KRIJGSPLAN" O.A.S. OPENBAAR Congolese muiters zetten moordtocht ongehinderd voort Verpleegster slachtoffer van pokken Mr. Burger levert felle kritiek op kabinet-De Quay SPEL DER ZEVEN NIEUW FRANS PLAN „EEN STAP TERUG Algerije beleefde weer een bloedig weekeinde Verantwoordelijkheid voor een burgeroorlog wordt op president de Gaulle afgeschoven Noors schip in moeilijkheden Duizend huizen minder gebouwd vorig jaar Kassier bekent verduistering van halve ton Jongetje voor moeders ogen doodgereden UITLOOP IN VRIJE SECTOR Oppositie in de oppositie Frans-Tunesisch overleg stokt Pamflet Appèl Herdenking Schenking voor Arnhem VRIJWILLIG GEMELD Val van eerste etage Rekening presenteren Politieke unie voor landen van E.E.G. iw Dodelijke val van trap HAMMARSKJÖLD WAS NIET OP SLAG DOOD Antilla vlotgeschept Maandag 22 januari 1962 Pag. 8 Van onze correspondent PARIJS. Algerije heeft opnieuw een zeer bloedig weekeinde beleefd. Door tientallen aanslagen zijn zaterdag en zondag in de drie grote steden van Algerije, Algiers, Oran en Bóne volgens een voorlopige voorzichtige schatting 45 mensen om het leven gekomen en bijna honderd gewond. De bloedigste aanslag werd zaterdag te Algiers gepleegd, toen in het voorstadje Maison-» Caffée een commando van de O.A.S. zijn mitrailleurs leegschoot op het café De moskee. Vijf Arabieren werden gedood en zes gewond. Men vond op de plaats van de aanslag 84 patroonhulzen. Zondag was Böne het toneel van een bloedbad. Voor een Europese bakkerij ontplofte een brisantgra- naat, waardoor vijf mensen om het ïeven kwamen en 25 werden ge wond. Deze aanslag werd door Al gerijnse nationalisten gepleegd. Te Algiers, waar de autobusstaking nu reeds vier dagen duurt, zullen de doktoren vandaag een 48-uurstaking be ginnen, omdat een van hun collega's door een Algerijnse nationalist is ver moord. Inmiddels heeft de O.A.S. zich op nieuw rijkelijk van wapens kunnen voorzien bij een overval van een wacht post van een militair kamp op acht ki lometer van Oran. Het commando, dat met deze overval was belast, nam ze ventig geweren en mitrailleurs mee. De bloedige Strijd tussen Algerijnse nationalisten, O.A.S. anti-O.A.S.-groe pen, leger en politie, gaat vergezeld van een vlugschriftenoorlog", die ook in alle hevigheid woedt. In het afgelopen weekeinde werd het Franse moederland opgeschrikt door een pamflet van de Nationale raad voor de verdediging van de republiek, kortweg CNDR geheten, volgens de be ginletters van de Franse naam, waarin werd gezegd: „Wij zijn er in geslaagd ons meester te maken van het plan- Salan voov het omverwerpen van de Vijfde Republiek. Over de echtheid van het document bestaat geen enkele twij fel". Daarna wordt het plan onthuld. Het bestaat uit vijf punten: i Op het ogenblik, dat een wapen stilstand tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse nationalistische regering wordt getekend, zal de O.A.S. een putsch ondernemen in de grote ste den van Algerije. Het Franse leger zal worden ontwapend. 9 Tezelfdertijd zullen in Parijs ruim tweehonderd parlementsleden (de ultra's, gesteund door de meest rechts georiënteerde elementen van de onaf hankelijke en de boerenpartij) een ap pèl richten tot het Franse volk, geba seerd op het thema, dat het onmogelijk is tegen landgenoten in Algerije oorlog te voeren. q "Vervolgens zal Salan tegenover de ze parlementsleden plechtig ver klaren, dat hij in hart en nieren een goede republikein is en dat hij bereid is een burgeroorlog te vermijden. A Tegelijkertijd zullen ip Frankrijk zelf stoottroepen van de O.A.S. en kele spectaculaire acties ondernemen om het volk in verwarring te brengen. c Ten slotte zal een aantal bekende politici stappen ondernemen bij de Gaulle om hem te dwingen af te treden. Zou hij weigeren dan zou nem de volledige verantwoordelijkheid voor een burgeroorlog verweten worden met alle gevolgen van dien. Het pamflet besluit met te zeggen dat iedere Fransman, die aan Salan of aan