Kanaalwerken breiden zich als een olievlek uit Nieuw hoofdgebouw der COAK binnenkort in gebruik Bevolkingsgroei in Zeeland, maar... Verbetering infrastructuur ook voor toerisme Sterke toeneming aanbod uien op de Thoolse veilingen Veroorzaker bromfietsbotsing bleef twee weken bewusteloos Ter oriëntatie van Terneuzenaars kregen een miljoen Bijeenkomst Nijverheid en Handel Zeeuwse gemeenten ^Bosbrand' moet er een eind aan maken GUNNING BOUW SCHUTSLUIZEN Start van 10 x 10 in Wolf aartsdijk OESTEREXPORT IN DECEMBER Favoriet Rinus Hofman voor zesde keer kampioen Tien maal tienmet muziek in Domburg V aardigheidsproeven van „Wllhelmina,, „Commando-wisseling landbouw onderwijs in Oostkapelle De heer Van Strien opgevolgd door de heer R. Struyk Brouwershavens zielental liep flink terug G.S.W. Vlissingen goed van orders voorzien Rectificatie Cijfers Gemeenten Actiecomité 10 x 10 in Goes geïnstalleerd Kerstboom onder auto; jongetje gewond MARKTBERICHTEN Donderdag 11 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 TERNEUZEN De kanaal- werken in Zeeuws Vlaanderen, die in de omgeving van Teurneu- zen nu reeds een onoverzichte lijke toestand hebhen geschapen, zullen weldra als een olievlek uitbreiden. Het ligt in de bedoe ling dat het kanaalvlak Terneu- zen-Sluiskil binnen zeer afzien bare tijd zal worden aanbesteed. Dit grote bestek omvat dan o.m. ook het aanleggen van de weste lijke rijkswaterleiding tot voorbij Sluiskil en het aanleggen van de nieuwe weg langs het (verbre de) kanaal. De werkzaamheden zoals boven om schreven zullen in vier fasen gereali seerd worden. Begonnen wordt met het omleggen van de westelijke rijkswater leiding. vervolgens wordt de definitieve kanaaldijk gelegd, daarna volgt het aanleggen van de weg over de Kanaal dijk, en tenslotte gaat men over tot het baggeren van het kanaal. Proefsleuveu In Sluiskil is men reeds bezig met het graven van de z.g. proefsleuven. Deze hebben alleen ten doel te bepalen hoe veel boomstronken er per oppervlakte eenheid in de grond aangetroffen wor den. Naar analogie van Terneuzen zal men ook hier de bodem moeten zuive ren van de resten van een pre-histo- tenslotte zal de weg moeten verdwij nen. Dat laatste zal trouwens niet zo lang meer op zich laten wachten. Men is thans reeds bezig met vergravingen aan het westelijke bolwerk omdat de tijdelijke weg hier doorheen komt te lo pen. Als de binnenvaartsluis <260 m x 24 m met een diepte van 4.5 m) voltooid is zal de het trace worden hersteld en komt de weg over de sluis te lopen. Samengevat Kort samengevat komt het hier op neer: Westelijk van de (oude) West- sluis die intussen gehandhaafd blijft komt de zeesluis, ter hoogte dus van de splitsing naar Hoek, dan komt tus sen de Westsluis en de brug van Rib- bens de nieuwe binnenvaartsluis. De be staande weg tussen de brug van Rib- bens en de brug over de Westsluis zal dus tijdelijk omgelegd, worden door het westelijk bolwerk. Terzelfdertijd zal de burg over de Westsluis vernieuwd wor den. (We schreven daar vorige week reeds over). Aan de hand van deze uiteen zetting zo hopen wij zal de Terneuzenaar die er een wande lingetje voor over heeft zich op nieuw kunnen oriënteren. GOES Voor projecten die dienen ter verbetering van de infrastructuur in het toeristi- risch woud. Men doet nu een poging desc]le vlak hebben verscheidene dichtheid van de stammen en stronken te bepalen omdat in verband met de Zeeuwse gemeenten, met name badplaatsen, in de jaren 1960 en deze interessante samenkomst in hotel De Korenbeurs bij. aanbesteding behoefte heeft aan zo be trouwbaar mogelijke gegevens. Onoverzichtelijk Intussen gaat het werk in Terneuzen gestadig voort en heeft althans voor buitenstaanders een tamelijk onover zichtelijke situatie geschapen. De ge middelde Terneuzenaar weet wel dat er twee bouwputten worden gegraven die verband houden met de aanleg van de nieuwe sluizen, maar als hij op een zonnige middag de moeite neemt om te gaan kijken, dan ziet hij inmiddels zo veel bulten en gaten adt hij geneigd is de schouders op te halen. Te verwonde ren is dit niet want zelfs vaklieden die terdege van de plannen op de hoogte zijn hebben soms moeite de situatie te overzien. De grote bouwput