FORSE AANPAK NODIG boe muj Storm zwiept dak van mulo-school Groei van E.E.G. de grootste uitdaging Vier Peruaanse dorpen onder lawine bedolven Afschaffing bepaalde invoerrechten in F.S. en Europa gevraagd AANTAL SLACHTOFFERS ONBEKEND Frits Kirihio „onderzoekt" mogelijkheden In Engeland zeker zes doden door de storm „De fietsendief is onsportief De BiltStorm Smaadproces tegen Worms uitgesteld PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 12 januari 1962 Navo Koraalrif Uno Premie vrijwillige verzekering omhoog Vijfdaagse voor de melk boeren van Nootdorp Grensganger Bast krijgt pensioen KAMER PRAATTE NIET OVER NIEUW-GUINEA HET WEER OVERAL Herhaling VAN RESTEREN VIEL, MAAR ZONG DOOR KONINGIN TERUG IN OOSTENRIJK Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 011006901. Viissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenparb 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 5055 KENNEDYWEDIJVER MET' E.E.G. WASHINGTON President Kennedy lieeft in zijn jaarlijk se boodschap aan het Congres aangedrongen op een vijfjarenplan voor Amerika's uitvoer. In verband daarmee heeft hij een wetsontwerp aangekondigd dat zal voorzien in geleidelijke afschaffing van de invoerrechten in de Verenigde Staten en in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) voor die goederen waarvan de export voor tachtig procent in handen is van Amerika en de landen van de E.E.G. samen. Dat wetsontwerp voorziet verder in een geleidelijke halvering van de invoer rechten op andere goederen. Rekening houdend met de mogelijkheid van een economische teruggang die het gevolg van die maatregelen zou kunnen zijn voor een deel van het Amerikaanse volk vroeg Kennedy in zijn boodschap aan het Cohgres: 1. machtiging voor onbepaalde tijd tot verlaging van de inkomstenbelastingen binnen vastomlijnde grenzen, 2. machtiging tot financiering van werkverruimingsobjecten door de overheid. Verder drong Kennedy aan op: een permanente verbetering in de werkloosheidsverzekering; een massale herscholing voor de duizenden Amerikanen die werkloos zijn ge- worden door de automatisering of door sluiting of verplaatsing van industrieën; een grootscheepse verbetering in de opleiding - van jeugdige Amerikanen tot geschoolde arbeidskrachten. KENNEDY ROTTERDAM De zuidwes terstorm van gisteren heeft op verscheidene plaatsen flink huis gehouden. In Tegelen werd het dak van een mulo-school voor jongens weggeslagen. De jongens Het vijfjarenplan voor de uitvoer is volgens Kennedy nodig omdat na de aansluiting van Engeland bij de E.E.G. in Europa een economisch blok zal ontstaan dat met Amerika kan gaan wedijveren. Die groei van de E.E.G. als economische macht wiide Kennedy zien als de grootste van alle uit dagingen waaraan Amerika het hoofd moet bieden. Kennedy liet het Amerikaanse volk de keuze tussen twee wegen: a. nu maatregelen nemen en zich op deze nieuwe ontwikkeling instellen, of b. afwachten en gedwongen worden noodmaatregelen te nemen als het wellicht te laat is. De voorgestelde afschaffing van invoerrechten, aldus Kennedy, kan de voornaamste Amerikaanse industrieën in staat stellen in het gebied van de E.E.G. te concurreren met de belang rijkste Europese industrieën. Kennedy liet ook bij zijn bespreking het aandeel van de Navo in de wereld politiek blijken dat hij een groeiende economische samenwerking tussen Amerika en Europa als een noodzake lijkheid ziet. De Atlantische gemeen schap, zei hij, is niet langer alleen maar een militair bondgenootschap. Amerika en de andere landen van de Navo zullen volgens hem steeds meer als bondgenoten moeten gaan samenwer ken bij de hulpverlening aan minder bedeelde landen, in de handel, in de