OUDSTE DEURWAARDER VAN NEDERLAND 'um\ lH I KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN Op de band NIET BIJ HET ZWAARD -fP P, W. RUSSELS 1 1 |ln hat kort j Cyrano de Bergerac in Spiegel der Kunsten Moord op meisje naar Congolese ervaringen Uit de kerken mmmm Vrijdag 26 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 "DERGEN OP ZOOM. „Van der Linde? De deurwaarder? Ja, -L* die zullen we niet kennen. Heel Bergen op Zoom kent hem, meneer. Als u ergens in de stad een man tegenkomt met onder de linkerarm een actetas en op het hoofd een hoed met een ge deukte rand, als die man dan ook nog kaarsrecht loopt, zo'n beetje met zijn neus in de wind, dan weet u zeker dat het deur waarder Van der Linde is. Wat zegt u? Wordt hij volgeiide week dinsdag 82 jaar? Neen, daar hadden we geen idee van" zeggen ze in Bergen op Zoom. ik altijd onmiddellijk aan uit je huis gezet worden, aan onbetaalde rekenin gen, aan vorderingen van iets of iemand. Dat is natuurlijk onzin, möar dat zal komen door een vriend die ik vroeger in Amsterdam had en die de kamer naast mij bij dezelfde hospita bewoonde. Drie keer per week stohd er voor hem een deurwaarder aan de deur, soms dezelfde, soms een andere. We waren er allemaal op getraind om de ant woorden klaar te hebben, maar steeds wilden ze geld zien. H*»e u er over denkt weet ik natuurlijk niet, maar een verjaardag vind ik eigenlijk geen verdienste. We zeggen allemaal iets van „Wel gefeli citeerd en nog een hoop jaren" en dat is wel vriendelijk natuurlijk, maar daar houdt het dan mee op. En dat de heer J. van der Linde in Bergen op Zoom de volgende week dus 82 jaar wordt, is geen bijzonderheid. Maar als men dan hoort: „Hij is nog gewoon actief", dan is men gauw geneigd „Ai" te zeggen. Gisteren zei ik: Ai. Ook verzet „Klopt, ik ben inderdaad de oudste nog werkende deurwaarder in Neder land", zei de heer Van der Linde, „en ik doe mijn werk nu 64 jaar. Let wel, „Ons blinde kind hebben we net naar het blindeninstituut gebracht in Bussum. Uw actie om geld in te za melen voor de aankoop van bandre corders voor blinden is werkelijk sympathiek. Mogen we meedoen met tien gulden? Het spijt me dat ik niet^ meer kan storten, ik zit namelijk in de W.W." Dit staat in een brief die ik gisteren ergens uit Zuid-Holland kreeg. Een brief met een hartverscheurend ge dicht er bij. Een gedicht dat als ge dicht gewoon goed is, als- brok men selijke ellende afschuwelijk. Ik laat het u niet lezen omdat ik de pijn van een ouderpaar niet voor u wil uitstal len. Ik wil u wel graag zeggen, wat u gisteren verder allemaal deed om met z'n allen aan die 25 bandrecorders te komen. Almaar geld C ii i1 i -—■}{.f">! i -it- ik bedoel werk rond gerechtsgebouwen want ik begon op de griffie van het kantongerecht in Goes. En toen twee jaar later de griffier werd overgeplaatst naar Gouda ging ik mee." Heerlijke tijd, dacht ik. De griffier wordt verzet en je gaat gewoon mee. Samen uit, samen thuis. Het doet me altijd denken aan mijn jeugd toen „de boeven" nog met een echte gevangenis wagen met spijlen en paarden ervoor door mijn geboortestad reden. En 15 oktober 1918, toen ik nog helemaal niet op deze wereld rondstapte, werd de heer Van der Linde al benoemd tot gerechtsdeurwaarder in Bergen op Zoom. „De Schelde, meneer HU de geboren Zeeuw Is er gebleven, tot op de dag van vandaag. Maar zUn