GIZENGA'S POSITIE WANKELT Ambtenaren: inzet pokerspelletje van lÉSl KAPPIE EN DE ZEEMEERMIN Gevechten in Stanleystad Overeenstemming over Europese landbouw f X Vage berichten over arrestaties van Nederlanders m mi W I Fietskettingen en knuppels 1 t Steun van Uno Saamhorigheid Vervolg van pag. 1 NERVEUZE STEMMING OP NW.-GUINEA REGELING LIQUIDATIE Bloedig antwoord van geheime leger aan Ben Khedda Duits verzet Zeeschilders mee met de Doorman n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OERM 1 i Johnny m Hart m wêêêkêm kV/<ZT~ J lbo lllllllllDIIIIIIIDIIDIIIIOnilllDIfllllllll! MUllllllI Maandag 15 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 V -.»< 7i Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De positie van de rebellerende Congolese vice-premier Gizenga wankelt. De 34 lijfwachten die hem in zijn villa in Stanleystad beschermden tegen de opdringende troepen van de centrale regering, hebben zich gisteren overgegeven. In Leopoldstad verklaarde premier Adoela nog niet tot arrestatie van zijn onwillige vice-premier te willen overgaan omdat het parlement vandaag nog over opheffing van diens parlementaire onschendbaarheid moet be slissen. troepen te versterken met het oog op de explosieve toestand in het bolwerk van het voormalige duo Loemoemba- Gizenga. De gevechten hebben zich tot nog toe beperkt tot het terrein van Gizen- ga's villa, maar daarbij zouden al ze ven doden aan weerskanten gevallen zijn. Overigens heeft Gizenga zelf gisteren te elfder ure de centrale regering telegrafisch ervan verwittigd bereid te zijn alsnog zijn functie in Leopold stad waar te nemen. Of generaal Loendoela, eens Gizenga's militaire steun en toeverlaat maar nu loyaal aanhanger van het centrale bewind, zich veel gelegen zal laten liggen aan Gizenga's plotselinge frontverandering dan wel aan zijn instructies uit Leopoldstad, is twijfelachtig. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Indonesische leger heeft de Indonesische pers en radio gevraagd geen berichten meer te verspreiden over de aanslag, die in Makassar op president Soekarno zou zijn gepleegd. Anders wordt de aandacht afgeleid van het streven naar bevrijding van West-Irian, zo liet de Indonesische legervoorlich- tingsdienst de hoofdredacteuren we ten. Wellicht is het daaraan te wijten dat geen nadere berichten zijn bin nengekomen over de beweerde ar restatie van Nederlanders in verband met die aanslag. Het „verzoek" aan de Indonesische hoofdredacteuren, zal immers ongetwijfeld ook van toepas sing worden gebracht bij de censuur, die op de berichtgeving naar het bui tenland bestaat. De berichten, die wel tot Nederland zijn doorgedrongen, blijven verwar rend. Het Amerikaanse persbureau United Press International meldde eind vorige week dat onder de twin tig arrestanten, die waren gemaakt, zich drie Nederlanders bevonden: een oud-K.N.I.L.-militair L. Peperzak, een ds. P. van Berge en een ongenoemde Nederlander, die vroeger zou hebben gewerkt voor de inlichtingendienst van de Nederlandse marine. In het weekeinde meldde het Britse Reuter dat er slechts zes arrestaties waren verricht en dat zich onder hen de in het andere bericht genoemde man van de inlichtingendienst zou bevinden. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag en de marinevoorlichtingendienst deelden mee dat daar van dergelijke arresta ties niets bekend was. Loendoela is belast met de hand having van de orde in Gizenga's bol werk en zolang die orde met fietsket tingen en knuppels bedreigd wordt door horden jeugdige aanhangers van Gizenga zou hij licht eigenmachtig tot preventieve arrestatie van Gizen ga kunnen overgaan om de voornaam ste bron van onrust uit te schakelen. Bij zijn paciferend werk wordt de Congolese generaal bijgestaan door Ethiopische troepen van de Verenigde Naties, die van secretaris-generaal Oe Thant uit New York volmacht hebben gekregen om Loendoela zo no dig gewapenderhand te steunen. Een contingent Tunesiërs, nog maar pas uit Tunesië terug in Congo is uit Leo poldstad gestuurd om de Ethiopische Gizenga's (communistisch gezinde) aanhang in de stad is door de stam mentegenstellingen tussen de bevol king van Leopoldstad en Stanleystad vrij groot, maar anderzijds heeft het besef tot saamhorigheid in één neutra- listisch Congolees bestel waarvan Loendoela voor Oostprovincie de ex ponent is veel veld gewonnen. Nog dezer dagen heeft Loendoela verklaard dat uitschakeling van de voornaamste onruststokers de kans op een nieuwe burgeroorlog in Congo aanzienlijk zal verkleinen. Gizenga trachtte hem daarop een slag voor te zijn en gelast te de hem getrouwe gendarmerie van ruim tweehonderd man Loendoela te arresteren. Deze bleek echter af doende beveiligd door zijn veel sterke re troepenmacht die prompt order kreeg Gizenga's villa te belegeren. Nog vandaag zal het centrale parle ment over „Gizenga's secessionistische handelingen en de verwaarlozing van zijn bestuursplichten" beraadslagen. Vergaderingen van alleen maar mi nisters en Commissieleden, hébben el kaar zaterdag en gisteren afgewisseld. Tenslotte waren, toen de ministers zich voor het laatst in afzondering terug trokken, nog slechts de grote algemene problemen overgebleven. Eén daarvan was zaterdag al in de coulissen door Nederlands-Frans-Duits overleg bevre digend opgelost, namelijk het finan ciële probleem dat van het land bouwfonds. In de eindfase zal dit fonds een gewoon onderdeel van de bespre kingen der E.E.G. uitmaken. De ge dachte heeft het gewonnen dat de hef fingen op de invoeren uit derde lan den inkomsten van de E.E.G. zijn en gewoon in de schatkist van de E.E.G. moeten vloeien en niet voor landbouw doeleinden 'behoeven te worden afge zonderd. In de periode, die voorafgaat aan de gemeenschappelijke landbouwmarkt, is voorlopig voor drie jaar, zowel voor de inkomsten van het fonds als voor de uitgaven, een regeling aanvaard die daarna opnieuw zal worden onder zocht. Afgesproken is dat de Belgische en Luxemburgse bijdragen niet hoger zullen liggen dan 10,5 procent van het totaal, de Nederlandse niet boven de 13 procent, de Duitse niet boven de 31 pro cent. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Onder de Ne derlandse ambtenaren, die inNieuw- Guinea werken heerst grote span ning. Zij voelen zich unaniem de in zet van een pokerspelletje tussen Indonesië en Nederland. Zij maken zich in de eerste plaats bezorgd om hun gezinnen. Vrijwel alle amb tenaren zouden hun vrouwen en kin deren daarom zo snel mogelijk naar Nederland, willen terugsturen. Dat bleek zaterdagmiddag op Schip hol de mening te zijn van twee in Nieuw-Guinea werkende vakbondslei ders, die voor besprekingen met de regering naar Nederland zijn uitgeno digd. Mr. L. O. A. Moll, vice-voorzit- ter van het Christelijk werknemers verbond in Nieuw-Guinea, en mr. J. H. G. Boekraad namens de Algemene roomskatholieke ambtenaren vereni ging uit Hollandia uitten hun ernstige bezorgdheid over de toestand. leeft vooral ook de vraag hoe de rege ring in de naaste toekomst in de wachtgeldregeling denkt te voorzien. De huidige contractuele overeenkom sten dateren nog van voor de oorlog. De stemming onder de particulieren is al niet anders. Velen zijn met een overhaaste liquidatie van hun zaken begonnen, aldus de heer Moll en hij voegde daaraan toe: De uitnodiging van het gouverne ment wordt als uiterst belangrijk be schouwd. Het is de eerste keer, dat er vakbondsleiders naar Den Haag worden geroepen. Wij zijn er daarom