Geanimeerde toogdag van chr. jonge agrariërs in Goes Congo van Zole koos het sop de Scheldewerf Waar is vanzelfsprekendheid van vroeger gebleven? Brede visie gevraagd van de jonge boer Felle aanval op Ged. Staten in gemeenteraad Haamstede Chr. onderwijzers over Israël Ledental C.P.B. loopt terug Lijst van de V.V.D. statenverkiezing Scheidsrechter bij botsing gedood Startavond 10x10 in Goes Ruim 226.000 overnachtingen in Zoutelande Maandag 29 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD l'agf PROGRAMMA VOL AFWISSELING T. TOLMAN VOOR ZEEUWSE C.J.B.T.B. Acte gepasseerd voor verkoop industrieterrein aan Philips Opening bejaardentehuis 's-Heer Arendskerke Goese „Bromvlieg" begon seizoen met wandelen Bromfietsers botsten MEVROUW LE BOEUF-GRAUX HANTEERDE BIJLTJE Rijksdaalder Uitgesteld DISCUSSIE OVER STREEKPLAN Axelse wethouder in de sloot Raad van Borssele Beschonken bestuurder opgebracht GOES. Enkele honderden christelijke jonge agrariërs uit Zee land, aangesloten bij de Christelijke Plattelandsmeisjesbond en bij de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond, hebben zaterdag de gang gemaakt naar de Prins van Oranje in Goes. De jaarlijks weerkerende toogdag stond op het programma. Deze toogdag mag ongetwijfeld als zeer geslaagd worden beschouwd: de belangstelling was zeer goed, het enthousiasme ontbrak al evenmin en de agenda bood rijke afwis seling met tal van goede elementen. Mr. dr. J. Ozinga uit Lunteren sprak een bezielend woord tot de jongelui. Zijn toespraak werd om lijst met muziek, zang en de opvoering van een toneelstuk. Kortom: het was een uiterst geanimeerde toogdag. De leiding van de toogdag berustte bij de voorzitter van de Zeeuwse CJBTB, de heer W. den Boer. Naast een grote schare jongens en meisjes waren ook verschillende gasten aanwe zig: de dames P. C. op 't Hof-Frederik- se en De Regt, namens de CPBP; mej. H. Westera, namens de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultu- reel werk; mej. Van Boven, namens de ZPM, en verder de heren J. van den Bos, en mr. S. Sybrandy, resp. voorzit ter en secretaris van de Zeeuwse CBTB; de heer C. de Putter, ere-voor- zitter van de CBTB; de heer M. van der Maas, erelid van de CJBTB en de heer G. van Vliet, namens de LJG. De heer Den Boer deelde mede, dat de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot niet aanwezig kon zijn, daar hij herstellende was van zijn ziekte. Ook de leden van Ged. Staten waren verhinderd, alsmede het voltallige college van B. en W. van Goes. Vanzelfsprekendheids De hoofdschotel van de toogdag vorm de de toespraak van mr. dr. K. J. Ozinga uit Lunteren. Als onderwerp voor zijn rede had hij gekozen: „Waar is de vanzelfsprekendheid van vroeger gebleven?" Zijn betoog werd met grote aandacht gevolgd. Mr. Ozinga wist nl. zijn gehoor te boeien met een flinke do sis humor en met tal van interessante voorbeelden, die met de vanzelfspre kendheid te maken hadden. Spreker vertelde, dat in elk land en in elk werelddeel de vanzelfsprekendhe den anders liggen. „Wat hier als van zelfsprekend wordt beschouwd, wordt bijv. in Azië niet als vanzelfsprekend aanvaard en omgekeerd is het precies zo." Wat dat betreft kon de spreker putten uit een grote schat van ervaring, opgedaan tijdens zijn verblijf op Java. Met een serie voorbeelden die verhelde rend werkten, maakte hij dat duidelijk. In dit verband merkte mr. dr. Ozin- G£>ES. Onder leiding yan de-heer J. Jonkheer uit Yerseke vergaderde za terdagmiddag in hotel „Centraal" de