Gesprek op hoogste niveau blijft mogelijk GIZENGA VAN POST ONTHEVEN onze over Verklaring na berichtgeving Brusselse contact NEDERLANDSE AANVAL WORDT BEANTWOORD" EN MEVROUW MEIR NAM EEN OMWEG BlifKISlf KONING IEOPOLDCerrit de NAM OVERSTAPJE™™^* Nederlanders willen uit Makassar weg SAFE-DENKSPEL Doctorsbul voor Chaplin Gas bij Annerveen De Bilt: Onvast PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Motie in Congo SUTAN SJAHRIR GEARRESTEERD HONDJE WAARSCHUWT SLAPEND ECHTPAAR Indonesië schuift schuld af Schaamteloos De tekst Analyse Orde op zaken MEER HUIZEN IN AANBOUW Zie verder pag. 5 Premier geeft uitleg LIJK VAN MACHINIST NA MAAND GEVONDEN Ambtenaren willen gezinnen wel laten repatriëren DJAKARTA: ALS ONSCHULD GEBLEKEN IS Directeur: JACQ. DE SMIT; Cbefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—» 16e jaargang No. 5058 Woensdag 17 januari 1962 REGERING ZOEKT NAAR UITZICHT LEOPOLDSTAD (Reuter, AP) De Congolese vice-premier, de loe- moembistische leider in Stanleystad Antoine Gizenga, maakt niet langer deel uit van de Congolese regering. Hij verloor automatisch zijn rege ringspost nadat het parlement een motie van wantrouwen tegen hem had aangenomen. Premier Adoela die gisteren een verkla ring aflegde over de gebeurtenissen rond de vroegere vice-premier zei te verwachten dat het parlement de diplo matieke onschendbaarheid van Gizenga zal opheffen. „Een dergelijk verzoek zal echter niet uitgaan van de Congo lese regering", zo voegde hij er aan toe. ONDERZOEK De positie van de vroegere vice-premier en „sterke man" in Stanleystad is niet benijdenswaardig. Er zal een juridisch onderzoek worden ingesteld naar de activiteiten van Gi zenga. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de bloedige botsing tussen zijn aanhan gers en troepen van generaal Loendoela in het afgelopen weekeinde. Gedu rende dit onder zoek zal hij zijn villa niet mogen verlaten. Troepen hebben een cordon om zijn huis ge legd. „Ter bescher ming", zoals premier noemde. Volgens de Congolese premier zal het van een beslissing van de rechtbank afhangen of Gizenga naar Leopoldstad zal worden overgebracht. OPVOLGING De premier wenste zich niet uit te laten over een mogelijke opvolger van Gizenga. Wel liet hij doorschemeren dat hij de mogelijkheid niet uitsloot dat een medewerker van Moise Tsjombe zal worden benoemd. Premier Adoela verklaarde voorts geen bevestiging te hebben ontvangen van berichten, waarin werd gemeld dat Congolese soldaten enige missionarissen zouden hebben vermoord. MOORDEN De Belgische radio meldde gisteren dat de missionarissen op 1 januari om het leven zijn gebracht door soldaten van het nationale Congolese leger. Het bericht was afkomstig van mgr. Mala Noël, die zich thans in de pro vincie Kivoe bevindt en het werd be vestigd door een Congolese seminarist die verklaarde aan de moordpartij te zijn ontkc-men. De moorden zouden zijn gepleegd in het militaire kamp bij Kongolo in Katan ga. De soldaten zouden ook vele Afri kaanse inwoners van Kongolo hebben vermoord. GIZENGA Adoela het Van een onzer redacteuren De Nederlandse regering heeft een verklaring uitge geven, waarin zij in bedekte termen vraagt op de hoog te te wrorden gesteld van wat het in ons blad van gisteren uitvoerig toegelichte „Brusselse gesprek" aan concreets heeft opgeleverd. De regering was daarover door de Amsterdamse publicist, die de bespreking in Brussel met vertegenwoordigers van de Indo nesische ambassade te Bonn heeft gehad, niet ingelicht. Hij schjjnt dat niet te hebben gedaan, omdat hij vreesde dat de minister-president, die aanvankelijk bereid was om in Nederland informele contacten te hebben met de Indonesische ambassadeur te Washington, Zain, aanmerkelijk minder belangstelling had gekregen toen bleek dat de heer Zain Washington niet kon verlaten. SINGAPORE In Djakarta zijn zes leiders van de Islamitische partij Masjumi en de socialistische partij gearresteerd, zo verneemt het Fran se persbureau A.F.P. „uit welinge lichte bron" in Singapore. Onder de gearresteerden bevindt zich de socialistische leider Sutan