Alle percelen op de Bevelanden voorzien van waterleiding KRIS 3 mm Krediet voor onderzoek naar krotopruiming Grintaffaire" voor de Terueuzeiise balie FILMS N.C.L.B. moet duidelijk positie kiezen Axel achtergesteld in toewijzen van woningen Uit de kerken Voorstel B. en W. Middelburg door Zeeland EEG AKKOORD MET AMERIKA OVER TARIEFS VERLAGINGEN IN LEWEDORP LAATSTE AANSLUITING Goede belangstelling voor judo in Zeeuws- Vlaanderen IJzendijkse accordeon club voor radio Spoedig sanering Scapinoballet danste in Middelburg Lezing Z.V.U. in Sas van Gent vervallen Successen voor fokkers Jaarvergadering van A.R. in Nieuwdorp uit Middelburg Ledenwinst Groene Kruis Kloetinge Raad Zierikzee vanmiddag bijeen Oranjevereniging gaf uitvoering In de sloot Bier voor minderjarige binnenstad Geanimeerde familie-avond in Goes Ringavond C.J.V. in Kerkwcrve FRACTIE G.P.V. DIENT MOTIE IN Vijf orienteringsritten M.A.C. St. Philipsland Volleybal van dames in Nieuiverkerk EERSTE KANDIDATEN VOOR DE TOUR Meisje verongelukt Woensdag 17 januari 1962 ZEEUW5CH DAGBLAD Pag. 4 (Ingezonden mededeling) Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie GOES In Lewedorp is de victorie voor de N.V. Waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland" begonnen. Want daar is een per ceel op het waterleidingnet aangesloten, waarmee het zogenaamde tienjarenplan voor de aansluiting van de onrendabele gebieden voltooid werd. Dit betekent, dat nu alle percelen op Zuid- en Noord- Beveland van waterleiding zijn voorzien. Voor de N.V. Waterlei dingmij „Zuid-Beveland" betekent de voltooiing van dit omvang rijke complex tevens het bereiken van een mijlpaal. Dank zij aller inspanning is het de Waterleidingmij. gelukt om de aansluiting van alle onrendabele percelen veel eerder te voltooien dan was gepland. Volgens het schema had pas in de loop van dit jaar de laatste aansluiting tot stand moeten komen. dingmaatschappij heeft zeer goede erva ringen opgedaan met het gebruik van plasticbuizen. Bovendien bracht dit soort leidingen met zich mee, dat geen al te grote sleuven gegraven moesten wor den. De kwestie van de aansluiting van de onrendabele gebieden is een niet gerin ge zaak. In het „ambtsgebied" van de waterleidingmij Zuid-Beveland" was de situatie over het algemeen zo, dat op Zuid-Beveland alle percelen, die niet waren gelegen in de dorpskommen, geen waterleiding hadden, terwijl het gehele eiland Woord-Beveland van lei dingwater was verstoken. Tienjarenplan Omstreeks 1950 is liet tienjarenplan „geboren". Een plan, dat dus voorziet in de aansluiting van alle percelen in de onrendabele gebieden. Deze aanslui ting zou echter een uiterst kostbare ge schiedenis worden; de uitvoering van dit project zou aanzienlijke investerin gen vragen. Er moest subsidie aan te pas komen, om het geheel te kunnen fi nancieren. Welnu, het rijk bleek bereid in de onrendabele top een subsidie te verstrekken tot 60 pet. Deze subsidie wordt gegeven in de vorm van annuïtei ten. De andere 40 pet. kwam voor reke ning van de streek (provincie en ge meenten) Zo kwam de financiering rond en kon met de uitvoering van dit omvangrijke werk een aanvang gemaakt worden. Noord-Beveland werd geheel als een onrendabel gebied, wat de waterleiding betreft, beschouwd. Onmiddellijk na de ramp in 1953, toen een noodleiding door de Zandkreek werd gelegd, werd Noord-Beveland aan gepakt. De directeur van de N.V. Waterlei dingmaatschappij Zuid-Beveland", ir. M. J. Stoel Feuerstein, daarbij deskun dig bijgestaan door zijn uitgebreide staf, heeft zich persoonlijk sterk beij verd om de aansluiting van de onrenda bele percelen zo snel, zo goed en zo goedkoop mogelijk uit te voeren. Een methode werd ontwikkeld, waar- door het technisch mogelijk was zo ef ficiënt mogelijk te werken. Bij deze me thode werd dankbaar gebruik gemaakt van de elasticiteit in plasticleidingen. Deze leidingen zijn dunne buisjes, die tegen "een stootje kunnen. De Waterlei- Clubkampioenschappen TERNEUZEN. Op een sportschool in Terneuzen werden de schoolkampi- oenschappen judo gehouden onder lei ding van (te heer J. van de Rest. Er werd door 120 leden deelgenomen, die in verschillende groepen waren ver deeld. Judo trekt steeds meer de be langstelling in Zeeuws-VIaanderen. Er werden de afgelopen jaren vier clubs opgericht. Terneuten was de eerste ver eniging, opgericht hl 1960 en bezit nu 160 leden. In november van hetzelfde jaar volgde Oostburg met zestig leden, in februari 1961 begon ook Hulst judo ka's onder de bevolking te tellen en wei zestig. En tenslotte bezit de ju doclub in Sas van Gent, opgericht november 1961 dertig leden. Bij de gehouden kampioenschappen