Studie planologie kanaal oever spoedig gereed Mej. De Vroom werd een „begrip" voor Domburg Onder invloed ..rondjes om Vlissingse Bellamypark Wachten is op beheersvorm van de haven PATIENTJES ZONNEVELD KREGEN EEN ROLSTOEL Kaderdagen van CJBTB geopend Vrijdag 12 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- 5 NIEUWJAARSREDE VAN DE RAADSVOORZITTER Moeilijk op gang 1962 gunstiger Raad Terneuzen Presentiegeld leden stembureaus Leerkraclitendag van C.B.T.B. in Bruinisse POLITIERECHTER MIDDELBURG Belangrijke districts wedstrijden in Middelburg en Goes Kwaliteit gecontroleerd van Kapels fruit Tentoonstellingen over kinderhygiëne in Zeeland Lasser kreeg vallend stuk ijzer op been Perenkwekers bijeen TERNEUZEN In zijn uit voerig jaaroverzicht heeft de burgemeester van Terneuzen, Mr. H. Rijpstra de verwachting uitgesproken dat binnen enkele maanden een schetsontwerp ge reed zal komen waarop de pla nologische opzet van het gehele gebied langs de oostelijke zijde van het kanaal tot aan de grens van de gemeente bij Sluiskil uit gewerkt zal zijn. Voor dit doel had het college van B. en W. medio vorig jaar contact ge zocht met Ir.- Snijders, directeur van de haven van Amsterdam. In samenwerking met de stede- bouwkundige van de gemeente werkt hij aan de planologische opzet van de kanaalstreek. In dit verband merkte de burge meester op dat helaas in 1961 nog geen gestalte kon worden gegeven aan de zo zeer gewen ste beheers- en exploitatievorm van de haven van Terneuzen. De rijksoverheid denkt aan een op zet waarbij de ontwikkelingsmo gelijkheden die het nieuwe ka naal naar Gent biedt zo veel mogelijk in breder verband wor den geplaatst. Sprekende over het tkana alplan als (ge heel merkte de heer Rijpstra op dat de gemeente in de komende jaren een groot aantal accessoire voorzieningen zal moeten treffen opdat de hoge in vesteringen zo rendabel mogelijk kun nen worden. Het nader overleg met andere ge meentebesturen dat hiervoor nodig is komt maar moeilijk op gang. Maar wel licht biedt het nieuwe jaar ook in dit opzicht perspectief zo zei de burge meester. Uitvoerig stond de raadsvoorzitter stil bij de betrekkelijk kleine bevolkings groei van het afgelopen jaar. Het aan tal inwoners steeg met 21 personen, hetgeen in vergelijking met andere ja ren gering genoemd mag worden. Als voornaamste oorzaak noemde de heer Rijpstra de kleine stijging van de wo ningvoorraad, die in het afgelopen jaar slechts 77 eenheden bedroeg. De afremmende politiek van de rijksoverheid is hier niet vreemd aan hoewel de bouwactiviteit in Terneu zen niet ongunstig afsteekt tegen over de -totale verhoudingen in de pro vincie Zeeland. Overigens lijkt 1962 wat betreft het aantal gereed te komen woningen gun stiger te zullen zijn. Uit hoofde van toe wijzingen in 1961 zijn momenteel 185 woningen in aanbouw, waaronder 45 huizen voor vervangende bouw als ge volg van de onteigeningen in Sluiskil. Nogmaals sprak de burgemeester in dit verband de verwachting uit dat Ter neuzen, naast een belangrijk aandeel in het provinciale woningcontingent, daarbuiten ook compensatie zal krijgen voor de woningen die te Sluiskil afge broken moeten worden. Ter illustratie van de verdere bouw activiteit merkte de heer Rijpstra op dat momenteel plannen zijn inge diend (of in staat van voorbereiding) voor de bouw van 439 woningen. De bouwgrond daarvoor isrreeds in prin cipe gereserveerd. Spreker