Sjahrir. De Masjumi en de socialis tische partij zijn beide verboden, omdat president Soekarno vond dat de besturen van die partijen met te weinig enthousiasme zijn geleide democratie steunden. Onder de leiders van deze gematigde partijen, bevonden zich velen, zo ook Sjahrir, die altijd veel vertrouwen in Neder land hebben genoten. Van onze correspondent EINDHOVEN. Het Eindhovense echtpaar Tirmmermans-Leenders werd gisternacht wakker door het keffen van hun hondje. Het beest sprong op het bed' en trok de dekens weg. Een verpestende stank trok door de slaapkamer. De werkplaats en een deel van de eer ste verdieping van het oude huisje ston den in brand. De vrouw vluchtte in nachtgewaad naar het huis van haar zoon. enkele honderden meters verder. De man waarschuwde de brandweer. Die sloeg de ruiten in, waarbij de heer Tim mermans werd gewond. Met nevelspui ten wist de brandweer het vuur na een uur te blussen. Het 'huisje is uitgebrand', het hondje is in de vlammen omgekomen. Een brand weerman raakte door de zware rookont wikkeling bedwelmd. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. T>T> lllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllHlllllllllllllllillUINII Een man was voornemens in te breken bij zijn buren. Terwijl hij op buurmans erf rond scharrelde, werd hij ontdekt. Buur man pakte hem in de kraag en gaf hem een aframmeling. De insluiper liep naar de rechter. Ik ben aangevallen, heer rech ter. En mishandeld. En waar is dat gebeurd? Op mijn eigen erf. Het was toch uw buurmans erf? Waarachtig niet, heer rechter. Want omdat ik van plan was, bij mijn buurman in te breken, vond ik dat, van het ogenblik af dat dat plan in mij rees, zijn erf al het mijne was geworden. Ik ben dus werkelijk aangevallen. „En onzinnig verhaal," zegt u. „Dan kan nooit gebeuren. Zulke mallepraat durft niemand te ver kopen." Én desondanks: het gaat gebeu ren. Soekarno wil zich wenden tot de Verenigde Naties met een klacht: Nederlandse marineboten hebben hem aangevallen, hebben agressie gepleegd, in de wateren van Nederlands Nieuw-Guinea. Het is niet alleen onzinnig. Het is ook nog schaamteloos van cynisme. iiMiiiiiiiiiiiiiiinniimiiiiiiniiiiiiiiinniiiimiMiiiiiiiiimiiiiiiiiiil DEN HAAG. Minister-presi dent prof. De Quay heeft gisteren de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, telegrafisch op de hoogte gesteld van de Nederlandse bereid heid ook thans nog onderhandelin gen zonder prealabele voorwaarden te voeren met Indonesië. Hij heeft daar evenwel aan toegevoegd dat Nederland zich, indien Indonesië zijn onuitgelokte aanval van maan dag zou herhalen, gebruik zou ma ken van zijn recht tot wettige zelf verdediging. In Djakarta is intussen het uren lange zwijgen plotseling doorbroken met de bewering dat het treffen tus sen Nederlandse en Indonesische oor logsschepen zich heeft afgespeeld in Indonesische wateren. Indonesië zal een klacht indienen bij de Uno, waar in Nederland wordt beschuldigd van „provocatie". TEGENAANVAL Generaal-majoor Jani, chef van de operationele staf voor Nieuw-Guinea, verklaarde gisteren: Indonesische vloot- eenheden, bestaande uit motortorpedo boten, die patrouilleerden in de wa teren van de Aroe-eilanden, werden plotseling aangevallen door een Neder landse torpedoboot jager, een fregat en een vliegtuig. Tijdens de aanval heb ben onze eenheden uit zelfverdediging een tegenaanval gedaan. Het treffen duurde een uur. Nederlandse en Indo nesische patrouillevaartuigen hebben elkaar wel eerder op open zee ont moet. De Nederlanders hebben nu ech- echter een bewuste aanval gedaan. De Indonesische regering zal onmiddellijk stappen doen om de Nederlandse agressie te beantwoorden. Door de regeringsverklaring, die gis teren naar aanleiding van onze be richtgeving over dit aspect van het conflict is uitgegeven, is de vrees van de informele contactman weggenomen. Wij laten 'hier de letterlijke tekst van de veriklaring volgen: „Naar aanleiding van persberichten over contacten, die particulieren heb ben trachten te leggen tussen de rege ring en Indonesische autoriteiten, wordt van