Kustvaarder vastgelopen MILJOENEN DOOR „HET GAT VAN BAARLE" De Gaulle wil op 15 februari pact met Algerijnen EEN MARS PER DAG DEEL BEDRIJFSWINST VOOR WONINGBOUW ISederlandseen Belgische staat zijn voor kapitalen benadeeld Roofovervallers tweede maal voor Hoge Raad VERDIEN 24 CT OP ELK DURBELGROOT PAK VRIJPOSTIGE VERDACHTE: „IK HAAT DE POLITIE" Tientallen verdachten in grote smokkelaffaire Vreemde verklaringen van Belgische burgemeester Verrassende staaltjes van afspraken bij getuigen Bloeiende sluikhandel in veevoeder en melkpoeder Na aanpassing van boterprijzengeen reden tot smokkel Tsjombe onderhan delde in Rhodesie Openbaar Ongehinderd Oc Twaalf verdachten H1 Eigenaardig B Geen cent DE HUISZOEKINGEN IN BRUSSEL Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Drie jaar geëist wegens beroving GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Plan van Surinaamse minister Woensdag 24 januari 1962 Pag, 5 Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND. De Britse kustvaarder Gladonia is gis terochtend vroeg op de Maasvlakte bij Hoek van Holland vastgelopen. Het gebeurde drie kwartier na hoog water, zodat het schip daarna steeds droger kwam te zitten. De acht opvarenden hebben tot dus verre alle hulp van redding- en sleepboten geweigerd. De kapitein op eigen kracht vlot te komen. Dat verwachtte hij ook met het hoge tij van gisteravond. De hoop bleek toen ijdel. Schipper Willem van Seters lag gis termiddag om vijf uur langszij van de kleine vrachtvaarder. Hij was uitgeva ren met de reddingvlet Directeur A. J. M. Goudriaan. 's Ochtends had hij niet toegestaan, dat dit scheepje in volle zee ging. Hij vertelde: „De Gladonia heeft weliswaar de hele dag met de schroef geslagen om eraf te komen, maar zij is toch steeds hogerop geraakt. Dat zou voorkomen kunnen zijn als een ber gingsanker uitgebracht had kunnen worden, maar de sleepboot kon er niet bij komen". ,,De zee was ruw en stond als één branding rondom het schip. De Glado nia lag nu precies op de zee. Vanoch tend lag zij er dwars op". Direkt na de stranding voer de red dingboot President Jan Leis de Bergha- ven uit. Ook de reddingvlet Directeur A. J. M. Goudriaan verliet haar lig plaats. De sleepboot Poolzee van L. Smit en Co. begaf zich eveneens bui tengaats. Toen schipper Van Seters met de President Jan Leis terugkeerde, vertel de hij: ,.De Gladonia ligt enkele hon derden meters achter de Zuiderpier. Het was slecht op de Maasvlakte. Er stond een knappe zee. Toen wij er aan kwamen, was de windkracht zeven tot acht. Wij hebben het schip tot vier a vijf meter genaderd. Toen hadden wij niet veel water meer onder de boot". De kapitein van de Gladonia deelde mee. dat er een zware deining stond op de Maasvlakte: „Wij liggen voor het ogenblik gerieflijk, wij stoten een beet je". Alles was wel aan boord. Het bergingsbedrijf W. A. van den Tak heeft overwogen het bergingsvaar tuig Bruinvis erheen te sturen. Het weer was echter te slecht om dit te wagen. Van de agent te Rotterdam, de Ne derlandse Rijnvaart Vereniging, verne men wij, dat de Gladonia aan de Fran se kust al had geschuild wegens slecht weer. Het schip brengt een lading klei van ruim vijfhonderd ton van Par aan de Engelse zuidkust naar Rotterdam, waar het vrij regelmatig komt. BRUSSEL (A.N.P.) De voor waarde voor de uitgebreide .boter smokkel van Nederland naar België zullen verdwijnen als gevolg van de noodzakelijke aanpassing van de prij zen in het gemeenschappelijk beleid op de markt voor zuivelprodukten. Dit deelde gisteren de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap mee op vragen van het Belgische lid van het Europese parlement, Dupont. Deze had de aandacht gevestigd op het drei gende gevaar