Hervormd seminarium trekt volgende week in eigen huis (Tijdelijke) bewoners Pastorie in zicht... PROCESSIEVERBOD NIET IN STRIJD MET VERDRAG VAN ROME VERZET EN JUBEL R FILMS Bestrijding bromm gevaar Twaalf jaar praktische toerusting van a.spredikanten Indisch protest tegen arrestatie Grove leugens in misplaatste «grap" Pag. 5 Diefstal offergelden Kritisch ontvangen Gasontploffing op vissersvaartuig Raad Westerschouwen Tentoonstelling over opvoeding in Bruinisse Veel interesse voor „Die Zigeunerbaron" Plaimeit ontmoeten tegenstrijdige reacties Schurende vrachtauto's Te Nw. en St. Joosland Stijgende bezorgdheid over strijd tussen I.C.I. en Courtaulds Zaterdag 20 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD (Ingezonden mededeling) MIDDELBURG. De rechtbank heeft gisteren de gedetineerde bouw kundig tekenaar W. D. H. conform de eis veroordeeld tot negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk, et drie jaar proeftijd. De H. werd schuldig geacht aan diefstal van bedragen uit een offerblok en kasten van de r.k. kerk te Aardenburg. Dominees zijn in ons land veelbesproken mensen. Weliswaar is het gebruikelijk bjj een stilte in een gesprek te zeggen, dat er een dsminee voorbijgaat, maar dat betekent bepaald niet, dat er over hem niets gezegd wordt. Zelfs in het voorportaal van het glazen huis, dat als pastorie in Holland staat, is de (a.s.) predikant al een drukbesproken figuur. Want ook over zijn opleiding is veel te doen! Om maar iets te noemen: moet het zijn een opleiding VAN pre dikant of een opleiding TOT predikant? Met andere woorden: is de wetenschappelijke vorming allesover heersend of is er ook nog zo iets als een „praktische toerusting"? Meestal is men het er wel over eens, dat beide factoren tot hun recht moeten komen. Maar hij het overladen studie-programma van de universiteit moest de praktische opleiding meestal het theologische loodje leggen.En zo zijn door de jaren heen hon derden theologische kandidaten zonder énige overgang van univer siteit naar gemeente getrokken. fijne humor wendde hij zich bij die eer ste officiële plechtigheid tot de studenten in de theologie. „Ik weet", aldus dr. Berkhof, „dat er onder u grote waarde ring is voor dit nieuwe instituut"... En nadat het hoongelach wat was weggeëbd vervolgde hij: „Ik weet ook, dat deze waardering in hoofdzaak gevonden wordt in de kringen van hen, die vóór 1 de cember 1949 hun kerkelijk voorbereidend examen deden en dus aan het semina rie zijn ontsnapt..." Dat was typisch Berkhof. De Generale Synode had hem niet voor niets een stemmig tot rector benoemd. De nieuwe rector was een wijs en niet minder: een mild man. Hij was er niet op uit te dwingen of te dresseren. Zijn plaats was temidden van de studenten, die hij in moest leiden in de menselijke verhoudingen, waarin ze in de praktijk van het gemeenteleven te maken zou den hebben. Hij kón dat, omdat hij zijn lessen belééfde en die beleving over droeg op de seminaristen. Zo groeide er, tegen scepticisme en ongeduld in, een geméénschap, waarin men veel vreugde beleefde, maar ook eikaars nood leerde kennen. Er vond een ont moeting plaats, ook tussen de modalitei ten, zoals die in de Hervormde Kerk nog nooit had plaatsgevonden. Er wer den stokpaardjes bereden en clichéter men gebruikt, maar er werden ook ont dekkingen gedaan en diepe waarheden gepeild. Er was vriendschap en bemoe diging. En in die ontmoeting met el kaar werd men soms heilzaam minder zeker van eigen standpunt en zekerder van de opdracht. „Sinds onheugelijke tijden is de op leiding van de aanstaande dienaren des Woords een onderwerp van discussie geweest. In deze discussie viel steeds in meerdere of