C.B.T.B. start met bedrijfs economische voorlichting Zeeland Neerlands meest verkavelde provincie Expediteur was Sinterklaas voor eigen personeel Belangstelling van de Zeeuwse boer neemt zienderogen toe FILMS Bij machinaal dunnen vaak een hoger suikergehalte Hakenkruizen in Zierikzee Zeeuwsch Dagblad Groei I Groei II HET inwonertal is in het afgelopen jaar vooral toegenomen in en rond de gemeenten, waarin uitbreiding van de industriële bedrijvigheid plaats vond, o.a. in Goes, Terneuzen en Mid delburg. Groei III Groei IV Ir. Smeenk over aspecten van landbouwbeleid Goesenaar gedood bij treinramp Stropers gepakt Bedrijfsstudiegroep Schouwen Geslaagd weekend op „Hedenesse" van Goese jeugd Wellevendheid bij het roken shmc ECONOMISCHE POLITIERECHTER 4 Veerse vis verser dan IJmuidense? Zeeuwen hoorden over Europoort en Botlekplan Nieuw experiment voor ARJOS Scheepvaartbeweging kan. Zd.-Beveland Raad Kattendijke Aanbesteding Overleden na treinramp 55 jaar getrouwd Filmavond coöp. landbouwver. Drukte in Bruinisser gemeentehaven Tentoonstelling postduiven in Tholen Woensdag 10 januari 1962 Pag. 3 Protestants-Christelijk TJET aantal inwoners in de provincie Zeeland is in het jaar 1961 met 6S1 toegenomen. Dit is, vergeleken met de cijfers over de afgelopen jaren, een aanzienlijke stijging. In 1960 steeg het aantal inwoners van de Zeeuwse gemeenten slechts met in totaal 138. Hoewel deze groei zeer gering was, kon men toch reeds spreken van een kentering. Uit de gisteren door ons gepubli ceerde cijfers blijkt dat in de streken met industriële ontwikkeling het in wonertal is gestegen, terwijl het in ■uiver agrarische gebieden is gedaald. Dit beeld is overigens over het ge hele land te zien en het is ook logisch. In en rond deze gemeenten. Het blijkt namelijk dat de z.g.n. randgemeenten als woonkernen bij de steden een steeds belangrijker functie gaan vervullen. Wij denken in dit verband aan Sint-Laurens, aan Sou burg, aan Zaamslag, aan Kloetinge en aan 's-Heer Arendskerke ('s-Heer Hendrikskinderen) Wordt het voor velen van het platte land, die in de steden hun dagelijks "werk verrichten, aantrekkelijk om ook in deze steden te gaan wonen, voor diverse gezinnen in de gemeenten met de grootste bedrijvigheid schijnt het in het afgelopen jaar bekoorlijk te zijn geweest zich in een aan de stad gren zend dorp te vestigen. Het feit, dat steeds meer auto's worden aangeschaft, zal daaraan niet vreemd zijn. Het ver schil in grondprijs voor hetbouwen van woningen is eveneens van invloed. GOES. De Zeeuwse C.B.T.B. is van plan om op korte termijn te beginnen met de bedrijfs-economische voorlichting. Als streef datum is bepaald 1 april aanstaande. Thans worden pogingen aan gewend om een functionaris aan te trekken, die zich vanaf die datum geheel aan dit werk, dat vrij omvangrijk is, kan wijden. Met de bedrijfseconomische voorlichting pakt de Zeeuwse C.B.T.B. een nieuwe taak aan. Het is een verheugend verschijnsel, dat de be langstelling van de C.B.T.B.-leden voor deze vorm van voorlichting zienderogen toeneemt. Het staat vast, dat 75 boeren aan de bedrijfs economische voorlichting zullen deelnemen. Men zou zich kunnen afvragen wat eigenlijk de bedoeling is van deze voor lichting. De directeur van het boekhoud- bureau van de C.B.T.B. de heer P. S. Marinussen gaf ons de volgende korte, maar duidelijke definitie: via bedrijfs- vergelijkingen komen tot het opsporen van allerlei knelpunten in de bedrijfs voering. Analyse J_JET lag wel in de lijn der verwach tingen, dat het aantal inwoners van de gemeenten op de eilanden Tholen en Sint-Philipsland zou dalen. Er zijn op deze eilanden in de afge lopen jaren, weinig nieuwe industrieën met een beduidend aantal arbeids plaatsen gevestigd. Bovendien zijn op Tholen en Sint- Philipsland de landbouwbedrijven in het algemeen klein van om vang. Dat is al vele jaren het geval. Zelfs het op bescheiden schaal invoeren van mechanisatie en het toe passen van rationaliserende methoden hebben op deze bedrijven al geleid tot een overschot aan arbeidskrachten. De bedrijven bieden in veel gevallen slechts werk aan een in het drukke seizoen twee arbeidskrachten. De pendel van mannelijke arbeidskrach ten van beide eilanden is dan ook vrij aanzienlijk. Het is duidelijk dat zowel Tholen als Sint-Philipsland in de eerstvolgende jaren bijzondere aandacht verdienen. In