de O.A.S, de hulp of sympathie schenkt, die zij nodig heeft om haar putsch te doen slagen, beschouwd zal worden als een verrader van het vaderland. r EOPOLDSTAD De Verenig- de Naties en de centrale Con golese regering speuren naarstig naar wegen waarlangs zij een halt kunnen toeroepen aan de recente golf van moordpartijen en plunde ringen in noordelijk Katanga door muitende Congolese troepen. Twee verkenningsvliegtuigen van de Uno hebben de troep muiters, die verant woordelijk wordt geacht voor de re cente moord op negentien missio narissen nabij Kongolo, nu waarge nomen bij de missiepost Sola, waar een dertigtal priesters en Francisca ner zusters werkt. Over hun lot is niets bekend. Het hoofdkwartier van de Verenig de Naties in Leopoldstad heeft erop gewezen dat het door de dichte vege tatie uiterst moeilijk is om in het be trokken gebied troepen te laten lan den. Van Congolese zijde wilde men zich niet uitlaten over de vraag hoe men deze muiters doeltreffend denkt te kunnen gaan bestrijden. In Algerije blijft de O.A.S. de bevol king met zijn vlugschriften vergiftigen. In het laatste exemplaar wordt de be volking opgeroepen om de dag van 24 januari te vieren als herdenkingsdag voor degenen die voor hun ideaal van een Frans-Algerije gesneuveld zijn. Op 24 januari herdenkt de O.A.S. namelijk de barricadenopstand van twee jaar ge leden. In een tweede vlugschrift wordt het „mobilisatiebevel" nader gepreciseerd: •j Vertrek van Algerijns grondgebied zonder toestemming van de sec torcommandant van de O.A.S. zal be schouwd worden als desertie en als zo danig worden bestraft. 9 Het contact met de bevolking zal worden onderhouden door de hier voor verantwoordelijke mensen van de O.A.S. Iedereen moet de gegeven be velen en opdrachten uitvoeren en het werk van deze verantwoordelijke men sen zo veel mogelijk vergemakkelijken. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Mevrouw L. J. Boddart- Mouton te Delft heeft het gemeente museum te Arnhem 144 tekeningen en aquarellen geschonken van de schilders H. W. Mesdag en Sientje Mesdag-van Houten. Van onze correspondent IJMUIDEN Met een uitgebrande machinekamer was het 1712 ton me tende Noorse s.s. Hjalmar Wessel gis teravond laat op weg naar IJmuiden, gesleept door de Titan van Wijsmuller in IJmuiden. Gistermiddag seinde de Noor om hulp, nadat in de machinekamer brand was uitgebroken. Binnen een uur moest de Hjalmar Wessel voor anker gaan omdat zij door het uitvallen van de machines geen eigen vermogen meer had. Uit IJmuiden vertrok de sleepboot Titan, enige uren later gevolgd door de Simson. Terwijl de slepers te hulp snelden, slaagden de opvarenden erin het vuur te bedwingen. Het Engelse schip Port Auckland bleef in de na bijheid tot de Titan was gearriveerd en had vastgemaakt. In de loop van de nacht werd ook de Simson bij de Hjalmar Wessel verwacht. Van onze correspondent BONN De pokken hebben zaterdag in Duitsland het eerste slachtoffer ge maakt: een verpleegster die zich vrij willig had aangemeld voor het verple gen van met pokken besmette patiënten, stierf een dag nadat het betrokken zie kenhuis in Diisseldorf had bekend ge maakt dat zijzelf met de ziekte besmet was geraakt. Ten gevolge van dit sterfgeval zal Düs seldorf krachtens internationale afspra ken nog 28 dagen als infectiegebied gelden. Aanvankelijk had men aange nomen dat de 55-jarige verpleegster griep had. maar vrijdag bleek dat haar ziektebeeld overeen kwam met dat van pokken. Zij was tegen de ziekte ge vaccineerd. maar het is niet bekend wanneer dat was gebeurd. Berlijn Intussen heeft Oost-Duitsland het West- berlijnse gemeentebestuur verzocht van alle Westduitsers en andere buitenlan ders uit gebieden waar gevaar voor pokken bestaat, vertoning te verlangen van een pokkenbriefje. In Bonn en West-Berlijn vreest men nieuwe maatregelen om zo het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn te kunnen bemoeilijken. Uit Moskou is gemeld dat