Bevolking van Zeeland met 631 zielen VOORUITGANG IN ALLE „DISTRIKTEN", BEHALVE EILAND THOLEN Zeeland nog steeds vrij van mond- en klauwzeer Dit jaar slechts een boottocht voor Zeeland stijging van de seizoenwerkloosheid KRIS SV-rctó Kunstgebitten door Zeeland Met de cijfers op tafel grootste gemeenten van Zeeland N^HiDAMPO Aardenburg het laatst met de straatbelasting Zeeuwen ruimen grote plaats in voor het Rode Kruis Weg van naar consument is te lang Zeeuwsch Dagblad En boven mist en ravage Zes Souburg snelst groeiende gemeente inwoners meer in Zaamslag BOOG VIEL: SCHADE f 50.000,- Bevolking Vogelwaarde 48 verminderd met Walcheren Mededeling Prov. Gezondheidsdienst „Oplatek" van Poolse oud-strijders Hontenisse verloor inwoners aan Hulst Varkenspest in Koewacht Vissers vergaderen in Arnemuiden Middelburg won van 's-Gravenpolder Zielental Graauw met 73 verminderd Uitvoering van „Harmonica" Ouderavond Goese atletiekvereniging Inwonertal St. Jansteen sterk gedaald Besturenbond werd voorgelicht over psycho-techniek Tien maal tienactief in Vrouwenpolder Dinsdag 9 januari 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk Het was een gewone rustige janu- arimorgen. Door het Hollandse polder land reden weer vele treinen, enorme aantallen passagiers vervoerend. Na de rust van de vrije zaterdag en zon dag begon voor tallozen de werkweek. De militairen voerden gesprekken over dienst, de vertegenwoordigers lazen de ochtendbladen en mensen die het vrije weekend hadden ge bruikt voor familiebezoek dachten aan het werk dat thuis weer wachtte. ivTirvrkirT nnor' w -z Zij waanden zich veilig in de sta- MIDDELBURG. Er zit vooruitgang m het zielental van len rijtuigen. Toen opeens een Zeeland. In het afgelopen jaar is de bevolking van onze provincie i hevige knal, een enorm gekraak en gekerm. Tientallen mensen tot bij na. honderd is hun aantal opgelopen terwijl we dit schrijven werden plotseling weggerukt uit het leven, uit dit leven. Met verbijstering hebben wij de be richten over de ramp gelezen en ge hoord. Spoorwegongelukken achtten wij niet uitgesloten, doch een ramp van zo grote afmetingen als zich gis teren bij Harmeien heeft voorgedaan, (dachten wij haast niet mogelijk. In vele gezinnen en families is gis teren de rouw gekomen. Het is niet te zeggen hoe groot het leed is dat plotseling in talloze huizen is geko men. Wij beseffen dat menselijke woorden maar zeer weinig troost kunnen brengen, hoe goed ze ook zijn bedoeld. Wij beseffen ook dat de be veiliging van ons leven slechts zeer gebrekkig is. De dood wenkt ieder uur. Het valt moeilijk om nu na een dergelijke ramp nog te zeg gen, dat het leven der mensen in Gods handen ligt. Een noodlottig spoorwegongeval Noodlottig? Wij belijden toch zonder de wil van de hemelse Vader zal geen haar van ons hoofd worden gekrenkt. Dit moge de troost der nabestaan den zijn: Boven de wrakstukken za gen wij gisteren slechts de mist, Duidelijk springt in het "oog de maar toch was boven deze mistban- - ken Gods oog. grote stijging van het inwonertal Hij, in wiens wil, eeuwige wil, de ~e£\ §emeente Oost- ademhaling aller schepselen ligt be- Souburg, welke sloten, trooste de rouwdragenden. met 631 personen vermeerderd, bedroeg het inwonertal op 1 januari 1961 283.838, een jaar later was het gestegen tot 284.469. Zo doorgaand zal waarschijnlijk nog voor 1 januari 1963 de 285.000 bereikt worden. Met uitzondering van Tholen gingen alle Zeeuwse „distrikten" vooruit. Walcheren verkreeg 408 inwoners meer en kwam van 82.291 op 82.699, Noord- en Zuid-Beveland zagen hun bevolking vermeerderen met 363 zielen (van 68.915 naar 69.278), Schouwen- Duiveland groeide van 22.855 inwoners naar 22.871 (een ver meerdering dus van 16) en Zeeuws-Vlaanderen genoot de kleinste vooruitgang, namelijk een stijging van 10 inwoners (van 92.234 naar 92.244). Op het eiland Tholen wonen thans (1 januari 1962) 166 mensen minder dan een jaar geleden (de bevolking liep terug van 17.543 naar 17.377), waarbij Sint Philipsland door ons is „ondergebracht" bij Tholen. Sint Philipsland deelde in de Thoolse bevolkingsmalaise. hem (plus twee), vertoonden een ach- teruitgang. Vlissinigen buiten beschou wing gelaten liep Koudekerke het sterkst achteruit (min 31). daarna volg den op de voet Grijpskerke (29), Se- rooskerke (28) en Veere (26). De Bevelanden Goes en Kapelle hebben in het afge lopen jaar de grootste toeneming van inwonertal gekend, waarbij als men het procentsgewijs bekijkt Kapelle zelfs