de pogingen, die o.a. het provin ciaal bestuur onderneemt om de werk gelegenheid in Zeeland te vergroten, zal in bijzondere mate het eiland Tho len moeten worden betrokken. Een intensieve propaganda zal wellicht op de duur gunstige resultaten afwerpen. De cijfers over het pendelen en het teruglopen van het inwonertal der Tholense gemeenten zijn als middelen bij het voeren van propaganda voor industrievestiging beslist niet zonder waarde! J^U er in Zeeland sprake is van een niet onbeduidende toeneming van het inwonertal mag daaruit naar onze mening de conclusie worden getrokken, dat deze groei heel natuurlijk is. De teruggang van de afgelopen jaren was zeer onnatuurlijk. Zeeland is voor velen aantrekkelijk om te wonen. Men vertrekt dikwijls tegen wil en dank uit dit gewest omdat er geen werk en geen huizen zijn. Er is in Zeeland ruimte om te wonen. Verhoging van de woningtoewijzing aan dit gewest zal tot gevolg hebben dat de natuur lijke groei nog groter zal zijn en de onnatuurlijke opeenhoping van men sen in de randstad wat minder zal worden. Een aantal bedrijven, die zo goed mo gelijk met elkaar te vergelijken zijn, wordt in een groep verenigd. Van ieder bedrijf wordt een analyse gemaakt op basis van vergelijking. Zo krijgt de deel nemer de cijfers onder ogen van zijn eigen bedrijf, verder het gemiddelde uit de groep en de hoogste en de laagste uit die groep. Tenslotte wordt dan van de eigen bedrijfsvoering een analyse ge maakt. De C.B.T.B. heeft het voornemen om bij dit werk, dat dus op 1 april daad werkelijk gaat beginnen, ook de rap porten van 1961 te betrekken. Voorts gaat de bedrijfs-economische voorlich ting een eigen afdeling vormen bij de Zeeuwse C.B.T.B. De wens om tot deze voorlichting te komen leeft eigenlijk al enkele jaren. De landbouwboeklioudbureaus zijn in feite fiscale instanties. Zodoende be schikken deze bureaus over een schat van cijfermateriaal. Vrijwel alle gegevens die nodig zijn voor een bedrijfseconomische analyse zijn dan ook aanwezig. Hoog- C.B.T.B. Walcheren MIDDELBURG. De secre taris van het landbouwschap, ir. H. H. Smeenk, behandelde gister middag in een wintervergade ring van de Walcherse C.B.T.B. verschillende aspecten van het landbouwbeleid. Na een kort openingswoord van voorzitter P. Ton, kreeg hij het woord en vroeg zich in eerste instantie af waarom een overheidsbe moeienis met de landbouw nood zakelijk was en waarom er in de kringen van de georganiseerde landbouw gevoelens van onbe hagen en onrust heersten. Hij probeerde in zijn betoog systema tisch tot antwoorden op deze vragen te komen. Hij wees erop dat de prijzen van de landbouwproducten in een welvarende staat als Nederland juist verlaagd in plaats van verhoogd werden en dat de landbouw zich bij het prijzenbeleid van de regering tekort voelde gedaan. Hij zei voorts dat in wezen de Nederlandse landbouw, door de heersende vraag naar diens producten in de wereld, een sterke positie innam, maar dat de on vrijheid van de markt en de bescher ming van de landbouw in andere lan den deze positie aan het wankelen had den gebracht. Ir. Smeenk stipte nog enige punten aan, die voor de Nederlandse landbouw onaangenaam waren, zoals het over schot van landbouwproducten in andere landen en het „dumpen". Hij noemde de prestaties van de Nederlandse land bouw kranig omdat de producten ervan niet alleen ons eigen dichtbevolkte land konden voeden maar ook nog een be langrijk gedeelte van het totale export cijfer in beslag namen. De landbouw maakt het mogelijk dat er industrie wordt gevestigd en legt de basis voor de welvaart van het Nederlandse volk. Ir. Smeenk zei echter dat de land bouw ervoor kon zorgen dat zij een ster kere positie in kon nemen door het in stellen van o.m. marktonderzoek, de con centratie van de afzet en samenwerking tussen boeren en coöperaties. Ir. Smeenk behandelde als afsluiting van zijn betoog enkele problemen betreffen de diverse landbouwproducten, als tar we, melk, gerst en suikerbieten. stens zal de boer enkele aanvullende gegevens moeten verschaffen, want het is nl. mogelijk een bedrijfs-econo mische analyse te maken op grond van het fiscale rapport. Voor de boer betekent dit, dat hij vrijwel geen extra schrijfwerk behoeft te verrichten. Een voordeel, dat voor hem van groot belang kan worden genoemd. Uiteraard' -biedt de bedrijfs-economi sche voorlichting