Het is niet Zeelands roeping een bejaardentehuis te zijn MIDDELBURGSE MEISJES MUSICEREN TAM SE N.V. - GOES GEDEPUTEERDE STATEN SCHRIJVEN: Zes weken voorwaardelijk voor geen goede soep Nieuwe Twentse Bank een aanwinst voor Terneuzen Risico niet groot Interesse voor de politiek bij A.R.-vrouwen in Zeeland Toogdag CJBTB in Goes Groot tekort aan jonge schilders Oosterscheldebrug nodig voor verbetering infrastructuur MEER VAARTEN OP ZONDAG Broodfabriek in Haamstede? ECONOMISCHE POLITIERECHTER Beroepen-expositie in Goes RE CENTRALE VERWARMING Alle elektrische werken Fa. GERRIT DE JONGE ZN. Geslaagde bijeenkomst in Goes Stembureaus in Bruinisse Cafézittingvan economische politierechter Woensdag 24 januari 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG De roeping van Zeeland is niet, dat het een expulsiegebied moet zijn en blijven, met als einde een goed verzorgd tehuis voor bejaardenen voor degenen, die door rust en een zaamheid hun energie herstellen om deze elders aan te wenden. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de leden van Provinciale Staten in antwoord op de in de afdelingen der Staten gemaakte opmerkingen over de in ontwerp aangeboden begroting 1962. voor De leden van Provinciale Staten heb ben het Gedeputeerde Staten niet moei lijk gemaakt in hun afdelingsverslag. De statenleden hebben daarentegen het college veel lof toegezwaaid voor de activiteiten, die het in de afgelopen ja ren in het belang van de ontwikkeling van Zeeland heeft ontplooid. Zoals te verwachten was hebben de meeste statenleden hun teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de re gering nog geen toestemming heeft ge geven voor de bouw van een brug over de Oosterschelde. Gedeputeerde Staten delen deze te leurstelling en schrijven dat het drin gend noodzakelijk is dat Zeeland nu, en niet na verloop van een aantal ja ren, een rechtstreekse verbinding krijgt met de randstad Holland. Dit zal, schrijft het college, vrucht afwerpen voor de integratie van Zeeland in het economisch nationaal bestel. Het aan de bouw verbonden risico is niet groot, merken gedeputeerden op. De veer dienst zal grote verliezen opleveren. De brug zien gedeputeerden als het be langrijkste object ter verbetering van de infrastructuur in Zeeland. Binnenkort zal weer overleg worden gepleegd met de regering. Men moet nog overeenstemming zien te bereiken over financiële aspecten. Indien het overleg daartoe aanleiding geeft, aldus Gedeputeerde Staten, zullen Provincia le Staten daarna in een buitengewone vergadering worden bijeen geroepen. Gedeputeerde Staten geven in antwoord op vragen van statenleden een priori teitenlijst, waarop o.a. de volgende ob jecten vermeld staan: brug Ooster schelde, verdere uitvoering van het se cundaire wegenplan en van het tertiai re wegenplan, herbouw laatste resten Abdij te Middelburg, projecten voor de ontwikkeling van Zeeland, bouw van een kantoor voor Provinciale Water staat te Temeuzen, uitbreiding van het griffiegebouw te Middelburg en uit breiding van de huisvesting van de Pro vinciale bibliotheek. SUBSIDIES Ondanks de gunstige financiële posi tie van de provincie willen Ged. Staten toch voorzichtig zijn met het verlenen van subsidies. Voorkomen moet worden, aldus het college, dat activiteiten, die met subsidie van de provincie tot stand komen, naderhand weer moeten worden ingekrompen, omdat de provin cie niet blijvend financiële steun kan verlenen. Dan is het beter met een aan vankelijk gering subsidiebedrag te be ginnen. Een ingediend plan voor de aanleg van de Sloeweg naar Nieuwdorp kan niet worden ingewilligd, schrijven Ged. Staten. Rijkswaterstaat heeft tegen dit plan