werd in de afdeling jeugdleden (jongens en meisjes van tien tot twaalf jaar) L. Verhage uit Terneuzen kampioen. Bij de jongens van 13—14 jaar werd het D. Faas uit Terneuzen, bij de jon gens tussen 1517 jaar (gele-oranje band) A. Aerts uit Hulst en bij groe- ne-blauwe band J. van Es uit Terneu zen. Bij de heren van 18 jaar en ouder gele band was het C. Sol uit Terneuzen, oranje band E. Verstraete uit Hulst, groene band F. Spaas uit Terneuzen en blauwe band D. Guegrière uit Terneu zen. Algemene clubkampioen werd de heer F. Spaas, die daarvoor een grote wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Voor de aansluiting van de onrenda bele percelen werd in totaal ruim 300 kilometer sleuf gegraven, circa 120 km daarvan werd met de graafmachi nes verricht, terwijl de rest in hand kracht werd uitgevoerd. De laatste Van Noord-Beveland kan gezegd wor den, dat dit voormalige eiland voor de volle 100 pet. van waterleiding is voor zien. Op Zuid-Beveland is echter nog een heel klein percentage, dat geen aan sluiting wenst, maar dit percentage is vrijwel te verwaarlozen. Een aansluiting kan niet verplicht gesteld worden, maar berust op vrijwillige basis. Wel worden alle percelen aansluitbaar gemaakt, zo als dat heet. En zo kon eind van het vorig jaar in Lewedorp de laatste aan sluiting van een onrendabel per ceel tot stand worden gebracht, nadat acht jaar geleden met dit project een aanvang werd ge maakt. In deze acht jaar is er door de N.V. Waterleidingmij. enorm veel werk verzet, werk, ten dienste van de gemeenschap. In alle stilte werd deze mijlpaal bereikt. Maar met het behalen van deze mijlpaal is het niet de bedoeling, dat de directie en per soneel op hun lauweren gaan rus ten. Er is nog werk genoeg, want er is steeds meer behoefte aan water. De waterleidingmaat schappij, een semi-overheidsin- stelling, is in staat om de be hoefte in Zeeland over een lange reeks van jaren te dekken. De reserves in Ossendrecht lijken onuitputtelijk. Met deze reserves is het mogelijk om een veelvoud van de hoeveelheid van thans te produceren. TERNEUZEN. Voor de 14e maal sinds de oprichting in 1951, zal de ac- •cordeonclub „Flandria" uit IJzendijke, optreden voor de radio. Er zullen hoofd zakelijk klassieke werken uitgevoerd worden. De uit 18 leden bestaande club, onder leiding van hun dirigent, de heer Antheunissen, heeft in binnen- en bui tenland reeds vele successen geboekt. De club heeft medegewerkt aan con coursen te Brugge, Dedems vaart, Gent en behaalde steeds de hoogste onder scheiding. Ze is ook uitgekomen bij de Europese kampioenschappen te Stutt gart, en wist beslag te leggen op de eerste prijs, als 4e geplaatst in het klas sement. „Flandria" telt onder haar leden, de landskampioene, juvvrouw C. Vermeulen uit Terneuzen. NED. HERV. KERK O 0 De gymnastiekvereniging D.A.W. te 's-GravenpoIder gaf een jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van mej. Nel Hutóhoff voerd'en de imeisjes-adspiranten vrije oefeningen op en de junioren brachten een toneelstukje. 0 In de bestuurkast van het Ned. Roode Kruis aan het gemeentehuis in 's-Gravenpolder werd in 1961 aan tijd schriften 434 kg ingezameld en 25 boe ken. 0 De Unie collecte voor de Scho len met den Bijbel bracht in 1961 in Rilland-Bath 393,75 op, in Veere 232,75, m Schoondijke 141 en in Tholen 72. 0 Aanstaande zaterdagavond zal de accordeonclub ..De Lustige Trekkers' uit Borssele een amusementsavond ge ven. Bij het muzikale gedeelte zal het jeugdorkest onder leiding staan van mejuffrouw Van Weele en de meerge vorderden onder leiding van mevrouw Bierens. Door de toneelvereniging uit Nisse zal medewerking worden ver leend met het toneelstuk „Misdaad wordt goed betaald". 0 Op 2 februari zal de muziekclub „Con Am-ore" te Anna-Jacobapolder haar jaarlijkse uitvoering geven onder leiding van de heer P. Demmers. 0 Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers der -Ned. Herv. Gemeen te te Kloetinge werden gekozen tot ouderling C. Sonke; jeugdouderling B. v.d. Wilt; tot dia-ken A. Sturm en Th. v.d. Velde. Alleen de heren A. Sturm en B. v.d. Wilt hebben hun benoeming aanvaard. Zondagmorgen j.l. zijn beide laatstgenoemden bevestigd benevens B. M. van Nieuwenhuijze tot ouderling- kerkvoogd. 