beheerst het leven in Algerije Vrouw ontvoert en verbergt zesjarig Frans meisje Zaak Mertens in ander licht Brusselse politie kruist armen" DUBBELGROOT PAK Het drijvend nest met zijn vogels veilig op weg naar het zuiden De Gaulle treft maatregelen Landmacht wil kleine eenheid parachutisten DE REIS VAN SMALDEEL V Nederlandse provocatie Langer dienen in Nw.-Guinea N oordoostpolder bij Overijssel ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Alarmtoestand Dodenballet Overvallen Vleugellam Radio OUDERS GAVEN TOESTEMMING Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Duitser gearresteerd Vragen gesteld over overleden soldaat MEER ARBEIDERS UIT BUITENLAND |ln het kort) Havenarbeider verongelukt Vervolg van pag. 1 INLICHTINGEN TWEE FREGATTEN W oensdag 17 januari 1962 BLOEDIGE ANARCHIE' Van onze correspondent PARIJS In zijn rede, die hij op 16 september 1959 hield, zei president de Gaulle dat het referendum over de zelfbe schikking Van Algerije pas zou kunnen worden gehouden, wan neer de vrede was terugge keerd. Dat wilde zeggen zo legde hij uit wanneer men eenmaal het punt zou hebben bereikt, waarop geen tweehon derd mensen per jaar meer zouden sneuvelen als gevolg van terrorisme. In de eerste twee weken van januari van dit jaar zijn er, volgens offici ële cijfers, bij 382 aanslagen 228 mensen om het leven ge komen en 489 gewond en nog steeds gaat de bloedige strijd om de macht voort. Zowel in Frankrijk als in Algerije meent men, dat thans het punt is be reikt, dat er iets móét gebeuren om dit bloedbad te doen eindigen, om de overspannen zenuwen eindelijk rust te geven. In het begin van deze week heeft de Gaulle .voor de derde maal in twee weken een beperkte ministerraad bij eengeroepen. Hij heeft de aanwezige ministers laten weten dat hij er thans meer dan genoeg van heeft om a!s gevolg van halve maatregelen de toe stand dagelijks te zien verergeren. In een naar wij vernemen nogal felle toespraak heeft hij de ministers duidelijk gemaakt welke maatregelen hij in de toekomst toegepast wenst te zien ter bestrijding van het terro risme. Tegelijkertijd stuurde hij Joxe, zijn minister voor Algerijnse zaken, naar Algerije. De minister heeft gisteren met gouverneur-generaal Morin, de opperbevelhebber van het Franse le ger in Algerije, generaal Ailleret. de politieprefecten van Algiers en Oran en de prefecten van de departemen ten. de toestand besproken. Daarover zal hij in de kabinetsraad van vandaag rapport uitbrengen, waar na de Gaulle vermoedelijk persoon lijk zal decreteren, wat er in Algerije dient te geschieden. Men acht het niet onmogelijk dat hij er de alarm toestand of de staat van beleg zal afkondigen, waardoor het eindelijk mogelijk zal worden sneller en afdoen- der maatregelen tegen het terrorisme van beide kanten te nemen. Dit terrorisme heeft inmiddels een nieuw hoogtepunt bereikt. Na de bloe dige balans van het afgelopen week einde vielen er maandag zeventien do den en veertig gewonden en gisteren tot zes uur 's avonds negen do den en twaalf gewonden. De toestand in de grote Algerijnse steden is af schuwelijk. De ambulances krijgen geen tijd meer om op hun basis terug te keren. Militaire patrouilles voeren een soort dodenballet uit in de stra ten, en de wijken zijn vervuld van mitrailleursalvo's en explosies van granaten. Men bestrijdt elkaar niet meer, men doodt om te doden. Elke aanslag op een Europeaan moet ge wroken worden door een aanslag op een willekeurige arabier en die wraak oefening veroorzaakt opnieuw een aan slag op een willekeurige Europeaan. Men mitrailleert café's en gooit bom men in overvolle warenhuizen. Daar tussendoor pleegt de O.A.S. overvallen op banken, die haar in twee dagen ruim honderdvijftigdui zend gulden opleverden, rooft maga zijnen leeg, waardoor haar 76 leger- zenders en -ontvangers, benevens een groot aantal generatoren in handen viel en organiseert een huizenvorde ring. In de Algierse wijk Taine hebben alle arabieren 48 uur tijd ge kregen om hun huizen te verlaten, willen zij niet door de O.A.S. gemi trailleerd worden. Deze huizen zijn bestemd om Europeanen, die nog in overwegend arabische wijken wonen, te huisvesten. Een deel van de ara bische inwoners van Taine is uit vrees gevlucht en heeft de huizen leeg achter gelaten. Het geheime leger wordt opge zweept door de toeneming van het terrorisme van de Algerijnse kant, als gevolg van de oorlogsverklaring van de voorlopige Algerijnse rege ring aan de O.A.S. De Algerijnen schijnen te beschikken over zelf moordcommando's die met de groot ste driestheid te werk gaan. Als gevolg van de terreur waren gisteren alle scholen in de grote ste den van Algerije gesloten. De onder wijzers en leraren eisen van het gouvernement-generaal een betere bescherming tegen de aanvallen van de Algerijnen, terwijl hun leerlingen zijn gewapend met revolvers en messen, waarmee zij zelf jacht ma ken op de arabieren. Een betere bescherming kan het gouvernement-generaal wel beloven, maar niet geven. De politie en de troepen die voor deze bescherming zijn aangewezen, zijn te gering in aantal. De militaire veiligheidsdienst is vleugellam geworden door een overmaat aan administratief werk. Aan beide zijden is het aantal me deplichtigen in alle lagen van de be volking zo groot, dat elke vorm van bescherming onmogelijk is geworden, evenals elke poging tot bestrijding. Er heerst een vrijwel volledige anar chie. In Algiers zijn de straten, on danks de militaire patrouilles en versperringen, oijna verlaten. Auto's ziet men maar zelden en de winke liers hebben hun zaken gesloten en van ijzeren hekken voorzien. Bij dit alles komt nog dat de O.A.S. voortgaat met haar radio-uit zendingen waarin zij de onrust onder de bevolking op peil houdt. Twee uit zendingen gisteren in Algiers en drie in Bóne hebben de bevolking nog maals opgeroepen leeftocht in huis te halen en om goud te kopen. ..Op 31 januari zal de O.A.S. huis aan huis komen controleren of deze consignes zijn opgevolgd". Met fier opgeheven hoofd verlaat de heer A. M. Mertens het gebouw van de Hoge Raad, waar hij een zo verrassende verklaring heeft afgelegd. Van onze correspondent DARIJS. De Franse politie zoekt naar de verblijfplaats van de zesjarige Roseline Lamar- uit Clichy en van de 27-jarige Ga- brielle Victor, alias Nicole Leblond, die met Roseline is verdwenen. Dit is de vierde maal in vijf jaar dat deze vrouw zich een kind heeft toegeëigend. Het is niet helemaal juist van een ontvoering te spreken, omdat Gabrielle van de ouders toe stemming had gekregen het kind mede te nemen. Begin januari maakte de moeder van Roseline kennis met een vrouw die beweerde Nicole Leblond te heten en in de buurt te wonen van de non- nen van het klooster Sint Vincentius a Paulo. Er ontstond een wederzijdse vriend schap tussen de vrouwen en toen Ga brielle Victor op 5 januari voorstel de Roseline mee te nemen naar een bruiloft in het departement Loiret stemden de ouders onmiddellijk toe. Zij brachten het kind zelfs naar de trein. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Koninklijke Landmacht wil binnenkort beginnen met de opleiding van een kleine pa rachutisteneenheid. Als de chef van de generale staf zijn fiat aan het voorstel geeft zal de opleiding van militairen van het korps comman dotroepen reeds begin maart in België beginnen. Zij zullen bij de parachutistenopleiding van het Bel gische leger, in Schaffen, in enke le weken tijds worden opgeleid. Het ligt in de bedoeling voorlopig dertig commando's, tien van elk der drie compagnieën in Roosendaal, aan de opleiding te laten deelnemen. Zij zullen de eerste parachutisteneen