Nieuwe dans maakt leraren verlegen EEN MARS PER DAG Aantal patiënten met pokken in Engeland met een LORD SNOWDON SPEELT EEN COMMERCIËLE ROL WESTEN WIJST VOORSTEL VAN SOWJETUNIE AF Kanaaltunnel: Gevaar voor Rotterdam VIADUCT IS GOEDKOPER EN SNELLER GEBOUWD Geen gevrij op de dansvloer S.E.R. kan niet in alles adviseren Kruising Westerschelde nodig Vlot of ordinair Aanvaardbaar Kwestie-Kasjmir wellicht in Algemene Vergadering Hal verkocht Aardyk aan Nationalistisch China Metro in Zuid bovengronds? HEFTIGE KRITIEK VAN THE OBSERVER Kernwapenconferentie in Genève GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Woensdag 17 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD - Pag. Van een onzer verslaggevers BOTTERDAM De plannen voor een tunnel onder Het Kanaal be tekenen een waarschuwingssignaal voor Rotterdam. De stad loopt ge vaar buiten de hoofdaders van het Europese verkeer te raken. Dit ge vaar kan worden bezworen: vooral door aanleg van een rechtstreekse verbinding zuidwaarts naar Londen en Parijs, wat met zich meebrengt: kruising van de Westerschelde. Dit heeft ir. G. C. Lange, adjunct- directeur van de Zuidhollandse planolo gische dienst, gisteren betoogd op een bijeenkomst van het departement Rot terdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Str oomverlegging Er zijn tekenen van stroomverleg- ■ging in het Europese verkeer, zo zei ir. Lange. Antwerpen komt, door een snelle wegverbinding via Eindhoven Venlo, vijftig kilometer dichter bij het Ruhrgebied te liggen dan Rotterdam. Bovendien krijgt Antwerpen uitnemen de verbindingen met Londen, via Gent en de Kanaaltunnel, en met Parijs, via GentRijssel. Voor Rotterdam zouden Van een onzer verslaggevers OTTERDAM De jeugd ligt weer eens een slag vóór. Althans een bepaald deel. Jongens en meisjes hebben zich met hart en ziel op de nieuwe dans geworpen. Zij „twisten" dat de stukken eraf vliegen. Zij draaien de nieuwste grammofoon plaatjes en zingen het jongste Neder landse succes van Jack Buiterman en Cees Nooteboom: „Je wordt er gek van". Nederlandse dansleraren die de Twist aan anderen zouden moeten leren, kennen hem niet, willen hem niet kennen, of doen moei zaam hun best hem onder de knie te krijgen. In Amerika zijn onder de vurige beoefe naren van de Twist doden gevallen. De Nederlandse artsen hebben zich nog niet met het nieuwe verschijnsel bezig gehouden. Dr. Sikkel, de voorzitter van de federatie voor de medische sportkeu ring, zei: „De Twist is er nog pas te kort, cm al een oordeel te kun nen vormen. Nee, ik heb de Twist nog niet gezien. Ik heb geen tijd gehad om naar de televisie te kijken". Dr. H. J. Dijkhuis, geneeskundig hoofd inspecteur voor de volksgezondheid, meende: „Ik kan er op dilt moment nog geen verstandig woord over zeggen." Clinge Doorenbos heeft voor de televisie de oprechte verzuch ting geslaakt: „Ik hoop, dat mijn klein dochter nooit de Twist zal dansen." INMIDDELS deze week in Den Haag. In een fascinerend rit me komt de muziek van de nieuwste Twist-plaatjes uit de luidsprekers. Veertig dames en heren op de dansvloer doen een paar uur lang toege wijd maar moeizaam hun best. Zij zijn alle maal dansleraren van professie, maar be grippen als voettwist, hieltwist, pendelen, golfdansen en heup- twist zijn helemaal nieuw voor hen. Instructeur Wim Lier doet het in zijn dansinstituut aan de Laan van Meerder- voort met zijn hoog blonde schoonzusje nauwgezet voor. „Als ik de basis van de Twist zou moeten be schrijven zou ik het zo definiëren: draaiende bewegingen in de heu pen, gecombineerd met kniebewegmgen, en tegelijkertijd dia gonale vóór en achter waartse bewegingen van de romp." Voor wie langs de kant toekijkt lijkt het zo gemakkelijk, maar de veertig op de vloer kreunen en kraken en krijgen het per kwartier warmer. Wim Lier zegt bemoedigend: „Het is vrij moeilijk, maar toch wel aardig om te dansen. En het is een beetje ver moeiend Hij is, als instructeur van de Neder landse bond van dansleraren, zo onge veer de pionier van de Twist in Neder