Rouwbeklag EEN KAART MET EEN NAAM kwam uit hele wereld AANGRIJPENDE MOMENTEN IN UTRECHTS BUURKERK Geen behoefte aan mooie colonnes, maar aan mensen De officiële dodenlijst N.S.: Zo nodig voorschotten Molotof (nog) niet in Wenen NAAR MOSKOU Ihenverraste- VAN LONDEN Fransen naderen de helft Slachtoffers van ramp herdacht in Tweede Kamer Zeeman schoot bed in vuur en vlam Groots succes voor Britse luchtvaart Mr. LUNS ZEGT NOTA TOE Niet alleen Het moeilijkst Tot 91 CHEF MEDISCHE DIENST N.S. EIS: VIJF JAAR NIET ACHTER Hakenkruis op Deens parlementsgebouw AUTOSTUUR Woensdag 10 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Uit alle delen van Nederland en van over de grenzen zijn gisteren blijken van medeleven binnengekomen met de slachtoffers van het treinongeluk bij Harmeien en hun nabestaanden. Prinses Wilhelmina stuurde de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een telegram met de vol gende inhoud: „Diep geschokt door de droevige berichten van het spoorweg ongeluk, verzoek ik u alle getroffenen mijn hartelijke deelneming over te brengen". Uit Spanje, waar zij met vakantie zijn, zonden koning Boude wijn en koningin Fabiola een tele gram aan het Nederlandse vorstenpaar. Diplomaten Mr. J. A. Jonkman betuigde de directie van de N.S. telegrafisch mede leven namens de leden van de Eerste Kamer. De deken van het diplomatie ke corps in Nederland, Baron van der Straten-Wai 11 et, bracht aan minister Luns het rouwbeklag over van het corps. De minister-president van Suriname, mr. Emanuels, stuurde een tele gram aan minister Korthals en de voor zitter van de Surinaamse Staten 'her dacht de slachtoffers van het ongeluk in een toespraak voor de aanvang van de vergadering van de Staten. De waarnemend gevolmachtigd minister der Nederlandse Antillen in Nederland stuurde eveneens een tele gram. Van de Nationalistische Be weging Suriname in Nederland ontving premier De Quay een brief, .waarin de beweging 'haar deernis uit sprak met de Nederlandse gezinnen „waar het nootlot plotseling zo wreed heeft toegeslagen". België De Belgische Kamer van Afgevaar digden hoorde gisteren staande een toespraak aan van zijn voorzitter A. van Acker over het ongeluk dat Nederland had getroffen. Paus Johannes XXIII zond een telegram, waarin hij zei te zullen bidden voor de slachtoffers en hun na bestaanden. Telegrammen stuurden eveneens bisschoppen van Keu len, Münster en Luik. Bij de spoorwegen kwamen verder telegrammen binnen van de K.L.M., de British Tranport Commission, de Ja panse spoorwegen, de Kamerfractie van de K.V.P., de personeelraad van de N.S., het N.V.V., de K.A.B., het A.N.V.V., de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel St. Ra phael en verscheidene vervoersonder nemingen. Van een onzer verslaggevers f t 17 jYTTTTT ^MTïiriFT TTTRECHT Onpeilbaar diep was het menselijke leed onder de Gothische bogen van de kjiji t IjIjuiVllDDJjlj I U Buurkerk. In lange rijen stonden zij op .rood-bruine schragen: 85 kisten, alle van blank eikehout, op twee na. Zij waren kleiner en wit van kleur. Aan ieder van de kisten hing een kaart met een naam. Telkens een dode, 85 keer. Onder iedere schraag het laatste tastbare: een witte iact/att i za^ en daarin, in plastic, de bezittingen die de slachtoffers bij zich hadden gehad toen de dood Van onze correspondent LONDEN. Na een dringend verzoek "Rttriie Sowjetunie is een zeldzaam Brits geneesmiddel