ITALIAANSE TOUR DE MODE MET EEN PAKKEND SLOT IN FLORENCE HBH mi Nieuw kasboek voor een financieel zelfportret NIEUWTJES van de week PRACHTIG GOLVEND HAAR Getapte limonade Zaterdag 20 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD r Pag. 11 j 4\ door RITA BEUKMAN 1 s Sari's s tjljl I wÈSÊÈÊBÈÊIÊKm Applaus Sensationeel Specialist Fraaie balans Taille P ri> J» Dit jaar geen prijs Kunstenaarsverzet t/sk j-K y - j FLORENCE Toen de stemming in het Pitti-paleis hier in Florence het nulpunt al bijna naderde en men op het gebied van het modenieuws niet veel meer durfde verwachten, gebeurde het eindelijk. For- quet, een nieuwe jonge ontwerper, die jarenlang bij de Romeinse couturier Fabiani modellist was, zorgde, na de eerste schuchtere poging het vorig jaar met een eigen modehuis naam te maken, op de laatste dag van de Toscaanse modeweek, voor de grote verrassing. Hij toonde tijdens de middagshows in de Sala Bianca aan het reeds zeer vermoeide publiek dat twee weken lang in Rome en Florence van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat naar mode en nog eens mode had gekeken, een collectie die als champagne tverkte. Iedereen veerde op in de lange rijen stoelen langs het podium in de grootste zaal van het Pittipa- Jeis toen de eerste modellen in de zaal verschenen. En de pennen vlogen weer met grote snelheid over het papier. Op de achterste rijen van de perstribune werden de al teleurgesteld opgeborgen to neelkijkers weer te voorschijn ge haald, en in de sector waar de Amerikaanse inkopers reeds vele dagen kritisch en onbewogen al de pogingen van de Italiaanse mode shows om hun dollars te vangen over zicjt heen lieten gaan, begon men weer ijverig met de minia tuur bandrecorders te werken om de impressies van de nieuwe lij nen die Forquet op het podium zétte, vast te leggen. stijl in dunne stoffen omvatten. Ter wijl aan de andere zijde vanaf de schouders losse panden en halve tu nieken tot even over de knie haar figuur mysterieus omhullen. V Voor voorjaarsjurkjes van jijne ivollen stof jen kwam de Romeinse ontwerper Fontana, evenals andere couturiers dit jaarop het idee weer eens wijde mouwen toe te gaan passen. De hele Sala Bianca werd in een minimum van tijd weer een en al activiteit. Het telkens opklaterende applaus deed zelfs de meest ver moeide, al bijna half ingeslapen toe schouwer ontwaken en degenen die in de phuze na de eerste shows al niet veel meer verwachtten en in de foyers bleven hangen, stroomden haastig toe om hun plaatsen weer op te zoeken, toen de diepe stilte in de zaal voor een enthousiaste opwinding plaats maakte. Forquet zorgde voor ,,lest best" hier in Florence. En Lancetti en En- zo 1 verrasten op de laatste dag van de shows eveneens door veel met fantasie ontworpen modellen. Zo kreeg de Toscaanse modeweek een briljante finale, waardoor Florence Rome toch nog naar de kroon wist te steken als modestad, al zag het daar in het begin van deze week be slist niet naar uit. Forquet durfde het aan het geijkte silhouet van de voorafgaande collecties, die meer op een vernuftige techniek dan op nieu we vondsten bleken gebaseerd, reso luut in de steek te laten. Hij bekom merde zich minder om grote perfec tie in de uitvoering als om nieuwe tendensen waardoor zijn ontwerpen vol frisse, oorspronkelijke ideeën bleken. Nieuw van snit zijn de mantelpak jes van deze vindingrijke jonge ont werper. Op soepele, aansluitende rokken, laat hij vaak getailleerde sweaterjasjes met bedekte sluiting dragen, die tot net even over de heupen vallen. Een brede band met een geluste ceintuur vormt van de jasjes de zoom. Bij dergelijke man