alles moet geweld Nw-Guinea vermeden worden Vóór in ddag Drukbezochte praatmi A.Rs-Statencentrale Goes De lieer M. D. A. Glerum met pensioen Beroepententoonstelling drie weken in Zierikzee Mist speelde scheepvaart op Schelde parten Waarheid en Eenheid schuift vrijmaking naar tweede plan VOORZITTER RUSTHUIS NAM AFSCHEID Gezamenlijke kerkbouw in plan-„Paauwenburg Toogd ag C.H.U. Goes m Ds. C. de Ruijter nam afscheid Meer inwoners in 's H. Arendskerke Opvolger wordt L. D. Huisman ir 10 maal 10-avond bracht f 545 op Jaaroverzicht Ned. Hervormde kerk Mening van Dr. Bruins Slot Statencentrale huldigt scheidende voorzitter District Zd.-Beveland van N.C.L.B. bijeen Benoeming commissie schoolartsendienst Mutatie bij volkshuisvesting Mogelijkheden Terneuzen groeit Dure feestdagen Ook naar Goes Badmintonwedstrij d in Wolf aartsdijk Bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Kapelle Kand. Van der Heiden deed intrede te Wissenkerke Jaarvergadering te Amersfoort Alle kracht bundelen tegen wegdrijven van Geref. kerken Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin Deze week bespreking Na veertig jaar Maandag 8 januari 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES De fractieleider van de A.R. in de Tweede Kamer, dr J.A.H.J.S. Bruins Slot is van mening, dat vóór alles voorkomen moet worden, dat in Nieuw-Guinea geweld gebruikt wordt. Dr Bruins Slot heeft overigens de indruk, dat het Nederlandse volk niet bereid is om voor de Papoea's te vechten. Bovendien is het voor Nederland onmogelijk om alleen ten strijde te trekken tegen de Indonesische strijdkrachten. Maar als er oorlog zou ko men gaat het ten koste van de Papoea's. Dat is beslist geen chris telijke politiek. Tot deze verklaring kwam dr. Bruins Slot zater dagmiddag tijdens een zeer druk bezochte vergadering (ook veel jongeren waren aanwezig) van de A.R.-statencentrale Goes in hotel „De Korenbeurs". Toen hij de A.R. Nieuw-Guinea-politiek belichtte. Na zijn korte inleiding, waarin hij de gebeurtenissen vanaf de Ronde Ta felconferentie in 1949 tot heden de re vue liet passeren en waarin voorts geen nieuwe elementen naar voren kwamen, werd een flinke serie vragen afgevuurd op de Tweede Kamerfractie voorzitter. Enkele moeilijke klippen wist de A.R. politicus daarbij handig te omzeilen. Zo waagde dr. Bruins Slot zich niet aan een antwoord op de vraag hoever de A.R.-partij nu eigenlijk wil gaan, „Daar kan ik geen antwoord op geven, want dat zou de onderhandelings positie van de regering verslechteren". Geen vrede De dreigende redevoeringen van Soe- karno zag dr. Bruins Slot meer als een soort onderhandelingstactiek. De A.R.-partij en de regering willen een gesprek zonder voorwaarden om te zien of er inderdaad een basis is voor onderhandelingen. „Een heel moeilijke opdracht, maar dat is ook het concrete probleem" aldus de fractie-voorzitter. Dat gesprek zou wellicht op ambassa deursniveau gevoerd kunnen worden. Dr. Bruins Slot wenste momenteel niet te praten over hetgeen uit een eventu eel gesprek zou voortkomen. „Maar als christenen mogen wij er geen vrede mee hebben, dat wij voortdurend in een conflictsituatie met Indonesië le- MIDDELBURG In Goes zal op 24 februari aanstaande een toogdag wor den gehouden van de Chrisitelijk-Histo- rische Unie. De minister van Economi sche Zaken, dr.s. J. W. de Pous, hoopt deze toogdag bij te wonen. In het CJMV-gebouw te Middelburg zal op za terdag 13 januari a.s. de statenkring Middelburg der C.H.U. vergaderen. De heer C. F. van der Peyl, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal, zal een inleiding houden over „de actuele politieke situatie". De" Christelijk-Historische kiesvereni ging Middelburg ten slotte komt bijeen op vrijdag 12 januari a.s. des avonds om acht uur, eveneens in het CJMV-ge bouw. De agenda vermeldt o.m. bespre king van de personen (groslijst) die kan didaat zijn gesteld voor verkiezing tot lid van de Provinciale Staten van Zee land. VLISSINGEN. In de zaterdag ge houden vergadering van de A.R. Sta tencentrale Vlissingen heeft de voorzit ter, de heer A. Schout zijn functie neer gelegd. Meer dan 25 jaar lang is hij voorzitter van de centrale geweest en daarvoor was hij een aantal jaren be stuurslid. De heer Schout, die zoals men weet voornemens is zich uit de ac