diplomatie en op monetair gebied. ,,De opkomst van Europa", zei Ken nedy, „wordt gekenmerkt door de groei van nieuwe banden over de Atlantische Oceaan. Op honderderlei wijzen is het elke werkdag opnieuw een kwestie van doodgewone samen werking: valuta's die doeltreffend ge coördineerd moeten worden, gezamen. lijke verstrekking van investerings leningen, standaardisering van wapens, formulering van een gemeenschappe lijke politiek. secretaris-generaal en een volledig onafhankelijk secretariaat-generaal. Over het ontwapeningsvraagstuk zei Kennedy: „De voornaamste hulpbron nen van onze planeet worden in toe nemende mate gebruikt voor de produktie van middelen ter vernieti ging, in plaats var voor de verrijking van het menselijke leven. De wereld is echter niet voorbestemd een gevan genis te zijn waarin de mens wacht op de voltrekking van zijn vonnis. Even min heeft de mensheid duizenden jaren lang beproevingen doorstaan om nu alles te laten varen. Ons land heeft de wil en het ver-rouwen die nodig zijn om de moeilijkheden te overwin nen die liggen op de weg naar een ontwapeningsovereenkomst en een verbod van proeve,, met kernwapens. Wij zullen volharden totdat wij hebben overwonnen, totdat het recht het ge bruik van geweld heeft vervangen." De Atlantische gemeenschap groeit, niet als een vulkaan in een machtige uitbarsting maar als een koraalrif, door de geleidelijk groeiende samen werking van allen." In zijn algemene overzicht van de Amerikaanse buitenlandse politiek schetste Kennedy een beeld van een militair machtig Amerika dat die macht wenst te handhaven „zo lang fanatisme en vrees hun schaduw over het menselijk bestaan blijven werpen". Amerika, zei Kennedy moet militair de overmacht blijven behouden om andere landen ervan te weerhouden tot agressie over te gaan. Die kracht, aldus Kennedy, kan op vele wijzen worden beproefd. ,,Wij zijn voornemens steeds te beschikken over de mogelijkheid weerstand te bieden aan zonder kernwapens uitgevoerde aanvallen of andere aanvallen op be perkte schaal." Hij beschouwde die paraatheid als een aanvulling op de bereidheid in geval van uiterste noodzaak kernwa pens te gebruiken. „Wij hebben de politiek van alles of niets, die geen keuze zou laten tussen een oneervolle terugtocht of een onbeperkt terugslaan, verworpen", zei Kennedy. Niettemin zou Amerika het bij het streven naar ontspanning in de inter nationale politiek niet uitsluitend mogen zoeken in een verhoging van de militaire kracht. Kennedy brak daarom een lans voor blijvende krach tige steun aan de Uno en voor het streven naar een staking van de bewapeningswedloop. Over de Uno zei Kennedy ,,In 1961 is de vredebewarende kracht van de Uno versterkt. Zij die de voorkeur geven aan of voorspellingen doen over de ondergang van de Uno, ijveren voor een driemanschap op de zetel van Hammarskjoeld of voor toelating van rood China tot de Algemene Ver gadering, hebben in plaats daarvan de Uno nieuwe levenskracht zien krij gen Onder leiding van een nieuwe die op de bovenverdieping les kregen, werden naar huis ge stuurd. In Venlo ging een twintig meter lange muur, die rondom de speel plaats van een school stond, tegen de grond. In dezelfde stad moest een schoorsteen van een fabriek omver worden gehaald, 'omdat hij voor voorbijgangers gevaar ople verde. Onder het geweld van een ruk wind sloeg in Horst de woonwagen van het echtpaar Vanesch om. Een brandende potkachel rolde leeg, waardoor in enkele ogenblik ken de hele wagen als een fakkel brandde. Er viel aan blussen niet te denken. Op de markt in Delft stond aan het eind van de middag nog slechts dertig proeent van de kramen overeind. Overal op de marktplaats lagen stukken