bij de splitsing van de weg naar Hoek levert na tuurlijk niet veel moeilijkheden op. Men weet zo langzamerhand dat hier de nieuwe zeesluis komt te liggen die een lengte van 290 meter, een breedte van 40 meter en een diepte van 12,5 meter krijgt. Maar aan de .andere kant van de be staande Westsluis kan men zich maar moeilijk orienteren. Wie van de West sluis naar de „brug van Ribbens" loopt ziet dat de Rijkswaterstaat aan beide' zijden van de weg bezig is. Wa-t wordt nu de1 blnnenvaartdluis,- zo vraagt-men zich af. Het antwoord Is tamelijk afdoend. De nieuwe binnenvaartsluis komt op dc plaats waar men loopt. De beide bouw putten zullen naar elkaar toegroeien en 1961 bijdragen ontvangen van het departemnt van economi sche zaken tot de som van ruim een miljoen gulden. In i960 werd aan Zeeuwse gemeenten voor bedrag van 750 duizend gulden aan subsidie verleend en in 1961 335.000 gulden. Deze cijfers ver strekte de directeur-generaal voor de middenstand en het toe risme, drs. J.F.H. Wijsen, gis teravond tijdens een druk be zochte vergadering van het de partement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Vertegen- Opruiming boomstronken TERNEUZEN. De stammen en boomstronken die uit de bouwputten voor de beide nieuwe sluizen te Terneu zen opgegraven zijn, vormen voor Rijkswaterstaat zo langzamerhand een probleem. Het is duidelijk dat de ton nen oud hout op de duur in de weg ko men te liggen. Er zijn verschillende methoden denk baar om de zaak op te ruimen, zo deel de men ons van de zijde van Rijkswa terstaat mee. Allereerst zal men opko pers proberen te interesseren, die het hout waarschijnlijk vrijelijk kunnen weghalen. Mocht dit niet lukken, dan zal men er eenvoudig een brandje van maken. Dat dit een behoorlijk brandje zal moeten worden staat natuurlijk wel vast. De verwachting dat alles tot as zal vergaan is bovendien optimistisch. In het gunstigste geval zo rekent men zal toch zeker een derde deel blijven liggen. Men heeft echter nog enkele moge lijkheden achter de hand om ook dit overblijfsel te doen verdwijnen. UTRECHT. De directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat heeft van daag in Utrecht 'onderhands aanbe steed de bouw van twee schutsluizen in de toekomstige VolKerakdèam. Het werk is mondeling gegund aan de com binatie amsterdamsche ballast maat schappij N.V., Amsterdam, Internatio nale gewapendbeton bouw n.v., Breda, en Nedeerlandse aanneming maatschap pij v.h. firma H. F. -Boersma N.V., Den Haag. voor 21.177.000. De buow van de schutsluizen zal drie en half tot vier jaar vergen. WOLFAARTSDIJK. In het Dorps huis is de jeugdactie 10 x 10 ges-tart. De voorzitster van het actie-comité, mej. J. v. Damme sprak een openings woord. waarin zij haar erkentelijkheid betuigdé voor de spontane en enthou siaste hulp, die het actie-comité van het gemeentebestuur mocht ondervinden en nog ondervindt. Verder ,gaf ze een korte uiteenzetting van het doel van deze ac tie en de verdere plannen van het ac tie-comité. Tot slot riep ze iedereen op om de volgende avond op 27 januari a.s., waar bij een gezelschap van de Stichting de Oprechte Amateur zal optreden, in gro ten getale te bezoeken. De heer J. W. Prins, gemeentelijk contactpersoon in het actie-comité ging in zijn toespraak nader in op de achtergronden, de feiten, die aanleiding zijn geweest tot het orga niseren van deze actie. Aan de hand van enkele cijfers schetste bij de af schrikwekkende en verwerpelijke toe stand, waaronder 2/3 van de wereldbe volking 1900 mi'Iijoen mensen) leven. Vervolgens sprak de heer Prins over het fei-t, dat dit een Jeugdactie is. Hij liet uitkomen, wat de taak van de jon geren is in deze huidige maatschappij, waarbij het in het kort gezegd gaat om het elkaar en dat natuurlijk op in ternationaal niveau de hand reiken en gezamenlijk trachten, de wereld be woonbaar te maken voor iedereen. De rest van de avond werd verzorgd door het muziekgezelschap Harmonica- na, dat op voor-treffelijke -en enthousias te wijze musiceerde. Tevens werd een 4-tal films vertoond over één van de ontwikkelingsgebieden, nl. Afrika. YERSEKE. In de maand decem ber werden in totaal 10.186.348 oesters geëxporteerd, dat is 814.220 oesters min der dan in december 1960. Behalve Zwitserland is over de gehele linie min der verzonden. Frankrijk valt erg tegen en Engeland nam minder dan de helft af. De cijfers zien er als volgt uit: Hol land 252.757 (in 1960 317.152), België 5.155.056 (5.441.825), Frankrijk 3.277.750 (3.527.850), West-Duitsland 310.458 (327.171), Engeland 134.800 (291.650), Zwitserland 188.947 (163.072), diversen 52. 