tieve politiek terug te trekken, werd op buitengewoon hartelijke wijze toege sproken door de heer Joh. Kodde uit Biggekerke, die namens de centrale een prachtige schemerlamp aanbood. Tot voorzitter werd gekozen de heer Joh. Kodde en besloten werd als num mer 11 en 12 aan de kandidatenlijst voor de verkiezingen van leden der Prov. Staten toe te voegen resp. de he ren Joh. Kodde uit Biggekerke en B. Koole jr. uit Souburg. Deze geanimeer de vergadering werd druk bezocht. GOES. Onder leiding van de heer Chr. Maas uit Krabbendijke vergader de zaterdagmiddag in „De Opril" het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. De hoofdbestuur der. de heer M. D. den Hollander, hield een inleiding over het onderwerp: ..Plattelandssamenleving in ontwikke ling", waarop een goede discussie volg de. Ook de opkomst voor de bijeen komst was goed te noemen. ven. En als er ooit een regeling komt, gaat dit ten overstaan van de gehele wereld. Dr. Bruins Slot vergat niet te vertel len, dat Nederland machtig mooi werk heeft gedaan op Nieuw-Guinea (o.m. de zending). „En elke dag, dat wij langer op Nieuw-Guinea zijn is winst voor de Papoea's" zo meende de spreker. De Indonesische kerken staan overi gens geheel achter het standpunt van hun regering. De Nederlandse zen dingsmensen onderschrijven dat stand punt. Zelfstandigheid In zijn inleiding herinnerde dr. Bruins Slot aan de Ronde Tafelconferentie, waarbij o.m. werd overeengekomen, dat binnen een jaar na de afsluiting van de conferentie besprekingen tussen Nederland en Indonesië zullen worden gevoerd om te beslissen over de toe komstige status van Nieuw-Guinea. De onderhandelingen hebben echter tot niets geleid. En zo bleef een beslissing over de status uit. Nederland heeft zich toen als taak gesteld de Papoea's op te voeden tot zelfstandigheid en om la ter te beslissen over het eigen politieke lot. Intussen bleek, dat Nederland niet op militaire hulp kon rekenen bij een conflict. Het werd duidelijk, dat de politiek van toen niet haalbaar was. Een breder draagvlak was nodig. Het zgn. plan- Luns kwam uit de bus. Een plan van allure, zo zeide dr. Bruins Slot, maar er was altijd nog het conflict met In donesië. „Als dat conflict er niet was, was er ook geen probleem Nieuw-Gui nea". De regering stelde zich op het standpunt, dat met Indonesië niet ge praat kan worden en de A.R. heeft ge vraagd de mogelijkheden voor een ge sprek af te tasten. Via de V.N. was geen beslissing te bereiken. De regering is daarna bereid gevonden een gesprek te houden zonder voorwaarden. „Het verloop van de omstandigheden heeft de A.R. In het gelijk gesteld. Ach teraf is het jammer, dat het plan Luns op tafel is gekomen. Nu wordt een ge sprek vrijwel afgedwongen. Spreker vertelde ook, dat hij benaderd was door generaal Nasution voor een ge sprek. Ten slotte wees dr. Bruins Slot op het gevaar, dat de Papoea's door een Nederlandse bril Ieren kijken. Zij hebben een veelzijdige oriëntatie nodig, Indien zij daartoe niet de kans krijgen begaan wij een groot onrecht". Uit de discussie bleek nog, dat enkele jongeren onverwijld voor overname aan Indonesië waren. De leiding van de bijeenkomst berustte bij de heer J. Balkenende, voorzitter der centrale. WEMELDINGE. Zondagmiddag om vijf uur nam ds. C. de Ruijter in een stampvol kerkgebouw afscheid als gereformeerd predikant van Wemeldin- ge. Dit afscheid werd o.m. bijgewoond door alle plaatselijke predikanten en vele voorgangers uit de omgeving. Ds. de Ruijter preekte naar aanleiding van Johannes 3 vers 30: „Hij moet wassen, ik moet minder worden". Daarna spra ken ouderling C. Bras, namens de evan gelisatie onder de schippers ds. A. Ver schoor uit Vlissingen, ds. v. d. Leek uit Kapelle namens de classis Goes, ds. K. W. Slik namens de Hervormde -ge meente en burgemeester C. N. F. van Sas. Mede namens zijn echtgenote dankte ds. de Ruijter voor de ze ven mooie Wemeldingse jaren. Hij ver trekt nu naar Rotterdam. De gemeente zong de scheidende herder en leraar ten slotte nog toe gezang 46 vers 2. Na de beëindiging van de dienst maakten ve len gebruik van de gelegenheid om met een handdruk van ds. en mevrouw De Ruijter persoonlijk afscheid te nemen. Geen voorrang verleend OOSTBURG. Op het kruispunt Bre- des-traat-Zandtstraat verleende zaterdag morgen een vrachtauto, bestuurd door I. J. F. uit Oostburg, geen voorrang aan een personenauto. Er ontstond een botsing. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. 's-H. ARENDSKERKE. Het aantal inwoners van de gemeente 's Heer Arendskerke bedroeg op 1 januari 1961 4748 waarvan 2428 mannen en 2320 vrou wen. Dit getal vermeerderde door ge boorten met 94 en vestigingen met 169 en verminderde door overlijden met 34 en vertrek met 181, zodat het aantal in. woners per 1 januari 1962 4796 bedroeg. Er werden 27 huwelijken voltrokken. GOES. In verband met de vervul ling van twee opengevallen plaatsen in de commissie van beheer van de school artsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) is door de com missie van beheer de volgende aanbe veling opgemaakt: vacature Th. J. n- driessen 1. N.W: Eisen, burgemeester van Heinkenszand 2. Mr. M. Somers, burgemeester van Hoedekenskerke. Vacature H. U. Bouwman: 1. A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpolder, 2. W. Baas, burgemeester van Sint Lau rens. De raden van de aangesloten gemeen ten zijn uitgenodigd de vereiste benoe mingen te doen. Gedurende de maand december 1961 werden- in het gemeentelijk bad huis te Wolphaartsdijk 594 baden geno men. MIDDELBURG De Heer M.D.A. Glerum, hoofdingenieur directeur van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid in de provincie Zeeland, legt eind fe bruari zijn functie neer. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is hem eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend, onder dankbetuiging voor de in zijn functie bewezen dien sten. De heer Glerum wordt met ingang van 1 maart a.s. opge volgd door ir. L.D. Huisman, thans plaatsvervangend hoofdin genieur-directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijver heid in de provincie Zuid-Hol land. De heer Glerum is tot 1928 genie-offi cier geweest. Op 1 april van -dat jaar werd hij benoemd tot chef van de bouwkundige afdeling van de Algemene Kunstzijde Unie. Van 1 juli 1936 tot 1 juli 1946 was hij Ingenieur le klasse bij de Provinciale Waterstaat van Utrecht. Op laatstgenoemde datum ging de heer Glerum over naar het Minis terie van Openbare Werken en Weder opbouw en wel in de functie van In specteur van de Wederopbouw in Lim burg. Op 1 januari 1948 aanvaardde hij zijn huidige functie. De heer Glerum is Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Ir. L. D. Huisman werd op 6 april 1912 te Zevenbergen geboren. Na het behalen van het diploma voor civiel- ingenieur en het vervullen van zijn dienstplicht trad ir. Huisman als be- drijfsingenieur in dienst bij de N.V. Hollandsche Basaltine - Tegelfabriek. Op 1 februari 1946 begon hij zijn amb telijke loopbaan bij het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw als waarnemend hoofd van het Streek- bureau Rijk van Nijmegen-Land van Maas en Waal. Ir. Huisman werd enige maanden later weer in militaire dienst geroepen en vertrok n aar het voormalige Nederlands-Indië. Na zijn demobilisatie in de rang van reserve- majoor einde 1949 was hij in verschil lende functies op het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting werk zaam. Sedert 1 juni 1958 bekleedt hij zijn huidige functie. Ir. Huisman is Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE. Hedenmiddag om half drie zal burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester een beroepen- tentoonstelling openen die, in de kantine van het arbeiderswoonver blijf Zeikepolder, van 8 tot en met 26 januari bezichtigd zal kunnen worden. Het betreft hier een rei zende expositie, waarvoor ruim een jaar geleden het startsein werd gegeven door de minister van sociale zaken, dr. Ch. van Rooy. Deze tentoonstelling, die getuigt van een ruime opzet, is georgani seerd door het Rijksarbeidersbu- reau, terwijl te Zierikzee het Ge westelijk Arbeidsbureau mede aan de totstandkoming bijdroeg. Deze expositie geeft door middel van prachtig fotomateriaal een indrukwek kend beeld van de structuur van het arbeidspatroon in de huidige samen leving. Er zijn hl totaal 82 panelen, waarvan er 36 betrekking hebben op vrouwelijke en 46 op mannelijke be roepen: een veelzijdige verzameling foto materiaal van werkende mannen en vrouwen. t Het ligt in de bedoeling dat in de komende weken de schooljeugd