KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN ZÓ WIL JULIETTE HET HEBBEN PT t? Boekhouder van grote fraude verdacht Uit de kerken Woensdag 24 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 DE GEGEVENS DIE U NIET MAG MISSEN TINTELS .Hij eet Als 't even kan FLITS GORDON in het heelal Dan Barry paps. ik heb iemand meegenomen die u beslist moet leren kennen "ER 15 CEEN EINDE,/M'N VAARDE>< ALS DE SNEEUWBAL EE W/MAAL ROLT TCÊT HM GROEIEN OF UIT ELKAAR ■SPATTEN WAT OP ON2E WEG KOMT, a MOET MEF. WAAR IS HET EIND u5n5? DERECEPTEN METKABEL- 99 Justin zou het, zo hij ooit Turks had geleerd, grotelijks oneens zijn geweest met de beschrijving. Pierre kleurde tot onder zijn haar. ,,Maak mij niet te schande, mees ter", smeekte het meisje. „Zie het gezicht van de jonge Frank. Ik ge loof dat hij uw woorden begrepen heeft." „Die Franken spreken nooit iets anders dan Latijn en hun eigen af schuwelijke dialect." Hij keek sluw omhoog naar Pierre. Deze kleurde steeds meer. ,,Ik geloöf dat je ge lijk hebt, Chadaze!", zei Ogli. „Ik heb er een mondjevol van ge leerd, heer", zei Pierre vlug. „De Franse minister gaf te kennen, dat Ogli Pasja er wellicht de voorkeur aan zou geven Turks te spreken. Maar de oude man die mij er in onderwees, bracht vele jaren door in Ispahan en wellicht is zijn Turks besmet met Perzisch, of misschien heb ik niet voldoende mijn best ge daan, want een ogenblik geleden meende ik te horen hoe u 'het aap je een naam gaf, die, Grote Leer meester" betekent en nu kreeg ik de indruk, dat ge uw schone slavin,' die, als alles wat ik in uw huis ge zien heb, uw goede smaak zoveel eer aandoet, lelijk noemde. Mijn Turks is blijkbaar wel zeer armza lig-" Justin moest het hoofd omwenden om te zien wie er praatte. Baltha Ogli toonde al zijn sterke, gelijke tanden, die verbazend blank waren tegen het zwart van zijn baard, in een brede zeer verheugde glimlach. „Dat is een bijzonder hoffelijk ge baar van de minister, Peter. Nooit eerder heeft hij mij een functiona ris gezonden met wie ik rechtstreeks kon spreken, zonder de bemiddeling van mijn dragoman. Ik houd van praten en ik houd van eten; maar ik doe allebei graag uit de eerste- hand. Ik zal uw meester schrijven hoe verheugd ik ben. Uw Turks is uitstekend te verstaan, al is het een tikje hoogdravend. Hebt ge het ge leerd van de een of nader saaie oude wijze? De een of andere hei dense priester?" „Neen heer. Mijn leraar was wel oud, maar hij was noch een imam, noch een geleerde. Het was een oude zwaardveger, die geen woord van zijn eigen taal kon schrijven." „Ge had het ook moeten leren schrijven, Peter. Maak u niet be zorgd over de naam van mijn aap je. Hij verdient zijn titel, die ge goed verstaan hebt. Hij is wijzer dan de meeste mensen die ik ont moet. En wat het meisje betreft dat is een onhandige deern. Ik ben inderdaad van plan haar te verko pen. Misschien kunnen we samen nog wel zaken doen, heer compta bele." De eunuch vertaalde dit alles snel voor de ongelovige ogen van de ka pitein. „Ik zou haar nooit kunnen bekos tigen, heer." „Neen? Wel, ik ben erg gesteld op mijn huid en ben niet van plan mij die van het lichaam te laten schroeien. Misschien geef ik u haar wel ten geschenke." „Ik zou niet weten wat ik met haar moest aanvangen, heer", zei Pierre. De factor snoof en stak het meis je zijn lege koffiepotje toe. „Ik heb de manifesten bij me," zei Justin. „Ik zal ze met vreugde overhandigen, zodra Ogli Pasja klaar is om ze te bezien." Hij nam. evenals Pierre, een kopje koffie aan van