in alle spoed per vlieg tuig naar Moskou gebracht. Het is be stemd voor een vooraanstaande Rus sische geleerde, professor Lev Davido- vitsj Landau, die in een ziekenhuis in Moskou ligt. Hij liep bij een auto-onge luk zwaar letsel op aan de hersens. Het medicijn draagt de naam Ureaphil. Professor Landau is een der belang rijkste deskundigen-ter wereld op hjet gebied van de theoretische natuurkun de. Zijn toestand werd gistermiddag als levensgevaarlijk beschreven. Sir John Cockcroft, de bekende Brit se kerngeleerde had het verzoek uit Moskou gekregen om het nieuwe, nog zeer schaarse geneesmiddel naar de Sowiehmie te shi—»n. w-"n >-.»■« verbonden aan de Russische ambassade in Londen, haalde het per taxi oij een apotheek in Londen. Hij reed meteen door naar London Airport waar een vliegtuig klaar stond dat het via War schau naar Moskou bracht. Kort daar na is gisteren nog een tweede hoeveel heid verzonden. BOREN IN MONT BLANC Van onze correspondent PARIJS De tunnel onder de Mont Blanc, die 11,6 kilometer lang zal worden, is thans voor ongeveer 75 procent geboord. Op 8 januari waren de Fransen ongeveer 4,6 ki lometer in het gesteente gevorderd en de Italianen 3,7 kilometer. Ondanks het aanboren van een bron, die een kubieke meter water per se conde de tunnel inspuit aan Italiaan se zijde, vordert het werk met een snelheid van acht meter per dag aan Italiaanse en met zeven meter per dag aan Franse zijde. Het is bij de bouwstellingen in de tunnel ongeveer dertig graden bovên nul. maar door koelinstallaties en luchtverversingskanalen is men er in geslaagd de temperatuur, waarin ge werkt moet worden, tot 22 graden te rug te brengen. Als zich geen bijzondere moeilijkhe den voordoen verwachten de Fransen dat zij tegen het einde van de komen de zomer het midden van de tunnel (5,8 kilometer) bereikt zullen hebben. Van 's morgens vroeg af zijn familie leden naar Utrecht, gegaan, voor een eerste en misschien tegelijk laatste blik op hun dierbare doden. In de stations hal stonden enkele dames van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers klaar voor het geven van de eerste inlichtingen. De Spoorwegen lieten de mensen per auto naar het opvangcentrum in de Poort van Cleef brengen. Daar wacht ten weer U.V.V.-sters. Zij waren het die de door verdriet aangegrepen man nen en vrouwen vergezelden op hun korte tocht naar een van de verschrik kelijkste momenten in hun leven. Ook in de Buurkerk werden zij niet alleen gelaten. Geestelijken, mensen van het Humanistisch Verbond, enkele geneesheren en weer de onvermoei- haren van het Leger des Heils waren er, om wie daaraan behoefte had bij te staan met woorden van bemoediging en troost. Langs de gangpaden waren stemmige coniferen geplaatst. Hier en daar gaven enkele kransen en bloemen wat kleur aan de oude hallenkerk. Het moeilijkst van alle functionaris sen hadden het waarschijnlijk de man nen van de rijkspolitie. Zij moesten de nabestaanden naar de plaats brengen waar zij, zoals het in officiële termen heette, werden geconfronteerd met de overledenen. De onverbiddelijke wet schrijft voor dat twee familieleden in bijzijn van een politie-ambtenaar de dode herkennen. De kist wordt weer gesloten. Hun verdriet niet meer meester zijnde, lo pen mannen en vrouwen verdwaasd terug over de koude stenen vloer. Er moet nog een proces-verbaal worden opgemaakt, formulieren wachten om te worden