van aan flarden gewaaide zeilen. In IJsselmonde kapseisde een boortoren van de Nederlandse Aardolie Maatschappij STILGELEGD In de Rotterdamse haven sloe gen enkele schepen los. Met sleep boten werden zij weer gevangen. Het verkeer op de Nieuwe Water weg lag vrijwel stil. In de haven van Antwerpen lagen bijna dertig grote zeeschepen te wachten op het hervatten van de loods- diensten. HULP NODIG Op de Noordzee vroeg het En gelse schip Anglobel om hulp. Het kampte met ernstige machine- schade. De Anglobel lag in een zware zee. De lichtschepen Goe- ree en Texel meldden golven van vijf meter hoog. Er gebeurden gisteren geen ern stige 'persoonlijke ongelukken die aan de storm te wijten waren. Met het oog op de hoge water stand werd gistermiddag de schuif neergelaten van de waterkering in de Hollandse IJssel bij Krimpen. AMSTERDAM. De premie voor de vrijwillige verzekering is bij 58 al gemene ziekenfondsen met ingang van januari verhoogd. De verhogingen lo pen uiteen van tien tot 52 cent per week per verzekerde van zestien jaar en ouder. Bij veertig fondsen is de premie niet gewijzigd. Een belangrijk deel van deze fondsen denkt daartoe in de loop van dit ;aar over te gaan. E premie is gemiddeld gestegen lot 2.66 gulden in januari dit jaar. De nieuwe uitkering voor ..Verpleging in verpleeginrichtingen" aan verplicht verzekerd-en. ingevoerd op 1 oktober, wordt met ingang van die datum dan wel vanaf 1 januari 1962 bij 55 fond sen ook aan de vrijwillig verzekerden toegekend. Deze aanspraken gelden daardoor voor 58 procent der vrijwillig verzekerden. LIMA (Reuter/AFP). Vier Peruaanse bergdorpen in de Andesketen zijn gisterochtend in de slaap verrast door een aardverschuiving van grote omvang, die vermoedelijk vele doden heeft geëist en ernstige verwoestingen heeft aangericht. Maar hoewel het ten gevolge van het uitvallen van alle ver bindingen met het getroffen gebied niet bekend is hoeveel slachtoffers er zijn gevallen, kan men gevoegelijk aannemen dat het aanvankelijk gemelde cijfer van drieduizend doden schromelijk overdreven is. Voor zover nu uit de verwarde be richten kan worden opgemaakt is er door dooi in de hogere gebieden van het Andesgebergte een massa sneeuw, aarde en rotsen losgekomen op de hel ling van Peru's hoogste berg, de 6766 meter hoge Huascaran. In zijn val zou deze aardmassa vier dorpjes hebben verwoest en ook de plaats Huarez (12.000 voornamelijk Indiaanse inwo ners) hebben getroffen. Huarez ligt zelf op 3000 meter hoven de zeespiegel. Reddingsactie Van de 300 km noordelijker gelegen Peruaanse hoofdstad Lima uit zijn red dingsacties met in hoofdzaak militair materieel op touw gezet. De reddings ploegen zullen trachten de getroffen provincie Ancash over enkele niet- vernielde bergwegen te bereiken. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat men binnen een week enigszins nauw keurige cijfers over slachtoffers en schade zal kunnen geven. In het gebied van de Andes zijn aardverschuivingen en lawines (huayco's genaamd) gewoon in deze tijd van het jaar, het regenseizoen voor Peru. De voor laatste grote ramp in dit gebied da teert van december 1941. Toen lieten verscheidene duizenden mensen het leven onder een reusachtige lawine van de berg Hauraz. Onmiddellijk na het bekend worden van de natuurramp in Peru stelde het Nederlandsche Roode Kruis een partij gedroogd bloedplasma ter beschikking, die door de K.L.M naar Lima werd verzonden. VENLO. In het Limburgse grensgebied zijn gemeente- en rijksdiensten ertoe overgegaan een deel van hun personeel te laten revaccineren tegen pokken. Het gaat vooral om ambtenaren die door hun functie dagelijks veel contact hebben met Duitse ambtenaren en grensgangers, zoals douane, mare chaussee en politie. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De 25.000 leden van het Amsterdamse gemeenteperso- neel zullen binnenkort een kaartje krijgen waarop zij gegevens over hun fiets of bromfiets kunnen note ren, zoals het merk, het nummer van het frame, het motornummer en de kleur. De politie hoopt dat het met Behulp van deze kaartjes gemakkelijker wordt om gestolen karretjes op te sporen en aan de eigenaars terug te geven. Tot nu toe kon daar vaak niets van ko men omdat de eigenaars niet over vol doende gegevens van hun voertuig be schikten. Het uitgeven van de kaartjes is een onderdeel van een grootscheepse ac tie. die de Amsterdamse politie ~aat voeren tegen de fietsendieven. Het mot to van deze actie is ..De fietsendief is onsportief". Amsterdammers, die ook een kaartje willen hebben, kunnen dat krijgen bij het Adviesbureau ter voorkoming van misdrijven. HOLLANDIA (AP). Frits Kiri hio heeft aan F. J. Bonai, waarne mend voorzitter van de Partei Na tionaal, geschreven dat hij met ho ge Indonesische leiders van gedach ten wilde wisselen. Zo men weet is Kirihio, die in Leiden studeert, vlak voor de kerstdagen naar Dja karta gereisd. Hij heeft zijn brief aan Bonai op weg naar Indonesië in Singapore op de bus gedaan. Bonai1 ontving de brief gisteroch tend. Kirihio schreef te willen onderzoe ken wat de houding van Indonesië zou zijn in geval westelijk Nieuw- Guinea volledig zelfstandig zou wor den. Ook wilde hij nagaan wat de reële mogelijkheden voor de Papoea's zouden zijn, indien Indonesië westelijk Nieuw-Guinea met geweld zou nemen en zou inlijven. Zorgwekkend Hij schreef dat de situatie rondom West-Papoea, na het mislukken* van het Nederlandse initiatief in de Uno, nog zorgwekkender was geworden. ,,Is het niet goed", zo vraagt hij, „dat wij een weg zoeken waarbij wij zowel on ze jongeren als alles wat er in Nieuw- Guinea is opgebouwd, redden van een alles verwoestende oorlog?" Kirihio beschreef zijn reis overigens als „een kerstvakantie". Bonai wilde op de brief geen com mentaar geven. Hij heeft 4 januari een brief geschreven naar de in Ne derland verblijvende voorzitter van de Parna. Daarin heeft hij inlichtingen gevraagd over het vertrek van Kiri hio. Hij wilde daar eerst antwoord op hebben. De storm van gisteren joeg de gob ven op de rivieren hoog boven de boorden van de binnenschepen uit zoals hier op de Nieuwe Maas. In Rotterdam raakten vier schepen op drift over de schuimende watermas sa's, maar sleepboten konden onge lukken voorkomen. Behalve de be manningen van de sleepbotenheb ben ook de politic en brandweer in verschillende plaatsen handenvol werk gehad- In Rotterdam werd meer dan veertig keer alarm geslagen voor losgeraakte televisie-antennes, omge waaide schoorstenen, ingewaaide rub ten en afgewaaide dakpannen. LONDEN In de wateren rond om de Britse eilanden, langs de Britse kust en op ontelbare plaat sen in het binnenland heeft de zwa re storm van gisteren veel schade aangericht. Zeker zes mensen zijn als gevolg van het slechte weer in Engeland om het leven gekomen. Negen opvarenden van de Britse coaster Fordfield werden van boord gehaald toen 't schip in Het Kanaal zware slagzij maakte. Het is later gezonken. Honderden bomen werden gisteren in het gehele land ontworteld, bouw- kranen vielen omver één recht te genover ons kantoor in een zijstraat van Fleet Street; de kraan kwam bovenop een krantengebouw terecht wegen raakten versperd en 130 school kinderen sidderden in hun school banken toen een hoge boom op hun speelplaats neersmakte. Gelukkig waren de kinderen in hun lokalen. Be richten van die soort kwamen gisteren uit alle delen