dat België bij de aanvang van het komende seizoen een boterover- schot van ruim zesduizend ton kan heb ben; dit kwantum vertegenwoordigt slechts een gedeelte van de hoeveelheid boter die uit Nederland frauduleus naar België wordt uitgevoerd. Het is de Commissie van de E.E.G. bekend, zo blijkt uit haar antwoord, dat in België voorraden boter zijn waarvoor op het ogenblik geen mogelijkheid tot uitvoer bestaan. De maatregelen die ge nomen zijn in België en Nederland om de botersmokkel te verhinderen „hebben klaarblijkelijk tot nog toe niet tot een volledig succes geleid", aldus de Com missie. Zij is van mening dat het gemeen schappelijk beleid op de zuivelmarkt gezamenlijke maatregelen voor de vraag van de boteroverschotten noodzakelijk zal maken. LONDEN (Reuter). De premiers van de beide buurstaten Katanga en Rhodesië, Moise Tsjombe en Sir Roy Welensky, hebben naar eerst thans is uitgelekt, de vorige week donderdag in de Rhodesische hoofdstad Salisbury in het geheim een onderhoud gehad. Uit Rh. lesische bron verluidde dat dit op verzoek van president Tsjombe was geschied en dat de beide leiders slechts over de voedselbevoorrading van Katanga hadden gesproken. De gemeenteraad van Amsterö'am heeft van het college van burgemees ter en wethouders een voorstel ontvan gen tot het doen oprichten van de eer ste sporthal in de hoofdstad op een terrein aan de Van Hogendorpstraat. Er wordt gevraagd een krediet beschik baar te stellen van 975.000 gulden. Van onze speciale verslaggever AARLE NASSAU Het onderzoek naar de grootste smokkel- affaire sinds de oor log is gisteren in het eind stadium gekomen. Binnenkort zal na een onderzoek van vier maanden een bijna niet meer te tillen dossier op de tafel van de officier van justitie in Breda worde n gelegd. Na een gerechtelijk onderzoek, dat daarop nog moet volgen, zal vermoedelijk over enkele maanden zowel in het Bel gische Turnhout als in Breda een reeks processen beginnen tegen tientallen Nederlanders en Belgen, die bij deze mil joenenaffaire betrokken zijn geweest. J-JET gaat in deze ingewikkelde zaak om duizenden tonnen Belgische melkpoeder, die clandes tien via Baarle Nassau naar Neder land zijn gesmokkeld en om duizen den tonnen Nederlandse granen, als veevoeder langs dezelfde weg naar België gesmokkeld. Bij deze clandes tiene handel, die overigens in het openbaar werd bedreven, is zowel de Nederlandse als de Belgische staat voor kapitalen benadeeld. Door het ontduiken van landbouwheffingen konden o.a. op de graanbeurs in Rotterdam grote partijen Belgische melkpoeder ver beneden de offici ële prijs te koop worden aangeboden. Anderzijds kwamen in België grote partijen Nederlandse granen en vee voeder veel goedkoper aan de markt dan deze produkten in België waren. DE STROOM van melkpoeder van België naar Nederland en van voedergranen van Nederland naar Bel gië is de laatste drie jaar zo omvang rijk geweest dat de ministeries van landbouw van beide Beneluxlanden de heffingen steeds hebben moeten verho gen. Deze verhogingen zijn ten slotte meer dan honderd procent opgelopen. De heffing op melkpoeder liep op van 20 tot 42 gulden per 100 kilo. Voor de normale handel vormde deze verho ging een waar struikelblok, terwijl de winsten der sluikhandelaren er steeds hoger door werden. Zodra bij het gecombineerde onder zoek van Nederlandse en Belgische douane en justitie was komen vast te staan dat er praktisch geen sprake was van enige controle bij de grenspost WeeldeStatie nabij Baarle Nassau, zijn van Belgische kant maatregelen getroffen om het gat bij Baarle te kun nen stoppen. Belgische controleurs zijn overgeplaatst of van hun post ontheven. iOK is een verscherping ingesteld op het