360 (117.628). In totaal zijn nu 20.5 miljoen oesters weg, dat is twee mil joen minder dan in 1960. De verwach ting is, dat dit seizoen de 33.5 miljoen van vorig jaar niet bereikt wordt. Drs. Wijsen had overigens nog heel wat meer cijfermateraal uit Den Haag meegebracht. Zo vertelde hij, dat in 1960 ruim de helft van de Nederlandse bevolking op vakantie is gegaan. Ander half miljoen landgenoten gingen naar het buitenland ?n gaven daar 482 mil joen gulden uit, dat is 70 pet. meer dan in 1956. Buitenlanders, die in 1960 in ons land hun vakantie doorbrachten, lie ten 484 miljoen gulden achter aan be stedingen, sinds 1956 een stijging van 107 pet. Deze cijfers brachten dr. Wij sen tot de conclusie, dat het toerisme als welvaartsbron een steeds grotere rol gaat spelen. Alleen al uit dien hoofde dient het toe risme bevorderd te worden, zo meende hij. Het binnenlandse toerisme is lande lijk gezien weinig interessant. Het bete kent alleen een verplaatsing van de be stedingen. Maar regionaal is dit toeris me van het grootste belang. Bijna vijf miljoen vakantiegangers bleven in 1960 in eigen land. Hun bestedingen liggen tussen 600 en 800 miljoen gulden, exclu sief het dagbezoek. Als het werkelijk ernst is met een zo goed mogelijke spreiding van de wel vaart dient een doelbewust regionale toeristische politiek gevoerd te worden, aldus drs. Wijsen. Het beleid in deze zal in de eerste plaats gericht moeten zijn op de verbetering van de toeristi sche infrsatructuur. Het ministerie van economische zaken verstrekt subsidies, die gelijk zijn aan de bedragen, die voor infrastructuur uitgekeerd worden in het kader van de industriële Ontwikkeling. In 1960 toen voor het eerst met deze uitkeringen werd begonnen, werd voor dit -doel 2,5 miljoen gulden uitgegeven. Zeeland kreeg daarvan 750.000 guide, De projecten hadden met name betrek king op het aanleggen van parkeer plaatsen. het maken van duinpaden en duinovergangen en voorzieningen in het kader va de watersport. Met deze re geling kan ook een gunstig klimaat worden geschapen voor het particulier intiatife. Drs. Wijsen was tevens van oordeel dat deze regeling reeds resulta ten heeft opgeleverd. Tot slot meende de directeur-generaal dat met name door het Deltaplan het toerisme in Zeeland zich enorm snel zal ontwikkelen. T oeristenindustrie De tweede spreker, dr. J. F. Saar- Ioos, economisch adviseur van de Hore- eaf belichtte bet Deltaplan en de toeris tenindustrie. Als voorwaarde voor een gezonde toeriste ontwikkeling noemde dr. Saarloos een goed geoutileerd toe- ristenapparaat. Hij vond het jammer, dat het particuliere bedrijfsleven zo wei nig wordt betrokken in de toeristische plannen van de overheid. Sprekend over de moeiliikheden van de rentabiliteit zei dr. Saarloos. dat het vakantietoerisme een te smalle basis is voor de toeris tenindustrie. Het dag- en weekendtoeris- me is daarbij nodig. Hii voerde dan ook een pleidooi om de regionale propagan da meer te richten op dit toeriwme. Dr. Saarloos rekende voorts af met de ge dachte, dat de toerist de rust zoekt. Naar zijn mening schuwt hij de stilte. En daar moet bij de vestiging van een toeristenindustrie rekening worden ge houden. Hij legde vooral het accent op de gemakkelijke bereikbaarheid. Dr. Saarloos verwachtte dat het moeilijk zal ziin om toeristenhotels te stichten. Als enige oplossing voor deze materie zag spreker tenslotte de moderne' vorm van logiesverstrekking. Op beide inleidingen volgde een eani- meerde gedachtenwisseling. De leiding van de bijeenkomst berustte bij de heer dpartement. Middelburgse tafeltennis- kampioenschappen MIDDELBURG. In het gebouw ,,De Schakel" werden gisteravond de finales gespeeld van de 10e Middelburgse tafel tennis kampoiensehappen 1962. Maan dag- en dinsdagavond waren reeds de voorronden geweest. In vier