officiële zijde medegedeeld, dat de minister-president en de minister van buitenlandse zaken aan de desbetref fende particuliere tussenpersonen heb ben medegedeeld, dat zij bereid waren een Indonesische ambassadeur in Ne derland te ontvangen, indien deze een verzoek daartoe zou doen en op voor waarde dat het gesprek zou dienen om de ambassadeur de gelegenheid te ge ven de beide Nederlandse bewindslie den in kennis te stéllen van de Indo nesische inzichten t.a.v. het probleem Nederlands Nieuw-Guinea. Het gesprek heeft niet plaats gehad, aangezien een verzoek tot dit onder houd van Indonesische zijde niet aan de Nederlandse tussenpersoon schijnt te zijn gedaan." Een analyse van deze mededelingen levert het volgende op: a De regering spreekt over de bereid- reidheid een, herhaal een ambassa deur in Nederland te ontvangen. Zij heeft zich dus kennelijk niet vastgebe ten in een contact met de heer Zain. De regering komt daarmee tegemoet aan de Indonesische wens om de eerste informele gesprekken met Nederland in Europa door een ander dan de heer Zain te' laten voeren. J, De verklaring zegt dat het ge sprek tussen de minister-presi dent, de minister van buitenlandse zaken en „een ambassadeur" niet heeft plaats gehad, omdat een verzoek van Indonesische zijde niet aan de Neder landse tussenpersoon schijnt te zijn ge daan. Het woordje „schijnt" is hier be langrijk, omdat de regering daarmee te kennen geeft zelf te weten dat zij niet volledig op de hoogte is. Daarmee is de weg tot nadere informatie van het kabinet geopend. Die informatie houdt o.m. in dat wel degelijk van Indonesi sche zijde tegenover de tussenpersoon het verzoek tot een onderhoud met Nederlandse regeringspersonen is gedaan. De Amsterdamse publicist heeft tot nu toe geen onderhoud gehad met prof. De Quay. Het is echter niet uitge sloten dat dit binnen enkele dagen zal worden gearrangeerd. Mocht uit het contact tussen ö'e minister-president en de tussenper soon een informele bespreking tussen regeringsvertegenwoordigers van Ne derland en Indonesië resulteren, dan zal het daarbij vooral gaan om het vinden van een geschikte gesprek- basis, en ook om het vaststellen van de bij de officiële besprekingen te han teren terminologie. In de geschiedenis van het geschil tussen Nederland en Indonesië zijn vooral van Nederlandse zijde zoveel verschillende formuleringen gebruikt, dat het nuttig blijkt om. voordat er definitief onderhandeld wordt, in dit opzicht orde op zaken te stellen. Opmerkelijk is dat minister Subran- dio gisteren in Djakarta op de vraag of de diplomatieke kanalen nu, na het incident in de Nieuwguinese wateren waren gesloten, antwoordde: Neen, maar laten we liever afwachten. DEN HAAG In de eerste elf maan den van vorig jaar zijn 74.802 huizen gereedgekomen tegen 75.197 het jaar daarvoor. In november werden 8622 huizen opge leverd en werden er ongeveer evenveel in aanbouw genomen. Begin december vorig jaar waren 110.566 huizen in aan bouw, ruim twintigduizend meer dan op 1 december 1960. Op weg naar een ver reisdoel heeft gistermiddag de Belgische ko ning Leopold op Schiphol even de benen gestrekt. Zijn voorbeeld werd gisteravond gevolgd door de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir. Koning Leopold, die was verge zeld van zijn vrouw prinses Liliane, wachtte een uur lang op aansluiting naar Amerika. Het paar was met een vliegtuig van de S.A.S. uit Brus sel aangekomen. Het werd opge wacht door de Belgische ambassa deur en diens vrouw en door de Belgische consul-generaal. De koning en de prinses waren op weg naar Houston in de Verenigde Staten. Daar zullen zij onder meer enige hartspecialisten ontmoeten. Vervolgens gaan zij dan naar Zuid- Amerika om een economische mis sie te volbrengen. Enkele uren nadat zij waren ver trokken landde regelrecht uit Israël mevrouw Golda Meir op de natio nale luchthaven. Zij was op weg naar Tokio. Waarom zij daarbij een grote omweg via Nederland maakte bleef een raadsel. De Israëlische minister van buitenlandse zaken wilde wel de journalisten ontvan gen, onder de uitdrukkelijke voor waarde