van Schouwen-Duiveland in klasseverband kennis gaat nemen van de rijke moge lijkheden die onze samenleving hen qua beroepskeuze biedt. Ofschoon de tentoon stelling niet volledig kon zijn, zullen de jeugdige bezoekers door middel van het sprekende fotomateriaal toch een indruk kunnen krijgen van wat 160 mannelijke De foto's zijn zo gekozen dat ze niet alleen een zuiver technische handeling, maar ook de sfeer van het beroep of het bedrijf aangeven. Tevens zijn er som mige in het beroep in gebruik zijnde instrumenten en gereedschappen te zien. In het algemene wil men bereiken dat de tentoonstelling er toe zal bijdragen iemand de beroepskeuze te vergemak kelijken. Zierikzee ontvangt als eerste Zeeuwse gemeente de beroepstentoonstel- lmg binnen de stadspoorten. Hierna zal Goes aan de beurt zijn. HANSWEERT. op de Westerschelde Zondagmiddag is ter hoogte van Bath nabij boei 77 het Belgische motor schip ,,Aleca" ten gevolge van de dich te mist aan de grond gelopen en vast blijven zitten. De Belgische sleepboot „Lecule" van Gerling uit Antwerpen maakte contact met de ,,Aleca" en stel de reeds pogingen in het werk om het vaartuig vlot te slepen. Toen men daar mee bezig was moest men noodgedwon gen de verbindingen ween verbreken omdat in de mist plotseling een kust vaartuig opdoemde dat weldra tussen de sleepboot en het gestrande schip doorvoer. Later heeft de „Lecule" weer aangehaakt. De sleepboot „Schelde" uit Terneuzen is uitgevaren om verdere as sistentie te verlenen. Eveneens zondagmiddag kwam juist voorbij Bath op Belgisch 'gebied het Engelse zeeschip „Cape Fmister m aanvaring met een pijlschaal. Met de achtersteven bleef het op een van de palen zitten. Toen Belgische sleepboot- hulp ter plaatse verscheen, was de „Cape Finister" reeds vlotgekomen. Het Duitse motorschip ..Haniel Kurier 34", dat nabij Waarde tijdens mist om hoog was gevaren, werd zaterdag door de sleepboten „Schelde" en ,,En Avant 15", beiden van Muller uit Terneuzen, de haven van Hansweert binnenge bracht. Het Duitse schip heeft bij de stranding enige averij opgelopen. Het Belgische motorschip „Elka liep zondagmiddag, ook al bij Bath, aan de grond, maar de gezagvoerder wees sleepboothulp van de hand. TERNEUZEN. De bevolking van de stad Terneuzen is in het afgelopen jaar met 212 personen toegenomen. Deze groei staat overigens op rekening van een normaal geboorteoverschot. Van een vestigingsoverschot is (nog) geen sprake. Het totaal, dat op 1 januari 1961 op 16.373 stond, is nu gekomen op 16.585. OOSTKAPELLE. De 40-jarige C.L. uit Oostkapelle wilde de afgelopen feest dagen eens flink uitgaan, maar de geld middelen daartoe ontbraken. L. wist echter „raad" en „leende" bij een oom zonder toestemming wat geld. De feest dagen zullen voor L. nog wel een staart je hebben, want de rijkspolitie kwam er achter. Zij verdenkt hem nu van diefstal en heeft proces-verbaal opge maakt. Op de foto: Iets wat altijd opwin dend blijft voor de jeugd is „even elkaar opbellen". Voor het paneel van de P.T.T. staan voor dit doel twee telefoontoestellen opgesteld en 55 vrouwelijke beroepen nu in feite inhouden. Tijdens de rondgangen zullen een vrouwelijke en een mannelijke „voor lichter" de nodige toelichting geven. Vanaf half acht tot halft tien in de avond zullen nieuwsgierige volwassenen op resp. 11, 16, 18 en 23 januari ook een bezoek kunnen brengen aan de goed verzorgde expositie. Tijdens de avond uren zal een functionaris van het arbeids bureau er voor zorgen dat de toelichting niet ontbreekt. WOLF AARTSDIJK. De badminton- ciub „De Griffioen" speelde in het Dorpshuis een vriendschappelijke wed strijd tegen „Flying Shuttle" uit Ber gen op Zoom, die door de Griffioen met 3—2 werd gewonnen. De uitslagen waren: Dames dubbel: mevr. I. Dijke en mej. W. Woutersen verslaan mej. Tim mermans en mej. Spaapen met 21 (10—15, 15—13 en 17—14); mevr. E. Koert en mevr. L. Mol verslaan mej. Kuipers en mej. Timmers met 21 (3—15, 17—14 en 15—8). Heren dubbel: de heren A. v. Dijke en C. de Jager verliezen van de heren van Broekhoven en Venselaar met 02 (4—15 en 215); de heren J. Koert en J. Mol verliezen van de heren Wouts en Mulder met 12 (1215, 1512 en 18) Gemengd dubbel; de heer C. Klompe en mevr. L. Klompe verslaan dhr. van Broekhoven en mej. Kuipers met p1 (9—15, 