afdeUEg; ..ZuidtBeVdldnd en omstreken" van de prot. chr'. onderwijzersvereni ging. De hoofdschotel van deze vergad» ring was een boeiende causerie van mej. N. Wandel uit Wolfaartsdijk over haar reis naar Palestina. Aan de hand van fraaie dia's wist zij de aanwezigen geruime tijd te boeien met beelden uit het land der pyramiden en sfinxen en uit het land van de Bijbel. GOES. Het ledental van de Zeeuw se Christelijke Plattelandsmeisjesbond loopt terug. Dat bleek uit het jaarver slag van de secretaressen mej. A. de Bruyne, dat zij zaterdagmorgen uit bracht tijdens de algemene ledenverga dering van de C.P.B. in de Prins van Oranje. Er zijn thans zes afdelingen met een totaal ledental van 123, dat is 25 minder dan verleden jaar. De pen- ningmeesteresse kon een ietwat gun stiger geluid laten horen, want zij kon gewag maken van een ruim batig sal do. Een geanimeerd programma-onder deel was ongetwijfeld de wedstrijd mei waardeloos materiaal. Tijdens deze wedstrijd bleek duidelijk, dat tal rijke jongedames kunstzinnig zijn aan gelegd en dat met waardeloos materiaal nog heel wat is te doen. De leiding van de algemene ledenvergadering berustte bij de presidente, mej. J. de Jager uii Middelburg. GOES. Tijdens een ledenvergade ring van de Kamercentrale van de V.V.D. zaterdagmiddag in hotel Cen traal gehouden, is de definitieve kandi datenlijst van de V.V.D. voor de komen de statenverkiezingen samengesteld. Met uitzondering van de kieskring Middel burg is in alle kieskringen de lijst ge lijk, die er als volgt uitziet: 1. mr. J. F. G. Schlingemann, Goes, 2. W. Kos ter, Axel, 3 C. A. Kammeraad, Mid delburg, 4 H. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, 5. ir. W. Lantsheer, Vlissingen, 6 L. A. M. Elenbaas, Scherpenisse, 7 J. C. Hoftijzer, Schoondijke, 8 M. K. Ver burg, Kortgene, 9 Th. de Meester, West- kapelle, 10 M. Doeleman, Zierikzee. Op de lijst van de kieskring Middel burg staat als nummer twee B. A. Hes- selink. Middelburg, de andere kandida ten zijn daardoor een plaats gezakt. Wel is mr. Schlingeman lijstaanvoerder in alle kieskringen. Op 1 febr. a.s. wordt het hulppost kantoor te 's-Gravenpolder een post-, telegraaf- en telefoonstation. De open stellingsuren zijn 10 tot 12 uur, 14 tot 15 uur en 17.30 tot 18.30 uur. ga op, dat de vanzelfsprekendheden in de christelijke cultuur van vandaag vaak een even grote vorm van heiden dom zijn als de verschillende rituelen van bijvoorbeeld de Javanen of Dajak- kers. Maar ook in het eigen land be staat een groot verschil tussen de van zelfsprekendheid van nu en die van vroeger. Honderd jaar geleden was hét bijv. ondenkbaar, dat iemand niet tot de kerk behoorde. Thans wordt het haast als vanzelfsprekend beschouwd dat men onkerkelijk is. Ten slotte riep mr. dr. J. Ozinga zijn gehoor aan om ook bij dit vraagstuk te luisteren, naar hetgeen God in Zijn Woord vertelt. Variatie Het verdere deel van het programma bood veel variatie, waarin de lichte toon de boventoon voerde. De muzikale op luistering werd op verdienstelijke wijze verzorgd door „Excelsior" uit Kruinin- gen onder leiding van de heer B. Leys en met zang van de „Trekvogels". Met leuke zang- en muzieknummers slaagde dit gezelschap er opperbest in om de stemming bij de jongelui er in te hou den. Maar ook de opvoering van het blijspel „Betje regeert" door de toneel groep van het CNV uit Goes ontlokte veel vrolijkheid bij de jonge agrariërs. De Goesenaren brachten dit blijspel op uitstekende wijze voor het voetlicht. Het