telpakjasjes wordt dikwijls een dia gonaal verlopende drapering toege past. Grote, ver naar voren in het gezicht gedragen, platte schotelhoe- den zorgen bij deze tailleurs voor de juiste balans. Incrustaties in afwij kende kleuren worden bij de spor tieve pakjes veel toegepast ter ac centuatie van de heupen. Een fantas tische collectie avondtoiletten be sloot de show van Forquet. Crêpe, tule en neveldunne mous seline koos hij daarvoor als materi aal- Onder een soort sari's met een diagonale draperie naar de rechter schouder, of strikte tunieken die aan de zijkanten met een rand van zijden bloembladen in precies dezelfde kleuren als de verwerkte stof afge zet werden daarbij lange Biedemei- er-broeken gedragen, met gefronste pijpen of nauw aansluitende panta lons van elastische kant. Rood en geel zijn de uitverkoren kleuren van Forquet en voor de -ombinatie rose met fel oranje heeft hij een grote voorliefde. Twee sterk uiteenlopende tenden sen gaan naar de voorbeelden van de Italiaanse couturiers de mode voor de komende lente en zomer be heersen. Rome brengt de Twist-lijn als voornaamste nieuwe vondst en Florence de Cleopatralijn, geïnspi reerd door de film waarin Liz Tay lor haar glansrol gaat spelen. Galitzini is van die Cleopatralijn de grote promotor en de Romein Valentino van de dynamische Twist- mode, die door. de nieuwe dans van 1962 wordt geïnspireerd. de zomer bij voorkeur in linnen of -.shantung, worden overwegend korte jasjes op soepele even aanrimpelen- de of gerende rokken gedragen. Nieuw zijn de bréde, of Twist-plooi- en, die de pakjes een kwiek en jeugdig aanzien geven. Bij de jurken strijdt de aansluiten de lijn met een meer vloeiend sil houet om de voorkeur. De meeste ontwerpers vonden het veiliger twee heren te dienen dan zich duidelijk voor één partij uit te spreken. Over aansluitende jurken laten zij door zichtige tunieken of capes dragen, bij voorbeeld van mousseline of tu le. Het accent valt op de rugpartij en, zowel bij de pakjes als jurken in Italiaanse collecties. Halve, in wijde klokken tot over de heupen vallende capes pellerines of driehoe kige omslagdoeken zorgen bij de jur ken bijvoorbeeld voor blikvangers aan de achterzijde. Dit weekeinde beginnen in Parijs de shows voor het voorjaar van 1962 en het zal daar dit seizoen een bijzon der sensationele modeweek worden. Capucci gaat er voor het eerst in een Franse omgeving zijn collectie tonen en Yves St. Laurent zal in een eigen modehuis trachten te be wijzen, dat hij niet zonder reden eens door Dior tot zijn opvolger werd benoemd- Daar blijft het ech ter niet bij, want naar de shows van niet minder dan drie volkomen nieu we ontwerpers, wordt in Parijs met niet minder spanning uitgezien. Veel verwacht men van Philippe Venet, die vroeger bij Schiaparelli en daar na vele jaren bij Hubert de Given- chy heeft gewerkt. Eeuwenoude bouwkunst enin de nieuwste modecreaties gehuldemannequins zijn ideaal te combineren in de Italiaanse hoofdstad. Deze cocktailjapon is run paarsrode, vederlichte chiffon en een onttverp van Eleanora Garnett. Profiellijn zou men zijn nieuwe suggesties voor de lentemode kun nen noemen, waarbij een fraaie ba lans is bereikt tussen een vrouwelij ke, het figuur accentuerende lijn en een meer abstracte vormgeving. En de vrouw èn de kleding die zij draagt hebben vorm in zijn collec tie waarvan ensembles en cocktail combinaties de vrouwelijke gestalte aan één, ziide in vloeiende fourreau- Een verhoogde taille, op gevarieer de manier geïnterpreteerd, kenmerkt hier in Italië verder vooral de nieu we ontwerpen. Zo hoog is de taille dat het niet hoger meer