nog sneller groeide dan Goes. De ganze- stad kreeg er 252 inwoners bij, Kapelle 110. Een flinke stijging noteerden ook Kloetinge (plus 64). Krabbendijke (plus 53), 's Heer Arendskerke (plus 48). Daarentegen registreerden Wolfaarts- dijk (min 44). Yerseke (min 36), Kat- tendijke (min 38). Opvallend is dat de eigenlijke ,.zak"-gemeenten weer ver der terugliepen in inwonertal, 's Gra venpolder (plus 14) 'en Hoedekenskerke (plus 23), alsook Heinkenszand (plus 21) en 's Heerenhoek (plus 11) gaven een ander beeld te zien. En Baarland beperkte de achteruitgang tot een per soon. terugloop in inwonertal in Oostburg (min 103), in mindere mate in, Bres- kens (min 40). IJzendij'ke (min 29) en Vogelwaarde (min 48). Sas van Gent zette zijn gestage groei voort met een meerder inwonertal van 20, Cadzand met 27 en Clinge met 25. Zelfs de kleinste gemeente van Zeeland. Over slag, maakt een groeiperiode door. De ze miniatuurgemeente. waarvan de,bur gemeester in Koewacht woont, kreeg er negen inwoners bij, bijna uitsluitend verkregen door het geboorteoverschot, dat ook in Axel aanzienlijk was. Schouwen-Dniveland SchouwemDuiveland geelt een ander beeld dan vorig jaar om de eenvoudige leden dat op 1 januari 1961 de gemeen telijke herindeling is doorgevoerd. Er zijn nu nog slechts zes gemeenten op het eiland, waarvan Zierikzee een aan zienlijke stijging vertoonde (plus 76). Ook stegen in inwonertal Westerschou- wen (plus 11), Sruinis.se (plus 5) en Duiveland. (plus 61. Van de twee overi ge gemeenten viel. Brouwershaven uit de. toon door .een achteruitgangvan niet minder dan 63 inwoners, Midden- sohóuweii beperkte de teruglqop tot ze ventien. De bevolkingscijfers over 1961 bieden stof tot veel interessante beschouwingen. In de beperkte ruimte welke een dagblad nu eenmaal eist, bepalen we ons tot de spectaculairste verschijnselen. ZAAMSLAG. Het zielental van de gemeente Zaamslag in 1961 nam met zes personen toe. Op 31 december 1961 bedroeg het aantal inwoners 3142 (1610 mannen en 1531 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte, met 52 (29 jongens en 23 meisjes) en door vesti ging met 84 (41 mannen en 43 vrou wen), het verminderde door overlijden met 32 (13 mannen' en 19 vrouwen) en doop vertrek met 98 (46 mannen en 52 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het 'aantal inwoners zodoende 3148 (1621 mannen en 1527 vrouwen), werden 24 huwelijken gesloten. Er STOPPELDIJK. Ten gevolge van een plotselinge windvlaag kwam een der negen overdekkingsbogen die gebruikt worden bij de bouw van een fabrieks complex te Stoppeldijk, te vallen, en tijdens de val de andere acht bogen met zich meenam. Er ontstond een schadepost van naar schatting ƒ50.000 welke door de verzekering wordt ge dekt. De fabriek voor de N.V. Verenig de Textielbedrijven Meijerink en Co wordt gebouwd door de Gebr. Kriec- kaert te Hengstdijk. VOGELWAARDE. Het zielental van Vogelwaarde nam in 1961 af met 48 personen. Op 31 december 1960 be droeg het aantal ingezetenen 3492 (1842 mannen en 1650 vrouwen). Vermeerde ring geschiedde door geboorte met 58 (29 jongens en 29 meisjes) en door ves tiging met 57 (23 mannen en 34 vrou wen), vermindering door overlijden met 32 (18 mannen en 14 vrouwen) en ver trek met 131 (66 mannen en 65 vrou wen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal 3444 (1810 mannen en 1634 vrouwen). Er werden 30 huwelijken ge sloten. en West- er niet minder dan 492 personen in 1961 bij kreeg. Er was geen annexatie of grenswijziging nodig om dit aan tal te bereiken. We zouden zelfs bijna zeggen: integendeel Eigenlijk spant Hulst de kroon wat de absolute vermeerdering van het aan tal inwoners betreft. De Reinaerts-tad kreeg er 696 inwoners bij, maar hier is wel een grenswijziging voor nodig ge weest. De gemeenten Sint Jansteen en Hontenisse hebben in het afgelopen jaar, vooral eerstgenoemde (de Tra gel) grondgebied aan de hoofdstad van het land van Hulst moeten afstaan. Flink groeiden in inwonertal ten ook Middelburg (305), zen (212) en Kapelle (110), E'en bijzonder opvallende gang vertoonde Vlissingen In de Scheldestad is men dat een groot aantal singen vertrokkenen gegaan. In belangrijke mate is juist, omdat een aantal Ambonnese ge zinnen in Souburg een woning heeft be trokken en ook employe's van de Kon. Mij. „De Schelde" in Souburg een on derkomen hebben gevonden. Bezien we de bevolkingscijfer-s over 1961 voor Walcheren dan valt op dat de typische recreatiegemeenten, met Uitzondering van Vrouwenpolder een vooruitgang in zielental hebben ge boekt. Domburg en Zoutelande staan daarbij aan de top met respectievelijk een toeneming van 26 en 25 daarna volgen Oostkapelle met 20 en Westka- pelle met 16. In het oog springend is voorts de flinke stijging van het inwo nertal van Sint Laurens (plus 40), het geen wellicht verklaard wordt door het feit dat deze gemeente als forensenge meente zeer in trek is. De typische agrarische gemeenten, met uizondering van Aangtekerke (plus acht) en Bitt- 1. Vlissingen (1 jan. I960: 29355, 1 jan, 1961: 29381, 1 jan. 1962: 29003). 