bestuur heeft ongetwijfeld een goede greep gedaan om dit toneelstuk te laten opvoeren. En met het happy-end in dit toneel stuk kwam ook weer het slot van de geslaagde, gezamenlijke toogdag, nadat in de morgenuren de beide organisaties afzonderlijk hadden vergaderd om de huishoudelijke zaken af te handelen. En wij twijfelen er niet aan, dat de jon gens en meisjes met nog meer elan dan voorheen zich zullen inzetten voor de belangen van hun organisaties. Want naast de vrolijke noot heeft ook het be zielende woord niet ontbroken. GOES. In het raam van de snelle ontwikkeling op allerlei ter rein in dit tijdsbestek zal ook van de jonge boer een brede visie wor den gevraagd. „Mensen van geloof en van visie zijn nodig." Het was de landelijk voorzitter van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuin dersbond, de heer T. Tolman, die deze stelling verkondigde tijdens de zaterdagmorgen in de Prins van Oranje gehouden ledenvergadering van de Zeeuwse C.J.B.T.B. De heer Tolman had het motto „vaart en visie" aan zijn interessant betoog gegeven, waarin hij enkele be hartigenswaardige opmerkingen maak te. Gezien de gehele ontwikkeling van thans is het toch zaak zich een ogen blik te bezinnen op de vragen: Waar gaan wij heen? En hoe gaat de ont wikkeling? Voorrecht Het is een voorrecht in Nederland te leven en als jonge boer te mogen werken, ondanks de zorgen en span ningen, zo meende de heer Tolman, het is intussen wel gebleken, dat het moeilijker is om de welvaart te ver delen dan de armoede te verdelen. De C.J.B.T.B.-voorzitter waarschuwde ook tegen het gevaar van defaitisme. „Wij zijn zo gemakkelijk geneigd naar een ander te zien. die rijker is en het be ter heeft. Met het gevaar echter, dat de zegen, die ons ten deel valt, ons ontgaat." In dit verband stelde de heer Tolman de klemmende vraag: waar is onze dankbaarheid? Spreker bracht het woord uit Predi ker 12 in herinnering: Gedenk de Schepping in uw jongelingschap. Met dit tekstwoord als uitgangspunt ging de heer Tolman nader in op de ont wikkeling in deze tijd, met name van de landbouw. „De Nederlandse jeugd dient een open oog te hebben voor de snelle ontwikkeling. Wordt er niet te veel gepraat over garantieprijzen?, zo stelde de heer Tolman, die voorts her innerde aan de groei naar grotere een heden, een concentratie van bestaande industrieën. „D« Nederlandse boer is niet uitsluitend en alleen producent, maar ook de verwerker van d e pro- dukten." Dit alles vereist echter een grote vi- sie. Daarom ook zijn er jonge boeren nodig met een brede visie. De heer Tolman vond het zorgelijk, dat in de landbouw een negatieve selectie wordt toegepast, d.w.z. dat de beste krach ten uit de landbouw verdwijnen. De jongeren zullen tijdig ingescha keld moeten worden bij het werk van de ouderen, om inderdaad tot een bredere visie te komen. De heer Tolman brak een lans voor deze inschakeling. „Als jongeren dienen wij goed te weten wat ons te doen staat. En als christen-jon geren hebben wij Zijn Naam te belij den en uit te dragen, want gedenk aan de schepping in uw jongeling, schap. Er zijn mensen van geloof en visie nodig", zo besloot de heer Tol man zijn interessante rede, waarop nog een geanimeerde duscussie volgde. Positie O» provinciaal voorzitter van de C.J.B.T.B., de heer W. den Boer uit Zierikzee, had in zijn openingswoord ook gewezen op de veelheid van zaken en taken in deze tijd. Na een herinne ring aan de belangrijkste gebeurtenis sen uit het afgelopen jaar verklaarde de