controlesysteem, dat de laatste jaren tot een fictie was ver worden. Belgen die binnen de Neder landse grens in het enclavegebied van Baarle Hertog wonen, moeten voortaan bewijzen overleggen van herkomst en bestemming der goederen die zij van België via een strook Nederlands ge bied naar Baarle Hertog vervoeren, dat weer Belgisch grondgebied is bin nen de Nederlandse grens. Het staat wel vast dat in het gebrek aan contro le op dit vervoer van en naar België via Nederlands gebied de oorsprong ligt van deze omvangrijke smokkel- affaire. Het is in dit gebied, waar om de tien meter Nederlands en Belgisch grond gebied elkaar afwisselen, altijd de ge woonte geweest dat de bewoners van de Belgische enclave binnen de Neder landse grens ongehinderd handels- en verbruiksgoederen mochten invoeren. Zij moesten daarvoor wel een bewijs hebben, een zgn. passe-avant, maar de ze papiertjes werden zonder meer bij honderdtallen uitgeschreven als de mensen uit Baarle Hertog zich aan het grenskantoor meldden. Er werd ook niet gekeken naar hoeveelheden, omdat lang niet alles wat over deze grens post wordt vervoerd voor eigen ge bruik is. In de enclave immers hebben zich de laatste jaren tientallen grote handelaren gevestigd, die vrachtwagens vol heen en weer brengen. JET werd als normaal beschouwd, dat een graanhandelaar in Baarle Hertog melkpoeder op de beurs DEN HAAG. Voor de tiende maal heeft een meer dan dertien jaar oude zaak voor een rechterlijk college gediend: de roofoverval op de bejaarde Pieter Laan en zijn zusters in hun boerderij te Purme- rend in 1951. De gebroeders T. uit Velsen, de 38- jarige slager Gerard en de 41-jarige Frans, zijn daarvoor door het Haag se gerechtshof veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Ge rard nam met zijn veroordeling geen genoegen en tekende cassatie aan bij de Hoge Raad, die daarop voor de tweede maal deze affaire te behande len kreeg. De procureur-generaal zal 6 februari concluderen. Nadat de broers door de Amster damse rechtbank tot zes en door het. Amsterdamse hof tot acht jaar waren veroordeeld, had de zaak ook al voor de Hoge Raad gediend. Een formele kwestie leidde tot verwijzing naar het Haagse hof. In alle instanties zijn de broers steeds veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging in vereni ging. Gerard heeft evenwel altijd ont kend enig aandeel te hebben gehad in de geweldpleging, waarbij Pieter Laan de dood vond en zijn zusters zeer zwaar werden gewond. Na al vier maal te hebben gepoogd in te breken in de boerderij, waar hij dacht veel geld te vinden, ging Ge rard er in 1951 met Frans nogmaals naar toe Zelfs twee jaar gevangenis straf voor zijn pogingen hadden hem niet afgeschrikt. Toen de bewoners wakker werden begon Frans in paniek om zich heen te slaan met een koevoet ,,tot het stil was". Die stilte daalde doordat de bewoners bewusteloos of dood waren geslagen. Na het gebeurde had Gerard legen zijn broer gezegd, dat hij ook met een stoel had geslagen. Frans meen de zich ook te herinneren, dat hij zijn broer had zien slaan en twee vroege re medeplichtigen van Gerard bij inbraakpogingen in 1947 wisten nog te vertellen dat Gerard toen had gespro ken over ,,hen de baas kunnen" en ,,de hersens inslaan". Uit deze vier punten leidde men af dat Gerard althans mentaal bereid is geweest tot het gebruiken van ge weld. Waarna het er niet meer toe doet of hij er ook in feite toe over is gegaan. Dr. mr. J. Th. Vermeulen oestreed dit voor de Hoge Raad. Hij zag de uit lating van Gerard tegen zijn broer als een vorm van morele sfeun. Voor de steun van Frans gaf hij niet veel. Hij achtte mogelijke plannen van Gerard in 1947 geen bewijs voor zijn geestes gesteldheid vier jaar