onbekende suikeroom mei wie we nu nog geen raad weien Volkspolitie sluit vluchttunnel af SUNIL HALEN! Rusk hekelt Castro en aanhang TOEKOMST VAN VELEN IN HET GEDING Seinhuiswachterselke fout zeven jaar één tóef vetgeifijt LONEN BOUWBEDRIJF VIJF PCT. OMHOOG REM OP DE GROEI VAN DE TUINBOUW ONDER GLAS ONTVOERDERS VAN ARTS ONGEMERKT GEFILMD DEC0N0RD«N! Londen wacht staking van ondergrondse („Onrechtvaardige onmatigheid" Beroving was in scène gezet ZEVENBERGSE WINKELIERS AFGESLOTEN MINISTER DE ROUS BELAST MET OPLOSSING VAN HET PROBLEEM VAN EEN NETELIG BEZIT Voordelig Contract Prik bij Annerveen K.L.M. WIL LIJN DOORTREKKEN EÉN MAAND VOORWAARDELIJK GEËIST 28 Oostduitsers vluchten naar West-Berlijn AANSLAG BERAAMD IN NIEUW-GUINEA Nog geen akkoord verschuiving werktijd Arbeider dodelijk gewond „Bevriezing van grond onaanvaardbaar" Veiligheidsdienst was ingelicht Weense IJsrevue niet naar Rotterdam Soldaat verongelukt in Nieuw-Guinea Proces in overweging Vrijdag 26 januari 1962 Pag. 5 PUNTA DEL ESTE (AP) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft gis teren op de conferentie van Ameri kaanse staten in Punta del Este het bewind van Fidel Castro fel ver oordeeld en aangedrongen op strenge maatregelen om het westelijke half rond tegen het communisme te be schermen. De maatregelen waartoe Rusk opriep waren: J Een verklaring dat het bewind van Castro niet kan samengaan met het interamerikaanse systeem; 2 uitsluiting van de regering in Ha vanna van deelneming aan het werk van de organisatie van Ameri kaanse staten; o afbreking van de handelsbetrek- kingen met Cuba; A invoering van individuele en ge- meenschappelijke afweermaatrege- len tegen ,,de verschillende vormen van politieke en indirecte agressie te gen het halfrond". De Amerikaanse minister noemde Castro en zijn aanhangers grijnzende hielelikkers van Moskou". Hij voegde er aan toe dat Castro met hulp van de communisten de grootste militaire macht in Latijns-Amerika heeft opge bouwd. „Het regiem-Castro heeft een com munistisch bruggehoofö' in Amerika gevormd en heeft daarmee het gehele halfrond in de frontlijn gebracht van de strijd tussen communisme en demo cratie. De tijd is nu gekomen waarop de Amerikaanse republieken zich moe ten verenigen tegen communistische inmenging op dit halfrond", aldus Rusk. Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN. De kapitein en de eerste stuurman van de sleepboot Noord Holland zijn in feite veroor deeld op grond van regeringsveror deningen en strafartikelen, die Indo nesië heeft uitgevaardigd om zich te beschermen tegen de smokkel van wapens en steun aan opstandelingen. Dit .schrijft schout-bij-nacht dr. M. W. Mouton in het maandblad De Zee, be stemd voor koopvaardij- en marine-offi cieren. Schout-bij-nacht Mouton is aan wezig geweest bij het onderzoek dat het ministerie van buitenlandse zaken naar de inbeslagneming heeft ingesteld. Op het ministerie is de zaak bespro ken met de directie van Wijsmuller en gezagvoerder Edelenbosch. De overtreding van de bijzondere Indonesische verordeningen door de Noord Holland heeft niets met de rede nen tot het in het leven roepen van de ze verordeningen te maken, aldus dr. Mouton, omdat de sleepboot er alleen maar op uit was hulp te verlenen. De strafbepalingen zijn volgens hem toe gepast voor een ander doel dan waar voor ze geschreven zijn. Hij voegt er aan toe: ,,Geen rechter van welk land ook zou zich aan zulk een onrechtvaar dige onmatigheid schuldig hebben ge maakt". AARDGAS Van onze speciale verslaggever Nederland ziet