mindere mate de onbe vredigdheid te beluisteren met de op leiding, zowel naar vorm als inhoud. Men kon daarin vooral als naast de theologen ook de gemeente zelve in het gesprek betrokken werd de meest uiteenlopende inzichten horen bepleiten en soms ook wel de meest vreemde desiderata horen uiten". Deze woorden zijn een citaat uit de rede, die ds H. J. F. Wes3eldijk, de toenmalige praeses van de hervormde synode, op 1 maart 1950 uitsprak bij de opening van het Theologisch Semina rium der Ned. Herv. Kerk. Want na ampele discussie had men in de Herv. Kerk de knoop doorgehakt. Er viel veel te praten over de opleiding, maar eens moest er een beslissing komen. Die kwam er dan ook: in de vorm van vier maanden leervicariaat én vier maanden praktische toerusting in in- ternaatsverband. Uitstel van bruiloft... De theologische studenten, die zich in de naoorlogse jaren voorbereiden op hun intrede in een hervormde pastorie, vielen in die periode wel van de éne schrik in de andere... Eerst kwam er een officieel voorstel ter tafel tot het verplicht stellen van het doctoraal exa men. Voor de hervormde theologen, die studerend aan rijks- en gemeente-uni versiteiten voor de daaraan verbonden kerkelijke hoogleraren als laatste etap pe het „kerkelijk voorbereidend exa men" hebben, zou dit een aanzienlijke verlenging van hun studie betekenen. Het gevaar werd in studentenkringen dan ook druk besproken en later tot ve ler opluchting afgewend. De Generale Synode bleek nl. in 1946 niet bereid een verdere verzwaring van de weten schappelijke vorming in te voeren. Een jaar later werd echter een an der besluit genomen, dat al evenzeer in staat was de bruiloft van de a.s. predikant en zijn dominese een jaar op te schuiven... „Om de praktische vor ming der aanstaande dienaren des Woords beter tot haar recht te doen komen en aan te passen aan de eisen, die op dit ogenblik als minimaal moe ten worden gezien", kwam de synode tot twee belangrijke besluiten: a. Na hun universitaire studie moes ten de candidaten eerst 4 maanden een soort stage doorlopen en als „leervica- ris" dienen onder een ervaren predi kant. b. Daarna hadden zij zich voor een gelijke periode te begeven naar het Theologisch Seminarium om daar (zo als de Kerkorde zegt:) „een nadere voorbereiding te ontvangen voor hun ambtelijke bediening." Eenheidsdominees... Dr. Berkhof de eerste rector, herin nerde er aan in zijn openingsrede. Met BRUINISSE Een gasontploffing ontzette het dek, rukte de deur uit de stuurhut en vernielde lichtbakken op het motorvissersvaartuig „Zeven Ge broeders", van schipper C. Schot uit Tholen. Schipper Schot had schilderwerk ver richt en een propaan gasvlam aangesto ken om het schilderwerk in de stuur hut te laten drogen. De vlam woei uit en het gas bleef enige tijd in de hut stromen zonder dat Schot op gevaar be dacht was. Een vlammetje deed de rest Dit alles gebeurde achter de scheeps werf van de firma van Duivendijk, waar het schip wordt verbouwd. Schipper Schot kreeg brandwonden aan de han den. WESTERSCHOUWEN. De raad der gemeente Westerschouwen komt zater dag 27 januari om kwart over negen 's morgens in openbare vergadering bij een. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten: Bespreking streekplan; Voorstel B. en W. wijziging bouwveror dening: Voorstel B. en W. wijziging na men wegen; Voorstel B. en W. wijziging gemeentebegrotingen; Voorste) B. en W. vaststelling verordeningen: '-oging keurlonen; b. rechten gr' nood- slachtplaats: Voorstel B. i it deel name aan de eilandelijkc tigings- dienst; Voorstel B. en V treffende Centrale Dienst Noord-Zee! ar.d; Voor stel B. en W. wijziging verhuur grond aan de sportvereniging Burgh. Baas in eigen huis Aanvankelijk was het de bedoeling, dat het seminarium in Den Haag ge vestigd zou worden, dicht bij de cen trale bestuurscollege van de Herv. Kerk. Deze plannen zijn echter niet gereali seerd. Het directorium van „Kerk en Wereld" in Driebergen bleek nl. be reid het conferentieoord „Het Eijkman- huis" tijdelijk beschikbaar te stellen. Dat was een hele daad, want daarmee was het Eijkmanhuis praktisch acht maanden per jaar niet te gebruiken als conferentie-oord. De directeuren van „Kerk en Wereld" konden trouwens in 1950 niet voorzien, dat het seminarium 12 jaar lang een beroep' op hun gast vrijheid zou doen... Maar nu is het leed dan ook geleden. Het 24ste semester, dat deze week is af gezwaaid, kan zich er op beroemen de laatste seminaristenlichting uit het Eijkmanhuis te zijn. Doch groter is de roem van het 25ste semester, dat op 19 febr. aantreedt. Deze 30 seminaris ten betreden nl. voor het eerst het ei gen huis, dat verrezen is op het land goed Hydepark, op de grens van Drie bergen en Doorn. Op 27 januari wordt het nieuwe ge bouw. dat bijzonder functioneel is inge- BRUINISSE. In het Wijkgebouw van het Groene Kruis te Bruinisse werd donderdag een tentoonstelling gehouden van de Commissie voor de Hygiëne van net Kind in Zeeland onder auspiciën van het Groene- en Wit Gele Kruis in Zeeland. De tentoonstelling is samengesteld door het Landelijk Voorlichtings cen trum voor Ouders en Opvoeders te Rot terdam. Dit Centrum geeft uitgebreide voorlichting over ontwikkeling en opvoe ding van het kind. De tentoonstelling kreeg de toepasse lijke naam „Een, twee, drie, hier ben ik". Alles wat te pas komt als een nieu we wereldburger wordt verwacht, is gearriveerd, of als kleuter opgroeit is op deze tentoonstelling te zien. De mo gelijkheid om zich te oriënteren is vol ledig aanwezig. Er is een keur van ver zorgingsattributen te zien, speelgoed voor verschillende leeftijden, de eerste prentenboeken en boekjes met versjes en rijmpjes. Boeken over verzorging, opvoeding en psychologie liggen ter inzage, terwijl door middel van platen, foto's en op schriften de belangrijke aspecten voor iedere leeftijd worden belicht. Bijzondere aandacht wordt ook be steed aan de gevaren die baby en kleu- i "u's, bedreigen, gezien de vele on- i rl ,en 1 kinderen op zeer jeugdige leeftijd overkomen, is deze voorlichting ook zeer bijzonder urgent. Een filmpje „Er dreigen gevaren" wordt speciaal gedraaid om hierop nog eens speciaal de aandacht te vestigen. Brochures en patronen, alsmede ge maakte kinderkleding, zijn in grote overvloed aanwezig en door de deskun dige voorlichtihg van wijkverpleegsters en districtsverpleegsters was het een genoegen de verschillende stands te be zichtigen. richt, door de bouwcommissie overge dragen aan de generale synode. Net als in 1950 zal dan weer het woord ge voerd worden door ds Wesseldijk, nu echter niet als voorzitter van de syno de, maar van de bouwcommissie. Daarna zal de officiële opening plaatsvinden. Daartoe zijn een aantal leden en niet-leden van de Herv. Kerk uitgenodigd, die betrokken zullen worden bij het eerste beraad in het nieuwe huis. Een beraad over „het predikant schap In deze tijd" op een wijze, die zowel serieus als feestelijk is, die van critische zin getuigt maar ook in spireert tot het werk dat wacht. Dat werk is velerlei. Want dr. J. M. de Jong en dr. A. A. Koolhaas, die te genwoordig samen het rectorium vor men, willen er niet alleen de aanstaan de, maar eveneens de dienstdoende pre dikanten ontvangen. Naast „voorberei ding" óók: „nadere vorming". Direct na de ingebruikneming op maandag, 29 februari zal met dit laat ste begonnen worden. Van de