later. van Brussel kocht en die naar zijn schuren en pakhuizen in Baarle Her tog liet vervoeren; waren de ladingen daar, dan kon hij de partijen weer naar Belgische firma's doorverkopen, waar toe de goederen dan weer van Baarle Hertog naar het moederland moesten worden getransporteerd. De grote aanvoer van partijen melk poeder die vèr beneden de prijs op de beurs in Rotterdam werden aangebo den, wekte de argwaan van enkele ambtenaren van de algemene inspectie dienst van het ministerie van land bouw. Een bliksemonderzoek leerde dat in Rotterdam, Schiedam en tal van an dere plaatsen verder het land in grote partijen waren gekocht en opgeslagen. Gegevens uit de boekhoudingen wezen uit dat bijna alle partijen uit Baarle Hertog afkomstig waren. Na deze ontdekking werd zowel de Nederlandse als de Belgische douane recherche in het onderzoek betrokken. Dit onderzoek leidde tot verrassende uitkomsten. Bij tientallen commissio nairs in veevoeder en granen, handela ren, verwerkers en vervoerders zo wel in Nederland als in België werd kwade trouw verondersteld. Het onder zoek is nu zover dat het wel vaststaat dat in Breda twaalf verdachten terecht zullen staan en in Turnhout ruim twin tig. IJ DEZE VERDACHTEN is ook de burgemeester van Baarle Hertog, die vermoedelijk door de Bel- gische justitie zal worden gedagvaard. Burgemeester J. L. van Baarle Hertog heelt een grote graanhandel en een be drijf waarin granen e.d. tot veevoeder worden verwerkt. Vast staat dat de burgemeester van deze Belgische enclave in de periode waarin deze grote smokkelaffaire op volle toeren draaide, grote partijen Belgische melkpoeder en Nederlandse granen naar Baarle Hertog heeft laten vervoeren. Op zichzelf geen strafbaar feit. Eigenaardig is echter dat de bur gemeester tegenover de Nederlandse douanerecherche heeft verklaard dat hij deze partijen naar Belgische hande laren heeft doorverkocht terwijl tij te genover de Belgische justitie heeft ver klaard, dat hij de partijen naar Neder- In geen enkel geval heeft hij ook maar landse handelaren heeft doorverkocht, één naam kunnen noemen van een han delaar in Nederland of in België met wie hij deze zaken zou hebben gedaan. A LS HET WAAR IS dat het graan -'A naar België is verkocht, heeft de Nederlandse justitie er niets mee te maken, omdat het dan aan België is erop toe te zien dat er heffing wordt betaald. In het omgekeerde geval heeft de Belgische justitie er niets mee te maken, omdat het dan een Nederlandse zaak is de heffing te incasseren. Feit is, dat geen van beide landen over gro te partijen ooit een cent heffing heeft BRUSSEL (Reuter). De Belgi sche politie heeft gisteren huiszoekin gen verricht bij 25 leden van een ui terst rechtse organisatie. Zij worden ervan verdacht nauwe betrekkingen met de O.A.S., het opstandige Franse Geheime Leger, te onderhouden. Dertig mensen gingen voor verhoor mee naar een bureau, vanwaar ze la ter naar huis konden terugkeren. Er werden verscheidene vuurwa pens en documenten in beslag geno men. TJET bedrijf van de burge- meester van Baarle Hertog (rechts) moet het middelpunt van de grootste smokkelaffaire sinds de Oorlog zijn geweest. Hier zijn miljoenen kilo's Ne derlands graan en Belgische melkpoeder opgeslagen geweest. De burgemeester zegt: „Het heeft allemaal niets met smok kelen te maken." Tegen de Bel gen zei hij: „Ik verkocht het spul naar Nederland", tegen over de Nederlanders verklaar de hij: „Ik verkocht het naar België". Het onderzoek in deze zaak is thans vrijwel afgelopen. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent ARNHEM Zich af en toe om draaiend naar de publieke tribune om te zien of zijn vrijpostig gedrag wel insloeg, stond gisteren de 26-ja- rige koopman G. G. uit Renkum voor de Arnhemse rechtbank. Hij moest zich verantwoorden voor be roving met geweldpleging van een 51-jarige inwoner van Veenendaal die hij in een café had overgehaald in een vrachtauto mée te gaan naai een ander café. Onderweg was dc Veenendaler mishandeld en was hij zijn spaarcentjes achthonderd gulden kwijtgeraakt. G. klopte zich gisteren vol trots o| de borst omdat hij na zijn arrestatie had weten te ontvluchten. „Ik haat ,de politie", zei hij even later, „om acht uur 's avonds kregen we in de cel pas warm eten". Over het werk van de politiehond die in zijn zaak was gebr -ikt, zei hij: „Allemaal flau wekul. Ik geloot' er niet in." Over de beroving was hij kort. Die gaf hij zonder omhalen toe. Hij vertel de erbij dat hij alleen verantwoorde lijk was en dat zijn 28-jarige broer, die ook was gedagvaard, er niets mee te maken had. Die was zo dronken geweest dat hij van de beroving niets kon hebben gemerkt. Het resultaat van deze verklaring bleef niet uit: de officier van justitie vroeg vrijspraak voor de broer, ook al omdat de getuigen niet zo zeker van hun zaak waren. De rechtbank stelde de bröer direct op vrije voeten. Tegei. G. G. zelf eiste de officier drie aar gevangenisstraf. De 27-jarige koopman J. J. V. uit Veenendaal was de bestuurder ge weest van de vrachtauto, waarin de beroving was geschied. Hem was he ling te last gelegd omdat (hij van liet gestolen geld vijftig gulden zou heb ben aangenomen. De eis tegen hem luidde drie weken gevangenisstraf. Van onze correspondent PARIJS. President de Gaulle heeft voor zichzelf 15 februari vast gesteld als datum voor de onderte kening van een principiële overeen komst met de Algerijnse nationalis ten. Met nog slechts drie weken voor de boeg vraagt men zich in Frankrijk overigens met schrik en beven vanwege mogelijke verde re acties van de O.A.S. af, hoe ver de onderhandelingen dan wel gevorderd zijn. Het antwoord op deze vraag komt uit Tunis, waar men meestal uitste kend op de hoogte is van dergelijke zaken. Volgens het Tunesische blad Jeune Afrique is de Algerijnse premier Ben Khedda in de Marokkaanse hoofd stad Rabat gebleven om daar het ein de van de geheime Frans-Algerijnse onderhandelingen, die ergens aan de Frans-Italiaanse grens zouden worden gevoerd, af te wachten. IN VOLLE GANG Daar Tunesië de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk nog altijd niet heeft hersteld is Rabat een veel betere waarnemingspost. Via de Fran se ambassade te Rabat kan hij zich on middellijk met de Franse regering desnoods met president de Gaulle zelf in verbinding stellen. Bovendien on derhoudt de Marokkaanse regering de verbinding met Ben Bella en diens medegevangenen in Frankrijk. Zo lang Ben Khedda in Rabat is, zo zegt men in Marokko, zijn de onderhandelingen zeker nog in volle gang. Kort geleden nog zou de Algerijnse premier via de Franse ambassade in Rabat een per soonlijke boodschap van president de Gaulle hebben ontvangen. GARANTIES Over de stand van de onderhandelin gen heeft het blad El Moudjahid, het of ficiële orgaan van de Algerijnse natio nalisten, de sluier enigszins opgelicht. In een hoofdartikel maakt het blad de voorlopige balans op. Daaraan ontle nen wij het volgende. Het Franse staatshoofd heeft voor de toekomst met nadruk een zeer nauwe samenwerking gevraagd tussen Frank rijk en het onafhankelijke Algerije. De ze wens is ingewilligd. Tevens heeft de Gaulle de Algerijnen' gevraagd aan de Europeanen voldoende garanties te ge ven om waardig en rustig verder te kunnen levert in Algerije. Ook aan die wens is voldaan. WAANZIN Maar. zo gaat het blad verder, moet de voorlopige Algerijnse regering zich van haar kant tevreden stellen met een