REGELING Nw.-GUINEA IN DELICAAT STADIUM ongeluk overleden Amerikaans bericht over trustbeheer door drie landen NIEUW J A ARSG ASTEN VOOR DE VORSTIN Kamerlid Peters na fffipE OUDE BANKIERSHUIZEN GAAN VOORTAAN SAMEN Speculaties over Oe Thants pogingen KLOPJACHT OP BRUTE AANRANDER BIJ ZWOLLE Na dreigbrief van O.A.S.: jury weigert eed Nog drie gewonden bij botsing met bestelwagen HELE GEZIN CASSADESUS ALS SOLIST OP CONCERT Nieuw geval van pokken in Londen MILITAIREN IN KORT GEDING TEGEN STAAT Aanrander gegrepen Lijkje van jongen in park gevonden Verklaringen van Bulgaarse piloot kloppen niet De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Contact OVERVALLEN VERGEEFS Brits pleidooi Merkur zendt weer ONDER DWANG GEEN RUST WEINIG ANIMO VOOR NW.-GUINEA Engeland zet opleiding van Indonesiërs voort Ekster verdacht praalvliegen van Lachebek Als burger naar Nw.-Guinea RADIOPRAATJE RIDDER M.W.O. LAATSTE NIEUWS Botsing in Roosendaal: één dode, twee gewonden Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendjjk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuien, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24. telefoon 011102991. Zeeuwse!) Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartas® Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» t cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 5065 Vrijdag 26 januari 1962 Van onze correspondent NEW YORK De pogingen van de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, om een formule te vinden voor de regeling van de kwestie Nieuw-Guinea zijn kennelijk in een belangrijk, maar delicaat stadium gekomen. Dat bleek uit het feit dat de Indonesi sche vertegenwoordiging bij de Uno gisteren plotseling een ver klaring uitgaf, waarin werd gezegd dat uitsluitend verklaringen, die zijn afgelegd door de ambassadeurs Sukardjo of Sudjarwo, als officieel kunnen worden beschouwd. Dat kon worden gezien als een reactie op berichten, die in een Ameri kaans blad waren verschenen over de richting, die het overleg van Oe Thant met de vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië thans zou zijn ingeslagen. In dat bericht was sprake van een trustbeheer voor wes telijk Nieuw-Guinea, dat voor de Uno zon worden uitgeoefend door Ma- lakka, Indië en Birma. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De rijkspolitie in Over- ijse:, Drente en een deel van Gro ningen verkeert sinds gisteren in staat van alarm. Met man en macht wordt jacht gemaakt op een gevaar lijke misdadiger, die een spoor van inbraken, aanrandingen, roof eri dietstal achter zich laat. Het is de 24-jarige M. O., die ondanks zijn jeugdige leeftijd al vele malen is veroordeeld wegens zea'endelicten, m- Een woordvoerder van de Uno noemde dat bericht volslagen onjuist. De Indonesische vertegenwoordiging wees er in haar verklaring op dat „in de laatste dagen gepubliceerde ver klaringen uit Indonesische bron niet steeds juist zijn weergegeven." Van Nederlandse zijde heeft men zich sinds het begin van de besprekingen van Oe Thant steeds van enige mededeling onthouden. JJ. De 24-jarige M. O. uit Zaïk. naar wie sinds gisteren met man en macht wordt ge zocht. De man, die door de politie als zeer gevaarlijk wordt beschouwd, wordt ervan ver dacht zes aanrandingen te heb ben gepleegd en zich verder aan een groo.t aantal inbraken en berovingen te hebben schul dig gemaakt. Hij is 1.77 meter lang, slank gebouwd en heeft donkerblond tot zwart haar. braken en diefstallen. In augustus van het vorig jaar werd hij uit de gevan genis ontslagen na een straf te hebben uitgezeten voor een aantal aanrandin gen en inbraken, en onder toezicht ge steld. In januari heeft hij zich aan het toe zicht onttrokken. Sindsdien zwerft hij het land door, daarbij zoveel mogelijk de steden mijdend. Hij slaapt in hooi bergen en werkkeetjes. Tot voor enkele dagen had de man zich bij zijn jongste serie wandaden beperkt tot inbraken. Daarna is hij echter zeer bruut gaan optreden. Hij overviei op eenzame wegen fietsers en bromfiet sers en beroofde hen van hun vervoer middelen. De laatste dagen is hij zich weer gaan vergrijpen aan meisjes en jonge vrouwen. Uit verschillende plaat sen zijn meldingen in totaal zes binnengekomen van ernstige aanran dingen. Gisteren kreeg de politie