heid van het Nederlandse leger in ons land vormen. De dertig commando's zullen voor het brevet b vijf sprongen moeten maken. Daarna zullen vijf officieren en vijf onderofficieren nog een voort gezette opleiding van enkele weken volgen voor het brevet a. waarvoor acht sprongen moeten worden ge maakt. Geen rode baret De commando's die het parachutis tenbrevet halen krijgen geen rode baret, maar zullen normaal de groe ne baret blijven dragen. Wel ligt in het voornemen de parachutisten een onderscheidingsteken te geven. De rode baret werd indertijd gedragen door de parachutisten van het regi ment speciale troepen in het voorma lig Nederlands-Indië. Zij hebben la ter toestemming gekregen de rode baret gok in Nederland te blijven dragen. De opleiding van de dertig com mando's is voorlopig bedoeld als ex periment. Later zullen wellicht meer commando's dezelfde opleiding in Bel gië volgen. (Ingezonden mededeling) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. Op 9 januari ontvingen de ouders een briefkaart waarin de jonge vrouw vertelde dat alles goed was met het kind. Zij voegde eraan toe dat zij het kind volgens afspraak zou mee nemen naar haar familie. Als corres pondentieadres gaf zij de naam van een straat te Corbeille op. Zij wild# het kind daar naar school sturen. Toen kreeg zij een kaart terug met het verzoek het kind terug te brengen. Pas toen deze kaart als on bestelbaar terugkwam waarschuwden de ouders de politie te Clichy. Se dertdien heeft men van de kleine Ro seline noch van haar ontvoerster iets vernomen. Wangedrag Bij informatie bij de nonnen van het klooster kwam men te weten dat de zich noemende Nicole Leblond daar inderdaad enige tijd was ge weest, maar dat zij in werkelijkheid Gabrielle Victor heette en wegens wangedrag was weggestuurd. Toen deze naam eenmaal bekend was wist de politie voldoende. Ga brielle Victor is namelijk een kinder maniak, gehuwd geweest en geschei den, niet voorbestemd om kinderen te krijgen. Toen zij als gevolg daar van geestelijk gestoord raakte vroeg haar man echtscheiding aan. Sedert dien leidt zij een ongeregeld leven, gedreven door haar passie voor kinde ren. In 1957 ontvoerde zij eerst een 14- jarig meisje te Breuille en in het zelfde jaar een 10-jarige jongen, een neefje van dit meisje. Zij werd ge arresteerd en enkele maanden in een psychiatrisch gesticht opgesloten. I» 1958 ontvoerde zij het 15 maanden oude zoontje van een Marokkaanse kruidenier te Parijs. Telkens werden de kinderen levend en in goede gezondheid teruggebracht en telkens werd Gabrielle voorlopig weer op vrije voeten gesteld, daar in alle drie gevallen de ouders toestem ming hadden gegeven het kind me# te nemen. Fantasie In alle gevallen handelde zij op dezelfde manier. Zij fantaseerde een of ander verhaal om in contact te komen met de ouders van het kind dat zij had uitgekozen. Daarop sloot zij Vriendschap en vroeg later toe stemming het kind mee te nemen Gezien de drie andere ontvoerin gen is de politie ervan overtuigd dat de ouders Lamarque hun Roseline levend en gezond terug zullen krij gen daar Gabrielle Victor, hoewel zij niet schijnt te beschikken over al haar geestvermogens, geen kwaad aardig karakter heeft. Een drama van een geheel ander soort heeft zich gelijktijdig afgespeeld in het dorp Jouy in de buurt van Chartre waar een vrouw met de be doeling zich op de ouders te wreken een baby van acht maanden levend heeft laten verbranden. Na nieuive verklaring: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De tandarts A. M. Mertens, van wie de Hoge Raad het zoveelste verzoek om re visie van een ruim veertig jaar ge leden tegen hem gewezen vonnis be handelt, heeft gisteren grote ver bazing gewekt met een nieuwe ver klaring: Niet van zijn collega's, maar van de politie was het ini