simpele verklaring van goede wil van de zijde van de Fransen? Ook wij verlangen garanties. Wij vragen ga ranties voor de bescherming van de toekomst van de Algerijnse staat en vooral voor het leven van de Algerij nen zelf, voornamelijk in de overgangs periode na de wapenstilstand, wanneer de kolonisten (lees O.A.S.) hun waan zin de vrije loop zouden kunnen laten. Op het ogenblik bewijzen de gebeurte nissen da.gelijks dat president de Gaul le de toestand niet meer meester is. BEVRIJDINGSLEGER Tussen deze regels door is gemakke lijk de wens van de Algerijnse nationa listen te lezen dat na een wapenstil stand het Algerijnse bevrijdingsleger moet deelnemen aan het handhaven van de orde in het land zelf, m.a.w. dat dit bevrijdingsleger, dat zich voor bijna negentig procent in Marokko en in Tunesië bevindt, vrij Algerije mag binnenkomen. Men vraagt zich in Frankrijk af of de onderhandelingen thans daarop zijn blijven hangen. ontvangen. Toch houdt de burgemeester naar beide kanten vol dat de zaak in orde is. Bij het laatste verhoor van de burgemeester in Turnhout zoifden ech ter bepaalde feiten bekend zijn gewor den waardoor de Belgische justitie de burgemeester voor het gerecht meent te kunnen dagen. De broer van de burgemeester. L. L die op last van de officier van justitie te Breda vijf weken in hechtenis is gehouden, zal door de Nederlandse jus titie voor de rechtbank worden gedaagd. Deze broer heeft eveneens een graan handel in Baarle Hertog. Bovendien hebben heide broers vlak bij hun Bel gische bedrijven in Baarle Nassau weer Nederlandse bedrijven en opslag plaatsen. Door de ingewikkelde plaat selijke situatie is het zo dat graan en melkpoeder bij het uitladen in België kan blijven of naar Nederland kan wor den vervoerd als de mannen met de zak op hun rug naar de overkant van het straatje lopen. De Nederlandse en Belgische schuren liggen op sommige plaatsen pal tegenover elkaar. )EZE toch al ingewikkelde situ atie .wordt nog ingewikkelder door de hechte band, die er is bij de bevolking van het Nederlandse Baarle Nassau en het Belgische Baarle Hertog. Het onderzoek heeft verrassende staal tjes van afspraken aan het licht ge bracht. De ene dag verklaarden alle getuigen, die urenlang werden gehoord, allemaal hetzelfde en bij het volgende verhoor trokken allen deze verklarin gen weer in om daar een heel nieuw verhaal voor in de plaats te stellen. Dat verhaal was dam weer bij alle getuigen eensluidend. Tot op het laatste moment i^diit spel volgehouden. Om tenslotte alle ingewikkeldheid tot een haast onontwarbare knoop te ma ken, was bij de transporten van de miljoenen kilo's graan, veevoeder en melkpoeder kwistig gebruik gemaakt van gefingeerde namen. Een vluchtige controle van de duizenden passes- avants bracht aan het licht dat daarop namen waren ingevuld onder de ogen van de Belgische douaniers van men sen, die helemaal met in Baarle Hertog wonen. Ook heeft men in deze smok kelaffaire het spel gespeeld met valse afzetadressen: mensen die wel in het bezit waren van de nodige facturen, maar die nooit een kruimel melkpoeder of een korrel graan in huis had-den ge had. HOEWEL de Nederlandse en de Belgische douanerecherche en justitie niets liever zouden willen dan de smokkelneeten Baarle Nassau en Baarle Hertog uit te roeien, weet men aan beide kanten dat dit onmogelijk is zolang die ingewikkelde situatie van de enclave blijft bestaan en het verschil in prijs in Nederland en België zo groot blijft voor allerlei artikelen. „Wij zijn nu bezig deze melkpoeder en graansmokkel uit te zoeken", zei een hunner ons gisteren. „Van Belgische kant zijn nu maatregelen genomen om het gat voor graan en melkpoeder te stoppen, maar als u ziet