Chadaze. Pierre wachtte tot Basilius de woorden van de kapitein voor de factor vertaald had en voegde er toen aan toe: „De lading is geheel aan u geconsigneerd, heer." „Werkelijk?" zei Ogli. „De minis ter is hoffelijker dan ooit. Maar. wat heeft Michael in Constantinopel daar wel van gezegd?" „Cantacuzene betreurde het, maar begreep dat het schip een snelle reis moest maken om de herfststormen te ontlopen." Pierre herhaalde dit in het Latijn voor Justin, die knikte. Basi lius knikte eveneens. Iedereen was op de hoogte van de felle najaars stormen boven de oostelijke zeeën. „Een goede lading kan ik altijd ge bruiken," zei Ogli. „De Turkse schatting wordt zwaarder en zwaar der. Mijn zoon is ditzelfde ogenblik in Magnesia, om te pleiten bij mijn bloedverwante, die, zoals ge wellicht zult weten, de eerste vrouw van sul tan Moerad is en de moeder van zijn zoon Mohammed, die bij de dood van Moerad, de volgende sultan wordt. Dat is voor mijn geslacht natuurlijk een grote eer, ofschoonhet een vreemde situatie is, zo nauw ver. wantschapt te zijn met de grootste bedreiging der christenheid...." „Wij allen," voer Ogli voort, „van de machtige Comneni af tot de ne derigste straatventer toe, moeten ons deel van de schatting betalen. Denk dus met dat ik het belang van de lading onderschat, heer Jan Maar mijn hoofd doet nog steeds pijn en ik doe liever niet eerder zaken dan na de avondmaaltijd." De kapitein, op zijn beurt, was iet wat licht in het hoofd door de koffie die hij niet lekker vond en alleen uit beleefdheid dronk. Pierre vond hem ook niet lekker en had zijn kopje te vlug leeggedronken. Hij was er even eens enigszins van onder de invloed. „Basilius", zei Ogli in het Grieks, „de Franken zijn dronken van de koffie, zoals gewoonlijk en de oude beledigt mijn neus. Hij stinkt als •en bok." „Mag ik mijn heer er op wijzen", viel Basilius hem haastig in de rede, „dat de jonge Frank wellicht ook Grieks verstaat?" „Bij de heilige, vliegende lijkkist! Die kans bestaat inderdaad!" ging Ogli voorzichtigheidshalve in het Bulgaars voort. „Stel mijn gasten in de gelegenheid zich te verfrissen, Ba silius. Ze zullen na een zo lange reis wel het zout van zich af willen wassen. Laat Chadaze de jonge Frank helpen: zeg haar dat ze hem geen koffie meer geeft. En zorg gij," voegde hij er ten behoeve van Pierre in het Turks aan toe, „dat er een goede maaltijd gereed staat voor heer Jan en de generaal-comptabele, zodra er in hun behoeften voorzien is. Het zou me genoegen doen, Ba silius, als je die dwaze goocheltoer met de lange bamboepaal wilde ver tonen." (Wordt vervolgd.) oe volgendemaakik) METKAASSAUS. f Dag Bas", zei ik gisterochtend''- en stond oog in oog met een kaak- overbloezende jon- ge boxer. Hij is 2. gestroomd" heb- y; ben ze me gezegd en ikzelf noem dat dan ge woon „met streepjes". Hij is een reu, hebben ze me ook verteld en dat wil niet anders zeggen dan: een mannetje. Zijn vader is een boom van een Vent (ook met streepjes) en zijn moeder is bruin. Hij is zestien weken, de opvolger van Japie en gistermorgen om half elf betrad hij mijn stulpje. Hij is een geweldige hond. Ik weet liet, ik weet het, de we reld zit vol met dringende problemen, maar gisteren was myn hele dag ge vuld met één ding: met Bas. Ik had me voorbereid en niet zo'n beetje want de doorsnee hondenhouder is toch maar een leek, nietwaar en wat kun je dan beter doen dan snuffelen aan de kennis van de deskundigen? Allemaal vol Juliette de Bairacli Levy is een Engelse juffrouw, die veeartsenijkun de studeerde, honderden