klassen wa ren er in totaal 45 inschrijvingen. De eerste ronde van de 1ste klasse be gon al direct met een verrassing, nl. toen Bram van Gilst verloor van Thijs Engelse met de cijfers 1821 en 1521. Voor de halve finale plaatsten zich: Wil ly Minnaar en Thijs Engelse die beiden Cees Vos (PZEM) uitschakelden. De finale ging dus tussen Rinus Hofman en Thijs Engelse die over 5 games zou gaan. Rinus Hofman had echter aan 3 games genoeg om Engelse alle illusies te ontnemen. Hij won met 2110, 2111 en 2111. Een duidelijke overwinning dus. De strijd in de 2e klasse ging tussen de heren De Vries en De Wilde. De laatste won in 3 sets met: 2114, 17—21 en 2116. Om de 3e en 4e plaats speel den F. Dirven en Hilleman. welke door Dirven werd gewonnen met: 2114 en 21—10. De finale in de 3e klasse werd ge wonnen door Pim Hermanides (14 jaar) die Hilleman in 3 sets versloeg. Pro voost won van Boudewijn Goudswaard het duel om de 3e en 4e plaats. In de 4e klasse ging de finale tussen Theo de Roos en Boudewijn Gouds waard, welke door de Roos werd gewon nen met 2113 2224 en 2112. De 3e plaats was hier verrassend voor Pim Hermanides. De dubbels werden gewonnen: Halve klasse: R. Hofman en B .van Gilst. Driekwart klasse: Pim en Auke Her manides. Na afloop reikte de voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer De Vries, de fraaie bekers en draagmedailjes uit aan de winnaars van de verscheidene klassen. DOMBURG. Zaterdagmiddag om half drie zal burgemeester mr. W. J. E. Crommelin het plaatselijk actieco mité „tien maal tien" installeren. Dit zal gebeuren n-a-da-t het muziekkorps door de badplaats is igegaan. Als bij zondere attraktie zullen vier „gewich tige" heren uit Domburg hun gewicht laten rad-en. Onder hen bevindt zich de burgemeester zelf. MIDDELBURG De opening van het nieuwe hoofdgebouw van de Mid delburgse COAK-kazerne de offi ciële naam ervan luidt Generaal Berghuijskazerne vindt vrijdag 26 januari plaats. De werkzaamheden voor deze nieuwbouw hebben ruim twee jaar in beslag genomen en op de plaats, waar vroeger een aantal oude hoofdstedelijke woningen stonden, ver rijst nu het gloednieuwe hart van de kazerne. Vanaf half elf 's morgens op de openingsdag worden de genodigden in het sportgebouw van de le COAK aan het Molenwater ontvangen, waar na om elf uur de overdracht van de nieuwbouw plaatsvindt aan het dienst vak van de Militaire Administratie. Na een défilé der troepen volgt de in gebruikname van het gebouw, bezich tiging ervan en een ontvangst in de officiersmess. THOLEN. Nu de vorst verdwe nen is en de mogelijkheden tot het klaar maken van het product weer groter worden, is er een sterke toe neming van het aanbod van uien op de Thoolse veilingen. In de weken rond de jaarwisseling was het aanbod steeds betrekkelijk gering maar deze week is dat anders geworden en gisteren wareh er op de Thoolse uienveilingen aanvoeren van 100 tot 175 ton per vei ling. MIDDELBURG De Middelburgse turnvereniging „Wilhelmina" organi seerde vaardigheidsproeven, af te leg gen door de aspiranten en leden. 37 as piranten en vijfentwintig leden namen aan de proeven deel; één kandidate werd afgewezen. Voor het diploma A meisjes slaagden: Els Geldof, Lia Drost, Ankie van Noppen, Dinie Wondergem, Sarie Corstanje, Annike Plui- mers, Anneke Bosdijk, Coby den Hooijer, Ineke Jasperse, Tineke Suurland, Hanny Leijnse, Rini Wijkhuis, Els Mons, Catrien Elings, Ada Uil, Anneke Rotte. Diploma meisjes-B: Nelleke van Boven, Trudy den Lange, Joke Schoenmakers, Ria Poortvliet, Anneke Luitwieler, Tini Rotte, An nie Schonis, Simone Polderman, Elly Sey- moer, Hiide de "Wilde, Marijke Walraven. Diploma jongens-A: Henk Drost, Jan-Kees Hoofdman, Wim de Groot. Diploma jongens-B: Ad van den Berg, Piet Verhulst, Leen Pluijmers, Ad van Sorgen, Jos van de Velde, Barend Midavaine. Diploma dames derde klasse-B: de dames Cujé, de Kam, E. Houmes, L. Houmes, Van de Pas, Tomasoa, Overijnder, Thijn, N. Bou- wense, T. Goverse, Zwartendijk, Klaassen, Janssen, van Sabben, de Regt en Schoenma kers. Diploma dames tweede klasse: de dames H. Hamming, J. van den Berg, N. Goverse. Dames eerste klasse: de dames A. Gover se, T. Jeres, L. van Roon en G. Houmes. Diploma A-heren