alle binnen komende reizigers die geen pokken briefje kunnen tonen, zich aan vacci natie moeten onderwerpen. Engeland Onze Londense correspondent meldde gisteravond dat er in Engeland tijdens het weekeinde geen nieuwe gevallen van pokken gemeld zijn. In de havens en op de vliegvelden blijft men uiterst waakzaam: Pakistaners die bij aan komst in Engeland niet kunnen aan-' tonen dat zij zeer onlangs tegen pok ken zijn ingeënt, worden onmiddellijk in quarantaine gebracht. Behalve de 'half miljoen doses vaccine tegen pokken die Engeland uit de Ver enigde Staten heeft ontvangen, kwamen er tijdens het weekeinde nog een mil joen eenheden uit Argentinië. Vrijwil ligers brachten een deel ervan per motorfiets naar de Midlands, waar men er de meeste behoefte aan had. Voorzorgen De dienst volksgezondheid op Curacao heeft maatregelen genomen om te voor komen dat het eiland door pokken zal worden besmet. Iedereen die door zijn werk in aanraking komt met uit het buitenland komende mensen, is geïmmuniseerd. De vacci natiepapieren van binnenkomende rei zigers worden streng gecontroleerd. De quarantainearts van de G.G. en G.D. van Amsterdam heeft de raad gegeven bij de aanstelling van personeel voor de afhandeling van passagiers op Schip hol. als eis te stellen dat men tegen pokken is ingeënt en dat men zich regelmatig wil laten revaccineren. Aan de leden van het personeel van de luchthaven die nog nooit eerder tegen pokken zijn ingeënt wil de quarantaine arts niet zonder meer het advies geven zich te laten vaccineren, omdat aan de vaccinatie „nog steeds een ernstig risico kleeft". Hij wijst er echter wel op dat fle epidemie voornamelijk uit Pakistan is overgeslagen door hel luchtverkeer. De piloten van de beide internatio nale verkenningsvliegtuigen meldden dat zij boven Sola geen taal of teken van de blanke bewoners hadden waar genomen, maar wel twee legervracht- wagens en enkele zwarte soldaten die bij hun nadering haastig een kerkge- bouwtje waren binnengevlucht. Van uit bosjes in de buurt was er op de ;liegtuigen geschoten, maar deze had den het vuur onbeantwoord gelaten. Het werd echter geenszins onmogelijk geacht dat de blanke bewoners van de missiepost nog tijdig in hun auto's naar Albertstad aan het Tanganjika- meer hadden kunnen vluchten. De vliegers meldden ook dat de weg tussen Kongolo en Sola gemarkeerd was geweest door uitgebrande neder zettingen en kennelijk verlaten neger hutten. Dit werd ook bevestigd door een Katangaanse regeringsverklaring waarin met verontwaardiging .werd gerept van „massale misdaden door centrale Congolese troepen op Katan- gaans gebied". Toen de muiters had den getracht het gebied rondom het Moeromeer binnen te dringen, waren zij door Katangaanse troepen terug gedreven. Maar op weg naar het meer hadden de muitende Congolezen al he le gebieden uitgemoord en leegge plunderd, aldus de verklaring uit Eli- sabethstad. Beste tijd gehad Gizenga, de afgezette Congolese vice-premier, is inmiddels uit Stan- leystad in Leopoldstad aangekomen. Hij kreeg op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties onderdak. Een groep je van 25 aanhangers begroette de lei der van de Oostprovincie, die overi gens in Stanleystad zelf nu wel zijn beste tijd schijnt te hebben gehad. Zijn lot zal waarschijnlijk verder af hangen van de uitslag van het onder zoek dat premier Adoula naar zijn politieke betrouwbaarheid heeft laten instellen. AMSTERDAM (ANP). Bij het ze men van de ramen van de eerste ver dieping van zijn woning in de Korteweg- hof in Amsterdam is gisteren de amb tenaar van de P.T.T. J. Kebuysen (62) uit het kozijn gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op straat terecht, als gevolg waarvan hij enkele uren later in hèt zie kenhuis stierf. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vorig jaar zijn 82.650 nieuwe huizen gebouwd, dui zend minder dan het jaar daarvoor, Deze getallen zijn gebaseerd op voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Hierbij dient men te bedenken, dat een blok woningen pas gereed wordt gemeld als ook de laatste woning is voltooid. Het aantal huizen dat in aanbouw is, wordt geraamd op ruim honderddui zend. Op 1 januari vorig jaar waren dat tienduizend' huizen minder. De grote uitloop in de vrije sector is hiervan de voornaamste oorzaak. Ondanks de rem, die minister Van Aartsen op de ongesubsidieerde bouw heeft gezet, zijn in deze sector toch een 28.000 gemeen telijke bouwvergunningen meer ver leend dan in het woningbouwprogram ma was voorzien. Het beschikbare aantal bouwvakar beiders moest daardoor worden ver deeld over een groot aantal werken, hetgeen de bouwtijd per woning aan zienlijk heeft verlengd. Het aantal arbeiders in de bouwerij was overigens op 1 oktober 1961 met tienduizend toe genomen, vergeleken met het jaar daarvoor. Behalve de grote uitloop in de onge subsidieerde sector hebben ook de werktijdverkorting en de natte zomer ertoe bijgedragen dat er, vergeleken bij 1960, minder huizen gereed zijn ge komen. Het woningbouwprogramma voor 1961 bedroeg 85.000 huizen. Dit cijfer is gebaseerd op het aantal woningen, dat de regering bereid is te subsidi ëren, op de capaciteit van de bouw markt en op het gedeelte van de bouw markt dat voor de woningbouw wordt gebruikt. Op grond hiervan wordt ook het aantal gemeentelijke bouwvergun ningen bepaald, dat mag worden uitge geven. Voor dit jaar bedraagt het woning- •bouwprogramima negentigduizend hui zen: 35.000 woningwetwoningen, dertig duizend premiewoningen en 25.000 on gesubsidieerde huizen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM „Het Nederlandse volk dient de rekening te presen teren aan de partijen, die dit inter mezzo-De Quay zo lang hebben ge tolereerd. Gebeurt dit niet, dan wacht ons dit soort regeermethoden blijvend in de toekomst". In deze woorden vatte mr. J. A. W. Burger zaterdag op een verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid in Arn hem zijn kritiek samen op het kabi net-De Quay. Zijn hoogst kritisch betoog was goeddeels aan de kwes- tie-Nieuw-Guinea gewijd. De voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie wond zich sterk op toen hij herinnerde aan het Neder landse verzet tegen de Indische reso lutie in de Uno. waarin werd aange drongen op Nederlands-Indonesisch overleg onder toezicht van de secre- AMSTERDAM Door het innen van cheques waarvan hij het geld niet afdroeg, heeft de 31-jarige Amsterdamse kassier Th. C. zijn firma, een garage bedrijf aan de Overtoom, benadeeld voor een bedrag van zeker vijftig duizend gulden. De man was vorige week al gearres teerd. Hij werd toen door zijn admi nistrateur en een bedrijfsleider ont maskerd. Zij hadden ontdekt dat enkele posten tot een bedrag van negen duizend gulden niet waren geboekt. De kassier gaf de fraude toe en ging gewillig met zijn chefs mee naar het politiebureau. Inmiddels lopen de verduisterde be dragen met de dag op. Het tekort wordt al op een halve ton geraamd. Bij iedere nieuwe ontdekking bekent de kassier. Hij verontschuldigt zich dan met de verklaring, dat hij zich zijn frauduleuze handelingen over de afge lopen twee jaar niet precies meer her innert. De man heeft veel geld vergokt in buitenlandse casino's. Bij een felle brand, waarvan de vuur gloed kilometers ver in de omtrek was te zien, zijn gisternacht ruim 550 leg hennen omgekomen. De brand woedde in een honderd meter lang kippenhok van de firma Van Grootheest in Barne- veld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG/PARIJS Een tweede en geheel nieuw Frans voor stel voor een politieke unie van de zes landen van de Europese gemeen schappen is door Nederlandse re geringskringen „een stap terug" ge noemd. In dit nieuwe ontwerp-ver- drag zouden de Fransen vroegere concessies ongedaan hebben gemaakt. Het Franse plan zou vorige week donderdag vertrouwelijk zijn ingediend in de commissie-Fouchet, die al enige maanden onderhandelt