honden fok te en ontelbare publicaties pleegde in Engelse en Amerikaanse kranten. Ja. Juliette, dacht ik. Ik zag nog maar één vrouw voor me een wezen dat alles van jonge honden weet en dat is Juliette. Honderd en dertig pagina's is een heleboel, maar Juliette heeft ze alle maal vol geschreven over jonge hon den* en ik heb het allemaal weer gele zen. Nu weet ik het, nu kan me wei nig meer gebeuren, zo te zien. Maar ik wil het niet allemaal voor me houden; ik hoor graag iets van anderen en wellicht ligt dat bij u ook zo. De jonkies Attentie hondenvrienden, attentie, want wat we tot nog toe deden kan wel aardig lijken, maar het is het niet hoor. Bij lange na niet. We moeten, om te beginnen, veel vroeger het bed uit. Wanneer de dauw nog op de grassprieten hangt, dan moe ten we al door de buitenlucht hollen. Dwars door dat bedauwde gras, met de jonge hond, want niets is beter dan dauw voor d'e huid. En nu geen ex cuses van een lekker warm bed en zo, want u moest toch zo nodig een hond hebben? Nou, eruit dan en de dauw in. Graag by het bos wonen, als het even kan. Niet alleen om het hollen, maar die vroege brandnetels en die wilde peterselie, u heeft er geen Idee van, maar gezonder groenvoer komt u niet tegen. Klein schaartje in de zak en hup!, van struik tot struik en die groene blaadjes eraf. Vroeg, vrienden, voor de konijnen op pad gaan, want dan is de pret er af. Die blaadjes van gisteren? Waardeloos. Van vandaag, de verse, de jonkies, bovenaan, zogezegd. Voor de woef woef. Eigen koe Nou ja en die gekookte melk. die u af en toe wel eens gaf, dat is natuur lijk helemaal uit den boze. Hoe bent u er eigenlijk toe gekomen? Weet u wat gekookte melk is? Weet u wat De opzienbarende experimenten van >tudenf Tijloos -#• Een mens kan een hoop doen voor een jonge hond en de Engelse mejuffrouw Juliette de Bairacli Levy die er een hele studie van heeft gemaakt zegt: Jè moet eigenlijk gewoon een koe in je tuintje nemenivant er gaat helemaal niets boven rauwe melk, zo van koe naar hond. We hebben het even over- wogen. Als we nü een jonge koe kochten, dan zouden we er wellicht jaren plezier van kunnen hebben en als Bas groot is, nou ja, dan brengt die koe haar geld wel weer op. Hoe zou dat slaaneen koe in je voortuintje?", vroeg ik aan' fotograaf Bob Kuhry. Dat zal ik je over anderhalf uur la ten zien", was zijn antwoord en voor ie mand er iets aan kon doen snelde hij naar Waddinxveenleende van iemand een koe, van een ander een voortuintje, knipte en ging terug naar Rotter dam. „Dat ziet er zo uit", zei hij wat later en ik keek op m'n horloge. Het was an derhalf uur na ons telefoongesprek. [VORIGEWE£K1| KREEG IK EEN BOEKJE.VAK DÊVISMAN, PAU L .TWAALF OPWINDEN - DE.NIEUWE RECEPTEN MET KABELDAUW. T IS GEWELDIG, PROBEERD1T EENS? melk uit flessen betekent? Niets, kort weg, Rauw moet de melk zijn, rauw en niet anders en liefst zo van moeder koe, zegt mijn eigen Juliette, Maar er is meer. U kunt dat nu wel van plan zijn dat met die rauwe melk maar komt er iets van? Neen, natuur lijk. Dat wordt eens een litertje ergens bij een boerderij halen en dan blijft het weer in de lap hangen. Dat is half werk en daar beginnen we niet aan. Iets voor de hond over hebben, dat moet u zo hoor ik van Juliette. U wilt er toch een sterke hond van maken? Wel, wat is dan eenvou diger dan een eigen koe aanschaffen? Neen, neen, geen grapje, we blijven serieus. Er zijn hopen mensen met een tuintje, zegt Juliette. Nou dan, in een tuintje is gras en waar gras is kan een koe zijn. Kan het