heer Den Boer, dat ook de jonge boer zich niet kan onttrekken aan de huidige ontwikkeling. Hij heeft er zelfs direct mee te maken. Hoe staat de jonge boer tegenover deze ontwikkeling? De heer Den Boer gaf een kort maar duidelijk antwoord: De jonge agrariër staat er in principe positief tegenover. Sprekend over d-- mógelijkheden voor de jonge boer noemde de heer Den Boer een keuze uit drie: tijdig omschakelen naar een ander beroep, het bestaande bedrijf ten dele intensi veren of het bedrijf van vader gelei delijk overnemen (stichten van maat schap). De heer Den Boer verbaasde zich niet over het feit, dat de belang stelling voor oostelijk-Flevoland zo ge- TERNEUZEN. Het gaat voorspoe dig met de vestiging van Philios in Ter- neuzen. De bouw van het nieuwe be drijf door aannemingsbedrijf Boele en Van Eesteren verloopt tot op heden gunstig evenals de werving van perso neel. Voor de verkoop van vier hectare industrieterrein door de gemeente aan Philips is de acte gepasseerd. Optie is gegeven voor een aansluitend van zeven hectare. Ter gelegenheid van bet passeren der acte heeft burgemeester mr. H. Rijp- stra opgemerkt dat de nieuwe vestiging voor Terneuzen en wijde omgeving van grote betekenis is. Het bedrijf zal een nuttige vloeropper vlakte hebben van in totaal ongeveer 14000 vierkante meter en men hoopt het eind dit jaar of begin volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. Een gedeelte van het personeel is al aan het werk in een bestaand gebouw op het industrieterrein. Dit is een ge huurd gebouw. Een groot gedeelte van gedeelte het personeel pendelt elke dag van Oost- Zeeuws-Vlaanderen naar Philips in Roosendaal, maar zal t.z.t. het bedrijf in Terneuzen bezoeken. Verwacht wordt dat dan ongeveer 350 mannelijke en vrouwelijke personeelsle den bij Philips-Terneuzen een werkkring hebben gevonden. ring is, aangezien er geen zekerheid bestaat omtrent het bedrijfsboofd wor den. Wel verbaasde de voorzitter zich er over. dat voor de Canada-stage zo weinig interesse bestaat. Een goe scholing is gebiedende eis, zo stelde de heer Den Boer. De C.J.B.T.B. kan en mag niet stil zitten. Een gezamen lijke krachtsinspanning is noodzakelijk. Wij verkeren ondanks alle problemen in een bevoorrechte positie omdat we het rijke bezit hebben van een chris telijke organisatie. De secretaris, de heer A. de Koyer rpoest in zijn jaarverslag melding ma ken van een daling van het ledental van 333 naar 300. De afdelingen wor den kleiner. Een gunstig teken is, dat er voor de ontwikkelingscursussen gro te belangstelling bestaat. De penning meester, de heer L. C. de Ruijter, maakte gewag van een batig saldo. De heer Den Boer dankte ten slotte het scheidende bestuurslid, de heer J. Francke (die er echter niet was) har telijk voor zijn trouwe arbeid. SOUBURG. Op de Nieuwe Vlis- singseweg is zondagmiddag omstreeks vijf uur een dodelijk ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 39- jarige Middelburgse scheidsrechter C. F. Schaap. De heer Schaap kwam met zijn motor uit Vlissingen. Een hem te gemoetkomende personenauto, bestuurd door de 32-jarige J. M. uit Sas van Gent, heeft toen hij een voor hem rij dende auto passeerde, de motorrijder niet gezien. Er volgde een frontale bot sing waarbij de heer Schaap zo ernstig werd gewond dat hij enkele ogenblikken later ter plaatse overleed. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. De hervormde vrouwengroep ,.In dienst der Kerk" vergadert maandag avond om acht uur in de Bogardzaal. Ds. H. Snoep houdt een inleiding over „De structuur van de liturgie en de nieuwe psalmberijming". GOES. De vraag of ook de Goe- se jeugd bereid is zich in te zetten voor de actie 10 x 10 is tijdens een grote startavond van het Goese comité beves tigend beantwoord. Ruim vierhonderd jongeren woonden de avond bij die het comité organiseerde in de aula van het Goese ambachtschool. De grote trekpleister voor deze avond, die werd bijgewoond door waarnemend burge meester Visscher, wethouder voor on derwijs en jeugdzaken mevr. C. Griep- Duinker en secretaris Tailly,. was zon der twijfel de bekende zanger en pia nist Jules de Korte wiens optreden tij dens deze avond met daverend applaus werd beloond. De voorzitter van het Goese actie-co mité, de heer G. van Vliet opende de ze avond. Hij zette nogmaals uiteen waarom de actie wordt gevoerd. De ac tie werd geboren uit een initiatief van de Wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties. Wij willen, aldus de heer Van Vliet, ons inzetten om mensen die in onder ontwikkelde gebieden leven, wat meer geluk te brengen. De Nederlandse jeugd zal zich hiertoe inzetten om gelden bij een te brengen teneinde het z.g. moes tuinproject in de staat Dohomé in Zuid Afrika te verwezenlijken. Op deze start avond werden enkele actie's symbolisch gestart. De eerste zakgeldkaart werd uitgereikt door mevr. Griep, die ook de eerste gramofoonplaat 10 x 10 kocht. GOES. Naar wij vernemen zal op vrijdag 16 februari a.s. de officiële in gebruikneming plaatsvinden van het Hervormd Bejaardenhuis „Poelwijck" in 's Heer Arendskerke. Deze officiële ingebruikneming zal worden verricht door de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum. De genodigden voor deze opening zullen om half drie bijeenkomen in het gemeen telijk verenigingsgebouw in 's Heer Arendskerke. Daar zal dan een ope ningswoord worden gesproken door de heer M. Almekinders, voorzitter van de stichting bejaardenhuis „Poel wijck". Daarna krijgt de heer Glerum gelegenheid een rede uit te spreken. Ook zal worden gesproken door ds. L. W. Blok uit Ellewoutsdijk, voorzitter van de Classis Goes der Herv. Kerk en eventueel door genodigden. Na de toespraken gaan de genodig den naar het nieuwe bejaardenhuis aan de Slotstraat waar de heer Glerum de officiële opening zal verrichten en daarna is er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Het bejaardentehuis „Poelwijck" in 's Heer Arendskerke is tot stand ge komen door samenwerking tussen alle Herv. diakonieën in de Zak van Zuid- Beveland. GOES. Met een wandel-Oriënte ringswedstrijd is de Goese Bromfiets- club het nieuwe .seizoen 1962 begonnen. Het uitgezette parcours omvatte de bin nenstad en de Kaden, alwaar bij de diverse controleposten de meest ver. makelij'ke situaties ontstonden. Wat te denken van diegenen, die bij de op dracht „bij .rechterschoen startaummer in levéren," de linkerschoen hiervoor aansprakelijk stelden en zo hier hun eer ste strafpunten ontvingen. De lengte van deze geslaagde wedstrijd bedioeg 2460 meter, welke met een gemiddel de snelheid van 60 meter per minuut moest worden gelopen. Na dit wedstrijdgedeelte volgde bij aankomst aan de finish een gezellige contactavond waar o.a. met de heer en mevrouw Nobels door middel van prachtige kleurendia's een reis werd gemaakt door België en- Frankrijk, en waarbij evenmin de Goese evenemen ten in- 1961 werden vergeten. De uit slag van de wedstrijd waarvoor ver schillende aardige prijzen aanwezig wa ren was voor de eerste 