Wellicht dit jaar één markt voor rundvlees Mr. Schlingeman over de E.E.G.: KWALITEIT VEREISTE Geen reden tot voor mond- en klauwzeer paniek LEERKRACHTENDAG VAN CBTB IN BRUINISSE Bruynzeel sticht nieuwe vestiging in B. op Zoom PRIJZENSLAG IN RENESSE kraó door eeland Zeeuwscli Dagblad Studie Brug Vleesbureau Zuivel gunstig DIRECTEUR GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN: Ruim duizend Rode- Kruis-leden in Terneuzen Niet bezorgd bromfietser aangereden en zwaar gewond Auto greep jongens Lezing over secularisatie In totaal drie fabrieken Olieboot zonk in Kanaal Terneuzen Vandalisme in bos van waterleiding maatschappij Gezamenlijke bijeenkomst christelijke landbouw organisaties in Oostburg C.B.C.-avond in Axel Logies gevraagd voor miniatuur leger in Axel Uitvoering oratorium in Axel Raad St. Annaland Vijftigjarig huwelijk in Sint-Annaland Zaterdag 20 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk DIJ de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer heeft minister Kort hals gelegenheid gekregen tal van Zeeuwse problemen te bespreken. De minister heeft o.a. medegedeeld dat het verbeteren van de weg Vlis- singenBergen op' Zoom in studie zal worden genomen. Wfj menen dat deze toezegging als een reëel resultaat kan worden gezien van de pogingen, die in de afgelopen jaren, zowel door Kamerleden als door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, zijn ondernomen om deze weg verbe terd te krijgen. Weliswaar heeft de minister slechts een studie toegezegd, doch veel meer Van een onzer verslaggevers Z"1 OES „Vast staat, dat willen we een kans maken een goed figuur te slaan, binnen de gemeenschappelijke markt, we eerste klas kwaliteit moeten kunnen leveren, en dit geldt zeker voor had men toch ook niet mogen ver- het rundvlees". Dit zei de heer mr. J. F. G. Schlingeman, algemeen wachten. Met belangstelling wachten secretaris van de Z.L.M., gistermiddag in een causerie over de Laat dit^ulteat lang oTzich wach- en de Zeeuwse rundveehouderij tijdens de algemene ver ten, dan zal het in de toekomst mo gelijk zijn, o.a. in de Kamer, de be windsman te vragen hoe ver de studie is gevorderd. HE minister van Verkeer en Water staat heeft in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van zijn departement medegedeeld dat de regering met het Provinciaal Be stuur van Zeeland een grote mate van overeenstemming heeft bereikt met betrekking tot de bouw van een brug over de Oosterschelde. De bewinds man verklaarde dat ten aanzien van de verkeersprognoses en de technische aspecten geen verschil van mening meer bestaat, maar dat het verlenen van toestemming nog slechts afhanke lijk is van enkele financiële overwe gingen. De regering wil namelijk ze kerheid 'dat de provincie Zeeland in staat is de exploitatie van de Ooster- schelaebrug tot een goed einde te brengen dat wil zeggen, dat het ge- investeerde geld er „uit" moet zijn voor de dam gereed is zonder extra bijdragen uit de geldmiddelen van de rijksoverheid. In vergaderingen van Provinciale Staten is meermalen de financiële kant van het brugpian belicht. Gedeputeer de Siaten hebben Provinciale Staten ervan weten te overtuigen dat het plan niet illusoir is. Wij mogen er vrijwel zeker van zijn, dat Gedeputeerde Staten er ook in zullen slagen de regering vertrouwen te geven in de deugdelijkheid van de financiële opzet. Men kan er op vertrouwen, dat behoudens bijzondere tegenvallers met de bouw van de brug binnen af zienbare tijd kan worden begonnen. gadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zee land. De heer Schlingemann meende sterk het accent op de kwa liteit van dit produkt te moeten leggen omdat reeds binnen enkele jaren de concurrentie ten aanzien van het rundvlees tussen de zes aangesloten landen werkelijkheid zal zijn. Dis is mogelijk omdat de vraag naar rundvlees van de totale bevolking van deze landen, groter is dan de totale produktie. Derhalve liggen de prijzen niet eng uit elkaar waardoor binnen niet al te lange tijd een gemeenschap pelijke markt voor rundvlees een feit zal zijn. De prijs zal zich dan vanzelf vormen. De invoerrechten voor de im port van dit produkt uit landen buiten de E.E.G. blijven natuurlijk bestaan. Vanaf 30 juni 1960 liggen er al voor lopige voorstellen voor een regeling van het handelsverkeer tussen de rund- vleesproducerende E.E.G. landen ter