een vrij posi tieve mededeling, dat M. die afkom stig is uit Zalk bij IJsselmuia'en zich in de buurt van Hattem zou op houden. Dit was het sein voor een groots opgezette klopjacht, waarbij de politie zelfs van de hulp van boe ren in de omtrek gebruik maakte. Tot gisteravond laat had de actie nog geen succes gehad. Het zoeken werd be moeilijkt door d'e vrij dichte mist. Niettemin mag worden aangenomen dai Oe Thant over de suggesties, die onderwerp van de gedachtenwisselin- gen uitmaken, contact houdt met de groep van Afrikaans-Aziatische lan den. De instemming van die landen is immers gewenst voor elk plan, bij de uitvoering waarvan de Uno zou zijn betrokken. Enerzijds zou dat de meerderheid in de Assemblee verzekeren en ander zijds zou het voor Indonesië moeilijk worden een dergelijke schikking te verwerpen of zijn toevlucht te nemen tot gewapend .ingrijpen. In Canberra heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, sir Garfield Barwick, de berichten over een wijziging van het Australische be leid inzake Nieuw-Guinea „speculaties" genoemd. Hij zei, dat Australië onge wijzigd „een regeling door vreedzame middelen en niet onder dwang of drei ging met oorlog" wenst. Australië wenst vooral, dat de Pa poea's van westelijk Nieuw-Guinea te zijner tijd het recht wordt gegeven hun eigen toekomst te kiezen. De regering heeft geen ander besluit genomen", aldus sir Garfield. In New York heeft de Britse ver tegenwoordiger bij de Uno, sir Patrick Dean, gisteren gepleit voor een vastbe sloten houding van de Uno. Hij hoopte, dat de Uno voor wat de naleving van het Handvest betreft voor alle leden, zonder uitzondering, voet bij stuk zal houden. Hij zei dat met het oog op de mogelijkheid, dat Indonesië geweld zal gebruiken. Intussen gingen in Indonesië de „oor logsvoorbereidingen" voort. Het Indo nesische kabinet keurde een wetsont werp voor algemene mobilisatie goed. Daarbij kunnen alle burgers van acht tien tot veertig jaar worden opgeroe pen. In Zuid-Celebes gaat de militaire opbouw voort. Vrijwilligers krijgen een intensieve opleiding in Malino „op ter rein, dat gelijk is aan dat op Nieuw- Guinea". Ruslan Abdulgani, vice-voorzitter van de Indonesische nationale advies raad, heeft gisteren meegedeeld dat de voormalige Nederlandse bezittingen thans „absoluut, volledig en onvoor waardelijk" zijn genationaliseerd. Hij zei tijdens een „indoctrinatiecursus" voor ambtenaren, dat dat het resultaat was van „de Nederlandse actie tegen de Indonesische marine van 15 januari". Tot dusver hadden de voormalige Nederlandse bezittingen slechts onder „regeringstoezicht" gestaan. KOPENHAGEN De Merkur zendt weer uit. Deze Deense drijvende com merciële radiozender werd maandag avond door 'n hevige storm van de an kers geslagen en liep bij de Zweedse kust aan de grond. Op noodseinen snelden een oorlogsschip en twee sleepboten toe. Het schip is met suc ces door een Deense sleepboot vlot- getrokken en heeft geen schade opge lopen. Van onze correspondent PARIJS. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Franse rechtspraak hebben enkele jury leden geweigerd om een beschul digde te oordelen, omdat zij zich bedreigd gevoelden. Het proces moest worden uitgesteld. Gisteren zou voor de rechtbank te Nïmes de zaak behandeld wor den tegen een zekere Mitsohler, die ervan wordt beschuldigd een bom aanslag te hebben gepleegd op het stadhuis van Orléansville (Alge rije). Enkele dagen geleden ont vingen alle leden van de jury een brief van de O.A.S., waarin zij met de dood bedreigd werden indien zij het „schuldig" zouden uitspre ken. t Toen gisterochtend de zitting werd geopend en de president de leden van de jury de eed afnam, voegde een van hen aan de eed- formule toe: „Onder dwang". De president zei hem dat hij niet het recht had iets aan de formule toe te voegen. Daarop weigerde de man de eed af te leggen. Twee andere leden van de jury volgden zijn voorbeeld. De presi dent moest daarop een nieuwe jury samenstellen, na de drie weige raars een. boete van vijftig nieuwe francs te hebben opgelegd. De ver dediging diende daarop een ver zoek in om de zaak uit te stellen. De rechtbank ging daarmee ak koord. Na afloop vertelde een van de „•weigeraars" dat hij niet bang was voor welke bedreiging