Inspecteur Basten weet het antwoorden U? Dit zijn ze EN NU DIT P. W. RUSSEL'S KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN VAN SCHAAP BTonchiletfen programma's ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 10 IN HET KORT n Illillllllllllllllllllllllflllilllll 0ERM Johnny i- Hart WB KLOOSTERBALSEM Raad Kapelle bijeen Zeeuws Kamerorkest speelt in Kortgene Maandag 22 januari 1962 INSPECTEUR Basten op maan- I dag? Ja, waarom niet eigenlijk? „Inspecteur, hoe is het nou met die verkeerspuz- lels van u?", informeerde ik een paar dagen geleden en zie, hier het antwoord van de heer J. F. Basten van de Zwolse verkeerspolitie. Niet om u aan het winnen van wasmachines te zetten Overigens: vijftig procent van de Nederlandse vrouwen heeft zo'n machien, las ik onlangs en dat is wellicht prettig te weten op deze maan dag. Maar goed, die inspecteur Basten dus en voor ik meer zeg, eerst de tien vragen, waar hij u deze keer weer met de neus bovenop drukt. 1 Welke van de volgende onder delen zijn overdag niet verplicht voorgeschreven voor een bromfiets: bel, wit achterspatbord, reflector, stuur- spiegel? 2U rijdt met uw auto midden in de nacht op een weg buiten de bebouwde kom. Rechts naast deze weg, bezijden de rijbaan, liggen tramrails. U brengt uw auto aan de linkerzijde »an de rijbaan tot stilstand binnen een afstand van twintig meter van een helder licht uitstralende straatlantaarn. V ontsteekt het rechter parkeerlicht, dat naar voren rood en naar achteren wit licht uitstraalt en laat uw auto aldus op de rijbaan achter. Was uw handelwijze juist? Inhalen op een kruising mag a) nooit b) alleen op een voorrangsweg c) als men daarbij niet op de linker weghelft komt d) als er geen agent te zien is. Er is slechts één antwoord mogelijk. 4 Een vader moet na afloop van het verjaarsfeestje van zijn doch tertje de vriendinnetjes naar huis brengen. Het zijn er tien in totaal, maar hij heeft een ruime wagen en instal leert vier meisjes op de achterbank, die elk een vriendinnetje op schoot nemen en de andere twee laat hij naast zich op de voorbank plaats nemen, 's Avonds hoort een kennis van dit verhaal en deze vraagt hem, welk rij bewijs hij bezit. Het blijkt het rijbewijs B-E te zijn, waarop de kennis hem zegt, dat hij een volgende keer wel mag uitkijken, daar hij in zo'n geval het rijbewijs D-E nodig heeft, omdat hij meer dan acht personen vervoert. Deelt u deze mening ook? 5 U nadert als fietser een kruis punt, waar een verkeersagent het verkeer regelt. Deze staat met zijn rug naar u gekeerd en heeft zijn rech terarm horizontaal gestrekt. U wilt rechtsaf slaan; is dit geoorloofd? 6 Een politieman zag een vracht wagen, ingericht voor veevervoer en voorzien van het kenteken RB 19-62 over een zandweg rijden. Hij liet de bestuurder stoppen en vroeg hem of hij ontheffing had om op die weg te mogen rijden. Nadat deze vraag ont kennend was beantwoord, zei de politie man; „Dan bent u in overtreding", of schoon hij de papieren nog niet had gecontroleerd, de bestuurder niet ken de en verder nog geen woord met hem had gewisseld. Hoe kon de politieman dit weten? 7 We veronderstellen, dat de rem- afstand van de voetrem van uw auto juist voldoet aan de wel, niet meer en niet minder. Als uw reactietijd in een bepaald geval een seconde bedraagt, hoe groot is dan de stopafstand, als u met een snelheid van negentig kilo meter per uur rijdt? 8 Een zestienjarige jongen vervoert op de bagagedrager van zijn bromfiets zijn zeventigjarige opa, die schrijlings achterop zit en zijn voeten op een voetsteun laat rusten. Wordt hier een overtreding gepleegd? 