memoreerde voorts enkele voor Terneuzen gedenkwaardige beslis singen uit het afgelopen jaar. In de eer ste plaats noemde hij daarbij de goed keuring die de Tweede Kamer hechtte aan het verdrag tussen België en Ne derland betreffende de verbeteringen van het kanaal van Gent naar Terneu zen. In dit verband werd het afgelopen jaar ook een nieuw uitbreidingsplan voor Sluiskil vastgesteld. De struc tuur van dit dorp zal in de komende jaren uiteraard zeer aanzienlijk ver anderen. Verwacht mag worden dat in 1962 de belangen van Sluiskil zeer veel aandacht zullen vragen. De burgemeester memoreerde voorts het begin van de bouw van het zwem bad en het gereedkomen van het sport- veldencomplex. Binnenkort kan de raad een voorstel verwachten voor de bouw va" een tribune op het hoofd-sportveld. Ook het gemeentelijk politiebureau blijft de aandacht houden. Aan het mi nisterie van justitie is gevraagd op kor te termijn te willen beslissen of voor het nieuw te bouwen bureau beschikt kan worden over een perceel grond aan de Rosegracht. Tenslotte merkte de burgemeester in verband met de industrialisatie op dat uit hoofde van uitbreidingen van be staande industrieën en vestiging van nieuwe, voor 1962 gerekend mag wor den op een toename met circa 350 ar beidsplaatsen. Gaarne had de voorzitter in deze vergadering ook medede lingen gedaan over de vestiging van een groot bedrijf in de Nieuw Neuzenpolder, doch de moeilijkheden zijn groter dan aanvankelijk werd gedacht. De beslissing over dit belangrijke Om het persoonlijke kampioenschap van de damclub Kapeile werd weer een aantal wedstrijden gespeeld met de vol- gende uitslagen: C. Blankenburgh—G. Lepoeter 2—0', v. d. Vliet—J. J. Gan seman 02. Chr. KorstanjeJ. de Neef 2—0. Tot leidster van de damesafdeling van de centrale werkplaats te Zierikzee is benoemd mej. M. C. Flikweert te Zierikzee. BURGEMEESTER MR. H. RIJPSTRA project kan nog wel even op zich laten wachten. Het oudste raadslid de heer P. Fijn' van Draat (WD) beantwoordde de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. H. Rijpstra. Hij getuigde van de een heid van gevoelens bij raad en college met betrekking tot de belangenbehar tiging van Terneuzen. Hij wenste in het bijzonder de heer Rijpstra en zijn gezin een voorspoedig 1962 toe. De heer Fijn van Draat was trots en tevreden dat onder leiding van de bur gemeester reeds zoveel in Terneuzen tot stand was gekomen. Hij sprak over de industrievestigingen, die haast auto matisch nederzettingen van toeleve ringsbedrijven tot gevolg hebben. Met de heer Rijpstra betreurde het oudste raadslid dat er ten aanzien van de ha ven nog zoveel óp losse schroeven staat. Aan de andere kant verheugde hij zich erover dat er zoveel aandacht ge schonken werd aan mogelijkheden voor Sluiskil. Hij hoopte dat in de toekomst gezegd kon worden: 't Is goed wonen en werken in Sluiskil. De heer Fijn van Draat wees verder op de wat teleurstellende bevolkings aanwas. veroorzaakt door het feit dat de woningbouw niet volledig uit de verf kon komen. Hij was het met de burge meester eens dat de overheid aan de ene kant hulp biedt, maar aan de an dere zijde een onvoldoende woningvoor raad verstrekt. Het oudste raadslid vond het jammer dat op het terrein van de geestelijke ontspanning op een enkele uitzondering na niet zoveel gerealiseerd kon worden. Zou de aanstelling van een consulent op cultureel