bezwaren, omdat daardoor de realisering van een spoorwegemplace ment in het Sloe in moeilijkheden zou geraken, tenzij daarvoor veel meer cul tuurgrond zou worden gebruikt. Gedeputeerde Staten betreuren het dat nog geen beheerslichaam voor het Sloe is gevormd. Verschillende depar tementen moeten over deze aangelegen heid meespreken en daardoor wordt een vlotte behandeling bemoeilijkt. In februari vinden opnieuw besprekingen plaats. Wat betreft de infrastructuur schrijven gedeputeerden dat gepoogd wordt voor het zwembad in Axel alsnog een sub sidie van 50.000 gulden te verwerven. INDUSTRIE De industrievestiging verloopt gunstig maar diverse bedrijven hebben wel moeilijkheden met het werven van per soneel. De woningvoorziening speelt hierbij tevens een rol. In Zierikzee is i.v.m. het ontbreken van woningen ver dere werving gestaakt. Over de kwaliteit van het aangeworven personeel zijn de bedrijven in het algemeen tevreden. Gedeputeerde Staten betreuren het dat Zeeland niet meer woningen heeft toe gewezen gekregen, doch de argumenten, die. diverse statenleden naar voren heb ben gebracht, hebben gedeputeerden reeds in Den Haag gebruikt. Enige middelgrote bedrijven, die zich bezig zijn te vestigen in Goes, Zie rikzee en Terneuzen hebDen bij lange na niet het aanvankelijk voorgenomen aantal werknemers bereikt. Gedeputeerde Staten schrijven bereid te zijn aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, zo dra de personeelsbezetting van de stich ting dit toelaat, een opdracht te ver strekken voor het instellen van een on derzoek naar de wenselijkheid of nood zakelijkheid van de vestiging in de pro vincie Zeeland van een observatiehuis voor moeilijke kinderen. Veer Kats-Zierikzee MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben besloten, te be ginnen met de zomermaanden van 1962, op het veer Kats - Zierikzee de dien sten op zendag met een of twee vaar ten uit te breiden. Over de vraag, wan neer deze vaarten zullen plaats vinden, beraad het college zich nog. Uitbrei ding van de dienstregeling zal uitbrei ding van het personeel nodig maken. De diensturen zijn nu reeds te lang. Op het ogenblik worden overuren uitbe taald. Bureau voor ontwikkeling van de provincie MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zijn overgegaan tot aanstelling van een hoofd van het bu reau provinciale ontwikkeling. De naam van de functionaris kunnen Gedeputeer de Staten nog niet mededelen. Het bu reau zal werkzaamheden verrichten, die verband houden met veranderende om standigheden in dit gewest en onmid dellijk moeten klaar .staan voor elke in dustrieel, die daarop een beroep doet, Het college van Gedeputeerde Staten mag de provincie in een zeer gunstige toestand aan zijn opvolgers overdragen en dat na de tijd van varen in de mist en de pas markeren. Een niewwe toekomst gloort en de financiële middelen zijn aanwe zig voor tal van nieuw taken, nu de provincie een nieuwe toe- koihst tegemoet gaat. Deze woorden van lof aan hel adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Provinciale Staten doen opnemen iti het algemeen verslag over de onderzoek van de begroting in de afdelingen der staten. Zoals men weet zullen dit jaar vier van de zes gedeputeerden aftreden. In het afdelingsverslag wordt grote waardering uitgesproken voor de overzichtelijke indeling van de begrotingsbrief van Gedeputeerde Staten, die een „afscheidssymphotiie" wordt genoemd. HAAMSTEDE-BUfeGH. Drie bak- kers in Haamstede en Burgh hadden in principe het besluit genomen gezamen lijk een broodfabriekje te laten bouwen. De omstandigheden, vooral in verband met het toeristenseizoen hebben deze aetie h^t stempel van teen