SPAANS VUUR-WERK Volle winst voor alle Zeeuwse districtsteams zwarte staarten doen wonderen Swift won op nippertje van Vios (1-0) moskou"voelt niets voor gratis kolom PABLO NOEL LAAT ZICH KWISTIG ZOENEN DOOR ZIJN LIEVELINGEN Erasmusprijs voor Romano Guardini Spanning „De Kerk in drie werelden" Rabbi beschuldigd van smokkelarij Maandag 8 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Start van microkorfbal Rap tempo Thomas Price Begerenswaardig Doedelzak Ophouden Klok slaat ZEEUWSE ZAALHANDBALCOMPETITIE Gelijkwaardig Bevolking eiland Tholen over gehele linie achteruit Grootse ontvangst voor Zweedse „Lindbergh" Pag. 4 door Barend Maaskant MSTERDAM Meisjes met grote donkere ogen, gekleed in felkleurige garde-uniformen en met bepluimde sjako's op lopen trap-op trap-af door het R.A.I.-gebouw in Amster dam. Zij wijzen de plaatsen aan de mensen, die de voorstel ling gaan bijwonen in Circo Americano. Als zij een programma aanbieden of een herinneringsvaantje laten zien, zijn er weinig be zoekers die kunnen weigeren. Die lach en die ogen van de meisjes met bruine lokken of lange zwarte paardestaarten doen wonderen in deze verkooptechniek Zij zorgen er tegelijk voor, dat men zich in een andere sfeer waant. Niet alleen in die van een circus, maar in het bijzonder in de sfeer van een Spaans circus. De naam geeft dit wel niet aan, maar dat komt door de nogal ingewikkelde geschiedenis van dit circus. HET ZAL ELKE circusliefhebber op vallen, dat de nummers in een rap tempo worden uitgevoerd. Dit bewijst dat de directie het vermaak tot een kunst heeft verheven en het toont te vens aan, dat de nummers van klasse zijn. De prestaties zijn alle van een goed kaliber en de aankleding verraadt de grote zorg, die eraan is besteed. Verscheidene nummers verschillen in hun aard niet met wat in"ahdere circussen wordt vertoond. De humo ristische rekoefeningen van de Domi- nis kunnen ook door Duitsers worden gemaakt, de trampolinetoeren van de familie Arriola evengoed door Neder landers en de fietsacrobaten Biasinis zouden Engelsen kunnen zijn. Het vu rige temperament brengt echter iets aparts in de Spaanse prestaties. Het gaat er wat hartstochtelijker aan toe en de fleurige kledij doet er verder het hare aan toe. Groot en klein klap pen daarom graag. MANUEL FEIJÓO en Arturo Castil lo hebben er dan ook goed aan gedaan Nederland met hun circus te laten kennismaken. Het is de eerste maal, dat dit grote bedrijf voorstellin gen geeft buiten zijn landsgrenzen. Het is wel de bedoeling dat na Am sterdam alle grote Europese centra worden bezocht. Het zou te ver voeren om alleen al in het kort de geschiedenis te ver tellen van Circo Americano. Als merk waardigheid mag niet onvermeld blij ven, dat de Engelse acrobaat Thomas Price ongeveer een eeuw geleden eigenlijk de grondlegger was van het befaamde gebouw te Madrid, waar dit circus het gehele jaar door speelt. alledaagse dingen met zijn zeven mooie Congolese leeuwen, maar er gaat niets fout. Als hij kwasi uitwijkt voor een leeuw, botst hij ruggelings tegen een andere leeuwHij laat zich kwistig zoenen door zijn lievelin gen. Hij steekt zijn hoofd in een leeu wemuil en hij laat zijn hals omvat ten door sterke leeuwekaken. Het loopt alles zonder bloedvergieten af. Pablo zorgt dan nog voor wat levendigheid door hard te knallen met zijn zweep. Het gaat er echt Spaans aan- toe. ANDEREN zullen meer charme zien in de parades met kleurrijke scè nes, waarin fraaie kostuums begerens waardige vrouwen verhullen. Zelden zal men