0 De heer St. de Koning té Bruinis- se, werkzaam op bet kantoor van no taris Klaassen te Zierikzee slaagde voor het Diploma Nederlandse Handels- 1 correspondentie. MIDDELBURG. Voor ruim achthon derd leerlingen van de laagste klassen van de Middelburgse middelbare scho len organiseerde de Z.V.U. gistermid dag in de schouwburg een ballet-uit voering door de Scapino-balletgroep. Deze groep stelt zich voornamelijk ten doel de jeugd met de balletkunst ver trouwd te maken en danst slechts in jeugdiballetten. Twee voorstellingen wer den deze middag verzorgd, waarbij ge danst werden Lentestemming" en „de prinses op de erwt", ingestudeerd on der leiding van de Amerikaanse bal- letmeester Benjamin Harkarvey. Ine Rietstap en Toos Waldman dans ten op verdienstelijke wijze respectie velijk in eerste en tweede voorstelling de hoofd ml in beide balletten. Choreo graaf van Lentestemming", een ro mantisch ballet met Wenen als achter grond, is Alexander da Nilva, Jan Re bel choreograaf van ,,de prinses op de erwt", een ballet waar met name de beginscène, „vallende bladeren", voor treffelijk gebracht werd. 0 Het scribaat van de Gerefor meerde Kerk aan de Kerkdreef in Axel is met ingang van heden gewijzigd. Scriba is thans de heer J. J. de Rid der, Pironstraat 34. 0 Dinsdagavond werd in „Het Cen trum" in Axel een evangelisatiesamen komst gehouden. Spreker op deze avond was ds. Niewöhner. SAS VAN GENT. Wegens plotse linge ziekte van de heer Jul. J. A. Jongenelen kan zijn lezing over de mo- .derne schilderkunst, „Kunst ofkol der" te Sas van" Gent op donderdag 18 januuari a.s. geen doorgang vinden. DEN BOSCH. In de veemarkthal len te 's-Hertogenbosch werd de derde Bossche Bondstentoonstelling van de Nederlandse Konijnenfokkersbond en de Nederlandse Pluimveefokkersbond ge houden. Op deze grote show werden meer dan 5600 dieren ingezonden, waar onder bijna 4600 konijnen. Ook leden van Nut en Sport te Middelburg zou den een aantal dieren naar Den Bosch. De volgende successen werden be haald. P. J. den Hollander met havana 4 x ZZG, 4 x ZG en 1 x GG. J. Dommisse eveneens met havana 1 x ZZG, 1 x ZG en 1 x GG. A. Fransooi met Gouwe naar 1 x ZZG, 1 x ZG. L. J. Janssen met wener wit 1 x ZG en 2 x GG. met rus 2 x ZG en 1 x GG. M. J. Hooge- steger met wener zwart 1 x G, met rex 1 x ZG en 2 x GG. M. v. d. Weel met thuringer 1 x ZG en 2 x GG. P. v. d. Weel met cavia's 3 x ZZG en 2 x ZG. M. A. Hoogesteger eveneens met cavia's 1 x ZZG. 2 x ZG. 6 x GG. J. Nijholt met polen 2 x ZZG, 3 x ZG en 1 x GG. NIEUWDORP. De A.R.-kiesvereni ging „Nederland en Oranje" kwam on der leiding van de heer J. Hommes in jaarvergadering bijeen. Blijkens het jaarverslag van de secretaris, de heer M .Fraanje, bedroeg het ledental thans 73. De penningmeester, de heer M. Blankenburgh, sloot zijn kas af met een batig saldo. De kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen werd voorlopig vastgesteld. Een propaganda- actie voor uitbreiding van het ledental zal worden gevoerd. De secretaris ver toonde nog een film, waarin de een wording van Europa aan de orde werd gesteld. De heer F. Dekker Jz. werd tot bestuurslid herkozen en gekozen werd de heer J. de Jager, die de plaats zal innemen van de heer F. Dekker Pz. De heer Dekker had zich nie t meer herkiesbaar gesteld. De voorzitter sprak de heer Dekker hartelijk dank voor zijn vele werk in het belang van de A.R. ZIERIKZEE. De gemeenteraad komt vanmiddag om vijf uur in spoed eisende vergadering bijeen. De agenda vermeldt de behandeling van de uit- soraak van het ambtenarengerecht in de zaak van wijlen de heer J. Steven- se contra de gemeente. KLOETINGE. Tijdens de in het wijkgebouw gehouden ledenvergadering van het ..Groene Kruis" werd besloten de contributie voor dit jaar wederom vast te stellen op 12.50 per jaar. De vereniging telt nu 467 ieden. Door een z.g. wervingsactie waarbii aan nog niet-leden een circulaire werd gezon den gaven 14 nieuwe leden zi"H oo. Er is momenteel een saldo van J 440,35. De begroting voor 1962 werd goedge keurd met een -ost onvoorzien bij de uitgaven van 750,03. Tot bode-concierge zal waarschijn lijk worden benoemd de heer P. Dale bout. TERNEUZEN. De chauffeur J. D. was nogmaals gedagvaard voor de kan tonrechter omdat er een deskundige werd geraadpleegd, nl. de adjudant bij de verkeerspolitie J. B. Deze gaf nl. een uiteenzetting, dat het onvoldoende was, ln de grintwagen vlug met de hand 't laatste grint er uit te vegen of te gen de laadbak te schoppen, maar grondig, en dat is met veger, desnoods water de laatste restjes uit de hoeken te verwijderen. Want nu hebben deze laatste restjes grint ruiten stuk ge maakt van een passerende Z.V.T.M. bus, en de onkosten bedragen maar eventjes 65,88. De chauffeur bracht als verweer in dat de weg tussen Spui en Magrette pas geteerd was en daardoor best grint is blijven kleven aan de banden. Dus hij vond het niet bewezen dat het grint per se uit zijn auto was gekomen. Maar de deskundige had een monster grint meegebracht en zei dat het dit grint was geweest, dat J. D. vervoerde. Dit