9 Terwijl u als automobilist op een weg rijdt, wordt u op een gegeven ogenblik door een andere auto inge haald. Deze komt naast u rijden, maal ais de bestuurder op het punt staat u 97 Om zichzelf te beschermen tegen de dood uit de handen van „hun eigen zoons, lieten de keizers van Trebi- zonde hen kronen, en, zoals de cere moniële term luidde, vereren, zo gauw hun jeugdige hoofdjes het ge wicht van het goud en de parelsnoe ren in de zware keizerlijke kroon konden torsen. Jan had zijn zoon en erfgenaam van de troon lief, zoals menige va der en keizer uit het geslacht Com- nenus voor hem. Maar er liepen ge ruchten dat Jan zelf niet geheel en al vrij was van de verdenking van va dermoord. David was een waaghalze rige jongeman, moedig als allen van zijn ras en geneigd tot onschuldige escapades in de onverkwikkelijke ha venwijk tussen de muren. De keizer was blij dat David reeds de titel van Machtige Comnenus droeg, net als hijzelf, en overlaadde hem met gun sten. Als het geweten van de keizer een tikje minder slecht was geweest, zou hij zich herinnerd hebben dat de zonden der vaderen gewoonlijk een generatie overslaan, eer zij zich her halen in hun kleinzoons. Jan liep heel wat minder kans vermoord te worden door de onbeduidende David, dan door sommige van zijn machti ge samenzwerende edelen. De 'Kerk van de Heilige Maagd met het Gouden Haar bevond zich slechts honderd schreden van de poort van het paleis. Als de keizer, bij belang rijke gelegenheden, daarheen ging om te bidden, werd een naadloos rood kleed uitgerold over de straat en met bloemen bestrooid. Een jonge ridder, Horchi genaamd, droeg zijn zilveren boog voor hem uit. Een gesloten gelid van lijfwach ten niet getrokken zwaarden stond met het gezicht naar het volk en met de rug naar de keizer. Een witte Arabische hengst droeg zijn geheilig de, stralende persoon naar de stoep van de kerk. De menigte juichte en als het gejuich verzwakte, begon een muziekkapel een loflied op hem te spelen, want er werd niets aan het toeval overgelaten. Achter de keizer volgden te voet de hoogste edelen er ambtenaren van het keizerrijk: N' cetas, de grote logotheet of keize- lijke kanselier; Alexius, de groothe1- tog en opperhuismeester van het pa leis, een eunuch, die grote macht be zat; Leon Maizomates, opperbevel hebber van het leger; Gregorius Do- ranites, groot drungaar van de vloot en Baltha Ogli, die vermaagschapt was aan de vrouw van Moerad II, de sultan der Osmanen, de machtige Turken die het keizerrijk volledig omringden. De aanwezigheid van de ze Bulgaarse prins werd als een be scherming tegen de Turken be schouwd cn hij nam een hoge plaats in onder de adel van Trebizonde. Op de trappen van de kathedraal kwam de metropoliet van Trebizonde de keizer tegemoet en groette hem met de oude christelijke vredeskus, waar na de keizer de kerk betrad en neer knielde als de nederigste zijner on derdanen. In de buurt van het paleis bevon den zich de residenties van de ho ge edelen. Die van Baltha Ogli was een der nieuwste, het beste gebouwd en het luisterrijkste, voorzien van vele oosterse gemakken die de rij ke factor van de Turken had over genomen. Zo gauw de Eulalie veilig aan de kade gemeerd lag, werd de page weggezonden om de aankomst van het schip te melden, met het verzoek dat Ogli Pasja het uur zou noemen dat hem het beste schikken zou om de kapitein en de generaal- comptabele, die zijn eerste reis naar de Oriënt maakte, te ontvan gen. Henri keerde terug met de bood schap dat de factor ongesteld was en hen niet eerder ontvangen kon dan 's middags. De page bracht twee volbloed Arabische paarden mee, zodat niemand de residentie van Baltha Ogli te voet behoefde te na deren. „Zijn hoffelijkheid eert hemzelf zowel als ons," merkte de kapitein op. Zij passeerden de Griekse wacht posten aan de poorten van de bin nenste muur zonder aangeroepen te worden. Iedereen kende de Sainte- Eulalie