2. Mid delburg (22419, 22571, 22876). 3. Terneuzen (15957, 16373, 16585). 4. Goes (14987, 15212, 15464). 5. Souburg (7545, 7671, 8163). 6. Axel (7746, 7728, 7792). 7. Zierikzee (7131, 7057, 7131). 8. Hulst (5077, 5228, 5924). Hon- tenisse (5423, 5386, 5215). 10. Kruinirigen (5249, 5176, 5206) geme- Terheu- achteruit- (min 378). van mening van de uit Vlis- naar Souburg is dit (Ingezonden mededeling) LLllSverkoude" Tholen Het sterkst in zielental liep achteruit de gemeente Sint Maartensdijk (nota bene ontwikkelingskern), dat ten op zichte van vorig jaar een lager inwo nertal van 69 noteerde. Sint Annaland zag zijn bevolking mei 27 inwoners te ruglopen, Scherpenissie met 23, Sint Philipsland met 19, Tholen en Oud-Vo&- semeer beiden met 11, Poortvliet met 4 en Stavenisse met 2. Duidelijk is dat het eiland Tholen een „impuls" zal moeten hebben om zijn zielental weer te zien stijgërt. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen groeide Hulst (plus 696) ten koste van Sint Jansteen (min 420), Hontenisse (min 171) en Graauw-en Langendam (min 73)Sterk was ook de groei in Axel ((plus 64) en uiteraard in het nijvere Terneuzen (plus 212). Sterk was daarentegen de AAÏtDENBURG. Met negen stem men voor. één stem tegen (de heer P. G. Lamm. Kath), en één onthouding (de heer R. O. Buljek, Kath. lijst Eede) heeft de raad van Aardenburg gisteren besloten een straatbelasting in te voeren. Aardenburg Is daarmee de laatste gemeente van Zeeland welke tot de invoering van een dergelijke belas ting overgaat. De heffing op het ge bouwde zal 6 pet. bedragen, die op on gebouwd 3 pet. van de belastbare op brengst. De belasting zal de gemeente eén bedrag van 14 a 15000 gulden ga randeren. De voorzitter, de heer J. M. A. C. van Dongen, merkte op dat de straatbelasting de enige mogelijkheid was om een aantal werken en wensen té kunnen' financieren. Hij, noemde enkele van deze werken óp: aanleg weg Sint Kruis-Sint Mar- griete, in eerste deel een bedrag van 110.000 gulden vergend. De totale weg- verbetèring' komt voor de gemeente na aftrek van subsidies en de bijdrage van bet vrije van Sluis op een bedrag van 60.000 gulden. Daarnaast noemde de voorzitter de verbetering van de haven (ƒ30.000), verbetering Kaaiplein 20.000, stichting gymnastieklokaal 40.00, verlenging weg Eede-Sint Kruis-Aardenburg 3.000. In totaal 180.000. B. en W. achtten verder de tijd ge komen om de taak van de drie plaatse lijke instellingen op het gebied van de maatschappelijke zorg over te nemen. Dit temeer omdat de hieruit voortvloei ende kosten door het rijk tot 80 pet. vergoed rullen worden. De levensbe schouwelijke instellingen zullen zich hierdoor meer aan andere taken kun nen wijden. De raad ging hiermee akkoord, even als met de verhuur van de gebouwen op de Elderschans voor 2000 gulden per jaTa, voor een periode van vijf jaar, aan de plaatselijke R.K.-sitchting ten behoeve van een jeugdcentrum. Mede als gevolg van het feit dat er thans geen tekort meer is aan arbeids krachten in de streek besloot de raad geen bijdrage meer te willen verlenen aan hen die emigreren. De begroting 1961 is döór Gedepu teerde Staten goedgekeurd. Thans kan overgegaan worden tot de aanschaf van een vrachtauto, die tevens dienst doet als vuilniswagen en kiepauto. Op de be groting is hiervoor een post van 15.000 gulden uitgetrokken. B. en W. menen met 1600 gulden minder te kunnen vol staan. In de ..Stadsherberg" te Axel hield tijdens de vergadering van de plaatse lijke afdeling Alpenvereniging, de heer B. W. Aling uit Wemeldinge, consul van de Oostenrijkse vereniging, een lezing, toegelicht met dia's. Tot secretaris van de Algemene Ne derlandse Bond van Rijwielhandelaren, afdeling Walcheren is benoemd de heer F. Willeboordse te Vrouwenpolder. nOES Tnt pistoren is inl trictsinspecteur van de Veeartseniikun- WitiS. ioi „tsieren is dige Dienst de heer w. j. l. de Groof te Vlissingen, middels