over het eerste Franse plan voor een Europese unie. Het zou bestaan uit de volgende pun ten: Aan het hoofd van een unie van A Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg dient een raad te komen, die is samengesteld uit de regeringsleiders van de zes lan den. Deze raad moet de buitenlandse, De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelijk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moeten komen. Mocht u niet alle afwijkingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zifllen wij de oplossing publiceren. Van onze correspondent VENRAY. De 56-jarige mevrouw Geurts-Heldens uit Venray is gisteren in het huis van haar dochter in Smart onder Venray, bij wie zij op bezoek was, van de keldertrap gevallen. Zij liep zulke ernstige verwondingen op, dat zij later overleed. Van onze correspondent BRUMMEN Op het kruispunt van de Arnhemsestraat en de Meteler- kampweg in Brummen is gistermiddag de auto van het hoofd van de Ulo in Eerbeek,, de heer De Lange, door een andere personenauto met grote snel heid aangereden. Het zesjarig zoontje van de heer De Lange liep een zware hersenschudding op waaraan het gis teravond is overleden. De heer De Lange kreeg een shock, zijn vrouw een lichte hersenschudsdiing. De vierde inzittende van de auto, een jonger kind van de heer en mevrouw De Lange bleef ongedeerd. Een bestelauto botste gistermiddag op de Gord el weg in Rotterdam op een bromtandem. waar de 55-jarige rijks ambtenaar W. van Buuren uit de Mar- grietstraat met zijn even oude vrouw op reed. Mevrouw Van Buuren overleed op de plaats van het ongeluk. Voor de ogen van zijn moeder is gistermiddag op de Slaperdijk in Haar lem de zevenjarige Frans Burger door een auto doodgereden. Mevrouw Burger was met drie kinderen aan het wandelen toen Frans vlak voor een auto naar hef midden van de weg liep. Tegen bestelauto In een ziekenhuis in Helmond is gisterochtend de 74-jarige L. van Ponié overleden aan de verwondigen die hij de avond tevoren had opgelopen. Hii was toen voor een van rechts komende be stelauto de Heesakkerweg in Asten op gereden. De bestelauto had hem tegen het betonnen wegdek gesmakt en was over de kop geslagen. De vier inzittenden van de auto hadden geen letsel. Doordat hij met de fiets aan de hand plotseling uit een groeoie school kinderen de rijksweg bij Oudehakse on der Heerenveen overstak, is zaterdag middag de zevenjarige Steven de Leeuw onder een auto gekomen. Hij was op slag dood. 1 De 45-jarige mevrouw W. Slegter— Riikers uit Arnhem kwam zaterdagmid dag in haar woonplaats om het leven ™ii raakte in de Steenstraat een andere fietser, waarop zij zover uitweek dat een chauffeur van een vrachtauto haar niet meer kon ontwijken. In sloot Op de fiets onderweg naar ziin land, met een schop in de hand. is de 57-jarige boer R. van Boven uit Ter Haar bij Ter Apel in een sloot geraakt en verdronken. 0 Zaterdagochtend is op riiksweg 1 onder Naarden de 44-jarige D. J. Bos uit Zeist met zijn auto op een geparkeerde vrachtwagen gereden. De even oude Baarnse goudhandelaar A. van Bruggen, die naast hem zat. werd uit de wagen geslingerd en kwam om het leven. De heer Bos_ werd met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis opgenomen. Het wrak van de personenauto werd noff geraakt door een andere auto. maar de bestuurder daarvan bleef ongedeerd. De politie in Zeist heeft het hele weekeinde tevergeefs gezocht naar de chauffeur van de grote donkere perso nenauto die vrijdagavond op de Koelaan in Zeist de 25-iarige J. H. Ch. de Vri°s uit Bitnnlk dodeliik had aangereden. De heer De Vries was oo de fiets zijn ver loofde aan het thuisbrengen. Twee ziekenauto's moesten de ge wonden wegbrengen toen zaterdagmid dag op de zuidelijke oprit vain de Arn hemse Rijnbrug vier auto's op elkaar reden, doordat de bestuurder van een bestelauto links ging rijden. Hij raakte twee tegenliggers, waarna een achter opkomende wagen op de bestelauto bot ste. Er