uno zal vernemen. Subandrio en Jani had den beiden juist een vergadering van „de operationale staf voor de bevrijding van West-Irian" op het paleis van president Soekarno bij gewoond. Er waren de laatste tijd geen nieuwe besluiten genomen, zei Jani. Inmiddels is gebleken dat de Indo nesische ambassade te Bonn nog steeds grote belangstelling aan de dag legt voor een ontmoeting tussen een hoge Indonesische vertegenwoor diger en de Nederlandse minister president, prof. De Quay. Dat is duidelijk geworden uit contacten die de Amsterdamse publicist, over wiens gesprek in Brussel met leden van de Indonesische ambassade in Bonn wij kort geleden meldden, de afgelopen week met Bonn heeft gehad. De Nederlandse regering die na onze berichtgeving over het Brus selse gesprek in een verklaring be reidheid aan de dag legde om een mformeel gesprek te voeren met een Indonesische ambassadeur heeft nog geen contact opgenomen met de Amsterdamse publicist. Zoals bekend heelt deze enige weken geleden met goedvinden van president De Quay getracht een ontmoeting tussen de Indonesische ambassadeur te Wash ington, de heer Zain, en de minister president te arrangeren. Die ontmoe ting zou in Den Haag zijn, maar er kwam niets van omdat de heer Zain in Washington bleef. Tijdens het gesprek dat de Am sterdamse publicist in Brussel met de ambassadeur te Bonn, Lukman Hakim had, is gebleken dat de In donesiërs liever rechtstreeks willen onderhandelen, en ook is dat stand punt uitvoerig toegelicht. Bij die gelegenheid is van Indonesische zijde ook verzocht om een informele, in leidende bespreking. Dat verzoek is, zo hebben wij begrepen, nog steeds van kracht. De inleidende bespreking oordeelt men aan Indonesische zijde noodza kelijk, omdat die de gelegenheid biedt allerlei begripsverwarringen die de feitelijke onderhandelingen alleen maar zouden kunnen bemoei lijken, weg te nemen. Zij zouden nu kunnen dienen om de thans in New York ontstane impasse uit de we* te ruimen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5