nog zoals hier een groep van acht dwergen zien optreden als repri seclowns. Zeker hebben weinigen ge dresseerde stieren gezien op de ma nier, die Manuel Rueda htm heeft ge leerd. Mara laat zich zonder de bescher ming van een valnet aan een zweven de trapéze van kniehang zakken tot hielhang zonder haar handen te ge bruiken: een staaltje van beheerste griezeligheid. Haar broer Tonito gaat als een balletdanser over de strakke draad, waarop hij saltomortales ach ter- èn voorover maakt. Op drie na alle nummers worden verzorgd door Spaanse artiesten. Bij de niet-zuiderlingen is als eregaste El- ly Belli-Strassburger, terwijl ook haar neef Adolf optreedt, beiden uiteraard met vrijheidsdressuren, die geen na dere aanbeveling nodig hebben. Blijven er vier meisjes over, die wij niet graag hadden gemist. Het Franse duo Baranton, waarvan ieder met beide voeten tegelijk èn onafhan kelijk balanceert. Deze jonge artiesten hebben het al een heel eind gebracht in deze kunst. ROMANTISCHER echter is het ver haal van Secundino, de vader van de huidige directeur Manuel Feijóo. Deze Secundino zou men een buiten beentje kunnen noemen. Hij was de zoon van een grootgrondbezitter in Ga- licië. Thuis scheen het hem evenwel niet te bevallen. Hij trok er op uit met zijn doedel zak en andere instrumenten. Hij had bovendien nog succes (anders zou in dit verhaal een sprookjesprinses moe ten optreden), verdiende veel geld enbesloot een circus te beginnen. Zijn ruggesteun was het familiegoed, dat hij inmiddels had geërfd. Waar andere artiesten hun hele le ven hard zwoegen om toch vrijwel nooit de kans te krijgen een landgoed te kunnen kopen, deed Secundino het andersom. Hij verkocht dus zijn be zit en opnieuw: hij had succes. Hij trouwde een paardrijdster en hij enga geerde zijn zuster als trapézewerkster. Secundino liet zijn zoon voor dieren arts studeren, maar toen die twintig jaar was, haalde hij hem terug in het circus. Dit is Manuel, die eveneens uit het goede circushout was gesneden. Hij koos een dochter van een circus directeur tot vrouw en nam als com pagnon de zoon van een drukkerijdi recteur, die met zijn schoonzuster was getrouwd. TOCH GAAT, WAT ons betreft, de erepalm van het gehele program ma naar de Mascotts, de Westberlijnse meisjes Christa en Barbel, die nu pre cies vijftien jaar samenwerken. Zij wa ren zeven en zes jaren, toen zij door hun ouders werden ingewijd in de ge heimen van het vak. Wat zij nu presteren, lijkt ongeëven aard. Het is riskant dit te beweren, maar de acrobatiek en de balans van beiden is adembenemend. Dè toppres tatie is wel, dat Christa zonder steun- ring Barbel in kopstand een lood rechte ladder op en afdraagt. Beiden vertonen daarbij geen spoor van in spanning, zij „verkopen" het nummer niet door opzettelijke weifel, zij de monstreren een beheersing alsof het dóódsimpel is. Toch weegt Barbel met haar vijftig kilogram maar acht kilo gram lichter dan haar „onderman". NU HEBBEN WIJ toch bijna de he le geschiedenis verteld, maar het is wel duidelijk, dat het in deze familie louter circus is wat de klok slaat. Daarom loopt alles zo gesmeerd in Circo Americano. Pablo Noel doet weliswaar heel on- ZIJ ZIJN EERLIJK genoeg om te be nen, dat het wel eens fout gaat ook. Zij presteerden deze toer voor het eerst in 1955, bij een optreden in Lon den, naar welke voorstelling ook ko ningin Elizabeth kwam kijken. Dit is een van hun mooiste herinneringen. Verder zijn zij er trots op de derde generatie van een artiestengeslacht te zijn: „Vader had