ruim 700 oud-seminaristen zullen er dan 250 op komen voor de „werkconferenties". Voor hen is het gebouw nieuw, maar de omgéving vertrouwd. Voor de predi kanten, die niet op het seminarie zijn geweest, wordt alles nieuw. Maar ver trouwd wordt, dat het nieuwe gebouw voor alle hervormde oredikanten een „thuis" zal worden! Aanbesteding Terneuzen TERNEUZEN. Uitslag van de gister gehouden aanbesteding op het gemeentehuis van Terneuzen, voor de uitvoering van de bestrating en riole ringswerken in de Serlippenspolder tweede gedeelte, plan Zuid-west: laag ste inschrijver werd W. J. de Bruyne te Terneuzen met een bedrag van 476.984,- N. V. ERK, Schoondijke, ƒ495.000,-. Fa. Noordenze, Axel, ƒ494.000: Fa. Gebr. Bokx, 493.000, Aannemersbedrijf M. P. Hol. Hulst ƒ492.000,-. J. den Ouden, Biervliet 490.000; N. V. Lucasse, Kiossterzande, 474.000; Fa. de Bruisscher en zn, 461.800. GOES De belangstelling voor de opvoering van de operette „Die Zigeu nerbaron" door de Goese operettevereni ging op vrijdag 2 en zaterdag 3 februari is overweldigend. Binnen zeer korte tijd waren de plaatsen in de grote zaal van de Prins van Oranje voor beide avonden totaal uitverkocht. Dit betekent, dat er ruim 1000 kaarten zijn verkocht. Het be stuur overweegt of de mogelijkheid be staat om meer uitvoeringen te geven. Naar wij van de zijde van het bestuur vernamen was er dertien jaar geleden, toen de Goese operettevereniging ook de „Die Zigeunerbaron" in studie had ge nomen, eveneens een enorme belangstel ling voor de uitvoering. Niet minder dan acht uitvoeringen werden toen gegeven. Jubileumconcert Oratorium vereniging Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. Ter gele genheid van het vijftienjarig bestaan zal de christelijke oratoriumvereniging te Bergen op Zoom op dinsdag 30 janu ari a.s. in de Grote Kerk van de Ned. Herv. Gemeente een jubileumconcert geven. Uitgevoerd zal worden „Ein deutsehes Requiem" van Johannes Brahms. De leiding heeft de dirigent Wim ter Burg met begeleiding van het Brabants orkest en de solisten Maria Suehel sopraan en Leo Ketelaars bas. Dit jaar zal door de christelijke orato rium ook nog worden uitgevoerd de Johannes Passion in maart a.s., ter- wijl in studie is genomen het Weih- nachts oratorium. Af tl. jeugd en muziek te Goes in oprichting GOES. De vereniging „Jeugd en Muziek", de Nederlandse sectie van de Internationale Federatie der Jeunesses Musicales, zal 29 januari a.s .een afde ling Goes oprichten. De oprichtings avond vindt plaats in de aula van de Ambachtsschool aan de Bergweg te Goes, aanvang kwart over zeven. Aan het programma werken een kóperen semble van de Ambachtsschool en het schoolensemble van het Christelijk Ly ceum mee, terwijl verder een muziek quiz zal worden gehouden en een mu ziekfilm worden vertoond. De heer R. Sevenhuijsen, Adj. Directeur van het Centraal Bureau van Jeugd en Muziek, zal spreken over de doelstellingen van Jeugd en Muziek. Zo groeit het nieuwe gebouwdat robuust en sober gehouden is, naar zijn voltooiing. Het omvat 4 vleu gels, de kapel (op voorgrond), het dienstgebouw, de „werkruimten" en de logiesflat met vier verdiepingen (achter kapel). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tot veler verrassing heeft de Hoge Raad het processie verbod, zoals vervat in art. 184 van de Grondwet, niet in strijd geoor deeld met het Verdrag van Rome inzake de rechten van de mens. Het gerechtshof in Arnhem, de procureur-generaal bij dit hof, de procureur- generaal bij de Hoge Raad en de raadsman, mr. D. J. Veegens uit Den Haag, waren allen van mening geweest, dat dit wel het geval was. heeft Tractor reed fietser aan NIEUWDORP. Aan de Beneden- zijdse Hoek Lewedijk-Koedorpsedijk kwam de heer P. K. die per fiets van zijn werk huiswaarts keerde door een windvlaag te vallen. Juist op dit moment kwam van de tegenovergestelde richting een tractor met aanhangwagen aangere den, bestuurd door G. M. Een aanrij ding was niet meer te voorkomen. De fietser liep enige kwetsuren aan de le dematen op, en werd na consult van dr. Gelderblom overgebracht naar het Zie kenhuis in Goes. Na verbonden te zijn kon de heer K. weer huiswaarts keren. Beperkende maatregelen voor vervoer van varkens AXEL In de Vleeskeuringskring Axel, omvattende de gemeenten Axel - Koewacht - Overslag - Zaamslag en Zuiddorpe, zijn m.i.v. 18 januari 1962 beperkende maatregelen opgelegd wat betreft het vervoer van varkens. Na ieder transport van varkens moeten d« veevervoerders thans hun auto's door de aangesloten gemeenten 1 aten ont smetten. Dit in verband met de bestrij ding van mond- en klauwzeer. Bandeloos Onder de barre titel „Bandeloos" ver schuilt zich een wel aardige Franse co- medie, waarin Brigitte Bardot overigens weer bewijst dat acteertalent haar vreemd Is. Dat heeft zijn trouwens «iet nodig voor haar rol van jaloers fotomo del, dat haar verloofde tracht terug te winnen. Ondanks B.B.'s vele en opval lende charmes verliest zij haa veloof- de, maa wint er een andere vor te rug. Pretentieloos blijspel, dat aan het slot voor de fans van Brigitte toch een paar zwoele momenten moet tonen. In City, Middelburg, Grand, Goes en Al- hambra, Vlissingen. Zoals bekend werden in 1957 drie geestelijken in Geertruidenberg be keurd wegens het houden van een pro cessie. Dat zou in deze plaats niet ge oorloofd zijn, omdat het houden van processies er vóór 1848 niet gebruike lijk en rechtmatig zou zijn geweest. De rechtbank in Breda en het ge rechtshof in Den Bosch spraken de verdachten vrij. Begrafenisplechtighe den op de openbare weg, zo werd overwogen, waren in Geertruidenberg wel toegestaan, en veel verschil tus sen deze vorm van godsdienstoefenin gen en een processie vond men niet aanwezig. De Hoge Raad verwees op formele gronden de zaak naar het Arnhemse gerechtshof. Dat zag wel verschil tus sen begrafenissen en processies. Godsdienstvrijheid Voor het eerst kwam bij dit college toen het Verdrag van Rome naar vo ren. De raadslieden hadden daarop al eerder gewezen, maar in de uitspra ken was het Verdrag niet in aanmer king genomen. Het Verdrag, aldus het hof, garan deert volledige godsdienstvrijheid. De enige mogelijkheid tot beperking kan worden gevormd -door maatregelen in het belang van de openbare orde. Ais zodanig kan art. 184 van de Grondwet niet meer worden aangemerkt. Het heeft de toestand van 1848 bevroren. Na ruim honderd jaar, nu de omstan digheden zo zijn veranderd, is dat niet meer toelaatbaar. Hoewel hij dezelfde mening koester de, ging de procureur-generaal om een principiële beslissing uit te lok ken in cassatie. Hij voerde twee argumenten aan. In de eerste plaats zou in art. 9 van het Verdrag, dat handelt over de godsdienstvrijheid, het woord „openbaar" niet de openbare straat omvatten. „Openbaar" zou hier moeten worden opgevat als „niet ge heim". In de tweede plaats zag hij in art. 184 van de Grondwet een ge oorloofde beperking in het belang van de openbare orde. Op het eerste punt heeft de Hoge Raad hem niet gevolgd. Openbaar is volgens tekst en geschiedenis van het Verdrag naar het normale spraakge bruik gebezigd, ai-dus de Hoge Raad. Het tweede cas-satiemiddel -achtte hij echter gegrond. Uit de geschiedenis van art. 184 van de Grondwet blijkt, zo overwoog het college, dat de (grond) wètgever elke aanleiding tot spanning en onrust bij Van een onzer verslaggevers OTTERDAM De