land. In Parijs en Lyon is hij er naar gaan kijken. („Is het werkelijk zo gèk, of valt het wel mee en is het te dansen?") Toen hij terugkwam wist hij: „Het heeft me op de een of andere manier gepakt. Ik ga het mijn collega's leren, maar in mijn eigen school geen ejccessen." HET bestuur van de bond zag intus sen niets in de Twist. Een aantal leden echter wèl en zo waren zij dus op les bij Wim Lier, uren achter elkaar en binnenkort weer. Een feit is, dat dit er heel wat gecultiveerder uitzag dan Wat een groepje jongelui op het tele visiescherm heeft laten zien. Het was alleen maar speels, vlot en leuk. „Tenslotte kan alles tot excessen lei- dien", meent Wim Lier, „zelfs een oer degelijke Weense wals. Het hangt er maar van af hoe je hem danst. Wat nu de Twist in de schoenen wordt ge schoven („ordinair", gevaarlijk", „ero tisch") is vroeger óók gezegd van dan sen als de Cha Cha Cha, de Jive en de Charleston." Waarom, heeft hij zich afgevraagd, vindt iedereen het mooi en knap, als een kunstrijdster op het ijs door haar knieën zakt, en waarom is het ineens vulgair, als precies hetzelfde op de dansvloer gebeurt? In verscheidene an dere dansen zitten dezelfde bewegingen als in de Twist, maar daarover zegt niemand iets." Zijn conclusie: „Alle verzet spruit voort uit de vrees dat het dansen van de Twist uit de hand zai lopen. De be- Dansleraar W. Voeten in Den Bosch, meervoudig kampioen van Nederland: „Als men mij vraagt om de Twist, zeg ik: Dames en heren, vrijdagavond begin ik met een cursus in deze dans. Zij die zichzelf niet meer respecteren zijn welkom. Zij die nog enig zelfrespect hebben, kunnen beter wegblij ven". Alex Moore, Engelands grootste expert op dansgebied: „De Twist is een dans, maar wie hem danst, maakt de mens vreselijk ordinair". neden haalt. Misschien is er nog een kans. Dan moeten de bewegingen en de passen van de Twist zodanig wor den gecultiveerd, dat zij voor het be schaafde publiek aanvaardbaar zijn. Als onze moderator een afwijzend ad vies geeft, staat dat gelijk aan een wens van de bisschoppen." De bekende (Nederlands Hervorm de) predikant ds. G. Julius, man met veel ervaring in jeugdwerk, houdt het heel simpel op deze uitspraak: „Ik heb liever dat de jongens en meisjes op deze manier twisten dan op een andere. Ik kan er alleen maar een beetje om lachen, want dit is een modeverschijn sel, dat vanzelf weer overgaat." De tijd zal het (moeten) leren. langstelling is er echter. De willen de Twist graag leren." De twist is de dans van de jeugd, die haar in volle overgave en concentratie beoefent, voeten uittrappen van een sigaretten peukje en met een denkbeeldige hand doek afwrijven van de rug" niets nieuws onder de zon gekomen. Ook in de jaren 1925 en 1926 zijn pogingen ge daan deze dans erin te krijgen. Zij zijn mislukt, herinnert de Nederlandse dansleraar Schroder zich. Ais secretaris van het Katholiek cul tureel verband van dansleraren voor spelt hij; „Als het nu wèl lukt, zal de jeugd de' dupe worden. Zij beseft niet, dat zij zichzelf op deze manier naar be- DE organisaties van dansleraren heb ben nog geen standpunt ingenomen. Waarom zouden we, vragen zij. Het zou geen enkel effect hebben, want iedere leraar moet voor zichzélf uitmaken of hij deze dans wil onderrichten of niet. Overigens is er met dit ,,Onder de KARATSJI. (Reuter) De Pakis taanse president Ayoeb Khan heeft gis teren verklaard dat zijn regering in overweging zal nemen de kwestie Kasjmir aan de Algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen als in de Veiligheidsraad de bespreking van de kwestie door een veto zal wor den belemmerd. De president, die op het ogenblik een bezoek aan West-Pakistan brengt, ver wachtte ruime steun voor het standpunt van Pakistan. de verbindingen naar Londen en Pa rijs via Antwerpen blijven lopen. Om Rotterdam sneller met het Ruhr gebied te verbinden, zou er een recht streekse weg ongeveer via de grote rivieren moeten komen, in plaats van de omweg over UtrechtArnhem. Voor de verbinding met Londen en Parijs is