zich met betrekking tot een van zijn bodemschatten geplaatst tegen over een ongewoon probleem: Wij zijn rijk, veel rijker dan wij ooit dachten, maar wij weten nog niet goed hoe en wat wij met die rijkdom aanmoeten. De bodemschat: aardgas. Het probleem: Wij hebben er veel meer van in onze bodem dan wij tot voor kort vermoedden en hoe moeten we die rijkdom nu gebruiken zonder de Nederlandse en wellicht de Europese „energiemarkt" te ontwrichten? Belast met de oplossing van dit netelige bezitsprobleem is minister De Pous. Vroeger op school zouden wij gezegd hebben: Hij moet een vergelijking met één onbekende oplossen en dat is doodeenvoudig. Maar hier is de onbekende: de hoeveelheid aardgas in onze bodem. Dat maakt de oplossing van het vraagstuk bijzonder moeilijk. Bovendien moet de zaak worden bekeken in het geheel van het Nederlandse energiebeleid en dan gaan er veel meer factoren meespelen. Vele vergelijkingen dus, met in feite vele on bekenden. Voor het eerst werd aardgas in onze bodem gevonden in 1948, bij Coevorden. Men weet dat alles wat zich in onze bo dem bevindt op grond van de Mijnwet eigendom is van de Staat. Die geeft concessies uit. In de praktijk worden deze concessies maar door één on derneming gevraagd en aan haar gegeven: De Nederland se Aardoliemaatschappij (N.A. M.)onderdeel van de Shell. Zij vraagt vergunningen voor proefboringen en als zij iets vindt waarvan wordt veron dersteld dat exploitatie daar van loont, wordt een concessie aangevraagd. De exploitatie van aardgas loonde. Er werden meer putten ontdekt: bij Boekelo, bij Meppel. Heel groot wa ren de produktiebronnen niet, maar groot genoeg om, zo omstreeks 1952, de overheid ervan te overtuigen dat aardgas van betekenis kon worden als een onzer energiebronnen. De overheid heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat ons aardgas ten bate van de openbare gasvoorziening moest komen. Puur nationaal-econo- misch gezien zou het meeste rende ment uit het aardgas worden verkre gen zo was de redenering als het aardgas uit opze bodem naar de huishoudens van Nederland werd ge bracht. In die dagen beliepen de ramingen over de hoeveelheid aardgas in onze grond tien miljard kubieke meter. Op grond van die ramingen heeft de Staat in 1954 een contract gesloten met de N.A.M. Twintig jaar lang zou de Staat alle door de N.A.M. aangeboden aardgas aankopen tegen een voor die gehele periode vastgestelde prijs. De Staat zou het aardgas doorleveren aan de openbare nutsbedrijven bijv. van pro vincies en gemeenten. Waarom, zal men vragen, een con tract voor twintig jaar? Het antwoord is: IDe N.A.M. levert het gas, maar de overheid moet voor de distribu tiemogelijkheden pijpleidingen naar de afnemers etc. zorgen. Dat eist hoge investeringen en die kan de overheid er niet in steken als er geen zekerheid is dat zulk een zaak op lan gere termijnblijft lopen; 2 De aanvankelijk aangeboden hoe veelheid gas direct na 1954 was groter dan de hoeveelheid die toen kon worden afgenomen, omdat de pijpleidingen nog niet alle klaar waren, en vele gemeenten nog niet op het aardgasnet waren aangesloten. Het spel werd dus zo bekeken: in de eerste jaren van de contractperiode zou de Staat te veel aan de N.A.M. betalen, maar als de ontwikkeling voortschreed, de pijpleidingen gereed kwamen en steeds meer gemeenten aardgas gingen betrekken, zou de Staat op den duur verhoudingsgewijs weinig gaan betalen. Over een perio de van twintig jaar bekeken zou de Staat en zou dus de gemeenschap er goed uit springen. Let wel: dit was