meer voordelen voor de deelnemer. Hij wordt o.m. deskun dig bijgestaan in zijn bedrijfsvoering. Dat is voor de boer een niet weg te cijferen factor, want de problemen, waarmee hij krijgt te maken, nemen hand over hand toe. Vragen Er zijn tal van vragen, waarop hij niet onmiddellijk het antwoord weet. Van de boer wordt verwacht, dat hij zijn bedrijfsvoering zo rationeel mogelijk maakt en dat hij zo goed en zo goed koop mogelijk produceert. Hij kan nu door middel van de bedrijfseconomische voorlichting zijn bedrijf a.h.w. laten „doorlichten", hetgeen zeer nutig is. Vroeger was de bedrijfsvoering veel gemakkelijker dan thans het geval is. Steeds meer arbeidskrachten verdwij nen uit de landbouw, hetgeen van de boer een steeds groter organisatie vermogen vraagt. Een nauwkeurig uit gebalanceerd bouwplan is daarom een vereiste. Ook in het rapport van het Land bouwschap over landbouwpolitiek op lan gere termijn wordt gewag gemaakt van de bedrijfs-economische voorlichting. In het rapport staat de volgende stelling: De bedrijfs-economische voorlichting dient te steunen op boekhoudkundige ge gevens van een voldoende aantal bedrij ven. Met kracht dient bevorderd te wor den. dat de landbouwboekhoudbureaus op korte termijn uitbreiding geven aan de bedrijfseconomische boekhouding. De boekhoudingen zullen het uitgangs punt moeten vormen van het individu ele bedrijfs-economische adviseren van de landbouwondernemers. Onvermeld mag ook niet blijven het feit, dat de boerenleenbanken bij financiering prijs stellen op bedrijfs-economische rappor ten. Zo mag deze vorm van voorlich ting voor de Zeeuwse boer van niet te onderschatten betekenis worden ge noemd. GOES. De heer P. J. Sturm uit de Couwervestraat is één van de vele slachtoffers van de treinramp bij Harmeien. Hij is 57 jaar geworden. De heer Sturm was vooral in Zeeuwse turn kringen een bekende figuur. Hij keerde maandagmorgen terug van de in Utrecht gehouden demonstraties van de regiona le adspirantendag, die hij als directeur van de Goese gymnastiek- en handbal vereniging „Volharding" had bijge woond. De heer Sturm was chef van de ma chinezetterij bij de drukkerij Ooster- baan en,Le Cointre te Goes. Zowel bij de directie als bij het personeel heerste gisteren, grote verslagenheid over het zo tragisch verscheiden van deze bekwame werker. De heer Sturm was ongeveer 10 jaar verbonden aan „Volharding", waarvan ongeveer zeven jaar als directeur. Ook heeft hij zijn beste krachten gegeven aan „Wilhelmina" te Middelburg en V.Z.O.S. te Yerseke. De heer Sturm was gehuwd en had drie getrouwde kinderen, waarvan één zoon is geëmigreerd. (Ingezonden mededeling AXEL. Twee stropers, uit Axel en Aardenburg trokken er met hun fret op uit om in de Van Lijnderpolder bij Boschkapelle een wild-maal te ver schalken. Een dienstdoende veldwachter kreeg de stropende lieden in het vizier; de fret werd in beslag genomen. Proces verbaal is opgemaakt. No love for Johnny De Engelse film ,,No love for John- ny" (geen liefde voor Johnny) is een voortreffelijk verfilmd verslag van een gedeelte uit het leven van een politie ke baantjesjager. De labour-man en parlementslid John Burns is .iet type van de uiterlijk sympathieke maar^ in nerlijk koelibloedig-egoistische carrière maker, die aanvankelijk teleurgesteld omdat hem geen functie in het kabinet is aangeboden, voor de regering een gevaar dreigt te worden en de opposi tie in de kaart speelt, maar later, dol blij als hem een onbetekenende post is gegeven, de mond sluit. Niet beseffend, dat voor hem, de eerzuchtige socialist, de weg omhoog voorgoed is afgesne den. Ronddeze fascinerende beeld uit het politieke Engeland speelt zich net privéleveri, van Johnny af: Zijn vrouw, een communiste, waarmee hij nooit een gelukkig hüwelijk heeft ge had, en die hij later meedogenloos of fert op het altaar van zijn idealen, het jonge fotomodel, waarmee hij een stormachtige affaire beleeft, die op niets uitloopt en ten slotte het begrij pende buurmeisje, dat hij alleen ziet als iemand waartoe hij zich kan keren als hij zich alleen voelt.... en alleen, verlaten door allen die hem liefhadden, is Burns aan het eind van de rolprent. Ralph Thomas voert de regie van deze zeer geslaagde film. In City, Middel burg. Opstand der legioenen Een andere opstand, die der legioenen, kan men waarnemen in Luxov, Vlissin- gen. Wie van het