Zeeland is hy niet vergeten,» want zonder omwegen zegt de deur waarder: „Elke week ga ik een keer naar Vlissingen mooi of slecht weer om daar de schepen te zien aan komen en vertrekken. De Schelde, meneer, dat is het." „Maar ja, er komt een leeftijd dat je gepensioneerd wordt en voor mij was dat 1950 toen ik zeventig werd. Ge pensioneerd als gerechtsdeurwaarder. Maar gemeentedeurwaarder ben ik nog voor veel gemeenten in het Kanton Bergen op Zoom gebleven en voor een paar ben ik het nog." Hij kijkt maar omhoog, tegen de af en toe even scherpe lucht in, die kaarsrechte deurwaarder Van der Linde met zijn bijna 82 levensjaren. „Je kunt toch niet op een stoel zitten", zegt hij er tussen door en ook: „Liefde voor het ambt". Barakken verkopen Ja, ja, denk ik, liefde voor het ambt. Maar als ik deurwaarder zeg, dan denk Maar het kan natuurlijk ook heel Iets anders zijn. „Publieke verkopingen, onlangs had ik er nog een", zei de heer Van der Linde. „In Tiel was dat, de barakken van een heel Ambonezen kamp. Voor de oorlog had ik ook eens een verkoping van wat boerderUen hier in de buurt. Er waren een paar herrieschoppers cn die heb ik toen maar eigenhandig van het terrein afge zet. Verder heb ik nooit moeilijkheden gehad en alles ging van het bekende dakje." Nog elf maanden Maar deurwaarder Van der Linde vindt dat nu zoetjesaan de tijd van ophouden is gekomen. „Dit jaar nog, dan stop.ik", zei hij. „Dan heb ik meer tijd voor mijn boomgaarden in Kapelle en Schore; ik ga er geregeld heen om te zien hoe de zaak erbij staat. Ja, en Italië, elk jaar daar even uitblazen." Dat mag wel. zou men zo zeggen, want het organiseren van „culturele avonden op reisgebied", het bezoeken van congressen van deurwaarders in Rome en Scheveningen, het voorzitter zijn van de plaatselijke afdeling van. het Rode Kruis deurwaarder Van der Linde heeft er allemaal iets mee te maken gehad. Tot en met Bertha Hertogh toe, die hij destijds van Schiphol haalde en naar Bergen op Zoom bracht. Mooi geweest Zo, nu niet meer. Nu geen Bertha Hertogh meer en geen exploten. Nog een maandje of elf en deurwaarder Van der Linde kan zeggen: „Zo, nu heb ik het 65 jaar gedaan, het is mooi geweest." Maar komt u van de zomer toevallig door Bergen op Zoom en ergens wan delt haastig een rechtop gaande figuur met hoed en actetas, weet dan, dat de deurwaarder nw pad kruist. 101 Pierre was nog verbaasder dan de Turk. niet alleen omdat hij in de zomer sneeuw onder de ogen kreeg, maar vooral omdat hij zo onmiddel lijk aan zijn woord gehouden werd. De sneeuw was klaarblijkelijk af komstig van de bergen :n de verte. Maar het transport van daar naar de stad op paarden of muilezels of hoe het dan ook geschiedde, kwam hem overweldigend moeilijk en buitenge woon kostbaar voor. Pierre veronder stelde dat het niet alleen de Turkse schatting was, die gemaakt had dat Ogli blij was zich met de handel te kunnen bezighouden. Hij vroeg zich af hoeveel het wel moest kosten om een huishouding te voeren, waarin men van het ene ogenblik op het an dere heet water of sneeuw kon ver langen. Hij stond op het punt uit het bad te stappen, toen er wederom aan de deur werd gekrabd. Dit keer was het Chadaze, met een zilveren beker in de hand en een ge le cape over haar arm. Pierre verdronk bijna in zijn haast om op de bodem van het bad te ko men. „De meester heeft me persoonlijk