Het nieuw tarief stelsel van waterleiding op Schouwen RADIOPOSTEN IN VLISSINGEN EN ANTWERPEN De Ruyterschool kreeg moderne werkplaats Dag smidzeggen de Terneuzense jongens tegen mevrouw Butter Groei zet zich voort Schouwen streeft naar gespreks- centrum over het Zeeuwse Meer Zeeuwse Arjos nu 15 clubs Schade in Hulst door dronken weggebruikers Belangrijke mijlpaal op weg naar verhoogde veiligheid op de Westerschelde Aandeelhouders akkoord met voorstel Middelburg en Yerseke op revanche uit Plan voor dorpshuis in Heinkenszand Aanzienlijke schade hij botsing Koninklijk Paar op 5 mei in Middelburg F. C. Hanse 25 jaar Z.L.M.-secretaris op Schouwen Aquariumvereniging Middelburg negende landèlij ke ranglij st Smidse of smederin „Dag smid" Douane nam 800 kg boter in beslag Handelaren verkochten benedenmaatse vis Melodiamet musical op de planken Vrijdag 26 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD ZIERIKZEE. Na een voorbereiding van vele jaren zal met ingang van 1 april a.s. voor de N.V. Waterleidingmaatschappij ,,Schouwen-Duiveland" een nieuw taricfstelsel worden ingevoerd. Deze ingrijpende wijziging van de tarieven betekent voor de ver bruikers overigens geen verhoging. Tijdens de gistermiddag in „Mondragon" gehouden vergadering van de aandeelhouders van de waterleidingmij werden de leveringsvoorwaarden en tarieven goedgekeurd. De groei van het waterleidingbedrijf zet zich intus sen voort, zo bleek uit het openingswoord van de voorzitter van de Raad van Beheer, mr. F. Th. Dijckmeester. „Het is weliswaar geen spectaculaire groei, maar het gaat in een gezond en geleide lijk tempo." Burgemeester Dijckmeester maakte /sering van het bedrijf zal worden voort- in zijn openingswoord enkele behartens-gezet. waardige opmerkingen. Voortbordurend' De toevoeging van fluor aan het wa- op de groei van het waterleidingbedrijf merkte hij op, dat de hoeveelheid op- gepomt water met 4,5 pet. is gestegen in 1961 en 890.000 kubieke meter bedraagt. Ook het aantal afsluitingen is gestegen. Voorts vond mr. Dijckmeester het af nemende exploitatieverlies eveneens een kenmerk van de voortgaande groei. De oude verliezen zijn echter nog steeds niet afgewikkeld. Dat is ook de reden waarom het rijk de goedkeuring niet wil geven voor de bouw van een nieuw kantoor. Een urgente zaak, want de kantoren zijn thans ondergebracht in een oud en vervallen gebouw, dat boven dien te klein is en lekt als een zeef. Inmiddels is hét project besteksklaar gemaakt. Sprekend over de liquiditeits positie verklaarde de burgemeester, dat het moeilijk is om de overvloedige middelen zo goed mogelijk te beleggen Een aanvraag is ingediend voor acht nieuwe putten in het wingebied als vervanging van de bestaande, die uit 1928 dateren. Burgemeester Dijck meester verwachtte niet, dat de nieu we putten voor de komende zomer in bedrijf zullen komen. Maar ook aan de uitbreiding van de capaciteit moet ge dacht worden. Daarom zullen nieuwe putten geprojecteerd moeten worden. Vervolgens verklaarde mr. Dijckmees ter. dat het nieuwe streekplan voor Schouwen wel ruimte biedt voor de wa terwinning, maar het ontbreekt aan be schermende maatregelen. Bovendien is een weg geprojecteerd vlak langs het pompstation, hetgeen eveneens weinig bekoorlijk is. Via enkele opmerkingen over de grond waterstand vertelde mr. Dijckmeester, dat in het komende jaar de automati- Een van de eisen, die samenhangen met de