optrekken van mach tige legers houdt, indrukwekkende veld slagen, enzovoorts, kan in dit theater zijn naar sensatie hunkerend hart op halen. De film in Luxor handelt, in tegenstelling tot die in Goes niet over Scythen en Romeinen, maar over Car- thagers en Romeinen. De toeschouwer beleeft nadat hij 5000 cavaleristen en zes nomadenstammen aan het werk heeft gezien de bevrijding van Cartha go. Jacht op de groene helm Alhambra, Vllssingen vertoont „Jacht op de groene helm", een film hande lend over een „sport" die men auto racen noemt. Wij kunnen voor een cine matografisch produkt dat dit soort waanzin verheerlijkt generlei bewonde ring koesteren. Beter had men gedaan het ozinnige van autoracen te accen tueren dan een fil mte maken waarin coureurs voorgesteld worden als lady- killende helden inplaats van stumperds en „slaven van het mechanisme". De film „waar men zelf achter het stuur zit", staat in de annonce. Wij willen zelfs niet kijken naar dat stuur.... daar voor herinneren we ons teveel de doden rit van Le Mans, een paar jaar geleden. De onschuldige verrader Babyface-filmster Audie Murphy, de man cTÊie enkele boeken schreef over de strijd in de tweede wereldoorlog, speelt de hoofdrol in de Western „De onschuldige verrader" (Electro, Middel burg). Hij doorstaat hier spannende avonturen, wordt uiteraard bemind door een schone en weet uiteindelijk weer het recht te doen zegevieren. Opstand der gladiatoren Wie van kleurrijke historische tafere len houdt, kan in het Grand theater te Goes zijn hart ophalen. De film „Op stand der gladiatoren" is een van de groots opgezette historische spektakel films uit de Italiaanse filmstudio's,. Het verhaal speelt ten tijde van de hege monie van het Romeinse wereldrijk en heeft tot onderwerp een opstand van de Scythen tegen het Romeinse gezag. ZIERIKZEE. De bedrijfsstudie groep „Schouwen-Duiveland" beest gis termiddag in het Huis van Nassau een vergadering belegd, tijdens welke de mechanisatie in de bietenteelt werd be sproken. De vergadering was zeer goed bezocht. Ir. M. A. van der Beek, ver bonden aaii de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, hield een inleiding over dit onderwerp. Aan de hand van de proeven, die vo rig jaar op het proefbedrijf „De Schel- demonden" te Bruinisse zijn genomen, kwam ir. v. d. Beek tot een gedegen beschouwing over de mechanisatie in GOES. De instuif van de Hervorm de Jeugdraad organiseerde een weekend op het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. Veertig jongeren van 15 jaar en ouder namen aan dit week end deel. Het thema was „Amerika het land van de toekomst?" Zaterdag avond bracht men in een gezellig ver sierde zaal in „Amerikaanse stijl", de avond door met ontspanning, het uitspe len van enkele speciale Amerikaanse problemen en situaties. Ook zag men twee films nl. „Dansend de vrijheid in" dat handelde over een dansend echtpaar dat uit Hongarije vlucht naar West Ber lijn en de film „Langs de oever van de Mississippi". De leden van de band „The Queries" o.l.v. Han v. d Rhee die ook als deelnemers dit week end bijwoonden, zorgden op voortreffe lijke wijze voor de muzikale omlijsting. Wika D. E. Hiensch hield de dagslui ting. Zondagmorgen werd een huisdienst gehouden met een groep instuivers uit Terneuzen, die ook op „Hedenesse" wa ren. In deze dienst werden liederen in modern ritme gezongen, de liturgie werd verzorgd door Wika Hiensch en de preek werd gehouden door Wika T, Dales, over het onderwerp „Onze toe komst" Zondagmiddag werd o.m. door Wika R. Wasterval de inhoud van het boek „De Negerjongen" van Richard Wrigt verteld. Ook stond op het pro gramma community singing met bege leiding van de band. Dit geslaagde weekend werd door Wika Hiensch en Wika Wasterval kort samen gevat in een slotwoord en dankgebed. Voldaan gingen de deelnemers zondag avond naar huis. Dank zij een aantal autobezitters werden de deelnemers naar en van Vlissingen gebracht en ge haald. de bietenteelt. Er zijn proeven genomen met het mechariisch dunnen en het rooi en van de bieten. Door middel van een fraaie serie kleurendia's werden de ver schillende fasen van bewerking, van het zaaien tot het rooien, tot uiting gebracht. Bij de proeven werd uitgegaan van pre- cisiezaad en van een langwerkend on kruidbestrijdingsmiddel. Ook over het doel van deze proeven liet ir. Van der Beek zijn licht schij nen. Zo werden de mogelijkheden onder zocht voor een besparing van de han denarbeid in het voorjaar en een sprei ding van de werkzaamheden. Tevens werden de resultaten van het mecha nisch dunnen bekeken en tenslotte wer den de mogelijkheden onder het oog ge zien van een afdoende onkruidbestrij- cludeerd worden, dat het suikergehalte bij het machinaal dunnen ak iets ho ger ligt, hetgeen, als zeer l grijk mag worden beschouwd. Op deze inleiding volgde een geani meerde discussie. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer Ad. Doeleman uit Nieuwerkerk, mede, dat vijf jaar geleden werd begonnen met de proeven voor het uitzaaien van bieten. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wie biedt wie een vuurtje aan? Nooit de.dame de heer. En mócht U, meneer, Uw „vuurtje" in Uw andere pak hebben laten zitten aanvaardt U dan het doosje of de aansteker van de dame en bedient U haar d&armee. De dame zal in U, ondanks Uw vergeetachtigheid, toch de ware „cavalier" herkennen! Weet U waar men bij voorkeur niet rookt? In lift, dokterswachtkamer, museum, garage en voor het loket van bijvoorbeeld bank- en postkantoor. Weet U wat bij voorkeur iedereen graag gepre senteerd krijgt? Gladstone. Want Gladstone is - met of zon der filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS Ft. MIDDELBURG. In het speciaal aan Zeeland gewijde nummer van Economisch, statis tische berichten schrijft dr. C. de Galan, verbonden aan het Economisch-technologische insti tuut voor Zeeland, dat Neder lands waterrijkste provincie ook- Nederlands meest verkavelde provincie is. Dr. D.e Galan meent dat de relatief gunstige toestand van de landbouw in Zeeland tv as en nog voor een 'belang rijk deel is toe te schrijven aan vak bekwaamheid. Landelijke onderzoekin gen. vooral die van het landbouw-econo- misch instituut, hebben de betekenis van de menselijke factor voor de agra rische bedrijfsresultaten voldoende aan- geoond. Van even grote betekenis zijn de pro- duktie-omstandigheden, die de mogelijk heid bieden tot hoge opbrengsten tegen lage kosten. In het bijzonder kan op de vruchtbare grond en het aantal bedrij ven met omvangrijke grondoppervlakte •gewezen worden. Terwille van een efficiente bedrijfs voering blijft volgens dr. De Galan niettemin verbetering van de produktle- omstandigheden nodig. Evenzeer moet naar bedrijfsvergroting gestreefd wor den, In het bijzonder in een akker, bouwgebied als Zeeland. Slechts grote eenheden kunnen ratio neel werken, meent de schrijver. Door de vele grote bedrijven ligt weliswaar gemiddelde grootte in Zeeland op 16,3 ha tegen 12,3 in geheel Nederland. Maar nog altijd is bijna de helft van de bedrijven kleiner dan tien hectare. Toen zich de mogelijkheid voordeed na de oorlog en na de watersnood is dan ook de verbetering van de agrari sche structuur -met kracht ter hand ge nomen door middel van grootscheepse herverkavelingen. In totaal is volgens dr. De Galan voor rond 300 miljoen gulden in deze wer ken geïnvesteerd, waardoor 55.000 ha (dat is bijna 40 procent van de Zeeuw se cultuurgrond) een volledige vernieu wing hebben ondergaan. Naast de ver-- kaveling en egalisering zijn bedriifs-; vergroting en -verplaatsing, waterbe heersing en ontsluiting aangepakt. ZIERIKZEE. In de nacht van zon dag op maandag is een viertal haken kruizen geklad op een zomerwoning in Renesse, welke het eigendom is van een Duits echtpaar uit Keulen. De wo ning werd deze zomer door het Duitse echtpaar aangekocht en geheel opge knapt. De hakenkruizen werden maan dagmorgen door omwonenden ontdekt, die de politie op de hoogte brachten. Deze heeft de hakenkruizen, die met rode verf op de witte muren zijn ge klad afgedekt, breekt tot nog Van de dader(s) toe elk spoor. ont- Economische politierechter MIDDELBURG. „Veerse vis is veel verser dan IJmuidense," verklaar de de heer A. P. P., groothandelaar uit Veere, gistermorgen met een fraai ge voel voor alliteratie voor het hekje van de Middelburgse economische politie rechter. De heer P. vertegenwoordigde zijn firma, die terecht stond, omdat de ze een partij van 130 kg ondermaatse tong aan de vismijn In IJmuiden had verkocht. Een ambtenaar van de inspectiedienst in IJmuiden viel, het op dat een partij vis nogal kleine exemplaren bevatte en toen hij aan het meten sloeg bleek dat 130 kg tong de vereiste maat van 24 Cm niet