minis ter van verkeer en wa terstaat heeft in de Tweede Kamer verteld, dat hij een verhoging van de leeftijdsgrens voor bromfietsers en de verplichting van een beperkt rijbewijs voor bromfietsers overweegt. Voor velen is dit het juiste ant woord op de steeds groter worden de onveiligheid op de Nederlandse wegen. Anderen worden echter rood van verontwaardiging en menen, dat de minister discrimineert. Een jongen van zeventien jaar met een mooi opgetuigde bromfiets vond het belachelijk overdreven, dat brom fietsers van zestien en zeventien jaar de meeste ongelukken op de weg zou den veroorzaken. Hij had' nog nooit een ongeluk gehad. K-o-n hij er wait aan doen, dat er brozeims waren, die het verkeer hinderden? En waren er niet meer brozems bóven de achttien dan beneden deze leeftijd? WAAROM Ook het beperkte rij-exa-men voor bromfietsen had' niet zijn onverdeelde geestdrift: „Waarom is dat nodig?", vroeg hij wat ongemakkelijk. Hij wist er niet zo gauw een argument voor te vinden, maar voelde, dat hij het niet prettig vond: „Ik weet zo ook wel, wat ik mag en niet m-aig". „Automobilisten moeten ook een rij bewijs hebben", zeiden we. „Ja, maar autorijden is oolk veel ge vaarlijker. Wat kun je nu helemaal met zo'n brommertje doen?". BOEKJES Een moeder van een groot gezin met drie ■bromfietsrijd'ende kinderen, hoopte dat minister Korthals zijn over weging in daden zal omzetten: „Ik 'houd m'n hart vast, iedere keer als ik ze op die dingen zie wegschieten. Na tuurlijk houdt die angst niet op als ze achttien worden, maar het betekent toch twee jaar minder zorg". Ook het beperkte rijbewijs zou door deze moe der met gejubel worden begroet. „Ie dereen kruipt maar op zo'n ding en ze weten am-per het verschil tussen rechts en links. Ik heb eens boekjes vohr ze gekocht met verkeersregels, maar ze hebben er nog nooit in gekeken. Ze we ten het wel, zeggen ze. Als er nu een rijbewijs komt, moeten ze wel tijd pan de verkeersregels besteden". ÉÉN LEVEN De automobilist maakte gretig ge bruik van de gelegenheid zijn gemoed' te luchten. „Ik heb gelezen, dat enke le maanden geleden een Nijmeegse hoogleraar heeft verklaard: „Iedere automobilist redt iedere dag ten minste één bromfietser -het leven". Nou, ze mo gen mij langzamerhand wel eens een med'aille voor het redden van mensen levens gaan geven. Het helpt niets of je het vriendelijk probeert of kwaad: De •meeste bromfietsers weten van ver keersregels niets af en weigeren naar je te luisteren". De automobilist was het volkomen eens met de plannen van minister Korthals. Of het verhogen van de leef tijdsgrens veel verschil op de weg zou brengen, betwijfelde hij, maar van het beperkte rijbewijs verwachtte hij alles: „Waarom zijn ze daar geen tien jaar „Rijbewijs voor bromfietsers? Onzin! Allemaal rompslomp van overbodige rijlessen en examens". geleden mee begonnen. Zo'n rijbewijs, met de mogelijkheid om het in te trek ken, zou honderden bromfietsers het le ven hebben -gespaard. Men zegt wel eens», dat het vitten van automobilisten is, maar ik heb nog nooit een automo bilist gehoord, die een bezwaar had te gen motorrijders. Wel tegen de woeste lingen, maar niet tegen „het verschijn sel". Dat komt, omdat iedere automo bilist weet, dat de motorrijder de spel regels kent". De A.N.W.B. was het roerend met de gedachte van de minister eens: „invoe ren van een beperkt rijbewijs", Men voorzag wel grote technische moeilijk heden, maar die zouden overwonnen kunnen worden. NIET ENTHOUSIAST Over het verhogen van de leeftijds grens voor bromfietsers was de -bond minder enthousiast. Hij betwijfelde of de minister zijn 'bewering, dat de mees te ongelukken werden veroorzaakt door