ingevuld. De mensen zetten zich aan kale houten tafeltjes. De po litiemannen voldoen aan de wet. Vrou wen in uniform brengen warme koffie. Zo waren tegen het einde van de middag een paar honderd familieleden in het sombere kille gebouw geweest. Zij kwamen en gingen, mét hun leed en een nooit meer te vergeten aanblik gegrift in hun herinnering. In de voorgaande nacht waren de stof felijke resten van het militair hospitaal Oog en Al hierheen overgebracht. Zij wa ren toen alle geïdentificeerd, ook de li chamen van de omgekomen machinis ten. Zij zijn in het hospitaal gebleven, omdat de anatoom-patholoog dr. J. Zel- denrust in de loop van gistermiddag sectie zou verrichten. Op die manier hoopt men te kunnen vaststellen of een der machinisten mogelijkerwijs door een hartverlamming of anders zins is getroffen. Niet geïdentificeerd waren gister middag nog de stoffelijke resten van een man en een vrouw. Met de twee slachtoffers in het Woerdense zieken huis stond het dodencijfer gisteren op 91. In negen ziekenhuizen liggen nog 54 gewonden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Nederland se Spoorwegen zullen zo nodig voor schotten geven aan gezinnen, die in financiële nood komen te verkeren doordat de kostwinner van het ge zin is omgekomen bij de ramp in Harmelen Daarmee zullen de N.S. vooruitlopen op de financiële afwik keling van de aansprakelijkheid dis zij voor het ongeluk hebben aan vaard. He4 is de bedoeling, dat de nabe staanden van de slachtoffers op korte termijn door mensen van de N.S. worden bezocht. „Wij willen daar mee grote haast maken; waarschijn lijk de komende dagen al zal er mee worden begonnen", zo deelde de N.S gisteravond mee Mocht bij het bezoek blijken, dat de nabestaanden als gevolg van de ramp in financiële moeilijkheden zijn geraakt of dreigen te raken, dan zal de N.S. met een voorschot bij springen. Verder heeft de directie van de N.S. besloten ook de kosten van de begrafenis van de slachtoffers voor haar rekening te nemen. Dat is niet gebruikelijk; gewoonlijk gaat men er in ons land van uit, dat voor ieder mens de kosten van een begrafenis toch een keer moeten worden ge maakt zodat zij na een ramp niet als „schade door het ongeluk" kun nen worden beschouwd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft gistermiddag de slacht offers van de spoorwegramp bij Harmelen herdacht. Staande namen de afgevaardigden enige ogenblik ken stilte in acht, nadat de Ka mervoorzitter dr. L. G. Korten- horst en minister-president prof. dr. J. E. de Quay woorden van herdenking hadden gesproken. „Het is een gruwelijke gedachte", zo sprak dr. Kortenhorst, „dat zovele reizigers in goed vertrouwen van en naar huis zijn gegaan en dat velen van hen door een onvoorzienbare ramp hun bestemming niet hebben be- i tikt; dat deze treinreis voor hen de dood tot eindstation heeft gehad". Prof. De Quay zei in aansluiting daarop, dat het ook de regering een grote behoefte was in 's lands ver gaderzaal te getuigen van haar mede leven met nabestaanden en gewon den. Taxichauffeur reed roekeloos Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De achttienjarige zeeman W. R. van den B. rende maandagavond het politiebureau in de Haagse Archimedesstraat binnen. Hij kwam vertellen, dat hij. een scheepsvuurpijl door het bovenlicht van een huis had geschoten. De pijl was -in een slaapkamer terecht ge komen. Beddegoed en gordijnen