bittere nood zaak gegeven. Ien realiseert zich n.l. goed dat een gezamenlijk optreden c vermijdelijk een beknotting van de zelf standigheid van de participanten zal betekenen. De moeilijkheden doen zich echter vooral voor tijdens het seizoen, waarin de bakkers hun omzet soms zien ver viervoudigen. Het is daarbij volslagen onmogelijk om naar evenredigheid per soneel aan te trekken. Dientengevolge werken de bakkers tijdens de zomer maanden zo overbelast en zijn hun werktijden zo buiten alle perken, dat een beslissing welhaast noodzakelijk is. Omgekeerd staat daar echter tegen over dat de apparatuur die men ten koste van grote investeringen zal moe ten aanschaffen, in de wintermaan den onderbezet moet werken, hetgeen als een kostenverhogende factor moet worden gezien. Toch is het principebe sluit onder dwang van de omstandig heden gevallen. Men hoopt dat de an dere drie bakkers die voorshands te kennen hebben gegeven zelfstandig te willen blijven, -ich ook zullen aanslui ten. Op den duur zou dit ook een sane ring van de bezorging kunnen beteke nen. Het principebesluit hebben de drie bakkers gisteren genomen na een uit voerig onderhoud met de rijksmidden- standsconsulent, de heer. A. Korstanje uit Goes. MIDDELBURG. ,,Een knoeier en een oplichter" noemde de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, de niet ver schenen vertegenwoordiger G. H. uit Nieuwer-Amstel gistermorgen tijdens de zitting van de economische politierech ter. H. had een partij van 150 dozen en twaalf flessen tomaten- en groentesoep aan een Temeuzense winkelier ver kocht. De inhoud bleek later ondeugde lijk te zijn en ten enen male niet ge schikt voor consumptie. De als getuige verschenen winkelier had na de koop ge merkt dat geen etiketten aanwezig wa ren. Hij belde daarover op en kreeg de belofte dat deze wel even zouden worden opgeplakt. Niemand was verschenen. De officier wees er op dat H. al vele malan voor dit soort economische mis drijven was veroordeeld en hij noemde H. dan ook iemand „die geen bonafide zaken doet." Hij eiste vier maanden voorwaardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd, 500 of vijf maanden en als een speciale voorwaarde het schadeloos stellen van de winkelier binnen een half jaar tijd. De economische politierech ter, mr. P. van Empel, verzachtte al leen de voorwaardelijke hechtenis tot zes weken. Klacht Uit ingediende klachten van Sas van Gentse melkslijters was op te maken dat men klanten verloor aan de veehou der R. de V., die zijn melk niet alleen aan de fabriek verkocht, maar voor een groot gedeelte aan particulieren in de buurt. Dat betrof dus volle melk. Ook (Ingezonden mededeling) was er door De V, verpakte boter ver kocht. Mr. Andreae wees erop dat De V. reeds driemaal was veroordeeld voor dezelfde hardnekkige overtredingen en eiste 500 of vijf maanden en 50 of tien dagen. De raadsman, mr. W. H. Vermaas, wees op een verleende ontheffing van het verbod voor het melkslijten door veehouders en was dus van mening dat straf niet kon worden gegeven. Het vonnis wordt over acht dagen schriftelijk gewezen. Ook de landbouwer-veehouder C. P. van S. uit Brouwershaven had niet al zijn melk aan de fabriek geleverd en verkocht op grote schaal melk aan par ticulieren. Conform het vonnis kreeg hij 50 of tien dagen. Niet de eerste aanbetaling aanvaard had de Hontenisser rijwielhandelaar W. M. in twee gevallen, waarbij hij op af betaling een bromfiets verkocht. Van de eerste aanbetalingsbedragen werd slechts een gedeelte voldaan. De officier vond dat de verdachte de mensen had willen helpen en eiste twee boetes van 100 of twintig dagen. Het vonnis hield twee boetes van 75 