kruising van de Westerschel de nodig, waarschijnlijk door een tun nel. Voor deze route zou Rotterdam al lereerst een tunnel onder de Nieuwe Maas moeten krijgen, tussen de Botlek en de Blankenburgse havens. (Euro poort-Oost). De weg zou vervolgens moeten lopen via de Delta-dammen, de Oosterscheldebrug en de kruising van de Westerschelde. In westelijk Zeeuws-Vla anderen zou de weg zich moeten splitsen in een tak naar de Kanaaltunnel en een tak naar Gent, ter aansluiting op de route Rijssel-Parijs. Deze verbinding zou te vens een hoofdader van het toeristen verkeer kunnen worden. Ook de moge lijkheid van een spoorverbinding op dit traject moet worden bezien. Maatregelen Als verdere desiderata noemde ir. Lange een doorverbinding Beneluxweg- CharleroiDijonLyonMarseille, en een weg die van Rotterdam, tussen Breda en .Tilburg doorlopend, aanslui ting geeft op de zgn. Belgische ring. Zo'n weg zou Rotterdam een snelle en tree geven tot het recreatiegebied van de Ardennen. Dit alles zijn nog maar gedachten en plannen, aldus ir. Lange, maar het is de taak van de planoloog tijdig maatregelen te ontwerpen om toekom stige ontwikkelingen op te vangen. Het is zaak reeds nu in bebouwingsplan nen e.d. met de mogelijkheid van zul ke projecten rekening te houden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Holland-Amerika Lijn heeft de Aardyk voor bijna twee miljoen gulden verkocht aan Nationalis tisch Ohina. Het schip wordt eigendom van de Chinese Maritime Trust Ltd. in Taijpóh, een dochteronderneming van de rederij Tung. De naam van het schip zal worden gewijzigd in Sian Yung. De Aar dyk, die in 1944 in de vaart werd ge bracht met 643 fort. Zo zal het metrostation aan het ter hoogte van het flatgebouw aan Zuidplein in Botterdam er uit gaan het Zuidplein naar de Mjjnsheren- zien. Het viaduct loopt voor de iaan af (links). Achter het station Groote Schouwburg langs en buigt is een groot winkelcentrum ge projecteerd. Van een onzer verslaggevers t> OTTERDAM Zal de reeds in aanbouw zijnde eerste Rotter damse metro-verbinding op de Lin ker Maasoever ondergronds worden gemaakt of zal dit deel, van de Parallelweg tot op het Zuidplein, bovengronds over een viaduct komen te lopen? Binnenskamers en in het openbaar is over deze vraag lang en breed gediscussieerd en B. en W. zijn van oordeel dat zowel de ene als de an dere oplossing voor- en nadelen op levert. Na al die voor- en nadelen tegen el kaar te hebben afgewogen heeft het college thans de gemeenteraad voorge steld tot de aanleg van een boven grondse metroverbinding op de Linker Maasoever te besluiten. In hun toelichting op dit voorstel wijzen B. en W. erop dat het maken van een ondergrondse metro-verbinding op de Linker Maasoever gepaard zou gaan met een zeer sterke verhoging Van onze correspondent LONDEN. De nieuwe baan van Lord Snowdon prinses Margarets echt genoot, die op 1 februari „artistiek adviseur" van de Sunday Times wordt heeft heftige kritiek uitgelokt van een ander zondagsblad, The Observer. Het blad schreef zondag in een hoofdartikel, dat het zich door de aanstelling van de man van de prinses bij de Sunday Times benadeeld acht. Met andere woorden: Lord Snowdons naam wordt gebruikt om oneerlijke concurrentie mee te voeren. Het gezaghebbende dagblad de Times, dat niets met de Sunday Times te maken heeft, drukte de kritiek van het zondagsblad gisteren in haar geheel af, zonder er commentaar op te leveren. Veelzeggend waren de woorden die The Observer boven haar kritiek zet te: Snowdon verkopen. Het blad zegt dat het belang van Lord Snowdon voor de Sunday Times niet is zijn kun nen als fotograaf, maar het feit dat hij als man van prinses Margaret grote aantrekkingskracht zal uitoefe nen op potentiële adverteerders voor al voor de nieuwe bijlage in kleuren, die het blad weldra gaat uitgeven. Van onze correspondent LONDEN. Manchester, Cardiff en Birmingham werden giste ren opgeschrikt door het nieuws daar weer enkele mensen in zie kenhuizen waren opgenomen met verschijnselen die aan pokken