kleine grint wordt door de wind op genomen en via het spatbord tegen an dermans ruiten geworpen. Het baatte J. D. echter niet; de eis voor het slor dig schoonmaken der grintwagen was 20 boete of 4 dg., plus toewijzing der vordering door de Z.V.T.M. van 65,88. De uitspraak werd 10 boete, maar de vordering werd gehandhaafd. De heer R. V., los arbeider uit Axel, maakte nogal een onverschillige in druk, toen hem ten laste werd gelegd, links van de weg te hebben gereden en de bocht op de Zuidsingel eveneens links te hebben genomen, waardoor ge vaar was ontstaan voor tegenliggers. V. zei: De politie zoekt me, en die wordt toch geloofd, al wat ze ook zegt. De brutale antwoorden gaf V. ook altijd aan de politie stond in het rapport. Hij hoorde 25 of 5 dagen eisen, doch de uitspraak was 20 of 4 dagen. De heer M. Cl. Mechelen (België) liet zich vertegenwoordigen door een advocaat. Deze kon niet beweren dat verdachte geheel onschuldig was aan de overtreding, toen deze zijn auto gedeeltelijk had geplaats op het fiets pad en zo de doorgang had gehin derd van een bromfietser. De eis was niettemin 60 of 12 dagen hech tenis, doch de uitspraak viel mee: 35 boete of 7 dagen. De glimlach van een zomernacht Een van de bekendste films van de Zweedse wonderregisseur Ingmar Berg man draait deze week in het Middel burgse Citytheater. Het is „De glim lach van een zomernacht" en de rol prent is voor een Scandinavisch pro duct, die nogal eens zwaar op de hand kunnen zijn, niet minder dan een revo lutie. De meesterhand van Ber.gman heeft een zeer lichtvoetig en pikant ge geven omgezet in een briljant ver filmd verhaal. Spel, regie en camera werk zijn van een zeer grote klasse. Aanbevolen. Toen de hel losbrak! en Bouwnijverheid. Mevr. de H.-de F., oud 68 jaar, was schijnbaar de schrik nog niet helemaal te boven. Op een zondagmiddag wan delde zij met haar man op de rijks weg naar Hoek terug. Ze wilde plotse ling de weg oversteken toen de heer T. kwam aanrijden. Plotseling móest de heer T. remmen om een aanrijding te voorkomen, reed eerst links toen rechts om het verkeer niet te handieren, maar belandde hier door in een sloot. Zowel mevr. De H. als de heer T. waren overstuur door dit voorval en werden door de ver keerspolitie naar huis gebracht. De heer T. werd licht gewond. De ge schatte schade was 3185. Dit moest volgens -de kantonrechter onderling ge regeld worden. Voor de overtreding kreeg mevrouw de H. een boete van 50 of 10 dagen. De uitspraak was 40 of 8 dagen. De heer P. R. te Sas van Gent had geen voorrang gegeven aan de auto mobilist de heer P. T., hierdoor was een aanrijding ontstaan, en beliep de schade 96. De eis was 25 of 5 da gen. Uitspraak 20 of 4 dagen. De kantonrechter keurde het sterk af, dat de heer J. C. V., kantoorbe diende te Hulst, in de zaak van zijn schoonzoon O. bier had getapt aan een 16-jarige jongen. De heer V. had ge dacht dat de fors gebouwde knaap wel 20 jaar leek. Daarom was de uit spraak maar 15 of 3 dagen. NED. HERV. KERK Beroepen te Vroomshoop: W. v. d. Hoek, voorheen zendingspredikant te Leiderdorp; te Krimpen a.d. Lek: T. I Langerak te Vinkeveen. Bedankt voor Londen (Ned. Gem.): H. J. Kater te Amsterdam. Beroepbaarstelling: De heren A. W. j J. A. Knorth vac. te Zwolle. Brederoo- straat 9. Zwolle en G. J. Wispelwey, kand. te Amersfoort, Van Galenstraat 23, Apeldoorn zijn beroepbaar. Beroepen te Garderen: B. Haver kamp te Goenekamp. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Colijnsplaat: J. Slomp, kand. te Baarn; te Haarlem-Z. (vac. C. Goeman)Joh. C. Baumfalk te Om men; te Middelstum: D. H. Borgers te Hoogeveen; te Zuid-Beyerland: H. Pi- lon, kand. te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijg.) Aangenomen naar Drachten (2e pred. plaats): J. M. Goedhart te Niezijl-Kom- merzijl. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. D. Nieuwenhuis): D. Deddens te Mariënberg. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen a.d. Rijn: R. Kok te Ede en C. Smits te Sliedrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwii'k-Pen- drecht-Lombardijen: L. Rijksen te Rot- terdam-W. en A. Vergunst te Rottev- dam-C. Beroepen te Leiden: W. Hage te Mid delburg. MIDDELBURG In de raads vergadering die 22 januari a.s. om twee uur 's middags zal wor den gehouden, zullen B. en W. de raad voorstellen een krediet uit te trekken voor een onderzoek naar de krotopruiming. B. en W. delen mede dat onder voorzitter schap van een lid van het college een kleine commissie is ingesteld die tot taak heeft het vraagstuk te bestuderen, en het college van advies te dienen over de te tref fen maatregelen. GOES. Uit alle hoeken van