voor de oorlog een eigen circus in Silezië". Misschien zorgt Barbel ervoor, dat haar fami lie geparenteerd wordt aan een ander groot circusgeslacht. Zij is sinds kort verloofd met Harry, zoon van Frans Althoff. Of het prettig is elke dag dit zware werk te doe Christa: „Onze ouders hebben ons, toen wij dertien waren, laten kiezen: artiest worden of ermee ophouden. Wij kozen artiest en wij houden er van. Maar ik wil er niet oud in worden. Je moet er op tijd mee ophouden. Het liefst op een moment, dat je nog aan de top staat". Deze mooie Congolese leeuw spert de kaken, wanneer Pablo Noel de binnenkant van de muil bekijken wil. GOES. Terwijl buiten een miezeri ge regen en toenemende dooi elke team sport onmogelijk maakte kreeg de nieu we Goese veilinghal zaterdagmiddag de bescheiden allure van een sporthal. Voor het eerst sinds deze zaal voor sportdoel- einden in gebruik werd gegeven werd hierin gelijktijdig gehandbald en gekorf bald. Voor de korfballers betekende dit de eerste kennismaking met deze lial en afgezien van de wat geringe hoogte is deze kennismaking zonder twijfel beval len. Vooral vloer en verlichting zijn aan merkelijk beter dan in de oude hal. De wedstrijden, die op deze eerste micro dag werden gespeeld, trokken een flinke publieke belangstelling. In klasse la trok het eerste microöp- treden van Swift 1 aller belangstelling. De Middelburgers brachten een zeer sterke formatie in het veld maar moes ten er even aan wennen, dat een ver boog schot in deze hal niet gelost kan worden. Technisch waren ze Vios 1 ver de baas. Voortdurend moesten de rood zwarten uit Krabbendijke 'in de verdedi ging maar in deze verdediging groeide de vijftienjarige Kees de Goffau, die de taak had om de gerenommeerde Bert de Vries te bedwingen, naar een grote vorm. Slechts één keer moest hij de Mid delburgse internationaal laten schieten en dit betekende even voor het einde voor Swift 1 de zege (0—1). Een zege die op het nippertje werd behaald want even daarvoor werd o.i. een doelpunt van Truus Buteyn van Vios ten onrechte wegens lopen afgekeurd. MIDDELBURG/GOES Alle Zeeuwse en West-Brabantse dis- triktsteams kwamen afgelopen Zaterdag binnen de lijnen. In al deze ontmoetingen gingen de Zeeuwse teams met de volle winst strijken, al gelukte dit het ene team makkelijker dan het andere. Met name Tonido had het lang niet gemakkelijk tegen Tachos. In de wedstrijd tussen koploper Hellas en hekkesluiter Volt waren de Hellas-mannen oppermachtig, hoewel zij niettemin veertien doel punten zagen tegengescoord. De wedstrijd E.M.M.E.B.H.V. was een zeer aantrekkelijke wedstrijd tussen twee gelijkwaardige te genstanders, waarin E.B.H.V. zijn eerste nederlaag te verwerken kreeg. Bij de dames wisten zowel Walcheren en Marathon hun te genstanders met nederlagen naar huis terug te sturen. Walcheren zegevierde met 81 en Marathon met 92. TonidoTachos (he ren) 14—13. Vooral voor de rust was het tempo aan beide zijden veel te traag, zodat in de eerste helft distriktspeil niet werd bereikt. Hoewel Tonido het beste zaal- handbalspel speelde, duurde het juist al lemaal véél te lang. Tachos speelde te veel het veldhandbal, waarbij zij toch nog succes konden boeken met hun verre en harde afstandsschoten. Door Karreman en Govers kwam To nido reeds vrij spoedig aan een 20 voorsprong. Lang duurde deze niet. Het te zefverzekerde spel van Tonido le verde Tachos vier doelpunten op. Ha- velaar, Van Amstel en Verhoeven (2x) brachten de stand op 2i. Door twee harde opspringballen van Traas