allemaal geba seerd op de toen aangenomen hoeveel heid aardgas in onze bodem: tien mil jard kubieke meter. En op een be reidheid van gemeenten om over te gaan op aardgas. Die bereidheid is lang niet altijd heel groot gebleken. Toen werd de grote aardgasbel bij Slochteren in Groningen ontdekt. De Belgische senator Viktor Leemans kreet in Straatsburg uit: „In Neder land is een aardgasveld van 500 mil jard kubieke meter ontdekt. Dat is zo veel als in de Sahara aanwezig is. Nederland heeft de toekomst van de hele Westeuropese energievoorziening in handen! Nederland is schatrijk! Wat gaat Nederland ermee doen?" Een paar weken geleden meende men dat bij Annerveen een nieuw aardgasveld zou kunnen liggen. In zekere zin was dat een verrassing. In zekere zin QOk een ver gissing. De N.A.M. was bezig het aardgasveld van Slochteren te begrenzen. Bij het „afprikken" stuitte men, nabij Annerveen, veel ondieper dan de Slochterense bel ligt, op aardgas onder heel hoge druk. Inmiddels is al gebleken dat deze bron zeer vermoedelijk maar een kleine is, die niet in verbinding staat met de grote bel van Slochteren. Eigen nieuwsdienst DEN HAAQ, De K.L.M. voert on derhandelingen om haar lijn van Am sterdam naar Khartoem door te trekken naar Dar-es-Salaam in Tanganyika. Dat zal de belangrijkste uitbreiding zijn in de komende zomerdienstregeling. Deze gaat in op 1 april. De dieast Amster damLuxemburg zal dan niet meer worden uitgevoerd. In het drukke seizoen zal de K.L.M. naar New York dagelijks drie diensten met een DC-8 en één dienst met een DC-7 onderhouden. Voor het driemaal per week vliegen tussen New York en Curacao heeft de K.L.M. een straal vliegtuig van het type Convair 880 ge huurd van de Viasa in Venezuela. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Gemiddeld eens in de zeven jaar maken seinhuis wachters een fout De statistieken hebben dat aangetoond. Dit ver klaarde gistermiddag een deskun dige van de spoorwegen voor de Haagse rechtbank bij de behandeling van de zaak tegen de 38-jarige sein huiswachter H. J. van T. uit Den Haag. De man had 16 juli vorig jaar op het Haagse station Staatsspoor een wissel te vroeg omgezet. Daar door was het laatste deel van een trein die uit Leeuwarden kwam. ont spoord. Het treinstel was in botsing gekomen met een voor rangeren ge reedstaand stel. Er waren geen per soonlijke ongelukken gebeurd, maar er was vrij aanzienlijke materiële schade aangericht. Bij reconstructie korte tijd na het ongeluk bleek dat deenige oorzaak van het gebeurde te vinden was in een te vroeg stopzetten van een inrijsein en het daarna te vroeg omzetten van een wissel. De trein uit Leeuwarden was binnengereden over spoor vier en was via de wissel naar spoor 1 a geleid. Het laatste deel was echter verder gereden over spoor vier. Het inrijsein en de wissel zijn zodanig gekoppeld dat pas. nadat het inrijsein op onveilig is gezet, de wissel worden omgezet. kan Te vlug Van T. kon zich niet herinneren zijn manipulaties te vroeg te hebben uit- PARAMARIBO (ANP). De chauffeur van de betaalmeester in Paramaribo, die de politie had gezegd van 175.000 Surinaamse guldens te zijn beroofd, heeft bekend een valse aan- gifte te hebben gedaan. De man vertelde de politie dat hij al enkele weken met het plan had rondgelopen zijn slag te slaan. Een oom, aldus de chauffeur, zou 's mor gens ergens buiten Paramaribo op hem wachten om de zak met bai)k- biljetten, die bij een bank was gehaald, in ontvangst te nemen. Nadat de chauffe "r (le bode die hem vergezelde een hoofdpijntabletje