in. Ondermaats Ook barak verkocht aan stichting Ostoeryo HAAMSTEDE. De grote barak op het terrei nvan het Delta-hotel, die aan vankelijk werd gekocht door de heer C. A. Prinsen te Haamstede, is nu ook van eigenaar verwisseld. Het bouwwerk is verkocht aan de stichting „Ostoeryo" (Onderlinge Stichting Tot Oprichting en Exploitatie van Recreatiecentra). De zelfde stichting dus die enige dagen ge leden het Delta-hotel aankocht om er een oecumenisch hotel van te maken. BURGEMEESTER RIJPSTRA IN OPENINGSREDE TERNEUZEN. Een modern en in strakke lijnen opgetrokken gebouw is sinds gisteren het nieuwe domicilie van de Twentse Bank in Terneuzen. Burgemeester mr. H. Rijpstra was aanwezig bij de opening en sprak in zijn toespraak zijn vreugde uit over de aanwinst die het nieuwe pand betekent voor Terneuzen, vooral ook met het oog op de sanering van de oude bin nenstad. Het voor diverse generaties bewoonde burgermanshuis aan de He rengracht verdween en een fraai nieuw pand zal de herinnering aan wat was spoedig doen vervagen, al dus de burgemeester. Vroeger schijnt deze plaats naar uit de geschiedenis blijkt ook reeds veel aan trekking te hebben uitgeoefend op finan cieel geïnteresseerden. „Het lijkt me wel toevallig dat dit nieuwe bankge bouw geprojecteerd werd op de grens van het oude en het nieuwe Terneuzen; met de rug naar de binnenstad en de voorzijde naar het moderne gedeelte is het een symbool van deze tijd", aldus mr. Rijpstra. Het nieuwe complex is imposant en mooi afgewerkt en een goede repre sentant van het bankwezen in Terneu zen, zei burgemeester Rijpstra ten slot te nog. Door een gedecoreerde glazen deur te onthullen, stelde de burgemees ter op symbolische wijze het gebouw in gebruik. Bij de opening waren o.m. aanwezig de president-directeur van de Twentse Bank en verscheidene rayondi recteuren. De procuratiehouder, de heer F. Ha genaar. opende met een kort woord de 's middags gehouden receptie. De rayondirecteur van Rotterdam, de heer H. Moltze, sprak zijn voldoening uit over de snelle groei van Terneuzen, waarbij de Twentse Bank uiteraard wel bij voer. Hij bood de burgemeester een spaarbankboekje met 100.- aan voor de 17000ste inwoner, die naar hij hoop te, dit jaar zou worden geboren. De architect, de heer L. W. Rosen- kranz, overhandigde de rayondirecteur, de heer P, Loof, een sleutel vau het gebouw als een symbolische overdracht. De heer Loof vertelde de aanwezigen ten slotte nog het een en ander over de oprichting en het bestaan van Twentse Bank in Terneuzen. de GOES. Van 1 tot en met 15 fe bruari zal in de hal van de ambachts school te Goes 'een beroepen-tentoon stelling worden gehouden van het Rijksarbeidsbureau. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, heeft zich ibereid verklaard deze expositie of ficieel te openen op woensdag 31 ja nuari, des middags om vier uur. Tot notabel in de Nederl. Herv. Kerk te Rilland, werd gekozen de heer W. A. van den Bos. (Ingezonden mededelingen) in het nieuwe gebouw van de TWENTSCHE BANK N.V. te TERNEUZEN werd aangelegd door aan het nieuwe gebouw van de TWENTSCHE BANK N.V. TE TERNEUZEN werden verzorgd door ORANJESTRAAT 2 AXEL GOES De oproep tot de Anti- nekom, „de belangstelling vrouw voor de politiek aan Revolutionaire vrouwen in Zee land van enkele geestverwante dames, namens het provinciaal comité, is niet zonder succes geweest. Een zeer groot aantal vrouwen was gistermiddag naar de Prins van Oranje gekomen om een enthousiast speechje van de voorzitter van het provin ciaal .Comité, de heer J. A. van Bennekom en een bezielende toe spraak van mej. H. van Leeuwen uit Rijswijk aan te horen.