haalde. P. verklaarde dat tong na de vangst de gewoonte had soms een centimeter te krimpen en- dat mogelijk was dat een vis van 24 cm, gevangen door een Veer se visser, de volgende dag in IJmuiden een centimeter korter was geworden. De ambtenaar gaf toe dat dit moge lijk was maar dat bij de partij in be slag genomen vis ook tongen, kleiner dan 23 cm waren aangetroffen. Daarna hield P. een lofzang op de Veerse vis, door de versheid waarmee het op de markt werd gebracht, niet die lengte en „slapheid" kon verkrijgen dan de vis, door IJ.muider vissers ver schalkt. Het hielp hem echter bitter wei nig, omdat de economische politierech ter, mr. P. van Empel, de firma con form de eis tot 50 of tien dagen ver oordeelde met verbeurdverklaring van de partij vis. De Arnemuidse slager J. P. D. had de gewoonte om zwavelzuur door het vlees te doen om de „mooie" kleur er van te behouden. Omdat het al de vier de maal was dat hij hiervoor werd ver- baliseerd. eiste de officier van justitie, mr. J. L. ndreae, 150 of dertig da gen. Het vonnis was 100 of twintig da gen. VLISSINGEN. Voor het Nederlands Instituut van register-ingenieurs en af gestudeerden van de hogere technische scholen (N.I.R.I.A.), afdeling Zeeland, hield gisteravond ir. D. H. de Herder in de bovenzaal van het hotel „Brittania" in Vlissingen een lezing over „Euro poort en Botlekplan". Ir. de Herder, die verbonden is aan de dienst voor gemeentewerken te Rot terdam, gaf op boeiende wijze een. over zicht van de industriële -projecten. Voor de verwezelijking van dè Europoort is 400 ha. grond nodig voor het aanleggen van waterwegen en havens in Rozen burg. Het opheffen van het Rozenburg- se natuurreservaat was volgens ir. De Herder geenzins een bezwaar, daar dit bijna toch door niemand bezocht kon worden en nu nuttig is voor het aanleg gen van o.m. wegen en kanalen. Het Botlekplan biedt naast de verruiming van de Los- en laadmogelijkheden nog het voordeel dat nog meer industrieën bij de havenemplacementen kunnen worden aangetrokken. Bovendien wordt verwacht dat enkele dorpen aan de Bot lek zullen uitgroeien tot gemeenten van ongeveer 60.000 inwoners. Na de pauze zette ir. De Herder ziin lezing voor met vertoning van een aan tal dia's. MIDDELBURG. Als een soort Sin-1 terklaas in het beroepsgoederenvervoer had zich de expediteur A. U. uit Sas van Gent ten opzichte van zijn personeel gedragen. Als loon voor zijn goede wer ken mocht hij gistermiddag op de zit ting van de economische politierechter in Middelburg negen forse boetes van 150 in totaal dus 1350, in ontvangst nemen. Zulks conform de eis van de officier va:i justitie, mr. J. L. Andreae. Het bleek namelijk, zoals de pcono- pel, het treffend uitdrukte, dat U, die een bloeiend bedirijfinZeeuws-Vlaande- ren dreef, „zijn personeel zo goed be taalde dat de chauffeurs, zelfs in deze tijd van arbeidschaarste, erom vochten om bij hem te mogen werken". U had dus een economisch delict gepleegd, omdat hij in strijd met de c.a.o. voor het goederenvervoer zijn personeel veel meer geld deed uitbetalen, dan hun lo nen bedroegen. Dit gebeurde dan in de vorm van al lerlei vergoedingen, o.m. voor het kopen v_n maaltijden e.d. onderweg en voor logies. De verdachte had, aldus de of ficier, de mogelijkheden, die in de c.a.o. lagen, toegepast zonder dat een basis aanwezig was. In negen gevallen werd elke week een totaal teveel aan loon uitbetaald van liefst 700. En dat ge beurde week aan week. Zowel officier als politierechter hadden weinig consi deratie met de Sasse expediteur en er wordt hem een forse boete opgelegd. Afbetaling VEERE. Voor het eerst in de Zeeuwse Arjosgesehiedenis zal de alge mene jaarvergadering die gehouden zal worden op zaterdag 17 februari a.s. gecombineerd worden met een regionale studieconferentie. Doordat het verband de beschikking kreeg over tyat meer geld kon dit ex periment gerealiseerd worden. Het on derwerp „Provincie en gemeenten in een veranderende samenleving" zal in geleid worden door burg. J. v. d. Bos te St. Annaland, lid van Prov. Staten en voorz. CBTB Zeeland, 's Middags zal er ook gelegenheid zijn vragen te stellen aan een forum w.o. in voorkomt de heer J. A.van Bennekom te Middelburg, lid Tweede-Kamer der Staten-Generaai. Het Prov. Bestuur hoopt door middel van deze conferenties meer belangstel ling en studiezin aan te kweken voor politieke