van overtuigd dat de regering van plan is om zaken met ons te doen. De vakbondsleiders waren met de DC-8 Thomas Alva Edison op Schiphol aangekomen. In hetzelfde toestel za ten ruim veertig werknemers van het gouvernement. Een deel bestond uit ambtenaren, die met hun gezinnen op verlof kwamen. Anderen hadden bui tengewoon verlof gekregen. Onder hen heerste duidelijk een opgeluchte stem ming. Als de regering zich garant stelt voor de reiskosten van de gezinnen van ambtenaren zal de KLM het bij zonder druk krijgen. Iedereen wil zijn gezin zo spoedig mogelijk in veiligheid brengen. Daarom zal ik in Den Haag erop aandringen, dat de regering op korte termijn een regeling treft, al dus mr. Moll. Hij schetste de stemming onder de Nederlanders in Nieuw-Guinea als be zorgd en nerveus. De mensen zitten de hele dag aan de radio en luisteren naar alle berichten. Men heeft het ge voel, dat iedere dag een ingrijpends verandering kan brengen. Er zijn al ambtenaren, die leningen sluiten om hun vrouwen en kinderen voorlopig op eigen kosten naar Nederland te stu- Maatregelen van regeringszijde zijn daarom dringend nodig. Als er plotse ling moeilijkheden rijzen, kunnen de Nederlanders in Nieuw-Guinea nergens naar toe. We beschikken over drie be jaarde dakota's en een paar KPM- schepen. die misschien plaats voor enkele honderden bieden. Een even tuele vlucht over land is onmogelijk, aldus de heer Moll. De belangrijkste vraag, die men zich dagelijks stelt is: Wat doet Ne derland. zo vertelde mr. Boekraad. De spanning wordt snel groter. Men is op alle eventualiteiten voorbereid. On der de ambtenaren op Nieuw-Guinea Van onze correspondent PARIJS Algerije heeft een van zijn bloedigste weekeinden beleefd, het geen vrijwel geheel te wijten is aan acties van de O.A.S. Het geheime le ger heeft kennelijk een antwoord wil len geven op de oorlogsverklaring die de Algerijnse premier Ben Khedda in de afgelopen week heeft gelanceerd. Zesentwintig mensen werden gedood en meer dan tachtig gewond. De gruwelijkste aanslag werd gister morgen om tien uur gepleegd toen voor een druk beklant arabisch café in de wijk Ruisseau te Algiers een auto stil hield. Een commando Europeanen los te enkele mitrailleursalvo's op het ca fé. Zeven arabieren werden gedood en zestien gewond. Op het ogenblik dat men bezig was met de hulpverlening aan de gewonden, hield opnieuw een wagen stil, van waaruit enkele hand granaten in de richting van het café werden gegooid. Daardoor werden op nieuw vier arabieren ernstig gewond. Onmiddellijk daarna legde de politie Door Duits verzet is de voorberei dingsperiode echter niet op zes jaar bepaald. Dat wilde de Commissie. Het zou hebben betekend dat men ander half jaar voor zou zijn gebleven op de voorziene duur van de overgangspe riode voor de instelling van een alge mene gemeenschappelijke markt. Dat zou zin hebben, omdat men door de eerste versnelde tarievenafbraak al an derhalf jaar heeft gewonnen. Het Duit se verzet leidde ertoe dat het zeven en een half jaar werd (op 1 juli moeten de aangenomen verordeningen in wer king zijn getreden), doch dat deze ze ven en een half jaar eventueel kun nen worden bekort. Een door de Nederlandse delegatie voorgestelde formule voor een prijs- toenadering voor granen vond genade. Er wordt duidelijk in uitgesproken dat de verschillen tussen de richtprijzen voor granen geleidelijk moeten worden verminderd en dat er aan het eind van de voorbereidingsperiode een ge meenschappelijke richtprijs zal zijn. De Commissie moet hiertoe elk jaar voor stellen doen. De richtprijs moet ten slotte worden afgestemd op goed gelei de en economisch levensvatbare bedrij ven. Tenslotte was er de ontsnappings clausule. Zij is de veiligheidsklep