invoering van de nieuwe tarieftege- ling is de algehele bemetering van de percelen. Thans is het voor ongeveer 90 pet. van de afnemers mogelijk t controleren hoeveel water per kwartaal wordt gebruikt. Voor 800 aansluitingen met name in de gemeenten Bruinis- se, Zierikzee en Brouwershaven geldt nog een tarief voor onbemeterde perce len. De tariefklasse, waarin de verbrui ker wordt ondergebracht. wordt bere kend naar het aantal tappunten per perceel. Ook de begroting 1962 werd vastge- gesteld. Met aftrek van 15.000 gulden als reserve voor een nieuw kantoor wordt het verlies geraamd op f 86.316 in totaal, tegen ƒ88.872 in 1961 en 77.485 in 1960. Deze resultaten worden geheel beheerst door de nog ongedekte verliezen geleden sinds de watersnood ramp. Het exploitatieverlies voor 1961 wordt begroot op slechts 1900 MIDDELBURG. Het aantal Arjos- clubs in Zeeland steeg door de oprich ting van twee nieuwe (Oostkapelle en Vrouwenpolder) en door opheffing van de Arjosclub te Souburg tot 15. In Sou burg werkt de kiesvereniging echter aan de heroprichting, aldus blijkt uit het jaarverslag van de Zeeuwse Arjos. De algemene indruk van de .secretaris, de heer A. de Buck uit Veere, is dat naast gezonde clubs er ook talrijke zijn die een.'.onvoldoende activiteit aan de dag legden. Het werk komt meesten tijds ag^nkele schouders neer. In sa menwerking met de clubs op Walcheren en het provinciaal verbond werd in Middelburg het Streekverband- Walcheren opgericht, dat momenteel zeven clubs omvat. De taak die dit verband op zich genomen heeft bestaat voornamelijk uit geregelder contact tussen de clubs onderling, het pro vinciaal verband hoopt nog dit jaar een studieconferentie op Walcheren te hou den. De jaarvergadering van de Zeeuwse Arjos wordt gehouden op zaterdag 17 januari a.s. in De Korenbeurs te Goes. 'Burgemeester J. van den Bos van Sint- Annaland zal een rede houden over Provincie en gemeente in een veran derende samenleving". In de middaguren treedt een forum op, bestaande uit de heren J. A. van Bennekom, lid van de Tweede Kamer, J. v. d. Bos en C. Balkenende, voorzit ter Nationale organisatie Arjos. Dis cussieleider is de voorzitter van de Zeeuwse Arjos, de heer B. Koole Jr. ter vond mr. Dijckmeester tenslotte een moielijke zaak, hoewel de Raad van Beheer tot de overtuiging was ge komen, dat het aanbeveling verdient fluor toe te voegen aan het water. Tarieven De behandeling van het ontwerp le veringsvoorwaarden en tarieven lever den geen moeilijkheden op. Het huidige stelsel met 40 verschillende tariefklas sen op basis van de zogenaamde her ziene kadastrale huurwaarde is ouder wets en wordt dan ook geheel prijsge geven. Volgens- het nieuwe tarief stelsel zal een vast bedrag per jaar van d huurder of de eigenaar worden geheven Daarnaast wordt iedere verbruikte ku bieke meter water in rekening gebracht. Bij Vogelwaarde Rijk kocht reservaat Het Koegat" STOPPELDIJK. Het Rijk heeft in december het natuurreservaat ..Het Koegat" in de gemeente Vogelwaarde aangekocht. Het gebied, dat een groot te heeft van ongeveer vijf. hectare, be staat uit een fraaie kreek met drassig oeverland, waarin halofiele planten soorten voorkomen. Het terrein is te vens van belang als broedplaats van de kluut, tureluur en verscheidene soorten water- en moerasvogêls. Volksonderwijs bijeen in Wemeldinge WEMELDINGE. De Afd. Wemel dinge van het Volksonderwijs hield de jaarlijkse uitvoering