hina klopt aan e poort van de vm Communes als weldoordachte aanloop industrialisatie naar Engeland beducht voor uitbreiding pokkenepidemie SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN ROOD CHINA BIEDT SOEKARNO HULP AAN Bierschandeverenigt politici in Beieren A !R -INDIA VAN EEN ONZER REDACTEUREN BOULEZ NAM HET NIET... „Oorlogsnieuws" uit Djakarta Chinese kredieten voor Albanië Pag. S Opvoedkundig bureau eist dossiers terug van ontslagen artsen President UGI bij een auto-ongeluk gewond VIJFDE DEEL Arbeidspunten Cirkelgang Razendsnel Israëlische overste wegens spionage veroordeeld Luchtvaarttarieveii niet verder omlaag Geen belangstelling voor inentingen Auto-ongeluk kost Kovacs het leven Maandag 15 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBIAD j'!v; H, 1 A IE eenmaal kan rol schaatsen, kan zich niet meer voorstel len hoe moeizaam hij tot deze bedrevenheid is ge komen. Het klinkt banaal om de menselijke ontwikkeling met het oefenen in de kunst van het rolschaatsen te vergelijken, maar het onbegrip van de „ontwikkelden" ten opzichte van de ,,on-ontwikkelden" is bijna even groot als dat van schaatsers ten opzichte van niet-schaatsers. Wie geboren is tussen machines en andere technische voorzieningen kan zich niet de aanpassings moeilijkheden voorstel len van mensen wier geestelijke, maatschap pelijke en technische ontwikkeling eeuwen ge leden is blijven stilstaan. De Chinese boer kende twintig jaar geleden nog slechts één stuk gereed schap: de stok. Daarmee wroette hij in de grond zoals zijn voorgeslacht twintig, dertig eeuwen geleden ook in de grond had gewroet. Men kan deze man niet plotseling zijn stok afnemen om er een maaimachine voor in ruil te geven. Hij zal misschien snel genoeg vertrouwd zijn met de technische zijde van de maaimachine maar hij mist het geestelijk aan passingsvermogen; zijn hersenen kunnen de mo gelijkheden van de ma chine niet bevatten en verwerken. De ongedul dige Westerling vergeet dat hij er zelf veertig eeuwen over heeft ge daan, moeizaam krui pend van generatie naar generatie, om van de stok tot de maaimachine te geraken. HET is nog pas enkele ja ren geleden dat de Wester se boer vijandig stond tegenover het gebruik van kunstmest. De ingewikkel de godsdienstige bezwaren die tegen iedere vooruitgang werden en worden aangevoerd laten we nu nog buiten beschouwing. De communistische bewindvoerders in China moesten tien jaar geleden hun programma gaan verwezenlijken met vijfhonderd miljoen boeren die nog in onze vóór-Romeinse tijd. leef den. Het oplossen van een dergelijk probleem gaat met dwang noch ter reur. Communisten schrikken nooit terug voor dergelijke methoden, want de gemeenschap is voor hen alles en de individu niets. Maar ten slotte wil den ze in China vóór alles hun ideo- DEN HAAG Teruggave van de dossiers van de patiënten van het rooms-katholiek medisch opvoedkun dig bureau te Leiden is de inzet van het kort geding, dat de Stichting Rooms-Katholieke Geestelijke Ge zondheidszorg heeft aangespannen te gen de vroegere leider van haar bu reau, de zenuwarts J., Grevelink en zijn assistenten, de psychologen dra. M. van Vlijmen en dra. J. Ostheimer. Dr. Grevelink, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Sancta Maria in' Noordwijkerhout, was sedert de oprichting in 1956 aan het bureau verbonden. De dossiers en kaartsystemen, waar in de medische gegevens van een vijf honderd patiënten staan vermeld, wer den door de drie medewerkers meege nomen, toen zij en bloc ontslag namen. Zij waren het niet eens met een beslis sing van het bestuur van de stichting, een van de leden van het team, dat zij gedrieën vormden, te verwijderen. De stichting sommeerde hen de gege vens terug te geven, want, aldus de stichting, een aantal patiënten is nog steeds onder behandeling