Kamer pessimistisch over toekomst van integratie Ambtenaren weinig enthousiast over uitkering voorschot Soepele taille in groen, oranje9 blauw Treinen botsen in Londen „Kroesjtsjef is pacifist" IN ROME BEGON GISTEREN DE LENTE NIEUWE AANVRAAG VOOR VIERDAAGSE WERKWEEK Rotterdam haalt zijn koopjes uit Den Haag Vissers van Zeebrugge diep verontwaardigd IN 1961 IN ROTTERDAM MINDER ONGELUKKEN EUROPEES DEBAT IN MINEURSTEMMING D ENGELAND MOET TOT E.E.G. TOETREDEN ZOALS ZE NU IS Amsterdam geeft voorschotten Sport verbroedert in Amsterdamse raad PETITIE VAN PAPOEA'S BRIEF AAN KONINGSHUIZEN Uranium gevonden in Zwitserland Oorzaak ondergang van kustvaarder blijft duister Pag. 7 Onmogelijk Nieuwe Duitse divisie voor de Navo Aandrang DODELIJKE VAL OP SCHEEPSDEK DE GAULLE GAAT WEER OP REIS ANDERE PARTIJEN OEFENEN KRITIEK ALBANIË: Wijd en kort Ruiten en strepen KARATSJI STRIJDT TEGEN POKKEN „Niet gestoord" Donderdag 11 januari 1962 Van onze parlementaire redacteur EN HAAG Het Europese debat dat gisteren in de Tweede Kamer begon, droeg duidelijk het stempel van de crisis in de integratiepolitiek. Er heerste een mineurstemming, waarin minister Luns van allerlei kanten adviezen bereikte om van Nederlandse zijde een bijdrage te leveren om uit de moeilijkheden te geraken. Daarbij waren de socialist jhr. mr Van der Goes van Naters en de K.V.P.-er dr. Schuyt het merkwaardigerwijze met elkaar eens over de houding van de kleine landen tegenover de Franse plannen: zorg dat wij uit die politieke machtsconcentratie van Europa in ieder geval het recht van veto in de ministerconferentie slepen. Laten wij uit het plan-Pouchet halen, wat er uit te halen is. aldus formuleer de dr. Schuyt znij standpunt, het uiter ste doen om deze opzet voor het „Euro pa der Vaderlanden" nog enigszins om te buigen in wat hij noemde commu nautaire richting. Overignes was Mr. Van der Goes niet eens zo pessi mistisch over de moeizame arbeid in Brussel om de Europese economische gemeenschap een stapje verder te bren gen. Zelfs zag hij er heil in om tegelijk de E.E.G. te versterken en Engeland er bij te betrekken, wat de liberaal mr. Van Dijk als iets onmogelijks verwierp. Laten wij bij Engleand niet aan boord komen met zaken, waarover wij het in de Gemeenschap zelf niet eens kun nen worden, meende hij. Dan zoeken wij juist moeilijkheden waar zij niet zijn. Laat Engeland toetreden tot de Gemeenschap, zoals die nu is. Mr. Van der Goes had er van zijn kant juist bezwaar tegen dat, zoals hij zei, ons land met een klein klam hand je de grote hand zoekt van Engeland als tegenwicht tegen de FransDuitse concentratie. Deze Fransgezinde socia list kreeg echter van zijn liberale te genstander te horen, dait Europese ge zindheid er stellig niet in gelegen is dat men alles maar goed en mooi vindt wat de partnerlanden doen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het Amsterdamse gemeentepersoneel zal een voorschot van vijf procent krijgen, in afwachting van een nieuwe salarisregeling. Dat heeft de wethouder van sociale zaken van Amsterdam, de heer W. Steinmetz, gistermiddag in de vergadering van de gemeenteraad meegedeeld. De eerste uitkering zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand geschie den en vervolgens elke twee maanden, totdat er een definitieve regeling is. Van onze correspondent BONN. West-Duitsland heeft de Na vo dezer dagen een nieuwe divisie ter beschikking gesteld. Deze vol gemoto riseerde divisie is de negende divisie van de Navo. De andere divisies zijn een parachutistendivisie, twee tankdivi sies en vijf gemotoriseerde divisies. West-Duitsland heeft de opdracht de Navo een bijdrage te leveren van twaalf divisies van het leger, afgezien van de eenheden van de