in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. De voorzitter, de heer C. P. Pher- nambucq sprak een welkomstwoord en belichtte in enkele woorden het doel en streven van Volksonderwijs. Door leden van de eigen afd. werd het toneelstuk „Deining om de dorps dokter" opgevoerd. I Er werden, volgens opgave van de gulden. I voorzitter, 9 nieuwe leden ingeschreven. KNVB afdeling Zeeland MIDDELBURG. Twee elf tallen kunnen zich aanstaande zaterdagmiddag in de eerste klasse van het KNVB-afdelings- voetbal in Zeeland revancheren voor in het begin vah de compe titie geleden nederlagen. Daar is dan eerst lijstaanvoerder Middel burg V, die de enige nederlaag met 43 in deze competitie in Wolfaartsdijk tegen de club van die naam leed. Sedertdien zijn de Zuidbevelanders nogal op de ranglijst gezakt, zodat j de hoofdstedelingen ongetwijfeld 1 zullen winnen. De andere ploeg, belust od revanche, i is Yerseke III. Tegen SVD werd in Driewegen een wat ongelukkige 43 ne derlaag geleden. Nu geven wij de oes terkwekers de beste kansen. Hoek krijgt het zeer moeilijk op eigen terrein te gen de reserves van AZW. In Axel werd het een benauwde 32 zege en sedertdien zijn de prestaties van AZVV II in stijgende lijn gegaan. Wij denken dat Hoek met een gelijkspel al gelukkig zullen zijn. Kapelle ontvangt Bruse Boys en zal ongetwijfeld de sterkste zijn. In Brui- nisse werd het een 41 overwinning voor de fruitkwekers. In Koudekerke tenslotte zal Veere het vermoedelijk niet kunnen, bolwerken tegen VCK. In Veere zelf werd het na een merkwaar dige wedstrijd, waarbij de thuisclub een 3—0 voorsprong had veroverd, een 3—3 gelijkspel. Het programma voor zaterdag luidt: le klas. Yerseke III—SVD I, Kapelle I—Bruse Bqys I, Hoek I—AZW II. VCK I—Veere I, Middelburg VWolfaartsdijk I. 2e klas A. Arnemuiden II—VCK II, Kloetinge I—Meeu wen I, Nieuwland IZeeland Sport V, Se- rooskerke IColijnsplaatse Boys I, Middel burg VI—RCS IV. 2e klas B. Zaamslag I— Beren I, Heinkenszand IRillandia II, Kloe tinge IIKats I. 2e klas C. Brouwershaven HI—Burgh III. Mevo II—Duiveland I. WIK I-Diiiyeland II. 3e klas A. Colijnsplaatse Boys IIOostkapelle I, Veere IIWissen- $KËeJ; Zeeland Sport VI—Vlissingen VI, vck III—Serooskerke II. Meeuwen II—Be- vel anders I. 3e klas B. Terneuzense Boys II tt 0 AZW IIIHeinkenszand II, Beren "—Waarde II. SVD II-Zaamslag II. 3e klas c. s-Heer Hendrikskinderen I—Kloetinge ITI. UT J mabbendijke lr- wolfaartsdijk II —Rillandia HI. Borssele I—Kapelle II. 3e t l „Bruse B°ys II—WIK II, Nieuwer- ttt eeme€uwetl l' Zwaluwen '61 I—Me. vo ui. HEINKENSZAND. In de gemeente- herberg kwamen op verzoek van het ge meentebestuur de afgevaardigden van alle kerkgenootschappen en verenigin gen bijeen voor de bespreking van een plan tot stichting van een dorpshuis in Heinkenszand. Nadat burgemeester N. W. van Eisen een inleidend woord had gesproken, voerden achtereenvolgens het woord de heren S. J. G. van Leeuwen, vertegen woordiger in Zeeland van het ministe rie van maatschappelijk werk en K. Laansma, directeur secretaris van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Aan het eind van de vergadering werd besloten dat alle afgevaardigden de plannen afzonderlijk zullen v bespre ken. MIDDELBURG. Op het kruispunt van de Ruyterstraat en de Lange Vie- Ieweg zijn gisteren twee auto's met el kaar in botsing gekomen waarvan 'de bestuurders neven van elkaar waren. Het waren C. de B. uit