bij het bureau en de gegevens zijn daarbij onmisbaar. Slechts enkele dossiers werden daarop geretourneerd. De heer Grevelink en zijn beide assis tenten beroepen zich op het medisch ambtsgeheim. De gegevens kunnen door een medicus slechts worden over gedragen met goedkeuring van de pa tiënt, stellen zij. Zij achten het onjuist, dat de patiënten onder behandeling van een ander worden gesteld. Het kort geding zal woensdag door de president van de Haagse rechtbank worden behandeld. BRESCIA (ANP). De president van de Internationale wielrenunie (UCI), de Italiaan Adriano Rodoni, is bij een auto-ongeluk nabij Brescia ernstig verwond geraakt. Rodoni, die vergezeld was van twee andere functionarissen van de interna tionale unie, was op weg naar het par cours waar dit jaar het wereldkampi oenschap verreden zal worden. De auto raakte in een slip en sloeg om. Ofschoon de oorzaak niet geheel vast staat schijnt Rodoni onwel geworden te zijn. De beide andere inzittenden kwa-1 men er met lichte verwondingen af. RECORDJAAR NILLMIJ DEN HAAG. De levensverzekering, mij. Nfflmij heeft in 1961 een recordpro ductie behaald van meer dan ƒ300 miljoen. Daardoor heeft het verzekerd kapitaal de twee miljard gulden over schreden. Levend erfdeel, een tentoonstelling gewijd aan de bouwkunst van vroeger en nu in het Rotterdamse Bouwcen trum, zal tot 25 maart duren. Ver scheidene gemeenten hebben gevraagd cie expositie binnen hun grenzen té mogen krijgen. logie verwezenlijken. Daarom zochten ze naar wegen van geleidelijkheid, zij het dan dat die geleidelijkheid verge leken met de Westerse evolutie de snelheid van een supersonische straal jager zou aannemen. Voor de Chinese communisten die de landbouw wilden hervormen kwam nog een tweede probleem. Op het Chinese platteland leefden vijfhonderd miljoen boeren en kleine ambachtslie den die met hard werken een uiterst primitieve vorm van levensonderhoud bereikten. Ging men drastisch moder niseren dan zou dit een enorme be sparing van arbeidskracht betekenen. Waar duizend boeren met stokken wroetend een schrale oogst winnen, kan een moderne machine met twintig man bediening rijke vruchten verga ren. Wat doet men dan echter met de negenhonderdtachtig boeren die door de machine overbodig zijn ge worden? Over geheel China gezien: wat moest men bij het moderniseren tevens een einde willen maken aan de primitieve dorpsambachten: alle be hoeften zouden in industrie-centra wor den vervaardigd. Dit is een enorme mislukking ge worden. De dorpssmid, de dorps schoenmaker en de dorpstimmerman, vertrouwd met de behoeften van hun streek, bleken voorlopig nog onver vangbaar; zij zijn derhalve in ere hersteld. Dit herstel was mede het ge volg van de onmogelijkheid om op korte termijn het land te jpdustriali- seren. Na deze mislukking sloeg men door naar de andere zijde. Als het welsla gen van de sociale revolutie dan van' het platteland afhankelijk was dan zou men ook alles doen om dit platteland tot een stevige pijler te maken. Men spoorde de ambachtslieden aan al of niet onder dwang ook het boeren bedrijf te leren en de boerenarbeiders konden technische cursussen volgen. Men ging zelfs zo ver dat men iedere commune een eigen staalo ventje gaf, zodat er in China honderdduizenden „hoog- overetjes" verrezen. Het staal van de communes bleek echter meestal van zo inferieure kwali teit, dat de meeste vu ren nu weer zijn gedoofd. van de landbouw met de honderden miljoenen werklozen beginnen? AJATUURLIJK, 11 van ieder con het ideaal van ieder communistisch re gime is het opzetten van een giganti sche industrie, vooral staalfabrieken, China's industrie was echter bij het slagen van de communistische revo lutie relatief gezien te verwaarlozen. De industrie waar ongeveer vierhon derd miljoen mensen moesten worden ondergebracht, moest