werd de balans weer in evenwicht gebracht, waarna Karreman met een listige stuit- bal 54 aantekende, met welke stand deze eerste helft werd afgesloten. De tweede helft was veel aantrekkelijker en werd in veel sneller tempo gespeeld. Mede door het scoreverloop steeg de spanning tot het uiterste. Dan weer stond Tonido met één doelpunt voor, dan was het Tachos weer. Direct na rust wist Van Amstel met een laag afstandsschot gelijk te maken: 5—5. Hierna wist Karreman het mooi ste doelpunt van de wedstrijd te scoren, met een schijnbeweging wist hij de Ta chos keeper uit positie te brengen, waarna hij met een opspringbal mak kelijk kon doelpunten (6—5). Via Laar akker (Tachos), Traas (Tonido) uit een zeven meter worp, Ha velaar (Tachos), Karreman (Tonido) en Verhoeven (Ta chos) kwam men op de stand 88. Eerst hierna kwam Tonido via doelpun ten van Steenhard negen meter worp en Karreman aan een voorsprong met twee punten verschil: 10—8. Maar Tachos gaf zich niet gewonnen en op nieuw wisten Van Amstel en Van Delft de partijen in evenwicht te brengen: 1010. Via Govers en Van Bladel kwam men op 1111, waarna Mol zijn club op 1211 bracht. Opnieuw kwam Tachos fel terug, waardoor Van Delft en Van Amstel kort voor het einde Tachos zelfs op 1213 brachten. Tonido voelde een nederlaag dreigen. Nog even voerden zij het tempo op, Govers profiteerde van een onjuist aangespeelde bal en wist met een opspringbal Tonido naast Ta chos te brengen: 13—13. Nog enkele se conden waren te spelen en iedereen had zich reeds met een gelijk spel verzoend, maar in laatste instantie wist Karre man met een fraai doelpunt de over winning voor Tonido uit het vuur te sle pen: 1413. E.M.M.E.B.H.V. (heren) 1513. Twee gelijkwaardige tegenstanders stonden in deze wedstrijd tegenover el kaar. Tevens speelden zij praktisch het zelfde speltype, waarin het tempo van E.M.M. in deze wedstrijd veel hoger lag dan in vorige wedstrijden. Dit hogere tempo leverde hen dan ook de volle winst op. In tegenstelling tot vorige week werd nu op een droog veld ge speeld, waardoor het spel thans ten volle tot zijn recht kwam. Via doelpun ten van Wisse en Polvliet kwam E.M.M. reeds kort na de aanvang aan een 20 voorsprong, waarna Bakker met een verrassend laag schot tegenscoorde: 2 1. Volkomen vrij staand voor de cir kel werd Wisse goed gelanceerd, waar van hij dankbaar profiteerde. Met een lage schuiver bracht De Looff E.M.M.'s voorsprong op 4—1. Een kort E.B.H.V.- overwicht leverde hen drie doelpunten op. Door De Wilde (2x) en Bakker uit een zeven meter worp kwamen beide ploegen naast elkaar: 44. Via Jonge- pier (E.M.M.) en Bakker (E.B.H.V.) bereikte men de stand 55. Hierna kwam E.M.M. fel in het offensief. Met fraaie aanvallen werd nu het E.B.H.V.- doel onder vuur genomen. Polvliet (2x), Van den Berge, Jongepier en Seijbel wisten een ruime voorsprong van 10—5 te nemen, waarna Bakker de stand van de eerste helft kon afsluiten met 106. Na rust had Wisse als eerste weer succes met een schot via de paal, waarna Rattink weer iets van de ach terstand afknabbelde (117). Met een goede opspringbal wist Sanderse 12 7 aan te tekenen. Hierna had E.M.M. met een kleine inzinking te kampen, waarvan E.B.H.V. dankbaar profi teerde. Door doelpunten van Rattink, Willems, De Wilde en Willems ging het er voor E.M.M. donker uitzien: 12—11. Op het kritieke moment wist Jongepier de doelpuntenmachine van E.M.M. weer op gang te brengen. Met een uitgekookt boogballetje, rustig ge plaatst over de uitgelopen keeper, werd het 