Vrouwenpolder en J. de B. uit Middelburg. Laatstge noemde verleende geen voorrang. Bei de- wagens- liepen aanzienlijke -schade op- In de bestelwagn van X' de B. be vonden zich een paar kisten met eie ren. Dit „stukgoed" heeft het zwaar te verduren gehad. Het struif liep over de weg. Politierechter Middelburg MIDDELBURG. De jeugdige Hul ster landarbeider W. P. M. de C. was op de kermis geweest, had te veel ge dronken, reed onder invloed zijn brom fiets en botste prompt op de markt in zijn woonplaats tegen een auto aan. Toen de politie hem mee naar het bu reau wilde nemen, pleegde hij verzet. En dat werd hem gistermiddag tijdens de zitting van de politierechter kwalijk genomen. Conform de eis kreeg hij twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar, 75 of vijftien dagen en drie maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Onder invloed beschadigde de Ter neuzense monteur M, L. A. op 5 novem ber in Hulst een stilstaande auto en een hek. Toen de politie hem later onder vroeg, begon hij in het Engels te pra ten. De eis was gepeperd: twee we ken onvoorwaardelijk en acht maan den ontzegging van de rijbevoegdheid, alsmede toewijzipg van een civiele vor dering van 50. Het vonnis bepaalde de vrijheidsstraf op een week en de ontzegging op acht maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. VLISSINGEN. Oorverdovend was het lawaai gistermiddag in de nieuwe schoolwerkplaats van de Vlissingse „De Ruyterschool", waar leerlingen enthousiast aan het hameren, smeden, lassen, en draaien waren: na een drastische modernisering kon het werkplaatsengebouw gisteren in ge bruik worden genomen. De werkplaats, waarin nu meer dan een miljoen gulden geïnvesteerd is heeft ook enige nieuwe machines ge kregen: de smederij, draai- en bank- werkerij en montagehal ondergingen uitbreiding. Tijdens een bijeenkomst van geno digden gaf de heer F. Brouwer een kort overzicht uan geschiedenis en verbouwingen van het werkplaatsen- complex. Reeds in 1921toen het ge bouw werd overgenomen van de Ja- va-Chinapaketvaartmij. was er na een verbouwing een bedrag van 133.000 in geïnvesteerd. „De werkplaatsen ge nieten een grote belangstelling van de zijde der leerlingen, twee en twintig van de vier en veertig lesuren zijn gebaseerd op de praktijk", aldus de heer Brouwer. Namens het schoolbestuur sprak ir. C. Kapsenberg een welkomstwoord waarin de belangrijkste gebeuren in het verleden en de toekomst werden gememoreerd. „Volgend jaar zal de school zestig jaar bestaan, hetgeen voor de ruim duizend leerlingen 49 le raren en negen man hulppersoneel geen feit zal worden dat ongemerkt ZIERIKZEE. Op Schouwen- Duiveland bestaat een duidelijk streven naar een soort gespreks- centrum, met enerzijds de men sen uit de streek uit alle secto ren anderzijds o.m. technici van Rijkswaterstaat met de bedoe ling om met elkaar te praten over de ontwikkeling van het Zeeuwse Meer. De dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Dui- veland, de heer A. M. Geluk, roerde dit punt aan tijdens de gistermiddag gehouden vergade ring van dé N.V. Waterleiding maatschappij „Schouwen-Duive- Iand". De heer Geluk haakte hiermee enigszins aan op een wens van ir. P. Santema, -hoofd van de afdeling waterhuishou ding van de Deltadienst. Aan het slot van zijn betoog over de waterhuishouding het Zeeuwse Meer had ir. Sante ma n.l. het verlangen geuit, dat door zijn lezing een basis wordt