opgedragen u bij te staan, heer", zei ze. Ze vertoonde veel minder reser ve dan de man die de sneeuw had ge bracht en keek hem vriendelijk aan. ..Zij is aan dit soort dingen mis schien gewend", dacht Pierre, „maar ik niet." Ze zag zijn verwar ring en trachtte hem op zijn gemak te stellen. „Ik wist niet, dat ge u zo snel zoudt ontkleden", zei ze. „Anders zou ik hier eerder zijn ge weest met uw mantel, Peter Effen- di. Hier in Trebizonde hebben de he ren veel langer werk." „Geef "me in godsnaam die cape!" Ze zette de beker wijn op een ta- boeret van sandelhout, dat ingelegd was met ivoor en wierp de cape om zijn schouders met een gebaar dat, oefening .verried. Toen zat Pierre, net als de factor in het midden van een gouden lelieblad maar zonder een zweem van des factors waardig heid. „Ge hebt alleen wat meer vlees op het lichaam nodig, Peter Effendi en Lala Bey hier", ze streelde zijn schouder, „om er uit t.e zien als de vorst zelf. Ge behoeft geen vrees voor mij te koesteren, heer. De sla vin is de slavin van haar meesters vereerde gast. Gij zijt bij lange niet de eerste man, die ik baad. Het is gewoon voor de Osmaanse slaven en hier in Trebizonde is het haast net als thuis. Alleen zijn in mijn vader land de slaven natuurlijk allemaal christenen. Ieder land heeft zijn eigen gebruiken." y' «Éi ttoyïencc. fytoPHOVtb- „Dat is een feit, Chadaze, maar dit is een gebruik waarmee ik nooit eerder in aanraking ben geweest, moet ik bekennen." Hij begon zich wat meer op zijn gemak te voelen. „Ik schaamde me heel erg toen Ogli Pasja me in uw bijzijn uitschold. Ik geloof dat ik zo onhandig was met het water, omdat ik uit mijn ooghoe ken probeerde te zien of u mij had opgemerkt." „Het zou voor een man heel moei lijk zijn u niet op te merken, Chada ze!" „Het is geen verraad aan mijn no bele meester", zei Chadaze, „als ik beken d=t ieder Turks slavinnetje er van droomt het eigendom te worden van een knappe Frank. Een ogen blik lang dacht ik dat mijn meester zo boos was dat hij me aan u zou geven. Zoudt ge mij aannemen. Pe ter Effendi? Wilt ge niet wat wijn drinken? Koffie is slecht voor de maag als hij voor het eten wordt ge dronken, geloof ik." „Dat heb ik gemerkt. Graag wijn, Chadaze." Ze reikte hem de beker en hij proefde voorzichtig. Het was goede. Franse wijn en hij nam dankbaar een flinke teug. „Muskaatwijn in Trebizonde is een fijngevoelige attentie voor een Frans man", merkte hij op. „Misschien houdt Peter Effendi niet van zijn slavin", zei het meisje pruilend. „Ik heb iets gevraagd en er geen antwoord op gekregen. Hoe gouden is uw haar, gij die-wellicht- miin-meester-vult-zijn. Mag ik er geur in doen?" „Ja", zei Pierre. ..Is dat ook een gebruik van dit land?" „O ja, zeer zeker. U moest de meester eens ruiken, als ik met hem klaar ben. Een en al sandelhout, aloë, Indische mirte en jasmijn! Heerlijk!" Pierre lachte. „Dat kan ik me voorstellen. Sandelhout ken ik. Cha daze. Geef me daar maar wat van." De slavin had een klein gouden doosje, en toen ze het deksel opende, scheen een liefelijk welriekende geur het gehele vertrek te vullen. Ze deed een kleine hoeveelheid zalf op haar vinger en wreef het door zijn haar. Dit was de eerste keer dat ze hem aanraakte, op het klopje op zijn schouder na. Pierre verbaasde zich dat de vingertoppen van een vrouw zo sterk de gedachte aan een liefko zing