van het land binnen. Zwaarste De storm werd als de zwaarste sinds de Tweede Wereldoorlog be schreven. Een man en zijn schoon zuster werden bij Tiverton in Devon gedood toen een boom op de caravan terecht kwam waar zij op dat ogen blik in waren. De echtgenoot van de vrouw kon nog net de caravan uit springen. De andere slachtoffers kwamen om het leven bij ongelukken met auto's die onder vallende bomen bedolven wer den of van een brug werden afge blazen. Schoorstenen kletterden alom van huizen af bij windstoten met snelheden van meer dan 160 km per uur. Op het Londense Trafalgar Square vloog een zwaar stuk metaal van het dak van een der gebouwen aan het plein af en belandde in de tuin van de National Gallery, rakelings langs een grote menigte mensen scherend die naar hun werk gingen. In de havens zonken tientallen ple zierboot] es. Op de Kanaaleilanden werd aanzien lijke schade aangericht aan de pieren. In Brighton en Blackpool was elk ver keer op de boulevards onmogelijk, zo hoog waren de golven die zich erop stortten. Honderden huizen in het land ge raakten verstoken van elektriciteit, omdat de leidingen die op tal van plaatsen bovengronds zijn, door de storm onklaar waren geraakt. Van onze correspondent NOOTDORP. De gezamenlijke melkhandelaren van Nootdorp heb ben besloten de vijfdaagse werk week in te voeren. De circa drie duizend inwoners van deze gemeen te zullen voortaan op donderdag zelf hun melk moeten halen, want die dag zal voor de bezorgers voortaan als een vrije dag gelden. ENSCHEDE. De heer J. P. Bast uit Epe, Westfalen, die van de overheid maar een schijnt ouder domspensioen kan krijgen, omdat hij jarenlang als grensganger in Duits land heeft gewoond, is door zijn vroe gere werkgever niet in de steek gela ten. Het bedrijf Rigtersbleek in Enschede, waar hij vijftig jaar als textielarbeider heeft gewerkt, geeft hem een pensioen tje waarvoor hij zelfs geen premie heeft hoeven te betalen. Bovendien ontvangt hij iedere maand een paar tientjes van het Twents-Gelders pensioenfonds voor de textielindustrie. De volledige A.O.W.-uitkering zal de heer Bast krijgen zodra de overeenkomst tussen Nederland en Duitsland, die dat regelt, door het parlement van de Bondsrepubliek is goedgekeurd. Daar wacht hij nu op, en met hem honderden grensgangers. DEN HAAG Aan de begroting voor Nieuw-Guinea heeft de Tweede Kamer gisteren geen woord willen wijden. Het is oneigenlijk om er be schouwingen over te houden aldus mr. De Graaff, voorzitter van de vaste commissie zonder dat duidelijk is hoe het beleid inzake Nieuw-Gui nea moet worden aangepast. Boven dien zou de regering toch allerlei slagen om de arm moeten houden, wat de toekomst betreft. Mr. De Graaff stelde daarom voor deze begroting zonder meer aan te nemen, hoewel hy het allemaal wel jammer vond voor staatssecretaris mr. Bot, die waarschijnlijk wel graag en vooral onder de gegeven omstan digheden, de Kamer had willen in lichten over de stand van de ontwik kelingsplannen. Minister Toxopeus zei dat het inderdaad teleurstellend voor de staatssecretaris was, maar dat hij het standpunt van de Kamer best kon begrijpen. Na dit debatje werd de begroting van 1961 zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De begroting voor 1962 is verwerkt in die van Binnenlandse zaken, welke pas eind februari aan de orde zal komen. Weersverwachting geldig tot heden avond: Veranderlijke be wolking met af en toe buien. Krach tige wind tot storm uit het zuidwesten. De zelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Ik rij alleen maar met de wind mee! 13 januari: zor. op 8.44, zon onder 16.54: maan op 12.27, maan onder -.48. max. weer wind temp. n.sl. Helsinki ij zei ZZO 0 0.4 Stockh. regen ZZO 3 0,4 Oslo sneeuw NNO 3 7 Kopenh. zw. bew. ZZO 5 4 Aberdeen h. bew. w 6 1 Londen h. bew. wzw 9 1 A'dam zw. bew. zw 10 0,5 Brussel zw. bew. zw 3 11 Luxemb. zw. bew. wzw 10 5 Parijs zw. oew. wzw 11 1 Bordeaux regen w 13 7 Grenoble regen stil 15 18 Nice regen NNW 12 8 Berlijn 1. bew. ZZW 9 1 Frankf. geh. bew. zw 11 0,2 München regen wzw 7 0,6 Zürich regen ZZW 7 4 Genève regen w 10 5 Locarno sneeuw ONO 2 4 Wenen geh. bew. OZO 3 0 Innsbr. geh. bew. verand. 