had laten kopen, reed hi;5 naar de afge sproken plek De oom nam de zak geld over en verdween, aldv het ver haal var. de chauffeur. De oom ontkent iets met de zaak te maken te hebben Een huiszoeking le verde niets op. Bij een brand in een ziekenhuis in Tokio kwamen gisteren zeven bejaar de patiënten in de vlammen om. gevoerd. Hij was er evenwel van over tuigd dat het zo moet zijn gebeurd. Vermoedelijk heeft hij iets te vlug wil len handelen om het rangeerstel snel te verwerken. Volgens de voorschriften had hij moeten wachten met het om zetten van de wissel tot hij de achter lichten van de passerende trein had gezien. Voor zijn fout heeft Van T., die sinds 1954 seinhuiswachter is, een ernstige ontevredenheidsbetuiging van de spoor wegen gekregen. Al tweemaal eerder had hij een verkeerde manipulatie uit gevoerd, vermoedelijk onder de druk van spanningen in zijn particuliere leven. Zijn superieuren waren van zijn problemen op de hoogte, maar zij had den daarin geen aanleiding gezien hem van zijn taak te ontheffen. Na het ongeluk was hij medisch en psychisch herkeurd. Hij was volkomen geschikt bevonden. Gevolgen De officier van justitie vond dat er zeker sprake was van grove schuld. Hij achtte het ongeluk wel illustratief voor de zwaarte van de taak van de seinwachters. Hij sprak zijn grote waardering voor hen uit. Teruggrijpend op de verklaring van de deskundige, dat seinhuiswachterg steeds de kans van een fout boven het hoofd hangt bij elke van de handelin gen die zij honderden malen per dag verrichten, wees de officier erop hoe zeer de spoorwegmensen die met de veiligheid zijn belast, onder de druk verkeren een fout te kunnen maken die onvoorstelbare gevolgen kan heb ben. Daarmee rekening houdend eiste de officier een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De raadsman meende dat grove schuld niet was aangetoond. „Van T. heeft wel een fout gemaakt, maar een strafrechtelijk verwijt hiervoor is te zwaar. Spanningen waaraan hij geen schuld had. zijn zeker van invloed geweest." Pleiter concludeerde tot vrij spraak. BERLIJN (Reuter). Voortijdi ge berichtgeving door niet-Duitse bladen over de geslaagde ontsnap ping van 28 Oostberlijngp vluchte lingen door een zelfgegraven tunnel naar West-Berlijn heeft gisteren ge leid tot ontdekking van de tunnel door de Oostduitse politie. Het was de bedoeling geweest dat in de ko mende dagen nog een honderdtal vluchtelingen door de tunnel de wijk naar het Westen had kunnen nemen. Ruim twaalf uur na de eerste ge slaagde massale ontsnapping kreeg de Oostduitse politie lucht van het bestaan van de tunnel, ergens tegen de Franse sectorgrens aan. Een grote politiemacht werd ingezet en afgaan de op de verhalen in buitenlandse bla den viel het de volkspolitie toen niet moeilijk het leegstaande huis waar in de kelder het ene eind van de tunnel uitmondde, te vinden. Dertig man be zetten terstond het huis. Toen men eindelijk ver genoeg meende te zijn werden alle betrokken familieleden 's nachts omzichtig naar het huis geloodst, waarna de gevaar volle tocht van een uur kruipen be gon. Allen bereikten ongedeerd, maar trillend van zenuwen en geheel be- modderd, het Westberlijnse einde van de tunnel. Gevolgen De Westberlijnse politie betreurde de voortijdige publikaties ten zeerste, niet alleen omdat een nieuwe vlucht weg nu voorgoed afgesloten was, maar vooral ook omdat de ontdekking stellig tot een reeks arrestaties van Oostberlijners zal leiden. Het gemeen tebestuur van West-Berlijn prees openlijk de Berlijnse pers omdat