gebied hierin geen veran dering brengen, legde hij het college de vraag voor. Met betrekking tot de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zei de heer Fijn van Draat dat de uitbrei dingsplannen van Sluiskil tot aan Othe- ne een .eigen dienst eisen. Ten slotte had hij nog een persoonlijke opmer king: waarom niet af en toe wat boom- beplanting in de daartoe geëigende stra ten. TERNEUZEN. De gemeenteraad van Terneuzen heeft gisteravond beslo ten met ingang van 1 janauri 1962 per stemdag een presentiegeld toe te ken nen van 15,aan de leden van stem bureaus en 7,50 aan de plaatsvervan gende leden. Alle raadsleden gingen met het voorstel van B. en W. akkoord, met uitzondering van de heer P. Fijn van Draat (VVD)die geaeht wenste te wor den te hebben tegengestemd. De heer Fijn van Draat motiveerde zijn tegenstemmen door te beweren dat hij vond dat overheidsgelden niet be steed moesten worden voor zoals hij het noemde „diensten aan de gemeen schap". De overige raadsleden verbaas den zich wat over deze redenering, maar wethouder M. de Vos ging er toch nog even op in. Hij zei dat de heer Fijn van Draat het presentiegeld niet als beloning moest zien, maar als een vergoeding voor gederfd geld. De overi ge voorstellen van B. en W. gingen vlot onder de hamer door: Aankoop percelen Baandijk 12a, dr. Buijzestraat 16 en 10; Het voeren van een rechts geding in eerste aanleg inzake onteige ning van het perceel Baandijk 3; voor lopige goedkeuring van een plan tot ont eigening van gronden in het uitbreidings plan „Sluiskil"; Verkoop van grond op het industrieterrein aan A. J. Verbrug- ge en A. G. v. d. Wege; Verkoop van grond respectievelijk in het exploitatie- Êlan „Serllppenspolder" en aan de eeuwenlaan aan E. A. Seheele en R. M. IJseibaert; Vaststelling van een her ziening van een partieel uitbreidings plan in hoofdzaak „industrieterrein oos telijke kanaaloever"; Verkoop van grond aan de kerkvoogdij der Ned. Hervorm de gemeente voor een kerkgebouw aan de Koninginnelaan en een pastorie aan de Leeuwenlaan; Verhuur van het per ceel Vlooswijkstraat 38, Schoolweg 35 en Markt 13 aan de a-kring Zeeland-c der Bescherming Bevolking; Verlenen van medewerking ex. art. 50 der kleuteron derwijswet aan het R.K. kerkbestuur Sint Willebrordus. In de rondvraag merkte de heer S. W. Henry (Arbeid) op in een dagblad iets te hebben gelezen over een voorgenomen gemeentelijke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen. In het betreffende bericht zou gestaan hebben dat Terneuzen aan spraken maakt op grondgebied van de omliggende gemeente Axel, Zaamslag en Hoek. De heer Henry meende dat dit laatste de goede verhoudingen tussen Terneuzen en die gemeenten zou ver troebelen. Hij wilde weten hoe de vork in de steel zat. Burgemeester mr. H. Rijpstra zei de vraag verwacht te hebben. Van aan spraken was hem niets bekend. Mr. Rijpstra noemde de verhouding tussen Terneuzen en zijn buren uitstekend. De heren Bleijenberg en Compiet (beiden KVP en beiden uit Sluiskil) vroegen naar de gasvoorziening in Sluis kil. Wethouder De Vos antwoordde dat een jaar of tien geleden een enquette onder de bevolking van deze plaats ge. houden was, waaruit bleek dat de ani mo niet zo groot was. Hij zag nu een mogelijkheid om eens te onderzoeken of een gaszinker aangelegd kon worden. De belangstelling voor aansluiting zou naar zijn mening dan wel groter zijn. CADZAND. Gisteren