vraagstukken. HANSWEERT. lil de maand december passeerden er door het kanaal van Zuid Be veland 6036 schepen die een gezamenlijke inhoud hadden van 3.182.766 ton. Van deze schepen waren er 4.228 geladen met een ge zamenlijke tonnenmaat van 2.361.267 en 1.808 ledig met een gez. tonnenmaat van 821.499 to->. Daarvan waren 3.882 geladen motorsche pen van 1.932.851 ton en 1.142 ledige motor schepen van 614.351 ton en 334 geladen sleep- schepen van totaal 423.744 ton, 159 ledige sleepschepen totaal 191.891 ton en verder passeerden er 486 sleepboten en 33 coas ters waarvan er 12 geladen en 21 ledig wa ren. Tot de rijnvaart behoorden er 822 gela den motorschepen met een tot. van 517.487 ton en 85 ledige motorschepen met een tot. van 71688 ton en 162 geladen sleepschepen met een tot. van 230.242 ton en 5 ledige sleepschepen van tot. 8.177 ton naar België en 618 geladen motorschepen van tot. van 381.646 ton en 36 ledige motorschepen met een tot. van 21.839 ton en 62 geladen sleep schepen tot. 87.534 ton van België. Naar België passeerden: 2183 geladen mo torschepen totaal 1.130.428 ton, 296 ledige mo torschepen totaal 148.715 ton, 205 geladen sleepschepen totaal 276.720 ton en 33 ledige sleepschepen van totaal 25.829 ton, 15 coas ters en 239 sleepboten. Van België passeerden: 1.699 geladen mo torschepen totaal 802.423 ton, 846 ledige mo torschepen totaal 465.636 ton, 129 geladen sleepschepen totaal 147.024 ton, 126 ledige sleepschepen totaal 166.962 ton, 8 coasters en 247 sleepboten. In nationaliteit waren de schepen verdeeld in: 3413 Nederlandse, 1872 Belgische, 318 Duitse, 201 Franse, 214 Zwitserse, 12 Luxem burgse, 2 Oostenrijkse, 3 Engelse, 1 Deense. In de maand december passeerden er 1206 schepen minder dan in november. De hoofdcontroleur van 's Rijks Be lastingen te Zierikzee, de heer A. A. Versprille, is overgeplaatst naar de in spectie van de belastingen in Middel burg. De vrijwillige brandweer te Rilland heeft in de Valckenisseweg bij De S. een schoorsteenbrandje moeten blussen. Ite schade bleef beperkt. KATTENDIJKE. De gemeenteraad komt donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen in het ge meentehuis te Wilhelminadorp. De agenda vermeldt o.m. aanvaarden ver gunning Rijkswaterstaat voor aanleg jtrand Katseveer, gunning opspuiten strand Katseveer, bouw noodgemeente- huis en vaststelling grondprijs oostelijk gedeelte uitbreidingsplan Kattendijke. MIDDELBURG. Bij de gisteren gehouden aanbesteding in de Stads- schuur voor klinker- en keibestrating in de Looierssingel werd de Fa. Duin houwer, Middelburgsestraat te Goes, laagste inschrijver met een bedrag van 73.750. Uitslag: 2. Aannemersbedrijf „Zee land" te Middelburg 74.000, 3. W. den Oude, Biervliet 76.000, 4. J. La- gase, Koudekerke 76.400, 5. Gebr. Geldof, Serooskerke 79.300, G. Gebr. J. M. van Moerland. St. Annaland 79.900. Hogste inschrijver bleken Gebr. van 't Verlaat te Hardinxveld met 86.200. BAARLAND. Na de treinramp bij Harmeien is in het r.k. ziekenhuis te Woerden overleden de heer R. H. Hil- horst, woonachtig in Baarn. De heer Hilhorst vertoefde de laatste tijd van maandag tot vrijdag in Baarland, waar hij werkzaam was bij de geologische dienst te Haarlem. Deze dienst verricht onderzoekingen naar de gesteldheid van de bodem. Samen met enkele colle ga's was de heer Hilhorst gehuisvest in een cafe. TERNEUZEN. De heer en me vrouw V. Baard-den Doelder vieren van daag hun 55-jarig huwelijksfeest. De bei de krasse oudjes zijn trouw lid van de Terneuzense bejaarden-sociëteiten waar bij mevrouw Baard nog een enthousiast lid van de vrouwenvereniging is. De na komelingschap telt vier kinderen, elf kleinkinderen en zeven achterklein kinderen. In de gereformeerde kerk te Schoon- dijke werden bevestigd als ouderling I. J. van Bortel en L. Bosker; als diaken J. A. van Baal. VEERE. Maandagavond hield de dorpskring Veere van de Coöp. landbouw, ver. Eiland Walcheren te Middelburg een vergadering in café Het Veerse meer te Veere. De directeur der Coöperatie de heer Ikkink vertelde iets over de ontwikke ling in de coöperatie. De heer Wolthuis besprak de afzetmogelijkheden voor granen en peulvruchten. Na de pauze vertoonde de heer Stras- ser van de kali-mij enkele films over ka- li-bemesting en omwenteling in de land bouw. BRUINISSE. In de Bruinisser ge meentehaven had men in het jaar 1961 aan drukte