wa ren in brand gevlogen en een paar ruiten waren gesprongen. Op het moment dat de zeeman het politiebureau binnenholde, reden de brandweerauto's uit de kazerne naast het bureau al naar de brand. Er viel weinig te doen. Buren hadden met de bewoners het vuur al bijna gedoofd. Er was wel een flinke schade. De zeeman werkt bij een sleepdienst in Rotterdam. Daar had hij vijf vuur pijlen weggenomen, die hij op het dak van zijn ouderlijk huis wilde afvuren. Het eerste schot wa.s raak. Hij is aan gehouden wegens brandstichting. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De arts P. J. E. Hovingh, chef van de medische dienst van de N.S., is boos op de commandant van de Utrechtse Rode Kruiscolonne, de arts J. G. Herschel. Deze liet na de ramp ongezouten kri tiek horen op de organisatie van de hulpverlëriing. De heer Hovingh zegt: „Ik heb geen behoefte aan mooie colonne's ik heb mensen nodig, mensen, die voor hun taak berekend zijn. Op mijn lijstje van te gebruiken hulpdiensten na een ramp komen in deze volgorde voor: de GGD, de artsen, de militaire geneeskundige dienst en dan de Rode Kruiscolonne, eventueel ook nog de vliegvelden. De GGD is immers pri mair afgestemd op het vervoer van zieken en gewonden en heeft altijd materiaal achter de hand om bij cala miteiten in te grijpen. Rode Kruisco- lonnes zijn ik bedoel dit niet als ver wijt maar als feit in het algemeen iets minder paraat. De BB past natuur lijk ook in dit schema als de hulp bronnen dreigen op te drogen. Er be staat evenwel geen enkele verplich ting om Rode Kruis of BB te waar schuwen". Van onze correspondent LONDEN. Het was gisteren weer eens een grote dag voor de Britse luchtvaart: de Trident, het nieuwe passagiersvliegtuig voor de kortere afstanden van de De Havillandfabrie- ken, maakte zijn eerste vlucht. Alles ging uits:ekend, meldde John Cun ningham, de vermaarde invlieger van De Havilland. Hij is ruim een uur in de lucht geweest. De drie straalmotoren van de Trident zijn alle ingebouwd in het staartstuk van het vliegtuig. Het plaatsen van de motoren achterin verzekert een rustige vlucht. Met de Trident hoopt Engeland een belangrijk deel van de markt te ver overen die er in de wereld bestaat voor vliegtuigen die bestemd zijn voor de korte afstand. British European Air ways heeft al 24 Tridents besteld voor een bedrag van dertig miljoen pond. Naar indertijd gemeld werd had ook de K.L.M. belangstelling voor dit nieuwe vliegtuig van De Havilland. B.E.A. verwacht de eerste Tridents tegen het einde van volgend jaar in dienst te kunnen nemen. De kruissnelheid van de Trident ligt ongeveer bij zeshonderd mijl per uur. Het toestel kan 101 passagiers vervoe ren. WENEN (Reuter). De vroege re Russische minister van buiten landse zaken Molotof bevond zich niet onder de reizigers die gister morgen in Wenen uit de express Moskou-Wenen stapten. In Moskou werd later een verklaring uitgege ven waarin het bericht dat Molotof naar Wenen zou vertrekken onjuist werd genoemd. Er werd niet mee gedeeld waarom Molotof in Mos kou was gebleven. Molotof zou echter vrijdag of zater dag wel naar Wenen vertrekken, maar dit bericht werd officieel niet beves tigd. Het nieuws dat Molotof door Kroesjtsjef een „hopeloze dogmati cus" genoemd naar Wenen zou gaan om daar weer als hoofd van de Russische delegatie bij het inter nationale atoombureau op te treden, heeft velen verrast. Twee maanden geleden vertrok de 71-jarige oud-mi nister eens de opvolger van Stalin genoemd in het geheim naar Mos kou. Na de felle aanvallen die op het jongste Russische partijcongres op hem werden gedaan, verwachtte nie mand meer dat de geharde bolsje wiek nog een officiële functie zou mo gen bekleden. Ondanks de tegenstrijdige verklarin gen die zijn afgelegd over zijn ver trek naar Wenen neemt men echter aan dat Molotof toch weer zijn vroe gere functie in Oostenrijk zal mogen uitoefenen. Mr. R. M. Neuerburg. ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klas se,. is benoemd tot ambassadeur in Ca- racas, Venezuela. UTRECHT De officier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, heeft gisteravond toestemming gegeven voor de'begrafenis van 85 slachtoffers van de treinramp bij Harmelen. Dat ge beurde na de officiële, wettelijk voor geschreven identificatie. Gisteravond werd eeji officiële lijst van 85 geïdentificeerde slachtoffers vrijgegeven. Aangezien de voorlopige lijst, die wij gisteren publiceerden nog zeer onvolledig was, volgt hier de gehele officiële lijst: Agterberg, Willem Gerrit, Reaumur- straat 13c, Amersfoort, geb. 28 jan. 1927; Bakker, Pieter, Lekdijk 33, Am- merstol, geb. 13 okt. 1925; Blok, Lode- wijk, Vrolikst. aat 222, Amsterdam, geb. 24 aug. 1933; Blokland, Hans, Van Collemstraat 25 huis, Haarlem, geb. 29 mei 1934; Boelen, Aflrianus J. B. M„ Roelantstraat 8 (I), Amsterdam, geb. 19 nov. 1932; Van den Bogaard, Petrus Jacobus Maria, Corn. Heinrickstraat 68, Rotterdam, geb. 6 juli 1932; Boot, Hendrika, Kon Wilhelminaweg 62, Gouda, geb. 9 febr. 1913: Bouwmans, Herman Trudo Antonius, Molenstraat 54, Zundert, geb. 3 april 1936; Branger. J„ Kerklaan 79, De Bilt, geb. 5 okt. 1935; Van den Brink, Wilhelmina J. C. J., Van Egmondkade 60 bis, Utrecht, geb. 17 mei 1942; Bruinings, Antonie, Johan Karmanbof 20, Amersfoort, geb. 27 okt. 1904; Buitelaar, Hendrika Cornelis, Waalsingel 4; Krimpen aan den IJssel, geb. 27 maart 1935; d'Huy, Hans, Jonker Fransstraat 133, Rotter dam. geb. 15 nov. 1931; Disselhof, Hendrik, Akkerstraat 17, Zwolle, geb. 7 febr. 1905; Droog, Dirkje, B30, Gou derak, geb. 18 okt. 1945; Van Dijk, Bouwe, Jan Damassestraat 59. Rotter dam, geb. 27 febr. 1931; Van Eek, Nicolaas Mattheus Johannes, Marine straat 35, Rotterdam, geb. 3 juli 1926; Engelsman, Jacob, J. C. Riipstraat 16, Delfzijl, geb. 26 juli 1902; Flantua, Dirk. Handelstraat 39, Utrecht, geb. 3 sept. 1929; Gauthier, Antoinette, Kerkweg 40, Berkenwoude, geb. 13 febr. 1926; Gewald, Albert, Nieuw- straat 4. Baarn, geb. 25 aug. 1928; Glezenaar, Bemardus Christiaan Al- phons. Westkruiskade 25. Rotterdam, geb. 24 maart 1919; Groeneveld, Johan nes Constantinus Victor. Despresstraat 8 (I), Amsterdam, geb 11 juli 1941; De Groot. Arend, Dorpsstraat 80, De Wijk, geb. 25 aug. 1908; De Groot, Jan, Dorpsstraat 80, De Wijk, geb. 5 dec. 1934; De Groot, Willem Teunis, Lanse- loetstraat 13, Gouda, geb. 30 dec. 1931; Hilhorst, Roelof Hendrik, Piet Hein- laan 7, Baarn, geb. 24 febr. 1939; Hillen, Johannes Josephus Marie, Juli- anaweg 200, Utrecht, geb. 11 dec. 1902; Hofman, Willij Christina, Borneostraat 20 bis, Utrecht, geb. 18 nov. 1944; Hol lander, Hcnny, Roemer Visserstraat 11, Dordrecht, geb. 2 dec. 1933; Hoogen- boom, Klaas, 2e Pioenstraat 30 (2), Rotterdam, geb. 13 sept. 1930; Izaks, Karei, Rochussenstraat 35c, Rotterdam, geb. 28 febr. 1935; De