een door de var kenshouder ingevuld formulier dat bij de plaatselijke bureauhouder kan wor den verkregen. De ontheffing kan pas worden ver leend als uit een diergeneeskundig on derzoek blijkt, dat het bedrijf van aan vrager vrij is van mond- en klauwzeer- besmetting en de P.B.H. gunstig heeft geadviseerd. Deze mogelijkheid tot ontheffing houdt een zeker gevaar in zich, aldus dr. Tesink, immers hierdoor is het moge lijk geworden dat biggen van buiten Zeeland naar Zeeland worden verkocht en vervoerd. Zeeland nog geen geval van mond- en klauwzeer vastgesteld. Op ruime schaal is de laatste tijd aandacht geschonken aan deze ziekte, die sinds oktober 1961 in land voorkomt. Ruim 200 bedrijven zijn sedert dien als besmet aangemerkt. Afgeslacht werden rond 9000 varkens, 700 runderen en 200 schapen. Zeeland echter nog steeds vrij vai> mond- en klauwzeer. Deze mede delingen verstrekte ons de direc teur van de stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, dr. J. Tesink. Zijn mede delingen bevatten tevens enkele adviezen en waarschuwingen. Na overleg met het bedrijfsleven is het vervoersverbod van varkens voorlo pig tot 1 februari 1962 gehandhaafd, aangezien de ziekte vooral onder var kens voorkomt (blaren op de snuit, hef tige klauwaandoening en soms verlies van hoornschoen) en omdat een voor behoedende enting van deze dieren geen of slechts een zeer gering resultaat op levert, zodat het geen zin heeft de var kens in te laten enten. Varkens Varkens, die minstens 60 kg wegen, mogen evenwel direct naar de slacht plaats worden vervoerd. Een beperkte ontheffings-mogelijkheid van dit ver voersverbod is gisteren in werking ge treden. Vooral voor hen, die biggen moeten afzetten of willen aankopen is dit van belang. De aanvrage tot ont heffing dient te geschieden bij" de dis- Om mond- en klauwzeer in onze pro vincie zoveel mogelijk te voorkomen, raadt de directeur met klem aan geen varkens afkomstig van buiten de pro vincie aan te voeren. VLISSINGEN. Tijdens een (deze keer niet al te druk bezochte) bijeen komst, die zaterdagavond gehouden werd in het Ariënsgebouw, hebben de Vlissingse Polen in overeenstemming met de oeroude traditie eikander het beste toegewenst door middel van de verbreking der oplatek". Dit vond plaats nadat de voorzitter van de Vereniging van Poolse Oudstrij ders. ing. J. Minkiewicz, in een korte speech de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar betrekking heb bende op de Poolse zaak memoreerde en zijn landgenoten opriep tot voortdu rende waakzaamheid voor het aller minst niet denkbeeldig gevaar van com munistische infiltratie. Voorts werden enkele Poolse kerst liederen gezongen en een eenvoudig avondmaal genuttigd; een herinnering aan het traditionele feestelijke Poolse vogilieavondmaal op de vooravond van Kerstmis, met zijn vele spijzen «n rij ke folklore. Het reeds nu inenten van runderen tegen mond- en klauwzeer is slechts aan te raden, indien een directe bedreiging van het rundvee bestaat. Dit is het ge val wanneer bijv. bij de buren de ziek te is vastgesteld. Omdat in Zeeland nog geen geval van mond- en klauwzeer is vastgesteld, is er voor de veehouders in onze provincie nog geen reden zich extra bezorgd te maken en met spoed hun vee te doen inenten. Integendeel. Volgens dr. Tesink dient men goed te bedenken dat een inenting, vooral van jonge dieren nu verricht tot gevolg heeft, dat de onvatbaarheid van deze runderen in het laatste deel van de wei- deperiode over het algemeen gering zal zijn geworden. Voorts zal men steeds voor ogen moe ten houden, dat de smetstof vooral var kens aantast en op veel geringere schaal het rundvee. De entperiode 1962 is door het Ministerie van Landbouw en Visse rij vastgesteld van 1 januari tot 15 april 1962. Adviezen Aan het slot van zijn mededelingen geeft dr. Tesink enkele adviezen. Voor de veehouders zijn het de volgende: laat geen personen bij uw vee toe, die daar niets te maken hebben. Laat een ieder, die uw stallen betreedt hun schoeisel afvegen op een goed door drenkte zak, bijv. met een 3 pct.