nog worden op gezet en bekostigd. De miljarden gul dens voor dit Onafzienbare project had China in 1950 niet. Of men in één ge neratie de „achterlijke" plattelands bevolking voor een moderne industrie geschikt had kunnen maken, was een vraag die door het kapitaalgebrek niet eens aan de orde kwam. Om te voorkomen dat het jonge com munistische bewind in China te kam pen zou krijgen met miljoenen werk lozen, die spoedig leeglopers zouden zijn geworden, heeft men de Chinese boer op de hem vertrouwde, primitie ve wijze laten voortwerken. Hoewei de methoden dus voorhistorisch waren, moesten de resultaten beter wor den, want tot 1950 kon China's boe renstand zichzelf nauwelijks tegen de honger verdedigen. Wilde het plan tot industrialisatie ooit worden verwe zenlijkt, dan moest er van het platte, land een batig saldo komen voor het bouwen van fabrieken. Was dit saldo er eenmaal, dan zou China uit zijn vicieuze cirkel van eeuwen worden bevrijd. Eerst dan kon men beginnen aan een nieuwe cirkelgang: batig sal do - fabrieken - fabrieksarbeiders - minder boeren - betere landbouwme thoden hoger batig saldo - meer fa- brieken - meer fabrieksarbeiders - weer minder boeren - enz. Via deze spi raal kan China een hechte moderne sa menleving stichten, aldus de Chinees- communistische ge- dachtengang. OM de land- bouwresul- taten te verbeteren gingen de commu nisten de samenwer king van de boeren onderling bevorde ren. Door aan te sluiten op het aloude begrip van „buren hulp" wist men de boeren een groot gevoel van saamho righeid en onder linge verbondenheid bij te brengen. Drie jaar geleden werd dit proces in razend snel tempo voltooid met het stichten van communes. Dit is een tere zaak ge weest, want de Chi nese boer na eeu wenlange slavernij juist in het bezit van zijn land gekomen voelde weinig voor de coöperatieve ge dachte. De weg naar de commune is moeizaam geweest, geplaveid met mis rekeningen en mis lukkingen. Honderd duizenden boeren die niet konden of wil den meewerken aan de nieuwe ontwik keling zijn wegge vaagd soms door hen met dui zenden tegelijk te laten doodhongeren soms met „vluggere methoden". Bezeten van de idee om alles te concentreren, heeft men niet alleen de communes opgericht maar heeft men MEN heeft afge zien van een te intensieve industriali satie van het Chinese platteland en steunt nu geheel op de agrarische bedrijvigheid. In ver sneld tempo hebben de communisten de boeren geleerd of gedwongen in communes samen te wer ken. Communes zijn plattelandsgemeenschap pen van een paar hon derd gezinnen die alles in gemeenschappelijk eigendom hebben: de grond, de huizen, het huisraad en de werktui gen. De commune zorgt voor voedsel, kleding, medische voorzieningen en ontspanning. De leden van de com mune mannen en vrouwen bewer ken als tegenprestatie gezamenlijkde grond met als doel de. oogst zo groot mogelijk te doen zijn. Behalve met de gemeenschappelijke voorzieningen worden de leden van de commune be loond met een klein geldbedrag, af hankelijk van het aantal ..arbeidspun ten" dat men heeft behaald. Het ver schil tussen de opbrengst van de com mune en het onderhoud van de ge meenschap dient om de nationale in dustrie te bekostigen. Om zo groot mogelijke bedragen voor de industrialisatie beschikbaar te krijgen, worden de boeren aange. spoord en zo nodig met ijzeren vuist gedwongen tot een uiterst sobere le vensstijl. Dit heeft tot afschuwelijke toestanden geleid. Plaatselijke „volks leiders" hebben hele communes tot aan de hongerdood gebracht, omdat zij de winst van hun commune zo hoog mogelijk wilden opdrijven. Het communistische centrale bewind heeft dergelijke terreur dikwijls aangemoe digd om uit propagandistische overwe gingen een zo groot mogelijk resultaat te kunnen melden. Dergelijke misrekeningen