luchtmacht en de marine. Het volgend jaar zal hieraan zijn voldaan. De christelijk-historische woordvoer der dr. Diepenhorst was evenais mr. Van Dijk stellig niet hoopvol gestemd over de toekomst van de Europese in tegratie. Volgens hem houdt de blok vorming tussen Frankrijk en Duits land de supranationale vooruitgang te gen, maar hij vond toch ook, dat van de hoogconjunctuur zoveel mogelijk gebruik gemaakt moet worden om de integratie voort te zetten. Er was verder nogal wat aandrang op minister Luns om onzerzijds meer aandacht te besteden aan de vroegere Franse gebieden in Afriika, die n.u als onafhankelijke staten bij de E.E.G. zijn geassocieerd. Dr. Schuyt maakte het ditmaal kort met zijn hulde aan de minister. De vo rige keer was het hem slecht bekomen, zei hij, doelend op het instorten van minister Luns tijdens een Europees debat in juni tijdens het begin van de rede van dr. Schuyt. De minister hield het nu wel uit, hoewel hij er toch ook weer vermoeid uitzag. Vanmiddag om één uur zal hij de Kamer antwoorden. LONDEN (AP). Op een spoorburg in Londen zijn dinsdagavond twee goe derentreinen op elkaar gebotst. Veer tien mensen, onder wie twee man van het treinpersoneel, werden gewond. Het ongeluk gebeurde in Kentish Town, een dichtbevolkte wijk van Lon den. Door de kracht van de botsing werden enkele wagons van de spoor baan geslingerd en kwamen op de weg onder de brug terecht. De meeste slachtoffers van dit onge luk liepen een zenuwschok op. Enkele voorbijgangers werden gewond door rondvliegende wrakstukken en metsel werk van de vernielde brug. Een brand die door een breuk in de electrische kabels ontstond, werd snel geblust. Van onze Haagse redactie jQEN HAAG Het besluit van de regering tot overleg met de Tweede Kamer over de salarissen van de rijksambtenaren en tot uitkering van een voorschot van vier procent is door de ambtenarenorganisaties weinig enthousiast ontvangen. Het Ambten ar encentrum vindt de hieruit voort komende vertraging zeer betreurenswaard. Het wijt het uitstel overigens niet in de eerste plaats aan de regering, maar aan de „verzuilde" centrales, die in het georganiseerd overleg de voor stellen van minister Toxopeus niet heb ben aanvaard. De drie samenwerkende centrales zullen vanochtend gaan bespreken hoe zij de Tweede Kamer duidelijk hun standpunt onder ogen kunnen brengen. Onmacht De socialistische centrale, de Abva, noemde gisteren het besluit een voor schot van vier procent uit te keren „heel eigenaardig, een blijk van on macht". Er is 5,16 procent aangeboden en nu wordt slechts vier procent ge geven. De regering wil wel wat doen maar jaagt in feite haar personeel tegen zich in het harnas, aldus de Abva. De Arka heeft in een kadervergade ring in Utrecht uitgesproken dat de beslissing van de regering opnieuw het georganiseerd overleg ernstig uitholt. Het overleg over de salarissen wordt nu naar de Tweede Kamer verplaatst, aldus de rooms-katholieke centrale. Bovendien heeft de Arka' er bezwaar tegen dat de beslissing over de salaris sen pas na het paasreces van de Kamer zal worden genomen. Geen commentaar De Nederlandse Christelijke Bond voor Overheidspersoneel en de Cen trale voor Hogere Ambtenaren konden nog geen commentaar geven. De Katholieke Bond voor Overheids personeel betreurt het dat de ambte naren nu weer enige maanden moeten wachten: „Dat versterkt de ontevre denheid". Over het voorschot van vier procent zegt de Kabo: De regering is voorzichtig geweest, maar zij zou net zo goed vijf procent hebben kunnen geven. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Aan boord van het in de Eerste petroleumhaven liggende Zweedse tankschip Soya Maria is gister morgen op het voordek het lijk gevon den van de achttienjarige eetzaalbedien- de Bernt Eriksson uit Karlskoga in Zwe den. Uit de ligging van het stoffelijk overschot, dat een dodelijke verwonding van de schedel vertoonde, moet worden afgeleid dat de jonge zeeman op het voordek is gestruikeld en daarbij met zijn hoofd op de scherpe rand van een maststoel is gevallen. Van onze correspondent PARIJS President de Gaulle heeft zijn medewerkers opgedragen een reis voor te bereiden,, die hij in het voor jaar wil makken. Hij zal dan de land streken Il-de-France, Champagne en Bourgogne bezoeken. De datum van zijn reis zal ongetwij feld afhangen van de ontwikkeling van de Frans-Algerijnse onderhande lingen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De heer J. ten Brink, de enige vertegenwoordiger van het Sociaal Verbond en Sport- belangen in de Amsterdamse raad, heeft gistermiddag in de raadsver gadering meegedeeld dat zijn groe pering heeft besloten met de Paci- fistisch-Socialistische Partij te gaan samenwerken. Al vóór de nieuwe verkiezingen zal de heer Ten Brink met de twee raadsleden van de P.S.P. samen als één fractie de pro blemen van Amsterdam gaan be handelen. Na de verklaring van de heer Ten Brink oefenden woordvoerders van alle andere raadsfracties ernstige kritiek op de beslissing. De socialist drs. J. M. Den Uyl merkte op dat het een algemeen gerespecteerd de mocratisch gebruik is dat men na een dergelijke beslissing zijn zetel ter beschikking stelt. De heer Redeker (pac. soc.) deelde mee dat beide partijen binnen één fractie hun eigen programma zul len behouden. „Wat de P.S.P. en de heer Ten Brink verklaren, is de grootste onzin die ik ooit gehoord heb, immers het gaat erom wat de kiezers willen", zei mr. Th. C. M. A. Elsenburg van de K.V.P. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De H.T.M. heeft zich bereid verklaard vijftien nog niet gebruikte autobussen uit haar voorraad te verkopen aan de R.E.T. Het zijn autobussen van het type Verheul/Krom hout, plaats biedend aan 95 passagiers. Exclusief omzetbelasting, banden en batterijen zijn zij Rotterdam te koop aangeboden voor 55.000 gulden per stuk. Om die Haagse bussen te laten vol doen aan de eisen van de R.E.T. moet er per bus nog voor 7.500 gulden aan „vertimmerd" worden, maar omdat el ke bus een besparing van ongeveer 25.000 gulden aan investeringskosten op levert en op de aflevering niet hoeft te worden gewacht, achten B. en W. van Rotterdam de transactie alleszins ver antwoord. Om de koop te kunnen sluiten hebben zij de raad een krediet van 937.500 gul den gevraagd. LONDEN (Reuter). Albanië heeft een nieuwe aanval op de Rus sische premier Kroesjtsjef gedaan en hem beschuldigd van het koeste ren van „pacifistische denkbeel den". Kroesjtjsef zou voorts in het geheim bezoeken hebben gebracht aan de Zuidslavische president Ti to ten tijde van de Hongaarse op stand. De beschuldigingen zijn verschenen in het voornaamste dagblad van de Albaanse communistische partij. „Kroesjtsjef had een zo diep vertrou wen", schrijft het blad, „in de revi sionistische kliek van de Zuid-slavi- sche verraders, dat hij verscheidene malen naar Brioni ging (het zomerver blijf van Tito) voor geheime ontmoe tingen met Tito. Samen beslisten zij over de vraag wie er secretaris-gene raal moest worden van de Hongaarse communistische partij". De Albaanse communisten nemen her Kroesjtsjef blijkbaar bijzonder kwalijk dat hij zich inlaat met vraag stukken als ontwapening. „Fundamen tele kwesties als nationale bevrijding worden daardoor naar het tweede plan gedrukt en verwaarloosd". Het blad schrijft verder:,,Het is dui delijk dat Kroesjtsjefs bourgeois-pa- cifisbtsche denkbeelden de vooruitstre vende volkeren van de wereld niet het minste