tafel, maar er is nog geen definitief voorstel gelanceerd. Mr. Schlingemann zei echter dat nog dit jaar deze rege ling aan de orde zal komen. Ontwerpverordeningen ter regeling van een gemeenschappelijke vleesmarkt zullen waarschijnlijk dus nog in 1962 worden aanvaard. Er zal voorts een Europees vleesbureau in het leven moeten worden geroepen. De heer Schlingemann. benadrukte dat volgens de Europese Commissie de kwaliteit van het vlees in landen met mestvee- rassen beter is dan in die met melk veerassen. Hoewel het nog onmogelijk is te zeggen hoe de positie van ons land, en van Zeeland, in deze gemeen schappelijke vleesmarkt zal worden vooral wanneer Ierland, Engeland en Denemarken zouden worden toegelaten tot de E.E.G. omdat het niet is te voorspellen hoe elk der zes landen zal reageren, wel staat vast dat we moeten zorgen eerste kwaliteit te hebben. Spreker noemde als voorbeeld van een vleesproducent die een fijnere kwali teit levert Frankrijk. Wat betreft de regeling die is getroffen voor de zuivel, lief, de heer Schlinge mann zich zeer positief uit. De zeker- GOES In de algemene vergade ring van de Stichting Gezondheidsdienst voor dieren, gistermiddag in de Prins van Oranje te Goes bijeen, heeft de directeur van de dienst, der. J. Tesink, benadrukt dat er geen reden voor pa niek is voor de huidige mond- en klauw- zeer-epidemie. De grens van de epide mie ligt pas hij 's-Hertogenbosch. Hij wees op het nut van de jaarlijkse in enting van de rundveestapel. Immers vrijwel uitsluitend varkens zijn nu aan getast, in veel mindere mate echter het jonge rundvee. Ouder, meer dan twee keer ingeënt rundvee is tot nog toe vrij- gebleven. Zeeland is ook de enige pro vincie, waar de besmetting nog niet is vastgesteld. De heer Tesink deelde daarna mede de enting niet uit te stellen, zoals wel werd geadviseerd. Er is dus meer ruim te ontstaan ten aanzien van de te en ten periode. Hij vestigde er de nadruk op het gekocht vee in ontsmette en goed gereinigde vee-auto's te laten vervoeren, met het oog op de epidemie. Gunstig jaar Dr. Tesink deelde mee dat het boek jaar 19601961 voor de Zeeuwse gezond heidsdienst, ook uit veterinair-technisch oogpunt bezien, gunstig is geweest. On derzocht werden 46.861 runderen, aanwe zig op 3.126 bedrijven. Niet werden on derzocht, in verband met het feit dat enkele jaren geleden de twee-jaarlijkse tuberculinatie werd ingevoerd, 44.079 runderen op 2.952 bedrijven. Slechts drie van de 17 aan de hand van het resultaat van het onderzoek aangewe zen runderen toonden na slachting tu berculose. Het gunstige verloop van deze bestrij ding gedurende de laatste jaren in in en buiten Zeeland heeft het bestuur doen besluiten stappen te ondernemen om na te gaan of het mogelijk is met ingang van het bestrijdingsjaar 62-63 het on derzoek om de drie jaar te doen plaats vinden. Een goede identificatie van de runderen op de slachthuizen zal dan ze ker nodig zijn. Onderzoek vogel-t.b. Tijdens het boekjaar werd bij 5 run deren na slachting een besmetting met vogeltuberculose vastgesteld, terwijl meer dan 100 runderen bij de zgn. dub beltest een reactie toonden, die moest worden toegeschreven aan een besmet ting met vogeltuberculose. Ruim tien runderen werden voor export geweigerd wegens eenzelfde besmetting. Bij deze, vooral financióle, nadelen voor de rund veesector komt in de eerste plaats de schade voor de pluim/eesector zoals sterfte, mindere conditie en mindere produktie. De varkenssector ondervindt eveneens nadelen van een besmetting met vogel-t.b.: verschillende delen van het geslachte varken worden afgekeurd. Ook bij de mens kan de vogel-t.b.c. bacterie aantoonbare veranderingen ver oorzaken. Een in het afgelopen boekjaar en tij dens dit boekjaar door de stichting in gesteld voortgezet verkenningsonderzoek financieel gesteund door T.N.O. en het Landbouwschap naar een doel matige bestrijding van vogeltuberculose leerde onder meer dat in de provincie Zeeland, en met name vooral in Zeeuws- Vla anderen onder rond 50 pet. van de 500 onderzochte pluimveestapels vogel- t.b.c. voorkomt. Bestrijding Op grond hiervan hoopt de Zeeuwse gezondheidsdienst dat reeds in 1962 door het Landbouwschap een verorde ning bestrijding vogeltuberculose Zee heid is verkregen dat deze gelijk zal worden aan de regeling voor eieren en varkensvlees. Zo zal deze regeling treedt 1 november