Jager, Hendrikus Johannes, Zandhofsestraat 170, Utrecht, geb. 29 dec. 1894, Jans, Peter Christiaan, Zeverijnstraat 6, Hilversum, geb. 28 jan. 1940; De Jong, Bouw2, Roelof Hart- plein 19 (3), Amsterdam, geb. 25 dec. 1935; De Jong, Hermina Margot, Kru- gerlaan, Gouda, geb. 6 april 1958; De Jong-KIut, Bertha Wilhelmina Johanna, Krugerlaan, Gouda. geb. 5 okt. 1929; Jung, Geert Roelof, Schoolstraat 5, Assen, geb. 14 dec. 1935; Kaijser, Heln- rich Alfred Oskar Karl, Noorderhaven- kade 23a, Rotterdam, geb. 9 okt. 1919; Kamerbeek, Evert, Lijsterbesweg 2, Middelharnis, geb. 12 febr. 1912; Koops, Teunis, Van Lennepstraat 3b, Rotter dam. geb. 20 iuli 1912; Koops-Lucker- hoff. Egberta, Van Lennepstraat 3, Rotterdam, gtb. 29 maar4 1921; Kreijns, Theodoras Carolüs Maria, Hambeek 25, Roermond, geb. 8 sept. 1925; Kroe zen, Hendrik, Vastenouw 45, Nieuw Dordrecht, gem. Emmen, geb. 19 sept. 1911; Kwakman. Johannes, Lijnbaan 19, Lemmer, geb. 24 maart 1908; Mid delkoop, Ambrosius E., Riouwstraat 91. Utrecht, geb. 24 april 1909; Moen, Martlnus Gerard, Neuweg 359, Hilver sum, geb. 25 sept. 1914; Mulder, Evert, Oude Deldensestraat 13, Borne, geb. 2 sept. 1935, Van den Muljsenberg, Marinus Anthonius Maria, Van der Duin van Maasdamstraat 16, Hilversum, geb. 11 nov. 1902: Van den Nieuwboer, Johannes Frederik Gerhardus, Nieuw- straat 10, Delden, geb. 15 maart 1931; Oerlemans, Leonardus Petrus, Lange Hilleweg 16. Rotterdam, geb. 15 febr. 1911; Van Oirschot, Antonius Johannes Martinus Gerardus, Westlaan 48, Pijn- acker, geb. 26 nov. 1939; Oostveen, Gerard Wilhelm, Van der Sande Bak huisenstraat 97a, Hilversum, geb. 29 aug. 1925; Plomp, Nicolaas, Gouda, geb. 28 aug. 1901; Plomp, Petrus Ja cobus, Koekoekstraat 67, Gouda, geb. 30 dec. 1928; Pop, Adrianus Bastiaan, Witte van Haemstedestraat 40c, Rotter dam, geb. 1 jan. 1941; Reneman, Hen drik, Torenwal 4, Woerden, geb. 25 aug. 1893; Reijnders, Rense, Weninger- straat lb, Overschie, gein. Rotterdam, geb. 28 sept. 1939; Roes, Stephan Fran- ciscus, Driebergeweg 15, Zeist, geb. 4 febr. 1922; Romijn, Arie, IJzerweg 39, Apeldoorn, geb. 6 juli 1926; Ruijter, Dirk Franciscus, Bosboom Toussaint- laan 8, Hilversum, geb. 26 maart 1912; Sanders, Bertje, Curagaolaan 1, Hilver sum, geb. 7 mei 1957; Scholten, Willem, Vermeerlaan 25, Bilthoven. geb. 6 dec. 1906; Schregardus, Hendrik Nicolaas, Herman Robbersstraat 78d, Rotterdam, geb. 9 april "911; Selles, Albertus Hen drikus, Heemsterhuisstraat 123, Am sterdam, geb. 27 april 1879; Spitter, Hendrikus Josephius, Busken Huet- straat 5a, Rotterdam, geb. 21 nov. 1935; Sturm, Pieter Jacob, Goyvernestraat 36, Goes, geb. 19 maart 1904; Tiggel- man, Johannis, Timorstraat 26, Amers foort, geb. 4 maart 1923; Timmermans, Wouterina, Delftsestraatweg 47, Pijn- aeker, geb. 22 maart 1940; Tuin, Hilko Hielko, Nieuweg 8, Hoogezand, geb. 20 maart 1943; Van de Vegt, Hendrikus Marinus Joseph, Fidessapad 7, Hoog vliet, geb. 23 maart 1937; Verhoef, Gerard, Den Haag, geb. 16 april 1911; Voogt, Magdalena, Schiedamseweg 483, Rotterdam, geb. 16 aug. 1941; De Vries, Jacob, Verl. Oosterdiep 24, Emmen, geb. 4 aug. 1921, Vrijbergen, Fausti- nus Mathias Petrus, Waterstraat 51, Tiel, geb. 26 maart 1930; Van Vulpen, Johannes Hendrik. Handelstraat 5 (I), Hengelo, geb. 16 dec. 1928; Waarden burg, Hendrik Jan Willem, Dressel- huysstraat 16b, Rotterdam, geb. 16 nov. 1904; Walter, Jan, Mon van de Wete ringstraat 