15—11 en 15—13). KAPELLE. In de periode van 16 tot 23 januari a.s. zal in de gemeente Kapelle een bevolkingsonderzoek op tbc plaats vinden. Alle inwoners van deze gemeente ooven 14 jaar zijn opgeroepen aan dit onderzoek deel te nemen. Op 16 en 17 januari zal het onderzoek plaats vinden in het wijkgebouw te Kapelle. Op vrijdag 19 januari in de Herv. .school te Biezelinge en op dinsdag 23 januari in het verenigingsgebouw te Schore. MIDDELBURG. In Middelburg 1 de actie „Tien maal tien" zaterdag gestart met een dans-, zang- en cabaret festijn in het Schuttershof, waarbij Wal- cherse amateur-artiesten kosteloos meewerkten aan het welslagen van de ze eerste avond. Grappig en succesvol werd het optre den van Baby den Toonder en de Mid delburgse cabaretier Wim de Graaf, die tevens de inleiding verzorgden en bij gestaan door voorzitter Kees Hordijk de „tien maal tien-grammofoonplaat" bespraken. Twee bands verschenen de ze avond ten tonele, waar „The Cats" wel een markante tegenstelling vorm den met de rock and rollende „Star- fighters". „The Cats" brachten moder ne jazz ten gehore, waarbij een opmer kelijke goede vooruitgang in de stijl van dit beginnende Walcherse kwintet viel te constateren. Leider van „The Cats" Rob van Hoek bracht enige geestige-sa- tirische liedjes uit het repertoire van studenten-chansonnier Jaap Fischer, ge volgd door Jan Goedhart die met fijn zinnige humor een ballade en een zelf geschreven „tien maal tien"-gedicht voordroeg. De dames R. de Nijs en E. de Klerk dansten in een ballet wat zeer veel suc ces oogstte: op electronische muziek. Sneltekenaar Piet de Leeuw mocht het deze avond ook proberen: het werd ech ter meer snel dan tekenen. Maurits Schoenmaker verzorgde een declama tie in het Vlaams, waarbij hij langdra digheid niet wist te vermijden. Na afloop werd er gedanst op de mu ziek van „The lazy river six". Met de verloting die in de pauze ge houden werd bracht deze avond 544,72 op, ten bate van de anti-hongeractie. Zaterdag 13 januari organiseert het Middelburgse actie-comité een film avond met dansen na in „De Schakel' WISSENKERKE. Na in de morgen dienst bevestigd te zijn door ds. H. van den Berg uit Sassenheim heeft' kan didaat M. van der Heiden, eveneens uit Sassenheim, gisteravond zijn intrede gedaan bij de gereformeerde kerk van Wissenkerke. Zijn intredepreek had hij gekozen uit psalm 124 ver.s 8: „Onze hulp is in den naam des Heren, die hemel en aarde gemaakt heeft". Na de preek werd de nieuwe predikant toege sproken door de heer J. de Nooyer na mens de kerkeraad. Op diens verzoek zong de gemeente de nieuwe predikant gezang 46 vers 1 toe. Ten slotte sprak nog ds. A. J. Radder uit Kamperland namens de classis. Beide diensten wer den zeer druk bezocht. Ook het college van B. en W. van Wissenkerke woonde de intrededienst van ds. Van der Hei den bij. Van een medewerker AMERSFOORT - eniging Waarheid De persver en Eenheid staat achter bestuur en redactie, wanneer deze de koers van het blad willen ombuigen. Men wil samenbundeling van allen die zich niet kunnen vinden in de richting waarheen de Gerefor meerde kerken dreigen af te drijven. Daarom plaatst men ds jarenlange strijd tegen de bin ding en verschillende schorsin gen in de jaren veertig (het ont staan van de vrijgemaakte Gere formeerde kerken) op het tweede plan. Wel zal men er niet geheel over zwijgen: er ligt thans ter synodetafel een uitvoerig stuk waarin om wijziging van de ter zijdestelling der vervangingsfor mule gevraagd wordt. De bedoe ling is vooralsnog het houden van een besloten conferentie van personen uit verschillende kring waarmee men tot bredere sa menwerking en koersbepaling wil komen. De punten waarover men het eens zou moeten worden zijn: verzet en pro test tegen de toenadering; tot de Her vormde kerk welker voorstanders zich thans in de Gereformeerde kerken breed maken doordat ze kunnen be schikken over veel publiciteit; hetzelfde ten opzichte van eventuele aansluiting bij de wereldraad van kerken. Positief wil men terugkeer tot echte Woordbe diening waardoor ook een betere tucht oefening mogelijk wordt. Men wil per spectieven bieden op een écht kerk- zijn, waarin het verlangen naar de heerlijkheid van Christus in zijn berk (dat bij afscheiding en doleantie de in nerlijke kracht gaf) weer