1311. Door een fraaie schijnbeweging van Seijbel, waardoor Sanderse werd vrijgespeeld, kon deze laatste de stand .op 14—11 brengen. Via Bleiser en De Wilde werd het ver schil weer tot één doelpunt terugge bracht. In laatste instantie lukte het Polvliet te profiteren van een toege stane zeven meter worp 1513, waar mede het eind kwam van een op goed peil gespeelde wedstrijd en E.B.H.V. zijn eerste nederlaag kreeg te ver werken. HellasVolt (heren) 2414. Van minder gehalte dan de vorige wedstrijden was de strijd tussen kop loper Hellas en hekkesluiter Volt. Met name het tempo van Volt was veel en veel te laag. Steeds weer kreeg Hellas de kans om zijn verdediging te organi seren. Onmiddellijk na de aanvang nam Volt de leiding in handen, maar door Zweedijk werd het toch weer 11. Op nieuw wist Volt een voorsprong te ne men, waarna Van Weele voor gelij ke stand zorgde. Voor de laatste keer in deze wedstrijd wist Volt nogmaals de leiding in handen te nemen, door Becks kwamen zij zelfs op 24. Langzamer hand vlotte het bij Hellas beter en nam men het heft nu definitief in handen. Als eerste in dit offensief zorgde Poort vliet met twee treffers voor de gelijke stand, waarna Boutens (3x), Van Wee le en Zweedijk (2x), voor Hellas en Merison voor Volt de eerste helft afslo ten bij de stand 10—6. In de tweede helft werd het een waar doelpuntenfestijn, waaruit bleek dat de verdedigingen menig steekje lieten val len. Opvallend in deze wedstrijd wa ren de doelpunten, die aan beide zijden ver voor de verdediging werden ge scoord. Op regelmatige wijze voerde Hellas de stand op tot 2414, daarmede een ruime zege behalende op een te leurstellend Volt. HellasWere Di (dames) 83. In deze wedstrijd waren de Hellas dames overwegend sterker en had We re Di geen schijn van kans. Reeds voor rust had Hellas een veilige voorsprong (70), door doelpunten van R. de Kok (4x), W. Takema (2x) en N. Lockefeir. Na rust kwamen de Were Di-dames even fel opzetten, wat hun door mej. Kluit twee doelpunten opleverde: 72. Hierna scoorde D. Poortvliet voor Hel las en mej. Kluit voor Were Di beiden nog één doelpunt, zodat de stand uit eindelijk op 8—3 werd gebracht. WalcherenLonga (dames) 8—1. Ook in deze wedstrijd een beter spe lend Walcheren en een teleurstellend Longa. Hoewel Longa door mej. I. van Berkel de score opende, had men gelijk al het kruit verschoten. Ondanks de spoe dig opgelopen achterstand speelde Wal cheren rustig haar spelletje, vooral nu zij weer R. Pruijssers onder de lat hadden staan. Dankzij dit rustiger spel behaalde zij haar eerste overwinning, daarmee de laatste plaats aan haar te genstanders latend. Marathon—E.B.H.V. (dames) 9—2. De Marathon dames wilden kennelijk niet achterblijven bij hun Zeeuwse ploeggenoten. Met een betere opvatting van het zaalhandbalspel konden zij een ruime overwinning behalen. Beeds voor rust stonden zij veilig met 5—2 voor, terwijl na rust nog vier treffers aan dit totaal werden toegevoegd. TonidoWalcheren 58. Dankzij een vooral in de tweede helft hoger tempo, behaalde Walcheren een nuttige 5—8 overwinning, nadat de eer ste helft werd afgesloten met een 3—3 gelijke stand. Olympus 1—Marathon 1 (heren) 7—12. Tot tien minuten voor het einde wo gen beide ploegen tegen elkaar op. Na dat de stand 77 was bereikt, werd Marathon iets sterker, hetgeen in vijf treffers werd uitgedrukt. Na het algelopen weekeinde zijn de standen: Dames distr. Ie klasse Hellas 4 4 0 0 33—13 8 Marathon 4 3 0 1 27—14 6 E.B.H.V3 2 0 1 9—14 4 Walcheren 4 10 3 19—21 2 