en derge lijke verdwazingen worden echter pe riodiek gecorrigeerd. Onbevooroordeel de sociologen noemen de ontwikkeling van China's platteland „het grootste sociale experiment dat de wereld ooit heeft aanschouwd". Vijfhonderd mil joen onontwikkelde mensen met grote onderlinge verschillen in zeden en le vensgewoonten zijn binnen de tien jaar volgens één systeem aan één doel dienstbaar gemaakt. Het Westen kan pogen dit te nege ren, maar de kracht van deze ontwik keling zal zich spoedig luidruchtig en op beangstigende wijze kenbaar ma ken. TEL AVIV (Reuter). Israël Baer, een gepensioneerde luitenant kolonel van het Israëlische leger, is gisteren door een rechtbank in Tel Aviv tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens 'het verstrekken van inlichtingen aan een agent van een vreemde mogendheid. De rechters voerden als verzachtende omstandigheid aan dat Baer niet op geldelijk voordeel uit was en tot zijn daad was gekomen in de veronderstel ling daarmee „relaties te kunnen aan knopen die in het belang zouden zijn van Israël". Publicatie van de naam- van het des betreffende communistische land werd niet toegestaan. Het grootste deel van het proces dat reeds op 25 juni van het vorige jaar begon had achter gesloten deuren plaats. Israël Baer, een in Wenen geboren jood is historicus aan het Israëlische ministerie van defensie geweest. Hij werd als een van de beste Israëlische militaire deskundigen beschouwd. Baer verklaarde tegen het vonnis in beroep te zullen gaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een aantal lucht vaartmaatschappijen, waaronder de Air France, de Lufthansa, de Sabena en Al Italia, heeft tegen een verlaging van de tarieven voor trans-Atlantisch luchtverkeer gestemd. Een voorstel dat de International Air Transport Association aan haar leden had voorgelegd wilde het zeventiendaag- se retour buiten het seizoen veranderen in een retour dat 21 dagen geldig is en dat het hele jaar door te verkrijgen is. De K.L.M. één van de maat schappijen die deze vorm van tariefs verlaging hadden voorgesteld be treurt de afwijzing zeer. Zij meent dat een belangrijk nieuw potentieel van de luchtvaartmarkt nu niet zal kunnen wor den bereikt, Van onze correspondent LONDEN. Nog altijd blijft het aantal gevallen van pokken met do delijke afloop in Engeland stijgen. Gisteravond werd bekend dat in het 2iekephuis van Otley, Yorkshi re, in midden Engeland een man van vijftien jaar aan pokken is over leden. Zaterdag stierf niet ver daar vandaan, in Bradford een jongetje van twee jaar aan dezelfde ziekte. Daarmee is het aantal sterfgeval len aan pokken in Engeland geko men op vijf. Duizenden inwoners van Bradford, waar al drie pokkengevallen met do delijke afloop werden geregistreerd, hebben zich het afgeiopen weekein de tegen deze gevaarlijke ziekte la ten inenten. In twee klinieken maak ten artsen en verpleegsters overuren om hen allen te helpen. De drukte was op zekere ogenblikken zo groot dat het Verkeer rond de twee zieken huizen in de knoop raakte. Bradford Veel ouders kochten ook vaccine bij de apëtliekers in Bradford om zich door hun huisarts te laten inenten. Een van deze apothekers verkocht za terdag 3500 doses vaccine. Enkele ziekenhuizen in üradford, waar pa tiënten met verdachte symptomen liggen, 2ijn volledig van de buitenwe reld afgesloten. Niemand mag er op bezoek komen, niemand mag deze zie kenhuizen verlaten. Tegen gistermid dag 12 uur waren alle 568 politieagen ten van Bradford, dat wel het een- trum van deze pokkenepidemie is in geënt. Alle 48 passagiers aan boord van een Viscount die gisteren op London Airport arriveerde uit Amsterdam, moesten een uur lang aan boord blij ven. Dat gebeurde op last van de medische autoriteiten. Er waren na melijk enige Pakistaners aan boord die zich onderweg