het eerste wordt. Deze punten kwamen naar voren in een toespraak die op de jaarvergade ring van de persvereniging te Amers foort zaterdag gehouden is door ds. W. C. van den Brink uit Ren'kum-Heel- sum. De keuze van de spreker duidde deze ruimere opzet al aan. Ds. Van den Brink was tot nu toe (en ook verder) geen Waarheid-en-Een- heidman. Hij verklaarde ronduit niet bezwaard te zijn over de schorsing van prof. dr. K. Schilder. Maar hij ver klaarde even duidelijk, dat hem brie ven hadden bereikt waarin hij tegen het spreken voor W. en E. gewaar schuwd werd. „Ik heb dat risico geno- men", zei hij, „omdat met mij vele goede gereformeerden tussen alle stoe len in zijn komen te zitten". Niet beducht voor de indelingszucht (die niet alleen het kèrkelijke leven vergiftigt), zei hij de aanwezigen dat ze uit het slop moeten komen. „Schei nu eens uit over Schilder en spreek een woord dat allen verwarmt, die het niet met de huidige richting van het kerkelijke leven eens zijn". Dat zijn er volgens ds. Van den Brink zeer velen. De hele kerkelijke pers ademt trouwens onbevredigdheid. De echte vreugde over het samen kerk van Christus zijn ontbreekt veelal. Af gesleten is het overweldigende en het a.pipèl van het kerkzijn. In plaats van het zoeken van de heerlijkheid van Christus in zijn kerk, is er een belang rijk worden van de mens enerzijds en een loswrikken van de normen ander zijds. Goddeloos Het eenheidsprobleem als worsteling om Gods huis, is geworden tot een bin nenhalen van een in goddeloze vrijblij vendheid relativeren van de roeping. De gemeente vraagt bijbelse perspec tieven en niet de zoethoudertjes die naar men zegt op vele kansels worden verkocht. Het is een goddeloze vraag, hoe de kerk aanvaardbaar kan worden voor de wereld, een vraag ook die ner gens in het evangelie Is in te passen, aldus ds. Van den Brink. Men kent in de kerk geen zondaren meer, en de mogelijkheid van tuchtoefe ning is niet aanwezig, wanneer aan de eerste sleutel van het hemelrijk (De Woqrdbediening) iets mankeert. Wat Schippers jaren geleden noemde een „verschuiving in de normativiteit" is geworden tot een doorbraak "op het ethische vlak. De grens De heer F. J, Burger, hoofdcom mies ter secretarie van 's Heer Arends kerke is benoemd tot hoofdcommies te vens waarnemend-secretaris en -ontvan ger van de gemeente Oost- en West-Sou burg. MIDDELBURG In de Statenzaal hebben de Commissaris der Koningin erf mevrouw De Casembroot zaterdagmiddag een nieuwjaarsreceptie ge houden, die zeer druk werd bezocht. Velen boden hun beste wensen voor het nieuwe'jaar aan en de receptie was tevens belangrijk als ontmoetingsmoge- ljjkheid voor tal van prominenten uit het Zeeuwse leven. yLISSINGEN Nog deze week zal overleg plaatsvinden tussen de Hervormde gemeente en de Gerefor meerde kerk in Vlissingen over een eventuele gezamenlijke kerkbouw in het nieuwe uitbreidingsplan-„Paau- wenburg", met de realisering van welk plan zoals gemeld reeds een begin is gemaakt. Onlangs zijn hierover door leden van de Vlissingse Gereformeerde kerk schriftelijke vra gen gesteld. De kerkeraad nam aan vankelijk een afwijzend standpunt in, maar dit verwekte bij gemeenteleden onbehagen. Dit was een reden om de zaken opnieuw te bezien en naar het schijnt zal het nu toch een samenspre- king over concrete plannen komen. In het Gereformeerd kerkblad van Vlissingen heeft de heer C. Joosse na mens de kerkeraad een artikel geschre ven, waarin hij de stand van zaken met betrekking tot gezamenlijke kerk bouw uiteenzet. Hij schrijft: „vooropge steld dient te worden dat wij ons zul len onthouden van kritiek op de publi- katies van de Hervormde kerkeraad. Wel betreuren wij de inhoud daarvan ais zodanig en hebben weinig waarde ring voor de toon, waarin deze jegens onze kerk is gesteld. Het is van belang de zaak zo objec tief mogelijk te beschouwen. Zoals be kend was op uitnodiging van de cen trale kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te een samenspreking gehouden met een deputatie van onze kerkeraad. In dit onderhoud, dat in een goede ver standhouding plaatsvond, werd door de commissie van de Hervormde kerk ge vraagd of wij zouden voelen voor gezamenlijke kerkbouw in plan-„Paau- wenburg" tezijnertijd. Met onze afgevaardigden, die uiter aard geen