voordeel brengen. Wel zijn zij in het voordeel van de imperialisten en de kolonialisten". Het veer Zijpe-Anna Jacobapolder zal voor het vervoer van auto's en andere vervoermiddelen gestremd zijn van van avond acht uur tot morgenochtend zeven uur, of zoveel langer of korter dan no dig is voor het baggerwerk dat zal wor den uitgevoerd. door Rita Beukman ROME. Het eerste nieuws voor de lentemode komt uit Rome dit jaar. In Palazzo Barbe rini werd gisteren voor heel Europa het seizoen van de internationale mo- deweken voor 1962 geopend. Dat ge beurde in aanwe zigheid van drie Italiaanse ministers en een naar onze begrippen onvoor stelbaar groot aan tal prinsessen, gra vinnen en hertogin nen van zeer uit eenlopende leeftijd. Voor deze gelegen heid extra elegant gekleed, stond dat aristocratische Ro meinse gezelschap gisterochtend tegen tien uur voor een rood-wit-groen lint geschaard, dat de ingang van de grote balzaal van het Barberini-paleis af sloot. Toen na veel vu rige Italiaanse spee ches dat lint werd doorgeknipt, konden de journalisten en inkopers uit alle delen van de wereld in die enorme bal zaal een plaats gaan veroveren, om de driedaagse Romein se modeparades bij te wonen. Groen en oranje worden de belang rijkste kleuren voor de Italiaanse voor jaarsmode. Groen van jade tot smaragd en oranje van sinaasappel tot enigszins naar beige en geel overhellende nuan ces, werden gisteren tijdens de bou- tique-shows in Palazzo Barberini rijke lijk toegepast. Een kijkje achter de schermen gaf ons daarna de zekerheid, dat ook de bekendste couturiers van Rome, zoals Luciani, Baratta, Gattinoni en Gregoriana voor die kleuren ditmaal een voorkeur hebben. Ter afwisseling Van onze correspondent ENSCHEDE. Ook de textiel fabriek N.V. M. van Dam en Zoon in Enschede is van plan om voor haar honderd man tellende produk- tiepersoneel de vierdaagse werk week aan te vragen. Inmiddels is de N.V. Koninklijke Textielfabrieken Gebr. Van Heek (Schuttersveld), die de aandelen van Van Dam in haud'en heeft, van baar besluit teruggekomen om voor veer tienhonderd man van haar eigen per- HOLLANDIA (A.N.P.). In Me- rauke en Manokwari is gisteren ge demonstreerd. In Merauke trokken driehonderd Papoea's op naar de woning van de resident om een pe titie voor gouverneur Platteel te overhandigen. De inhoud van de petitie was van de meegevoerde borden af te lezen: Kirihio praat nonsens, Wij wensen zelfstandigheid, Wij kiezen voor de Nederlandse regering, Wij vragen de Uno als waarnemer, stond er in het maleis op. De resident drukte de Papoea's op het hart toch vooral vertrouwen te blijven stellen in het beleid van de Nederlandse regering. In Manokwari trokken mannen, vrouwen en kinderen door de stad, voorafgegaan door plaatselijke tam boerkorpsen. Op hun spandoeken stond: Wij willen zelfbeschikking. Wij wijzen de eisen van Indonesië af, Wij wensen vast te houden aan artikel 73 van het Handvest van de Verenigde Naties. Van een onzer verslaggevers ZEEBRUGGE. De vissers van Zeebrugge met Victor Depae- pe aan het hoofd, zijn diep ver ontwaardigd over hun burge meester Vandamme. Deze voor zichtige magistraat van de stad Brugge heeft al eerder verma nend de vinger geheven bij de plannen van de vissers uit Zee- brugge om hun recht te gaan ha len in de territoriale wateren van Engeland. Zij ontlenen dat recht aan een privilege uit 1666, toen koning Karei II voor altijd aan vijftig Brugse schepen toestond onder de Britse kust hun netten uit te gooien. Furieus Nu heeft burgemeester Van damme na lange gesprekken laten weten, dat het gemeentebestuur voorlopig niets voor het avontuur voelt en eerst wil proberen langs de diplomatieke kanalen het geval te regelen. De nodige geleidebrief