op de door de Commissie voor de afzonder lijke produkten voorgestelde systemen, die de huidige beschermende maatrege len in elk der zes landen moeten ver vangen. Uiteindelijk bleef de Duitse minister Soharz voor groenten en fruit de mogelijkheid van toepassing van minimumprijzen opeisen en wilde hij voor granen bij overvoering van de markt de mogelijkheid hebben maat regelen te nemen. Het einde was dat het pleit van mi nister Pisani voor een algemene sterk op de E.E.G. ingestelde veiligheids- clausule, toe të passen op alle produk ten, werd aanvaard. Het betekent dat een land, wanneer zijn markt door im porten ernstig wordt verstoord, maat regelen ter verdediging kan nemen. Deze moeten dan onmiddellijk aan de andere staten en aan de Commissie worden medegedeeld. Vier dagen later moet de Commissie een besluit nemen over de maatregelen die zij kan goed keuren, wijzigen of ongedaan maken. Door een verrassende ontwikkeling op de laatste dag is overeengekomen dat van het besluit van de Commissie geen beroep op de raad van ministers meer mogelijk is. wel bij het Hof van Justi tie, maar zonder dat het besluit van de Commissie hierdoor kan worden opge schort. En ook dit is grote winst; het toont dat het de ministers ernst is met een gemeenschappelijk Europees land bouwbeleid! De mooie Ierse actrice Con stance Mary Smith, die de Engelse filmregisseur Paul Rotha met een mes stak, is tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. voor wijk de rest van de zondag in deze alle verkeer stil. Oproep Te Constantine werden elf Algerijnen gewond, toen Europeanen hun mitrail leurs leegschoten op een groep arabie ren. Bij 27 aanslagen te Oran werden tien mensen gedood en 21 gewond. Tijdens tegenmanifestaties te Con stantine werden schoten gelost op een militaire patrouille, waarbij enkele sol daten werden gewond. Tachtig arabie ren werden daarop gearresteerd. De aartsbisschop van Algiers, mon seigneur Duval, heeft gisteren voor de Algerijnse radio een oproep gericht tot de gehele Algerijnse bevolking om de wapens neer te leggen teneinde niet door verder bloedvergieten een toe komstige samenleving onmogelijk te maken. De vroegere vriendschap tus sen de loemoembistische leider in Stanleystad, Antoine Gizenga (rechts), en generaal Loen doela fin uniform) is in vijand schap verkeerd. De foto werd vorig jaar maart genomen, toen zij samen de „doopplechtigheid" verrichtten van een loemoembis tische krant. KORTENHOEF Aan boord van de Karei Doorman, die vandaag ver trekt voor een reis naar de West, zul len zich twee leden van de vereni ging van zeeschilders inschepen. Het zijn Jan Dijke uit Moergestel en de Kortenhoefse kunstschilder Flip Ha mers, die onlangs terugkeerden van een lang verblijf in Pakistan. Het tweetal neemt ook werken van andere leden van de vereniging van zeeschilders mee voor een complete zeeschildersexpositie op Curagao. BILTHOVEN. Jean Heybroek stelt over het boekjaar 1960/1961 een dividend voor van twaalf procent. Over het voor gaande jaar werd elf procent betaald. 91 Pierre had de naam van die engel makkelijk kunnen noemen, maar hij zei: „De maan hield me uit de slaap, Heer Jan." „Ja, die maan is een eigenaardig ding. In elk geval een belachelijk tijdstip om te proberen een man te doden. Dineo was een Italiaan. Hij had beter moeten weten. De man moet bézeten zijn geweest. Hij vocht als een baarlijke duivel, niet?" „Dat deed hij zeker, heer Jan. En vervolgens stortte hij zichzelf in zee. Ik vraag me af waarom hij dat ge daan heeft." „Misschien begreep hij, toen hij weer tot bewustzijn kwam, dat hij de volgende dag zou worden opge hangen. Of misschien heeft de duivel hem wel in zee gesmeten. Heb je toevallig gezien waar hij zich ver borgen