Zuid- Beveland waren gisteravond de leden van het district Zuid-Beveland van de Ned. chr, landarbeidersbond, velen ver gezeld van hun echtgenoten, naar de Prins van Oranje gekomen om daar de toogavond bij te wonen.Die droeg een geanimeerd karakter. De hoofdbestuur der, de heer H. van Dam hield een in dringende toespraak tot de aanwezigen en verder was er muziek, zang en schets. De vriendschapsbanden werden op deze familie-avond ongetwijfeld weer verstevigd. In zijn openingswoord deed de heer Chr. Maas, uit Krabbendijke, de voor zitter van het district een klemmend beroep op de jeugd om zich te bekwa men voor het verdere leven. Voorts hield hij een korte meditatie naar aan leiding van Ps. 146. De heer Van Dam begon zijn vlotte toespraak met op te merken, dat de mens van tegenwoordig, temidden van een onrustige wereld, er wel eens be hoefte aan heeft, dat de stemming er in komt. Tevens hield hij zijn gehooi de woorden van Paulus voor: Heb al tijd goede moed, want Christus is ons nabij. Op het terrein van de arbeid is er in 1962 nogal wat te doen, zo meende de hoofdbestuurder. Ook de leden van de N.C.L.B. op Zuid-Beveland dienen posi tie te kiezen. „Het ledental wordt min der en daarom is het onze taak alle landarbeiders op Zuid-Beveland op te nemen in de N.C.L.B. Dat is een grote opgave, maar in alle eenvoudigheid en gehoorzaamheid kan dat. want de Zen der roept ons", aldus de heer'Van Dam. „Samen moeten wij de mogelijkheden van vandaag onder het oog zien. En uit deze toogavond kunnen wij weer nieu we moed grijpen". De heer Van Dam wees er vervol- KERKWERVE. De Ring Schou wen Duiveland van het Christelijk Jon geren Verbond hield de ringvergade- ring. Deze Ringvergadering stond o.l.v. mejuffrouw M. H. Schot uit Zierikzee. Na haar openingswoord nam hel ope- ningsspel, dat bijzonder aardig was een geruime tijd in beslag, zodat men meteen aan de Pauze toe was. Een forum samengesteld uit leden en bestuursleden van diverse afdelin gen beantwoordde verschillende vragen. De heer Groenleer uit Zierikzee, voor zitter van de Ring verzorgde de dag sluiting en in zijn slotwoord kon hij op een goed geslaagde Ringavond terug zien. 0 Voor hel herexamen volledig be voegd onderwijzer slaagde aan de Rijks kweekschool te Middelburg de heer H. van der Wolf te Zierikzee. AXEL Tijdens de rondvraag van de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft de heer D. J. Oggel namens de fractie van het Gereformeerd Politiek Verbond voorgesteld een motie in te dienen, waarin de raad constateert dat de gemeente Axel de laatste jaren is achtergesteld in het toewijzen van woningen. Voorts wordt in de motie gesteld dat bij G.S. er moet worden aan gedrongen aan deze achterstand een eind te maken en contact moet worden opgenomen met het ministerie van Volkshuisvesting j Eveneens werd uitgebreid gediscus- sieerd over het voorstel tot instellen van een cultureel fonds door de ge meente. Dit voorstel werd ten slotte aanvaard. De raad ging akkoord met het voostel tot het restaureren van de windku inmolen te Spui. Bericht was ontvangen dat het rijk bijdraagt in 40 pet. van de kosten. Eveneens werd akkoord gegaan met het voorstel tot verlenen van medewer king aan de stichting van een nieuwe schoolgebouw annex gymnastieklokaal door de Vereniging voor christelijk na tionaal schoolonderwijs. Een orlogsbedenksel van het aller slechtste soort is deze week in Electro Middelburg te vinden onder de titel „Toen de hel losbrak." Het gaat over spionage, vijfde collone, oorlog tegen de Duitsers in de twèede wereldoorlog en daartussen door heeft de hoofdrol speler Charles Bronson ook nog wel even de tijd om een aantrekkelijke da me in de armen te nemen. En dat al les met de meest serieuze bedoelingen van de producenten der film. Zo zal je er een hebben De ontvoering van een zoontje van een miljonair is bepaald geen verkwik kend verhaal. De ontvoerders, twee autowassers, krijgen berouw van hun daad, want het knaapje blijkt de groot- i ste kwajongen van Parijs te zijn. Bo- SCHORE. De Oranjeverenigingvendien wil de miljonair geen losgeld heeft een uitvoering gegeven. De betalen. Maar hij is toch blij, dat Eric C.J.M.V. ..Nieuw Leven" te Hansweert bracht het toneelstuk „Melodie uit het verleden". Het stuk werd zeer ver dienstelijk gespeeld. Verder was er muziek van twee jeugdige accordeonis ten. Aan het slot van de uitvoering werd door de v;.oe-voorziftpr. de heer J. Goud. ce actie 10 maal 10 warm aan bevelen. Een collecte voor dit doel bracht 17,41 op. In de volgende vergadering zal de raad zich over de motie uitspreken. Het oudste raadslid, de heer P. v. Bendegem, antwoordde op de nieuw