7, Hilversum, geb. 26 jan. 1927; Wesselius, Hendrik Jacobus, Tichelweg 16, Enschede, geb. 22 juni 1926; Wever, Hindrlkus, Groninger- straat 270, Assen, geb. 25 maart 1912; Wilcke, Jan Freerk, Julianalaan 203, Bilthoven. geb. 1 april 1943; Zeven boom, Johanna, echtgen. van J. van Alfen, Röntgenstraat 41, Hilversum, geb. 1 nov. 1920; Zondervan, Joseph, Johan Gerardsweg 81, Hilversum, geb. 17 aug. 1888; Van Zwietcn. Jan, J. van Hoornstraat 11. Amersfoort, geb. 9 febr. 1917Fictoor, Petrus, Belgische straat 36a. Rotterdam, gel* nov. 1920. De uitlatingen van de heer Herschel vond de heer Hovingh ronduit „on kies". „We hebben", zo zei hij, „in een concrete situatie te maken met de plaatselijk aanwezige hulpkrachten. Op de dag van de ramp bij Harmelen waren er al vroeg voldoende transport mogelijkheden voor doden en gewon den. Er zou pas werkelijk een chaos zijn ontstaan als ook de Rode Kruis colonne nog met overbodig materieel was gekomen." Grote waardering had de heer Ho vingh voor de militairen en het Leger des Heils, die zonder enige ophef heb ben doorgewerkt op plaatsen waar werk was. Er zijn nog meer mensen, die direct bij het reddingswerk betrokken, wa ren, verontwaardigd: de Harmelense arts A. Speelman bijvoorbeeld. Tekort gedaan De heer Herschel heeft er volgens hem geen rekening mee gehouden, dat het grote publiek geen verschil ziet tussen Rode Kruis en alles wat met de eerste hulpverlening te maken heeft. Met zijn uitlatingen heeft de heer Herschel alle mensen van dat ramp zalige eerste uur tekort gedaan, aldus dokter Speelman. Dr. J. Dijkstra, chirurg van het Woerdense ziekenhuis noemde de uit latingen van de heer Herschel „onver antwoord". Hij nam het hem vooral kwalijk, dat hij in Utrecht meedeelde, dat de toestand van de gewonden rede lijk was. De heer Herschel had zich volgens dr. Dijkstra helemaal niet van de toestand van de gewonden op de hoogte gesteld. Ook dr. Beelaerts van Blokland, kringcommissaris van het Rode Kruis in Utrecht, distantieert zich duidelijk van de kritiek: „Ik betreur de gang van zaken en stel uitdrukkelijk dat alles wat de heer Herschel heeft ge zegd voor zijn eigen rekening komt." Over de oorzaak van deze onver kwikkelijke nasleep van de ramp wordt gezwegen. Dat er persoonlijke vetes en gevoeligheden achter zitten staat vast. Het hoofdbestuur van het Nedpr- landsche Roode Kruis heeft een ver klaring afgelegd, aan het eind waar van wordt gezegd: „Het hoofdbestuur, de mening delend van de overste Her schel, dat het bijzonder te betreuren valt dat het Rode Kruis door de ver antwoordelijke autoriteiten niet is ge waarschuwd, zou er echter bepaald de voorkeur aan hebben gegeven als deze zienswijze in de omstandigheden waar onder zij is geuit, achterwege was ge bleven." Eerder in de verklaring nam het hoofdbestuur stelling tegen de opvat ting, als zouden de colonnes van het Rode Kruis bij een ramp als die bij Harmelen, minder in aanmerking ko men om gelijkwaardige en doeltreffen de hulp te verlenen. De colonne in Utrecht vormt een gemechaniseerde eenheid, opgeleid en geoefend juist voor massale hulp. aldus de verkla ring. KOPENHAGEN (AP) Op het Deense parlementsgebouw is gisteren een hakenkruisvlag opgehangen. In pamfletten, die uit passerende auto's gegooid werden, stond, dat een groep jonge Denen van verschillende po litieke richtingen het diep betreuren, dat het nodig was de zetel van parlement