niet wel gevoeld hadden. Voorzorgen Het waren acht Pakistaanse immi granten. Zij werden per ziekenauto naar het medische centrum op het vliegveld gebracht. De overige passa giers konden zich bij wijze van voor zorg laten inenten. De acht Pakista- ers bleken alle in het bezit van een geldig vaccinatiebewijs tegen pokken. Zij hebben waarschijnlijk alleen maar last van luchtziekte gehad. Slechts twee der andere passagiers lieten zich inenten. Iedereen die London Airport bin nenkomt uit Pakistan - immigranten en ook andere reizigers wordt nauw keurig onderzocht, vooral als zij di- recht uit Karatsji komen. In vele Europese landen worden strenge voorzorgsmaatregelen geno men. In Düsseldorf, waar drie geval len van pokken zijn vastgesteld, zijn al 135.000 mensen ingeënt. Zeven Portugezen die gisteren van Karatsji in Lissabon aankwamen zijn in een ziekenhuis geïsoleerd, om dat zij verschijnselen vertoonden die aan pokken deden denken Van onze correspondent GENNEP. De bewoners van het Noordlimburgse plaatsje Gennep heb ben zaterdag de gelegenheid gehad zich te laten herinenten tegen pokken. Het gemeentebestuur had dat voor alle mensen van veertien jaar en ouder no dig gevonden door de recente gevallen van pokken in Düsseldörf. Gennep is de eerste gemeente in Limburg die daar toe is overgegaan. De belangstelling van de bewoners was echter niet groot. Alleen grens- gangers kwamen naar het Groenekruis- gebouw, de rest van de bevolking liet verstek gaan. Voor het gemeentebe stuur is dat een duidelijke aanwijzing geweest geen nieuwe gelegenheid tot herinenting te geven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het Residentie-or kest zal zaterdag „Tombeau" van Pierre Boulez niet uitvoeren. De di rigent (Pierre Boulez) zal er wel zijn en ook de componist (Pierre Boulez), maar „Tombeau" is er niet. Die is er wel geweest en het orkest heeft gerepeteerd, ook met de ongewone xy lofoons en celesta's die nodig waren. Maar plotseling vroeg de Weense uitgever de partijen terug. Pierre Bou lez wilde er het een en ander in ver anderen. De muziek ging naar Wenen. Boulez kwam in Den Haag en zei niets van veranderingen af te weten en helemaal niets te willen verande ren. Pierre Boulez klom in de tele foon en had een hartig gesprek met Wenen. De partijen kwamen terug, maar te laat om het uiterst ingewik kelde werk nog te kunnen instuderen. Daarom zullen de Hagenaars niet „Tombeau" van Boulez maar de stuk ken voor strijkorkest opus 5 en de stukken voor groot orkest opus 6 van Anton Webem horen. Altijd nog onder leiding van Pierre Boulez. LOS ANGELES (A.P., Rtr.) Op het laatste ogenblik is de Franse chan- fiimacteur Yves Montand dat Ko- sonmer en ontkomen aan een auto-ongeluk, de Amerikaanse komiek Ernie vacs het leven heeft gekost. Kovacs, Montand en andere Holly- woodse beroemdheden hadden een feest ter ere van Milton Berle in het huis van de regisseur Billy Wilder bijgewoond. Toen het gezelschap weg ging, vroeg Kovacs aan Montand of hij wilde meerijden. Montand besloot echter met Wilton Berle mee te gaan. Ernie Kovacs zwaaide met zijn hand ten afscheid en reed weg. En kele minuten later slipte zijn wagen, hij reed tegen een lantarenpaal aan en werd uit de auto geslingerd. Ko vacs was onmiddellijk dood. Kovacs was een van Amerika's ge liefdste komieken, die door de televi sie beroemd werd en daarna door de film werd geannexeerd. Hij speelde een niet-komische rol in de verfilming van Graham Greene's roman „Onze man in Havana". In Amsterdam is een vereniging „Vrienden van het lied" opgericht die het lied weer onder de aandacht van het publiek wil brengen. Oprichters zijn ondermeer een lerares aan het Amsterdamse conservatorium, de vak groep vocalisten en enkele zakenlie den. Op het programma staan liede- renavonden door Nederlandse