a.s. in werking het verlies in de export van zuivel ge zamenlijk door de zes landen worden gedragen! In het algemeen toonde spre ker zich niet ontevreden over de door de ministers bij het ingaan van de tweede etappe van de E.E.G. in Brus sel voor de landbouw bereikte resul taten. Ofschoon er nog ontsnappings clausules bestaan, die aan de landen afzonderlijk ruimte laten om de gren zen voor bepaalde produkten te sluiten, is het toch toe te juichen dat overeen stemming is bereikt om een gezamen lijke Europese Commissie controle hier over uit te laten oefenen. Deze kan namelijk beslissen of belemmeringen van. de handel terecht of ten onrechte door een bepaald land zijn geschapen. Voordat de heer Schlingemann zijn ge hoor bepaalde bij de consequenties van de resultaten van de ministersconfe rentie, voor wat betreft de rundvee houderij in Zeeland, gaf hij een over zicht Van de geschiedenis en groei van de E.E.G.-gedadhte. Hij zette op heldere wijze uiteen waarom het zo moeilijk is tot een gemeenschappelijke markt te komen. Elk land heeft nu eenmaal opgelegd door de omstandigheden zijn eigen handelspolitiek. Er zijn daardoor handelsbelemmeringen ont staan zoals invoerrechten, contingente- ring van produkten, en stelsels van minimum prijzen. In een periode van twaalf jaar, gesplitst in drie etappes van elk vier jaar, zal men nu tot een gemeenschappelijke markt en een ge meenschappelijk landbouwbeleid moe ten komen. Juist het scheppen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid is zo moeilijk omdat in elk der zes lan den het landbouwbeleid wordt bepaald door het eigen karakter van de land bouw. TERNEUZEN. Tijdens de film avond van het Rode Kruis in Terneu zen, gehouden in het Concertgebouw, hield de afdelingssecretaris, de heer A. B. Constandse, van de kring Zeeland een korte toespraak voor men startte met de twee films. De heer Constandse bleek zeer tevre den over hetgeen de afdeling Terneuzen het afgelopen jaar presteerde op het ge bied van de ledenwerving: Terneuzen telt momenteel meer dan duizend leden van het Rode Kruis. Evenzo waren de geldelijke bijdragen boven verwachting gestegen. Om een ie der nog eens duidelijk te maken hoe de financiën verdeeld werden gaf de heer Constandse een korte uiteenzet ting: de helft gaat naar het Internatio nale Rode Kruis, de andere helft komt ten goede aan de kas van de plaatselij ke afdelingen ter financiering van de „colonnes". De heer Constandse wees tevens op de taak die het Rode Kruis in vredestijd vervult; de reizen voor langdurige patiënten met de Henri Du- nant" zijn een lichtend voorbeeld. Na de toespraak van de heer Con standse werden voor een publiek dat niet zo talrijk bleek als men verwacht had, een tweetal films gedraaid: „Madame Curie" en „S.O.S. Congo". Na afloop van zijn lezing werden ver schillende vragen gesteld. Zo betoogde de heer ir. A. L. Harmsen, naar aanleiding van het betoog van de heer Schlingemann, dat de kwaliteit van het vlèes in Nederland toch wel zodanig is dat we ons met de buiten landse rassen kunnen meten. Dit in het hijzonder ten aanzien van de kwaliteit van het rundvlees in ihet jeugdstadium van het dier. Hij zei niet bezorgd te zyn over de kwaliteit van het zwart en roodbonte vee. Wel beklemtoonde de heer Harmsen dat die landen, die qua produktie-opzet economisch en kwali tatief vooraan staan, een grote voor sprong zullen hebben. Hij meende dat de produktiviteit overigens opgevoerd moet worden. land van kracht kan worden verklaard. Het is de bedoeling dat deze verorde ning doelt op het volgende: 1. Pluimvee en gevogelte dat in con tact is of is geweest met rundvee dat bij een tuberculinatie reactie -toont of met varkens waarbij na -slachting vogel-t.b.c. is vastgesteld, is verdacht van te zijn besmet met vogel-t.b.c. 2. bedoeld pluimvee en gevogelte zal, indien het vrij rondloopt, moeten worden opgehokt of wel worden ge- tuberculineerd. Bij positief resultaat van de tuberculinatie zal het of moe ten worden opgehokt en binnen 9 maanden nadien zijn opgeruimd, da-n wel direct worden opgeruimd. 