- De heer Van Bennekom vertelde, dat de bedoeling van een dergelijke samenkomst is om meer vrou wen in de belangstelling van de politiek te trekken en mej. Van Leeuwen deed er nog een schep- e boven op, want zij deed een klemmend beroep op de dames om ook in de politiek actief te zijn. „Ook op dit terrein ligt voor de vrouw een grote taak." De gesproken woorden werden eveneens met succes bekroond. Na afloop van de geanimeerde bijeenkomst konden een flink aantal dames ingeschreven wor den als lid van de A.R.-partij. De heer Van Bennekom, die verge zeld was van de heren J. Hommes en J. Kodde beklemtoonde in zijn toespraak, dat het niet de bedoeling is een nieu we vrouwenorganisatie op te ricM-n, ook niet om een zelfstandige vrouwen groep binnen de A.R. te vormen. „Het gaat er om" aldus de heer Van Ben van de te wak keren." Hij was dan .ook dankbaar, dat uit alle hoeken van Zeeland de A.R.- dames naar Goes waren gekomen. Bezieling Mej. van Leeuwen slaagde er in om aan de hand van de concrete situatie van vandaag een bezielend woord te la ten uitgaan tot de dames. Onder het mot to „Activiteit van de vrouw in de po litiek" meende spreekster, dat ook de vrouw niet gemist kan worden in de po litiek. De wereld van vandaag is in be roering. „Meer dan ooit is het nodig als christen onze taak te zien en de kansen te grijpen. De taak van de chris ten, van de man en van de vrouw, is geen andere dan het dienstbaar imaken van het leven aan God en de naaste" aldus mej. Van Leeuwen. Haar betoog bouwde zij uit vanaf de jeugd. Mej. Van Leeuwen zei er het vol gende over: „De jeugd van nu lijkt keihard, zegt het ook keihard, maar toch is er een ondergrondse hunkering. Onder de jongeren zijn er velen, die zoeken; diep verscholen is er nog wel belangstelling voor de vragen en pro blemen van deze tijd. Zij wachten op een krachtig, positief en principieel be leid. Maar de jeugd moet vanuit het ge zin in woord en daad geconfronteerd worden met de Bijbel. De geest in het gezin is uitermate belangrijk en daar ligt primair de taak voor de vrouw." Vervolgens verklaarde mej. Van Leeuwen dat er maar één leus is: geen jongere, geen oudere, geen man en geen vrouw mag ontbreken in de politiek. De kernvraag is namelijk: voor of tegen de christelijke politiek, de politiek van de Bijbel. Voor de christen geldt de Bijbel als het enige uitgangspunt. Het mag dan ook nooit een vraag zijn: zullen wij A.R. zijn. aldus mej. Van Leeuwen, wij zijn en blijven A.R. Dat moet de jeugd dui delijk weten. Sprekend over het gezag, zo zei mej. Van Leeuwen, is de overheid aan Gods In strijd met de vestigingsvoorschrif ten had de Zoutelandse sloper-bouwdes- kundige P. J. van E. het aannemersbe drijf uitgeoefend. In opdracht van een zekere K. had hij voor een „ondermaat se" prijs een loods gebouwd. Mr. Van Emuel viel ter zitting K. beftig aan en merkte o.m. op dat de normale aanne- mersprijzen voor K. te hoog waren en dat hij daarom deze overtreding had uitgelokt. ,,ïk had hem graag hier als verdachte gezien en hem een fikse boete willen geven." Conform de eis kreeg Van E. 50 of tien dagen. Zes boetes ieder van 5 kregen de broers G. uit Westerschouwen, die hun garage hadden uitgebreid met o.m. een smederij, een kachelsmidbedrijf, een kleinhandel in radioartikelen en een bouwbedrijf. Omdat de eigenaar van een wasserij uit Breskens, P. A. de K., geen scheikunde kende kon hij ook de beno digde papieren niet krijgen om het be drijf rechtmatig te kunnen drijven. Con form de eis kreeg hij 30 of zes dagen. Omdat de zaak tegen de Aardenburg- se kolenhandelaar P. J. B. nu al zes jaar liep en nog steeds niet de benodigde pa pieren waren verkregen orn niet in strijd te komen met de