-ige chloorbleekloogoplossing. Het verkochte vee op de rijweg inladen, zodat de vee auto niet op het erf komt. Koop zo min mogelijk via een markt, en bezoek deze markten zo weinig mogelijk. Koop zoveel mogelijk voer, verpakt in papie ren zakken. De veevervoerders krijgen het advies mee om de wagens meer dan officieel is voorgeschreven te reinigen en te ont smetten. Het is nl. gebleken, dat on voldoende ontsmetting van vrachtwa gens voor veevervoer een verspreiding van het mond- en klauwzeer heeft be vorderd. HONTENISSE. De loop der bevol king van Hontenisse vertoonde in 1961 een dalende lijn. Op 1 januari 1961 be droeg het aantal ingezetenen 5386 (2742 mannen en 2644 vrouwen). Het geboor tecijfer luidde 100 (49 jongens en 51 meisjes) en er waren 170 vestigingen 180 mannen en 90 vrouwen). Het aan tal inwoners verminderde door 67 sterf gevallen (33 mannen en 34 vrouwen) en door vertrek 374 (181 mannen en 193 vrouwen). Het inwonertal was per 31 december 1961 5215 (2657 mannen en 2558 vrouwen). Er werden 27 huwelijken gesloten. Hontenisse verloor 191 inwo ners (98 mannen en 93 vrouwen) aan Hulst door de grenswijziging. KOEWACHT. Op de varkenshoude rij van de heer R. van Laere constateer de een dierenarts bij enkele varkens kentekenen van de varkenspest. Hier door moesten alle dieren, 180 in het geheel, worden afgemaakt om verdere uitbreiding te voorkomen. ARNEMUIDEN. Op de aanstaande jaarvergadering van de Vissersvereni ging „Draagt Elkanders Lasten", om vattende de vissers van Arnemuiden, Vlissingen en Veere, op zaterdag 13 ja nuari in het verenigingsgebouw in Ar nemuiden, zal o.m. aanwezig zijn de heer A.^ L. S. Lockefeer, voorzitter van de Zevibel en de commissie van acht. Het ligt in de bedoeling van gedachten te wisselen over de toepassing van de tegemoetkomingen aan de vissers op grond van het Interim rapport der commissie. Het zal van belang zijn op deze ver gadering te vernemen welke wensen er nog leven bij de vissers die genood zaakt werden hun bedrijf van Veere naar Colijnsplaat te verplaatsen. Van algehele tevredenheid bij deze vissers is beslist nog geen sprake, aldus een perscommuniqué van de Zevibel, dat voortgaat met te zeggen dat het in dat verband ook van belang was te ver melden, dat drie leden van de Zevibel zitting hebben in een door het Visserij schap opgerichte Delta commissie, na melijk de heren A. Hack, burgemeester van Arnemuiden, J. H. Bal, directeur van een oesterkwekerij in Tholen en A. L. S. Lockefeer. Het communiqué bericht tenslotte: Werd enige tijd bij het Loodswezen verzoek ingediend om bebakening en bevuring van het westgat, Voor wat be treft het vaarwater van en naar de nieuwe vissershaven Colijnsplaat, van de zijde van het bedrijf werd vernomen dat een en ander reeds is aange bracht". (Ingezonden mededeling) Dantofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U s tiorgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heef) dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn olichtl Dit moderne, antiseptische poeder werkt als 1 een beschermend kussen en houdt boven dien de adem fris. Verkrijgbaar in neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, DM apotheken en drogisterijen. Zeeuwse damcompetitie VLISSINGEN. Hoofdklasse: Gespeeld te 's-Gravenpolder tussen 's-Gravenpolder er Middelburg Jan Blom~W. Lente 0—2, A, Krijger—M. F. de Jonge 1—1, G. Blom—M. J. Walraven. 11, W. KrijgerJ. Strooband Jr 02, J. Op 't Hof.J Strooband Sr 11, L. BoogertC.P. de Vos 11, A. Dubbelman A. A. v.d. Mark 11, L. J. VerkerkeN. van Eenennaam 0—2, A. van Overbeeke—B. J. Parinussa 0—2, D. Huissoon—A. Walraven 20. Deze spannende wedstrijd werd gewon nen door Middelburg met 137. Opmerkelijk is de winst van Lente, welke aan bord één de niet minder sterke Jan Blom wist te. verslaan, een uitslag welke doet denken dat Lente zijn oude vorm weer iheeft terug gevonden en zich weer ontpopt als de speler van 25 jaar geleden. Ook de 4 reserves van Middelburg komt de eer toe van deze winst, daar zij niet minder dan 5 punten behaalden. Ie Klas: Gespeeld te Goed tussen Goes III en Lammerenburg T, C. van ZweedenA. de Buck 02, Ph. HaverhoekP. van Vlijmen 11, M. de KlerkA. Franeke 0—2, L. Capel- loI. Vinke 0—2, A. RernijnseF. Brasser 0—2, J. LegemateC. Geljon 02, J. de Jon geC. de Looff 02, B. J. Nonnekens—W. Koppejan 02, A. JansenC. J. de Loof 11, L. GeeneM. Boone 02. Met niet minder dan 182 wist in deze wed strijd Lammerenburg te winnen. Gespeeld te 's-Gravenpolder tussen Souburg II en Scherpenisse I. J. C. SinkeJ. Vèrhage 1—1, P.C. AllaartJ. W. van Houdt 2—0, P. Marijs—L. de Wilde 02, J. D'HondtA. Dijk 0-2, Chr: KatsA. van Doom 2—0, J. van SluijsH. A.van Houte 20, J. de WolffG. v.d. Werf 2—0, B. van Eenennaam—-A. Rijs- tenbil 02, J. van VlietA. Deurloo 2—0. A. de Wolff—J. L. Vijl 1—1. Souburg was hier wel zeer goed op dreef, daar zij in deze wedstrijd 4an het stérke