Were Di 4 1 0 3 12—22 2 Loniga 3 0 0 3 9—25 0 Heren distr. Ie klasse Hellas 4 4 0 0 81—44 8 E.B.H.V3 2 0 1 4b—07 4 Tonido 4 2 0 2 45—SI 4 E.M.M4 2 0 2 53—57 4 Tachos 4 1 0 3 45-61 2 Volt 3 0 0 3 35—49 0 Volledige uitslagen: jongens adsp. 14/15 Jaar: EMMMarathon 1—9; TonidoODI; Meisjes adsp. 14/15 jaar: Olympus—Mara thon 7—5; TonidoODI 1—5. Jongens 12/13 jaar: EMM—Hellas 56; TonidoWalcheren 41; meisjes adsp. 12—13 jaar: Walcheren 2— Hellas 015; TonidoOlympus 36; Heren afd. 3e klasse Marathon 3Olympus 3 8—5 Tonido 3ODI 710. Heren afd. 2e klasse EMM 2—Hellas 2 412. Dames junioren: Walcheren 2—EMM 4—3; ODI—Walcheren 1 411. Dames afd. Ie klasse: Zeeland Sport 1—Olympus 0—8. Dames afd. 2e klasse; NeptunusHellas 2 62. Heren afd. Ie klas se: Olympus 1—Marathon 1 7—12; Tonido 2— Walcheren 5—8; Dames distr. Ie klasse: Walcheren 1—Longa 8—1; Marathon—EBHV 9—2; Hellas Were Di 8—3. Heren distr. Ie klasse: Tonido 1—Tachos 1413; Hellas 1— Volt 24—14; EMM—EBHV 15—13. Heren jun: Hellas—Walcheren 3—4. DRIEBERGEN. A.N.P. Op de conferentie over de kerken in Azië en Afrika, die dit weekeinde is gehou den in het Eijkmanhuis te Driebergen, hebben prof. dr. H. Kraemer en dr. C. L. van Doorn zaterdag gesproken over de situatie van de christelijke kerken in respectievelijk Japan en India en in enkele Afrikaanse landen. Zij sloten zich aan bij de uitspraak van prof. dr. H. Bergema, die gisteren de problemen van de Indonesische kerken heeft be handeld en daarbij stelde, dat de chris telijke kerken in bijna alle Aziatische en Afrikaanse landen kleine minderhe den vormen, die thans op eigen' benen moeten leren staan. Enerzijds willen deze kerken zich solidair betonen met bewegingen van nationale verheffing en willen zij met kracht meehelpen aan de opbouw van hun land, maar aan de andere kant hebben zij de taak te zoe ken naar een eigen Evangelische ge stalte en om een specifiek christelijke bijdrage te leveren op het gebied van o.m. de vorming en de verzoening tus sen de rassen. De directeur van Kerk en Wereld", dr. J. M. van Veen, die de conferentie leidde, verklaarde in zijn slotwoord, dat de Wereldraad van Ker ken overal bezig is diensten te verle nen om de kerken in Azië en Afrika, die een uiterst moeilijke tijd doorma ken, bij te staan. De weekendconferentie in Driebergen is bijgewoond door Hervormden, Rooms- Katholieken, Doopsgezinden, Remon stranten en Gereformeerden. De laatste twee fietsen in de zes we ken durende fietsaktie van de Kamiac- winkeliers in Kapelle-Biezelinge zijn thans ook naar de winnaars. Deze keer waren de gelukkigen de he ren F.C. van der Vliet en L. J. Evers- dijk- van Kleunen. In klasse lc kreeg Zeelandia in de be ginperiode tegen Togo 1 een paar prach tige kansen door uitwerkfouten van de Togo-verdediging die echter niet werden benut. Door Nel Gorsse werd het 10 voor Togo en vlak voor rust werd door Piet de Ronde een vrije worp op de juiste wijze uitgebuit (2—0). Na rust miste Zeelandia nog een strafworp. Bij Zeelandia konden de dames het hoge tempo van het herenviertal niet voldoen de volgen. In 3a bleek VZOD over een goed mi croteam te beschikken. Vooral de heren begonnen in zeer hoog tempo en een spoedig verkregen 1—0 voorsprong bleek genoeg te zijn om van Vios 2 te winnen. Op bizonder goed peil stond de juniorenwedstrijd Swift 2-Zeelandia. In een hoog tempo en met snelle combina ties won Zeelandia deze strijd met 01. De overige uitslagen waren: pup. A: BI. wit a-Tjoba 3—0; up. B. Bi. wit. b-Togo 05; adsp. B: Dos 55 aÉlto 02; adsp.D: Dos 55 bOlympia 1—0; WKV-Zeelandia 0—0; adsp.: Tjoba a- Volharding 20; jun Swift 1Olym pia 2—0; jun B. Swift 2—Zeelandia 0—1. THOLEN De bevolking van het eiland Tholen is in het afge lopen jaar met 166 afgenomen. In alle gemeenten deed zich een achteruitgang van het inwoner tal voor. De totale bevolking van het eiland bedroeg op 1 januari 1961 17543 en op 1 januari 1962 17377. Het sterkst in zielental liep achter uit de gemeente Sint-Maartensdijk (ont wikkelingskern), dat het inwonertal met niet minder dan 69 zielen zag daien. Op 1 januari 1961 woonden in Sint-Maar tensdijk 2673 mensen tegen 2604 een jaar later. Naar de burgemeester van Sml-Maartensdijk, de heer D. C. Bou- wense, ons vertelde moet deze sterke te ruggang worden toegeschreven aan het aflopenvan de verkaveling en het feit dat er weinig woningen gereed zijn ge komen. Sint-Annaland zag zijn bevolking met 27 inwoners achteruitgaan, namelijk 2725 naar 2698, Scherpenisse met 23 (1298 naar 1275), Sint-Philipsland (dat we gemakshalve nu maar tot Tholen re kenen) met 19 (2142 naar 2123), de stad Tholen met 11 (3406 naar 3395), Oud- Vossemeer eveneens met 11 (2171 naar 2160), Poortvliet met 4 (1624 naar 1620) en ten slotte Stavenisse met 2 (1504 naar 1502). WENEN (Reuter) De hoogste vertegenwoordiger van de joodse gemeenschap in Bulgarije, rabbi dr. Asher Hananeï, is vrijdag door een rechtbank in Sofia tot drie en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van deviezen- smokkelarij. Wegens zijn zwakke gezondheid werd hij echter op borg tocht vrijgelaten. Dit heeft het Bul gaarse persbureau B.L.A. bekend gemaakt. Volgens de aanklacht gebruikte dr. Hananel de synagoge om een Israëlische smokkelaar te ontmoe ten. Naast dr. Hananel stonden ook zijn schoonzuster, een Britse zaken man en nog enkele buitenlandse zakenlieden terecht die van dezelfde illegale handelingen werden beschul digd. Eigen nieuwsdienst CHICAGO. Het voorstel van de Chicago Tribune aan de Izwestia, gedurende een maand of liefst lan ger hoofdartikelen ter lengte van een kolom druks uit te wisselen, is volgens berichten uit Moskou daar niet in goede aarde gevallen. Het motief voor de weigering zou zijn geweest dat het aanbod niet re delijk was, omdat de Izwestia een na tionaal verspreid dagblad was met een oplage van vijf miljoen exempla ren en de Chicago Tribune geen na tionaal verspreid dagblad was en een veel kleinere oplage had. Het is geen steekhoudend motief, want zoals zovele grote Amerikaanse kranten verkoopt ook de Chicago Tri bune nieuws, beschouwingen over het nieuws en artikelen over allerlei on derwerpen door aan dozijnen andere kranten in geheel Amerika. Bovendien hield het voorstel in dat de uit te wisselen hoofdartikelen door de grote persbureaus, waaronder ook Tass, over de gehele wereld zouden worden verspreid. STOCKHOLM (AP>. De Zweedse „Lindbergh", de 20-jarige student Olie Ringstrand. werd gisteren na een solo vlucht van 7200 kilometer van Florida naar Stockholm op het vliegveld Brom- ma geestdriftig ontvangen. Honderden mensen holden achter de kleine eenmo- torige Piper Comanche aan toen het vliegtuigje de landingsbaan raakie. Ringstrand werd bedolven onder de bloemen. Van een generaal van de luchtmacht ontving hij een gouden pla quette met de inscriptie ..ondernemings geest, knapheid, oordeel". De beschei den vlieger wilde niet veel zeggen over zijn prestatie. De laatste etappe van Kopenhagen naar Stockholm noemde hij een „wandelingetje". De etappe van Flo rida naar Bermuda vond hij de