simpeler? Niet schromen dus, morgen die koe kopen en de jonge hond 'krijgt waar hij recht op heeft. Ja, zeewier Dan wandelen we samen even door de dagindeling en we beginnen wat het eten betreft om acht uur in de ochtend, het tijdstip waarop u de jonge hond die rauwe melk met een lepel honing ((het mag ook boombastmengsel zijn, zegt Juliette) geeft. Om twaalf uur wat gezondheidsgraanvlokken, maar uit de volle korrel mensen. Wat fijngehakte rozijntjes erbij en wat brandnetelwater. Om vier uur in de middag wat vlees geen gehakt of rauwe haring en om acht uur de hoofd maaltijd: wederom vlees, maar nu met een theelepeltje tarwekiemen, plus een lepeltje levertraan in de winter en olijfolie in de zomer, plus een snuifje zeemineralen, plus een snuifje rauwe groente. Juist, wat zeewier op zijn tijd kan ook geen kwaad, maar een eigen twee- zitsbankje en een slaapkamer met was tafel is niet verplicht. Eén inboedeltie Zo, dat was Juliette en ik heb het Bas allemaal verteld. Hij knikte en zette zijn tanden vast even in een tafeltje. Ik heb hem gezegd, dat dit niet de bedoeling was, maar er zal nog wel meer gbeuren, als ik alle verhalen hoor van mensen met boxers. „Geweldige honden", zeggen ze allemaal, „het zal je alleen een inboedeltje kosten". Dat zien we dan wel weer. zeg ik op mijn beurt, maar voorlopig ben ik best tevreden. De inentingen zijn drie weken geleden allemaal op hun plaats gbracht, van Japie mocht ik niets meer gebruiken, dus nieuwe mand en etens bakken stonden al twee dagen te wach ten en de laatste week is Bas nog uit logeren geweest, want de goede vrouw van de dierenarts zei: „u mag hem toch pas drie weken na die inenting hebben, geef mij hem maar die laatste week". Trekles „Een onbeschreven blad en niet dom", was het oordeel, toen ik hem gistermorgen ging halen. Bas bleek ook een paar eigen trekjes te hebben, zoals daar zijn: het de eerste dag naar heneden halen van het ontbtytlaken, compleet met bordjes; het alleen willen -jf De naamBas. Leef tijd zestien wieken. Ras: boxer. Lengte over alles: 66 centi meter. Hoogte: 37 cen timeter. Aantal poten: vier. Aantal staarten: één. Aantal oren: twee ongecoupeerde. Aange vuld met: twee ogen, één neus en ruime wangen. eten samen met de buldog, de (grote) boxer, de takkel of de poezen van de dierenarts; het af en toe vergeten om de kraan ttydig te sluiten plus een voorliefde voor de zaterdagse krant die, voor iemand hom kon lezen, in enkele duizenden kleine snippers in de kamer lag. In optocht gingen we naar huis. „Eerst laten snuffelen, want hij moet natuurlijk de nieuwe omgeving ver kenpen", spraken we wijs. Dat heeft dan een paar uur geduurd en juist toen ik dacht, dat Bas zijn neus voor tijdig zou verslijten stapte hij in zijn mand, gaf een knipoog en ging slapen. „En dat eten", zei m'n vrouw op gewonden; „wat doen we nu als hij dat alleen maar met andere honden samen wil doen?" Ik dacht even aan de poedel van de buren, aan de poes van overburen, aan de spaniël van m'n hoofdredacteur, maar ga daar nou eens om? Ga nu eens ergens aanbellen en zeg dan: „Dag mevrouw, zouden we uw hond een half uurtje mogen lenen, want de onze wil alleen eten als er een andefe hond mee-eet uit z'n bak." Dat kan niet, bent u met me eens, dat gaat niet. „Gewoon neerzetten", besloten we. Puppyfood in een bak en wat kleine stukjes kaas. „Voor de eiwitten", fluis terden we. „Bas", riep ik: De figuur van vier maanden kwam uit zijn mand, stak zijn neus in de etensbak, scharrelde daarin enkele minuten rond en keek waar de rest