kan, bij de 'zomerjurken en cocktailjaponnen in lingerie-stijl, die op een babydoll lijken en in heel dunne effen of be drukte zijden weefsels zijn uitge voerd. Bij de mantelpakjes, die voor het vroege voorjaar in dunne wollen crêpes of een soort gevlochten tweed Venet is een specialist op 'het* ge bied van tailleurs en mantels. Het zou Parijs niet verbazen als hij te zamen met de Italiaan Capucci, Marc Bohan en Yves St. Laurent in originaliteit zou overtreffen. ïn de Rue Francois I heeft hij kortgeleden een nieuw modehuis geopend. Zijn grote concurrent als nieuwe ontwer per zou Yorn zijn, die in Duitsland werd geboren en half Spaans van afkomst is. Yorn is van het mode huis Dior afkomstig. Jacqueline de Sthen is de nieuwe vrouwelijke ster van de Par ij se mode. Balencia- ga was haar leermeester, en zij ontwierp reeds enkele modellen voor Sophia Loren en Ingrid Bergman. Met zoveel premières van nieuwe ontwerpers in het vooruitzicht is er alle reden voor vol verwachting naar de laatste étappe van de Europese medeweken uit het nu al rustig wor dende Florence naar Parijs te ver- Boven: Voor deze Oos ters geïnspireerde gast- vrouwenkledij koos Ele anora Garnett oranje shantung. Links: Een pakje van groene wol van het Romeinse modehuis Valentino. De corsage en de biesjes op de rug zijn van dezelfde stof als het pakje. Bij de Twist-mode is de taille soepel en het rokje loopt enigzins wijd uit. M PatkkK'deBaAwflzMi /,*»U M yf\ ïlflarcieyir (jiTfts Boven: Er waren vond- sten bij in Florence waar hel overigens zo nu en dan nogal tegen viel. Dit lakeienpakje van paarsrode jersey met lakeienhoed van Laura Aponte is een voorbeeld van die vin dingrijke ideeën. Rechts: de Twist en de Amerikaanse musi cal de West Side Story vormden de inspiratie bron voor dit ensemble waarmee veel te com bineren val (Ingezonden mededelingen) Geslaagd... dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 H.B.S., Gymnasium, Onderwijzersakte. Middelbare akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O. Tolkvertaler Hoofd correspondent V.T.H.-diploma. Nieuw adres: Utrechtseweg 33 Tel. 15738 en 45432 AMSTERDAM. De Stichting Kun stenaarsverzet zal dit jaar geen prijs toekennen, zo heeft zij gisteren bekend gemaakt. Zoals wij hebben bericht is er dei- nin» om deze prijs ontstaan nadat be kend was geworden dat een van de le den van de jury die het bestuur om trent de prijstoekenning adviseerde, in de oorlog lid van de Kultuurkamer" was geweest. Pierre Janssen, de conservator van het Schiedams museum, trad uit de ju ry, en ook het lid, dat bij de kamer aangesloten geweest bleek te zijn, de schilder Theo Swagemakers. trok zich terug. De bekroonde kunstenaar, de Amsterdamse schilder Melle, weigerde toen de prijs te aanvaarden. Het bestuur van Kunstenaarsverzet heeft gisteren erkend dat zij een fout heeft gemaakt door de heer Swagema kers in de jury te benoemen. Het be stuur zegt evenwel niet geweten te heb ben dat hij zich indertijd als lid van de Kultuurkamer had aangemeld. Het had hem gevraagd omdat hij als kun stenaar een uitstekende reputatie geniet en ook kon worden beschouwd als een achtenswaardig man, aldus de verkla ring. WIE niet tevreden is over het be steden van eigen inkomen, vraagt zich wellicht af hoe daar verbe tering in te brengen is. Teken eens uw financiële zelfportret is hierop de goede raad van het Gezins-Begro- tings - Instituut. Dit Rotterdamse voorlichtings-instituut dat onder ande re budget-voorlichtingsbijeenkomsten voor huisvrouwen geeft stelde een zeer doelmatig huishoudkasboek sa men. Daarmee wordt het beoordelen van eigen uitgaven door het bijhou