zijn in hdtel „De Wielingen" in Cadzand-haven de kaderdagen van de CJBTB begonnen met een inleiding door ir. J. A. Ver- maat van de Nederlandse CBTB over „Boer en landarbeider, anno 1980". Ir. Vermaat gaf daarbij een .soort toekomst visie, waarbij hij er de1 nadruk op leg de dat er nog meer dan nu gestreefd zal worden naar samenwerking op agra risch terrein. De middaguren besteedden de deelne mers om een tochtje te maken naar Sint Niklaas, waar een textielfabriek bezocht werd. Op „Hedenes-se" werd de avondmaaltijd gebruikt, waarna er een avondprogramma georganiseerd werd waarin -allerlei belangrijke vraagstukken aan de orde kwamen. Vandaag zal drs, J. Vlaardingen-broek een causerie houden over „De mens en zijn schepping". Dx-s. J. A. Huyzer uit Den Haag besluit met een referaat over „Wat kan de tuinbouw doen voor de conservenindustrie? TERNEUZEN. ~Öp de timmerfa briek van D. Verlinde N.V. aan de In dustrieweg in Terneuzen moest gister morgen groot alarm geslagen worden in verband met het begin van een brand, die in het zgn. „mothok" ge- konstateerd was. De brandweer was snel ter plaatse en wist het vuur in de kiem te smoren. De schade bleef zeer 'beperkt omdat de brand ontstaan was in bergen afval. (Ingezonden mededeling) DOMBURG. Ettelijke ballonne tjes knalden gistermiddag uiteen in de „rode zaal" van het hospitium „Zon neveld", toen de Shell mij. de pa tiëntjes daar een fïlmmiddag aanbood. De ballonnetjes vormden naast het aanbieden van een rolstoel voor de kinderen een extra attractie, die ech ter niet tegen al te veel blaaskracht bestand bleek, getuige de feestelijke explosies die door de gangen weer klonken. Voor de patiëntjes van de revalida- tie-afdeling bood de hoofdinspecteur van de Shell, district Zuid-Nederland, de heer R. K. Ravelli, de geneesheer-direc teur van Zonneveld, dr. H. A. Roebers een fonkelnieuwe rolstoel aap, gekocht van contributieopbrengsten van de Shelljuniorenciub. Alles zal nu voor de 16-jarige Wim Geelhoed voortaan op rolletjes gaan, want hij is de voorlopi ge gebruiker van de verchroomde stoel. De „Shell-juniorclub", die bijna 65.000 leden telt, vereist een contributie van ƒ0.50 per jaar, waarvan ieder jaar iets wordt aangekocht voor herstellingsoor den onder het motto „door de jeugd, voor de jeugd". Vertegenwoordiger van de Shell juni oren was de heer J. Verkuil van het hoofdkantoor in Den Haag, die met de heer J. Prins, inspecteur voor Zeeland, de kinderen op traktaties vergastte: ballonnen, limonade en bananen. Eerst voor de kinderen van de spas tische afdeling en daarna voor de pa tiëntjes van het sanatorium werden enige kinder- en tekenfilmpjes vertoond. Op de foto v.l.n.r. administrateur Francke, hoofdinspecteur van de Shell, R.K. Ravelli, de rolstoel en geneesheer directeur Roebers. Aan de lagere technische schooi te Zierikzee is benoemd tot leraar sme den. vuurplaatbewerken en lassen de heer A. A. Boer te Appingedam. In Veêre zal begin februari gestart worden met een moedercursus, die ge geven zal worden in het wijkgebouw van het Groene Kruis. De cursus be staat uit tien lessen. Rn v J landbouwhuishoudschool te Bruinisse een leerkrachtendag van de christelijke landbouwhuishoudscholen. In de morgenbij eenkomst spreekt drs. C. van der Zwét te Den Haag, medewer ker van het chr. paed. studiecentrum over het onderwerp ..Secularisatie van het christelijk onderwijs". Na de