geen enkel Berlijns blad de plaats van de ontsnapping had aangegeven. Organisatie De nacht tevoren waren 28 Oostber lijners de oudste een 71-jarige inva lide vrouw, de jongste een meisje van acht op handen en voeten door de slijkerige en ongeventileerde tunnel gekropen, waaraan enkele mannelijke leden van de groep in het diepste geheim al wekenlang gewerkt hadden. In de kelder van een verlaten huis dicht bij de muur langs de Franse sector waren zij begonnen een tunnel van zestig cm hoogte uit te graven, die zij moeizaam zelf moesten leeg halen en stutten. Het graafwerk kon alleen overdag worden uitgevoerd om dat het lawaai in de nachtelijke stil te de werkers mogelijk aan de grens- patrou'illes zou verraden. Steeds stond er een man op de uitkijk. BUENOS AIRES (AP). -De vroe gere Argentijnse dictator Juan Peron heeft zich kandidaat gesteld voor de post van vice-gouverneur in de pro vincie Buenos Aires bij de verkiezin gen van 18 maart. Dit werd bevestigd door vakbondsleider Andres Framini die kandidaat is voor het gouverneur schap in deze provincie. (Ingezonden mededeling) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL DJAKARTA (Reuter) Twee Ne derlanders en vier Indonesiërs zijn schuldig bevonden aan de moordaan slag, die onlangs in Makassar op pre sident Soekarno is gepleegd, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. De commandant van Zuid-Celebes, kolonel Jusuf, heeft verklaard dat de aanslag werd beraamd in Nederlands Nieuw-Guinea. De vier Indonesiërs zouden zes weken, voordat de aanslag werd gepleegd, door de Nederlanders uit Nieuw-Guinea naar Makassar zijn gezonden. De namen van de beschul digden werden niet gegeven. Met zijn motorfiets is woensdagavond ■de 54-jarige keurmeester van het ge meentelijk slachthuis in Roermond, de heer J. Sanders, tegen een geparkeerde vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. Ja, en wat ging de N.A.M. ermee doen? Gesteld dat er inderdaad 500 miljard kubieke meter zou zitten daar onder 'Groningen en Drenthe, gesteld zelfs dat het veel minder zou zijn, 60 miljard bijvoorbeeld, dan nog zou de Staat in grote moeilijkheden geraken als de N.A.M., zwaaiend met haar con tract, zou zeggen: Staat der Nederlanden, gij hebt u contractueel verbonden, twintig jaar lang alle aardgas af te nemen dat wij u zouden aanbieden. Het spijt ons zeer dat u geen pijpleidingen hebt om 60 miljard kub. te verwerken, en geen afnemers genoeg voor die hoe veelheid, maar afnemen en betalen zult ge, want dat staat in het con tract. De Staat zou failliet kunnen gaan aan de N.A.M. Dat is punt één. Punt twee is dat de ontdekking van zeer grote hoeveelheden aardgas zelfs als 't „maar" 60 miljard kub. zou zijn de vraag deed rijzen wat de toekomst was van onze andere energiebronnen: de aardolie, die op zo vele plaatsen in ons land wordt ge wonnen, en de Limburgse steenkolen. Wat zou de toekomst van de mijn streek, van de mensen daar, zijn als er eens zo veel aardgas was dat Ne derland veel minder of geen kolen meer nodig had? Hoe moesten we dus onze nieuwe „rijkdom" inpassen in onze stijgende, maar in welke mate stijgende behoefte aan ener gie? Allemaal moeilij'ke vragen. En: nog steeds die vergelijking met één onbe kende. Niemand weet tot op dit ogen blik of er nu 60 miljard dan wel 500 miljard kubieke meter aardgas onder Slochteren zit. Zijn er ramingen? Vermoedens? Zeker. Daarover morgen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De lonen in het bouwbedrijf zullen, behoudens goed keuring door het College van rijks