den van het boek tot een boeiend spelletje dat veel mogelijkheden biedt. Het Gezins-Begrotings-Instituut (G. B.I.) maakt het de huishoudelijke boekhoudster niet zo heel gemakke lijk. Het zal voor haar wel even wat puzzelen zijn eer zij de betekenis kent van de verschillende vakken en hok jes waarin de bladen van het boek verdeeld zijn. Die verschillende on derverdelingen blijken in de praktijk echter meer gemak op te leveren dan de indeling van een doorsnee kas boek waarbij de huisvrouw alle uitga ven onder elkaar pleegt op te schrij ven. Op die manier kan zij immers door de bomen het bos niet meer zien. Die moeilijkheden voorkomt het O P, T. door gelijksoortige uitgaven in aparte kolommen te zetten. Er wor den drie rubrieken onderscheiden: de vaste lasten, de reserve en het huis houdgeld. Jaaroverzicht Wekelijkse uitgaven worden verza meld op de losse maandoverzichten, doormiddel waarvan men een goed overzicht krijgt hoe de verschillende groepen in verhouding tot elkaar staan. Dat is natuurlijk bij ieder ge zin anders. Bij dié maandelijkse overzichten blijft het echter niet. Wie pas echt tevreden over eigen boek- houdtalent wil zijn zet na verloop van twaalf maanden de maandelijkse over zichten om in een jaaroverzicht, waar na het spelletje opnieuw kan begin nen. Het kasboek biedt namelijk ruim te voor heel wat jaartjes kashouden. Voor een smoezelig uiterlijk door lang gebruik hoeft men niet bang te zijn. De kaft is geplastificeerd. Offer niet uw nachtrust op als de kas niet klopt zegt het G.B.I. Het doel van het boek is immers niet het op sporen van kastekorten maar het juist beoordelen van eigen uitgaven. Het boek biedt verder ruimte voor notities, er is een afdeling giro- en bankoverzichten bij, en achterin kan men eventueel gebruik uit eigen zaak aantekenen. De tips op huishoud- gebied, die erin staan, maken de huis vrouw weer heel wat wijzer. DR. E. J. W AA BS VERENIGDE FABRIEKEN Vlug en kundig om een uitge kiende schuimkop te verkrijgen schenkt de man achter het buffet de pils uit de tapkraan in de glazen. Uit diezelfde kraan waar nu nog glas na glas met bier voor dorstige biljarters wordt gevuld komt misschien over en kele maanden limonade voor moe gedanste teenagers. Want het schen ken uit een tapkraantje zal over enige tijd een nieuw beeld zijn in café's, snackbars en andere gelegenheden. Een danslokaliteit voor de jeugd_ in Amsterdam bezit reeds de nieuwe in stallatie die hier voor nodig is en waaruit achthonderd gekoelde drinks" binnen één uur afgeleverd kunnen worden. Het tappen van fris dranken uit soortgelijke tapinstalla ties is niet geheel nieuw. Men kende reeds de zogenaamde „sodafountains" Bij de nieuwe vinding wordt de li monade in de bottelarijen in de tanks gedaan. Die tanks kunnen op zeer een voudige wijze op de buffettapinstalla- tie worden aangesloten terwijl men dan slechts de kraan van het buffet hoeft te openen om het gekoelde vocht in de glazen te laten stromen. Een Florentijnse variatie op het matrozenpak. Dc nieuwste pantalons uil Italië zijn die met lange wijd uit- lopende pijpen. Uit Pakistan werden de prachtige sieraden geïmporteerd, die wij in de etalage van een Haagse juwelierszaak uitgestald zagen liggen. In Pakistan bewerkten zilversmeden die kettingen, hangers, oorbellen en armbanden, die rijk zijn aan ornamentatie, uit zilver geheel met de hand, waarna ze met een dun laagje goud werden bedekt. De prijzen van die compacte sieraden, die uit sierlijk gestyleerde vormen en fijn filigrainwerk bestaan, vallen be slist mee. Voor hen die de titels en namen van schrijvers van gelezen boeken zorgvuldig plegen