3. geschiedt dit laatste, dan moet het nieuw aan te voeren pluimvee wor den opgehokt of wel er mag gedu rende 1 jaar geen nieuw pluimvee en gevogelte worden aangevoerd indien men dit wil laten loslopen. Het is dus beslist niet de bedoeling dat in Zeeland alle kippen onderzocht zullen moeten worden op tuberculose, echter slechts die waarvan de gezond heidsdienst van mening is dat ze be smet zouden kunnen zijn. Abortus bang Per 1 juni 1961 waren in de provin cie Zeeland geen runderen meer aan wezig waarvan het de gezondheidsdienst bekend was dat deze besmet waren met abortus bang. Omdat 58 pet. van de zgn. tegenval lers gevonden in de periode 1 sept. 1960 tot 31 dec. 1961 bestaat uit met een geldige verklaring aangekochte run deren zal in den lande aan het vervoer van abortus bang-vrij vee en het creëren van abortus-bang vrije markten etxra aandacht dienen te worden besteed. De directeur van de gezondheidsdienst gaf vervolgens een overzicht van de be strijding van verschillende ziekten in het afgelopen jaar. De algemene ver gadering werd geopend door de voorzit ter van de istichting, de heer P. H. A. Polderman. Deze dankte een groot aan tal medewerkers voor in het afgelopen jaar aan de stichting bewezen diensten. De huishoudelijke zaken werden vlot afgehandeld. NIEUWLAND. Een bromfietser uit Kleverskerke is gisteravond omstreeks acht uur door een auto op de nieuwe rijksweg aangereden. Hij moest zwaar gewond in het ziekenhuis te Middelburg worden opgenomen. Het slachtoffer reed vanaf de invalsweg naar Arnemui- den plotseling de rijksweg op, toen .een auto, in de richting Goes, naderde en hem aanreed. De toedracht van het on geluk noch de namen van de betrokke nen waren bij het ter perse gaan van deze editie bekend. AXEL. De heer J. V. uit Axel reed met zijn auto naar Perkpolder. Ter hoogte van Rapenburg Tol stak plotseling op onvoorzichtige wijze een wielrijdster de weg over. De heer V. wist door krachtig remmen een bot sing te voorkomen, maar de auto be gon te slippen, waardoor V. op het rij wielpad terecht kwam, waar juist twee scholieren in de richting Hulst re den. Deze werden door de auto tegen rle grond gesmakt, waarbij één der jongens een hersenschudding opliep. Auto en rijwielen werden aanzienlijk beschadigd. BRUINISSE. De meisjes van de landbouwhuishoudscholen van de Zeeuwse C.B.T.B. hadden giste ren een vrije dag. Zij hadden die vrije dag te danken aan het feit, dat het onderwijzend personeel van de scholen werd „opgeroepen" om de leerkrachtendag bij te wonen, die voor de eerste maal werd ge houden in de clir. landbouwschool te Bruinisse en waar mej. J. Quant, de directrice, met haar leerlingen voor een hartelijk welkom zorgde. De „oproep" was niet zonder resultaat gebleven, want tal van leerkrachten en bestuursleden van de scholen waren naar Bruinisse gekomen. Het programma was ge varieerd. In de morgenuren kwam de secularisatie van het christelijk onderwijs aan de orde, waarna in BERGEN OP ZOOM. Bruynzeel heeft in Bergen op Zoom een stuk in dustrieterrein gekocht van 8000 m2. Op dit terrein zullen drie fabrieken verrij zen, een kastenfabriek, een potloodfa- brlek en een klein bedrijf voor de ver vaardiging van een gepatendeert nieuw soort vloeren. Binnen vier weken hoopt men de bouw te kunnen beginnen en in de loop van de zomer een gedeelte van het complex klaar te hebben, aldus weet Cobouw, het blad voor de bouwwe reld, te melden. Met de uitvoering zal een bedrag van enkele miljoenen gemoeid zijn. De plan nen zijn nog in ontwerp-stadium, maar reeds nu is bekend dat in de fabrieken voor 250 man werk zal zijn. Bergen op Zoom is de tweede vestigingsplaats in Nederland van de Zaanse onderneming. De heer W. Bruynzeel heeft in Zaandam volgens Cobouw verklaard geen voor stander te zijn van deze decentralisatie van het bedrijf. Men wilde echter uit breiden om in de toekomst op de hele Europese markt te kunnen meedoen. Het tekort aan .arbe.idswonin.gen en werkkrachten was oorzaak, dat het be drijf naar een andere vestigingsplaats als Zaandam moest uitzien. Het transport van grondstoffen naar Bergen op Zoom zal, ofschoon een nieu we haven in aanleg is, hoofdzakelijk per trein geschieden. De grote partijen hout zullen voornamelijk in de Zaanse haven aankomen. De mogelijkheid bestaat in Bergen op Zoom om in de toekomst nog meer grond aan te kopen. MIDDELBURG. Hard wordt thans gewerkt aan de verbouwing van het Middelburgse postkantoor. Over een aantal maanden zal de uitbreiding een feit zijn. Tot zolang zal de bur gerij nog genoegen moeten nemen met de noodingang. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden. Contactdag L.J.G. Zeeland MIDDELBURG. De Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland zal za terdag 3 februari in Middelburg een contactdag houden. Voor de jongens be gint deze dag om negen uur met de provinciale trekkersbehendigheidswed- strijd op de markt. De meisjes komen op hetzelfde tijdstip bijeen in het City theater waar een tentoonstelling van door hem zelf gemaakte kleding is in gericht. De gezamenlijke middagverga dering, die om twee begint, is ook in het City-theater. Na de openingsrede van de voorzit ter, zal de heer A. van den Hoek spre ken over „Operatie 0 uur 62". Een aantal meisjes zal in de middagverga dering een modeshow organiseren van de zelfgemaakte kledingstukken. Tot slot zullen de prijzen van de verschil lende wedstrijden worden uitgereikt. Zandzuiger langs liavendam TERNEUZEN Rijkswaterstaat laat weten dat met het oog op de versterking van de zeewering tussen de watertoren en de Oostbeer in Terneuzen met in gang van gisteren tot nadere aankondi ging een zandzuiger ligplaats zal kie zen langs de oostelijke havendam in de Oostbuitenhaven. Het schip zal dit doen op ongeveer tweehonderd meter, geme ten over laag water, van de punt van de havendam. TERNEUZEN. In het kanaal Ter- neuzen-Gent, in de omgeving van de bouwputten, zonk gistermiddag door on bekende oorzaak een oliebootje. Ver moed wordt dat het bootje, eigendom van de Gebr. van Oordt te Utrecht, een lek in de tank heeft gekregen. Er dreef olie op het water toen het vaartuig op de kanaalbodem rustte. Door de slechte weersomstandigheden konden de lichtingswerkzaaimiheden geen doorgang vinden. Getracht wordt vandaag het bootje boven water te hijsen en een eventueel lek te herstel len. Personen, bevonden zicli niet op het gezonken scheepje. CLINGE De waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen die in de na-oorlogse jaren in het waterwin gebied te Clinge duizenden sparren en dennen heeft geplant, is than^ de trotse eigenaar van een zeer fraai bos. De vernielingen die daar echter door on verlaten worden aangericht liegen er niet om. Herhaaldelijk moeten de beheerders constateren dat er vandalen zijn die er behagen in scheppen jonge loten af te rukken of andere ergerlijke „grappen" uit te halen. Het is zelfs gebeurd dat koperen peilbuizen spoorloos verdwe nen. Vermoedelijk zijn die de grens overgegaan. Van een houten keet, die ten behoeve van het personeel op het ter rein is gebouwd, werd met de regel maat van de klok het ruitje kapotge slagen. Ook hekken moesten het ontgel den, maar de daders lieten nimmer een visitekaartje achter. Intussen bestaat het gevaar dat de di rectie van de waterleidingmaatschappij op redelijke gronden het besluit zal moeten nemen het bos geheel af te slui ten en zulks te bekrachtigen met het be faamde bordje „verboden toegang voor onbevoegden" en met een minder fraaie afrastering. Dit zou voor Clinge een ver lies betekenen daar het bos voor echte natuurliefhebbers de moeite waard be gint te worden. Douceurtje Een gedeelte van de aanplant bestaat uit jonge sparren die in de wandeling beter bekend zijn als kerstbomen. De waterleidingmaatschappij geniet uit dit perceel jaarlijks een klein douceurtje. In de maand december van het vorig jaar is de nieuwe spar-aanplant ten minste een weinig uitgedund. Ongeveer drie-duizend boompjes vonden hun weg naar de handelaar en hebben voor me nigeen de kerstdagen gemarkeerd. Zilveren jubileum PZEM MIDDELBURG. Gisteren vierde dhr, A. v. d. Broeke, bij de P.Z.E.M. zijn zilveren dienstjubileum. 's Morgens werd de jubilaris, die ver gezeld was van zijn echtgenote, ontvan gen in de directiekamer van het P.Z.E.M.-gebouw aan de Polendaelsin- gel, waar hij werd toegespróken door de administrateur, drs M. de Bruijne, die hem dank bracht voor de aan het bedrijf bewezen diensten en hem de ge bruikelijke gratificatie aanbood. Ver volgens sprak de personeelschef, de heer J. H. W. van Beuzekom, terwijl de administratief hoofdambtenaar, de heer P. J. Faasse namens directie en personeel een blijvend aandenken aan bood; mevrouw Van de Broeke mocht een fraai bloemstuk in ontvangst ne men. De voorzitter van de Personeels vereniging, de heer J. Huser, bood be halve zijn gelukwensen, een boekenbon aan. De heer van den Broeke dankte ten slotte allen voor de gesproken woor den en aangeboden geschenken. OOSTBURG. De vier samenwer kende christelijke