gelegd voor een gesprek van de streek zelf over de ontwikke ling van dit Meer. In het begin van zijn rede had ir. Santema al de hoop uitgesproken, dat door gezamenlijk overleg en onderlinge samenwerking de mogelijkheden van het Zeeuwse Meer benut dienen te wor den. De verbetering van de waterhuishou ding beschouwde spreker als een van de grote voordelen van het Deltaplan. De Rijn levert een groot aandeel in de waterhuishouding; zeifs 90 pet. van dit aandeel komt in het zuidwestelijk deel van ons land terecht. Ir. Santema ont hulde verder, dat de primaire ontzilting na 2.5 jaar is te verwachten. Wat die ontzilting betreft is Schouwen verreweg de grootste „boosdoener" met de zout- belasting van de grond. Tien jaar na de primaire ontzilting is een chloorbe- lasting van 30 kg per seconde te ver wachten. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, dat het Zeeuwse Meer een lange reeks van jaren (enkele decennia* door gespoeld moet worden met grote hoe veelheden water. Vervolgens verdiepte ir. Santema zich in de vraag wat Schouwen gaat doen met het zoete water. Voor de akker bouw, na de herverkaveling, is er geen dringende behoefte aan zoet water, voor de weidegrond echter wel, zo meende spreker. Ook is er voor bepaalde tuin- bouwprodukten zoet water nodig. Ir. Santema zag tenslotte mogelijkheden van om het middengebied Schouwen van zoet water te voorzien. Tijdens de discussie werd nog ver klaard, dat de vraag wat er met het zoet water moet gebeuren enigszins naar de achtergrond is gedrongen. Daarom is er, naast de vele andere vragen rond de ontwikkeling van het Zeeuwse Meer, het streven aanwezig om tot een soort gesprekscentrum te komen. voorbij zal gaan". Ir. Kapsenberg deelde mee dat het afgelopen jaar het aantal leerlingen van de „De Ruyter school" 1044 bedroeg, Daarom is het wel wenselijk dat er een ruim en mo dern internaat zal worden gebouwd". Ook aan leslokalen bestaat een te kort. Boven de nog te bouwen gym nastiekzaal, die zal verrijzen op de plaats waar eens de oude school stond, zullen tienleslokalen komen. MIDDELBURG. In het kader van de herdenking vi het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, zal het Koninklijk paar de hoofdsteden der provinciën gaan bezoeken. Daarbij zal de koninklijke be langstelling vooral uitgaan naar de jeugd. Het bezoek aan Middel burg valt op een nationale feest dag, namelijk op zaterdag 5 mei, Dit bezoek zal van zeer korte duur zijn en over de organisatie daarvan is nog niets naders be kend. De feestelijkheden echter zullen de gehele dag in beslag nemen. De Koninklijke Vereniging „Uit het volk - voor het volk' heeft de organisatie van de feestelijkheden op 30 april en 5 mei in handen. Op deze dagen zal vooral de jeugd, zoals ver meld, van alle leeftijden in de feestelijkheden worden betrok ken. Daartoe zijn reeds voorbe reidende besprekingen gehouden met de jeugdraad van Middel burg en de hoofden van de lagere scholen. In elk geval is het plan op de avond van 5 mei een groot vuur werk te gaan houden. Daartoe zal steun worden verleend door de gemeentelijke overheid en wordt trouwens ook de hulp in geroepen van het Middelburgse bedrijfsleven. 