beslissingsbevoegdheden had den, is toen afgesproken dat indien elk der kerkeraden na intern beraad ten aanzien van deze zaak een positief standpunt zou bepalen, verder overleg zou plaatsvinden. Onze kerkeraad had zich bij een afwijzend standpunt dus niet gebonden aan een volgend onder houd. Toen later tijdens de bespreking bleek dat de kerkeraad aan zelfstandige kerk bouw de voorkeur gaf, werd hiervan schriftelijk mededeling gedaan aan de kerkeraad van de Hervormde gemeen te. De motieven van de kerkeraad la gen in hoofdzaak in het praktische vlak. Vrijwel algemeen was men van mening dat gezamenlijk gebruik van een kerkgebouw door twee verschillen de kerken zal leiden tot zeer gecompli ceerde verwikkelingen. En deze wil men, tenzij deze uit een noodsituatie zijn ontstaan, graag voorkomen. Afgezien van de vraag hoe de mo menteel nog op papier staande ontwik keling in Paauwenburg ten aanzien van het inwonertal zal verlopen, acht de Ge reformeerde kerkeraad het niet aanlok kelijk en eenvoudig, de tijdstippen voor kerkdiensten, catechisaties, vergaderin gen van jeugd- en andere organisaties, die zo veelvuldig van consistoriekamer en-of bijgebouwen gebruik plegen te maken, op een voor ieder aanvaardba re wijze onder twee kerkgenootschap pen te verdelen. Deze praktische moei lijkheden door de gereformeerden als bezwaren aangevoeld zijn met name genoemd aan de kerkeraad van de her vormde gemeente per brief meegedeeld. De heer Joosse vervolgt: „Er is nog iets wat de aandacht verdient. Ter wijl de kerkeraad bezig was zich over deze kwestie intern te beraden, had de kerte-aad van de Hervormde gemeente op 26 september 1961 een brief verzon den, waarin werd aangedrongen op her nieuwde besprekingen. Deze brief werd echter geadresseerd aan de tweede scriba. Dit is organisatorisch onjuist. Normaal zou deze brief evenwel tijdig zijn 'bestemming hebben berefkt ware het niet dat de tweede scriba juist en kele weken uitstedig was. Daardoor kwam de brief pas op 8 oktober 1961 via de eerste scriba bij de gereformeer de kerkeraad, wier besluit toen reeds gevallen was. Onmiddellijk werd de her vormde kerkeraad van dit feit schrifte lijk op de hoogte gesteld, waarbij we gens een vermeende onvolledigheid van de eerste gereformeerde brief werd vermeld dat bij de besprekingen in de gereformeerde kerkeraad ook bezwaren van principiële aard zijn aangevoerd. „Inmiddels heeft", schrijft de heer Joosse, „de Hervormde kerkeraad zich opnieuw tot ons gewend en het verlam gen naar een mondeling onderhond her haald. Alle omstandigheden in aanmer king genomen hebben de kerkeraad aan leiding gegeven binnenkort (nog deze week) contact tot stand te brengen. In de eerste plaats zal dan de gevoerde briefwisseling besproken worden." De kerkeraad van de Gereformeerde kerk hoopt nu dat dit gesprek de sfeer rondom deze verwikkelingen ten goede zal komen. Het is niet onmogelijk dat daarna verdere contacten zullen worden gelegd. Bovendien is besloten het hele probleem aan een financieel onderzoek te doen onderwerpen. De kerkeraad is verder van plan om, zodra definitieve plannen voor het bouwen gemaakt moe ten worden, de leden van de Gerefor meerde kerk op een gemeentevergade ring in de gelegenheid te stellen hun visie kenbaar te maken. Aan kerkbouw zelf is de Gereformeer de kerk van Vlissingen nog niet toe. Er is voorlopig alleen aan het gemeente bestuur optie aangevraagd voor een stuk grond. Dit was in oktober 1961. De realisering van de bouwplannen zal moeten afhangen van de verdere ont wikkeling en ontplooiing van het plan „Paauwenburg", die naar de mening van de heer Joosse thans nog niet te voorzien zijn. Wat de hervormde kerk aangaat: stellig is de prediking in sommige ge- reformeerde-bondsgemeenten van het evangelie vervreemd („onschriftuur lijke waanzin"). Maar een volkomen duidelijke zaak is de vrijzinnigheid. Heel de actie van de „achttien" (die de gescheidenheid onduldbaar noemden) is daarom een groot raadsel voor wie de heiligheid van Christus' kerk wil zien. „Het gaat toch niet om hervorm de vriendjes, maar om het huis Gods?" Er is speelruimte in de kerk, maar zij moet een grens hebben. Die grens achtte ds. Van den Brink in het stre. ven van die achttien overschreden en evenzeer wanneer „ik op zekere mor gen wakker zou worden en in de krant zou lezen, dat mijn kerken zich bij de wereldraad hebben aangesloten". Ferme hand Een brede discussie maakte duidelijk, dat het vele W. en E.