vestigingsvoor schriften werd conform de eis 100 of twintig dagen opgelegd. BRUINISSE. Voor de verkiezingen te houden op 29 maart (Prov. Staten) en 30 mei (Gemeenteraad) zijn de volgende stem bureaus samengesteld: Stembureau I: Voor zitter burgemeester C. B. van de Linde. Le den L. J. Hoogerheide en C. Kik. Plaatsver vangende leden D. de Koning, L. Stoel en L. bij de Vaate. Stémbureau II: Voorzitter W. van- Gilst. Leden S. A. Jumelet, M. J. v. d. Velde. Plaatsvervangende leden L. Bal, M. Krijger, B. de Groot. gezag gebonden. „En als A.R. moeten wij zeker nooit proberen de overheid èen dolkstoot te geven." Verder meende spreekster, dat de A.R. vrouw betrokken kan worden in de strijd voor de sociale gerechtigheid. De christelijk-sociale beginselen van de A.R. partij heeft mede de ontwikkeling bepaald in het maatschappelijk leven. Een ander probleem isde zondagsvie ring. „Als A.R. moeten wij daarover een duidelijk geluid laten horen," zo zei mej. Van Leeuwen, die ernstig waarschuwde tegen een devaluatie van de zondag. Ook daar ligt een grote taak in het gezin. Trouwens de gehele christelijke soci ale politiek begint in het gezin. Wij moe ten deze politiek uitdragen aan onze kin deren en aan onze huren. De jeugd wil wel, maar als vrouw en als man moe ten wij het voorbeeld geven. Bid in de ze bewogen dagen mee met de proble men; leef en werk mee met de A.R. partij zo besloot mej. Van Leeuwen haar krachtige toespraak. Na haar inleiding volgde een geani meerde discussie. Er kwam o.m. een vraag waarom er geen vrouwen lid zijn van de Eerste en Tweede Kamer (mej. Van Leeuwen kon zich overigens best vinden in het feit, dat er geen A.R. da mes in de Kamer vertegenwoordigd zijn), vragen over de kleine zelfstandi gen, over de ongehuwde vrouw, over de werkloosheid en over de verhouding A.R. - en C.H.U. Aan het slot van de bijeenkomst kre gen de Goesse dames A. Fraanje-Voor bij en R. Meindersma-Greving een ex tra bedankje van de heer Van Benne kom voor hun - vele werk om de dames bij de politiek te bepalen. En als het aan de heer Van Bennekom zelf ligt zal in het najaar opnieuw een dergelijke bij eenkomst worden belegd. De eerste ver gadering mag in ieder geval als zeer geslaagd wordeh beschouwd. MIDDELBURG. „Het lijkt wel een cafézitting: vanmorgen," merkte de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, gisteren op tijdens een zitting van de economische politierechter. „Het ene na het andere café wordt geopend of overgenomen maar papieren om niet met de vestigingsvoorschriften in bot sing te komen, zijn er, niet. En de brouwerijen kan het weinig schelen of de aanstaande caféhouder over pape rassen beschikt." Als eerste van de lange reeks stond de Vlissingse café houder A. W. terecht en kreeg conform de eis 50 of tien dagen. Eenzelfde boe te, ook conform, mocht zijn stadgenoot D. B. in ontvangst nemen. In Terneuzen opende de vertegen woordiger J. F. V. een cafetaria. Di ploma-s waren niet aanwèzig. Ter zit ting kwam zijn broer, de banketbakker R. V., zijn belangen bepleiten. Belan gen die overigens ook voor de banket bakker van waarde waren. R. V. be schikte namelijk wel over diploma's en igaf te kennen de cafetaria te willen overnemen. Hij was de man, die de zaak op het ogenblik ook dreef. Voor onbepaalde tijd werd de zaak aange houden. Tegen de Axelaar A. H. werd anders opgetreden. Behalve een geldboete van 50 kreeg hij ook nog, conform de eis een voorwaardelijke sluiting van het be drijf van vier maanden met een proef tijd van twee jaar. Tegen de ex-fabrieks arbeider 'A. C. de G. werd voor het drijven van een cafetaria ƒ40 geëist, de politierechter legde er nog een tientje bovenop. „Mijn