de den denken. Intussen zijn gistera vond bij een van hen inderdaad pokken geconstateerd. In totaal werden gisteren vier patinëten op genomen. Medische groepen zijn druk bezig een ieder die met deze vier mensen in contact is geweest in de afgelo pen dagen op te sporen en tegen pokken in te enten. Dat is soms een heksentoer, vooral omdat een van het viertal een Pakistaner don derdag per auto van Londen naar Birmingham is gereisd. Later ging hij per trein naar Cardiff. Een an der die gisteren met verschijnselen die op pokken duiden werd opgeno men, woonde in Birmingham een kerkdienst bij waar vierhonderd men sen aanwezig waren. Een van de twee verdachte geval len in Birmingham is de inspecteur van gezondheid van Tipton een plaats in de buurt van Birmingham. Beter was gisteren het nieuws uit Dartford in Kent. Daar wend een Pakistaanse vrouw uit een ziekenhuis ontslagen die vorige week pokken-verschijnse len vertoonde. Ze is weer helemaal beter. Ook gisteren had men het op vele plaatsen weer zeer druk met het inenten tegen pokken. In Londen wer den twee nieuwe centra geopend waar dat kan gebeuren. In Bradford, York shire. het centrum van de pokken- aanval, was weer zo veel belangstel ling voor het vaccineren, dat de ent stof spoedig op was. Nieuwe voorra den waren gisteravond naar de stad onderweg. Ook in Huddersfield moest men het inenten gistermiddag stopzetten. In Manchester werden alleen nog jon ge kinderen gevaccineerd. Proef AMSTERDAM. In het jeugd centrum Bos en Lommer van de (Hervormde) Opstandingskerk in Amsterdam-West is de Twist nog niet doorgedrongen. De rock 'n roll wel. Wie weet is de situatie de volgende week heel anders, veronderstelt de jeugdleider de heer K. Mensink. De simpele verklaring is, dat wij niet de Leidsepleiners" alias de semi-intellectuelen op bezoek krijgen maar wel de „Nieuwedij- kers", ofwel de arbeidersjongeren, die iets achter lopen. Zij dansen de Twist nog niet. Sommigen heb ben hem wel zien dansen, en zij vinden hem gestilleerder dan de rock 'n roll. Een praktische op merking van hun kant: Je kunt hem op dezelfde ruimte met meer tegelijk dansen. Of de Twist in Bos en Lommer zal worden toegestaan? „Het hangt er maar van af, wat je met een dans doet en in welke omge ving je hem danst", vindt de heer Mensink. Iedere dans bevat goedbeschouwd erotische elemen ten. Ieder mens ook. De hele kunst is, die op goede wijze te lei den en die niet uit de weg te gaan. Wie op de dansvloer wil vrijen kan hier niet terecht." Eigen nieuwsdienst GENEVE Engeland en de Verenigde Staten hebben de voor stellen van de Sowjetunie over een staking van proeven met kern wapens van de hand gewezen en enige uren later bekend gemaakt dat de kernwapenkwestie voorlopig maar overgeheveld moet worden naar de ontwapeningsconferentie van achttien landen die op 14 maart in Genève zal beginnen. De twee westelijke kernwapenmo- gendheden wezen de Russische voor stellen van de hand omdat zij niet voorzien in doeltreffend internatio naal toezicht, waardoor een afspraak over staking van de proeven gemak kelijk ontduikbaar zou zijn. Engeland en de Verenigde Staten deden dat kort voor de aanvang van de 350e bijeenkomst van de kernwapenconfe rentie. Twee mogelijkheden In de conferentie, gisteren hervat na een lang kerstreces, legden Enge land en de Verenigde Staten een ge meenschappelijke verklaring af waar in zij wezen op deze twee mogelijkhe den: 1 voortzetting van de kernwapen conferentie met het oogmerk te komen tot oprichting van een orgaan voor uitoefening van internationaal toezicht op naleving van een verbod van proeven met kernwapens; 2 opschorting van de kernwapen conferentie hangende een regeling van de kwestie van internationale controle in het grotere verband van controle op algemene ontwapening door de komende ontwapeningsconfe rentie. Engeland en de Verenigde Staten, aldus de verklaring, geven de voor keur aan voortzetting van de kernwa penconferentie. Gezien echter de wei gering van de Sowjetunie, internatio nale controle toe