landbouworganisaties de christelijke boeren en tuinders bond, de christelijke plattelands vrouwenbond, alsmede de beide jongeren organisaties, organiseerden vrijdagavond in het Le- deltheater te Oostburg een uitstekend geslaagde familie-avond. De voorzitter, de heer J. P. J. Quaak uit IJzendijke, toonde zich verheugd over het feit dat de jongste loot, de C.P.B., no,g steeds groeit. „Wie niet al leen christen is in naam maar werke lijk leeft uit de bijbel kan onmogelijk kiezen voor een algemene organisatie vorm, omdat met de keuze voor de christelijke organisatie wordt erkend dat Christus de Heer en Meester is op alle terreinen van het leven, zo betoog de heer Quaak. Hierna sprak hij een welkomstwoord tot verschillende verte genwoordigers van landbouworganisa ties en het gemeentebestuur. Spreker voor deze avond was de heer P. C. Elf- ferik uit Den Haag lid van de Eerste Kamer. In een -boeiend en vlot betoog behandelde hij het onderwerp ,,-mens en materie". Hij -stelde dat jaarlijks mil joenen mensen sterven van de honger en twee-derde van -de wereldbevolking onvoldoende voedsel krijgt. TEGENSTELLINGEN De tegenstellingen tussen oost en west zijn groot en lijken steeds groter te worden. Is er, zo vroeg spreker in deze versluierde wereld nog wel toe komst voor de jongeren. „Beslist wel als de jeugd daarbij uitgaat van het ko ninklijk woord. Het gaat niet om ik maar om jij. Wij hebben de opdracht om voor anderen verantwoordelijk te zijn. Door het moderne leven en vaart van de tijd waarin het platteland geheel uit zijn isolement is verlost, komt men nauwelijks meer toe aan bezinning op diepere levensinhoud. De opvoering van het levenspeil heeft ook de levensstijl niet onberoerd gelaten. Stad en platte land raken elkaar, wij hebben meer vrije tijd en moeten die zo leren gebrui ken dat we er niet door overspoeld wor den. Hij noemde verder de landbouw belangrijk voor ons land. Mits goed gevoerd heeft de landbouw belangrijk stellig perspectief. De twin tigste eeuw biedt de jeugd mogelijkhe den ial-s nooit tevoren. Er zijn echter ook geestelijke gevaren aan verbonden. Een oud boeren gezegde luidt: ,,Bid en werk". -De nadruk zal weer moeten worden gelegd op het bidden om het verbroken evenwicht te kunnen herstel len. De jeugd van nu heeft de opdracht de materie waarover men beschikt dienstbaar te maken aan de naaste, en deze naaste lief te hebben boven zich zelf. Na deze interessante causerie werd een programma van muziek, declama tie en toneel afgewerkt waarvan de hoofdschotel werd gevormd door de op voering van het toneelspel „Onder toe zicht van de huisbewaarder" geschre ven door Wim Dumont. de middagbijeenkomst een forum enkele vragen beantwoordde Na het begroetingswoord van ide heer J. A. v. d. Bül uit Zonnemaire, voor zitter vam het schoolbestuur (hij kon o.m. verwelkomen burgemeester C. H. v. d. Linde van Bruinisse en de inspec- trice van het nijverheidsonderwHs, mej. M. W. Schut) sprak drs. C. van der Zwet uit Den Haag, medewerker van het chr. paed. studiecentrum over de secularisatie van het christelijk onder wijs. Zijn betoog, waarin hij bovendien tal van interessante voorbeelden ver werkte, was boeiend. Secularisatie Wat is secularisatie? Drs. van der Zwet gaf aan het slot van zijin rede een kort en bondig antwoord: tegen de wil van God een eigen weg gaan, hetzij naar links of hetzij naar rechts. Overi gens zijn er verschillende vormen van secularisatie. Zo noemde spreker de trits dansen-kaarten-drinken a:ls een van de kenmerken. „Dat is op het oog heel simpel, maar juist in die eenvoud ligt het probleem, want iemand, die deze dingen niet doet, kan toch zijn eigen weg gaan en zich niets van God aantrekken. Ook dat is een vorm van secularisatie" meende drs. van der Zwet. Nog een andere vorm noemde spre ker: naast de geboden, die God heeft gesteld, maken de mensen er nieuwe geboden bij. Vervolgens hield drs. Van der Zwet zich met de vraag bezig: hoe tekent de secu larisatie zich in het persoonlijke leven af? Naar de mening van drs. Van der Zwet, die daarmee een uitspraak van dr. B. Rietveld citeerde, begint de secularisatie bij het minder waarde toekennen aan de Heilige Geest. En verder heeft, aldus de spreker, ook het niet loyaal samenwerken met elkaar, een verengde naastenliefde te miaken met secularisatie. „God heeft onze naaste niet 'beperkt tot een