konden opwekken en hij sloot zijn ogen en liet zijn hoofd tegen het marmer steunen. „Een Turkse vrouw ziet zelden het haar van een man, Effendi", zei Cha daze. „En zeker geen gouden krul haar. Ik ken heel wat meisjes die me dit ogenblik benijden zouden." Zon der de toon van haar stem te wijzi gen, voegde ze er in het Grieks de verbazingwekkende woorden aan toe: „Je moeder moet wel een smerig wijf geweest zijn om zo'n afstotelijk kind te krijgen." „Wat zeg je, Chadaz?" vroeg hij, terwijl hij zijn ogen opendeed. Ze be studeerde aandachtig zijn gelaat. Er viel geen spoor van begrip of boos heid op te lezen. „Ik geloof dat ik een ogenblik Grieks sprak. In dit veeltalige huis verval je gemakkelijk van de ene taal in de andere. Spreekt u geen Grjeks, Peter Effendi?" „Geen woord, Chadaze." Basilius, achter de gordijnen, hoor de en geloofde hem. Dat was hij dan althans te weten gekomen omtrent dié geheimzinnige generaal-compta- bele. Hij haastte zich weg om zijn meester op de hoogte te brengen. ..Wat zei je in het Grieks?" vroeg Pierre. „Neen, dat vertel ik u niet Zelfs een slavin behoeft haar diepste ge heimen niet bloot te leggen. Een ogenblik geleden kon ik van u geen antwoord krijgen op de vraag of ge mij als geschenk aanvaarden zoudt. Nu zijn wij quitte, Peter Effendi." (Wordt vervolgd.) Uit Alphen aan de Rijn een enve loppe van A. H. met tien gulden, van een lieve juffrouw bij wie ik gister ochtend in Rotterdam op bezoek was een rijksdaalder, van een fotograaf uit Amsterdam 125 gulden, van N.N. aan de kas tien gulden, van meneer T. (aan de kas) tien gulden, van een „Amsterdamse huisvrouw" een rijks daalder, in een aangetekende brief van een mevrouw (ik kan u niet bedan ken want ik weet uw adres niet) uit Den Haag honderd gulden. „Voor blinden is altijd wel geld te vinden", schrijft zij erbij. Het einde van die geldstroom gis teren? WeLneen, weer een tientje van N.N. aan de kas, uit Hoenderloo van H. Y. Z. ook al tien gulden, van me neer L. P. in Rotterdam nog eens tien gulden en een brief van M. S. in Rotterdam waarin staat: „Hierbij tien gulden voor uw blinden-actie. Wat zo fijn van uw acties is: dat alles wat binnenkomt naar het doel gaat waarvoor het gevraagd wordt en voor Nederlandse mensen." Ik zou niet durven Zo en daar kwam dan de girodienst met een enveloppe vol BIJ-strookjes die samen 391 gulden vertegenwoor digden en daar komt nog een rijks daalder bij van iemand die een ad vertentie betaalde en zei: De rest voor „Op de band". Dat betekent dan, dat vüftien en een halve bandrecorder bereikt zijn, met een gemiddelde van ruim één praatmachien per dag. Ik zou niet durven beweren, dat dit in enig ander land mogelijk was. i»' i i VRIJDAG. Na journaal en weer- overzicht (8 uur) presenteert Joep Büttinghausen zijn rubriek Flits (8.20). Het Danstheater van Ceylon laat ver volgens iets zien van de dansen van dit eiland (9 uur). De avond wordt besloten met een optreden van de Franse chansonnière en filmster Ju liette Gréco (9.30). België Vlaams: „Carlotta" van de Spaanse schrijver Miguel Mihura is een detectivespel met een tikje tragiek en een snippertje humor en wat ko medie (8.30). Om tien uur presenteert nieuws. programma's ZATERDAG 27 JANUARI HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.45 Meditaüe; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; (9.359.40 Water- standen); 