10 maal 10 in Lewedorp LEWEDORP. Het comité 10 maal 10 te Lewedorp houdt een speciale avond op zaterdag 10 februari a.s. in de zaal van de heer Van den Dries. De jeugd krijgt 's middags een poppen kast te zien en enkele tekenfilms. Voor de ouderen zal 's avonds een film ver toond worden over het leven van de mensen in de gebieden voor wie de ac tie wordt gehouden. Het filmprogram ma wordt afgewisseld met muziek. De huis-aan-huiscollecte bracht 616 op. Muziek- en toneelavond in Wemeldinge WEMELDINGE. Nog steeds neemt het aantal jongeren toe, dat gedurende 10 weken een tiende deel of meer van hun zakgeld, of een bedrag ineens af willen staan voor de bestrijding en le niging van de wereldhonger. Vergele ken bij de vorige stand is het bedrag van de verkochte 10x10 kaarten met nog ruim 100 gestegen tot 814,50. Voor zaterdag 27 januari heeft het 10x10 aktiecomité een muziek- en to neelavond tegen e/itree georganiseerd. Opgevoerd zal worden het succesvolle toneelstuk „Deining om de dorpsdokter", door de toneelclub van Volksonderwijs. (Ingezonden mededeling) VLISSINGEN Aan het ein de van het jaar zal een belang rijke mijlpaal bereikt zijn op de weg naar een verhoogde veilig heid voor de scheepvaart op de Westerschelde. Dan zullen na melijk twee radio-inlichtingen- posten in bedrijf zijn, die geba seerd zijn op het VHFM-princi- pe (very high frequence modula tion). Een post zal worden in gericht in Antwerpen; de andere in Vlissingen. Die in de Belgi sche havenstad zal over enige weken gereed komen en uitslui tend bediend worden door het Belgisch Loodswezen; de post in Vlissingen zal bezet worden door personeel zowel van het Belgisch als van het Nederlands Loods wezen. Het Vlissingse „radio station" zal aan het einde van dit jaar in gebruik kunnen wor den genomen. Op het ogenblik is het zo, dat onge veer dertig procent van de schepen die de Westerschelde bevaren zijn uit- ZIERIKZEE. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer F. C. Hanse werd benoemd tot secretaris van de kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Onafgebroken heeft hij deze functie vanaf 1937 vervuld. Voor het kringbestuur was dit aanleiding om de heer F. C. Hanse gistermorgen een ogenblik in het zonnetje te zetten. De kring voorzitter, de heer A, M. Geluk, sprak de jubilaris in hartelijke en waar derende bewoordingen toe, waarna de heer Hanse op zijn «beurt een historisch overzicht gaf van de afgelopen 25 jaar. MIDDELBURG. De Middelburgse Aquariumvereniging „Barbus Concho- nius" (de enige vereniging van haar -soort ter wereld die er een eigen istudie- en werkcentrum op nahoudt) heeft in 1961 een uitstekend verenigingsjaar ge had. Uit het jaarverslag van de aqua riumvereniging blijkt dat „Barbus Con- chonius" met een nettoledenwinst van twintig op de negende plaats staat van de circa tweehonderd Nederlandse aquariumclubs. Op woensdag 31 janua ri wordt in het studiecentrum aan de Rotterdamse Kaai een jaarvergadering gehouden. Aanvang acht uur 's avonds. TERNEUZEN. De Zeeuwse smeden zijn aardige mensen. Dat zal niemand durven ontkennen. Sommige En het zou moeilijk zijn om zonder iemand te kwetsen te zeggen: „Kijk, dat vind ik nu de aardigste smid van Zeeland". Maar toch durf ik beweren, dat Terneuzen zich erop kan beroe men de meest sympathieke van dit gewest binnen zijn grenzen te herbergen; nl, in de persoon van mevrouw J. Butler. mannen zien met een zekere huiver hoe de emancipatie woede van de dames -geen grenzen meer kent te genwoordig. ofwel omdat ze bang zijn aan mannelijk prestige in. te boeten, of omdat ze een vrouw in „mannen beroepen" toch maar half vertrou wen. manentje, zal zijn vooroordelen