tiatief uitgegaan dat in 1919 tot zijn veroordeling wegens diefstal van elektriciteit had geleid. Deze verrassende verklaring legde de heer Mertens gisteren af toen prof. mr. dr. G. H. A. Feber, president van de strafkamers van de Hoge Raad, die als rapporteur de onlangs naar voren gekomen nieuwe getuigen heeft gehoord, de getuigenverklarin gen met de tandarts behandelde. De politie had zich willen wreken vo#r een klacht die hij had ingediend, zo vertelde de heer Merkens. Tot gisteren had de tandarts be toogd dat jaloerse collega'een lid van het technisch personeel in zijn huis een naald in de elektriciteitsme ter hadden laten stoppen, waardoor buiten de meter om stroom kon wor den betrokken. Dat was ontdekt bij een huiszoeking die eigenlijk gericht was geweest op valsemunterij door de heer Mertens. Die bleek te bestaan uit het uit liefhebberij maken van afgiet sels van oude munten een geoor loofde bezigheid. Verbaasd De procureur-generaal, mr. G. E. Langemeijer, die al tweemaal heeft geconcludeerd tot inwilliging van het revisieverzoek, toonde zich gisteren uiterst verbaasd over de nieuwe wen ding. Toen de heer Mertens aan zijn verklaring nog toevoegde dat er ten tijde van de huiszoeking helemaal geen technisch personeel meer inzijn dienst, en dus ook niet in zijn huls, was geweest, vroeg de procureur-ge neraal: ..Wie moet dan die naald in de meter hebben gestopt." De heer Mertens kwam daarop met de stelling dat de technicus hoe wel al ontslagen en verdwenen dat toch zou hebben gedaan. Volgens zijn zwager, die in zijn huis had ge logeerd toen de tandarts weg was, zou deze technicus een keer zijn terug gekomen. Toen zou hij die naald In de meter hebben gestopt. Daarop had de politie, van alles op de hoogte, de inval gedaan. Met deze gegevens is de Hoge Raad achtergebleven, nadat mr. Lange meijer nogmaals had verklaard een nieuwe behandeling wenselijk te ach ten. Over acht weken, op 13 maart, zal de Hoge Raad zijn beslissing be kend maken. Hulp Yvette Barbavi was in september uit Parijs naar Jouy gekomen om haar getrouwde zuster, mevrouw Le- puil te helpen, die in mei een zoon tje had gekregen. De laatste maan den boterde het echter niet zo goed tussen beide zusters. Mevrouw Le- puil verzocht Yvette ten slotte naar Parijs terug te keren. Woedend hierover had Yvette alvo. rens te vertrekken een gasfles bij de wieg van het kind gezet en bij haar vertrek de kraan opengezet. Het kind zou gestikt zijn als het gas geen vlam had gevat. De buren, die met emmers water de brand konden blus sen slaagden er evenwel niet meer in het kind te redden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op verzoek van de Kriminalpolizei in Hamburg heeft de Rotterdamse politie de 43-jarige H. G. E. G. uit Hamburg aangehouden. De man werkte als kok op het Duit se m.s. Porto, dat in de Tweede Ka- tendrechtsehaven ligt. De Hamburgse politie verdenkt hem ervan zijn vrouw te hebben vermoord. Wandelaars vonden zondag haar hoofd op het Talud van het Noord-Oostzeekanaal bij Hockdoan. Van onze speciale verslaggever A/b Hr. Ms. KAREL DOORMAN. Met zijn vliegtuigen aan boord heeft het vliegkampschip Karei Doorman gistermiddag de Neder landse kustwateren verlaten. Geheel toegerust voor de Oefen- reis van drie maanden vertrok de Karei Doorman naar het zuiden, naar de warmte, weg uit de zure kou en de roerige Noordzee, die werd opgezweept door een harde wind uit de hoek bij Schotland. Het schip lag er overigens vrij rustig bij toen de Grumman-Trackers en later de helikopters aan boord kwamen. Beide groepen vliegtuigen waren, opgestegen van het marinevliegkamp Valkenburg. De Karei Doorman was met de neus in de wind gedraaid, op een kilometer of tien er vandaan. Zonder enige moeilijk heid, zo te zien althans, zetten de ma rinevliegers hun toestellen op