Scherpenisse met 128 wisten te winnen. Gespeeld te Goes tussen Vlissingen II eft D.O.S. II (Vrederust). F. J. Pluljmérs—A. Kievit 11, Joh. Luwema—C. Suurland I1, C. FrankeF. Openneer 11, E. L. Ver schoorJ. Franeke 20, J, RijkseD. J. de Vos 0—2, J. KooleJ. Korevaar 0—2, L. Fran keJ. Suurland 02, J. GeljonL.Maat 0—2, A. FrankeC. J. v.d. Velde 02, W. Meesén G. Blommers 02. Ook in deze wedstrijd moest Vlissingen II capituleren, daar D.O.S. met niet minder dan 15—5 wist te winnen. MIDDELBURG. Kon in de laat ste kwartaal verslag vermeid worden dat de inzameling 1961 ongeveer dui zend gulden hoger zou zijn dan het jaar daarvoor, thans kunnen wij me dedelen dat de prognose juist is ge weest en nog wel tn die mate dat de kring Zeeland van het Nederlands Roode Kruis met een totaalbedrag van 61.484 precies duizend gulden hoger is. gekomen dan in 1960, toen 60.484 werd ingezameld, hetgeen neerkomt op respectievelijk 88,2 pet. tegen 87 pet van het streefbedrag, al dus lezen we in' het verslag over het vierde kwartaal. Sint Philipsland is ook in 1961 met 487,2 pet. van het streefbedrag voor de achtereenvolgende achtste keer niet alleen provinciaal kampioen, maar ook landelijk bekeken gaat deze afdeling met de eer strijken. De afdeling Elten (Gelderland) was een zeer goede tw.e«' CBTB oost-Zivs-Vlaanderen GRAAUW. Het zielental van de gemeente Graauw en Langendam nam in 1961 met 73 af. Ingezetenen per 1 januari 1961 bedroegen 1529 (793 man- inen en 736 vrouwen). Het aantal ver- i meerderde door geboorte 35 (12 jongens en 23 vrouwen) en verminderde door overlijden 26 (11 mannen en 15 vrou wen) en vertrek 106 (50 mannen en 56 vrouwen). Het inwonertal per 31 decem ber 1961 was 1456 <762 mannen en 694 j vrouwen). Er werden 16 huwelijken I voltrokken. WOLF AARTSDIJK. Zaterdagavond gaf de accordeonvereniging „Harmoni- cana" een uitvoering in het Dorpshuis. De leden brachten onder leiding van de dirigent de heer P. J. Platteeuw, een aantal muzikale nummers ten gehore, waarbij het optreden van de jeugdleden een extra vermelding verdient. Hierna memoreerde de voorzitter de heer J. J. Reinhoud het feit dat dhr. P. J. Plat teeuw 10 jaar dirigent van Harmonica- na is. Als dank hiervoor bood hij hem een electrische klok aan. Na de pauze voerde de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" uit Heinkenszand het blijspel in 3 b'edrijven „We komen niet uit van ons pension" op. AXEL. De afdeling oost-Zeeuwseh- Vlaanderen van de C.B.T.B. kwam in Axel bijeen. De voorzitter, de heer P. van Hoeve, sprak in zijn openings woord over het gevoel van onbehagen, dat te constateren valt in landbouw- kringen. Hij schreef dat toe aan de on gunstige prijsvorming van de prodnk- ten, vooral van de niet gegarandeerde. „Als de overheid op dit terrein geen en kele regeling zon treffen denk ik, dat wij minstens zo diep in het moeras zouden zitten als dertig jaar geleden!' aldus de heer Van Hoeve. ,Wij kunnen" de gevolgtrekking ma ken, dat we met de moderne economi sche inzichten nl. eén globaal regelen van het maatschappelijk leven door de overheid, de goede richting ingaah. Dit neemt'niet weg, dat -er voor be-1 paalde sectoren van het bedrijfsleven hindernissen op de weg zijn. Een van deze bedrijfstakken is de landbouw. Naar de mening van de heer Van Hoe ve is de weg, die het landbouwprodukt aflegt naar de consument te lang. Er wordt teveel afgeknabbeld van de prijs, die wij voor de grondstof kunnen be dingen. Wij zullen bei-eid moeten zijn ri sico's te aanvaarden, zoals ook de coöp. suikerfabrieken en de coöp. zuivelindus trie, die bijna de keten gesloten heb ben methun produkten van producent naar consument. Drs. J. Dijkgraaf uit Goes, secretaris van het L.C.C. sprak over het onder werp: Kredietverstrekking in de land bouw". Hij verklaarde, dat bij voort schrijdende mechanisatie een beroep moet worden gedaan op vreemd kapi taal. Tegen lenen is geen enkel be zwaar als dit maar economisch verant woord is. Het maakt wei verschil voor welk doel men leent. Het is thans moge lijk op vaste goederen te lenen tot 90 pet. Tijdens de vergadering van de Stichting „Algemeen Belang" te Zoute lande werd in het bestuur gekozen: de heer K. Wouters in plaats van mej. A. Samuelse. De gemeente verstrekt een kasgeldlening van 2.000, de vergade ring werd gehouden onder voorzitter, schap van burgemeester J. de Pree. De muziekvereniging „Acceleran do" te Sint-Annaiand hield een goed ge. slaagde oud-papieractie ten bate van de kas. de met 429,4 