vlug opzijzetten, want volleerd manipu leert ze met vijlen, boren, lasappa raten en alles wat er zo meer bij te pas komt. En wanneer de persoon in kwestie kennis met haar heeft ge maakt en haar koffie heeft geproefd, dan zal zijn laatste vooroordeel zijn weggesmolten. Hoe wordt een vrouw nu smid (smidse of smederin?). „Och, dat ging van zelf", antwoordt mevrouw Butler des gevraagd. „Ik help mijn man al van af de bevrijding, omdat zijn broer die eerst ook in de smederij werkte, naar het bedrijf van zijn vader terugging." „Toen ben ik het maar gaan doen, want ik vind het mooi werk, en ik heb er plezier in." Zo is ze dus in alle opzichten de rechterhand van haar man. „Een knecht die (hij niet kan wegsturen'', lacht ze. In de buurt zijn ze eraan gewend en niemand kijkt er meer van op, maar als er een nieuwe reiziger komt, of als we ergens anders werken, in de nieuwbouw bijvoorbeeld, dan moe ten de mensen in het begin altijd la chen, omdat het een ongewoon ge zicht is. ..Een bakkersvrouw die haar man in de winkel helpt, daar kijkt ook niemand van op", zegt ze, „dus zo gek is het niet wat ik doe." „We hebben geen kinderen en de hele dag in huis zitten is niets voor mij." Dat is niet moei lijk te geloven want de vitaliteit straalt deze vrolijke smid de ogen uit. En haar man vindt het kennelijk ook gezellig bij het werk. In een blauwe overal staat ze ach ter de werkbank. De jongens die 's morgens voorbijgaan naai school roepen naar binnen „Dag smid". En als ze 's middags „in burger" boodschappen gaat halen bij de kruidenier en ze komen haar weer tegen, dan zeggen ze weer „Dag smid", want zo is ze bij iedereen bekend. En mevrouw Butler die lacht maar eens gul, want 'dat doet ze graag, net als lassen. Wie echter mevrouw Butler aan bet werk ziet, gestoken in een blauwe overall met daarboven een aardig per- gerust met VHFM. Verwacht wordt echter dat over vijf jaar nagenoeg alle vaartuigen die gebruik maken van deze belangrijke scheepvaartverkeers ader de very-high-frequence-modula- tion aan boord zullen hebben. Voorlopig zullen dus alleen de VHFM-schepen voordeel hebben van de nieuwe radioposten, maar het aan tal boten met een dergelijke uitrus ting neemt gestadig toe. Het Initiatief tot de oprichting van de scheepvaart- inlichtingenstations is vooral belang rijk voor tankers, die voor het over grote deel wat de apparatuur betreft al op de nieuwe toestand ingesteld zijn. Via verschillende kanalen zullen de schepen dus rechtstreeks kontact kun nen onderhouden met de posten aan de wal. Zij zullen inlichtingen kunnen vragen over het zicht op de rivier, over de zandbanken, over de vaargeul, de juiste route, kortom over alles wat de vaartuigen maar van dienst kan zijn met het oog op de veiligheid van het bevaren der Westerschelde. Staat de veiligheid dus voorop, dit laatste wil niet zeggen dat men geen inlich tingen mag vragen die daarop geen betrekking hebben. Het hangt echter van de aard van de informaties af of ook gegevens buiten het vlak van de veiligheid om verschaft zullen wor den, zoals de beloodsing. Wel kan in gelicht worden over het binnenvaren van de Vlissingse havens. De stichting van de radioposten be tekent een belangrijke stap vooruit. Reeds jaren werd gepuzzeld om een methode te vinden die inderdaad in hoge mate de veiligheid van de scheep vaart op de de rivier zou garanderen. Men dacht aan walkie-talkies, aan ra dar (zoals bij de Nieuwe