bromfietsers van zestien en zeventien jaar, met goed cijfermateriaal waar zou kunnen maken. De bond vond ver der het uitgangspunt van de minister verkeerd: „Om van een hinder af te ko men, gaat de minister een maatregel overwegen, die een grote groep wegge bruikers treft. Denk eens aan de jon geren op het platteland, die dank zij hun bromfiets werkgelegenheid ver van huis kunnen vinden". ONDERSCHEID Een Rotterdamse bromfietshande laar ging nog wat verder: „Ik ben een voorstander van de leeftijdsgrens bij zestien jaar, dan hebben de jonge men sen ook wat. Dat rijbewijs met al die rompslomp van overbodige rijlessen en examens acht ik wel wat overtrokken, openbare godsdienstoefeningen willen wegnemen. Het doel was even tuele ongeregeldheden te voorkomen. Niet onvoorstelbaar In een land als Nederland met zijn religieus gemengde bevolking kunnen ook andersdenkenden worden betrok ken in een openbare godsdienstoefe ning. Dat kan leiden tot verstoring van de openbare orde. Dus was het niet onvoorstelbaar, dat de wetgever in 1848 de desbetreffende bepaling schiep. Dat hij het in deze vorm heeft gedaan een algemene en niet naar de omstandigheden gedifferenti eerde vorm is niet ter toetsing aan de rechter, zo meende de Hoge Raad. Alleen als een bepaling onvoorstel baar lijkt, mag de rechter de Grond wet toetsen aan een verdrag. Voor het overige is de zaak voor verantwoor delijkheid van de wetgever. De ge wraakte bepaling is sinds 1848 ge handhaafd, ook na het tot stand ko men van het Verdrag van Rome. Dat vond de Hoge Raad evenmin onvoor stelbaar. De rechter kon daardoor niet ingrijpen. De Hoge Raad wijzigde het door het Arnhemse hof gegeven ontslag van rechtsvervolging in een verkla ring, dat is gehandeld dn strijd met de wet. De uitspraak betrof overigens maar één van de drie verdachten. Die tegen de anderen werd om onbekende redenen aangehouden tot 9 februari. De belangrijke en geruchtmakende af faire van het processieverbod is even- wel met dit arrest eigenlijk beslist. RILLAND-BATH. Op de rijksweg, ter hoogte van de Tweede Weg, raak ten twee passerende vrachtauto's el kaar. Een der voertuigen werd be stuurd door D. H. H. uit Breda, de an der door M. V. uit Goes. De auto's schuurden met de zijkanten langs el kaar heen en liepen aanzienlijke scha- de op. Da afdeling Biggekerke van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse bij eenkomst. De heer J. van de Velde sprak over het leven en werk van Madame Curie. De volgende bijeen komst werd vastgesteld op 15 februa ri. zulks te meer nu op de lagere scholen steeds meer verkeersles wordt gegeven. Wanneer de jongeren de verkeersre gels maar kennen en in acht nemen zal het met de ongelukken wel los lopen". Een fabrikant van bromfietsen uit Den Haag meende, dat de minister het probleem te weinig genuanceerd zag: „De minister dient in de eerste plaats onderscheid' te maken tussen brom fietsen en snelbrommers. Op bromfiet sen, die aan een wettelijk raam van be perkingen zouden moeten worden on derworpen kan een jongen van veer tien jaar geen kwaad. Op een snellbrom- mer kan ieder leeftijdsgroep een groot gevaar vormen. Voor de laatste groep zou een verschuiving van de leeftijds grens en een rijbewijs een goede oplos sing zijn". NIEUW DELHI (Reuter) De In- dische socialistische leider Jayaprakash Narayan, die voorzitter is van de niet- offieiële Afrikaans-Aziatische raad, heeft zijn leedwezen uitgesproken over de ar restaties van Sutan Sjahrir en Moh. Roem. Er is, zei hij, geen reden voor opge geven, maar in persberichten worden de arrestaties in verband gebracht met het geschil over Nieuw-Giiinea, Narayan kon zich niet indenken, dat de gearres teerden