echter dat er slechts één vraag zou worden gesteld. Er kwam een vraag over Nieuw-Guinea uit de bus. Mevrouw Meir antwoordde, dat Israël ons land in de vergade ring van de Verenigde Naties had gesteund, „omdat deze kwestie niet met geweld moet worden opgelost". Nog gisteravond vertrok mevrouw Meier met een machine van de K.L.M. via de Noordpool naar Tokio. Zij zou een göodwill-missie door enkele landen in het Verre Oosten gaan maken. OLDENZAAL In de bodem bij Annerveen in Drente heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij een gaslaag aangeboord. Het valt nog niet te zeggen hoe groot de voorraad is, die zich in de grond bevindt. Aan de hand van een grote serie produk- tieproeven zal worden geprobeerd de omvang van het veld te bepalen. Dit kan geruime tijd duren. (Ingezonden mededeling) ELKE WEEK 10.000 AAN PRIJZEN Inl.; Bartoklaan 21, Utrecht (0301-26731 Uitslag serie BL 111. 111. 233. 333. DEN HAAG. Minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay zal van daag de vaste commissie voor bui tenlandse zaken van de Tweede Kamer schriftelijk een vertrouwe lijke uiteenzetting geven van de ontwikkelingen in de kwestie- Nieuw-Guinea na het op 2 en 3 ja nuari gehouden debat in de Twee de Kamer. Of hierna openbare me dedelingen zullen volgen is nog niet zeker. Dit deelde de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. l. G. Korten- horst, gisteren aan het begin van de vergadering mee in antwoord op opmerkingen van de communist M. Bakker, die op een regeringsver klaring aan de Tweede Kamer had aangedrongen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ongeveer een maand nadat hij, door de duisternis misleid, te water was geraakt, is in de NaSiSauhaven het lijk opgehaald van de 53-jarige machinist op de rijnvaart J. A. van Leeuwen. Hij woonde alleen op de sleepboot Jant je in de Nassauhaven. Zijn verdwijning had nog geen aanleiding gegeven tot ongerustheid, omdat hij wel meer lan ge tijd afwezig was. De 71-jarige weduwe A. W. T. van Loon uit Amstelveen die zondag bij het oversteken door een auto werd aange reden, is gisteren in het Wilhelmüiagast- huis in Am-sterdam overleden. Van onze correspondent UTRECHT Voor de zoveelste maai heeft de bekende in- en uit breker G. C. B. uit Amsterdam, bij genaamd Gerrit de Stotteraar, kans gezien te ontsnappen uit een inrich ting waarin hij was opgesloten. Ditmaal was dat het huis van be waring aan de Gansstraat in Utrecht, waatuit hij al eens meer de sprong naar de vrijheid heeft gewaagd. B„ die zaterdag 41 wordt, is daar gister avond om kwart over acht gevlucht uit 'de psychiatrische kliniek, ge kleed in een grijs kostuum en een overjas. Twee andere gevangenen namen gelijk met hem de benen: de in een manchester pak geklede transport arbeider Joh. S. (27) uit Tiel en de 28-jarige chauffeur J. V. uit Voor burg. die een grijs pak droeg. Een van de ontvluchten is bij de uitbraak gewond geraakt, zo neemt de politie aan, want er zijn bloedsporen ge vonden. De politie heeft terstond alle uit valswegen van de stad afgezet. Met een speurhond maakt zij jacht op de vluchtelingen. Uit een voorlopig onderzoek is geble ken dat de drie mannen zijn gevlucht nadat zij met een klein zaagje een ijze ren kruis van een raam op de parterre van het huis van bewaring hadden door gezaagd. Zij hoefden toen alleen nog een ruit in te drukken om naar de binnen plaats te kunnen klimmen. Vandaar be reikten zij over een muur van 2.30 meter hoog de weg langs de Kromme Rijn, aan de buitenkant van de stad. Maar lievelingik heb die spullen heus nodig: Er hingen twee lege kleren' hangers in mijn garderobekast. HOLLANDIA (AP). De verkla ring van het ministerie van binnen landse zaken dat er in Nederlands Nieuw-Guinea weinig aandrang zou bestaan om gezinsleden naar Neder land te zenden, heeft zo zei men gisteren van de zijde van het Christe lijk werknemersverbond in Nieuw- Guinea bevreemding gewekt. De vaste leden van het georgani seerd overleg in Nieuw-Guinea zullen de voorzitter vragen een bijzondere vergadering te beleggen ter bespre-" king van de mogelijkheden