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok noodklok; 12.04 Metropole-ork; 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Zang en gitaar; 12.50 Act; 13.00 Nws: 13.15 Platen- nieuws; 13.25 Amus ork; 13.50 V d jeugd; 14.10 Franse les; 14.30 V d jeugd; 15.30 Gram; 15.50 Tzadikov, hoorsp; 16.35 Klein Radiokoor; 17.00 Sportperiscoop; 17.10 Lich te muz; 17.30 Boekbespr; 17.40 Nieuwe gram; 18.00 Kunstkron; 18.30 Strijkorkest; 18.50 U bent toch ook van de partij?, le zing; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Muzik wedstr; 19.45 Lichtbaken, lezing; 19.55 Po pulaire klassieken; 20.50 Vragenbeantw; 21.00 Gevar progr; 22.00 Licht progr; 22.20 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Meesterwer ken v d religieuze muziek, muzik lezing; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.35 Van de voorpagi na, praatje: 8.40 Gram; 9.00 Gym vd vrouw; 9.10 Gram; 9.45 Koorzang; VPRO: 10.00 Sa men thuis, gespr; 10.05 Morgenwijding: VARA: 102.0 Lichte muz; 10.50 Wegwijs, praatje; 11.00 Tent. st. agenda: 11.05 Lichte en zang: 12.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw; 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Dansmuz; 13.00 Nws; 13.15 VARA- Vara; 13.20 Instr trio; 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing; 13.50 Instr sext; 14.10 V d jeugd; 14.45 Gram; 15.00 Prome- nade-ork en solist. I d pauze: ±15.5016.10 Boekenwijsheid: 17.00 Jazz; 17.30 Act; 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 Lichte muz; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen, lezing; 19.45 Kamermuz; 19.55 Deze week, praat je; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.50 Socialistisch comm; 22.05 Quiz; 22.30 Nws; 22.40 Imitaties, hoorsp; 23.05 Wals- orkest; 23.35 Gram; 23.5524.00 Nws. televisie"] Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De televisieru briek Spiegel der kunsten van de Va- ra zal haar uitzending van 9 februari geheel wijden aan het toneelstuk Cy rano de Bergerac van Edmond Ro stand en de vertoning ervan door het Rotterdams Toneel, dat diezelfde avond de première van dit stuk geeft. NCRV: 15.00 TV-film; 15.25 Documentai re film: 16.00 Spaanse dansen; 16.35 Progr over dieren; 17.00—17.30 V d kind; 19.30 TV-feuill; 19.55 Vraaggespr; Morgen is het zondag; NTS: 20.00 Journ en weeroverz; NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Lichte muziek 21.00 De vier dochters Bennet, TV-spel (IV): 21.45 Parodistische filmpjes: 22.05 Voordr: 22.35 Dagsluiting. DUITSLAND 14.45 Het Teleplatenboek; 15.15 Rep over Alaska; 15.55 Quiz; 16.50—18.20 Speelfilm; (Regionaal progr: NDR: 18.35 Progr-overz; 18.45 Die Nordschau; 19.25 Dat zou ik graag willen zien; WDR: 14.00 Die Woche Hier und Heute, week journ; 18.40 Hier und Heute. journ; 19.15 Met zevenmijls laarzen); 20.00 Journ: 20.20 Gevar progr; 21.30 Documentaire; 22.15 Laatste nws: 22.30 Het woord voor de zondag. BELGIË-VLAAMS 17.00—18.30 V d jeugd; 19.00 Kathol uitz: I 19.30 Binnenlands nws; 20.00 Nws; 20.30 TV-feuill; 21.00 Gevar progr; 22.00 Feuill; 22.45 Nws. HAARLEM Vijftienduizend gul den boete en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van één jaar. Deze uitspraak deed de Haarlemse recht bank gisteren in de zaak tegen de 63- jarige Amsterdamse groothandelaar in textiel J. P. W. De Amsterdammer had 14 juni vo rig jaar op de