tegenstanders zouden zijn van het nationale gevoelen in Indonesië in zake westelijk Nieuw-Guinea. Ik hoop dat de leiders in Afrika en Azië zullen inzien, dat de nationale on afhankelijkheid van een land alleen zin heeft zolang de burgerlijke vrijheden van de ingezetenen zijn gewaarborgd. Aanbesteding Vlissingen VLISSINGEN. Uitslag van de gis termiddag gehouden aanbesteding Ge meentewerken Vlissingen voor het uit voeren onderhoudsverwerk(A) en on- derhoudslood-enzinkwerk(B)laagste inschrijver werd P. A. Gillesen te Vlis singen met 19.271,50 en 2450,-; hoog ste inschrijver N.V. Rotterdamse zand- straalmij. ƒ25.812 en 2966,- Lood- en zinkwerk B: laagste inschrijver N.V. Loodgietersbedr. Vlissingen 6448 en hoogste J. Kastelein Vlissingen ƒ8300,- Bij het koop- en denkspel „Safe" is de heer J. A. Tiersen te Axel win naar geworden van een prijs avn 1000 gulden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. „Onlangs heefteen ereraad uitspraak gedaan -over de hou ding van professor dr. G. Stuiveling tij dens de bezetting. Het rapport van de Ereraad, dat overigens niet zal worden gepubliceerd, is voor professor Stuive ling aanleiding af te treden als voorzit ter van onze vereniging. Het bestuur meent deze beslissing te moeten respec teren." Alle leden van de Vereniging van let terkundigen kregen gistermorgen een gestencilde -brief met bovenstaande me dedeling in bun bus, op papier met het briefhoofd van de vereniging en met de naam van de secretaresse Emmy van Lokhorst er onder. Mevrouw Van Lokhorst die zelf het stencil niet had gekregen noch baar medebestuursleden wisten iets van het kwalijke schrijven af. Zij ontkenden fel de juistheid van de inhoud, waarin on der meer werd gezegd, dat het bestuur met name genoemde nieuwe kandidaten stelde voor het voorzitterschap. De tweede secretaris van de vereni ging Ad den Besten, verklaarde ons, dat de mededelingen in de brief van de anonieme schrijver „volledig uit de lucht zijn gegrepen en kennelijk op een misplaatste grap berusten." De letterkundige wereld is de laatste tijd al meer de dupe geworden van een grappenmaker, die onjuiste berichten over bepaalde letterkundigen of vereni gingen verspreidde. Zo grof en wansma kelijk als deze keer is het echter nog niet voorgekomen. Van onze correspondent LONDEN Zonder twijfel zal de strijd tussen de Imperial Chemical In dustries en het kunstvezelconcern Cour taulds ook in het Britse parlement zijn weerslag krijgen. In politieke kringen maakt men zich namelijk in toenemen de mate bezorgd over de vele aspec ten van het gevecht tussen de twee in vloedrijke concerns. Met name is men er steeds minder over te spreken dat de regering niet de bevoegdheid bezit indien zij dat in het landsbelang no dig mocht vinden fusies tussen con- cems als nu bij de strijd betrokken, te verbieden. De regering liet zich intussen uitvoe rig inlichten door de twee mannen die het nauwste bij de affaire zijn betrok ken. De minister van economische za ken, Frederick Erroll, had langdurige gesprekken met Paul Chambers van de I.C.I, en sir John Hanbury-Williams van Courtaulds. Voorlopig kan de overheid aan de hand van de bestaande wetten op het gebied van monopolies niets doen, maar het is niet ondenkbaar dat er van de zijde van het parlement zal worden aangedrongen op stringentere bepalin gen over fusies tussen ondernemingen, zel-er van de omvang als de twee dit bii huidige strijd zijn betrokken. G! middag bracht minister Erroll •it van zijn besprekingen aan prem'cr Macmillan. Dat ook in rege ringskringen een zekere bezorgdheid heer-st over de ontwikkeling, was gis teren wel te merken.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5