had?" „Onder het dekzeil van de touwen, vlak bij de plaats waar u stond." „Hij had geen betere plek kunnen kiezen. Ik sta daar vaak." „Waarschijnlijk heeft hij toen Brandt naar beneden horen gaan. Brandt en ik hadden niet tegen el kaar gesproken. Ik was blootsvoets; hij kan mij niet gehoord hebben. Hij moet gedacht hebben dat u alleen aan dek was, heer Jan!" „Ongetwijfeld. De officier van de wacht verlaat het hoogdek maar hoogst zelden. Brandt is zeker een half uur bezig geweest met zich te verontschuldigen en de omstandighe den uiteen te zetten. Ik lag toen met koorts te bed. Meester Crispijn zegt dat koorts het gunstigst mogelijke symptoom is." „Ik heb nog geen koorts gehad, heer Jan." „Laten we hopen dat ge hef niet krijgt ook. Ik heb vele wonden zien genezen zonder koorts of pus...." De volgende ochtend kreeg de uit kijk in het kraaiennest bij het aan breken van de dag Kaap Mastic in zicht. Pierres heup had hem een on rustige nacht bezorgd. Hij hoorde de blijde kreet en stond vroeg op en at een stevig ontbijt. Kort daarna ont moette hij de kapitein aan dek. Hij begroette Pierre hartelijk. „Ginds ligt Chios, mijn vriend. Ik vermoed dat ge omstreeks het mid daguur uw eerste loods zult krijgen. Kan ik u in enig opzicht bij het vol brengen van uw taak van dienst zijn? Vraag me niet waarvan de Grieken houden ze houden van geld, vrouwen en wijn, in die volgor de en behalve van geld hebben ze van alles volop van hun geboorte af. Als ge met de loods aan het sjache ren gaat, komt ge aan zijn grootste liefde. Ik vind dat ge dat wel be hoort te weten." „Ik ben niet van plan met de loods te gaan sjacheren." „Maar dat zult ge wel moeten doen, als ge slagen wilt. Luister." Hij nam Pierre mee naar de reling en keek voorzichtig om zich heen, alsof hij een samenzwering smeedde op zijn eigen schip. „Ik heb een plan netje, dat misschien helpen kan. De minister heeft u uitgezonden op een hopeloze missie. De loodsgelden zijn wettelijk vastgesteld. Maarre.. ja, ik schaam me eigenlijk dat ik het l zeggen moet, de scheepsboekhoudinr is nu niet bepaald helemaal ir orde." „Heer Jan, ge verbaast me." Het bloed steeg de kapitein naar het gelaat en deed hem er gezonder uitzien dan hij sinds de aanval van Dineo gedaan had. „Het loodsgeld is hoog, zoals g« weet. Maar de Grieken zijn onverza digbaar. Soms eerlijk gezegd, heel dikwijls heb ik oogluikend toegestaan dat de hofmeester het dubbele betaalde van het gebruikelij ke bedrag. Ge moet goed begrijpen, dat dit voor de Bosporus neerkomt op een bedrag van twintig, inplaats van tien gouden ponden. In Trebizon- de hoorde het loodsgeld lager te zijn, aangezien het daar minder lastig va ren is. Maar die Trebizonders Hij maakte een hulpeloos Italiaans gebaar, dat Pierre zijn hele leven ge zien had. „Ik kan je net zo goed vertellen, dat het daar ook twintig pond is. Natuurlijk vechten de lood sen om het voorrecht de Eulalie bin nen te mogen brengen. Ze dragen het wettelijke loodsgeld af aan hun meer deren, steken de resterende tien pond in hun eigen zak en brengen al hun vaardigheid in het geding om hem goed te loodsen. Het is wellicht corrupt, maar ik krijg op die manier de beste loodsen van de Oriënt." „Waar komt dat geld vandaan?" vroeg Pierre. ..Vertel me niet, dat het uit uw eigen beurs komt." „Zo naïef zal ik niet zijn. Ik zou het bovendien niet kunnen betalen. Er is een ander fonds voor nieuwe zeilen, nieuw touwwerk, ankers en andere scheepsbehoeften die we soms onderweg moeten aanschaffen. Dat fonds is aan het eind van iede re reis onveranderlijk uitgeput. In werkelijkheid vaart de Eulalie goed koper en wakkerder dan welk ander schip van des ministers vloot ook." Heer Jan keek erg beschaamd. „Maar uit de papieren blijkt