en Justin zelf was na zijn vele reizen de meeste wachten va gelijk bekend. Indien zij echter vol slagen vreemden waren geweest, zouden de paarden van Ogli een onfeilbaar papspoort voor iedere poort van de stad hebben gevormd. Pierre droeg zijn lange, met bont afgezette blauwe mantel en het zwaard van De Coucy. Heer Jan was ridder in de Italiaanse orde van de Collare. Hij droeg de witte tuniek van met zijde geborduurde satijn cn de zilveren kraag met vijf tien liefdeknopen en rozen; maar zijn purperen fluwelen cape. bedekt met rozen en borduursel, kon hij in Trebizonde niet dragen en aldus be roofd van de helft van zijn ridder lijke onderscheidingstekenen, had hij het in de hitte heel wat behaag lijker dan Pierre. Op de mooie paarden van de fac tor reden ze een lange, tunnelach tige straat omhoog, die zo steil was dat er om de paar meter een trede was gemaakt. Zij kwamen uit op een schitterend door de zon ver licht open plein, in het volle ge zicht van de Kerk van de Heilige Maagd met het Gouden Haar, het keizerlijke paleis, in welks slot gracht waterlelies dreven en witte zwanen zwommen en, iets verder op, het roze, stenen huis van Baltha Ogli. Een portier met een Turks uiter lijk en een hoge, groene tulband legde zijn hand ten groet op zijn hart en daarna op zijn mond en wierp de hekken open, die uit stro ken ijzer gevlochten waren in een patroon dat hen op twee grote bloe men deed lijken. Een stalknecht bracht hun paarden naar de stal len acjiterin over een paadje van harde, knarsende, blauwe vulkani sche steen. Toen openden zich do zware deuren van het huis en een grote, zwaarlijvige man in een lan ge saffraangele tuniek, wiens kale, roze schedel volkomen onbedekt was, kwam op witte sandalen de tre den aflopen en hen tegemoet. Hij glimlachte breed zijn welkom. Hij had diepliggende, kleine blauwe ogen. „Dat is Basilius," fluisterde de ka pitein. „Hij is de major domo en secretaris van de factor. Hij is eunuch, maar geen slaaf. Noem hem bij zijn doopnaam." (Wordt vervolgd.) Ja, ja, die opa die bij zijn klein zoon achter op de brommer meerijdt, het lijkt allemaal zo gezellig. Maar inspecteur J. F. Basten zou (in vraag 8) wel eens willen weten of het in dit geval mag. te passeren, verhoogt u uw snelheid. Het lijkt vreemd, maar dit is in twee gevallen mogelijk, zonder dat u tegen de verkeersregels zondigt. Aan de oplossing. U wilt 's avonds laat nog een vriend bezoeken, die aan een buiten de bebouwde kom gelegen weg woont. Voor dat weggedeelte waar geen straatlantaarns staan, geldt echter een wachtverbod, maar u plaatst uw auto in de berm, geheel buiten de rijbaan en laat hem daar onverlicht achter. Was dit toegestaan? Motiveer uw ant woord s.v.pl. (Ingezonden mededeling) Hoestdrank in tabletvorm.95ct ZO, dat waren ze. Wat u moet doen weet u waarschijnlijk al, maar ik mag het wel even in herinnering brengen. De tien antwoorden wil ik graag ont vangen in een brief of op een brief kaart, gericht aan Gehoord en Gezien, Witte de Withstraat 73 te Rotterdam. U zoudt me verplichten door uw ant woorden zo duidelijk en kort mogelijk te houden. De bedoeling is, dat ik al uw op lossingen uiterlijk vrijdagochtend 26 januari in mijn bezit heb. De spelregel „Niet om de knikkers, maar om het spel" heeft u op deze plaats wel meer gehoord en ook dit keer gaat het weer op. Onde de nul- fouters wordt door loting de aanstaan de eigenaar van een bijzonder fraai fotoboek van Nederland aangewezen en wanneer u het zelf bent die het foto boek krijgt thuisgestuurd, dan weet u: Ik weet (bijna) net zoveel als inspec teur Basten. DINSDAG 23 JANUARI RADIO HILVERSUM 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.45 Meditatie; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan... voor