groep. Wij hebben vaak de neiging om het in een klein kringetje te houden. In het gevoelsleven breekt een secularisatie door, die wij moeten bestrijden", zo redeneerde dra. Van der Zwet. Overgezet zijnde op het schoolleven stelde spreker de vraag: denken wij niet teve.el aan onszelf bij het lesgeven? Zijn wij ons wel eens bewust, dat onze leer lingen soms korter bij God staan dan de docent? Wij moeten Gods liefde niet hin deren, want dat is ook secularisatie. Ten slotte zal de jeugd zelf moeten be slissen, naar eigen geweten. „Wij kunnen hen geen mening opdringen Op dit onderwerp volgde nog een uit gebreide discussie. Forum Na een geanimeerde koffiemaaltijd trad een uitgebreid forum voor het voetlicht. Dit forum bestond uit mej. J. de Jager, adj.-directrice van de school in Middel burg, presidente, mej. M. W. Schut, mej. J. Quant, de heren J. de Jager uit Ka- pelle, H. Beenhakker uit Middelburg en mr. S. Sybrandy, en kreeg vragen van allerlei aard te beantwoorden. Gesproken werd o.m. over de mogelijkheden voor de meisjes, over enkele financiële aspecten en over de vraag of de naam van de landbouwhuishoudscholen niet veranderd moet worden. Een gedachte, die overwe ging verdient, zo bleek uit de antwoorden van de forumleden. Aan het slot van de geslaagde leerkrachtendag werden nog dia's vertoond. AXEL. De christelijke bedrijfs groepen centrale afdeling kanaalzone heeft gisteravond een grote „familie avond" gehouden in zaal „Het Cen trum" te Axel. Aanwezig waren de afdelingen Axel, Zaamslag, Hoek, Ter neuzen, Sluiskil en Sas van Gent. De bijeenkomst werd geopend door de voor zitter van de Axelse afdeling, de heer Buyze, terwijl de heer C. Braspenning uit Waalwijk, lid van het hoofdbestuur, een propagandaspeech uitsprak. Opge voerd werd het toneelstuk „Een schip vaart uit", door de Axelse toneelgroep Ko Bakker. Medewerking verleende de christelijke fanfare Hosanna. Een slot woord werd gesproken door de voorzit- ter van de afdeling Terneuzen, de heer A. Ruben. AXEL. Zoals wij reeds berichtten zal de leger- en luchtmachttentoonstel ling „Paraat 1962" van 19 tot 23 april zijn tonton in Axel opslaan. Om de vrij omvangrijke werkzaam heden die hieraan verbonden zijn het hoofd te kunnen bieden, zullen van 17 tot 25 april 120 militairen in Axel onderge bracht moeten worden. De huisvesting van dit miniatuurleger vormt echter nog een probleem. Het gemeentebestuur van Axel zal echter een oproep doen uitgaan tot de burgerij om tegen die tijd logies beschikbaar te stellen. De te Sint-Aiwaland gehouden collecte ten bate van de diverse Chris telijke doeleinden heeft 317,15 gulden opgebracht. KENESSE. In het Dorpshuis in Renesse is gisteren ten overstaan van deurwaarder M. Loeve uit Goes de inboedel van het Deltahotel te Haam stede geveild. De meest uiteenlopende voorwerpen kwamen onder de hamer. Alles werd verkocht wat niet spijkervast was. Er was vrijdag minder be langstelling dan donderdag, maar niettemin heerste in het Dorpshuis een opge wekte stemming. Eenmaal ging het enthousiasme van omroeper Roskam uit Zie- rikzee zover dat hij bij het aan de man brengen van een steehbekken (voor een gulden) prompt met de hamer de bril van zijn buurman, „Arie van de boot", in tweeën sloeg. Overigens zorgden de heer Loeve en zijn staf voor een ordelijk verloop van de verkoop, die van heinde en ver kopers had aangetrok ken. Belangstellenden kwa men uit geheel Nederland tot helemaal uit Delfzijl. Iemand die goed tellen kon had uitgerekend dat er in totaal 545 voorwer pen uaii eigenaar moesten verwisselen. De prijzen waren pittig en soms boven die welke men in de win kel moet betalen. Zo ging er een straalkachel weg voor 25 gulden en twee grote koffiekoppen voor 40 gulden. Daartegenover stond weer een vrij nieuwe schrijfmachine, die voor 120 gulden aan de man werd gebracht. En niet te vergeten de 24 kreefthaak jes die niet vérder kwamen dan 20 grilden. Dik aan de prijs waren weer zestig ijscups (200 gulden). Onder de kopers was ook de nieuwe eigenaar van het Delta-hotel, de heer S. Btegenberg uit Roosendaal, die voor zich zelf de noodzakelijke zaken aanschafte. Voor de rest zaten in het Dorpshuis veel geïnteresseerden uit de Itoreca-sector, eigenaren van kampeerbedrijven en pensionhouders. Behalve de inventaris werd gisteren ook nog de grote barak van 28 bij 7 meter verkocht, die vroe ger dienst