8 0 Belgrado onbew. O 9 0 Athene zw. bew.. O Rome geh. bew. ZZO 15 0 Ajaccio zw. bew. ZW 15 1 Madrid h. bew. w 12 1 Majorca h. bew. NW 18 0 Lissabon 1. bew. WNW 16 0 Van onze weerkundige medewerker TAE depressie die gisteren het stormweer boven ons land ver oorzaakte, is niet de laatste geweest. Gisteravond deed een nieuweling de luchtdruk boven de oceaan pijlsnel dalen. We moeten vandaag dus rekenen op een herhaling van het ruwe spel van gisteren. Het stormgebied van gisteren lag aan de zuidzijde van een depressie bij Schotland. Dit stormveld ver plaatste zich langzaam naar het oos ten. Voor de zuidkust van Engeland kwam daardoor het hoogtepunt van de storm al gisterochtend; voor ons land kwam het 's middags tussen twee en drie uur. De lichtschepen meldden toen een windkracht van tien of elf Beaufort. Aan de kust was de kracht negen Beaufort. Landin waarts brachten rukwinden de windsnelheden soms boven de 120 kilometer per uur. De storm heeft vrij warme lucht uit de subtropen in onze richting geblazen. In Nederland werden soms midden in de nacht tem peraturen gemeten van elf graden boven nul. De regen, die het binnendringen van de zachte lucht tot gevolg had, was van niet veel betekenis. DEN HAAG. Het smaadproces te gen de Haagse schroothandelaar L. Worms, dat vandaag door het gerechts hof in Den Haag zou worden behandeld, is uitgesteld. Er is rekening mee ge houden dat de heer Worms in het bui tenland is en niet eerder dan in de loop van de volgende week in Nederland kan terugkeren. MÜNCHEN De Nederlandse tenor John van Kesteren is tijdens een voorstelling van de opera „De Nieuwsgierige vrouwen" in Mün- chen zo ongelukkig gevallen, dat hij het bewustzijn verloor en het doek moest worden gesloten. Het gebeurde, toen hij van een tafel moest springen en verkeerd neer kwam. Een dokter, die hem in zijn kleed kamer onderzocht, constateerde, dat Van Kesteren o.a. twee ribben had gebroken en de rechtervoet had ver stuikt. De zanger kreeg enkele injecties tegen de pijn, bleef een half uur in zijn kleedkamer er verscheen daarna op het toneel om onder luide toejui chingen van het publiek zijn partij ten einde te zingen. Direct na de voorstelling ging hij met de nachttrein naar Wenen voor opnamen voor grammofoonplaten. Die opnamen heeft hij gemaakt, nadat hij opnieuw een pijnstillende injectie had gekregen. Een Weense specialist ver bood hem echter het optreden voor de tijd van drie weken. John van Kesteren is per vliegtuig naar zijn woonplaats München terug gekeerd, waar hij lijdelijk afwacht tot hij weer op het toneel mag. Hij heeft engagementen in München en Frank furt en een korte concerttournee in Zwitserland moeten afzeggen. Naar alle waarschijnlijk! eic' zal hij echter in de loop van februari toestemming krijgen te mogen optreden, zodat zijn medewerking aan de Matthaeus Pas sion in het Concertgebouw te Amster dam wel zal doorg-an. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Koningin Juliana, die haar vakantie in Lech onderbrak naar aanleiding van de treinramp in Harme ien, is gisteren in Oostenrijk terugge keerd. Het koninklijk gezin zal daar tot 18 januari blijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1