mid dagpauze zal een forum, bestaande uit de dames J. de Jager. M. W. Schut, J. Quant en de heren J. de Jager, H. Been hakker en mr. S. Sybrandy, actuele vragen bespreken. MIDDELBURG. De Oostburgse hulpmonteur A.J.M.O. was een van de ve le dronken weggebruikers, die zich gis termiddag bij de Middelburgse politie rechter hadden te verantwoorden. O. had het op 12 februari met zijn kame raad Van de V. wel erg bont gemaakt. Beide kameraden waren op de fiets van Terneuzen naar Axel gegaan en had den vrolijke uren in diverse café's door gebracht. Aan het eind van de avond besloten de vrienden dat het niet ver antwoord was in hun toestand op de fiets de terugtocht te aanvaarden. Een wijs besluit, dat echter door een onwijze werd gevolgd: dat de weg naar huis wel eens met de auto van een an der kon worden gedaan. De toegang tot een geparkeerde wagen was snel gefor ceerd. Tot hun verdriet konden de jon gelieden de wagen niet op gang krijgen. Tot hun verdriet konden de jongelieden de wagen niet op gang krijgen, gerëden werd er dus niet; wel werden de voor raden sigaren, sigaretten en koekjes, die in de auto aanwezig waren, opgemaakt. In juli van hetzelfde jaar beklom O. zijn bromfiets en bezocht café's in Sluis kil en Axel. Op de niet meer nuchtere terugweg kwam O. op een donkere weg in botsing met een andere brom mer, waarbij de berijder daarvan viel en een hersenschudding opliep. Voor beide feiten hoorde O. door de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, een maand voorwaardelijke gevangenis straf tegen zich eisen met twee jaar proeftijd, toezicht van het Zeeuws con sultatiebureau voor alcoholisme, 50.— of tien dagen en vier maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Het von nis was conform. De jeugdige Vlissingse timmerman A. C. V. probeerde op een gestroomlijn de bromfiets op de avond van 11 novem ber, toen hij onder invloed verkeerde, de Asser T.T.-races na te doen. Met een voor de bebouwde kom hoge snelheid draaide hij „rondjes" om het Bella mypark in Vlissingen en reed een voet ganger aan. Dc gevolgen waren ern stig: de voetganger moest met een sche- deïbasisfractuur cn een gebroken been in het ziekenhuis worden opgenomen. De eis luidde 100,boete of twint'g dagen en zes maanden ontzegging. De raadsman, mr. F. W. Adriaanse, dagen en vier tot 75,of vijftien maanden ontzegging. De architect A. C. J. C. van Z. werd op 4 december door de politie aangehou den waarbij bleek dat hij onder invloed zijn auto had bestuurd. Het bleek dat Van Z. de gehele dag niet veel had ge geten en dat vier borrels op zijn lege maag verkeerd waren gevallen. De eis luidde een week onvoorwaardelijk en acht maanden ontzegging, het vonnis luidde twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, 200.of veertig dagen en vier maanden ontzegging. Een serie dronken bromfietsberijders pas seerden het hekje van de politierechter, mr. B. S. Sieperda, en ontvingen boetes en vermaningen. J. F. de W. uit Hon- tenisse reed onder invloed in Vlissingen op een voetpad zonder licht. Conform de eis kreeg hij 100.of twintig da gen en twee maanden ontzegging. De Vlissingse werkvoorbereider-calcu lator G. H. L. B. kreeg voor eenzelf de feit 40.of acht dagen. De eis was in zijn geval 75.of vijftien dagen en twee maanden ontzegging. De Middel burgse matroos J. S. ontving conform de eis een boete van 75.of vijftien da gen en twee maanden ontzegging, de Axelse landarbeider M. van L. 60. of twaalf dagen en twee maanden ont zegging. In dit laatste geval was de geëiste geldboete ƒ75.of vijftien da gen. Zijn stadgenoot L. A. N., los werk man, kreeg conform de eis een week voorwaardelijk met twee jaar nroeftijd, toezicht van het consultatiebureau 30.of zes dagen en twee maanden ontzegging. Bij een burenruzie op 9 oktober in Hulst maakte meivr. W.