rijksweg Amsterdam Den Haag een voor hem rijdende auto willen inhalen, toen van de andere kant twee wagens kwamen. De auto's waren op elkaar gevlogen. Twee men sen werden ernstig gewond. De officier van justitie eiste veer tien dagen geleden twee weken ge vangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs. KORTRIJK (A.P.). De moord op het negenjarige Belgische meisje Magda de Bruyne blijkt te zijn ge pleegd door pen vijftienjarige jon gen die zei geïnspireerd te zijn door de gruwelen die hij zelf in Congo had meegemaakt. De jongen, Serge Brees, is van Congolese afkomst en woont eerst sedert kort in België. Serge bekende dat hij zich voorgenomen had de zelfde dingen te doen als waarvan hij in Leopoldstad meermalen ge tuige was geweest. Toen hij de kleine Magda op 22 december op straat Ijad ontmoet was het plan in hem gerezen haar te verkrachten. Hij lokte haar mee naar een leeg huis, waar het kind bang werd en begon te gillen. Daar na had Serge haar met een bak steen geslagen en vervolgens mis bruikt. Het slachtoffertje had hij tenslotte onder een steenhoop ge stopt. Serges misdaad kwam aan het licht toen hij gisteren met een on- schii'^'v gezicht de politie kwam vertr "i dat hij het lijkje van het verrr te kind had ontdekt. Omdat rijn verklaringen vele tegenstrij- 'igheden bevatten voelde de politie de jongen nader aan de tand, waar bij hij tenslotte door de mand viel. fiHniiiiiiiiiiiiniiiiwiiiiiHiiiHnniiiiimiiiiiiwiiiiiwiinnimiiiiiiHwiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiwiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| 40. Schichtig blikte de rog van de „Ahaa! Daar gaat hij de lafaard!" in zijn kielzog blijven hangen, want dan maat naar diens schaduw, die langs de kreet de maat triomfantelijk, „Kom fan de steven wenden en wanden van het wrak omhoog schoot en Zwarte Zeeman, we moeten hem voor- zo groot werd dat hij zelf er door in de g0®d verjagen! er, onzin! riep demaat roeke- schaduw werd gesteld. Het dier werd er Gevolgd door zijn schaduw maakte Siren en 3 helemaal onzeker van. wapperde ner- aanstalten om de achtervolging m veus met zijn vinnen, draaide zich plot- zettem Buitengelkomen hield hij op en keek seling om en schoot door een deurgat „Zou je dat nou wel doen, Tjeerd. - duw had zich gelóst iTde schaduw naar buiten - riep Kappie, ,,J« moet het noodlot met van het scheepswrak. NED. HERV. KERK Beroepen te Zwijndrecht (vac L. Em merzaal, toez.)L. Kievit te Putten. Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle en voor 't Harde: T. Langerak te Vinke- veen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Groningen-N. (vac. J. G. Marseille)Joh. C. Baumfalk te Om men en D. van Keulen te Oldenoven. Beroepen te Nijverdal (vac. G. Heijer- man): G. Veeneman te Veenendaal en (vac. 3e pred. plaats) D. H. Borgers te Hoogeveen. GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijg.) Bedankt voor Brampton (Can.): M. Brandes te Daarlerveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Z.: J. M. Vis ser te Dokkum. Aangenomen naar Utrecht-C: W. van 't Spijker te Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: L. Rijksen te Rotterdam-W.: te Krabben- dijke: A. Vergunst te Rotterdam-C GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Bruinisse: Chr'. van der Woestijne te Barneveld.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2