uit, praatje; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Als de dag van gisteren, klankb; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Platennieuws 13.40 Lichte muz; 14.05 Schoolradio; 14.35 V. d. plattelandsvrouwen; 14.45 Gevar progr (herh); 15.50 Gram; 16.00 V d zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz; 18.00 Har monica-duo en slagwerk; 18.20 Gram; 18.30 Radio-Volksuniversiteit; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 20.15 Muzikale lezing; 20.45 Brabants ork en solist; 21.55 Licht progr; 22.15 Rallye v Monte Carlo 1962; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz; 23.10 Kamermuz; 23.45 Gram; 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Rallye de Monte Carlo 1962; 8.20 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding; 9.55 Een boek voor het geestelijk le ven, boekbespr; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 R.V.U.; 11.30 V d zieken; 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsuitz: Uitz v d landbouw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Rallye de Monte Carlo 1962: 13.20 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Metropole ork; 14.00 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, praatje v d vrouw; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bezoek aan Cura cao, praatje (2); 16.15 Lichte muz; 16.30 V d jeugd; 17.30 Lichte muz; 17.55 New York calling, praatje; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Pianospel; 18.30 Amateursprogr; 19.00 V d kind; 19.05 Pa ris vous parle; 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz22.00 Muzikale lezing; 22.30 Nws en meded; 22.40 Act; 23.00 Gram; 23.55-24.00 Nws. vandaag j MAANDAG. Lex van Weren en zijn City-theaterorkest spelen om 7.50 via Hilversum 1 Zuidamerikaanse mu ziek. De zanger Nico Kind en de or ganist René de Rooy zijn de solisten. De andere Hilversumse zender biedt de veertiendaagse programma's De wilde vaart (8.05), Je neemt er wat van mee (8.35) en Marimba (9.55). Gevarieerde lichte muziek via het Light programme van de B.B.C. na het nieuws van 9.30. Op 16 januari 1957 overleed de diri gent Arturo Toscanini. Ter herdenking van zijn sterfdag wordt vanavond om 10.40 over Hilversum 2 een program ma uitgevoerd, waarin Toscanini be faamde orkesten dirigeert in werken van onder anderen Rossini, Haydn, Mozart en Wagner. Hilversum 1 wijdt de laatste twin tig minuten van de dag aan een lie- derenrecital door Heinrich Schlusnuss met Sebastian Peschko achter de vleu gel. Uitgevoerd worden liederen van Franz Schubert. Eerder op de avond, om 10.00, klinkt over de vierde lijn van de draadomroep Beethovens Eer ste Symfonie. Uit het Binnen-IJ, in Amsterdam, vlak bij het stenen hoofd, is gisteren het lijk opgehaald van de 73-jarige schippersknecht G. Maasdam. De man werd sinds 5 december vermist. Hij moe<t op die dag van een kleine tanker zijn gevallen. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 M 20.30 Documentaire film; 20.45 Speel DUITSLAND 17.00-18.00 V d jeugd. (Regionaal p NDR: 18.20 Progr-overz; 18.25 Die schau; 19.25 Leben des Meeres. WDR; Hier und Heute; 19.15 Typisch Lucy). Journ; 20.20 Spel; 21.25 Documenl 22.00 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.00 De liberale gedachte en actie; Filmrep; 20.00 Nws; 20.30 Jeugdo 21.10 Documentair progr; 21.55 Eéna 22.15 Nws. BELGIË FRANS tuur voor alten; 23.15 Journ. vandaag I MAANDAG De Duitse operette- uitvoering van Paganini van Franz Léhar vult vanavond tussen 8.20 en 10.45 het beeldscherm. Eraan vooraf gaan het journaal en het weerover- zicht (8 uur) en de avond wordt beslo ten met de Epiloog (10.45). België Vlaams: De Russische füm „De eenenveertigste" is de hoofdscho tel van deze maandagavond. Het is een film van