10 deelnemers als volgt: 1. B. J. Hollestelïe, Goes, 2 mej. Soeters, 3 P. J. Temmerman, 4 M. v. Liere allen te Goesl 5 mej, v. d. Bliek, Wolphaartsdijfc, 6 mevrouw A. v. d. Berge, Kloetinge, 7 mevrouw Tem- merman-ï. Hese, 8 C. Sc'heffers, 9 P. Scheffers, 10 D. Lamper allen te Goes. Groot of klein, elk écht genoegen haalt even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt ii"al Arsenal? ZOUTELANDE. De gemeenteraad van Zoutelande komt woensdagmiddag om twee uur op het podium van „Mid dendorp" bijeen. Vooraf zal in het bij zijn van ir. P. J. t' Hooft uit Goes een bespreking plaatsvinden over het uit breidingsplan „Kom". B. en W. zeggen in een mededeling aan de raad dat op 17 januari 1962 de rijksgoedkeuring verkregen werd voor de bouw van een kleuterschool voor rekening van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van een School met de Bijbel. Uit de gemeentelijke gastenstatistiek over 1961 blijkt dat het aantal over nachtingen in Zoutelande (ruim 226.000) beneden de verwachtingen is gebleven (250.000). De top werd bereikt in augus tus (105.000), De mogelijkheid is aanwe zig dat met de aanleg van het zomer woningenterrein misschien reeds in juni of juli begonnen kan worden. VLISSINGEN. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de Badhuis straat twee bromfietsers op elkaar in gereden. De 19-jarige H. G. uit Vrouwen polder liep daarbij een hersenschudding en gezichtswonden op. Hij moest per ambulance naar het ziekenhuis overge bracht worden. De duopassagier liep en kele schaafwonden op. De andere brom fietser mankeerde niets. boot van Vlissingen naar Oostende va ren. Daarna is er 77 jaar pauze ge weest voor De Schelde weer een schip bestemd voor onze zuiderburen, mocht bouwen." VLISSINGEN. Onder een stralend blauwe hemel en met een lustig stralend zonnetje gleed zaterdagmorgen het Belgische motor vrachtschip Congo Zole, zuster van de enige tijd geleden gebouwde Mol, te water, gadegeslagen door een aantal genodigden, waaronder de directies van De Schelde en de Belgische rederij Compagnie Afri- caine de Navigation S.A. De echtgenote van een der Belgische direc teuren, mevrouw J. Le Boeuf-Graux doopte eerst het schip met de gebruikelijke fles champagne, die krakend tegen de harde scheeps wand werd versplinterd en hanteerde vervolgens met grote slagvaar digheid het bijltje, waarna de Congo Zole het sop koos. Direct daarna, toen de mannen van St. Caecilia uit alle macht op hun in strumenten bliezen, werd de eerste bo demplaat voor het vijfde Ghanese schip, door de Schelde te bouwen, gelegd. De genodigden waren toen echter al op weg naar het Scheldekwartier, waar di recteur G. N. van Ginkel allen harte lijk welkom heette. Hij gaf een korte explicatie van het niet doorgang vinden van de tewaterlating, die oorspronkelijk een week eerder zou plaatsvinden. Vol gens de heer Van Ginkel was dit de eerste maal dat een tewaterlating bij de Schelde moest worden uitgesteld. Het slechte weer met een windkracht tussen zes en acht maakt het echter niet verantwoord de afloop te houden met de kans op ernstige deukschade voor het gloednieuwe schip. Men koes terde wel de gedachte het schip dan maar te dopen en de afloop alleen uit te stellen. „Maar dat vonden wij niet zo leuk", aldus de heer Van Ginkel, die verder zei geen spijt te hebben dat de afloop die morgen, met het mooie weer, was verlopen. Hij noemde de afloop van het zusje van Congo Zole, de Mol, op 26 augus tus nog vers in het geheugen liggen en zei dat dit