-de K. beledi gende opmerkingen en kreeg conform de eis 25.of vijf dagen. De families W. en O. hadden allang onenigheid, waarna op een avond een uitbarsting volgde. Zaterdag 13 januari a.s. om half acht 's avonds zal de afdeling Kapelle- Biezelinge en Schore van de Ned. Rode Kruis een propaganda filmavond orga niseren in hotel „De Zwaan". Tijdens deze bijeenkomst zal o.m. worden ver toond de film „Madame Curie". Benoemd is tot hoofd van de chi- wees |rurgische afdeling van het Rode Kruis er op dat de voetganger slingerend op [ziekenhuis te Zierikzee zuster P. Rijn- de rijweg liep en ook niet nuchter wasjtjes. tot dusver werkzaam als nacht- te noemen, waarna V. werd veroordeeldhoofd van „Dijkzigt" te Rotterdam. Zeeuws zaalhandbal MIDDELBURG-GOES. In Middel burg zal men zaterdag de Heren-zaal handbalteams in actie kunnen zien van E.M.M. en Tachos. Ongetwijfeld zal me weer van een .spannende strijd kunnen genieten. Zal E.M.M. de goede vorm die verleden zaterdag werd gedemon streerd, kunnen bestendigen of zal Ta chos evenals Tonido de huid zo duur mogelijk verkopen? Bovendien zullen de dames van Marathon de kans krijgen om tegen Longa hun tweede plaats ste viger in handen te krijgen. Gezien de prestaties van de Tilburgse dames in de afgelopen wedstrijden, zullen zij thans weer met een flinke nederlaag huis waarts moeten keren. Naast deze wedstrijden zullen zowel in de afd. Ie klasse dames als in de afd. Ie klasse heren twee belangrijke wedstrijden moeten worden gespeeld. Zo zullen de dames van Olympus moeten aantreden tegen de Volharding dames. Ook hier zal men evenals van de heren ontmoeting Marathon 1 tegen Volharding van een uitermate spannende strijd kun nen genieten, waarin beide Vlissingse teams als favoriet binnen de lijnen zul len verschijnen. Dit weekeinde zullen in Goes opnieuw twee speelvelden in gebruik zijn, waar op de andere districtsteams de strijd zullen aanbinden. Hier zullen de heren van het Goese Hellas een ongemeen zware strijd moeten leveren tegen de E.B.H.V.-heren uit Breda. Wellicht dat deze opgaaf iets te zwaar zal blijken en dat zij genoegen zullen moeten ne men met een eerste nederlaag. Zonder slag of stoot zal dit zeker niet gebeu ren en E.B.H.V. zal dan zeker zo goed moeten spelen als afgelopen zaterdag. De heren van Tonido zullen een ge makkelijker opgaaf te verwerken krij gen. Zij zullen moeten aantreden tegen hekkesluiter Volt, welke strijd hen zeker twee winstpunten zal opleveren. De da mes van Hellas zullen het opnemen te gen E.B.H.V. In deze wedstrijd zullen de Hellas-dames zeker geen misstap be gaan en na deze wedstrijd hun ongesla gen positie kunnen handhaven. De Walcheren-dames krijgen zaterdag opnieuw de kans twee winstpunten toe te voegen aan hun totaal in de strijd tegen Were Di. In de afd. Ie klasse heren zullen bovendien de teams van Tonido 2 en Olympus 1 elkaar de winst punten betwisten. Ongetwijfeld zullen de Olympus-heren met de winst naar Vlis singen terug keren. Het volledige .programma luidt: Middelburg: jongens asp. 12-13 jaar, Wal cheren—Volharding; meisjes asp. 14-15 jaar. Marathon—Volharding; jongens asp. 12-13 jaar, E.MJM.Tonido: jongens asp. 14-15 jaar OlympusTonido; meisjes asp. 14-15 jaar, Olympus—Tonido; meisjes asp. 12-13 jaar, OlympusTonido; dames junioren, Walche ren 2Zeeland Sport; heren distr. Ie klas se, E.M.M. 1Tachos: dames distr. Ie klas se, Marathon 1—tonga; dames afd. Ie klasse, Olympus 1Volharding; heren afd. Ie klasse, Marathon 1Volharding. Goes: meisjes asp. 1213 jaar. Hellas Walcheren 2; jongens asp. 14-15 jaar. Hellas —E.M.M.; jongens asp. 14-15 jaar, O.D.I.— Marathon; meisjes pupillen, Hellas—Mara thon; jongens asp. 12-13 jaar, Hellas—Wal cheren: heren junioren 2e klasse, Neptunus Olympus; heren distr. Ie klasse,. Hellas E.B.H.V.; heren distr. Ie klasse, Tonido Volt; dames distr. Ie 1 klasse, Hellas E.B.H.V.: dames distr. Ie klasse, Walcheren —Were Di; heren afd. 3e klasse, Tonido 3 —Olympus 3; heren afd. 3e klasse, Hellas 3 O.D.I.; dames afd. 2e klasse, SportoZee land Sport 2; dames afd. Ie klasse, De Meeu- wen—Zeeland Sport 1; heren afd. 2e klasse. Hellas 2Olympus 2; heren afd. Ie klasse, Tohido 2—Olympus I. KAPELLE. Op de veiling in, Ka- pelle-Biezelinge is het fruit gecontro leerd d at is opgeslagen in de gas c el len van het veiling-koelhuis. Het ging daarbij dn het bijzonder om zich op de hoogte te stellen van de kwaliteit van de appels die in de gascellen worden be waard. Hiertoe werden de nodige mon- sterkisten uit de cel gehaald en de eigenaars van het fruit was gevraagd zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. Dè controle had een alleszins bevredigend verloop. De kwa liteit van vrijwel alle partijen was voor treffelijk. De vruchten zagen er precies eender uit als op het moment toen de- ze in oktober in de cellen werden ge plaatst. De kwaliteit van het fuit in de gascel len wordt slechts af en toe gecontro leerd. In het .gewone koelhuis wordt re gelmatig nagegaan hoe de kwaliteit is maar in de gascellen is dat minder een voudig omdat dit ruimten zijn die her metisch zijn afgesloten en binnen deze ruimten, is een bepaalde verhouding van zuurstof en koolzuurgas. Deze ver houding moet zo min mogelijk worden verstoord. Het is vooral het appelras Golden De licious dat zich zeer goed leent voor deze bewaarmethode en dat is dan ook het voornaamste ras in het Kapelse vei ling-koelhuis. In de gascellen kan de Golden Delicious zeker één tot twee maanden langer bewaard blijven dan in het gewone koelhuis en onder nor male omstandigheden is het uitval- e"n onderwicht percentage ook belangrijk minder dan bij gewone bewaring. GOES. De commissie voor de hy giëne van het kind in Zeeland organi seert in verscheidene Zeeuwse plaatsen tentoonstellingen van het landelijk voor lichtingscentrum voor ouders en opvoe ders te Rotterdam. Deze tentoonstelling heeft als motto: „Een-twee-drie, daar ben ik" en beoogt voorlichting te ge ven over de ontwikkeling van het kind in de eerste drie levensjaren. De expositie biedt ouders en anderen, die zich interesseren voor het jonge kind, de mogelijkheid zich te oriënte ren over het wel en wee van de eerste kinderjaren, er is een keur van ver zorgingsattributen te zien, er is speel goed voor deze leeftijd te zien, alsmede de eerste prentenboeken en boekjes met rijmpjes en versjes e.d. De tentoonstel ling wordt steeds begeleid