-mannen niet ge makkelijk viel ter wille van de kerk de zaak-Schilder wat meer op de achter grond te houden. Is alles niet een ge volg van deze zonde, die nu aan de kerken wordt bezocht? Er kwamen daarnaast o.m. ter tafel vragen over de Schriftbeschouwing bij de jongere predikanten, al zeiden ande ren dat men wel diende te onderschei den tussen schriftbeschouwing en exe getisch inzicht. Sommigen wisten stel lig dat er niet goed gepreekt wordt, het geen dan zou moeten blijken uit ra- diopreken, anderen merkten op. dat de ouderlingen dan maar wat zuiniger moesten worden met ferme handdruk ken onder aan d" kansel. Penningmeester-uitgever C. G. Kars- sen nit Bodegraven zei over de voor gestelde nieuwe koers, dat hij het blad daarvoor geheel wilde openstellen en daarvoor eventueel zelfs naamsverande ring overhad. En ook dra rest van de vergadering ging met de ruimere opzet akkoord. De voorzitter-eindredacteur, dr. J. Schelhaas uit Amsterdam-Noord, zei ervan: Wanneer de zee over de dijk dreigt te slaan slaat men de handen in- raen. Zij die de toestand thans goed overzien, begrijpen dat ze de pijn van 1942 en volgende jaren even terzijde moeten stellen. DEN HAAG (A.N.P.) Op 1 ja nuari bedroeg het aantal standplaatsen in de Ned Herv. Kerk 1273 tegen 1275 op 1 januari 1961. Het aantal pre dikantsplaatsen klom van 2110 tot 2143. Daarvan behoren 1502 tot de midden- orthodoxie. Er zijn 310 predikanten die tot de modaliteit van de vrijzinnigheid behoren en 331 tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond, Het aantal vacatures steeg van 193 tot 205. Bij de vrijzinnigen daalde het aan tal vacatures van 53 tot 47. bij de Ge ref. bond steeg het aantal van 46 tot 51 en bij de midden-orthodoxie steeg het aantal vacatures van 94 tot 107. Van het totaal aantal vacatures van 205 zjjp er 78 onvervulbaar, dat is 10 meer dan verleden jaar. Wat het aantal predikantsplaatsen be treft staat Z. Holland met 198 stand plaatsen en 429 predikantsplaatsen bo venaan. Friesland staat met 38 vacatu res en met 25 onvervulbare predikants plaatsen bovenaan. VLISSINGEN Tijdens een drukbezochte receptie, die werd gehouden in de conversatiezaal van het Vlissingse bejaardentehuis aan de Koudekerkse weg, hebben zaterdagmiddag het college van regenten en regentessen, bejaarden en personeel van het rusthuis afscheid genomen van de voorzitter van het college, de heer W. de Ridder. De heer De Ridder die thans de leef tijd van 75 jaar heeft bereikt, had ruim veertig jaar lang zitting in het bestuur van het rusthuis. „Vanaf 1921 heeft hij ertoe medegewerkt de sociale recht vaardigheid te doen zegevieren. Mede door hem is het nieuwe en ruime rust huis aan de Koudekerkseweg tot stand gekomen met inbegrip van de 48 flats voor bejaarden die onder het rusthuis ressorteren", aldus wethouder Ch. J. Gillissen-Verschage van Vlissingen die zijn dank uitsprak namens het gemeen tebestuur van Vlissingen. De heer B. G. Graaf, administrateur van het rusthuis, sprak namens het personeel de schei dende voorzitter toe, waarbij hij enige geschenken aanbood. Verder voerden het woord, mevr. C. Geldof-Geertse na mens het bestuur, de heer F. van Oor schot. de heer A. L. Lefeber, die de heer De Ridder in zijn functie van voor zitter zal opvolgen, de direktrice van het rusthuis, zuster J. W. A. Bijl, zus ter Goedbloed, ex-adjunkt-direktrice, me juffrouw H. Koole namens het perso neel en de voorzitter van de Vlissing se afdeling van de Bejaardenbond, de heer D. van de Putte, die allen de heer De Ridder dankten voor de toe wijding waarmee hij veertig jaar zijn functie vervulde en voor hetgeen onder zijn leiding tot stand is gekomen. In zijn dankwoord sprak de scheiden de voorzitter de hoop uit het bejaar dentehuis nog veelvuldig te kunnen be zoeken. In een vergelijking met ande re Nederlandse steden noemde hij Vlissingen zeer vooruitstrevend op het gebied van bejaardenzorg en tehuizen. „Gezien de omstandigheden van vroe ger is dit moderne rusthuis een waar paleis te noemen". Tot alle sprekers richtte de heer De Ridder persoonlijk een dankwoord.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3