het dek. Toen dit karwei achter de rug was ging dë Karei Doorman om de zuid en begon de eigenlijke oefenreis. Gemeen Om half zeven gisterochtend was men aan boord op de gebruikelijke luid ruchtige manier wakker getrompetterd. Er stond een beweeglijk zeetje met een gemene groene kleur, nogal onheilspel lend en zeker niet lieflijk. In de kille ochtendsfeer ging het anker op en blijk baar waren er meteen al deskundigen diep onder in het schip gedoken, in de machinekamer, die minder eerbiedig vet- put wordt genoemd. Grommend kwa men daar de veertigduizend paarde- krachten van de geweldige turbines tot leven. Een trilling voer door het schip en men kon de eerste moeizame slagen van de beide schroeven in het water voelen. De ingenieurs van Werkspoor waren met hun proeven begonnen en zij zouden niet van boord gaan voordat zij de marine de verzekering konden geven dat die schroeven het aantal sla gen maakten waarvoor zij konden in staan. Spoorzoekers Tegen half elf verschenen de eerste Grumman-Trackers boven het schip. Dit zijn de spoorzoekers van het smal deel, die een onderzeeboot nauwkeurig kunnen volgen en de positie ervan moe ten opgeven aan de onderzeebootjagers, als zij zelf niet in staat zijn om het wild te doden. 95 Van onze correspondent BRUSSEL. Ondanks de dreige menten van de officier van justitie, ondanks de terechtwijzingen van hun hoofdcommissaris, is een deel van de Brusselse politieagenten, die in december al enige dagen fel te keer gingen tegen parkeerovertre- dingen om aan hun looneisen kracht bij te zetten, opnieuw met een ac tie begonnen. De officier van justitie had hun mis bruik hunner bevoegdheden voor per soonlijke doeleinden ten laste gelegd en met vervolging gedreigd. De ..sta kers" kwamen echter met een oude circulaire voor de dag, waarin slome agenten tot grotere activiteiten wer den aangespoord. Om hun de wind uit de zeilen te nemen is die circulaire nu ingetrokken. Doe het zelf Effectiever was echter een maatre gel van de hoofdcommissaris. In de dagen van de eerste „stiptheidssta- Eisen nieuwsdienst DEN HAAG Is het juist dat de sol daat H. J. Hondelink, die tijdens een veldoefening in de buurt van de Kolonel Palmkazerne in Bussum onwel is ge worden en later is overleden, al enige malen eerder tijdens oefeningen was flauwgevallen en naar het hospitaal was vervoerd Dat vraagt het Tweede-Kamer lid mr. Beernink <c.h.) aan de minister van defensie, ir. Visser. Waren degenen die verantwoordelijk waren voor het deelnemen aan de veld oefening ervan op de hoogte dat de familie Hondelink verscheidene hart patiënten telt, zo wil de heer Beernink weten. Hij informeert er bovendien naar of de minister vindt dat de nodige voor zichtigheid is betracht. De soldaat had verschillende malen aan de behandelende arts gezegd zich niet fit te voelen, aldus het Kamerlid. king" was het aantal processenver- baal vier maal hoger dan anders en het beloofde dat opnieuw te worden. De hoofdcomissaris beeft echter ge zegd, dat de agenten hun processen- verbaal voortaan zelf moeten opstellen. Dat moeten zij formeel natuurlijk al tijd, maar gebruik was dat zij enkele gegevens verstrekten die netjes voor hen werden uitgetikt door administra tief personeel. Later zetten zij er dan hun handtekening onder. Nee, zei de hoofdcommissaris, van nu af doet ge het helemaal zelf. Voor dit karwei hebben de agenten echter maar drie kwartier na hun patrouille uren en veel verbaliseren zou dus be tekenen vele vrije uren afstaan. Het gevolg is geweest dat het aantal pro cessen-verbaal nu ver ónder het nor male blijft. Van een stiptheidssta king'' dreigt het een staking ..met ge kruiste armen" te worden tot voldoe ning van de automobilisten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In de toekomst zul len ook ongeschoolde Italiaanse