ook, maar dat deze dreigbrieven hem beletten om in alle rust en helderheid de zaak te beoordelen en zidh een mening te vormen over de beklaag de. Van onze correspondent SITTARD. Het Tweede- Kamerlid J. M. Peters is gisteravond in het rooms- katholieke ziekenhuis van Sit- tard overleden. Gisternacht was hij er zwaar gewond opgenomen, na een botsing in Susteren op de rijksweg Roer mondMaastricht. Met zijn auto botste het Kamerlid, op weg naar zijn huis in Roosteren, gisternacht recht op een bestelwagen. Met een schedelbasisfractuur, een in gedrukte borstkas, twee gebroken be nen één been was op twee plaatsen gebroken en verbrijzelde knieën werd hij naar het ziekenhuis Van Sit- tard gebracht. Gistermorgen werd hij er geopereerd, maar zijn verwondingen waren zo ernstig, dat hij 's avonds om kwart over negen overleed. De drie Vaandeldrager adjudant Mariënboer van het garderegiment Jagers heeft het wèl geweten, dat de leden van het corps diplomatique gisteren ter nieuw jaarsreceptie kwa men. Zeventig maal moest hij het vaan del van het regi ment voor de hoge bezoekers strekken. Koningin en Prins, die de re ceptie aanboden, begroetten in de troonzaal van het koninklijk paleis op de Dam 45 am bassadeurs, tien ge zanten, twee zaak gelastigden en tien tijdelijk zaakgelas tigden. Adjudant Mariën boer (foto rechts), M waardig het vaan- r V, del hanterend, zag f| hen allen komen §f en bewees de eer, aan deze promi nente diplomaten verschuldigd. Het indrukwekkendst kreeg het protocol gestalte bij de komst der ambas sadeurs. Er waren er 45 en dat be tekende dat tot 45 keer toe geweren en sabels werden gepresenteerd, de tamboers vier rof fels sloegen en de kapel de eerste twee strofen van hun volkslied speelde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bijna vierhonderd militairen hebben het vorige jaar een verzoek ingediend om te worden vrij gesteld van uitzending naar Nieuw- Guinea. Minister Visser deelt dat de Eerste Kamer mee in een brief, waar in hij nadere inlichtingen geeft over de afwijzende beschikking op een erzoelt van een vader om zijn dienst plichtige zoon niet naar Nieuw-Gui nea te sturen. Uit het aantal verzoeken om vrij stelling blijkt dat.de animo voor uit zending naar Nieuw-Guinea niet groot "s. Aanwijzing van dienstplichtige^ ge schiedt immers alleen als er niet ge noeg vrijwilligers zijn. Gezien de vele verzoeken en met het oog op de militaire belangen, wordt de vrijstelling in het algemeen slechts verleend, aldus minister Vis ser, als na medisch of sociaal onder zoek blijkt dat de noodzaak daartoe bestaat. i LONDEN (Reuter) Engeland is van plan de opleiding te voltooien van Indonesische officieren in het gebruik van Britse militaire uitrusting, die aan Indonesië is geleverd. Dit is gis teren in Londen bekendgemaakt. De opleiding van Indonesiërs die de omstreden Gannet-vliegtuigen moe ten bemannen, zal daarom doorgaan. Negen Indonesische officieren volgen in Hampshire in Zuid-Engeland een cursus, die eind maart zal eindigen. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT. Robert Cas- sadesus, zijn vrouw Gaby en hun zoon Jean zijn solisten op een concert dat het Limburgs symfo nie orkest vanavond in Heerlen en zaterdagavond in Maastricht geeft. Het trio Cassadesus speelt op deze avonden het concert voor drie piano's van Bach, het echt paar Cassadesus het Concert voor twee piano's K.V. 365 van Mozart en tenslotte Robert Cassadesus al leen het vierde pianoconcert van Beethoven. Andre Rieu dirigeert familie en orkest. De deken van het corps, de Bel gische ambassa deur Baron F. X. van der Straten Waillet, kwam met vrouw en dochter Recine ter recep tie (foto boven). Stram stond hjj in de houding toen hij de groet aan het vaandel van de erewacht bradht. De vele Amster dammers achter de hekken hadden zich een wat ge- - makkelijker hou ding aangemeten. Van onze correspondent LONDEN. Bij een man van 38 jaar in Woolwich, zuidoostelijk Lon den, zijn gisteren pokken geconsta teerd. Het is geen ernstig geval, zo werd meegedeeld. Deze man heeft de laatste weken niet veel contact met anderen gehad. De mensen met wie hij in aanraking is geweest zijn intussen ingeënt tegen de gevaarlijke ziekte. Uit Bradford werd gisteren gemeld dat daar opnieuw twee- mannen in een ziekenhuis zijn opgenomen, die ver schijnselen hebben die aan pokken de den denken. Tot nu toe zijn er in Engeland sinds het uitbreken van de epidemie zeven mensen aan pokken overleden. Het zevende slachtoffer was een arts. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op het Rotter damse politiebureau Oostervant- straat zit een ekster die gisteren door agenten van het bureau is gearresteerd, onder verdenking van praalvliegen met theelepeltjes. Daarmee is voor de bewoners van de Duivenvoordestraat het onder werp van vele koffiegesprekken verdwenen. Op nummer 47 in die straat werden enkele dagen geleden twee lepeltjes uit de keuken vermist. Daarvoor in de plaats lagen drie voor de bewoners vreemde lepel tjes. Zij praatten er met de buren over en toen bleek dat op nummer 51 iets dergelijks was gebeurd. Daar waren drie lepeltjes verdwe nen, waarvoor er twee in de plaats waren gelegd. De dader van de verwisseling was. zo vermoedden de gezamenlijke buien, een ekster die in de buurt was gesignaleerd. Gisterochtend kwam een jonge tje buiten adem bet politiebureau binnenrennen met de kreet: „Gauw, de dief zit op het balkon". Agen ten snelden met hem mee naar de huiskamer van de Duivenvoor destraat 47. Daar werd hun de dief aangewezen: de ekster, die voor het open raam op het balkon zat. Hoewel hun opleiding niet in dit soort arrestaties voorzag, wis ten de agenten het dier te vangen. Zij hingen een blinkend theelepel tje aan een draadje voor het open raam en sloten het raam zodra de vogel binnen was. De ekster blijkt gedresseerd te zijn. Hij kan lachen en hoesten. De politie vraagt zich af wie de eigenaar is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De militairen van de Koninklijke Landmacht die op 1. 2 en 3 februari naar Nieuw-Guinea moeten vertrekken, hebben een kort geding aangespannen tegen de staat. Zij zijn van mening met de status van burger te worden uitgezonden. Zij vrezen dat zij daardoor te weinig bescherming zullen genieten en niet als militairen maar als burgers zullen wor den beschouwd als er in Nieuw-Guinea oorlog mocht uitbreken. Daarom is onze positie kwetsbaarder, stellen zij. Dat zij de status van burger krijgen gronden zij op het feit dat zij „ver momd" als burger naar Nieuw-Guinea moeten vertrekken. Zij mogen niet in uniform reizen. Op hun paspoorten wordt bovendien hun beroep als bur ger vermeld. Enkelen hebben zelfs een nieuw internationaal inentingsbewijs gekregen, omdat op hun oude bewijs achter enkele vaccinaties de handteke ning van een militaire arts stond met daarvoor zijn rang. In de nieuwe inentingsbewijzen staat nu achter de handtekening een stempeltje: M.D. (Medical Doctor). De president van de Haagse recht bank heeft beslist dat het geding maan dag zal dienen. De dagvaarding zou in de loop van vandaag worden uit gebracht. Voor de militairen treedt op de Amsterdamse advocaat mr. Van Proosdij. De staat wordt vertegenwoor digd door mr. F. Drooglever Fortuyn uit Den Haag. Naar de legervoorlichtingsdienst ons mededeelde worden de militairen, hoe wel zij in burger moeten reizen, niet gestuurd met de status van burger, maar met die van militair. J. M. PETERS t inzittenden van de bestelauto zijn zwaar gewond naar hetzelfde zieken huis gebracht. Jan Mathijs Peters, 11 oktober 1908 in Roosteren geboren, was o.m. bekend door zijn wekelijkse radiopraatje voor de K.R.O. onder het motto: U bent toch óók van de partij? Sedert 1956 had hij voor de K.V.P. zitting in de Tweede Kamer. De heer Peters is ook nog enige tijd burgemeester van zijn geboorteplaats geweest. Daarvóór was hij onderwijzer aan een rooms-katholieke lagere school en ook. was hij ais docent aan een cur sus voor de hoofdakte verbonden. In Tilburg heeft hij filosofie gestudeerd. De heer Peters bekleedde tal van functies. Hij was hoofdredacteur van De Nieuwe Limburger, nationaal hoofd bestuurder van de stichting Het Vierde Prinsenkind, voorzitter van de Lim burgse afdeling van Steun Wettig Ge zag en hoofdbestuurslid van het Ne derlands Onderwijzersplan. Ook maak te hij deel uit van het dagelijks bestuur van de K.R.O. Hij was ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Dit recept is speciaal, voor mannen die nooit met hun vrouw in de stad gaan eten. ZWOLLE (A.N.P.). De 