senioren: de heren Griep en K. Schoenmakers. Aan bovengenoemde proeven was te vens voor alle groepen een wedstrijd met prijzen verbonden. Desondanks had de afzet een vlot ver loop want de export geschikte mid delkwaliteit werd verkocht voor 28 tot 28,5 cent per kg. Dit is wel 1 tot 2 cent per kg. minder dan de vorige week nog werd betaald, maar niettemin nog een zeer bevredigende prijs. Voor-al voor Engeland en Frankrijk worden op het ogenblik veel Zeeuwse uien verladen. Ook de export naar West-Duitsland loopt op het ogenblik wat vlotter dan de laatste weken meestal het geval was. De prijs op het ogenblik maakt dat er sprake is van een zeer gunstige gang van zaken, temeer ook omdat de kwa liteit over het algemeen niet tegen valt. In de eerst komende weken- wordt een flink aanbod verwacht, maar daar na zal het wel minder gaan worden want de voorraden zijn niet bijster groró meer. Op Tholen hebben nog ver schillende telers een voorraad uien, doch elders in Zeeland is dat van min der betekenis. Daar heeft men overwe gend in de afgelopen maanden de uien verkocht. De wekelijkse export van uien ligt thans rond 4 miljoen kg. Hier mee is de ui verreweg het belangrijk ste export product van de Nederlandse tuinbouw. Ongeveer de helft van de to tale groente export van het ogenblik bestaat uit uien en dat zal zeker nog enkele weken zo kunnen blijven. OOSTKAPELLE. In het ver enigingsgebouw in Oostkapelle nam de heer M. A. van Strien gistermiddag afscheid als hoofd van de Chr. lagere landbouwschool. Tal van autoriteiten woonden dit scheiden hij, onder wie de burge meester F. G. Sprenger, de voorzit ter van de Zeeuwse CBTB, de heer J. v. d. Bos uit Sint Annaland, mr. S. Sybrandy, secretaris van de Zeeuwse CBTB, de inspecteur voor het land bouwonderwijs in het vijfde ressort, ir. Bollen, de commissie van toezicht en vele leerlingen met hun ouders. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Wattel, sprak een openings woord en dankte de heer Van Strien voor de ruim vijf jaar die hij besteed heeft aan het lager landbouwonderwijs in Oostkapelle. Het verheugde de heer Wattel, dat het scheidende hoofd Wal cheren. niet gaat verlaten (de heer Van Strien is benoemd tot leraar -aan de Chr. middelbare landbouwschool te Mid delburg.) Ir. Bollen merkte op dat de heer Van Strien moeilijke jaren in Oostkapelle heeft gekend, vooral met betrekking tot de bouw van de nieuwe school. Evenwel, aldus ir. Bollen, de heer Van Strien heeft zich uitstekend van zijn taak ge kweten. Namens het personeel richtte d-e heer P. Cornelisse woorden van waardering en afscheid tot de heer Van Strien, die hij een boekenbon aanbood. Namens de leerlingen overhandigde Joop Melse een schermerlamp. de eer steklasleerling Jan v. d. Putte bood een fraaie plant aan voor mevr. Van Strien, die bij het afscheid van haar man he laas niet aanwezig kon zijn. Verder voerden nog het woord burgemeester Sprenger namens de commissie van toezicht en de heer J. Aarnoudse, die de dank van de ouders vertolkte. Na de pauze ging de CBTB-voorzitter v. d. Bos over tot installatie van het nieuwe hoofd, de heer R. Struyk. Dit echter niet eerder dan dat de heer Van Strien KANTONGERECHT MIDDELBURG MIDDELBURG. Op de avond van 18 juni naderden op het jaagpad langs het Kanaal door Walcheren In Vlissin- gen drie jongelieden, die net een min of meer vrolijke avond achter de rug hadden, elkaar. Van de Souburgse kant de matroos B. op een bromfiets met vlak achter hem zijn fietsende kame raad Van B. Van Vlissingse zijde nader- BROUWERSHAVEN. Het zielental van de gemeente Brouwershaven liep in het afgelooen jaar terug met 63. Op 1 januari 1961 woonden er 3561 mensen in de nieuwgevormde gemeente, een jaar later 3498. Het aantal geboorten was 27 jongens en 28 meisjes: het aan tal overledenen 20 mannen en 17 vrou wen; het aantal vestigingen 35 mannen en 39 vrouwen en het aantal vertrokke nen 69 mannen en 86 vrouwen. Zeven tien huwelijken werden gesloten. Eén echtscheiding werd geregistreerd. Aanrijding op Prelaaiweg WESTKAPELLE. Gisteren ont stond op de 'Prelaatweg in Westkapelle een botsing tussen twee personenauto's. Een uit Aagtekerke komende auto ver leende geen voorrang aan een van VLISSINGEN. Hoewel