GEZIEN., Mensen redden: de hobby van Siem en Hendrik HET ZWAARD ALLEEN Tuinders laten ketels niet op tijd keuren DE NATUUR Op de band KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN NIET BIJ KOSTEN ZOUDEN TE HOOG ZIJN Inbraak in Goes Donderdag 18 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD i'ag. 2 -*NIET ZO LAMCZAAM -GAG Veroordeling slot van liefdesavontuur in en om uw huis BHHHll De opzienbarende experimenten 1 van 1 student Tijloos iiniiiiaiHil DRUK IN 1 DAT GASPEDAAL *fp I Hoek van holland GEVAARLIJK RECORD 43 KEER TREKKEN LANG GENOEG Zelfbescherming en plattelandsvrouwen wonderdzeventien honderdachtt1en honde^dnegentien honderctwintig FLITS GORDON geven/ DELFT. De officier van justi tie bij het kantongerecht in Delft heeft gisteren gedreigdstrenger te zullen gaan optreden tegen tuin ders, die met ondeugdelijke ketels in hun bedrijf werken. Steeds meer schijnt het voor te komen, dat de tuinders de voorschriften van de Dienst van het Stoomwezen ontdui ken door de ketels niet tijdig te la ten keuren. De Delftse kantonrechter kreeg gis teren vai enige tuinders te horen, dat de kosten van de keuring zo hoog lig gen dat zij door de tuinders niet zijn te betalen. Zij zoudèn variëren van tweeduizend tot 3500 gulden. Liever dan een dergelijk bedrag op tafel te leggen lopen sommige tuinders het ri sico dat hun ketels door ambtenaren van de Diens* van het Stoomwezen worden verzegeld en dat zijzelf een bekeuring krijgen. Het gevaar van de niet tijdig ge keurde ketels s, dat de tuinders de AMSTERDAM (ANP) De 57-jarige Amsterdamse weduwe F. R.-de P. is door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot vier maanden met aftrek. Te vens zal zij voor de tweede keer ter beschikking van de regering worden gesteld. Het was haar twaalfde veroor deling. De weduwe was via een huwelijksad vertentie m contact gekomen met een man uit Blijham, van wie zij al -spoedig na de eerste kennismaking een paar honderd gulden wist los te krijgen. Zij vertelde 365 gulden nodig te hebben voor de afbetaling van een televisietoestel. Toen het geld eenmaal binnen was, liet zij niets meer van zich horen. De rapporten spraken van een ..hys terische psychopatische vrouw", die, zo dra zij ih geldnood verkeert, oplichtingen druk hierin te hoog opvoeren met de kans dat de ketel na verloop van tijd uit elkaar springt. Enige jaren gele den heeft eer dergelijk ongeluk in Loosduinen aan twee mensen het le ven gekost. ,,Ik weet niet waarom het bedrag van de keuring zo hoog moet zijn, dat de tuinders het niet of nauwelijks kunnen betalen, maar ik zal me toch moeten houden aan de wettelijke voor schriften", zo zei gisteren de Delftse kantonrechter. Hij veroordeelde de tuinders tot boetes van 150 tot tweehon derd gulden, pe tuinders st.lden, dat het gevaar voor een explosie op hun bedrijven niet zo groot is, vooral omdat de ke tels zijn voorzien van een veiligheids klep. De Dienst van het Stoomwezen toon de zich gistermiddag nogal verbaasd over de mededeling van de tuinders, dat een keuring duizenden guldens zou kosten. Voor een ketel met een ver warmde oppervlakte van 25 tot zestig vierkante meter bedragen de kosten van de keuring vijftig gulden, zo werd ons meegedeeld. De ambtenaar van de dienst nam aan, dat de tuinders in het bedrag ook de reparatiekosten van de ketels hadden begrepen. Glashyacinthen en dan heb ik speciaal de vroege soorten op het oog, en de bol len die een speciale behandeling hebben ondergaan, zullen nu spoedig zo ver zijn dat men ze ir. de normaal ver warmde kamer kan zetten; de bleke neuzen moeten dan echter wel een lengte van ongeveer zeven centimeter bereikt hebben en ook het glas moet vol dikke en witte wortels zitten. WAT had ik gezegd, vijf en twintig band recorders voor blin den? Nou, dat zijn er dan