zwaar ste. Olie Ringstrand is de jongste vlie ger. die deze prestatie heeft geleverd (Ingezonden mededeling) Mara is een van de sensaties van het Circo Ameri cano door een nummer van be heerste griezelig heid. AMSTERDAM De stichting Praemium Erasmianum, waar van prins Bernhard regent is, heeft de Erasmusprijs 1961/1962 toege kend aan de 76-jarige Italiaanse filosoof en kunsthistoricus Romano Guardini. Prins Bernhard zal de prijs, die honderdduizend gulden be draagt, tijdens een bijzondere zit ting van de Fondation Européenne de la culture te Brussel op 28 april aan de schrijver uitreiken. De Erasmusprijs wordt gegeven aan personen of instellingen, die in aan zienlijke mate tot versterking van de Europese bewustwording of verrijking van het Europese cultuurbezit hebben bijgedragen. In vorige jaren is de prijs onder meer toegekend aan de Franse «taatsman Robert Schuman en de Duitse filosoof Karl Jaspers (1959) en aan de schilders Marc Chagall en Oskar Kokoschka (1960). Priester Romano Guardini is geboren in Italië, maar zijn gehele opleiding ont ving hij in Duitsland. In 1910 werd hij tot priester gewijd en in 1915 promo veerde hij te Freiburg in de theologie. Van 1923 af was hij hoogleraar aan de universiteit te Berlijn en sinds 1948 te München. Guardini's werk beweegt zich niet alleen op het terrein van de theologie en filosofie, maar ook op dat van de geschiedenis en de literatuur. Zijn be kendste boek is „De Heer", dat in meer dan een miljoen exemplaren is verspreid en ook in het Nederlands is vertaald. Hij publiceerde verder studies over Dante, Dostojefski, Sökrates, Rilke en Pascal. Het Stedelijk Museum in Amster dam krijgt een nieuwigheid. Tijdens de expositie van de Peter Stuyvesant- collectie van 18 januari tot 15 februari zal zogenaamde concrete muziek ten gehore worden gebracht. De muziek is speciaal voor deze expositie ge maakt. Vandaag wordt in het Museum voor land- en volkenkunde te Rotter dam een tentoonstelling over Peru ge opend. De dirigenten Ernest Ansermet en Lorin Maazel zullen volgend seizoen een aantal voorstellingen van de Me tropolitan Opera leiden. Voorts zijn de Belgische mezzo Rita Gorr en de Franse sopraan Régine Crespon aan het gezelschap verbonden. Schrijver Bert Schierbeek heeft van de gemeente Amsterdam de op dracht gekregen tot het schrijven van een toneelstuk. Hij zal daarbij de hulp krijgen van de regisseur Han Bentz van den Berg. Schierbeeks stuk zal heten: „Een groot dood dier". De Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen kondigt twee belangrijke premières aan: Op 18 januari zal voor het eerst worden gespeeld „Een geschiedenis uit Ir- koetsk" van de Russische acteur-au teur Alexander Arboezof en op 1 fe bruari „De fluitketel" van Herman Teirlinck. Voor het internationale toncelfes- tival. het Théètre des Nations dat bin nenkort weer in Parijs begint, hebben 65 toneelgezelschappen uit 33 landtn ingeschreven. Fritz Hochwalder, bekend onder meer door „Het heilig experiment" en ..De Herberg", heeft een nieuw toneel stuk geschreven. Het heet „De Vluch teling" en sluit aan op de actualiteit van de scheiding tussen Oost- en West Duitsland. De Hongaarse componist Zoltan Ko- daly heeft aan Eduard Flipse het eerste opvoeringsrecht in Nederland gegeven van zijn onlangs voltooide symfonie. Het Rotterdams Fhilharmonisch Orkest zal het werk woensdagavond onder lei- .ding van Eduard Flipse voor de eerste keer spelen tijdens een concert te Dordrecht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4