de plaatsing en terugplaatsing van de gehandicapten in het vrije bedrijf de voortdurende aandacht heeft, geldt ooik voor de Ge meentelijke sociale werkplaats te Vlis singen dat deze doorstroming nog niet is wat de directeur, de heer H. J. Vis- ser, ervan verwacht. Vele tewerkgestel- den zijn zodanig gehandicapt dat zij voor het vrije bedrijf niet aanvaard baar blijken te zijn of daarvoor on geschikt zijn, aldus lezen we in het jaarverslag over 1960. De bouwplannen voor een nieuwe werkplaats bevinden zich reeds in een ver gevorderd sta dium van voorbereiding. De Vlissingse raad heeft voor de bouw en inrichting reeds een crediet van 700.000 gulden uitgetrokken. De werkplaats was reeds in 1960 goed van orders voorzien. RENESSE. In onze editie van gis teren werd ten onrechte in de kop van een bericht vermeld dat in Zierikzee hakenkruizen zouden zijn aangebracht. Zoals uit de inhoud van het bericht reeds bleek moet dit zijn: Renesse. De Cefa zal op zaterdag 13 januari rechts komende wagen. Beide voertui- in het Ned. Herv. verenigingsgebouw in gen liepen materiële schade op. Per- Zierikzee om acht uur 's avonds de soonlijke ongelukken deden zich niet film „Over vakantie gesproken" verto- voor. I nen. Van een medewerker OP het eerste gezicht is het Zeeuwse gezin in het afge lopen jaar gegroeid. Wij willen pogen de cijfers nog wat nader te verklaren. Voor vele gemeenten zijn de cijfers zeer teleurstellend. De één na de ander kampt met een voortdurende teruggang. Wij geloven dat voor een niet onbe langrijk aantal gemeenten de teruggang niet is te stuiten. Daar zijn voorbeelden van te over. Ook buiten onze provincie. Alle gemeenten met een over wegend soms zelfs uitsluitend agrarisch karakter, zullen wat inwonertal betreft blijven terug lopen. Daar is een reden voor. Altijd heeft de mens zich gevestigd waar werk was. Het agrarisch bedrijf is sterk gedecentraliseerd. Daarom verspreiden de nederzettingen zich eveneens. En daardoor ontstonden de vele kleine gemeenschappen, al dan niet tot één gemeente geworden. De agrarische bedrijfstak stoot arbeids krachten af. Nog elk ja-ar. Bovendien is er bij de jongeren een minimale belangstelling voor landbouwwerk- zaamheden. i Dit alles blijkt uit de cijfers van vele Zeeuwse gemeenten. Ondanks het gebruikelijke geboorteoverschot dat wil zeggen dat er meer men sen worden geboren dan er zijn ge storven is er in tal van gemeenten nog een teruggang. Indien er geen geboorteoverschot zou zijn, was de teruggang nog veel groter. Dat zal in een later stadium blijken als de ze gemeenten nog meer verouderd zijn, wat leeftijdsopbouw betreft dan zij nu reeds zijn. Het zou interessant zijn van alle ge meenten die een dalend inwonertal hebben, bovendien de vertrekover- schotten nog eens statistisch naast el kaar te zien. Zelfs de totaalcijfers van de pro vincie, zijn, hoewel bemoeidgend, toch niet rooskleurig. Wij vergelijken on ze provincie met een gezin waarin, hoewel er al volwassen kinderen zijn, toch nog kinderen worden gebo ren. Eén der volwassen kinderen is naar elders vertrokken omdat er in de streek zelf geen passende werk kring was en alleen omdat er een tweeling is geboren, groeide het ge zin. Wij weten op dit moment even min het totale geboorteoverschot van onze provincie. Wij nemen aan, op grond van het totaal, dat het ge boorteoverschot groter is dan de to tale toename van inwoners. Dat be tekent dat het aantal inwoners dat werkzaam is in onze provincie, van wege een vertrekoverschot is gedaald. Zeelands groei zit in kleine kinderen en ouden van dagen die niet meer weg kunnen en ook niet weg willen. Het baat ons niet harde feiten te verdoezelen. En wij zien ze niet an ders. Vandaar het minder fraaie beeld van Zeelands groei. Wij zouden ech ter tekort schieten in het geven van voorlichting als we het hierbij zouden laten. Wij moeten namelijk de plaatsen nog wat nader bekijken. En dan valt het ons of> dat het merendeel van de ogenschijnlijk Zeeuwse groei zich concentreert in of rondom de grootste gemeenten. Dat betekent tevens in de niet agrarische gemeenten. Zelfs zo dat in enkele Zeeuwse gemeenten een vestigingsoverschot is ontstaan. En dan pas is de zaak gezond. Werk voor