nu 22, want voor drie kreeg ik het geld al. Enorm, die snelle reactie. „Hierbij een kleine bijdrage voor de eerste bandrecorder", laat een lezeres uit Ridderkerk (met munt biljet) per brief weten en in een andere (kleine en witte) enveloppe viif gib den met de opmerking „F»n klein bandje van N.N." Een meneer uit ons bedrijf duw de me gisteren 25 gulden in de hand. een collega gaf me vier gul den. een andere collega vijf gulden en tien gulden zaten in een lucht- postenveloppe met deze woorden: „Voor de blinden, altijd doorgaan, volgens mij is er niets ergers dan blind zijn: ik werk in Genève voor de Uno. maar lees trouw G. en G. en ben nu hier met verlof". „Ze missen veel Iemand uit Goeree-Overflakkee zal niet zo g^uw jreven voor Iemand in Hoek van Holland bij voorbeeld, veronderstelde de voor zitter van de Stichting: die de blin den aan bandrecorders helpt een dezer dagen op deze plaats. En nu „Iemand uit Goeree-Overflakkee" die me eeld stuurt en zegt; „Ik geloof vast dat u zult slagen met deze actie". Bij de portier van onze krant bracht een mevrouw tien gulden en door een onbekende werd 17 gulden en 20 cent afgegeven, de opbrengst van een inzameling, neem ik aan. Ook een andere N.N. bracht tien gulden voor „Op de band" en uit Doesburg bereikt me een kaart: „Ik schreef zo-even een girobiljet uit van 25 gulden voor uw actie bandrecorders voor blin den: ik wens u heel veel succes en hoop van harte dat uw actie zal slagen: ze missen zo heel veel, on ze blinden" De kop is er af Ik zou nog een tijdje door kun nen gaan met het opsommen van tientjes en riksen die voor „Op de band" binnenkwamen, maar het voornaamste is natuurlijk dat zo bijzonder snelle resultaat van (nu al) drie bandrecorders. Drie is geen vijf en twintig, maar het begin is er en het afbij ten van de kop is voor mij steeds het belangrijkste. Indien u me daartoe aan het werk zet hoort u spoedig meer. R. m r=== ZIE GE ,MET IS HEEL EENVOUDIG. NU WEER ONTKOPPELEN EN VERSNELLING IN T)E2E STAN O |iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimi De twist", de nieuwe dans, is in Sy rië bij regeringsdecreet verboden als „sexueel te uitdagend". Het verbod treft ook de invoer en handel van pla ten met „twist"-muziek. p| ongeloofwaardig voor dat het nood zakelijk zou zijn een loods tien pond te betalen om een schip over de klei ne afstand tussen Chios en Constan- tinopel te loodsen. Nu ik eenmaal de gevaarlijke straat van Gallipoli en de* Zee van Marmora gezien heb, om over de Bosporus nog mgar te zwij gen, besef ik dat een goede plaatse lijke loods onmisbaar is." „Inderdaad, inderdaad", mompel de de factor, terwijl hij diep na dacht. „Misschien moet het loodsgeld de ambtenaren inderdaad wel hoog Lijken. De gedachte is nooit bij me opgekomen. Alle nationaliteiten be talen dezelfde tarieven, natuurlijk. O, misschien betalen de Engelsen iets meer omdat ze zo weinig sche pen bezitten. En misschien betalen de Venetianen iets minder, omdat ze er zoveel hebben. Ik weet niet vee] van de details, ofschoon een van mijn protospatharen het geld int. Wist u dat, heer Comptabele?" „Neen, dat wist ik niet, doorluch tige Cantacuzene." „Misschien is Jacques daar even min van op de hoogte, hoewel ik nu toch al enige jaren een zekere, ge ringe autoriteit op dit gebied heb. Neen, hij zal ongetwijfeld wel op de hoogte zijn." „De minister is gewoonlijk uitste kend geïnformeerd," merkte Pierre op. Dus de minister was gewoonlijk uitstekend geïnformeerd! Michaël Cantacuzene wenste zich zelf geluk, dat hij zo spoedig achter de diepere waarheid gekomen was, die altijd onder de oppervlakte der dingen schuilt. „Coeur heeft mij enkele jaren ge leden een grote dienst bewezen, op een tijdstip dat dit veel voor mij be tekende." zei hij. „Ofschoon ik zijn vrachten even voordelig