ar beiders worden aangeworven die ge trouwd zijn. Tot dusverre werden ongeschoolde Italianen alleen gevraagd in ons land te komen werken als zij ongehuwd waren. Bovendien zullen er ook ongeschoolde Spanjaarden die ongehuwd zijn worden gezocht voor werk in ons land en zal op korte termijn worden nagegaan of er een mogelijkheid is om Griekse. Portugese en Ierse arbeiders te werven. Als zij ge schoold zijn, komen zij ook in aanmerking voor werk in ons land als zij getrouwd zijn, maar hebben zij geen scholing gehad dan is vrijgezel zijn voorwaarde. Dat alles staat in een circulaire die de directie arbeidsvoorziening van het minis terie van sociale zaken aan de directeu ren van de gewestelijke arbeidsbureaus heeft gestuurd. Deze circulaire is opge steld nadat de ministerraad had besloten de werving van buitenlanders uit te brei den. Het zijn stevige vliegtuigen, vol met al lerlei geheimzinnige apparaten, diepte bommen en zelfs twee torpedo's die uit de lucht in zee kunnen worden gelan ceerd. Met grote zekerheid komen zij uit een bocht tegen de wind in van achteren op het dek af. Op enkele tien tallen meters schuin achter het schip „hangt" een helikopter in de lucht, om te kunnen helpen als er iets mis gaat, maar het verloopt allemaal feilloos, als of het automatisch gaat. Stuk voor stuk komen de toestellen recht op het achterdek af. Een haak aan de staart grijpt een van de zes vang- kabels die even boven het achterdek zijn gespannen en dan staat het binnen gekomen vliegtuig nog geen tien meter verder stil. Een vliegdek is bij zo'n landing het beste te vergelijken met een maanland schap: grauw, bizar, versierd met gele en witte lijnen en vierhoeken, bemand met mannetjes zoals Flits Gordon op zijn reizen door de ruimte ontmoet: ruimtemannetjes in grijze, groene, witte en gele pakken met nauwsluitende kap pen over het hoofd. Wals In de straffe wind op het beweeglijke dek walsen zij heen en weer. Als er een toestel tot stilstand is gekomen schiet er zo'n ruimteman naar voren om met armbewegingen de vlieger te beduiden wat er verder moet gebeuren. Tenslotte vouwt hij met een theatraal- aandoend gebaar de armen over elkaar en dan klappen meteen de beide vleu gels van het toestel toe. Het vliegtuig zelf rolt naar voren, naar een hoek op het voordek, waar blijkbaar de parkeer plaats is. Daar komen ze dan allemaal bij elkaar te staan, een nogal rommelig uitziende troep huiverende vogels, die met hun in de wind trillende vleugels warmte bij elkaar zoeken. Als alle vo gels op het drijvende nest zijn, gaan de muilen van de liften voor en achter gapend open en verdwijnen zij naar be neden, in de hangar onder het vliegdek. Als die doos dan weer dicht is kan de tocht naar de West aanvangen. programma's DONDERDAG 18 JANUARI 1 RADIO 1 HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V. d. jeugd; 7.45 Opdat allen één zijn, lezing; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.50 V. d. vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Gram; 12.25 Wij van het land, lezing; 12.35 Land- en tuinb. meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Gevar. progr. (herh.). NCRV: 14.00 Metro- pole-ork; 14.40 Gram; 15.30 Lichte muz; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Oude kamermuz; 16.50 Gram; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Amus muz; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Vocaal ens; 18.50 Sociaal perspektief, lezing; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af. praatje: 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Polit. lezing; 20.00 Gevar. progr; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr; 23.00 Zangrecital; 23.30 Boekbespr; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. AVRO; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v. d. vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Radiofilh. ork; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb. me