kunste naars. Het toenemend internationaal ka rakter van de filmhandel heeft d< filmverhuurders bij elkaar gedreven. In een vergadering in Rome besloten zij ondermeer aan hun regeringen af schaffing van de invoerrechten te vra gen. Zij streven voorts naar een uni forme regeling van de verhouding tus sen producent en verhuurder. De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, ziin bijna gelijk- In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moe ten komen. Mocht n niet alle afwij kingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. Vierhonderd jaar geschiedenis van de Rotterdamse havens zijn te zien in prenten, tekeningen, aquarellen en foto's die worden tentoongesteld in het Rotterdams Gemeente archief. De expositie blijft tot en met 28 januari. Fellini, de Italiaanse filmregisseur die naam maakte met La Strada. Nachten van Cabiria en La Dolce Vita heeft nieuwe plannen. Hij denkt in maart te beginnen met een film waar van de titel nog niet vaststaat en waarin zijn vrouw Giulietta Masina de hoofdrol speelt. Naast haar speelt Mas- troianni die door La Dolce Vita be kend werd. (DJAKARTA (Reuter/A.P.). Communistisch China heeft Indo nesië volledige steun toegezegd bij zijn pogingen „westelijk Nieuw- Guinea aan Nederland te ontwor stelen". President Lioe Sjao-tsji en premier Tsjoe En-lai hebben president Soekarno telegrafisch laten weten dat Indonesië alle mo gelijke hulp van China kan ver wachten. Het telegram werd gezonden na een ontmoeting tussen Tsjoe en de Indonesische ambassadeur in Peking. Bij die ontmoeting werd ook gespro ken over het verlangen van bepaal de Aziatische en Afrikaanse landen om vrijwilligers te leveren voor de Indonesische strijdmacht, zo meldt het Indonesische persbureau Antara uit de Chinese hoofdstad. Op de vraag welke hulp China in gedachten had, zei men op het Chinese minis terie van buitenlandse zaken aan An tara: Dat hangt van Indonesië zelf af. Nog steeds hoop Indonesische leiders hebben eerder laten weten dat zij niet wilden dat andere landen bij het geschil met Nederland zouden worden betrokken. Zouden Australië of andere landen Nederland bij een gewapend conflict te hulp komen, dan zou evenwel ook Indonesië bondgenoten zoeken. 'In Djakarta verklaarde „het hoofd van de' operationele staf voor de be vrijding van West-Irian", generaal Jani, zaterdag dat Rusland tot dus ver geen enkele toezegging heeft ge daan voor hulp aan Indonesië, wan neer Nederland bij een conflict steun van andere landen zou krijgen. In donesië heeft Rusland ook nog niet om hulp gevraagd, aldus Jani. Of Indonesië dat eventueel zou doen? Dat is een zaak voor de toekomst, zei Jani. Intussen heeft de Indonesische am bassadeur in Canberra verklaard dat Indonesië nog steeds naar een vreed zame regeling van het Nederlands- Indonesische geschil verlangde. In Manilla is verklaard dat de Philip- Coöperatief werken is de Chinees met de zweep geleerd. Ook bij waterstaatkundige werken wordt deze werkwijze gevolgd, waarbij primitieve gereedschappen worden gebruikt, zoals hier bü de aanleg van een kanaal te Loyang. Foto uit „China, zevenhonderd miljoen mensen in beweging", uitgegeven door Elsevier. Eigen nieuwsdienst MUENCHEN. Beieren is in rep en roer. In Landau aan de Isar, een kleine plaats midden in het hart van het Beierse bier-va derland, is bier verkocht uit het Saargebied. De politieke partijen die vertegen woordigd zijn in de Beierse landdag hebben hun politieke twisten vergeten. De christen-demoeraten, de vrije de mocraten en de socialistische demo craten hebben besloten een eenheids front te stichten tegen de verkoop van vreemd bier in Beieren. Het schokkende feit werd bekend gemaakt door de Beierse bond van bierbrouwers. Iedereen werd gemobi liseerd om aan de „bierschande" een einde te maken. Het