verkoop als wie dan ook zou kunnen en hem gro te geldbedragen ovèrmaak, heb ik mij altijd afgevraagd of het mij niet mogelijk zou zijn mijn persoonlijke dankbaarheid in een of ander gebaar tot uitdrukking te brengen. Maar tot op het huidige ogenblik heb ik nooit iets kunnen bedenken dat voor zijn strikte en oprechte gevoel van deco rum aanvaardbaar zou sijn. TJw ter loopse opmerking over loodsgeld heeft mij op een idee gebracht, heer comptabele." Justin vond dat Piene het er mooi afbracht. Cantacuzene voelde zich op gelucht dat het achterwege blijven van de verwachte zending goederen geen andere achtergrond had dan het loodsgeld. Hij begon haast genoe gen te scheppen in het onderhoud. En toen hoorde Justin tot zijn schrik, hoe Pierre,' die reeds zoveel bereikt had, alles weer op het spel zette door er aan toe te voegen: „Ik ben ook zeer onder de indruk gekomen van het beleefde optreden van de ambtenaar die het koppengeld in ontvangst nam. Ik ben zo slecht op de hoogte met uw gebruiken, dat ik zo dwaas was hem te vragen of er tijd was om een credit-nota uit te schrijven als het schip vannacht uit vaart, of dat het bedrag in contan ten werd terugbetaald. Hij vertelde me dat er nooit iets wordt terugbe taald. Ik sohaamde mij heel erg over. mijn onwetendheid." De Proctor van de haven kreunde inwendig. Die jeugdige Frank was ongetwijfeld een man om rekening mee te houden. „Maar dat koppen- geld wordt altijd terugbetaald, heer comptabele! Dat meen ik althans. Misschien hebt u het slechte Latijn van de man verkeerd begrepen. Spreek er niet meer over. Ik zal deze kwestie persoonlijk onderzoeken. fWordt vervolgd.) 94 „Neen, Doorluchtige Cantacuzene, de gehele lading is bestemd voor Baltha Ogli in Trebizonde." Cantacuzene begon onmiddellijk over iets anders te praten. Maar als hij zich voorstelde hoe de Sain- te-Eulalie daar aan de kade gemeerd lag, zwaar beladen met winstgeven de goederen die voor de Trebizonde bestemd waren, voelde hij zich li chamelijk onwel. Hij vroeg zich af, welke verborgen reden ten grondslag lag aan deze ongewone vergissing. „We varen vannacht weer uit," ging Justin voort. „Maar meester Pierre en ik zouden er eenvoudig niet aan denken Constantinopel voor bij te varen zonder u onze opwach ting te maken. Bovendien kunnen de mannen nu een dag aan land doorbrengen. Ze zien natuurlijk al tijd reikhalzend uit naar het opont houd in Constantinopel." Cantacuzene wendde zich tot Pier re. Aangezien hij de Franse naam onmogelijk uit kon spreken en het zich niet gemakkelijk wilde maken door hem, in het Grieks, Petros te noemen, sprak hij hem aan met het Engelse Peter, het beste compromis dat hij bedenken kon en gemakke lijk te zeggen. „Is dit uw eerste reis, heer Comp tabele Peter?" „Mijn eerste lange reis, doorluchti ge Cantacuzene. Ik heb nog nimmer een zo mooie stad gezien als Con stantinopel." „Nieuw Rome is inderdaad mooi. Zelfs de Turken zijn onder de indruk van haar pracht. Te zeer onder de indruk, denk ik wel eens. Ze hebben zelf ook een paar mooie steden, maar voor hen is Constantinopel De Stad. Zij spreken over Istamboel, een zo goed mogelijke benadering van de Griekse woorden die „De Stad" be tekenen. Vertel mij iets over uw reisindrukken, heer Peter. Wat is u onderweg op handelsgebied in het bijzonder opgevallen? Was er iets bij waarvan u .en uw staf na uw te rugkomst in Frankrijk een nuttig ge bruik zult kunnen maken?" „Het is allemaal van zeer groot belang geweest, doorluchtige Canta cuzene. Met de lading is natuurlijk tot nog toe niet veel geschied, maar toch heb ik al veel geleerd. Ik heb bijvoorbeeld de gelegenheid gehad om te constateren hoezeer de ietwat hoge loodsgelden gerechtvaardigd zijn. Als ik in Frankrijk een opsom ming doorlas van de onkosten die een schip tijdens een enkele reis