ded; 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing; 12.43 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz. 14.00 Sopr. en clavecimbel: 14.30 V. d. vrouw; 15.05 Progr. over huisdieren; 15.45 Gram; 16.00 Gevar. progr; 17.00 Gram; 17.30 V. d. jeugd: 18.00 Nws; 18.15 Act: 18.20 Gram; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Ge sproken brief; 18.40 Lichte muz: 19.00 V. d. kind; 19.05 Gram; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr t.g.v. de verjaar dag v. H.K.H. Prinses Margriet; 2105 Vraaggesprek; 21.25 Omr. ork en solist; 22.30 Nws en meded: 22.40 Act: 23.00 Sport- act; 22.10 Nwe gram; 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VPRO: 20.20 Chansoncompetitie; 21.05 Kunstprogr; 21.35 Apollo van Bellac, spel. DUITSLAND 13.30-15.00 6e Intern. Silberkrug-skiwedstr te Bad Gastein (Eurovisie); 17.00-18.00 V. d. kind. (Regionaal progr.: NDR: 18.20 Progr. overz; 18.25 Die Nordchau; WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Muziek zit in de lucht: NDR: 19.25 Familie Michael in Afrika) 20.00 Journ.; 20.20 Toneelstuk; 22.50 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.00 V, d. jeugd; 19.30 Tele-taalles; 20.00 Nws; 20.30 Pol. debat; 21.00 Filmkron; 22.45 Kamermuz; 23.05 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V. d. kind; 19.00 V. d. vrouw; 19.30 Godsd. progr; 20.00 Nws; 20.30 Wedstr. progr; 21.30 Filmprogr; 22.30 Nws. ROTTERDAM. De 57-jarige haven arbeider A. Wildezang uit Rotterdam is gisteren bij het verladen van fruit in de Lekstraat verongelukt. Vermoedelijk is hij tussen een vrachtauto en een aanhangwagen bekneld geraakt. V) Jani wilde op die opmerking niet die per ingaan. Hij deed geen mededelin gen over verliezen. Hij hield vol dat de Nederlanders de aanval waren be gonnen. Volgens hem waren de Indo nesische schepen niet van plan geweest een invasie te doen. „Dan hadden wij wel grotere schepen gebruikt", zo zei hij. Janu zei dat de patrouille-activiteit van Indonesische schepen was opge voerd, omdat Nederlandse oorlogssche pen de laatste tijd in de Molukse wa teren waren geweest. „Een treffen is dan altijd mogelijk", zo zei hij. In een verklaring van de legervoor- lichtingsdienst te Djakarta werd ge zegd: Op 8 december voer een Neder lands oorlogsschip, met een zoeklicht aan, de Molukse wateren binnen. Op 9 december voeren twee Nederlandse schepen tot een mijl van de kust van het eiland Oemera. Zij zetten een groep van zes man met een motorboot aan land van het eiland Oetah. De mannen dwongen de bevolking inlichtingen te geven over troepenbewegingen op de omliggende eilanden. De mannen lie ten sigaretten voor de bevolking achter. Daarna vertrokken de schepen. In de verklaring wordt dan gezegd: De Nederlanders hebben nu een weg van geweld gekozen, die van Indonesi sche zijde zeker zal worden beantwoord. Alles wat van n\i af aan gebeurt zal dui delijk voor de volledige verantwoording van de Nederlanders zijn. In Hollandia is gisteren bekend ge maakt dat vijftig overlevenden van de in de grond geboorde Indonesische mo tortorpedoboot krijgsgevangen zijn ge maakt. Zij worden thans verhoord. Pas daarna men hoopt vandaag zullen gedetailleerde gegevens over de Indone sische aanval bekend kunnen worden gemaakt. De achtervolging van de andere Indo nesische schepen is gestaakt, omdat Nederland nog steeds het rechtsgebied van Indonesië eerbiedigt, zo werd ge zegd. Het was de eerste keer dat Indo nesië zwaarder oorlogsmateriaal heeft gebruikt in acties tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Er moeten twintig tot veertig Indonesiërs bij de actie zijn omgekomen. In Den Haag werd bekend gemaakt dat de Indonesische schepen