krij. gen de vissers ook niet. De heer Depaepe heeft furieus ge antwoord, dat hij alle koningshuizen van Europa wil aanschrijven met de vraag, of een handtekening van een wettig vorst (Karei II ondertekende het privilege van 1666 zelf) geen rechtsgeldigheid bezit. Hij wil bo vendien de Britse admiraliteit en de regering van Engeland schrijven, dat hij de oplossing van zijn bur gemeester weinig elegant vindt. Burgemeester Vandamme stelt voor om na een eventuele misluk king van het diplomatieke overleg toch naar de overkant van het Ka naal te gaan, maar dan bij verras sing. De heer Depaepe acht dit stand punt aanvechtbaar: hij wil met men vizier strijden en in elk ge val de Britse admiraliteit waar schuwen om de zaak zo netjes mo gelijk af te handelen. soneel verkorting van de werkweek te vragen; zij zal dat nu doen voor slechts negenhonderd man. Deze negenhonderd man produktle- personeel zullen, indien de arbeidsin spectie de aanvraag tot korter werken goedkeurt, des maandags niet op het werk verschijnen, zodat de ploegen- werkers de toeslag van 25 procent voor de zaterdagarbeid zullen blijven genieten. Als alle lopende aanvragen worden goedgekeurd onder meer van een bedrijf in Almelo voor 70 personen; aan Gerhard Jannink en Zonen in En schede is inmiddels voor 20 wevers toestemming verleend om korter te werken betekent dit dat ongeveer elfhonderd van de ruim 40.000 man textielpersoneel in Twente en Oost- Gelderland korter zullen gaan wer ken. De moeilijkheden die zich in enkele bedrijven voordoen, kunnen, als ge meld, niet als maatstaf voor de hele Twentse textielindustrie gelden. Een belangrijk deel van deze tak van nij verheid is ingesteld op de vervaardi ging van mode-artikejen. Daarin zit een risico dat onder meer ontstaat, wanneer zich slechte weersomstandig heden voordoen, zoals in de zomers van de afgelopen twee jaar. Er is daarom in Twente geen onge rustheid ontstaan door de aanvragen tot korter werken. Bij een vrolijke strandblouse van groene crêpe worden een pantalon en luifelhoed van linnen met natu ralistische bloemmotieven in oranje en groen, gedragen. komt blauw in lichte tinten aan bod, naast wit, geel en hier en daar een felle toets rood of rose. De bikini krijgt weer een grote kans bij de strandmode, vooral in combinatie met rechte, losse strandjasjes, capes en grote sjaals. Bij de sportieve mode wordt het matrozen jak je in allerlei variaties gebracht, naast langere tuniek jasjes met splitten, waarbij de taille door een geknoopte ceintuur wordt omvat. Bij de strand- en badplaatsmode wordt oranje veel met zachtgroen, bleekblauw, zwart of wit gegarneerd, en lichtblauw .met „zonnebruin". Rose met oranje is voor dat soort kleding bovendien een uitverkoren kleuren combinatie. De rokken blijven kort in Rome en zijn bij voorkeur wijd. Beweeglijke garneringen worden met veel animo op cocktailtoiletten en korte avond jurken aangebracht, naar inspiratie van de Twist, die als nieuwe dans nu ook Rome aan het veroveren is. Liz Taylor en Jeanne Moreau hebben er zich hier reeds aan gewaagd, wat school heeft gemaakt in heel de Via Veneto tot en met in Trastevere. Die mode in Twist-stijl is in voor keur in dunne, romantische stoffen uitgevoerd, zoals organza, mousseline en crêpe. Voor zomerse mantels, pak jes en jurkjes zijn linnen weefsels en shantungs de belangrijkste stoffen, vooral in effen kleuren. Diezelfde effen stoffen gaan het van het imprimè win nen hier in Rome. Bij Luciani, Baratta en Gattinoni zijn de nieuwe lijnen iets minder abstract dan in de voorafgaande jaren. Ook in de collecties van die meesters is de taille teruggekeerd. Deze bevindt zich overwegend op dé natuur lijke plaats. Stiksel en naden juist boven de