vrouw studeert, maar kon door ziekte nog geen diploma's halen," ver klaarde de Breskense caféhouder I. A. de P. „Maar wat doet u dan?" vroeg de officier en bracht de Bressiaan daar mee in grote verlegenheid. „Een af keurenswaardige houding" vond de of ficier en eiste 100 of twintig dagen en vier maanden onvoorwaardelijke sluiting van het bedrijf. Het vonnis leg de 200 of veertig dagen op met een voorwaardelijke sluiting van het bedrijf van vier maanden met twee jaar proeftijd. GOES. De Zeeuwse Christelijke Plattelandsmeisjesbond en de Christelij ke Jonge Boeren- en Tuindersbond hou den zaterdag hun traditionele Toogdag in de Prins van Oranje te Goes. Het programma voor de gezamenlijke toog dag biedt veel variatie. Mr. dr. J. Ozin- ga te Lunteren spreekt over het onder werp: „Waar is de vanzelfsprekendheid van vroeger gebleven?". Verder voert de toneelclub van de C.N.V. uit Goes het blijspel „Betje regeert" op. En voorts is er declamatie van mej. L. de Visser uit Middelburg en het optreden van de muziekclub „Excelsior" uit Krui- ningen. Des morgens komen de bonden afzonderlijk bijeen. Dan worden huis houdelijke zaken besproken. Bij de meisjes komen o.m. de afdelingen aan het woord en wordt er een wedstrijd met waardeloos materiaal gehouden en bij de jongens spreekt de landelijke bondsvoorzitter, de heer T. Tolman over het onderwerp: „Vaart en vizier". MIDDELBURG. Het is nu zeven jaar geleden dat Lenie de Graaf uit Middelburg op haar veertiende jaar een muziekverenigingetje oprichtte. Muziekvereniging was in die tijd nog al een groot woord. Veel meer was sprake van een gezellig kringetje van vrienden en kennissen die met elkaar musiceerden. Iedereen was van me ning dat het na een jaar wel weer over zou gaan, maar Lenie niet. Toen zij vijftien jaar was en het verenxgin- getje dus een jaar bestond, gaf zij haar eerste openbare uitvoering. De animo voor het enthousiaste clubje groeit nog steeds en er zijn nu reeds 34 leden of leerlingen. Het is maar hoe men het noemen wilt, want Lenie de Graaf geeft haar pu pillen ook les. Iedere zaterdagavond gaat men trouw naar de gezellige zol derkamer van een pakhuis bij de Oostkerk in Middelburg. Een hele avond kan men daar dan vanachter het enige verlichte raam in de wijde omgeuing de urolijke muziek uan gi taren, drum, bas en de piano horen. Lenie zelf vindt het ook prachtig. Zij wil, wanneer dat enigszins kan, „doorgaan in de muziek" zoals men dat ----nt. Zij kan een beurs krijgen vooi conservatorium. Vanavond treedt het clubje op in het City-theater. 15 jaar NCVB Oostkapelle OOSTKAPELLE. De afdeling Oost kapelle van de NCVB hield een dezer dagen de vijftiende jaarvergadering. Voor dit lustrum wanen ook de mannen aanwezig. Mevr. M. Bommeljé-Wisse hield een inleiding, getiteld „Onze kerk gang'.' Presidente mevr. Den Hollander nam afscheid en de nieuwe voorzitster, mevr. A. Annot-Ketel wtrd deze avond geïnstalleerd. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht. Studieclub in Goes bijeen ,,<foet °e„. Stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf heeft een avond verzorgd voor de Studieclub schilders in de Goese arnjbachtsschool. De bijeenkomst was speciaal bestemd voor de cursisten, de ouders en de pa troons. De heer Lammers, hoofdconsu lent van de S.L.V.S. deelde mee, dat in Zeeland een groot tekort aan jon ge schilders bestaat. Landelijk is er m Nederland op iedere d'rie schilders een leerling of gezel, terwijl dit in Zee land een op de zes is. Verder vertelde de heer Lammers het een en ander over de opleidingsmogelijkheden. Tot slot werd de film Rembrandt vertoond

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3