bleef. „Het lukt", kreten we enthousiast, „hij eet." En zo is dan gisteren ons leventje thuis weer veranderd door de komst van deze Bas. Wat hij allemaal gaat doen en hoe hij zal worden, dat gaan we netjes afwachten. Voorlopig wordt het zo'n twee weken tien keer per dag naar buiten tot hij door heeft waarvoor grasmatten zoal kunnen dienen en zichzelf meldt bij de deur,' zo van: „Het zou wel gunstig zijn als ik er even uit kon." BREDA De Roosendaalse boekhou der De V. is opgesloten in het huis van bewaring in Breda. Hij wordt er van verdacht een omvangrijke fraude te hebben gepleegd. De man zou onder andere geld, dat hij moest afdragen aan een bank, voor zichzelf hebben ge bruikt. Hij ontkent dat. De districtsrecherche van de rijks politie in Breda heeft de rijksaccoun tantsdienst gevraagd zich te verdiepen in de boekhoudkundige warwinkel, die door de praktijken van De V. is ont staan. De zaak zit zo ingewikkeld in elkaar dat dit onderzoek minstens twee maanden in beslag zal nemen. door NATUURLIJK /MOETEN WE OOK DE WERP IN HAMDEN KRUOEN' "DAAR WORDEN DE k TRANSPORTSCHEPEN ^bou^^AR remri^ JE BEHEER5T E/Zal alles, van de, V mijnen tot het, O-V-.I PRODUKT.. iiiiiiiihiiiiiii 38. Kappie kreeg niet lang de tijd om zijn teleurstelling over de vondst van de maat te uitenen, want deze laatste had alweer iets nieuws ontdekt. „Gelukkig dat je er bent!" riep hij in het niets. „Heb je het tegen mij, jong? Natuur lijk ben ik er! Ik laat je hier niet stuurloos ronddrijven met dat dolgewor den kompas van jou!" antwoordde Kap pie sussend. „Ssst!" zei de maat geërgerd. „Val ons niet in de rede. Het is een grote eer voor een matroos om de Zwarte Zeeman te ontmoeten!" Tegelijk maak te hij een buiging voor zijn eigen scha duw. Kappie hief zijn ogen ten hemel. „Deksels.... nou dat weer!" steunde hij. „Nou gaat hij parlevinken met zijn eigen schaduw! Het wordt ja steeds dol ler....! Daar had hij gelijk in. De maat stel de verschillende pogingen in het werk om zijn schaduw de hand te drukken en leek zeer teleurgesteld toen dat niet lukte. „Nou ja.... ik begrijp het wel," zo troostte hij zichzelf. ,,U bent natuurlijk een geest en geesten kun je geen hand geven Maar ik ben erg blij dat u mij komt helpen de Gorre te bevechten. Van Kappie kun je niet op aan, zie je, die denkt maar steeds dat het een rog is. Afijn, met ons tweeën klaren we het wel.... „Dat h-hoop ik ja voor je....!" stamel de Kappie op dat moment, want hij had een nieuwe schaduw ontdekt, die drei gend pver hen heengleed. Het was de rog.... ned. herv. kerk Beroepen te Hontenisse, Zld.: E. Gramsbergen te Dendermonde, België; a m: A. ]3 Coq te Beerta. Aangenomen naar Eemnes-Binnen. toez.D. J. van Dijk te Nieuwerkerk a. d. IJssel; naar Krimpen a. d. IJssel: G. E. Bakker te Heeze, N.Br.; naar Be verwijk-Heemskerk, 6de wijkgemeente in wording, toeg.J. A. Don, voorheen predikant in Zuid-Afrika, thans bijstand in pastoraat aldaar. Bedankt voor St. Annaland: P. J. Bos te Sprang, N. Br. Beroepbaarstelling: C. Knijff, voor heen predikant bij de Rheinische Kir- che, Wagenfuhr 1. te Essen-Schonne- beck, Duitsland is weer beroepbaar. GEBEF. GEMEENTEN IN NED. Tweetal te Rotterdam-Zuid: F Mal- lan te Veenendaal en Chr. v. d. Woes- teyne te Barneveld, waarvan eerstge noemde is beroepen. Bedankt voor Rotterdam-West en Ter- neuzen: F. Mallan te Veenendaal. GEEEF. VRIJGEM. Examens: aan de theologische hoge school te Kampen geslaagd voor pro- padeutisch examen P. D. Dekker te Groningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2