te staan, gaan de twee landen met tegenzin akkoord met overheveling van de kernwapen kwestie naar de ontwapeningsconfe rentie. Zij blijven echter van mening dat de kernwapenkwestie de dringend ste van alle ontwapeningsvraagstuk ken is. Intussen neemt men in Engeland een proef met een nieuw geneesmid del tegen pokken. Het is door Britse medici uitgevonden. Het geneesmid del is nog maar in zeer geringe hoe veelheden beschikbaar. De proef wordt alleen genomen met een arts die in contact is geweest met een pokkenpatiënt. De dokter vertoont zelf geen verdachte ver schijnselen. Onze correspondent te Boon telefoneerde ons: Ook in de Westdnitse deelstaat Hes sen heeft men nu maatregelen tegen het gevaar van een pokkenepidemie moeten nemen. Te Bensheim-Auerbach zijn alle gasten en alle leden van het personeel van een hotel in afzondering geplaatst omdat een twintigjarige gast uit Diisseldorf zondagmiddag naar een ziekenhuis moest worden gebracht met ziekteverschijnselen die aan jokken de den denken. Van de 21 Inentingslokalen in Diis seldorf zijn er gisteren zeven gesloten. Er worder nog 85 mensen geïsoleerd ge houden. Het aantal gevallen van pok ken is tot nu toe beperkt gebleven tot ir. Jacobs, zijn vrouw en zijn vijfjarig zoontje. The Observer vindt het tegenover de concurrenten van de Sunday Times niet eerlijk, dat een familielid van de koningin wordt gebruikt voor het ver groten en verrijken van het klanten rijk "..'aar dat blad tot behoort. Het is namelijk eigendom van de Canadese magnaat Roy Thomson, die niet al leen in Engeland, maar o.a. ook in Amerika en Canada zeer veel belan gen heeft bij dag-en weekbladen, radio en televisie. The Observer beschouwt de benoe ming van de graaf van Sowdon in de eerste plaats als een commerciële zet van Thomson en dus als een commer cieel nadeel „voor de rest van ons", aldus het blad. „Men kan niet van ons verwachten dat deze zaak ons on verschillig laat". The Observer vraagt zich verder af of het hof zich wel voldoende over deze kwestie heeft laten voorlichten. Het blad acht het heel goed mogelijk dat de raadgevers van de koningin zich niet voldoende rekenschap hebben ge geven van de commerciële implicaties van Lord Snowdons haan, toen zij haar adviseerden toestemming te ge ven. Concurrentiestrijd Deze kwestie moet men dus vooral zien in het licht van de felle concur rentiestrijd die er woedt in de Britse krantenwereld. Deze is wat de zondag bladen betreft sinds vorig jaar febru ari nog heviger geworden. Toen ver scheen er namelijk een nieuw zondags blad, de Sunday Telegraph, dat thans al door 700.000 mensen wordt gelezen, evenveel als The Observer. De Sunday Times heeft een oplage van ruim een miljoen. UTRECHT De 52-jarige hoofdver tegenwoordiger D. van de rijwielfabriek De Germaan uit Meppel is in Utrecht gearresteerd, verdacht van verduistering van 22.000 gulden. D. heeft jaren achtereen geld verlo ren in Belgische speelzalen. Eerst joeg hij zijn eigen kapitaal er door, later het van vrienden en relaties geleende geld. (Ingezonden mededeling) van de kosten en een naar hun mening onaanvaardbare vertraging in het ge reedkomen van de werken. Een ondergrondse aanleg zou een uit gave vergen van 51 miljoen gulden, ter wijl de kosten van een bovengrondse aanleg op vijftien miljoen gulden wor den geraamd. Twee jaar langer Voor het maken van een ondergrond se lijn zouden allerlei kabels en buizen moeiten worden verlegd en alles bij el kaar zou de aanleg ten minste twee jaar langer duren. B. en W. noemen dat een uiterst bezwaarlijke omstandigheid bij de verkeersmoeilijkheden van nu en van de eerstkomende jaren. Zolang de metro niet in gebruik is genomen zul len de trams over de Willemsbrug moe ten blijven rijden en dat betekent dat ook de werken ter vervanging van die brug ten minste twee jaar zouden moe ten worden opgeschort. Degenen die gekant zijn tegen een metro op viaduct, gronden hun bezwa ren op de verstoring van het stadsbeeld, de onesthetische nevenverschijnselen en de geluidshinder. Maar bij