te noteren, hebben wij een handige boekenlegger gezien. Bovenaan die boekenlegger, in rood leer uitgevoerd, is een héél klein, eveneens rood leren boekje bevestigd. ,,De boeken die ik heb gelezen" staat daar in gouden lettertjes op geschre ven. Er bevinden zich losse blaadjes, bestemd om er de welbekende namen en titels op te schrijven, in, Wie slim is kan, vooral wat be treft kleding, zeer goed slagen in de uitverkoop. Natuurlijk maakt rommel een groot deel uit van dit koopjescar naval. Dit, naast goedkoop aangebo den goederen van fabrikanten die de winkeliers met een kleine winst ver kopen. Het is heerlijk daarin te snuf felen als men er maar niet aan ver slaafd raakt en de uitverkoop-ziekte te pakken krijgt. Wie echter smaak heeft, oog voor het nieuwe en een on uitputtelijk geduld voor zoeken en graaien, loopt niet alleen kans met een koopje, maar zelfs met iets zeer modieus, voor een belachelijk kleine prijs, thuis te komen. En met die geslaagde koop heeft men dan geprofiteerd van het conser- vativisme op modegebied van de doorsnee Nederlandse klant en van het streven van sommige inkopers om I bij te blijven. „Zelfs als wij van te vo ren weten dat een zeer exclusieve mantel of jurk het niet doet bij win kelend Nederland, dan voeren wij dat artikel vaak toch", zei een inkoper van een Nederlandse modemagazijn. I Dat doen wij om niet te verstarren en 1 vooral ook om de smaak van het pu bliek af te tasten. Al te vaak komt het artikel dan later in de uitverkoop terecht. 9 „Vroeger was er ook een groot ver schil tussen het platteland en de stad op het gebied van modegevoel en smaak", zei een inkoper van een kle dingmagazijn waar veel niet-ste- delingen hun inkopen doen. Toen was het voor ons nog moeilijker het assor timent te bepalen. Daar komt nu ook verbetering in. Vooral ook de televi sie acht deze inkoper van veel belang voor het „bij de tijd zijn" van het publiek. Toch blijft het moeilijk de smaak van het publiek te peilen. Van de tien nouveauté's die een wa renhuis bijvoorbeeld inkoopt vallen er soms slechts twee in de smaak. De rest gaat naar de uitverkoop! Een voorbeeld van die experimen ten van de inkopers en een vondst voor de uitverkoopjes-jaagster was bijvoorbeeld een copie van een Nina Ricci pak, dat wij in een Haags mode magazijn zagen hangen. Een prachtig zwart wollen mantelpak met cape- vormige overslag (capes zijn ook nu weer modetroef) dat slechts voor een Ingezonden mededeling) Nieuwe Amerikaanse «ondervinding 't Is gewoonweg een wonderf Eén be handeling met Perform en zelfs 'on handelbaar' haar krijgt rijke golven en slagen - alsof u met golvend haar bent geboren! En die golven blijven. Op de achtste dag nog even mooi als op de eerste. Uw haar glanst gezond en voel eens, wat heerlijk zacht, wat stevig die krullen. En zo eenvoudigte gebruiken: een weinig Perform aanbrengen en goed door uw haar kammen. Maak het op zoals u dat gewoon bent, met schuifspelden of krul spelden. U wordt wakker met een droom- kapsel rijk als natuurlijk golvend haar! KAM HET ERIN VerbNffend economisch, voldoende voor ruimschoots 12 droomkapsels. Volmaakt veilig voor ieder type haar - ook als u een spoeling in hebt. Doe wat aan 'saai' haar - haal vandaag nog Perform! 5,90. niet tevreden geld terug! fractie van de prijs verkocht werd. Ook een gebreid crème wollen pakje met veel gouden lurex bleek niet in de smaak te zijn gevallen bij de Ne derlandse klanten en hing nu voor een zacht prijsje in de uitverkoop. Dat was ook het geval met een elegante wollen mantel in de allernieuwste re dingote lijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11