had moeten maken, kwam het me altijd S 11. -lnWl!» Omdat het „sein" in Hoek van Holland op storm staat, slaapt Hendrikus de Weers al ruim drie maanden met een open slaapkamerdeur, anders hoort hij 's nachts de bakker niet bellen. Het klinkt misschien allemaal wat inge wikkeld, maar cfe heer De Weers (55) heeft ons gisteren verteld hoe het in elkaar zit. „Wanneer de bakker 's nachts belt dan doet mijn vrouw open en ik kleed mij intussen snel aan. Tien minuten later stap ik dan met no? zeven colle ga's op de reddingboot President Jan Leis", zei de heer De Weers. Mensen redden is een soort hobby van hem. Hii doet het nu al 25 jaar en in dde tijd heeft hij 351 mensen van schepen ge haald. Mensenredders noemen we helden en we zien ze in gedachten als baardige mannen met verweerde kopoen en op de jekkers een aantal medailles gespeld. We hebben er gisteren niets van ge merkt, want Hendrik de Weers had een grijze trui aan en hij liep op bruine pantoffels. Terwijl hij in de keuken de laatste weerbarstige baardharen weg haalde hadden wij gelegenheid aan mevrouw De Weers te vragen hoe het was om vrouw van een mensenredder te zfin. „Het is een gevaarlijke hobby en ik weet nooit wat er gebeurt. Ik volg mijn man meestal via de radio, maar dat is natuurlijk lang niet altijd mogelijk. In 1953 heb ik pas goed de schrik te pak ken gekregen. De schipper van de Jan Leis is toen overboord geslagen en sindsdien ben ik iedere keer weer bang als mijn man moet uitvaren. Hij wil nog tien jaar blijven varen, maar wat mij betreft mag hij er vandaag mee ophouden." Redder De Weers is inmiddels binnengekomen en hij Is het niet eens met de laatste woorden van zUn vrouw: „Ik krijg nooit genoeg van dit werk evenmin als een stroper het stropen kap. laten. Het zit in je bloed dat mensenrechten." „Opstapper" is de bfficiële bena ming van de hobby van de heer De Weers. Een hobby, waar hij slechts met moeite over spreekt en soms kregen we de indruk, dat hij liever over wat anders wilde praten. Hij vindt het de gewoonste zaak van de wereld om bij nacht en ontij zijn bed uit te komen en op de 22 meter lange Jan Leis te stappen. „Zeven minuten is het record ge weest", ging de heer De Weers ver der. terwijl aan de overkant boven de Spaarbank voor de tweede maal een hoofd schielijk werd teruggetrokken achter de gordijnen. „Tussen het te lefoontje van de kapitein en het aan boord stappen van de bemanning zat zeven minuten. Kijk, wanneer er ge varen moet worden, dan belt de ka pitein naar de bakker. Die klimt dan vliegensvlug in zijn auto en gaat luid toeterend de bemanning ophalen. Ik hoor hem meestal twee straten ver aankomen en dan sta ik al naast mijn bed." De bakker van Hoek van Holland is kennelijk een onmisbare schakel in het Hoekse reddingswezen. Hij krijgt geen cent voor zijn bemoeienis sen en hij doet het ook al als hobby, dat 's nachts opstaan en door Hoek van Holland rijden. „Wat de meest spectaculaire red ding is geweest? Ik weet het echt niet", zegt opstapper De Weers. „Drie en veertig keer ben ik in de loop der jaren uitgevaren en u be grijpt, dat ik het niet heb bijgehou den wat het moeilijkste of belang rijkste was. Iedere redding betekent voor mij hetzelfde en het gaat er mij alleen maar om om de mensen van boord te kunnen halen. In ons werk is het belangrijkste: Niet bang zijn. Wie bang of zenuwachtig wordt, is als redder verloren." Varen doet de heer De Weers van af zijn veertiende jaar, want toen maakte hij zijn eerste reis naar Zuid Amerika. Rond 1920 was het met varen gedaan, omdat er toen een vrouw in het spel kwam. Hendrik de Weers ging van alles doen en nu is hij walbaas bij de Harwichboot. We hebben gisteren daar in' de Hoekse Prins Hendrikstraat moeten trekken; trekken met een lang touw om de woorden uit de mond van de heer