het opgroeiend geslacht en meer dan dat. Van oudsher vestigden de mensen zich daar waar werk was. Voorheen verspreid in de agrarische bedrijfstak. Thans geconcentreerd rondom de industrie met de daaraan verbonden handels- en vervoersactivi- teit. Bovendien vraagt deze totaliteit diensten van velerlei aard; onderwijs, gezondheidszorg, ontspanning etc. Een industriële concentratie trekt velerlei activiteiten ban, terwijl de gedecentraliseerde agrarische bedrijfs tak alleen maar afstoot, met cumula tieve werkingOngetwijfeld zullen wij deze ontwikkeling verschillend be oordelen. Wij juichen niet en wij treuren niet. Wij constateren slechts. Indien wij het juist zien, zal het Zeeuw beleid een ondersteuning moeten zijn van een natuurlijke con centratie. Er kan enorm veel energie, geld en materieel verloren gaan door tegen de stroom op te roeien. Het zou daarom voor de hand liggen dat al wat de provincie aan kracht kan opbrengen wordt aangewend ter on dersteuning van een zekere concen tratie. Opdat althans de bestaansmo gelijkheden van de eigen provincie worden benut, alvorens te veel le den van ons gezin elders worden op genomen de de Arnemuidse metselaar J. M. op zijn bromfiets. De twee bromfietsers passeerden elkaar zonder brokken maar de fiets werd door de niet m'ser rechts rijdende metselaar aangereden, waarna de voertuigen en hun berijders tegen het wegdek smakten. Voor M. Waren de gevolgen het ern stigst. Hij bleef bewusteloos liggen en bleef twee weken buiten kennis in het ziekenhuis waar hij verbleef. In totaal wa.s hij gedurende vier maanden niet in staat zijn werk te hervatten. Over het ongeluk en de mogelijke oorzaak er van wist M„ wie de -schuld van de aan rijding werd verweten, niets meer af. Daarom was het nodig in deze door het kantongerecht aangehouden zaak, de twee andere betrokkenen te horen. Uit de verklaringen van deze getuigen bleek de schuld overduidelijk bij M. te liggen en deze mocht een geldboete van een tientje in ontvangst nemen, rekening houdende met het feit, d-at hij zelf de zwaarste gevolgen van het ongeval had geleden. Op het voor het verkeer moeilijke punt in Oostkapelle, waar de Vroonweg en de Duinweg elkaar kruisen en dat op 2 augustus door de vacantiegangers extra druk was, verleende de Dordtse onderwijzer G. R. geen voorrang aan een van rechts naderende Duitse auto. Een botsing was het gevolg. De onder wijzer werd eveneens verweten met zijn wagen te veel links te hebben gereden, maar dat bleek ter zitting niet bewijs baar te zijn, zodat hij voor dat feit werd vrijgesproken. Voor het geen voorrang verlenen eiste de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, 10.of twee da gen, het vonnis was 11.— of twee da gen. Dubbelparkeren Op de drukke Lange Delft in Middel burg wist dc besteller J. M. B. ook niet meer op 7 augustus, waar hij zijn driewielige motorcarrier moest neerzet ten. In uiterste nood zette hij deze naast een geparkeerde auto. Toen de chauffeur J. P. van den K. uit Halste ren met zijn track met oplegger door de Lange Delft wilde rijden, vond hij de weg geblokkeerd. Hij meende een gaatje te zien, zette door en.... en raakte de carrier, die op zijn beurt de auto een opdoffer gaf. Beidé voertuigen leden schade. De chauffeur kreeg voor zijn ongeoor loofd doorrijden ƒ20.of vier dagen, de besteller voor het „dubbelparkeren" een tientje. Beiden conform de eis. alle sprekers had bedankt voor hun speeches en geschenken. De heer v. d. Bos wenste dat de heer Struyk, die van Terschelling gekomen is, Gods zegen toe 'bij de hem wachtende taak. De nieuwe direkteur riep zijn toehoorders op tot eensgezinde samenwerking. Hij hoopte dat de plannen voor de nieuwe school zo spoedig mogelijk gerealiseerd mogen worden. GOES. In het Goese stadhuis is woensdagavond het actiecomité 10 maal 10 geïnstalleerd. Wika Hiensch zette uiteen dat de Goese jeugdgemeenschap van mening was dat voor het voeren van acties ter leniging van de noden in de onderontwikkelde gebieden een afzonderlijk comité nodig was. Dit co mité zal worden gevormd door de heer G. v. d. Vliet als voorzitter en namens de L.J.G. en de Goese jeugdgemeen schap, J. Oele secretaris, mej. R. van Meerendonck penningmeesteresse, de