werden onderschept door twee Nederlandse fre gatten. Dat moeten de Kortenaer en de Evertsen zijn geweest, die onder com mando staan van resp. Ltz I R. H. P. Baay en Kpt-Ltz C. H. van Eeghen. Het lid van de Nieuw-Guinearaad Nicolaas Jouwe heeft gisteren gezegd dat het Papoea-vrijwilligerskorps op korte termijn moet worden verdubbeld. Het ministerie van defensie in Den Haag heeft er echter op gewezen dat dat praktisch onmogelijk is omdat er maar een beperkt aantal instructeurs is. Het koopvaardijschip dat maandag getuige is geweest van het zeegevecht, is naar de K.P.M. vermoedt, de Kasim- bar geweest. Dat schip was op het tijd stip van het gevecht van Merauk* onderweg naar Sorong. DEN HAAG. De regering heeft besloten de paraatheid van de militairen van de Koninklijke Landmacht in Nederlands Nieuw- Guinea te verhogen door het klein- verlof met de helft te beperken. Deze beslissing is maandagavond m de met spoed bijeengeroepen mi nisterraad genomen naar aanleiding van het gevecht in de wateren van Nieuw-Guinea. Het betekent een ver hoging van de paraatheid van de Ne derlandse troepen in Nieuw-Guinea met vijftien procent. Voor een aantal militairen van de landmacht die er op hadden gerekend emd deze maand naar ons land te rug te keren, houdt dit in dat zij twee maanden langer in Nieuw-Guinea zullen moeten blijven. De groep zou begin februari in Nederland hebben moeten afzwaaien. Tot eenzelfde maatregel voor de parate onderdelen van de landmacht m ons land besloot het kabinet in september met het oog op de ver hoogde internationale spanning. Voor soldaten betekent de beper king van het kleinverlof een verlen ging van de werkelijke diensttijd met twee maanden tot twintig maanden en voor specialisten en kaderperso neel tot 23 maanden. De maatregel van september werd niet van kracht voor de militairen in Nieuw-Guinea, omdat de toestand daartoe destijds geen aanleiding gaf. Na het gevecht van maandag heeft de regering wel aanleiding gezien de paraatheid van de troepen in Nieuw- Guinea te verhogen. De maatregel is alleen van kracht voor de landmacht, omdat dienstplichtigen van lucht macht en marine de regeling van het kleinverlof niet hebben en normaal al langer dienen dan de militairen van de landmacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Noordoostpol der zal als één gemeente voorlopig worden ingedeeld bij Overijssel. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp hiertoe gistermiddag zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk liet aantekenen, dat hij tegen was. De liberale senator wilde wachten met een bestuurlijke indeling tot de andere polders zijn drooggemaakt en nagenoeg bewoond. De IJsselmeerpol- ders dienen volgens hem als één ge heel te worden beschouwd. Hij was bang, dat de opvolgers van minister Toxopeus de bestaande toestand zou den willen handhaven en dat de wet niet tijdelijk, maar blijvend zou zijn. De socialistische afgevaardigde D. de Loor vroeg of het mogelijk was ook de andere IJsselmeerpolders bij Overijssel in te delen. Dan zou te zijner tijd een definitieve oplossing niet uit kunnen blij ven. Meer gemeenten Minister Toxopeus zag hier wel iets in, maar de afstand van de nieuwe pol ders tot Overijssel is toch wel een be zwaar, zo meende hij. De bewindsman vestigde er nog de aandacht op. dat de ligging van de kernen in de Noord- oostpoider zo is, dat verscheidene ge meenten kunnen worden gevormd als de polder meer industrialiseert en het eenzijdige agrarische karakter verdwijnt. Aan het begin van de vergadering heeft de voorzitter, mr. J. A. Jorik- HJan- rijn deernis uitgesproken met de slachtoffers van de spoorwegramp in Harmeien. Minister Toxopeus sloot zich hierbij aan. De Kamer nam enkele ogenblikken stilte in acht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5