schip op 26 januari was overgedragen. Hij zei voorts dat in dien men wil nagaan, wanneer voor deze twee schepen, een schip voor een Belgische rederij door De Schelde was afgeleverd, men terug moest gaan naar de vorige eeuw. In 1881 werden voor de regering twee noodschoeners gebouwd en in 1884 voor een firma in Nieuwpoort een schroefstoomschip. „De verbindingen waren toen niet zo best. De Scheldedirectie moest toen als enige mogelijkheid een bezoek aan Nieuwpoort te kunnen brengen, per De heer Van Ginkel sprak de hoop uit dat door het intensieve handelsver keer van de Benelux een betere situatie zou ontstaan voor descheepsbouwwe- reld. Daarna richtte hij het woord tot mevrouw Le Boeuf-Graux. Hij zei dat na het mannenwerk, verricht aan de Congo Zole, het een zachte vrouwenhand was geweest die de laatste arbeid had verricht. Ter plaatse had mevrouw Le Boeuf. zoals de gewoonte was, voor de ze arbeid een rijksdaalder vergoeding ontvangen. De heer Van Ginkel verkocht daarna voor de prijs van een frank het bijltje, dat de Belgische redersvrouw had ge hanteerd. Cadeau geven was tegen de traditie, omdat anders de vriendschap door het bijltje kon worden afgesneden. Ten slotte bracht de heer Van Ginkel, gevolgd door de andere gasten, een heil dronk op het schip uit. Een woord van dank, ook namen» zijn vrouw, sprak de heer J. Le Boeuf. In zijn korte rede deelde hij o.m. mee dat het nieuwe schip onder Congolese vlag zon varen en zei voorts nog dat de economische samenwerking met de autoriteiten van de jonge republiek nog goed waren. Ook hij ging de anderen voor in een heildronk, waarna de gasten door de Scheldedirectie een koude lunch werd aangeboden. Enkele technische bijzonderheden van de Congo Zole: lengte over alles 147,07 m, breedte 18,90 m, diepgang 8,84 m en draagvermogen 12000 ton. Het schip zal worden voortgestuwd door een 5 cylinder Schelde-Sulzer hoofdmotor type RSAD 76 met een vermogen van 6500 apk bij 119 onwentelingen per minuut. HAAMSTEDE. De gemeente raad van Westersehouwen voelt zich bijzonder ongelukkig met het streekplan Schouwen. Tijdens de zaterdagmorgen gehouden verga dering was de kritiek op Ged. Sta ten en op de Prov. Planologische Dienst niet mals. Vooral de heer C. A. van Oort (prot. chr.) uitte zich ongemeen fel. Hij sprak over een onrijpe vrucht, een misbaksel en een misgeboorte. Na een uitvoe rige discussie aanvaardde de raad het preadvies van B. en W., waar in maar liefst 19 wijzigingen wor den voorgesteld aan Ged. Staten. De heer M. den Boer (prot. chr.) vond het teleurstellend, dat de twee grote toegangswegen tot het recreatie gebied niet in het streekplan zijn opge. nomen. Bovendien vond hij het jam mer, dat het streekplan veel te laat is gekomen. De gemeente Westersehou wen zal, naar zijn mening, niet in staat zijn de uitbreidingsplannen klaar te hebben als in 1964 de dam over de Grevelingen Waar is. Het onaanvaardbaar liet de heer Van Oort horen. „Ged. Staten komen wel met een plan voor een brug over de Oosterschelde, waarom wij niet hebben gevraagd. De uitbreidingsplannen van Westersehouwen wijken sterk af van het Streekplan. Als Kamergeleerden gaan regeren in plaats van gemeente besturen zijn de resultaten niet hoopge vend", aldus de heer Van Oort. „Maar ik blijf optimistisch." Wethouder J. v. d. Klooster herinner de er aan, dat destijds de zelfstandige gemeenten zelf met een streekplan had den moeten komen. „Dan waren wij tenminste niet te laat". De wethouder wilde het plan wel aanvaarden