heer F. Schlingemann namens het Goe se lyceum, de heer P. Hopmans na mens de Katholieke HBS. mej. A. J. Janse namens de lagere scholen en mej. A. J. Lippe namens het Leger des Heils. Namens de padvinderij kreeg zit- ting mej. J. Nijsse en namens Jonge* Strijd mej. C. J. Driessen. In een ver tegenwoordiging namens de sportvereni- In zijn installatierede zei waarne mend burgemeester J. S. Vlsscher dat de jeugd van nu zich zal inzetten om andere volken mee te laten profiteren van onze welvaart. „U gaat nu", aldus de heer Visscher. „een der mooiste idealen trachten uitvoering te geven na melijk om de evenmens wat meer ge luk te brengen". Namens het actiecomité bracht de voorzitter, de heer G. v. d. Vliet, de heer Visscher dank voor wat hij noem de het hart onder de riem voor het co mité. Hij zette daarna uiteen welke ac tiviteiten het comité denkt e -gaan on- wikkelen om gelden in te zamelen. Naast de zgn. zakgeldactie zal op 26 januari a.s. in de ambachtsschool een groots opgezette „stadsavond" worden georganiseerd, waarin het comité zich aan de Goese burgerij zal presenteren. Aan deze avond zal meegewerkt wor den door de bekende pianist Jules de Corte. Voorts zal over enkele dagen de zgn. tien maal tien-gramofoonplaat in de handel verkrijgbaar zijn, waarvan een gedeelte van de opbrengst bestemd is voor de actie. ST ANNALAND. Het zoontje van de heer Giljam uit de Weststraat liep in de Ooststraat met een kerstboom, die hij achter zich aan sleepte. Juist pas seerde de dienstbus van de T.A.D. die de Kerstboom raimde, waardoor het vent je in aanraking kwam met het onder einde van de boom, waardoor hij een diepe beenwonde opliep en in het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom moest worden opgenomen. GOES, 10 jan. Groenten, per stuk: knol- seldrij 6-—9. per kg: knolselderij 1416; -wit lof AI 85—94, All 78—80, BH 49—75; sprui ten All 21—36, Bil 18-24, afw 16—27. Andij vie II 89—98, afw 46; prei AI 22—28, All 16— 24: groene sav kool 2528; afw rode kool 613; witte kool 10; boerenkool 411; gele sav kool 1619; uien 1124; stek 6; peen stek 5; veldsla 77: bintjes afw 4. BERGEN OP ZOOM, 10 jan. Prei 11— 56, spru ten 2087, savooie kool 1118, rode kool 614, witte kool 5—8, waspeen 14—^2, witlof 5890, kroten 1216, breekpeen 5 16, uien 6—12. boerenkool 4—13, glas sla 14— 19, glasandijvie 7495, goudreinetten 53—62, Golden Delicious 41—81, Winston 44—73, Jona than 41—72, Comtesse 22—64, Saint Remy 43— 19. BERGEN OP ZOOM. Eiernoteringen in gaande donderdag 11 jan. 1962. Prijsklasse O 16 cent, idem I 15 cent, idem II 13 cent, idem III 12 cent, idem IV 11 cent. TERNEUZEN, 10 jan. Per 100 st. in cen ten sla 2 14—15.50, sla C 2 69 60—81; per stuk in centen knolselderij A 2 15—18 C 2 8— IV, per bos in centen selderij 25—63 per kg in centen: kroten 8—15: rode kool 16—26; sa- voye kool 2—18—35; witte kool 10—18. boe ren kool 18—25. breekpeen 2—20. waspeen 10 —32, prei A 2 37—56; B 2 26—52: spruiten A 2 48—56; B 2 38—60; afwijkend 30; sprui ten gesch. 88; uien le soort 23 2e soort 10 18; witlof A 1 70—76; B 1 71—72; B 2 65—69: afwijkend 50—63; Golden delicious le soort 80; 85—86; 75 88—89; 70 89—90; 85 73—74; 60 62—63; 2e soort 80 83—87; 75 8485 70; 85- 87 65 74—75; 60 57—59: 2d 46—50; 3 grof 64—67 3 fijn 30—45; kroet 40—46; jonathan le soort 80; 68; 75 77—78; 70 75—76; 65 70— 71: 60 64—65; 2e soort 75 67—70; 70 68—71; 65 64—68; 60 58—59; 2d 47; 3 grof 54—61; 3 fijn 4648; kroet 4445: goudreinet le soort 85; 71—72; 75 73—74; 65 70—71; 2e soort 85 69—70; 75 71—72; 65 70—71; 2d 55; 3 grof 68— 70; 3 fijn 60—61; kroet 51—55; Winston le soort 65 76; 55 60 2e soort 65 68; 55 51; 3 grof 45; 3 fijn 32; kroet 3S; zoete ermgard kroet 31; peren du comise le soort 7585; 1,12; 65-75 1,07 2e soort 75-85 1; 65-75 74; 2d 60; 3 grof 70; 3 fijn 38; st. remy 3 grof 50; 3 fijn 47; kroet 3746; conference le soort 55 69—72; 2e soort 65 79—80 55 65—66; pondsperenkroet 36; g. wildeman kroet 33. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 10 jan. Exportgarna len 1148 kg 3,31—3,60: schar 120 kg, bot 130 kg, wijting 28 kg, sprot 1990 kg, kabeljauw 70 kg, wulk 1 kg, ongesorteerde vis 33 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4