tot verrui ming van de gelegenheid om gezin nen vooruit te sturen. Nu is dat alleen mogelijk om studieredenen en op me disch advies. Vooral in plaatsen aan de zuid- en de zuidwestkust van Nieuw-Guinea zou de aandrang tot terugzending van gezinnen toenemen. F Eigen nieuwsdienst LONDEN. De universiteit van Durham in Engeland heeft Charley Chaplin een eredocto raat in de letteren en wijsbe geerte verleend. Dat heeft de senaat van de universiteit gis teren bekend gemaakt. Op 6 juli van dit jaar zal tijdens een plechtige zitting de doctorsbul aan Chaplin worden overhandigd. De beroemde filmspeler komt die dag op historische Britse grond. Durham 25 km ten zuiden van Edinburgh is eeuwenlang een grensvesting geweest tegen de Schotten. Een geweldig kasteel op de oever van het riviertje de Wear getuigt nog van deze krijgshaftige dagen. Door deze militaire functie is het graafschap Durham tot 1836 auto noom gebleven met de bisschop van Durham als graaf. Voor het eerst is een bisschop in 995 benoemd. Willem de Veroveraar heeft Dur ham stadsrechten verleend. DJAKARTA (AP) De Neder landse gemeenschap in Makassar heeft een petitie gezonden aan het Indonesische militaire gezag, waar in zij vergunning vraagt naar Ne derland terug te keren. De militaire bevelhebber van Zuid- Celebes, kolonel Joesoef, verklaarde gisteren in Djakarta dat de 24 Ne derlandse mannen, vrouwen en kin deren in Makassar „toegestaan zal worden te vertrekken, wanneer ge bleken is dat zij niet bij de aanslag op president Soekarno betrokken zijn geweest". GEARRESTEERDEN Joesoef zei dat al gearresteerd waren: W. van den Bergen Rabout, 40, geestelijke en leraar aan de tech nische school in Makassar, die thans gevangen zit in de militaire kazerne in Makassar; twee Indonesiërs, die vroeger in het K.N.I.L. hebben ge diend en de Nederlander Laurens Peperzak, ca. 45, dit wordt onder vraagd. Verder wordt ondervraagd een heer Maroux van onbekende nationaliteit. Joesoef zei: „Ik ben er zeker van dat de twee Nederlanders spionnen zijn van de Nederlandse regering. Wij zullen spoedig het gerechtelijk op treden tegen hen bekend maken". Het militaire commando heeft nog geen begin gemaakt met een onder zoek naar de Nederlandse gemeen schap in Makassar en misschien zal dat ook niet nodig zijn, aldus Joesoef. GEHEIME ZENDER Joesoef zei dat de granaat die naar de auto van Soekarno geworpen werd van het type MK-2 was dat in 1944 in Amerika gemaakt werd. Amerika voorzag het Nederlandse leger van dit type na de tweede wereldoorlog, aldus Joesoef. Hij zei tenslotte, dat de militaire autoriteiten vernomen hadden dat in Makassar een geheime Nederlandse radiozender werkt, maar dat deze nog niet was opgespoord. Inlichtingen over bij het treinongeluk in Harmeien zoekgeraakte bagage kun nen van vandaag af worden verkregen op het bureau van de afdeling Spoor- wegreeherche van de N.S., Catharijne- singel 37, Utrecht, telefoon (030)-15871. toestel 756 of (030)-22365. Weersverwachting van het K.N.M.I. i in De Bilt, geldig tot vanavond: Plaatselijk enige regen, maar ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige aan de 3» kust tijdelijk wel licht harde wind tussen zuid en m zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Zou de zon soms zijn verdronken? 18 januari: zon op 8.40, onder 17.02; maan op 15.17, onder 6.34. HET WEER OVERAL weer wind max.t. n.sl. Helsinki sneeuw Z -0 0.2 Stockh. sneeuw ZZW 2 2 Oslo zw.bew. ZW 3 7 Kopenh. regen ZZW 4 1 Aberdeen zw.bew. ZZW 4 0 Londen zw.bew. z 9 1 Amsterd. regen zzw 6 3 Brussel regen ZZW 6 1 Luxemb. geh.bew. z 3 0.4 Parijs regen ZZW 8 1 Bordeaux zw.bew. zo 11 0 Grenoble zw.bew. NNO 10 0 Nice zw.bew. NW 13 0 Berlijn geh.bew. Z 5 0 Frankf. geh.bew. ZW 4 0 München geh.bew. z 4 0 Zürich geh.bew. stil 3 0 Genève zw.bew. ZW 7 0 Locarno zw.bew. NW 5 0 Wenen zw.bew. ZZO 4 0 0 Innsbr. geh.bew. stil 0 Belgrado geh.bew. ONO 2 0 Athene zw.bew., OZO 17 0 Rome onbew. stil 13 0 Ajaccio h.bew. NNW 13 0 Madrid zw.bew. stil 8 0 Majorca zw.bew. ZZW 15 0 Lissabon geh.bew. z 15 2

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1