taille, geven deze echter dikwijls een enigszins verhoogd aanzien, zonder de in dat geval meestal terugkerende Empire-effecten. Grote, breedgerande, recht op het hoofd geplaatste of ver uit het gezicht gedragen hoeden bekronen de nieuwe voorjaarsmodellen, naast kleine baret ten, die doorgaans het rechteroor be dekken en het linkeroor vrij laten. De nieuwe Italiaanse schoenen heb ben lage diabolohakjes en de voorjaars- tassen zijn hoog, breed en plat. Gisteren was het ook de dag van de kindermode in Palazzo Barberini, waar voor Zingone een collectie samenstelde. Ruiten en strepen zijn vooral in trek voor de lentekleding van de jeugd. Kleurige linnen blazers met bijpassende hoedjes en mantelpakjes met wijde rokken en een kort, even getailleerd jasje, toonden de jongste mannequins van Rome laat in de middag gisteren eveneens in dat enorme paleis, waar de kleine oude liften de toegestroomde mode-nieuwsgierigen nauwelijks kon- verwerken. De eerste dag van de Romeinse voor jaarsshows werd 's avonds met een receptie in de Via Margutta besloten. In een grote expositiezaal vol werken van moderne Romeinse schilders lieten de mannequins daar als voorbode van de shows van de couturiers, die vandaag beginnen, een aantal fraaie cocktailtoi letten zien. BERN (Reuter). In een kolenveld in midden-Zwitserland tussen de rivie. ren de Emme en de Iflis is uranium ge vonden in een zodanige hoeveelheid dat gedurende vijftig jaar in de energiebe hoeften van Zwitserland kan worden voorzien. Het uranium is ontdekt in een tot dusverre niet geëxploiteerd kolen veld en het gehalte varieert van 60 tot 950 gram uranium per toh kolen. De ge zamenlijke reserve wordt geraamd op 800 5 1Ö00 ton uranium. DEN HAAG. Minister Toxopeus ver trouwt. dat de nieuwe Provinciewet zo spoedig in wierking kam toedien, dat bij de verkiezing van de leden voor de Pro vinciale Staten op 28 maart kan wonden uitgegaan van het in de nieuwe wet genoemde aantal statenleden. De langdurige voorbereiding van deze wet zal voor de minister aanleiding zijn de herziening van de gemeentewet in etappes uit te voeren. Dit wondt mee gedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. ROTTERDAM. Bij de familie Ver hagen in de Zwart Janstraat veroorzaak ten gisteravond een nalatigheid en een ondoordachte handeling een daverende gasontploffing. De nalatigheid kwam neer op een niet geheel dichtgedraaid gaskraantje en de ondoordachte handeling was een onlder deze omstandigheden gevaarlijk gebruik van een stopcontact. Daarbij werd een vonk getrokken, die krachtig genoeg was om in de keuken het daar gevormde mengsel van lucht en lichtgas tot ont ploffing te brengen. HOOGEZAND. Bij het Foxholster, meer in Groningen is gisteren de elf jarige R. G. Boer uit Hoogezand uit een rijdende trein gevallen. De jongen bezweek in een ziekenhuis in Groningen aan de wonden die hij bij de val had op gelopen. De sluiting van de deur, waaruit de knaap viel, was volgens de Spoorwegen in orde. Van een onzer verslaggevers T> OTTERDAM. Het aantal verkeersongelukken in Rotterdam is in 1961, vergeleken bij voorgaande jaren, niet onaanzienlijk kleiner gewor den, maar over de maand november vertoont de statistiek een plotselinge uitschieter. De nieuwe voetgangersregeling was toen ingegaan en die maand gebeurden er 350 ongelukken méér dan in november 1960. Er zijn nog altijd voetgangers die de zebra's beschouwen als een verlengstuk van het trottoir. Wie dat doet, stort zichzelf in het gevaar en het zijn deze onvoorzichtigen die veelal de schuldi gen zijn van kettingbotsingen bij over steekplaatsen. Ook die kettingbotsingen deden zich in de eerste weken van november veelvuldiger voor. Veel beter De gegevens overl de maand december