pet. De afdeling Kapelle- Biezeiinge-Schore bezet met 195 pet. de tweede plaats op de provinciale lijst, gevolgt door Arnemuiden met 144,1 pet, die een goede derde is. Andere fraaie resultaten zijn: Schouwen West hoek 137 pet, Terneuzen 129 pet, West- akeplle 127,6 pet, Zierikzee 125,5 pet, Zaamslag 119,3 pet, Tholen 118,6 pet, Axel 104,8 pet en Duiveland 100 pet, in totaal dus tien afdelingen boven een gelijk aan het streefbedrag. Tussen de 90- en 100 pet gemeenten mogen niet onvermeld blijven. De af delingen Souburg met 91,5 oct. Reca pitulerend mogen we constateren, dat veertien van de 25 afdelingen boven de negentig procent uitkomen, wat als een unicum in den lande kan worden ge noemd. Wat de boottocht 1962 aangaat, reeds nu kan worden meegedeeld dat de kring Zeeland voor di tjaar slechts één vaart krijgt toegewezen, omdat het hoofdbestuur heeft moeten hesluiten het aantal vaarten per kring aan te pas sen aan het zielental terwillen van een redelijke verdeling. De specifiek Zeeuw se tocht zal plaats vinden in de week van 24 tot 29 september a.s. Na ge pleegd overleg met dokter Stemphius zal dokter K. Boor uit Axel als scheeps arts fungeren. 'Verheugend is dat hóe langer hoe meer Zeeuwse afdelingen'zich ook voor het jeugd Roode Kruis gaan interes seren. GOES. Het bestuur van de Goese Atletiekvereniging A.V.'56 organiseert op woensdag 31 januari a.s. een oudera vond. Alle ouders van de merendeel jeugdi ge leden van deze vereniging zullen worden uitgenodigd deze avond bij te wonen waarop de heer J. J. P. Hut uit Voorburg zal spreken. De heer Hut die een bekend sportpe- dagoog is zal o.a. spreken over „Wat de sport in het bijzonder de atletiek be tekent voor de lichaams- en karakter vorming van de jeugd". Tevens zullen enkele atletiekfilms worden vertoond. ST. JANSTEEN. Het inwonertal van St. Jansteen nam in 1961 af met niet minder dan 420. Op 1 januari 1961 be droeg het 4347 (2195 mannen en 2152 vrouwen). De vermeerdering geschied de door geboorte 97 (48 mannen en 49 vrouwen), vermindering vond plaats door 36 sterfgevallen (14 mannen en 22 vrouwen) en door vertrek 546 (269 man nen 277 vrouwen. De gemeente ver loor door de grenswijzigng per 1 oktober 204 mannen en 199 vrouwen aan Hulst. Het inwonertal per 31 december 1961 bedroeg 3927 (1996 mannen en 1931 vrou wen). Er werden 37 huwelijken voltrok ken. Te Axel werd met ingang van 8 januari benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school mej. N. J. E. Verstelle te Philippine. Onder leiding van mevr. R. M. de Meester-Bolt, mevr. A. Huygens-Beuke- ma en mej. Joh. van Sighem start in het Groene Kruisgebouw in Westkape-lle een cursus „Individuele zelfbescher ming". In Eindhoven slaagden voor coupeu- ze de dames L. Breepoel, L. dc Thije en J.Wieland te Axel. MIDDELBURG. De werkloosheid in Zeeland is in de maand december toegenomen van 1974 aan het begin van de maand tot 2314 op 31 december. De ze belangrijke stijging is in hoofdzaak een gevolg van het aflopen van sei zoenwerkzaamheden in de landbouw. Uit de gedetailleerde cijfers over de werkloosheid blijkt dat deze het meest is toegenomen in de agrarische ray ons van ons gewest. Vergeleken met december 1960 is de werkloosheid in december van het af gelopen jaar met ongeveer 270 toegeno men. Men moet hierbij echter voor ogen houden dat in december 1960 het beeld niet helemaal zuiver was, omdat ift dat jaar door het zeer natte na jaar de oogstwerkzaamheden in de landbouw aardappelen en suikerbie ten bijzonder veel vertraging hadden ondervonden, waardoor de december- cijfers over de werkloosheid nog wer den beïnvloed. Zeeland staat wat de werkloosheid be treft nog steeds op de vierde plaats in de rij der Nederlandse provincies. Er waren eind december op elke duizend loontrekkende mannen in dit gewest 41 ingeschreven als werkzoekenden. Het landelijk gemiddelde is zeventien. In het rayon Oostburg stonden 540 werkzoekenden ingeschreven, in het rayon Terneuzen 171, Hulst 302, Tho len 214, Zierikzee 201, Vlissingen 186, Goes 315, Kruiningen 58, Middelburg 290, Sas van Gent 37. De werkloosheid is ook nog beïnvloed door het vrij vroeg intreden van de vorst waardoor in de vlasteelt een aan tal mensen zonder werk is geraakt. Van de op 31 december jl, ingeschre ven 2314 werkzoekenden waren er 743 werkzaam in de landbouw, 314 in de bouwnijverheid, 358 staan ingeschreven als losse arbeiders en 561 als minder- geschikte arbeidskrachten. Een analyse van de geregistreerde mannelijke