een boven grondse aanleg zullen deze factoren zoveel mogelijk worden geëlimineerd. Een rij kolommen Het viaduct, aldus B. en W., zal rus ten op slechts één rij kolommen en de constructie zal aanzienlijk lichter zijn dan die van een spoorwegviaduct. Een bovengrondse aanleg biedt bovendien op. het Zuidplein nieuwe stedebouw- kundige mogelijkheden. Over de ge luidshinder merken zij op dat het lawaai van de metro de normale intensiteit van het straatrumoer niet te boven zal gaan. De mogelijkheid om de wielen van de metrorijtuigen van rubberban den te voorzien is nog in studie. Extra Voorts hehhen B. en. W. de raad voorgesteld akkoord te gaan met enige wijzigingen in de aanleg op de Rechter Maasoever, gepaard gaande met een ex tra uitgave van ll/« miljoen gulden. Een eenvoudiger waterkering maakt het mogelijk het lengteprofiel tussen de metrostations Leuvehaven en Beurs recht te trekken en dit deel minder steil te maken. Doordat dit deel van de metrotunnel dieper komt te liggen zal de verkeerstunnel tussen Blaak en Westblaak er boven, inplaats van er onder kunnen komen. De daardoor zo veel kortere tunnel heeft geen ventila- tie-inrichting nodig en alles bij elkaar komt dat neer op een kostenbesparing van rond vijftien miljoen gulden. De diepere aanleg van de metro vergt een hogere uitgave van rond twee mil joen gulden; de wijziging van het leng teprofiel vergt een verhoging van het al verstrekte krediet met één miljoen gulden. Nadere bestudering van de plannen heeft uitgewezen dat ook de mogelijk heid van een snijpunt van de noord zuid-lijn met een toekomstige oost west-lijn bij het thans iets zuidelijker geprojecteerde station Beurs moet wor den opengehouden. Voorlopig zouden B. en W. daarom willen afzien van een voor die oost-west-lijn bestemd gedeel te van het metrostation Centraal Sta tion, wat een besparing geeft van 2.650.000 gulden. Voor de aanleg van het grote ver keersplein Blaak-Westblaak met tun nels voor het gemotoriseerde verkeer en voor een oost-west-lijn van de tram e.q. metro zullen B. en W. de raad zo spoedig mogelijk een plan voorleggen. Staatssecretaris Schmelser: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In bun uitvoerige en technische beschouwingen over de bezitsvorming en de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie hebben verscheidene sprekers gisteren in de Tweede Kaïmer ingehaakt op de kritiek, die prof dr G. M. Verryn Stuart, de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, in ziin nieuwjaarsrede heeft geuit. Prof Verryn Stuart constateerde toen een gebrek aan systematiek bij de ad viesaanvragen aan de S.E.R. door de regering, en hij meende bovendien dat deze de raad meer en meer met com- missies omgeeft en hem tenslotte op een zijspoor rangeert. De voorzitter van de S.E.R. noemde als voorbeeld de tijdens het loonoverleg op kasteel Oud- Wassenaar gemaakte afspraak om met verschillende instanties van tijd tot tijd over het algemene loonbeleid te pra ten. Hierbij zou de S.E.R. niet worden uitgenodigd. De staatssecretaris van algemene za ken, drs. W. K. N. Sohmelzer, meende dat de suggestie van prof. Verryn Stuart de regering tot bezinning over de adviesaanvragen moet brengen. Het kabinet heeft de wijsheid niet in pacht en zijn beleid in deze aangelegenheid zou wellicht evenwichtiger kunnen zijn. Daarentegen zijn er op sociaal en financieel terrein toch ook onderwer pen, die zich, bijv. door hun vertrou welijk karakter, moeilijk voor een advies door de S.E.R. lenen. Op het terrein van de belasting, aldus de staatssecretaris, spelen veel ruimere belangen dan alleen economische en sociale. De regering zal geval voor ge val moeten bezien of de raad bij het overleg kan worden betrokken. Drs. Schmelzer vroeg zich verder af of het zo verwonderlijk is dat de Stichting van den Arbeid, die wette lijk bij het loonoverleg moet worden ingeschakeld, ook wordt betrokken bij het bekijken van de grote economische beleidslijn voor de toekomst.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6