en regering met het nazisymbool te be smeuren, omdat Denemarken besloten had tezamen met West-Duitsland een gemeenschappelijk commando van de Navo voor het Oostzeegebied te vormen. De Sowjetunie ageert tegen dat com mando. De politie haalde de hakenkruisvlag snel weg en veegde de pamfletten bij «en. ,.iR AMSTERDAM (ANP) Temeer omdat u een chauffeur bent, acht ik dit een zeer ernstige zaak. We gens het hoogst roekeloos oprijden van een kruispunt eis ik een ge vangenisstraf van drie maanden en ontzegging van de bevoegdheid motorvoertuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar". Aldus de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. H. Bergsma, gistermiddag tot de 28-jarige taxichauffeur-ondernemer J. H. uit Bussum. Op 3 maart was de taxi, bestuurd door H., op het kruispunt Iepenlaan- Nieuw Hilversumseweg in Bussum in botsing gekomen met een kleine per sonenauto, die kantelde en terecht kwam op een kinderwagen, waarmee mevrouw H. M. A. Raven-Wokke liep te wandelen. Haar zoontje, dat in de kinderwagen lag, werd gewond en overleed op 1 september. De chauffeur verklaarde gisteren dat hij het kruispunt niet te snel was genaderd; wel was hij even verblind geweest door de zon. Hij was van mening dat de kleine auto, die voor hem van rechts kwam, zijn taxi links had geraakt doordat die auto naar links zou zijn gezwenkt voor de kin derwagen. De bestuurder van de kleine auto vertelde dat hij met een snelheid van dertig kilometer had gereden en plot seling was aangereden door de taxi. Zijn auto zou daarna over de kop zijn geslagen en, glijdend' op het dak, de kinderwagen hebben geraakt. De postbode J. van Breukelen, die achter de kinderwagen had gefietst, zei dat de taxi snel had gereden. „Voor dit gevaarlijke kruispunt was het onverantwoordelijk". Na de getuigenverklaring van de heer Van Breukelen, zei de chauffeur dat hij een aanklacht wegens mein eed tegen deze getuige zou Indienen, omdat de heer Van Breukelen direct na het ongeluk verklaard zou hebben, niets te hebben gezien omdat hij juist een brief aan het bestellen was. De heer Van Breukelen en mevrouw Ra ven zetten hierop uiteen dat dit een andere postbode was geweest. Nederlandse hulp aan ontwikkelingsgebieden Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Luns heeft de Tweede Kamer een nota toegezegd over de hulp aan de ont wikkelingsgebieden, zodat daarover een afzonderlijk parlementair de bat zal kunnen worden gehouden. De minister van buitenlandse zaken onthield zich gisteren in afwachting van dit debat, waarschijnlijk nog vóór het zomerreces, van toezeggin gen over verhoging van de Neder landse bijdrage. Meer steun aan het ontwikkelings werk en het deelnemen van meer Ne derlandse technici aan deze hulp was van verscheidene kanten uit de Kamer gevraagd. Een uitgebreide toelichting van de minister op de organisatie van de internationale hulpverlening moest de Kamer het uitblijven van enige toe zegging over het toekomstige beleid vergoeden. De strekking van 's ministers betoog wekte overigens toch wel enige ver wachtingen, met name bij de anti-re- volutionaire afgevaardigde mr. Bies heuvel. Hij leidde eruit af, dat ook de minister voor volgend jaar de Neder landse bijdrage wel boven de één pro cent van het nationale inkomen uit zag stijgen, dit werd van achter de regeringstafel niet tegengesproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5