jaarsrede van de burgemeester, die el ders in deze editie is te vinden. Hij be tuigde zijn instemming met de mening van de voorzitter. Vervolgens werd de agenda behandeld, die grotendeels uit hamerstukken bestond. Na enige dis cussie werd besloten de subsidie in de exploitatiekosten van het badhuis van de heer T. L. Brugge in te trekken. Geluidsinstallaties in Sint Annaland ST. PHILIPSLAND. De motor- en automobiel club van St. Philipsland hield haar jaarvergadering in de Bo venzaal van hotel „de Druiventros". Nadat de voorzitter de heer A. Bene der een welkomstwoord tot de aanwe zigen had gesproken, bracht hij dank aan allen die het afgelopen jaar heb ben medegewerkt aan het welslagen van de georganiseerde ritten, een spe ciaal woord van dank ging aan het adres van de controleurs. Uit het jaarverslag van de Penning meester en de Secretaris bleek dat de vereniging 63 leden telt, dus het leden tal stabiel blijft, en de kas een goed saldo heeft van 553,79. De heer W. Francois werd gekozen als bestuurslid in de vacature H. C. van Dijke. Dit jaar zullen weer 5 gens op, dgt er meer vrije tijd komt, ook voor de landarbeider. Dat brengt voor de N.C.L.B. een nieuw stuk ver antwoordelijkheid mee. Wij hebben vrije tijd gekregen om aan Zijn dienst te besteden. Wij dienen Hem de eer te geven, in ons werk en onze vrije tijd. Stap voor stap gaan wij verder. Welke richting gaan wij uit? Meer vrije tijd of hogere lonen? Ook de N.C.L.B. op Zuid-Beveland dient een richting te be palen. Samen moeten wij de arbeid verde len en samen moeten wij denken en doen om zo het geluid van de christe lijke vakbeweging uit te dragen. Want er is nog grote nood. Tegen de zin van de christelijke vakbeweging is de alge mene kinderbijslag voorrang gegeven boven een nieuwe voorziening voor de invaliden. „Het is vandaag onze taak om op de ze toogdag een nieuw startpunt te zoe ken, een startpunt op het oude evange liewoord. Wees bereid om het werk van de christelijke vakbeweging uit te dra gen", zo zei de heer Van Dam tot slot. Het verdere gedeelte van het pro gramma werd gevuld door het jeugdige gezelschap „Ritme en romantiek" uit 'ts-Gravenpolder. Met muziek, zang en enkele schetsjes wist dit gezelschap de aanwezigen aan genaam bezig te houden. Uitvoering „Crescendo" ANNA JACOBAPOLDER. Onder leiding van direkteur, Jac. Moerland, hield de zangvereniging „Crescendo" haar jaarlijkse uitvoering in „Ons Dorpshuis". Behalve de gemengde liederen wer den nog een dubbel kwartet en een duet ten gehore gebracht. De verlo ting, die werd gehouden ten bate van het Roode Kruis, bracht ruim 200 op. 0 Tot ouderling in de Geref. kerk te Colijnsplaat werd gekozen de heer P. Filius en tot diaken de heer K. J. dt Vos. Van onze correspondent BRUSSEL. De Europese Econo mische Gemeenschap en de Verenig de Staten zijn het eens geworden over belangrijke tariefsverlagingen. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de raad van mi nisters van de E.E.G. De verlagin gen hebben betrekking op een groot aantal industrie- en landbouwproduk- ten. Voor industrieprodukten liggen de verlagingen rond de twintig pro cent. De E.E.G. heeft de Verenigde Sta ten tariefconcessies toegestaan voor een agrarische export, die vorig jaar een waarde had van ongeveer 650 miljoen dollar. Zij betreffen vooral katoen, sojabonen, talk, huiden, fruit en groenten. LATER WEER De Verenigde Staten vonden de door de E.E.G. voorgestelde conces sies voor een andere groep agrarische produkten waaronder voedergra- nen, tabak, rijst, levend vee en ge vogelte waarvan de export vorig jaar een waarde had van vierhonderd miljoen dollar, onvoldoende. De Ame rikaanse verlangens op dit stuk zijn van de hand gewezen. Overeengeko men is evenwel dat daarover later zal worden onderhandeld. ALLES APART De onderhandelingen met de Ver enigde Staten waren al op 1 septem ber 1960 begonnen. Soortgelijke be sprekingen met Engeland, Zwitser land, Zweden. Finland, Oostenrijk, Portugal. Nieuw-Zeeland, Urugay en Canada zijn nog aan de gang. De be sprekingen met de Verenigde Staten hebben zo lang geduurd omdat ieder produkt afzonderlijk moest worden besproken. De instelling van een dergelijke com missie wordt gemotiveerd met er op te wijzen dat nog een groot aantal gezin nen in een slechte woning woont, het geen passende maatregelen vereist. B- en W. delen voorts mede dat binnen niet al te lange tijd een aanvang zal worden gemaakt met de sanering van de binnenstad. Wat betreft het werk van de commissie: na een aantal ver gaderingen is een schema opgesteld, waarop het onderzoek dat zal plaats vinden met behulp van de Stichting Zeeland in het algemeen kan