bemiddelaars, op 1 maart met tien cent per uur stijgen, dat komt neer op een verhoging van het gemiddel de loon in de bouwnijverheid met ruim vijf procent. Dit blijkt uit de overeenstemming die werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben bereikt over de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst die op 1 maart ingaat. Er is nog verschil van inzicht over de van werkgeverszijde voorgestelde invoe ring van de zogenaamde verschoven werktijd. De Nederlandse vereniging van we genbouwers, die dit gisteren in Den Haag meedeelde, legde er de nadruk op dat de loonsverhoging van tien cent per uur in relatief opzicht gelijk is aan dié in aanverwante bedrijfstak ken. Zij is ook in overeenstemming met de voorschriften van het akkoord van Wassenaar over de loonsverhogin gen in dit jaar. Inhalen Over de werktijd deelden bestuurs leden van de vereniging mee dat in de ^maanden november, december en januari moeilijk bij een vijfdaagse werkweek, zoals die midden 1961 is ingesteld, een dagelijkse werktijd van negen uur kan worden bereikt. De omstandigheden waaronder men in deze periode buiten moet werken, zijn daarvoor verantwoordelijk. Om nu het door de verminderde werkpresta tie te verwachten produktieverlies in de drie wintermaanden op te vangen, zouden de werkgevers graag zien dat: 1. de werknemers in de drie winter maanden een vijfdaagse werkweek van veertig uur zouden maken; 2. gedu rende de overige maanden een vijf daagse werkweek zal komen van ne gen uur en twintig minuten per dag, teneinde de verloren tijd in de win termaanden in te halen. Van werfcne- VLAARDINGEN (ANP). - In een fa briek van de Deltachemie in Vlaardin- gen is gisteren de negentienjarige ar beider M. J. van Erp uit St, Willebrord dodelijk bekneld geraakt. De heer Van Erp was gaan zitten op de lading van een vorkheftruck. Hij kwam klem te zitten toen de truek doorreed. Van onze economische redactie SCHEVENINGEN. Een vaag gevoel van romantisch getinte be houdzucht dreigt de overhand te krijgen op de sociaal en economisch zeer gewenste voortgang van de groei van de tuinbouw onder glas. Deze economische gezonde tak van bedrijf wordt door allerlei beper kingen in groei en ontwikkeling af breuk gedaan, onder meer door verboden die alle te herleiden zijn tot een ,,we-vinden-kassen-zo-lelijk- en-we-willen-ze-niet' Aldus zei gisteren drs. D. H. Fraiis- sens, secretaris van de commissie pla nologie van het landbouwschap, op een in Scheveningen gehouden voor lichtingsdag over tuinbouw en'ruimte lijke ordening. Hij ging er van uit, Van onze correspondent PARIJS De Franse nationale veiligheidsdienst heeft thans mee gedeeld hoe hij er zo snel in geslaagd is de ontvoerde dr. Mainguy terug te vinden. Op de ochtend van de ontvoering was de inlichtingendienst van de nationale veiligheidsdienst ervan op de hoogte gebracht, dat een van de kamerleden van de gaullistische par tij ontvoerd zou worden en dat hij zou worden overgebracht naar de villa Rosa te Montigny. De politie liet de villa omsingelen door agen ten, gewapend met fototoestellen en filmcamera's met telelenzen. Toen de ontvoerders arriveerden werden zij van alle kanten door deze fotografen onder vuur genomen en via een radiowagen werd de veilig heidsdienst op de hoogte gebracht van hun komst. Zelf gingen deze agenten de villa niet binnen daar zij niet gewapend waren en de bandie ten wel. Officier Door de gemaakte foto's en films is men tevens de identiteit van twee andere ontvoerders te weten geko men. Een van hen is een officier, die