waren vier gewonden. economische, culturele en defensiepoli tiek van de „Zes" tot elkaar brengen en één maken. De raad zal ook komen te staan boven de supranationale orga nisaties van Brussel en Luxemburg (de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, de Europese Economische Ge meenschap en de Europese Atoomge meenschap), die dus ondergeschikt zouden moeten worden gemaakt aan de leiding van de unie. O Bij de defensiepolitiek, zoals de Fransen die wensen, zit de bedoeling voor om een eigen zelfstandige groep binnen de Navo te vormen. In tegen stelling tot het eerste Franse voorstel zou in dit nieuwe Franse ontwerp de Navo niet eens worden genoemd. O Om lid te worden van de voorge stelde unie zou een land niet slechts een lid moeten zijn van de E.E.G., maar ook de eensgezinde goedkeuring moeten krijgen van alle zes landen die nu van de gemeenschap lid zijn. Dat wil zeggen dat elk van deze zes landen over een vetorecht zou beschik ken waar het de toelating van nieuwe landen, bijvoorbeeld Engeland, tot de unie aangaat. Dat is niet in overeen stemming met wat de ministers van de „Zes" onlangs hebben afgesproken. Getuige verklaart: NDOLA (Reuter) Hammars- kjöld moet na het neerstorten van zijn vliegtuig nog enige tijd hebben geleefd. Dat is althans de mening van Vincent Lowrie, een der ge tuigen die in de Noordrhodesische stad Ndola gehoord werd tijdens het nieuwe onderzoek naar de dood van de vroegere secretaris-generaal. „Ik werd getroffen door de houding van zijn lijk, half zittend, half lig gend voorovergebogen, dicht bij het wrak. Het was net alsof hij uit het wrak was geworpen, nog wat was weg gekropen en toen ineengezakt. Ik her kende hem aan een zilveren penning aan zijn pols met de inscriptie Dag Hammarskjöld. Ik nam zijn hand en voelde dat zijn vingers nog niet ver krampt waren. Daaruit maakte ik op dat hij niet op slag dood was ge weest", aldus het getuigenis van Low rie, die ruim een halve dag na het neerstorten van het vliegtuig op de plaats des onheils was aangekomen in zijn functie van hoofdbrandmeester van het naburige Ndola. De internationale commissie van on derzoek heeft het verhoor van de ge tuigen nu verdaagd om het naar Ndola overgebrachte vliegtuigwrak te kun nen bestuderen. Het verhoor heeft tot nog toe geen klaarheid gebracht in de kwestie van de geheimzinnige zeven tiende passagier, die niet op de lijst van inzittenden voorkwam. Van een onzer verslaggevers ARNHEM, De socialistische Twee de-Kamerfractie heeft zaterdag in Arn hem waar een verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid werd ge houden twee en een half uur verga derd. Onderwerp van gesprek was de kwestie-Nieuw-Guinea, waarbij ook het overleg van vrijdag in de vaste com missies voor buitenlandse zaken en voor defensie aan de orde is geweest. Een vergadering over hetzelfde on derwerp van de Partijraad van de P.v.d.A. waarin ook de Kamerleden zitting hebben werd vrijdag na vier uur beraad om des tijds wille afgebro ken zonder dat overeenstemming over de te volgen gedragslijn was bereikt. Tijdens net gesprek kwamen daarover uiteenlopende opvattingen naar voren, die een beslissing op dat moment onge wenst maakten. Morgen komt de Partij raad opnieuw bijeen om zijn standpunt in de kwestie-Nieuw-Guinea te bepalen. ROSSLARE HARBOR (A.P.). Terwijl twintig sjouwers bezig waren driehonderd ton van de lading koper erts over boord te scheppen, heeft de vloed zaterdag de Nederlandse kust vaarder Antilla opgelicht van de zand bank aan de Ierse oostkust, waar zij woensdag op was gelopen. De vijfhonderd ton metende Antilla was onderweg naar Rotterdam. De kapitein was met zijn vrouw, drie kin deren en zijn zes man bemanning aan boord gebleven, nadat het schip was vastgelopen. De Antilla is naar Arklow terugge keerd voor inspectie van de kiel. Mr. J. A. W. BURGER rekening presenteren taris-generaal van de volkerenorgani satie: „Enkele weken later liep mr. Luns zich het vuur