24-jarige M. O. uit Zalk, die wordt verdacht van een aan tal aanrandingen, insluipin gen en inbraken, is gister avond laat gearresteerd in een café langs de weg van Zwolle naar Meppel. Rusland: Congo in V-raad NEW' YORK (Reuter). De Sowjetunie heeft de Vei ligheidsraad verzocht onmid dellijk bijeen te komen ter behandeling van de kwestie- Congo. ROOSENDAAL. Op de Bredaseweg even buiten de kom van Roosendaal is gisteravond laat een Renault tegen een vrachtwagen gebotst, d'ie de inrit van een chauffeurscafé opreed. Eén van de inzit tenden van de Renault, de Bredase me vrouw Van L. kwam om het leven. Haar man en haar zoon werden zwaar gewond. Van onze correspondent TILBURG. In het Leypark in Tilburg is gisteren het lijkje gevonden van de zesjarige Cor Verhagen. Het jongetje lag voorover, met zijn benen in een bosje kreupelhout en met zijn hoofd in een ondiepe plas in de buurt' van de vijver. Cor werd sinds woensdagavond ver mist. Hij was toen tegen zes uur na liet eten naar buiten gegaan om nog wat met zijn vriendjes te spelen. Om een uur of zeven waren zijn ouders bij de buren gaan vragen of zij hun zoon ergens hadden gezien. De hele nacht door werd gezocht, door de ouders, buren en kennissen en na tien uur ook door de politie. Gisterochtend werd de hulp ingeroe pen van de hoofdagent B. Kokx, de ge leider van de speurhond Neroi Het dier vond het lijkje om tien over half twaalf. Volgens de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust moet Cor Verhagen zijn ver dronken. Bij de politie blijft inmiddels de vraag bestaan, wat het knaapje dat andere nooit in het park kwam in het donker bij de vijver moest gaan doen en hoe de jongen voorover in de plas is komen te liggen. De kans op een misdrijf acht de politie vooralsnog bijzonder klein. Zij overweegt daarbij, dat overdag heel veel kinderen in het park zijn en dat er 's avonds ook nog heel wat jongetjes spelen. ROME (Reuter). Het Italiaan se departement van defensie, dat nog steeds bezig is met het onder zoek naar de in Zuid-Italië neer gestorte Bulgaarse straaljager, heeft gisteren bekend gemaakt dat men nauwelijks meer kan betwijfelen dat de piloot opdracht had tot een spionagevlucht. Binnen enkele dagen zal er een definitief oordeel kunnen worden geveld. De piloot, die niet ernstig is ge wónd, zal binnenkort worden over gebracht naar een militair hospitaal. Hij wordt nu verpleegd in een bur gerziekenhuis dat vlak bij de plek ligt waar het jachtvliegtuig neer stortte. Het verhaal dat de 22-jarige Bul gaarse piloot vertelde bij zijn eer ste verhoor (dat hij vrijwillig naar Italië was gevlogen om daar politiek asiel te vragen) blijkt niet te klop pen met latere uitlatingen en met de feiten die tijdens het onderzoek aan het licht zijn gekomen. Het wrak van de straaljager is overgebracht naar een basis van de Italiaanse luchtmacht. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland zal binnen enkele dagen aan haar ambtenaren meedelen dat zij een voorschot krijgen op de aangekondigde salarisverhogingen. Dat heeft de Gedepu teerde mr. H. van Riel meegedeeld op de vergadering van de Provinciale Staten in Den Haag. De weersverwachting: geldig- tot vanavond: Bewolkt met plaat selijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. MIESJE: Verlangt u ook zo naar de lente? 27 januari: zon op 8.29, zon onder 17.18; maan op 0.00, maan onder 11.17. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Tussen twee van de oudste en meest befaamde bankiershuizen van Nederland, de heren R. Mees Zoonen in Rotterdam en de firma Hope Co. in Amsterdam is een belangengemeenschap tot stand ge komen. Hierdoor is in de particuliere bankwereld in ons tand een zeer belangrijke combinatie ontstaan. De beide firma's met hun grote historie in de geschiedenis van Rotterdam en Amsterdam, blijven afzonderlijk bestaan. De huidige firmanten worden over en weer firmanten van beide firma's. De twee bankiershuizen onderhouden al twee eeuwen vriendschappelijke betrekkingen met elkaar. Tot dusver waren de zaken echter gescheiden. Op de beurs zal de belangengemeenschap geen invloed hebben, want de twee ondernemingen zijn besloten firma's. Men zie verder pagina 7. HENRY HOP! stamvadet

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1