politieke bier front wil in de landdag een voorstel doen om de bierverordeningen zo te wijzigen, dat invoer en verkoop van niet-Beierse bieren verboden wordt. De bestaande verordening dateert uit het jaar 1493. Hertog Georg de Rijke liet toen wettelijk vaststellen dat het Beierse bier slechts toebereid mag worden uit hop, mout, gist en water. Aan het in Landau verkochte bier uit het Saarland is, o schande, suiker toegevoegd. Dat vooral heeft de Beiexen in hoge mate verontrust. In Beieren dat met tal van eigen wetten meer dan de andere deelsta ten een aparte staat in de Duitse bondsrepubliek vormt, krijgen de kin deren het bier met de paplepel inge goten. Volwassenen drinken het uit grote glazen of stenen potten, die ten minste een volle liter bevatten. Op het grootste bierfeest van de wereld, het Oktoberfeest in Münahen worden ieder jaar miljoenen liters bier geconsumeerd. De hele Beierse hoofdstad is dan gehuld in een bier- walm, die de vreemdeling al bene velt voordat hij ook maar een drup pel heeft gedronken. pijnse regering in afzonderlijke be sprekingen met Nederlandse en Indo nesische vertegenwoordiger» na»r d» mogelijkheid van een dergelijke re geling zoekt. Daar zou enige voor uitgang bij zijn geboekt. Ommekeer van bui- heeft za- De Indoneische minister tenlandse zaken, Subandrio, terdag gezegd dat zijn regering geen politieke verklaringen over westelijk Nieuw-Guinea meer zal afleggen. In Melbourne heeft de leider van de Australische oppositie, Calwell, de regering-Menzies er van beschuldigd dat zij het beginsel van zelfbeschik king voor de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea heeft losgelaten. Dat is een volkomen ommekeer en een gro te diplomatieke nederlaag voor Aus tralië, zo zei hij. Onafhankelijk van al deze verkla ringen en activiteiten blijft het „oor logsnieuws" uit Djakarta doorstro men. Generaal Suharto. ..comman dant van de bevrijdingstroepen", heeft zaterdag van Soekarno zijn in structies gekregen voor het geval de diplomatie er definitief niet in zou mogen slagen het Nederlands-Indone sische geschil op te lossen. Door Djakarta reden dit weekeinde tanks en artillerie van troepen, die op manoeuvre waren tezamen met vrijwilligers, die voorzien waren van bamboesperen. PEKING (Reuter) Communis tisch China en Albanië hebben za terdag een overeenkomst onderte kend voor samenwerking op econo misch, wetenschappelijk en tech nisch gebied. Krachtens deze over eenkomst zal China Albanië kredieten verstrekken en technici zenden. Op een diner dat ter ere van de Al- baanse delegatie werd gegeven zri de Chinese minister-president Tsjoe En- lai dat Albanië en China „nauw ver bonden zijn in de grote zaak van het communisme". Volgens Tsjoe heeft Albanië zich bij zonder verdienstelijk gemaakt voor de zaak van de wereldvrede en een belang rijke bijdrage geleverd aan de voor uitgang van de mensheid. Hij prees de Albaanse regering voor „de verdediging van e zuivere leer van Marx en Lenin en haar krachtige houding teger. het revisionisme van de Zuidslavische Tito-kliek." In zijr. antwoord verklaarde de Albaan se delegatie-leider, vice-premier Abdoel Kellezi, dat communistisch China „aan het hoofd staat in de striid tegen het Zuidslavische en het moderne revisio nisme". Voor de twaalfde keer wordt in Ber lijn het Internationaal Filmfestival ge houden, nadat het tot een van de be langrijkste ter wereld is uitgegroeid. De officiële opening vindt plaats op 22 jur.i, en het festival duurt tot en met 3 juli. Dr. Alfred Bauer heeft weer de leiding. (Ingezonden mededeling) BOEING 707 EUROPA—INDIA zonder tussenlanding in 7 u. 55 U.S.A. JAPAN AUSTRALIË INDONESIË „12 Provtnctïnhals" 41/71 Delflieetr. - Kamer 4, AMSTERDAM Tel. 24.11.4» (2 lijnen) Telex 14.10»

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5