Waterweg), maar met het oog op de grilligheid (in verschillende opzichten) van de Wes terschelde kwam men uiteindelijk uit de bus met de inlichtingenstations, die dit jaar nog „draaien" gaan. Klopjacht bij Zelsate SAS VAN GENT In de streek tus sen Sas van Gent en Zelzate is weer een opleving van de botersmokkel te bespeuren. Toen de Belgische vliegen de douanebrigade bij de grens onder de gemeente Zelzate patrouilleerde merkte zij een zware Amerikaanse personen auto op die er volgens haar verdacht uitzag. Aan de sommering om t,e stop pen gaf de bestuurder geen gevolg. De chauffeur voerde daarentegen de «Hel heid van zijn wagen op wat bij de poli tiemannen nog meer argwaan wekte. Zij zetten dan ook onmiddellijk de ach tervolging in. De auto's zoefden over de Westkade van Zelzate. Ter hoogte van Osseine et Engrais-fabriek werd de smokkelaar dit laatste was wel duidelijk geworden In het nauw ge dreven. Hij sprong uit zijn wagen en vluchtte langs het Kanaal van Terneu zen naar Gent. De douanebeambten hiel den echter vol en slaagden erin de man, die uit Maldegem afkomstig bleek te zijn, te arresteren. De personenauto, waarin zich 800 kg boter bevond, werd in beslag genomen. BERGEN OP ZOOM. De hande laars J. B. uit Thrilen, D.I.V. uit St. Philipsland en J. B. IJ. uit De Heen hoorden zich gisteren voor de kanton rechter te Bergen op Zoom een boete van tien gulden de man opleggen. De heren hadden hij herhaling beneden maatse bot verkocht en verschillende waarschuwingen in de wind geslagen. De kantonrechter achtte echter geen termen aanwezig om de goede trouw van de verdachten in twijfel te treikken. De eis van 25 gulden werd dan ook tot een tientje verlaagd. De heer J. B. hield tot zijn verontschuldiging een heel pleidooi. De vissers komen met de Thoolse botjes 's nachts aan de wal zo zei hij en kunnen tijdens de vangst ook niet zien of de vissen de maat hebben of niet. Hij beriep zich op .overmacht omdat hij de botjes zo van de vissers kocht, groot en klein door elkaar. De getuige, de heer S. van der Veen, ambtenaar in algemene dienst, liet echte| een an- d'er geluid horen. Hij verklaarde dat aan boord wel geselecteerd wordt. De minimummaat (20 cm) wordt boven dien aangehouden voor de instandhou ding van de visstand, en deze maten zijn bij de verkopers wel degelijk be kend. De controle waarbij de handela ren bekeurd werden, geschiedde dit maal n.a.v. klachten van de rijkspoli tie te water. De handelaren waren eerder al een paar malen gewaarschuwd. MIDDELBURG. Het Middelburgs jeugdorkest „Melodia" bracht gister avond in het City-theater een geslaagde jaarlijkse uitvoering op de planken; het programma vóór de pauze vermeldde een groot aantal „lichte" nummers. Het jeugdorkest bestaande uit dertig Middel burgse jongens en meisjes, zong de lied jes in een stijl die sterk herinnert aan het alombekende „Sweet sixteen", waar bij veel succes werd geoogst met num. mers als „Yellow bird", „Vijftig mar geleden" en ,,Yes sir, that's my baby". Aan de piano de leidster van „Melodia", mej. Leny de Graaf, die deze avond weer bewees haar pupillen uitstekend met de muziek vertrouwd te hebben ge maakt. „Pension Hommeles" heette de zelf- gecreéerde musical, waarin een groot aantal „Melodia-leden" gestalte gaf aan. de muzikale gasten die het pension blijkt te herbergen. De leiding berustte bij Lfe ny de Graaf. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3