uit de sloffen om zodanig overleg van Indonesië gedaan te krijgen", riep hij uit, daaraan de con clusie verbindend dat zo'n politieke blunder in een zó vitale zaak voor iedere minister en voor ieder kabinet dodelijk zou behoren te zijn, wil het parlement op respect aanspraak blijven maken. Toverland Volgens mr. Burgef wordt nu in feite afgewacht of niet een wonder gebeurt. Het wonder, dat het gesprek met Indo nesië er zou kunnen komen dat via Indië werd aangeboden, maar dat door Nederland van de hand werd gewe zen. „Op dat verloren toverland wach ten wij. Alle oorlogsdreigingen ten spijt." Bij het zoeken naar een vreedzame oplossing zullen voor de Partij van de Arbeid drie punten voorop moeten staan: J Het is een Nederlands belang, dat de Papoea's bereid zijn tot samengaan met Indonesië. 2. Er is geen bezwaar tegen om met Indonesië te onderhandelen, ook al staat Indonesië op het standpunt dat het de soevereiniteit over Nieuw- Guinea al bezit en dat Nederland slechts de bezetter is. Als Indonesië desondanks in alle opzichten onredelijk zou blijken, dan moet Nederland een termijn bepa len na afloop waarvan het Nieuw- Guinea zal verlaten. Minder waar' Ook na het incident bij de Etnabaai moet gepraat kunnen worden over In donesisch bestuur in Nieuw-Guinea, betoogde mr. Burger. Zo ook over de woorden van Subandïio in de Uno, dat redelijke Nederlandse toezeggin gen zullen worden gehonoreerd. Bij zulk een gesprek zouden dan bij voor keur derden moeten worden betrok ken, „teneinde niet opnieuw in de vele twijfels en tegenstellingen te verval len, waartoe alle vroegere tweezijdige besprekingen aanleiding hebben gege ven". Voor het overige kenschetste de frac tieleider van de socialisten het beleid van het kabinet-De Quay met de leuze: Minder waar voor meer geld. De belastingdruk is alleen maar toe genomen, in de loonpolitiek kenden wij nimmer zo'n star dirigisme, de over heidsuitgaven stegen met een miljard gulden per jaar en van de beloofde decentralisatie is niets terecht geko men. Zijn voornaamste grief was, dat het kabinet zijn woorden niet waar heeft kunnen maken, althans niet waar heeft gemaakt en verzuimd heeft daar uit de politieke consequenties te trek ken door tijdig af te treden. Het ge volg is naar zijn mening geweest, dat het kabinet-De Quay verwarring onder de bevolking heeft gewekt en het ver trouwen in het democratisch bestel heeft ondermijnd. Hij geloofde, dat het in het verleden nog nooit zo erg was geweest. Grote betekenis Aan de komende verkiezingen voor Provinciale Staten (en gemeenteraden) kende hij ook voor de landspolitiek grote betekenis toe, omdat de uitslag ervan zal worden uitgelegd als een aan vaarden van dit kabinet door het Nederlandse volk, wanneer de P.v.d.A. niet versterkt uit de strijd naar voren treedt. Het congres had eerder de urgentie programma's vastgesteld, waarmee de Partij van de Arbeid de verkiezingen zal ingaan. Aan de periodiek terugke rende eisen op het gebied van woning en scholenbouw, culturele voorzienin gen e.d. is nu ook fluoridering van het drinkwater toegevoegd. Van onze correspondent PARIJS De Frans-Tunesische onderhandelingen over de ontruiming van de basis Bizerta zijn voorlopig mislukt. De Tunesische ministers Lagdham en Mokkadem, die de vorige week in Parijs met de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, de besprekingen hierover heb ben gevoerd, zijn met vrijwel lege handen naar Tunesië teruggekeerd. „De Tunesische delegatie gaat naar huis. De besprekingen worden voor lopig onderbroken", zei Lagdham, toen hij zaterdag het ministerie aan de Quai d'Orsay verliet. De onderhandelingen zijn vastge lopen op Frankrijks weigering het tijd schema voor de entruiming van de basis Bizerta te accepteren, dat Tunesië als voorwaarde had gesteld. Men is in Frankrijk niet pessimis tisch gestemd over de gevolgen van deze voorlopige mislukking van het overleg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5