maar met vele correcties. De heer Den Boer merkte later nog op, dat het het meest belangrijke is, dat de gebieden vrijkomen voor bebou wing enz. En de heer M. Steur (vvd) vond het belangrijk, dat de natuurge bieden worden vastgesteld in het streek- PlEvenals wethouder Van der Klooster kon de heer J. Hendrikse (soc) zich onder het voorbehoud van vele correc ties verenigen met het streekplan. Öe heer Den Boer opperde ten slotte de suggestie om een bespreking tussen de raad enerzijds en Ged. Staten en de P.P.D. anderzijds. Volgens burgemees ter, mr. R. J. Q. Röell zou het erg moeilijk zijn om de P.P.D naar Schou wen te krijgen, „omdat Zeeland veel riet en vele Wuitjes heeft" De raad verenigde zich uiteindelijk met het pre advies van B. en fff. Eveneens werd uitvoerig gesproken over de reorganisatie van de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht. Deze dienst had twee plannen ontwor pen, maar beide plannen zijn voor de gemeente Westersehouwen onaanvaard baar. De raad staat op het standpunt van een eigen dienst, mits in de centrale dienst wordt tegemoetgekomen aan de- Ten slotte werd ook van gedachten gewisseld over de reinigingsdienst. Bin nenkort zal een roltrommel-auto gaan rijden, als onderdeel van de reinigings dienst „Duiveland". Aan het begin van de raadsvergade ring heeft burgemeester Röell zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij deelde mede, dat in het afgelopen jaar 27.245 gasten werden geregistreerd in de ge meente, van wie 5753 buitenlanders. En van dit laatste aantal waren 5000 Duitsers. Verder werden 328.614 over nachtingen geboekt. AXEL. Een dezer dagen moest de Axelse wethouder M. L. M. Ysebaert met zijn auto plotseling rammen voor een loslopende hond. Zijn nieuwe wa gen begon te slippen en dook langs de weg lopende sloot in waardoor de auto gedeeltelijk in het water kwam te lig gen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto moest door een kraanwagen uit de sloot worden ge haald en bleek licht te zijn beschadigd. BORSSELE. Naast een uitgebreid overzicht over het afgelopen jaar heeft burgemeester P. J. Dominicus van Bors sele in zijn nieuwjaarsrede als urgent gewezen op de realisatie in 1962 van de brug over het geul aan de Noordnol. Het K.V.P. raadslid de heer W. van 't Westeinde wees er later op dat deze werken consequenties meebrengen be treffende het nemen van beveiligings maatregelen ten behoeve vari de zwem mers. Op voorstel van de heer J. Bras (S.G.P.) werd het presentiegeld voor de leden van de stembureau's ge bracht van tien of twintig gulden per dag. De begroting 1962 werd z.h.s. vastge steld. De gewone dienst geeft een be drag aan inkomsten en uitgaven van 449.440 gulden. De post onvoorzien be draagt 9375 gulden. De S.G.P. raadsleden wensten geacht te worden tegen de verzekeringsposten gestemd te hebben VLISSINGEN. De Vlissingse politie heeft een beschonken bestuurder van een personenauto die op het rijwielpad van de Prins Hendrikweg reed ter ont nuchtering in verzekerde bewaring ge steld. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. Ds. J. A. Roskam voorzitter oecumenische jeugdraad UTRECHT Tot voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland is met ingang van 1 maart benoemd ds. J. A. Roskam, evangelisch luthers predikant te Beverwijk. De nieuwe voorzitter zal op de landelijke oecume nische jongerenconferentie die 10 en 11 februari in Eindhoven wordt gehouden worden geïnstalleerd

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3