door een des kundige, de districtsverpleegster voor de kinderhygiëne. In het Medisch Cen trum te Goes start de tentoonstelling op 15 en 16 januari (beide dagen van 3 tot 9 uur). Daarna volgt Bruinisse in het wijkgebouw Groene Kruis op 18 ja nuari, Tholen op 19 en 20 januari, even eens in het wijkgebouw. Terneuzen op 22 januari, ook in het wijkgebouw, Oost burg op 23 en 24 januari in het wijk gebouw van het Wit-Gele Kruis en Vlis singen sluit de rij op 25 en 26 januari in het Medisch Centrum. BRUINISSE De lasser L. C. uit Bruinisse kreeg tijdens werkzaamheden op de scheepswerf van Duivendijk een vallende ijzeren pijp op zijn linkerbeen. Met een gebroken been moest hij naar het Zweedse Roode-Kruisziekenhuis in Zierikzee vervoerd worden. DOMBURG. Vele kleine kleuter tjes heeft mej. A. P. de Vroom van de Landsheerkleuterschool in Dom burg zien opgroeien tot volwassenen. Na bijna 45 jaar is zij met de kleu terschool een begrip geworden voor Domburgs inwoners, waarvan velen in ver vervlogen tijden bij „juf De Vroom" in het kleuterklasje hebben gezeten. Woensdag 31 januari wordt er afscheid genomen van de nu 65- jarige kleuteronderwijzeres, waarvoor zich zoals gemeld eert speciaal comité heeft gevormd uit Domburgse ingezetenen. Mej. De Vroom, die in 1917 haar stu die aan de Leidse kweekschool voltooi de, deed in datzelfde jaar haar intrede bij de Domburgse kleuterschool. Spijt heeft ze er nooit van gehad, „want het is zo heerlijk de kleuters ai enigszins te leren aanpassen aan de maatschappij". Veertig kinderen heeft zij dit jaar on der haar hoede, „maar voor een onder wijzeres is dat eigenlijk teveel" luidt de verklaring van juffrouw De Vroom hierbij. De school in Domburg vindt zij heerlijk, „de grote tuin is ideaal gele gen, en de lokalen hebben in de loop der tijd heel wat verbeteringen onder gaan". Over drie weken neemt zij echter af scheid en ondanks het lokkende rustige leventje dat haar dan wacht, gaat het afscheid van de school en de kleuters haar toch aan het hart. Het officiële af scheid zal plaats vinden in hotel „Ju liana". SINT ANNALAND, 11 jan. Uien maat 40—70 27.57—26.63, bonken 26—25, drielingen 30.49, picklers 37.09, alles per 100 kg, aan voer 80,5 ton. Furore 30.19 12.88. bintjes 12.29, voer 3.933.79, alles per 100 kg, aanvoer 47 ton. ST. MAARTENSDIJK. 11 jan. Middel uien 55—70, 27,09—26,49. idem 40—55 27,48— 26,81; bonken 26,50; drielingen 31—74, pick lers 37.52, stek 6.10, aanvoer 67 ton. Tarwe 30—31,50, gerst 25—28, haver 24—25, klei ne erwten 2632. schokkers 2528, bruine bonen 4045. blauw maanzaad 55—60. KAPELLE In het veilinggebouw in Kapelle-Biezelinge is donderdagmid dag een vergadering gehouden van te lers, die peren van het ras conférence hebben opgeslagen in de gascellen van het veilingkoelhuis in Kapeile. De lei ding berustte bij de heer P. J. J. Dek ker uit Wemeldinge. Besloten werd de afzet van peren dit seizoen te doen gebeuren door middel van poolvorming. Dit houdt, in dat de telers wanner alles is verkocht de ge middelde prijs per kwaliteit uitbetaald krijgen. Er werd een commissie ge vormd welke de verkoop van deze pe ren zal regelen. In totaal is er een kwantum van on- gever 85 ton peren opgeslagen in de gascellen van het veilingkoelhiuas in Ka peile. Een deel daarvan is van de han- del. Nog enkele weken zullen -deze pe ren te koop zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5