dat haar zeilen telkens worden wegge slagen en dat we haar dure an kers in een enorm hoog tempo verspelen. Ik moet als kapitein wel een verschrikkelijk slechte naam hebben. Nu heb ik be dacht dat we een aanzienlijk be drag kunnen bezuinigen, als we van dit ogenblik af geen cent meer be talen dan het wettelijke loodsgeld. Desondanks gaan we door onze zei len te verspelen en onze ankers te verliezen, zodat het daarvoor uitge trokken bedrag aan het eind van de reis even grondig op is als altijd. Met behulp van deze besparing ver lagen we dan de loodsgelden op pa pier tot vijf pond! Dat is een re ductie van vijftig proeent, Pierre!" Pierre staarde Jan Justin met on verholen bewondering aan. In gedachten haalde hij een rode streep door de naam van de stoere kapitein op zijn ongeschreven lijstje van mogelijke opiumsmokkelaars. „Heer Jan, ge hebt mij zojuist op de hoogte gebracht van een staaltje van de meest nobele haarkloverij, waar ik ooit van gehoord heb. Niet zonder gevaar voor uzelf, omdat ik zou kunnen doen of ik uw aanbod aanvaardde en u vervolgens eenvou dig bij de minister rapporteren. Maar ge moet natuurlijk voortgaan de loodsen om te kopen, als dat de manier is om de besten te krijgen. (Wordt vervolgd.) door LIEVE 1 KLEINE H0NCUE MMM. I O New Yert Herald Trikune Ine. •CL^IN, KLEIN /40NDE^ BEEST. De opzienbarende experimenten van i student Tijloos M VAAT? IS "DE r BESTUÜ'R'DER A mp ERUIT" ^frEF "DE VERBAHDTRQMME L L EVEN - „RECHTS OiTDER HET J?ASH"BCARP, |llllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllIlllll ,Die zien wij nooit meer terug, Kappie!" riep de meester, nadat de maat in zee was gedoken. „Als iemand in zo'n overspannen toestand in zee duikt, loopt het verkeerd met hem af!" ,,Zo! En blijf jij daar maar zo zit ten, terwijl die klont in levensgevaar verkeert?! riep Kappie driftig uit. ter wijl hij zich in een duikerpak hees. „Een mooi staaltje van collegialiteit, dat moet ik zeggen!" „Ik ben een machinist en geen men senredder," antwoordde de meester. „En bovendien is het zo'n sinistere boel hier met dat wier, die roggen en die doorgeslagen Tjeerd, dat niemand van me kan verlangen dat ik iets an ders doe dan mijn werk. En ik heb geen werk. Zodoende. En wie het daar niet mee eens is, kan het voor de Bond gooien!" „Laat mij meegaan!" zei Okkie. „Ik zal wel eens een sappig stukje reddings werk. weggeven!" „Niks daarvan, groene haring!" be sliste Kappie. „Dit is geen kinderwerk! Daarom laat Siep Tuitkan het ook lie ver aan mij over. vat je?" voegde hij er scherp aan toe. En met een aan loopje sprong ook Kappie in zee om de ongelukkige stuurman terug te halen Contactavond voetbal KAPELLE. In hotel „De Zwaan" werd een contactavond gehouden van het bestuur van de afdeling Zeeland van de KNVB voor de bestuurders der voetbalverenigingen uit Oost-Zuid Beve land. Tal van verenigingsbestuurders waren hiervoor naaf Kapelle gekomen om met de mannen van het afdelings bestuur o.l.v. de heer I. W. Bakker uit Nieuwdorp, te .spreken over tal van ver enigingszaken. Onder meer werd er gevraagd om uit breiding van het aantal selectiewedstrij den, zowel voor junioren als voor oude ren. Groslijst gemeenteraad KAPELLE. De heer C. Tramper te Kapelle zal niet terug komen in de nieu we gemeenteraad die op 30 mei a.s. ge kozen moet worden. De afdeling Kapelle-Biezelinge van de P.v.d.A. heeft namelijk haar Groslijst voor de komende gemeenteraadsverkie zingen reeds vastgesteld en de heer Tramper komt hierop niet voor. De groslijst ziet er als volgt uit: 1. A. de Neef, 2. A. N. Lamper, 3. C. D. van der Borgt, 4. M. J. de Jager. 5. J. J. van Stel, 6. mevr. G. P. Lampef- Verburg, 7. M. Willémsteyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2