worden gebaseerd. Het deel van de stad be grensd door het Bastion en het daarbij aansluitende gedeelte van de Nieuwe Oostersestraat komt het eerst voor het bedoelde onderzoek in aanmerking. De kasten van dit eerste deel van het on derzoek zullen 150 gulden bedragen, terwijl hierna voor een onderzoek van andere delen van de gemeente de raad om een krediet van naar voorlopige raming 15.000 gulden zal worden ver zocht. Léden commissie Omdat deze aangelegenheid een so ciale, technische en administratieve kant heeft, is de commissie op die ba sis samengesteld. Tot leden zijn be noemd de heren drs. KI. Laansma, di recteur van de Stichting Zeeland, de heer L. J. Bartels, eveneens van deze stichting, de heer J. C. F. van Kamer, directeur van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg. de heer A. J. W. Mathijsen. directeur van ge meentewerken en de heer mr. J. Hooijm, gemeente-secretaris terwijl als secretaris van de commissie optreedt de heer S. A. van Leverink, referenda ris ter secretarie. NIEUWERKERK. In de gehouden vierde ronde van het Dames Volley baltoernooi zorgde het Bruse Kwiek voor de verrassing door alle partijen te winnen. Door 6 puntenuit deze ronde te halen, terwijl het aan de kop Staande Nieuwerkerk 4 punten vooruit ging, gaat Kwiek voor de Nieuwerker- kers nu een ernstige bedreiging vor men. Mevo behaalde door van de Plattelandsvrouwen te winnen 2 pun ten maar de eindstand van 10 punten vormt noch voor Bru, noch voor Nieu werkerk een bedreiging. De uitslagen waren als volgt: Kwiek ■Nieuwerkerk 715 15—12 16—14 (2— 0); PlattelandsvrouwenMevo 515 9 —15 (0—2); Kwiek Mevo 15—8 9—15 1513 (2—0)Plattelandsvrouwen Nieuwerkerk 715 1215 (0—2); Plat telandsvrouwenKwiek 1215 0—15 (0 2); NieuwerkerkMevo 15—8 15—10 (2—0). De eindstand na deze 4e ronde is Nieuwerkerk 20 punten, Kwiek Brui- nisse 16 p; Mevo Zierikzee 10 punten en de Plattelandsvrouwen 2 punten. Van onze correspondent PARIJS. Reeds drie Franse rijwiel- merken hebben hun kandidatuur inge diend voor de Ronde van Frankrijk. Het zijn Peugeot-B.P., Pelforth-Sauvage en Gitane-Leroux. ST. ANNALAND. - In het Her vormd Verenigingsgebouw is de oude geluidsinstallatie vervangen door een nieuwe, die thans aan de gestelde verwachtingen voldoet. Ook in het uit- bij de ontvoerders is. Er heerst nu rust in zijn huis. Het gehele verhaal is in de komische sfeer getrokken, waardoor l gebreide kerkgebouw van de Neder de film toch wel het aankijken waard landse Hervormde gemeente zijn aan is. Grand Theater, Goes. I weerszijden van de fraaie kansel twee nieuwe luidsprekers aangebracht ten 0 Gedurende het vierde kwartaal 1961 (behoeve van de zijbochten aan beide werd te Coliirsolaat een bedrag vanizijden van de preekstoel. In totaal 19.55 bijeengebracht voor „De machtlzijn er nu in de Nederlandse Her van het kleine". vormde kerk zes luidsprekers. oriënteringsritten worden gehouden na- Op de kandidatenlijsten van renners, —„un, in :i o 01 I..1! o i ,j;e cjeze inschrijving begeleidden kwa men de namen voor van twee Neder landers: De Haan (Gitane-Lerouxi en Enthoven (Pelforth-Sauvage). melijk op 30 april, 2 juni, 21 juli, 8 september en 30 november. Voor 1961 werd als clubkampioen aangewezen dhr. J. Breeman. Verder werden nog enkele mededelingen ge daan over de L.C.C. en P.C.C.-ritten en over de komende filmpropaganda- avonden op 15 en 23 februari a.s. in hotel de Druiventros. 0 De A.R.-kiesvereniging te Colijns plaat vergaderde onder leiding van d' voorzitter, de heer J. M. Contant. Mr. L. A. van Splunder, gemeente-secretari van Koudekerke sprak over het onder werp: „Waarom A.R. en C.H.U.". Van onze correspondent NIJKERK. Het vijfjarige dochtertje van de familie Horst in Nijkerk is giste ren op de Bunsohoterweg ö'oor een auto gegrepen. Het kind, dat zonder op het verkeer te letten de weg overstak, was op slag dood. VEILING MIDDELBURG, 16 januari. Goudreinetten: 85 69, 75-85 74—76, 65-75 70 72, 111 fijn 70—71. Golden Delicious: 75-85 79. 70-75 82, 65-70 79, 60-65 5S—76. 111 grof 68. Jonathan: 80-85 71, 75-80 75, 65-75 58 7-1, 60-65 56—60, 70-75 71. ll'l fijn 62. Confe- rence: I-H grof 52-60, II D 5839. St.-Re- my: 85-95 48 75-85 49—51, 65-75 49—50, III grof 4748. Gieser Wilderman: 00-70 76, 50-60 72—73. Groenten. Glas Veldsla 2G1—242. Glas An dijvie 561'15. Glas Spinazie 128. -Rode kool 6—16. Sav. kool 9—23. Witte kool 10—15. Boerenkool 814. Prei '19—05. Uien 20—27. Witlof 5783. Spruiten ongeschoond 3149. Spruiten geschoond 5279. ST.-MAARTENSDIJK, 16 jan. Midd. uien 55-70 30.55; 40-55 31.5031.22; bonken 30.50; kriel 33.