niet te klagen. Aan binnen vaartuigen kwamen binnen en vertrok ken 368 schepen, terwijl nog 334 andere vaartuigen en 100 sleepboten de haven in- en uitvoeren. De gewone mosselschepen zijn daar in natuurlijk niet begrepen. Aangevoerd werden: zand 14718 ton, grind 6978 ton, hoogovenslakken 3595 ton, ijzer 1012 ton. cement 1033 ton, Grond 613 ton, asfalt 894 ton, lava 363 ton, betonpalen 264 ton, betondamwand 1348 ton, vulstof 430 ton. Uitgevoerd werden 204 ton aardap pelen, 140 ton gerst en 93 ton stalmest. Sui'keiibieten 21787 ton. Aangevoerd 142 ton pulp. Verscheept werden verder 17 bulldo zers, 10 draglines, 21 vrachtauto's, 6 i woonwagens en 5 tractors. Eveneens niet mals waren eis en von nis in de zaak tegen de Vlissingse win kelier J. \V. van der G., die zich in zes gevallen 'schuldig had gemaakt aan overtreding van de wet op de afbeta ling. Bij zes transacties, die televisie toestellen en bandrecorders omvatten, werd de eerste aanbetaling van 25 pro cent van de waarde van het product niet door de kopers gedaan. Mr. Van Empel vond de zaak zeer ernstig, omdat het in elk van de zes gevallen bleek waarom de wet in het leven was geroepen: mensen die met hun pensioentj e pf kinderbij sla ggeld deze dure dingen wilden aanschaffen. De officier noemde het delict in zijn requisitoir een ergerlijke overtreding van de wet op de afbetaling en vond het onbegrijpelijk dat een in Vlissingen met naam en faam bekende zaak zich aan dergelijke dingen had schuldig ge maakt. „U zegt, dat de afbetaling slechts vijf procent van uw totale om zet betreft, waarom dan dit glibberige pad betreden?" vroeg hij de verdachte. Een verzachtende omstandigheid noem de hij de omstandigheid dat Van der G. vaak in een dwangpositie verkeerde. Hij eiste zes boetes van 200 of zes maal twee maanden. De raadsman, mr. W. K. H. Diele- man, merkte op dat de meeste kopers hij een afbetalingstransactie, als puntje bij paaltje k\. am, de eerste aanbetaling niet konden of wilden voldoen. Het von nis bepaalde zich bij zes boetes van van 125 of zesmaal een maand. Eenzelfde overtreding, ofschoon in een andere sfeer, pleegde de winkelier P. P. uit Philippine. Ook hier geschied de bij de aankoop van electrische huis houdelijke apparaten de eerste afbeta ling niet. Omdat het delict speelde in een kleine gemeenschap, waarbij de winkelier duidelijk oude klanten had willen helpen en zich vermoedelijk niet al te veel in dit soort zaken had ver diept, omvatte het vonnis, conform de eis, boetes van 50 of tien dagen en tweemaal 25 of tweemaal vijf dagen. THOLEN De postduivenvereniging ..De Trouwe Duif" te Tholen hield de jaarlijkse tentoonstelling «in de zaal „Hof van Holland". Er waren 319 inzendingen. Gekeurd werd door de heren J. W. de Geus en J. Lam- brechts te Roosendaal. Prijzen behaald voor oude doffers le klasse door: H. Corne- lisse, Tholen. le- prijs: M. Moeliker Tholen. 2e prijs: A. van Daalen, Oud-Vossemeer. 3e; A. W. de Jonge, Tholen, 4e; J. J. de Jonge. Krabbendijke, 5e. Klasse 3-jarige doffers: J Kegge, Tholen, le en 2e prijs; M. Moeliker, Tholen, 3e: P. van As, Oud-Vossemeer, 4e. M. Moeliker, Tholen, 5e. Klasse 4-jarige dui- vinnen: P. den Boef, Tholen, le prijs; J. Va ders, Oud-Vossemeer, 2e; P. den Boef, Tho len, 3e; Joh. Deurloo, Tholen, 4e; A. van Daalen, Oud-Vossemeer, 5e. Oude duivinnen 2e klasse: M. Moeliker, Tholen, le prijs: A van Daalen, Oud-Vossemeer 2e; D. Jansen. Tholen, 3e; M. Larooij, Scherpenisse, 4e; M Laban, Tholen, 5e; A. W. de Jonge, Tholen, 6e. Klasse 5, jonge doffers: A. Laban, Tho len. le prijs; A. van Daalen, 2e; A. van den Dries, Halsteren, 3e; K. M. Staal, Krabben dijke, 4e; A. van Daalen, Oud-Vossemeer, 5e. Klasse 6, jonge duiven: D. Jansen, Tholen. le prijs; A. de Jonge, Tholen, 2e: L. Jansen, Tholen, 3e; G. Larooij, Scherpenisse, 4e; idem 5e. Klasse 7, late jonge doffers; J Westraate. Krabbendijke, le prijs; L. Jan- sen, Tholen, 2e; A. Douw, Oud-Vossemeer, 3e. Klasse 8, late jonge duivinnen: A. Douw, Oud-Vossemeer, le prijs; P. den Boef. Tho len, 2e; B. van Iwaarden, Tholen, 3e. Schoon heid doffers: A. van Daalen, Oud-Vossemeer, le prijs: P. van As, Oud-Vossemeer, 2e; M. P. Tazelaar, 3e; A. van Daalen, Oud-Vosse meer, 4e. Schoonheid duivinnen: J. Praat, le prijs; A. van den Dries, Halsteren, 2e; D, Uijl, Poortvliet, 3e.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3