De Weers te halen. We hebben het touw bewaard want bij de heer Siem Visser (61 jaar) was het ook van trekken geblazen. Hij is ook redder, ook al 25 jaar lang, maar hij heeft 24 mensen meer ge red in 44 tochten. „Het is een gewoonte", was ook het oordeel van de heer Visser, die ook redt in zijn vrije tijd. „We praten er niet veel over en ik zou niet we ten wat ik u over het redden moest vertellen," En daarmee 'vond de heer Visser dat hij meer dan genoeg .had gezegd over zijn hobby. Hij vaart al veel langer op die Hoekse boot, maar in de oorlog was hij er even tussen uit. „In het begin van de oorlog hen ik met een zuigertje naar Engeland ge gaan en de bedoeling was voor een week. Zeven jaar later ben ik terug gekomen. In die tussentijd voer ik op Nederlandse koopvaardijschepen." Er gaat een wonderlijke rust uit van deze twee mannen, die samen in 25 jaar 726 keer een man of een vrouw het leven hebben gered. Deze twee mannen, die in de meest af schuwelijke storm in het holst van de nacht rustig opstaan, een oliejas over hun blauwe trui aanschieten om tien minuten later op een bootje te staan. „Ik heb lang genoeg op zee geze ten om te weten wat een redding boot voor een schip In nood bete kent", zegt Hendrikus de Weers uit Hoek van Holland en collega-opstap per Siem Visser beaamt het. Zwij gend. 33. Het scheen niet helemaal tot de maat door te dringen, dat Kappie zich zorgen om hem maakte. Hij luisterde maar met een half oor naar diens tira de en veel meer scheen zijn aandacht gericht te zijn op iets anders... „Wat zeg je toch allemaal?" vroeg hij verward. „Ik kan het zo moeilijk verstaan... Die muziek leidt zo af..." „Muziek?!" riep Kappie uit. „Ach arme kerel, dat is weer zo'n verzinsel van je, net als die meermin en die Gor- ren of hoe die kakelobbesen volgens jou ja heten!" De maat wierp hem een troebele blik toe, waaruit bekommernis sprak. „Arme Kappie..." prevelde hij op zijn beurt. „Je moet wel erg in de war zijn geraakt door alle ellende en narigheid! Hoe kun je een zeemeermin anders steeds voor een zeehond blijven aan zien en de vreselijke Gorre voor een rog? En die meerminnenmuziek schijn je ook al niet te horen! Je hebt toch geen koorts..?" Wanneer Kappie zijn duikershelm niet had gedragen, had hij zijn spaarzame haren uitgerukt. Nu bleef het bij een nutteloos gebaar en een moeilijk ge mompel. Voor hij iets antwoorden kon. maakte de maat opeens een waarschu wend gebaar. „Pas op!!" siste hij. „Daar heb je hem. de vijand! En deze keer vergis ik mij niet..." WOLPHAARTSDIJK. Onder lei ding van de presidente Mevr. A. C. Noteboom-Blok hield de afdeling Wol- phaartsdijk van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het Dorps huis één bijeenkomst. Als spreker kon welkom worden ge heten de heer H. B. Pilaar uit Goes die mede aan de hand van een film een uiteenzetting gat van de zelfbe scherming ingeval van kernexplosie's. Na de pauze werden vele vragen ge steld. GOES. De bedrijfspanden aan de Kreukelmarkt van de N.V. Massee en ZN, zijn het doelwit geweest van een of meer onbevoegden. Door het force ren van een deur aan de achterkant van het gebouw heeft men zich toe gang verschaft tot het complex. Het kasregister werd opengebroken. De buit was echter niet groot. Een bedrag van rond 90 gulden werd meegenomen. *pyrf&ht ftbe -X- Deze twee mannen op het havenhoofd van Hoek van Holland houden niet van poseren maar in een kwart eeuw hebben ze samen 726 mensen gered: Siem Visser (links) en Hendrikus de Weers. Wanneer de heren die de medailles moeten uit reiken, tijd hebben, zullen ze wel langs komen, nemen de redders aan. -fc Het is maar een klein bootje, en het ligt zo onopvallend in de Hoek, de red dingboot de President Jan Leis. De lengte is 22 meter.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2