had gedaan als kinderziekenhuis in Eind hoven. Deze barak telt ne gentien kamers plus een wasgelegenheid en is voor zien van centrale verwar ming. De verkoop gebeur de eerst bij opbod, later bij a/slag. Het ding ging weg voor 7000 gulden (koper de heer C. A. Prinse uit Haamstede, die daarbij nog tien procent veiling- kosten moest betalen). AXEL. De uitvoering van het ora torium Der Messias door de chr. geref. zangvereniging Asaf te Axel zal plaats vinden op vrijdag 23 februari a.s. in de Gereformeerde kerk. Het is nu ook bekend dat het symfonisch orkest van de Terneuzense muziekschool, dat mu zikale medewerking verleent, versterkt zal worden met vier leden van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Ook zijn reeds overeenkomsten afgesloten met enkele vocale solisten en met een organist. Het staat thans vast dat de uitvoering definitief doorgang zal vin den. Verwacht wordt dat velen uit Z. Vlaanderen dit culturele gebeuren bij zullen wonen. De N.C.V.B.-afdeling Kamperland is in maandelijkse vergadering bijeen geweest onder leiding van de presiden te mevrouw Postma. De heer H. van Elven uit Wissekerke sprak over „De vader in het gezin". Februari a.s. zal de jaarvergadering worden gehouden In de vacature van ouderling G. P. Leendertse van de Hervormde ge meente te Kamperland is gekozen de heer I. J. Flipse. Op vrijdag 26 januari a.s. zal in het Centrum te Axel een voorlichtings bijeenkomst over bescherming bevol king gehouden worden (aanvang acht uur). De heer P. de Kam uit Goes zal spreken over de gevaren van de radio actieve neerslag en de beschermings mogelijkheden daartegen. Na de pauze zal het HBB met zijn personeel een de monstratie geven met de instrumenten en apparaten waarover de BB beschikt ter bescherming tegen radio-activiteit. In ons blad zou de indruk ge wekt kunnen worden dat de CHU Sint- Annaland een lijst heelt ingediend voor de Staten en de raden, met daarop voor de dorpelingen volkomen vreemd voorkomende namen. Het waren de na men van verpleegsters, allen afkomstig uit Zeeland. Een ieder begrijpt dat de CHU het in Sint-Annaland niet zover wil laten komen dat alleen maar witge- schorte vrouwen de dienst uitmaken. De namen van de verpleegsters moes ten staan onder het bericht van de ge slaagden voor de aantekening Kraam- verpleging in Gorkum. Maandag vergadert het Axels co mité van de Anti-Honger Aktie 10 x 10 in het stadhuis, 's avonds om acht uur. Op woensdag en donderdag hield de Christelijke Lagere Technische School te Axel een ouderavond in de schoolgebouwen aan de Kerkdreef en de Buitenweg. Op deze avonden bestond voor de ouders de gelegenheid om de werkstukken van de leerlingen te be zichtigen en tevens om in kontakt te treden met de heren leraren. Woensdag organiseerde de groep Axel van de Reserve Rijkspolitie om vattende de gemeenten Axel - Koe wacht en Zuiddorpe een schietwedstrijd voor het reserve-personeel te Koewacht, 'waaraan tevens ook een gedeelte van het beroepspersoneel deelnam. De uit slag was: 1. reserve wachtmeester E. Laheijne - Zuiddorpe; 2. reserve wacht meester I. E. Fermont - Axel; 3. re serve wachtmeester A. van Meurs - Axel; 4. Opperwachtmeester, G. van Suydam - Axel; 5. Adjudant Schatborn - Axel; 6. reserve wachtmeester P. van Meurs - Axel; 7. reserve wachtmeester I. A. Schreuder - AxeJ Voor het plaatselijk ziekenfonds werd te Sint-Amialand een bedrag van 183,40 gulden gecollecteerd. ST. ANNALAND Dinsdag 23 ja nuari a.s. hoopt de raad der gemeente Sint-Annaland in openbare vergadering bijeen te komen in het nieuwe gemeen tehuis aan de Bierenstraat alhier. De omvangrijke agenda bevat o.m. de vol gende punten; grenswijziging gemeente, reorganisatie centrale dienst „Noord- Zeeland". vaststelling herziening uit breidingsplan, gedeeltelijke teruggave vergunningsrecht, teruggave vergun ningsrecht, wijziging begroting 1961 en 1962. definitieve vaststelling vergoeding bijzondere kleuterschool over 1957, 1958 en 1959, aankoop krotwoning. ST. ANNALAND Het was donder dag een blijde dag voor het echtoaar D. Theunisse-Van Luijk in de West straat te Sint-Annaland. dat op die dag zijn vijftigjarig huwelijksfeest vierde. In het Dorpshuis, dat voor deze gele genheid speciaal ingericht was, werd dit feit feestelijk herdacht in het bij zijn van kinderen en kleinkinderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3