-; tpicklers 30.24; stek 6,81; aanvoer 35 ton; bintjes 1-2.16; bonken 13.20; aanvoer 13 ton. ■GOES, 16 jan. Export en Industrievei ling. Cox's Orange Pippin RL. I 75-80: 135, 70-75 146, 65-70 '136, 60-65 114. 55-60 71, II D 51. Goudreinette KL. I 85-95 76, H D 60. KL. II 85-95 69—76, 75-85 73—76, 65-75 66—70. Jo nathan KL. I 80-85 73, 75-80 70—77, 70-75 73—78, 65-70 66—67, 60-65 60, II D 35—51. KL. II 80-85 64—66, 75-80 68—75, 70-75 66—75, 65- 70 64—70, 60-65 52—60. Golden Delicious KL. I 85-90 82, 80-85 85 75-80 87—88, 70-75 88— 89, 65-70 79—60, 60-65 69—70, II D 37—54. KL. II 85-90 77—79 80-85 80—85 75-80 83—85, 70-75 80—84, 65-70 74—78, 60-65 58—68. Laxton's Su perb KL. II 75-80 75, 70-75 79, 65-70 66. 60- 65 51, 1 D 41. Winston KL. I 75-85 79—83. 65-75 82—86, 55-65 63, II D 40—52, KL. I. 75-85 6164, 65-75 54—68, 55-65 5154. Lom- barts Calville KL. I 80-90 60, 70-80 68, 60-70 59. KL. II 80-90 64, 70-80 67 60-70 52. Doyen ne du Comice KL. I 85-90 103'106, 80-85 111 —113, 75-80 118—127, 70-75 '118—127 65-70 114 —119, II D 84—91. K.L 11 85-90 93—103, 80- 85 103—113, 75-80 108—119, 70-75 111—119. 65- 70 108—113. Saint Remy KL. I 75-85 42—4S. 65-75 44—45, II D 33—42. Gieser Wildeman KL, I 60-70 7—74, 50-60 65. Conference II D 35-45. Op monster: Conference KL. I 65-75 83 84, 55-65 70—71. KL II 65-75 80—81, 55-65 64— 65. (Br. Alex Lucas KL. I 75-85 71, 65-75 56. Saint Remy KL. I 65 mm en op 46. Ver pakt fruit: Golden Delicious KL. I 75-80 94. 70-75 97, 65-70 69, 60-65 76. KL. II 65-70 80. 60-65 70. Gewone veiling: Div. appels kroet 37. Cox's Orange Pippin grof 85, fijn 50. Goudreinette grof 6267, fijn 5259, kroet 3951. Jona than grof 4463, fijn 38—50. Golden Deli cious grof 64—71, fijn 35—62, kroet 34. Lax ton's Superb grof 46, fijn 3039. Winston grof 4365, fijn 3640. Lom'barts Calville grof 61, fijn 4042. Doyenne* du Comice grof 92 93, fijn 8284. Saint 'Remy grof 34—42, fijn 2033. Gieser Wildeman grof 6063, fijn 3847. Conference grof 5360, fijn 3639. KRiARBENDUKE. 16 jan. Golden Delici ous I 80-85 81—82, 75-80 84—87, 70-75 86—90. 65-70 74—84, 60-65 66—71. II 80-85 80—81. 75-80 79—83, 70-75 77—85, 65-70 69—78. 60-65 61—68 II D 4955, III grof 54'69, III fijn 35;35. kroet 32—44, stek 27—29. Jonathan II 85-90 61—67. 80-85 66—68. 75-80 66—70. 70—75 64—68. 65-70 60—68. 60-65 53—58, II D 42—46, III grof 52—59. Ill fijn 41—45, kroet 31—42. Winstón I 80-85 61—67, 75-80 67—72, 70-75 72-^77, 65-70 69—73, 60-65 53—63, 55-60 46, II D 35—38, III grof 4953, III fijn 3233, kroet 28—30, stek 15, Goudreinette I 85-95 64, 75-85 73, 65-75 66. II 75-85 69, 65-75 66. II D 53, III grof 64, III fijn 51—'36, kroet 40. Lombarts Calville II 90-100 56, 80-90 67, 70-80 74, 60-70 59, II D 40, III grof 51. III fijn 32, kroet 33—32. Lax- ton Sup. I 80-85 70, 75-30 78. 70-75 79, 65-70 65, 60-65 44. II D 37, UI .grof 51, III fijn 37. kroet 32. Conference I 65-75 84 55-65 73, II 65-75 76, 55-65 64, II D 39, UI grof 56—57, III fijn 40, kroet 16. Doyenne du commice III grof 85. III fijn 82. kroet 62. St. Remy II 75-85 42. 65-75 43. II D 39, kroet 31. Verpakt fruit: Goudreinette I 90-95 69. 85-90 72, 80-85 73, 75-bO 74. 70-75 63. 65-70 62. Jonathan I-I 70-75 7778. Golden Delicious HI 65-70 77. Los: Present of England UI 75-85 52. 65-75 58, 55-65 55, II D 41, III grof 51. III fijn 35, kroet 31 VEILING ST.-ANN ALAND, 16 januari. Uien 40-70 30,20—30.50: bonken 20,49—39.56: drielingen 31,99; picklers 35,30; alles per 100 kg.; aanvoer 66 ton. BEURSBERICHT GOES, 16 jan. Granen en peulvruchten: Tarwe, basis 17 pet., 2831,15; haver, f 2223,50; kleine groene erwten 26— 31; schokkers 2629,50; bruine bonen 4050, alles boerenschoon af boerderij, per 100 kg. Aardappelen: Bintje, 35 man opw., binnenlandse sortering 10,2511.25; bintje. 35 mm opw., export sortering 10.25— .f 11,25; Alpha, 35 mm opw., export sorte ring 9,50'10, alles per 100 kg. Levering aan de sorteerinriobting, sorteerfcosten voor rekening van koper. Voederaardappelen no teerden 2.25f 3,25 per 100 kg. Hooi: Lu- cernehooi, geperst af bedrijf 110116; weidehooi, idem 82,5090; graszaadhooi: veldbeemd 42,50—45; roodzwenk f 27,50— 32.50. alles per ton. Stro: Gerstestro 56— 60; tarwestro 5860, grote balen 60— f 65; erwtenstro f 5560; sehokkerstro 50—/ 55, alles per ton, af bedrijf. Uien: De prijs van uien bedroeg 2426 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sorteer inriobting. Vlas: Ongerepeld vlas 20—24 cent per kg, gerepeld vlas 22—29 cent per kg Eieren: 1,54 per kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT Exportgarnalen 922 kg. 5,84—6.42. schar 36 kg, bot 154 kg. wijting 64 kg, kabeljauw 7 kg, sprot 405 kg, ongesorteerde vis S3 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4