zich voor deze gelegenheid in burger had gekleed. Na de ontvoe ring is hij niet meer in zijn woning te Parijs teruggekeerd. Ook de num mers van de wagens, die bij de ont voering werden gebruikt zijn be kend. De politie van geheel Frank rijk is naar hen op zoek. Wat de ontvoering van de jonge Bertrand Sapin-Lignières betreft, helt de politie steeds meer naar de mening over, dat de jongen niet ont voerd is, maar dat hij om de een of andere reden is ondergedoken. Bij het onderzoek is namelijk komen vast te staan, dat zijn voogd hem vóór de deur van het lyceum St. Louis heeft afgezet, doch een half uur voordat hij binnen moest zijn. De indruk dat de jongen zelf is gevlucht wordt versterkt door de omstandigheid dat de advocaat van de familie Sapin-Lignières, die gis teren bij de politie werd verwacht om de ontvoering aan te geven, niet is komen opdagen. ROTTERDAM. Joan Haanappel, pas hersteld van een val op het ijs, had gehoopt met de Weense IJsrevue in Rotterdam op te treden, maar dat gaat niet door. De directie van het gezelschap had een aanbieding gericht aan de Ahoy- hal om tijdens de Nederlandse tournee ook een paar dagen in Rotterdam voor stellingen te geven, maar de directie van de hal heeft het aanbod niet aan vaard. Aan dr. A. K. Gerson, directeur van het Rijksbureau voor kunsthistori sche documentatie, is door de minister van O.K. en W. opdracht verleend om dit studiejaar aan de universiteit in Groningen onderwijs te geven in de kunstgeschiedenis. dat ook in agrarische kringen thans algemeen aanvaard wordt dat de over heid in planologische zaken het laat ste woord behoort te spreken. Het onttrekken van cultuurgrond aan het agrarisch gebruik stuit in het alge meen ook niet meer op grote weer standen. Twintig jaar Het is, aldus de heer Franssens, niet altijd te voorkomen dat tuin land voor stadsuitbreiding wordt be stemd. Maar niet alle gevolgen daar van kunnen aanvaard worden. Hij achtte de verregaande bevriezing van het bestaande grondgebruik, terwille van een nieuwe maar nog niet ver werkelijkte bestemming, onaanvaard baar. Er zijn gevallen bekend, zo ver volgde de heer Franssens, van tuin ders die in afwachting van een ont eigening niet minder dan twintig jaar en langer hun bedrijf niet hebben kunnen uitbreiden. Voor de tuinbouw in het van Nederland vormen zijns westen inziens vooral de verboden tot kassenbouw in gebieden met agrarische bestemming, bijvoorbeeld in het streekplan-West- land en het ontwerp-streekplan IJs- selmonde, de grootste bedreiging. De argumenten die daarbij worden aange voerd voor dergelijke verboden, zijn vaak vaag en subjectief. Tevoren had ir. Th. Quene van de rijksdienst voor het nationale plan er op gewezen dat de richtlijnen voor de ruimtelijke ordening die de overheid geeft, ook voor het landelijke gebied zo globaal mogelijk moeten zijn. Zij moeten zich zoveel mogelijk beper ken tot de hoofdlijnen van de ruimte lijke structuur. Tot die hoofdlijnen behoort volgens de heer Quene de ontwikkeling van een nieuw centrum van de tuinbouw onder glas. De overheid heeft daar bij volgens hem het recht de locali- sering van zo'n centrum door middel van planologische maatregelen te be ïnvloeden. Tot dusver evenwel heeft de overheid hierbij voornamelijk ne gatieve maatregelen genomen, te weten kassenbouwverboden voor bepaalde de len van het platteland. Hij gaf toe dat de ontwikkeling van de planologie uit de stedenbouw tot een wat stedelijke richting van die planologie heeft geleid. Maar er ko men nu gaandeweg meer planologen uit andere