Grigori Tsjoekrai met in de hoofdrollen Izolda Izvitskaia en Oleg Strijenov (8.30). Daarna presen teert „Toneelmagazine" het toneel- nieuws uit binnen- en buitenland (10 uur). België Frans: In een overname van de Franse televisie wordt een oro- gramma van André Gilles en Robert Nahmias uitgezonden onder de titel „Wat is dat?" (8.30). Om 9.30 is er nog een programma „Wallonië '62". Duitsland: Wie zich melden als stu denten in de politiek, hoe zij zich ge dragen en wat hun meningen zijn, dat ziet en hoort u om 8.20 Het Hongaar se nationale ballet geeft een uitvoering van zang, muziek en dans uit Hon garije (8.50). Na het politieke debat „Onder ons gezegd" (9.25) volgen het journaal (10.10) en een korte gods dienstoefening uit de Sint Pieter in Gent (10.30). - i'. H door IN NAAM DER.MENSHEID SMEEK IK JULLIE Mld TOT LEIDER UIT TE ROEPEN.' IKBEN DEUUISTEhdANOP' DE JUISTE PLAATSI IK BEN MEELEVEN V MENSE LIJK? GUL, EDEL... ENBOVEN— Dl trJi Z-IJNJULUEVERDER ALLE MAAL IMBECIELE, STOMP ZINNIGE ONDERKRUIPSELS, (Ingezonden mededeling) waarvuilin komf, kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes heilzame, diepwer- kende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje |iiiiiimiiiiiuiniiiiuinuurninn KAPELLE. De gemeenteraad komt donderdag, des middags om half vier, in openbare vergadering bijeen. De agentia vermeldt o.m. verzoek van de christelijke stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland en van de Ned. Astma Stichting om subsidie, voorstel tot overneming in beheer en onderhoud gedeelte oude rijksweg KloetingeYer- sekendam, tot wijziging centrale ver warmingsinstallatie in het gemeente huis en burgemeesterswoning, tot aan koop van grond voor uitbreiding van de begraafplaats aan de Kitskinderseweg, wijziging algemene politieverordening en voorstel onbewoonbaarverklaring woning Hoogte 2 te Schore. 36. De maat bleef enige tijd besluite loos voor het bouwval hangen. Vol ont zag keek hij naar de grillige poort, waarlangs wier en algen luchtige ser pentines vormden. Kleurige schelpen waren vastgehecht in een grillig pa troon en bonte anemonen vormden een soort bewegelijke tuin. Binnen schemer de een groenachtig licht waartegen zich spookachtige silhouettr aftekenden. „Het paleis van de Gorrenher haalde de maat, „oftewel het hol van de leeuwEigenlijk stelt de z-zee- I meermin wel een wat te groot v-vertrou- wen in mij. Z-zou er geen bewaking zijn Nauwelijks had hij zichzelf die vraag gesteld, of uit een duistere nis schuifelde eer. griezelige gestalte in het licht, wel ke een blinkend oog op de dappere stuurman vestigde. Daar hief hij een lenige arm op. die kronkelend omhoog schoot om de indringer te grijpen. De maat voelde hoe een koude rilling langs zijn rug liep. „Een Peilophuiverde hij, en met een ferme slag van zijn benen schoot hij een venstergat in Zijn manoeuvres waren bij Kappie niet onopgemerkt gebleven. „Donder en bliksem, die klont is voor geen kleintje vervaard", prevelde hij. „Vroeger zou hij het van angst bestor ven hebben en nu Sakkers nog an toe! Moet je zien! Zelfs een poliep schrikt hem niet af! Maar het bevalt me ja niks dat hij dat scheepswrak bin nenzeilt! Ik laat me kielhalen als het daar niet wemelt van het diepzeege spuis Bekommerd naderde hij het scheeps wrak en zorgde er daarbij wel voor uit de buurt van de poliep te blijven. KORTGENE. Onder auspiciën van het departement Noord-Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen geeft de Stichting Zeeuws Kamer orkest een uitvoering op vrijdag 26 ja nuari, des avonds om acht in de Stads- wijnkelder te Kortgene. Dirigent is de heer F. Olivier, terwijl als solisten op treden Joosje Voogd, dwarsfluit -n Pau la van Gilst, viool.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2