wat er dage lijks doorgaat aan chocolade en siga retten, dan rijzen de haren ten berge. Per maand wordt hier meer chocolade naar Nederland gesmokkeld dan de hele bevolking van Rotterdam in twee maanden kam opeten. Als de mensen hier niets anders meer zouden erten dan kip, dan eten nog drie generaties in beide Baarles kip van de hoeveelheden, die de laatste twee maanden zijn inge voerd als zij ze tenminste invriezen. Dan spreek ik nog niet va-n de partijen sigaretten en boter. Op boter zit nog altijd een zoete winst van een rijksdaal der tot vier gulden per kilo naar ge lang er sprake is van verse of van koel- huisboter, die in België vaak als Ne derlandse ve-nse boter wordt verkocht". Intussen merkt de vreemdeling in de beide Baarles vrijwel niets van deze bedrijvigheid. In de cafés is het gezellig en de ballen op het bil jart lopen rustig van Nederland naar België en terug, omdat de grens dwars door het biljart loopt. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent PARAMARIBO. De Surinaam se minister van financiën over weegt zodanige wettelijke maatre gelen te treffen, dat in Suriname gevestigde bedrijven een deel van hun winst zullen moeten afstaan om het woningprobleem te helpen oplossen. De minister is op die gedachte ge komen, omdat voor de uitgeschreven woningbouwlening van twee miljoen Surinaamse guldens tot dusverre nog maar voor een hall miljoen is inge schreven. (Uitgegeven zijn vijf pro cent twintigjarige obligaties tegen de koers van honderd procent). De aankondiging van de minister heeft bij verscheidene financiers kwaad bloed gezet. Het dagblad De West schrijft hierover: „In feite be tekent deze maatregel een nieuwe vorm van belasting. Er bestaat een investeringsverordening, waarin men buitenlandse maatschappijen tal van telastingfaciliteiten toezegt. Als men nu leest dat een deel van de winst voor volkswoningbouw moet worden afgestaan, zal menig buitenlands in vesteerder zich wel tienmaal beden ken alvorens naar Suriname te rei zen". „Heden Het blad schrijft ook, dat op deze wijze geen enkel bezit meer veilig is. „Heden dwingt 'men de zakenlie den geld af te staan voor volkswonin gen. Morgen moeten zij bijdragen voor buitenlandse reizen van politie ke figuren, enz. Is het dan te ver wonderen. dat onder grote groepen van de bevolking de ongerustheid steeds groter wordt? Indien de topfi guren van de Nationale Partij Suri name hun zin krijgen met betrek king tot de onafhankelijkheid lopen allen die hard gewerkt hebben om wat te bezitten, kans dit in een mini mum van tijd kwijt te raken". Ruim een maand geleden heeft de Nationale Partij Suriname bij monde van haar fractievoorzitter in het par lement J. Penge] de dominionstatus voor Suriname bepleit. Naar aanlei ding daarvan zijn de laatste weken vele debatten pro en contra onafhan kelijkheid gevoerd. Daarbij is naar voren gekomen, dat het verlangen naar onafhankelijkheid waarschijn lijk slechts door een kleine minder heid van het Surinaamse volk wordt gekoesterd. Vaak wordt erop gewezen, dat Suri naamse politici nog niet rijp zijn hun eigen land naar behoren te besturen. In dit verband denke men aan de Surinaamse demonstratie tégen onaf hankelijkheid, die zondag is gehou den. Van de ander kant vindt men het vreemd dat Nederland nog niet moe is van het Surinaamse gezeur om onafhankelijkheid en dan wordt gewezen op Nieuw-Guinea. dat door Nederland wil worden vrijgegeven met aan Soekarno, maar aan zichzelf. Het Suriname van vandaag is een heksenketel vrn tegenstrijdigheden. ?c' en broeit er.Men voorziet dat 1962 een politiek crisisjaar wordt, dat beslissend zal zijn voor Surna mes verdere ontwikkeling

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5