kringen. merskant voelt men niets voor een ver schuiving van de werktijd; de onder handelingen hierover ziin opgeschort. Volgens ir. H. D. Prins, voorzitter van bovengenoemde vereniging, kan men, gezien de grote achterstand in de bouwnijverheid van werken waar voor geen vergunning wordt gegeven, spreken van een noodtoestand. In de ze omstandigheden kan op een totaal van 2100 tot 2200 ureh per man per jaar een verlies van 65 uur per man gedurende de drie wintermaanden, dat is drie en een half procent van het totaal, belangrijk worden geacht. De werknemersorganisaties zijn zich volgens de heer Prins niet geheel be wust van de noodsituatie. (Ingezonden mededeling) DOE UW WAS Conord jf\j u t <-h l u. xl_ semi-automatische COMPLEETWASSER IN DEZELFDE KUIP OP NOG GEEN 1/4 m* U stelt in en de machine doet alles automatisch! Zelfs géén 'om pak ken' y meer! Vraagt inlichtingen! cTfv imDorteur voor Nederland N.V. Centrale Handels Vennootschap .Gen. v. d. Heijdenstraat 20, Rotterdam DEN HAAG (ANP). De dienst- olichtig soldaat W J. Peters is gis termorgen in Biak in Nederlands Nieuw-Guinea door een vallende kist zo ernstig aan het hoold gewond, dat Mi kort daarna is overleden. So'daat Peters was twintig jaar en woonde in Wychen. Van onze correspondent LONDEN. Er hangt Londen (en die stad niet alleen) weer heel wat narigheid boven het hoofd. Leden van het personeel van de Londense onder grondse dreigen met een wilde sta king van een etmaal op maandag. Zo lang hun onlangs afgewezen looneisen niet worden ingewilligd, zullen zij de ze wilde staking elke maandag herhalen. De besturen van alle betrok ken vakbonden hebben zich gisteren vierkant tegen het voornemen van de ontevreden ondergronders uitgespro ken. Zij gaven hun leden de raad niet aan de wilde staking, die de bevol king zeer veel overlast zal bezorgen, deel te nemen. Gisteravond wist men nog altijd niet of er. maandag^ werkelijk wordt ge staakt en, zo ja, door hoeveel leden van het personeel. Gaat de staking door, dan leggen ook veel chauffeurs en conducteurs van de Londense bus sen uit solidariteit het werk neer. Bo vendien dreigen er moeilijkheden bij de spoorwegen in het zuiden van het land. Dat betekent chaos bij de trei nen die honderdduizenden forensen da gelijks naar hun werk in Londen bren gen. De regering treedt voorlopig niet op, maar zij heeft noodmaatregelen voor bereid die. bedoeld zijn om de chaos als ze komt het hoofd te bieden. Er zullen tijdelijke parkeerplaatsen worden opengesteld voor al degenen die bij een staking van treinen en on dergrondse met hun auto naar Londen gaan. Van onze correspondent ZEVENBERGEN Bijna vijftien Zevenbergse winkeliers die zich gedu peerd voelen door het afsluiten van de Noorderhaven overwegen aen proces aan te spannen tegen de gemeente. De afsluiting was nodig wegens het verzakken van de kademuur. Voor de winkeliers was daaraan de onplezierige consequentie verbonden, dat de riiweg wordenUgebruiktf*S niet langer mocht deputatie van de Zevenbergse gemrek m»tSV-Hrenlgingen ls tijdens een gesprek met Burgtmeeste- en Wethou ders voor de winkeliers in de bres ge- mlenf bur§emeester deelde daarbij gestélde hnPfeTTtebeS.tUur een scherP had gestuurd aan het Heemraadschap voor Mark en Dintel °P een spoedige oplossing werd' m?t rtJ°ngen heemraadschap, dat met de zorg voor het welzijn van de WnGd1erverI-ibeil,a?tlheeft al laten weten vangen n te hebben ont- Heemraadschap en gemeente hebben STd^nood "e^iielpen. °m wihtoelier*

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5