arbeidsreserve geeft het volgende beeld: seizoenwerkloosheid 1100, wrijvingswerkloosheid 250. werkloos heid vah mmder-geschikten 560 en structuurwerkloosheid 400. Eind december 1961 was er in Zee land vraag naar 543 mannelijke ar beidskrachten tegen 674 eind november en 547 eind december 1960. De vraag was het grootst in de rayons Vlissingen (130) en Terneuzen (129). Het aanbod van vrouwen was eind de cember 225 tegen 176 eind november 1961. Herscholing Voor de herscholing op de Rijkswerk plaatsen is de belangstelling in de af gelopen maanden weer gedaald. Het verschil tussen de vergoeding, die tij dens de herscholingsperiode wordt ver strekt en de lonen in de industrie vrij aanzienlijk geworden. Vooral voor gehuwden is dit verschil dikwijls een bezwaar. Zeeuws toernee van de Binnenlandse zending Vrije Ev. gemeenten Runderen GOES. De Christelijke besturen bond Goes e.o. belegde maandagavond het restaurant „Dc opril" een voorlichtingsvergadering waarbij als spreker optrad drs. C. G. J. Keule- ma-ns uit Utrecht. Hij sprak over „wat gebeurt er bij een psycho-teohnisch on derzoek". De heer Ke-ulemans, die o.a. verbon den is aan het overkoepelend orgaan van de Chr. stichting voor school en beroepskeuze in Zeeland noemde de be handeling van dit onderwerp een enor me opdracht. Hij wees erop, dat het doel van een psycho-techniseh onder zoek is om bij belangrijke beslissingen advies te geven over de mogelijkheden van slagen of mislukken. Ook bij de reclassering wordt meer en meer de hulp van de psycholoog ingeroepen. Hij wees er zijn gehoor op, dat een psycho-technisch onderzoek lang niet altijd betekend dat men wat anders moet gaan doen. Drs. Keulemans ver telde voorts over zijn werk bij schooi en beroepskeuze en de achtergronden en noodzakelijkheden ervan. Aan het referaat van de heer Keule mans ging een kort huishoudelijk ge deelte vooraf, waarbij de voorzitter, de heer G. Paauwe, enkele gevoelvolle woorden wijdde aan de vreselijke spoor wegramp die ons land op deze dag had getroffen. Op zijn verzoek namen de aanwezigen een minuut stilte in acht ter nagedachtenis aan de slachtof fers van dit grootste ongeluk uit dc geschiedenis van de Nederlandse spoor wegen. Voorts deelde hij mee, dat de jaar vergadering gehouden zal worden waar bij als spreker zal optreden dr. Albeda over het onderwerp „De communisti sche beginselen en ó'e praktijk hiervan". GOES. In de kerkgebouwen van de Vrije Evangelische gemeenten te Goes, 'Wemeldinge en Yerseke worden bijeenkomsten gehouden van de Bin nenlandse Zending van de Bond van Vrije Evangelische gemeenten. In deze bijeenkomsten wordt o.a. het woord ge voerd door ds. J. A, Hamers, predikant voor de Binnenlandse zending en vroe ger Vrij Evangelisch predikant te We meldinge. Voorts zullen kleurendia's worden vertoond en zal mej. Kousema ker uit Goes zingen. In Goes wordt de bijeenkomst dins dagavond gehouden, in Wemeldinge woensdagavond en in Yerseke donder dagavond. VROUWENPOLDER. - Het „tien maal tien"-comité voor de Anti-Honger actie organiseerde een dezer dagen in Vrouwenpolder twee evenementen. Toen de dooi het ijs in de gemeente nog niet had laten smelten werden er wedstrij den in vier groepen georganiseerd. On geveer 2700 oliebollen vonden daarna een weg naar gretige monden en ma gen. Er staan binnenkort weer twee'-.ie- ties op het programma. Eerst probeert men de jeugd zover te krijgen dat tien procent van het zakgeld wordt afge staan en daarna is er op 13 januari een gevarieerd muzikaal programma in het verenigingsgebouw. Bij de verkiezing van ambtsdragers van de N.H.-kerk in Vrouwenpolder werd als ouderling herkozen de heer J. Duve- kot. Gekozen als ouderling werd de heer W. Hekhuis, als ouderling kerk voogd de heer H. Wiggerts en als dia ken de heer J. Tax. Te Axel werden bevestigd de heer P. de Ruijter als ouderling en dia ken J. M. Zegens in de Gereformeerde kerk; in de Hervormde kerk te Axel werd tot diaken gekozen de heer G. Verlinde; gekozen in de Hervormde kerk te Hontenisse de heer J. Verbrug- ge ouderling, te Hulst tot ouderling A. J. Dieleman; te Sluiskil tot ouderling de heren Bakker, Van Duinkerke, Van Cruijningen, Riemens en Scheele (Her vormd) In december werd bij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank in Drie wegen 208.111,13 ingelegd en 108,926,82 terugbetaald. Het totaal aan spaargel den bedroeg 3.504.260,98. Er werden elf nieuwe spaarders ingeschreven.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3