j zijn nog niet statis tisch verwerkt, maar] de politie is ervan overtuigd dat het met de door zebra's beveiligde oversteek plaatsen al veel be-j ter gaat. Bij alles wat de hoofdcommissaris van politie, de heer A. Wolters, gister morgen over het Rotterdamse verkeer in 1961 meedeelde, was het meest ver heugende dat het getal der doden bij verkeersongelukken zoveel kleiner is geworden; in 1960 vielen er 73 doden en in 1961 waren het er 47. Ongetwijfeld doet zich hier de in- Hoofdcommissaris A. Wolters voor veiliger verkeer Eigen nieuwsdienst KARATSJI. Het leger van Pa kistan heeft op zich genomen de gehele bevolking van Karatsji, de hoofdstad van het land, in te en ten. Tot nu toe zijn al 220 mensen in de stad aan pokken overleden. De epidemie woedt al ruim twee maanden. Herhaalde oproepen van het stads bestuur aan de bevolking om zich te melden voor inenting, hebben nauwe lijks resultaat gehad. Het ministerie van gezondheid heeft daarom de hulp van het leger ingeroepen. Er wonen ongeveer twee miljoen mensen in Ka ratsji. In Duitsland worden strenge maat regelen getroffen om uitbreiding van de pokken te voorkomen. Een kleine eenheid Westduitse militairen uit een legerkamp in Aulenbach is in quaran taine geplaatst, nadat een twintigjari ge soldaat ziekteverschijnselen had vertoond die aan pokken deden den ken. De soldaat was enige tijd gele den van verlof teruggekeerd. Er is niet gemeld waar hij dit verlof had doorgebracht. Ook de burgerarbeiders die in het kamp werken mogen voorlopig niet naar huis. vloed gelden van de maximumsnelheid waaraan het overgrote deel van de be stuurders van motorrijtuigen zich stipt houdt. Voor de controle maakt de poli tie thans gebruik van vier gatsometers, die uitstekend voldoen. Ook blijkt van dat controlemiddel een grote preven tieve werking uit te gaan. Overtreders krijgen een hoge boete. AMSTERDAM (ANP) Naar de oorzaken van het vergaan van de Groninger kustvaarder Hunze VI op 16 augustus voor het Duitse wad deneiland Langeoog valt slechts te gissen. Dat zei gisteren de inspec teur voor de scheepvaart, J. P. v. Doorn, op een zitting van de Raad voor de Scheepvaart. Volgens de heer Van Doorn had de Hunze VI vanwege het slechte weer nooit zee mogen kiezen. Zij had in de 'haven van Hamburg moeten blijven. „Dat heb ik de kapitein ook ge zegd", zei gisteren de 41-jarige best man C. Troost. De bestman had het ongeluk overleefd. De kapitein, de 64-jarige E. Kareis en de 31-jarige matroos H. Hesling waren in de gol ven omgekomen. De heer Troost vertelde de raad hoe de Hunze VI ondanks de zware wind toch uit Hamburg was vertrok ken. „Iets dergelijks was al vaker voorgekomen. Nooit had de kapitein zich aan de waarschuwingen ge stoord". Om half elf 's ochtends de best- man lag in zijn kooi in het vooronder had een zware grondzee het scheepje doen kapseizen. „Plotseling stond ik op het plafond. Ik dacht dat het schip in tweeën brak", vertelde de heer Troost. Ruim vier uur had hij opgesloten gezeten, zonder te weten wat er precies was gebeurd. Vier uur later was de Hunze VI weer gekanteld. Het water kolkte toen naar binnen. De heer Troost wist naar buiten te klimmen en de aan dacht van de kustwacht te trekken. Enige tijd later werd hij in een heli kopter gehesen. De voorzitter meende dat de be manning van het schip goed bekend moest zijn geweest met de plaatselij ke situatie. De Hunze VI voer im mers iedere week op en neer tussen Groningen en Hamburg. De inspecteur voor de scheepvaart vond de gegevens te summier om er definitieve conclusies uit te kunnen trekken. ,,Het schip had in Hatmburg moeten blijven", zei hij. De raad zal zijn oordeel schriftelijk uitbrengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7